bartels Reünie van oud scholier en: in Ysselsteyn Uit Peel en Maas Waardig afscheid van Leunse Pastoor Turken kregen Nederlands diploma BARTELS HEEFT WEER OUDERWETS GOEIE VERF STERKE JACHTLAK Voor Uw Vaderdaggeschenken, natuurlijk Boekhandel van den Munckhof nv, Yenray 219.- Vergeet 'm niet, vaderdag. De derde zondag in juni. Kom nu vast een aar dig cadeau uitzoeken bij Tummers Cremers. Vanzelfsprekend hebben wij U oneindig veel meer te bieden dan alleen deze voorbeelden. Toen in 1922 de nieuwe lagere school in Ysselsteyn, toen dorp-in- wording, open ging en de Ysselsteynse kinderen voor het eerst in eigen plaats naar school toe konden, stond daar voor de drie laagste klassen mej. Corrie Min. Nu bijna 50 jaren later stond die zelfde juffrouw, nu als Zuster Ursuline, in het Ysselsteynse ge meenschapshuis en kon meer dan 75 oud-leerlingen uit die tijd de hand drukken. ER IS VEEL GEBEURD De toen 19-jarige Corrie Min uit Venray kwam als pas benoemde on derwijzeres naar dit peeldorp, dat in feite nog maar pas „gedoopt" was en nog volop bezig was uit te groeien tot een nieuw ontginningsdorp. Ze deed er samen met het hoofd, mees ter Reinders, de nieuwe school en toen deze vertrok heeft ze zelfs enige tijd alle zes de klassen moeten run nen. Ze bleef in Ysselsteyn tot 1928 toen ze naar Vught ging, om in te treden bij de Zusters Ursulinen. In 1930 vertrok ze als zuster Judith naar het voormalige Ned. Indië, om zich daar aan het onderwijs te geven, als hoofd van een lagere school en later lerares aan een kweekschool. Daarnaast wordt ze overste in ver schillende Ursulinenkloosters o.a. in Bandoeng en Malang, totdat oorlog komt en ze geïnterneerd wordt in een speciaal kamp dat de Jappen voor de zusters hadden ingericht. Ziek kwam ze daaruit in 1945 naar Ne derland terug, maar zo gauw ze maar enigermate opgeknapt was ging ze terug naar Indië om haar krachten weer te geven aan het onderwijs en de orde. Een orde, die haar provin ciaal overste maakt over het intus sen Indonesië geworden Indië en Thailand, nadat ze eerst nog 2 jaren in Rome werkzaam was. In 1967 dwingt een huidziekte haar tot uit wijken naar Australië, waar ze thans nog werkzaam is bjj een mid delbare school. BAND Maar ondanks dit drukke en soms avontuurlijke leven, ondanks het reizen en trekken over de hele we reld, bleef mede door oude foto's de herinnering aan haar eerst schooltje in Nederland. Sn ook nu weer op verlof in Nederland, vroeg ze fami lieleden om nog eens terug te rijden naar het intussen flink-uit-de-klui- ten geschoten Ysselsteyn. Toen ze daar een van haar oud-leerlingen herkende en begroette i,s er meteen het idee geboren' om een gezamen lijke reünie te houden. Dat is dan zondag gebeurd, na een plechtige Hoogmis buiten, vanwege sacramentszondag. Een mooie twee stemmige mis, waarvoor van heinde en ver mensen gekomen waren naar Ysselsteyn Na dis mis verzamelden zich 75 reünisten in het gemeenschapshuis, waar Zuster Corrie Min haar oud- leerlingen terug zag. Hoewel er bijna 50 jaren tussen liggen, wist ze ieder terug te kennen en kreeg ieder nog eens te horen, wat voor streken hij of zij vroeger wel uitgehaald had. Het werd een prachtige ochtend, waarbij heel veel herinneringen zijn opgehaald. Een groot deel van haar oude leerlingen bleek nog in Yssel steyn zelf te wonen, doch anderen waren verder getrokken, maar ver schillenden van hen waren speciaal gekomen om deze reünie mee te ma ken. Er is heel wat gepraat op deze zondagochtend, maar Zuster Judith en de anderen zijn vastbesloten om deze reünie nog eenmaal te herhalen in het kader van hlet 50-jarig be staan van Ysselsteyn, voor ze weer naar Australië terugkeert van 11 juni 1921 Overloon. Morgen Zondag her denkt het St. Theobaldusgilde het 250-jar,ig bestaan, door het geven van een groote nationale wedstrijd. Hieraan nemen 24 schutterijen deel en wordt opgeluisterd door de mu ziek der Fanfare „Vriendenkring" alhier. Bij gunstig weer belooft dit voor on® dorp een drukke dag te worden. Hoe kook ik het zuinigst? Ter beantwoording van deze vraag wor den op Woensdag 15 Juni nam. 2uur en Donderdag 16 Juni nam. 2 en 6 uur in de zaal van het Patronaat al hier kookvoordrachten met demon straties gehouden. Het benodigde gasverbruik kan van opgestelde experimentmeters worden afgelezen. Na afloop worden de bereide spijzen rondgediend. De demonstraties zijn gratis voor iedereen 'toegankelijk. - Biedt zich aan bekwame boe renmeid 26 jaren oud, genegen alle boerenwerk te verrichten. Ades Bu reau dezer Courant. - Gearriveerd de Groote Schouw burg-Loge, standplaats Hensernus- plein. De Hollandsche Toneelver- eeniging zal daarin slechts 4 buiten gewone Toneelavonden geven. Groote openingsavond Zaterdag 11 Juni: Twee Weezen. Zondag 12 Juni „De Voddenraper van Parijs"; Maandag 13 Juni (Elite avond) De Boemelbaron; Dinsdag 14 Juni (laat ste voorstelling) De Pastoor van Neu- villette(Een herinnering aan den Wereldoorlog). Zondagmiddag van 46 uur een buitengewone kinder- en familie voorstelling. Pastoor C. Jonkers heeft zondag afscheid genomen van de paro chie van de H. Catharina in Leunen. Een parochie waarover hy elf jaren pastoor is geweest en die hij nu op pensioengerechtigde leeftijd gaat verlaten. PLECHTIGE HOOGMIS Met een plechtige Hoogmis is het afscheid ingeluid. In een goed be zocht en feestelijk versierd godshuis droeg Pastoor Jonkers met assisten tie van Pater Canisius het H. Mis offer op, waaronder het dames- en herenkoor zong met begeleiding van de blaaskapel van Leunens fanfare. In de preek ging hij zijn elfjarig pasotraat in Leunen na, dat viel in een tijd van vele veranderingen. Veranderingen in de maatschappij, veranderingen ook dn de kerk. Ver anderingen, die voor hem niet altijd gemakkelijk te volgen waren, ook al door de handicap van zijn ziekte. Daarom gaf hij nu graag de teugel over aan een jongere kracht, die met meer elan dan hij de ver nieuwingen en de veranderingen kon opvangen en toepassen. Hij was zich bewust dat hij in die elf jaren ook wel eens tekort geschoten zou zijn, doch vroeg zijn parochianen er van overtuigd te willen zijn, dat hij steeds het beste bedoeld had. Hij toonde zich zeer dankbaar voor de volg zaamheid en het vertrouwen dat men in Leunen steeds geschonken had. RECEPTIE Na de H. Mis werd pastoor Jon kers naar het gemeenschapshuis be geleid door de drumband, die ook in het gemeenschapshuis nog enkele nummers ten gehore bracht. Namens het kerkbestuur dankte de heer J. Martens de scheidende pas toor voor alles wat hij voor Leunen had gedaan. „Leunen heeft dat vorig jaar reeds tot uitdrukking gebracht bij uw 40-jarig priesterfeest'", aldus de heer Martens, „maar we willen dat bij Uw afscheid nog eens graag herhalen.Hij wees er op dat de vergrootte en verbouwde kerk de herinnering aan Pastoor Jonkers tot in lengte van dagen levendig zal houden in deze parochie. De heer Bovee kon als voorzitter van de parochieraad aan de hand van het onlangs verschenen rapport over de parochie van de H. Catha rina onderstrepen dat hieruit wel duidelijk bleek dat de Leunse paro chie nog niet zo slecht vaart. Er zijn wensen en verlangens en het is dui delijk dat Pastoor Jonkers de ver vulling en de oplossing daarvan graag heeft overgelaten aan een jongere kracht, aldus de heer Bovee, die ech ter van de andere kant deze pastoor moest prijzen dat hij deze parochie zo in stand had gehouden, ondanks de handicap van zijn ziekte. Als een stoffelijk bewijs jvan dank baarheid kon hij pastoor Jonkers het afscheidscadeau van de Leunse pa rochie aanbieden onder couvert. AFSCHEID Burgemeester drs. F. Schols, die tesamen met het gemeentebestuur aanwezig was, sprak een afscheids woord namens de gehele Venrayse gemeenschap. Hij kon er in komen dat pastoor Jonkers zijn lang niet makkelijke taak wilde neerleggen, nu hij duidelijk de last der jaren voelt, maar ieder afscheid brengt leed met zich, omdat men goede vrienden en dingen dan moet ach terlaten. Dat desondanks pastoor Jonkers toch gaat getuigt van gróte wijsheid en verdient ons aller res pectaldus burgemeester Schols. Nadat de Leunse fanfare hem nog een lang zal hij leven had toegebla zen, kreeg pastoor Jonkers het laat ste woord, dat een woord vol dank baarheid was jegens de Leunse men sen, maar ook jegens degenen die zo lang naast hem gestaan hebben, zo als emeritus pastoor de Bot, Pater Canisius, het kerkbestuur en de laat ste jaren ook de parochieraad. Met de wens dat de Leunse parochie met hetzelfde vertrouwen de nieuwe pastoor zal ontvangen, dat men hem elf jaren lang gegeven had, besloot hij zijn dankwoord. Daarna volgde een lange en druk ke receptie, waarbij alle inwoners van Leunen acte de presence gaven. Het was een beetje triest, zater dagmorgen, in dat zaaltje van TÜRK YURDU, het Turkse tehuis aan de Paterslaan. Maar dat gaat verande ren, zei de personeelchef van Inalfa, want onder de vakantie wordt de boel daar verbouwd en tot zolang laat men gebroken glas en kapotte gordijnen voor wat ze zijn. Trouwens de Turken zelf schenen er weinig last van te hebben en Ke mel Aturk kijkt altijd zo streng uit de portretlijstjes Het hele huis was daaj- bijeen ge lopen omdat er diploma"s werden uitgereikt. Diploma's aan Turken, die sinds september trouw iedere week een uur de Nederlandse les gevolgd hebben en nu een klein beet je in staat zijn zichzelf in het Neder lands te helpen. Ze hadden daarvoor en voor het feest van Inalfa hun bes te pakken aangetrokken, hun kleu- rigste dassen en hun isnorren en bakkebaarden leken eens zo groot door al dat zwarte. En ze luisterden geduldig naar een meneer van de Limburgse Emi gratie Stichting, die vele moeilijke woorlen zei, maar dlie werden ge makshalve dan voor hem in het Turks vertaald, ofschoon uw verslaggever de indruk kreeg dat ook de vertaler niet altijd begreep wat de man van de stichting nu wel allemaal vertel de. Die kon men schrik niet horen vertellen dat de Nederlandse taal een moeilijke taal is door spel ing en uitspraak, terwij ze bovendien heel onbelangrijk is omdat maar een handjevol mensen die taal spreken. Daarom vond hij de prestatie van de Turken om toch die moeilijke en on belangrijke taal te ïeren spreken een knappe prestatie. Want zonder taal is het kontakt wel heel moeilijk. De Turken klapten heel beleefd toen die meneer aan het einde van zijn Nederlands was, waarna iemand van de personeelsafdeling van Inalfa de mannen nog eens riem onder het hart staken, door te bewijzen dat ze beslist n'iet naar Nederland waren gekomen om hier baantjes op te knappen, waar de Nederlanders niet meer aan wilden, doch dat ze als volwaardige mede-werknemers in dat bedrijf hun eigen taak te ver vullen hadden. Een taak, die het no dig maakt dat ze ook Nederlands le ren begrijpen en verstaan. Het feit dat ze met veel enthousiasme de ba siscursus hebben gevolgd, toonde z.i. aan' ^a^ ze ze^ ook begrepen en hij was blij toe dat hij aan 25 cur sus-volgers het diploma met vele moeilijke namen kon uitreiken. Dat gebeurde dan ook met enige gelukwensen, waarna ze inderdaad pogingen deden om zich in het Ne derlands uit te drukken. En het moet tot de eer van hun leraar, de heer Engels uit Kerkrade, gezegd worden, dat daarbij sommigen al zeer be hoorlijke prestaties leverden. Daar bij kwam duidelijk de wens naar vo ren dat ze meer van dergelijke lessen wensten en ook andere cursussen, opdat hun kijk en visie 0p Nederland verbreed kon worden. Dat noteerde de heer van de stich ting weer allemaal netjes en die zal zien of er na de vakantie wat aan ge daan kan worden. De heer Engels had daar wel een zwaar hoofd in, want het is moeilijk om deze mensen enig begrip bij te brengen, omdat hét feitelijk allemaal van mond tot oor moet. Lezen haalt heel weinig uit, want je kunt ze wel een briefje onder hun neus leggen, waarop staat dat neus, neus is, doch de Turk leest prompt ne-us en snapt er dan helemaal niets meer van. Wat er van zij, 25 Turken hebben hun eerste Nederlandse diploma en konden met een gerust hart het 25- jarig bestaan van Inalfa gaan vie ren. RUUIA De verf die de schepper al jaren op z'n boot strijkt is ideaal ook ideaal voor het aflakken van houtwerk aan huizen en ijzerconstructies. In blank- en 30 buStenkleu- ren. Krasvast en stootvast, elastisch en ijzersterk. VOORDELIGE VERRASSINGEN VOORVADER Bandrecorders nu vanaf RADIO - T.V. - WASAUTO MATEN - CENTRIFUGES EN ALLE ANDERE ELECTRISCHE HUISHOUDELIJKE APPARA TEN Portable AQ f|E nu vanaf ROERMOND: LAURENTIUS- PLEIN 9 TEL. 515*- HELDEN- PANNlNGEN:MARKT39TEL. 1300 -VENRAY: LANGSTR.1 TELEFOON 3030

Peel en Maas | 1971 | | pagina 10