het Desselke steekt zelf de handen uit de mouw VALKENBURG EN VVV-NRD.LIMBURG De Boerenleenbanken in gemeente Venray Kerkelijke Diensten RUITERSPORT TRICOTS RODIERf TRICOTS DE. REVEL Leenenl MODEHUIS] THOMASSEN Man graaft vuilnisbelt af op zoek naar spaarcentjes. Sparen? De Amro Bank is er voor. 'iSJ van 10 tot en met 17 april VRIJDAG 9 APRIL 1971 No. 14 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS M VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFFKRI AH VOOR VFNRAY FN OMSTRFKFN PR'JS PER HALFJAAR 5.- (bulten Venray 5.50) GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VVCCIVDLMU V UWR V CINRMT C IN UP13 I KCIVCIN ADVERTENTIEPRIJS 14 et per mm. ABONNEMENTS- Er waren klachten in de wqken rond het Desselke, klachten over zandbakken, waarin men de honden uitlaat; klachten over een te kort aan speelterreinen; klachten over een kapotte telefooncel; klachten over vuil in plantsoenen; klachten over dit, klachten over dat. Maar het werd Burgemeester Schols te machtig dat men dat allemaal maar op de nek schoof van gemeente en politie. En toen begon het te vonken Want de bewoners van die nog be trekkelijk nieuwe straten rond dat Desselke kregen op niet misverstane Wijze te horen, dat ze alle hulp van de gemeente konden krijgen, maar dat ize het zelf te maken hadden, dat ze het zelf schoon te houden hadden en dat ze het zelf moesten klaren. „Het gaat niet aan je telkens ach ter gemeente of politie te verschui len en die alles op te laten knappen. Dat kan eenvoudig niet. Het zullen de buurtbewoners zelf moeten zijn, die hun buurt leefbaar maken en leefbaar houden. Daar heeft iedere bewoner van zo'n buurt zijn eigen verantwoordelijkheid voor en ieder moet op zijn tijd en zijn wijze a.ktief bezig zijn voor de buurt, waarin hij leeft. Dan zal men tegen iemand die zijn hond uitlaat in een zandbak moe ten zeggen, dat zulks geen stijl is; dan zal men tegen iemand die een. telefooncel vernielt, moeten durven optreden; dan zal men zelf een barak moeten bouwen voor de grotere jeugd en speelveldjes aan dienen te leg gen voor de kleinere; dan zal men zelf orde moeten scheppen, waar nu wanorde is; dan zal men zelf rege lend op moeten treden daar waar nu geen regels zijn of men ze met voeten treedt Daarbij kan de buurt dan rekenen op de volledige steun van de gemeen te, die graag de helpende hand biedt, doch niet voorop gaat lopen Aanleiding daartoe bleek de slech te ervaringen die men van gemeente wege heeft bij de aanleg van zand bakken e.d. Men sloopt die dingen dat het een lieve lust is en geen mens die er tegen in het geweer komt. Deze woorden sloegen kennelijk aan bij de buurtbewoners, die maandag avond in de prachtige zaal van de nieuwe school de Essel samengeko men waren voor een gesprek met B. en W. Dat maar een kleine dertigtal ge hoor gegeven hadden aan de oproep van de wijkraad, was dan misschien teleurstellend voor het betrokken be stuur, van de andere kant was juist dit kleine gezelschap misschien de aanleiding om nu eens bepaalde pun ten op bepaalde i's te zetten. DAT SLOEG AAN Want het voorstel om de intussen verlaten crossbaan in de omgeving van de Broekweg te veranderen in een trapveld voor de jeugd en daar tevens een barak voor diezelfde jeugd te plaatsen, kreeg de volledige medewerking van het gemeentebe stuur,, mits de mensen zelf de barak bouwen en het trapveld aanleggen. Daarbij kan van gemeentelijke zij de zowel materiële als financiële hulp geboden worden. Er zitten dan nog wel enkele problemen aan de barak vast, omdat de gemeente er thans geen heeft „uit voorraad", maar dat zal men trachten op te los sen via een af te breken noodwoning of via de reeds gereserveerde barak voor de crossers, die er op dit moment schijnbaar nog weinig voor voelen de nieuwe cross-baan op Kempkesberg te gaan benutten. Datzelfde geldt voo,r de aan te leg gen speelterreintjes aan de Lucia-, de Ambrosius- en de Barbarastraat. Daar zal samen met de bewoners van de flats van de Westsingel de buurt zelf moeten zorgen dat die dingen er komen (gemeente zorgt voor materia len) en men zal ze ook in orde moeten houdenDaartoe gaat men zgn. plein-bijeenkomsten houden om de buurt gezamenlijk aan het werk te krijgen De zandbak ,in de Deken Berden straat nu de poep-plaats van vele honden kan veranderd worden en verbeterd. Maar ook hier zullen de mensen uit de buurt de handen uit de mouw moeten steken en zelf moe ten zorgen dat bijv. de daar gelegen achtbaan niet ondergraven wordt en niet als cross-baan voor brommers gebruikt gaat worden en dat de strui ken, die na verandering overblijven, niet de vuilnisstortplaats worden, die ze thans zijn „Samen van de wijk iets maken" zal ook gelden voor de bewoners van de Hoge Beek, die ook met de ge meente zullen moeten gaan samen werken om daar een kinderspeel plaats te krijgen en het parkeerpro bleem op te lossen dat nu aan het ontstaan is. Men zal dan tevens po gen een .einde te maken aan de vuil nisbelt achter het daar gelegen pompstation. Allemaal punten die aan de orde kwamen, maar waarbij de bewoners duidelijk te horen kregen, dat het al lemaal kan, mits men zelf meedoet. De tijd dat men alles gratis cadeau thuis bezorgd krijgt van gemeente wege schijnt definitief voorbij En men was er, getuige de stem ming van de vergadering, helemaal niet rouwig om, integendeel, men vond dit een juiste manier om bewo ners met hun neus op de eigen ver antwoordelijkheid te drukken en ook hun eigen steentje te laten bijdragen tot het leefbaar zijn en houden van de buurt. Zeker de dames, die aan wezig waren, toonden zich vrij en thusiast en zij zullen waarschijnlijk de grote animators zijn, dat hun mannen de handen uit de mouw gaan steken o.l.v. de wijkraad.... Men had ex begrip voor dat de liefde niet van een kant kan blijven komen. PROBLEMEN GENOEG Er bleven nog genoeg problemen en probleempjes over. Zo wil men het buurtwerk nog meer uitdiepen, maar de vraag is hoe en welke zijn de bestaande mogelijkheden. Hier over heeft de gemeente al gesprek ken met deskundigen en met Samen levingsopbouw. De resultatèn van een en ander zullen zo spoedig mo gelijk ter kennis van de betrokkenen worden gebracht. De uitgave van Venray van A tot Z blijkt vooral voor nieuwe bewoners een onmisbare vraagbaak. Men vroeg om een spoedig herverschijnen. Ook hierover zijn onderhandelingen gaan de, die, mits ze vlot verlopen, er toe zullen leiden dat deze gids nog in de eerste helft van 1971 de mensen be reiken zal met een meer algemeen boekje over Venray aan de nieuw komers zal worden uitgereikt Een tweede apotheek of verande ring van de bestaande, zodat lange wachttijden voorkomen warden, is een zaak, die niet van gemeentewege „geklaard"' kan worden. Men is op de hoogte van bestaande ongemak ken en heeft die aan de betrokken apotheek doorgegeven. Toen men uit de vergadering de vraag stelde of hiervoor niet een of andere landelijke inspectie was, bleek ook dat de pharmaceutische inspectie van de Venray se bezwaren op de hoogte is. De moeilijkheden rond het aanvra gen van bijstand om gezinshulp te kunnen betalen, die vanwege de ge zinszorg verstrekt wordt, kwamen niet helemaal uit de verf. De klach ten dat het invullen van het betref fende formulier zo moeilijk was, werd aan de bestuurstafel niet on- dersorëven, daar zowel de afdeling Sociale Zaken als Gezinszorg zelf hierbij alle hulp geven. Iets anders is dat sommige bedrijven in Venray een en ander verzorgen via hun per soneelsafdeling. Maar dat is een kwestie van de bedrijven zelf en wat die verstaan onder sociale zorg. Wel gaat de gemeente de „hulp bank" bestuderen, die in sommige gemeenten thans is opgericht waar men zich van de ene kant kan opge ven als men hulp wil geven in de meest uitgebreide zin van het woord (b.v. ook een timmerman, die bereid is een bejaarde te helpen, wiens jas je kapot is) en van de andere kant hij of zij zich melden kan, die op de een of andere manier hulp nodig heeft OVERSTEEKPLAATSEN Een oversteekplaats voor voetgan gers wordt gemaakt bij de nieuwe toegang van St. Anna op de verleng de Beekweg (die in de toekomst Noordsingel gaat heten). Of men ook een oversteekplaats moet maken van de Hoge Beek uit over de vrij brede Beekweg (i.v.m. het bereiken van de busstopplaats) en over de Hoender straat voor de bejaarden, die naar Desselke en omgeving willen, zal door de Werkgroep Verkeersmaat regelen, die intussen hier in Venray gevormd is, bekeken worden. Wel werd er op gewezen dat oversteek plaatsen niet altijd de garantie bie den dat men maar over kan steken. Verder werd gevraagd om de Deken Berdenstraat beter aan te geven. De ze in feite dubbele straat wordt slechts aan een kant als zodanig aan geduid, met het gevolg dat iedereen loopt te zoeken. Dat gaat veranderen. Een extra brievenbus bij de Hoge Beek stond ook op het verlanglijstje en deze tip zal worden doorgestuurd naar Tante Post Het champignonbedrijf in de Hoen derstraat ligt thans weer leeg en de buurt zou er niet rouwig om zijn als die ging verdwijnen in verband met vliegen en roet. Aan het verdwijnen zal de gemeente niet meewerken, maar tegen de vliegen en het roet kan men via de hinderwet optreden. Of vanaf de Hoenderstraat nog trot toir zal komen naar ingang Molen- klef in die straat wordt bekeken. Op de Molenklef zelf geldt de 50 kilo meterregeling en mag dus met auto's niet harder gereden worden. Spaargeld is natuurlijk wat anders dan huisvuil. Dat stop je niet in de vuilnisbak.Dat breng je naar de Amro Bank. Daar is het veilig. En je krijgt nog een hoge rente ook. PS-j-, We hebben tot heden feitelijk zit ten wachten op enige reactie op een vraaggesprek van Jan Derix in het Dagblad voor Noord-Limburg van zaterdag 27 maart met de directeur van het V.V.V. in Valkenburg. Afgezien van het feit dat deze heer zijn zegje te zeggen heeft over de si tuatie van Valkenburg op dit mo ment en over de al of niet vermeen de mede- of tegenwerking van een recreatieschap waarin ook Valken burg meespeelt, maakt deze heer Sandfort in genoemd vraaggesprek de mensen duidelijk dat hij o.m. „in het algemeen de aktieve toeristen- politiek in Noord Limburg nogal ge brekkig vindt. Noch Jan Derix, die o.i. beter kan weten, noch iemand anders is tegen deze kreet publiekelijk in het geweer gekomen. Dat daarmede de streek VVV Noord-Limburg en het recrea tieschap Peel en Maas feitelijk in dis- crediet gebracht wordt, schijnt geen mens te deren Toch vinden we het een kwalijke zaak dat een directeur van het VVV in Valkenburg, waar men overigens toch al op zijn tellen moet passen om niet uit de boot te vallen, op een dergelijke wijze zonder meer een oordeel aanmatigt over de actieve toeristenpolitiek in Noord Limburg, waarvan hij duidelijk niets afweet. Want tegen de achtergrond van wat in de regio van het recreatieschap Peel en Maas in de voorbije jaren op dit terrein gebeurd is en nog te ge beuren staat en welke feiten duide lijk waarneembaar zijn of te lezen zijn in jaarverslagen en krantenarti kelen, hieraan gewijd, staat het dood gewoon stom om dergelijke bewerin gen te doen en/of te publiceren. Men wordt namelijk kort en goed meteen afgestraft door de feiten. Alleen het feit al dat de een weten schappelijk verantwoorde planning opgezet wordt van de recreatieve en toeristische ontwikkeling van Noord Limburg op langere termijn had deze heer wat bescheidener moeten doen zijn. Komt het omdat de nieuwe en breed opgezette recreatieplanning, waarbij in de zeven aangesloten ge meenten bij het recreatieschap een hele serie vakantiebedrijven en ver- blijfsaccomomdaties verschenen zijn of nog verschijnen, heel wat meer re sultaten aantoont en geeft dan die van het recreatieschap Geuldal Daar heeft men tot heden alleen ont dekt dat er in Valkenburg wat vreemd gesteld wordt als het gaat over gasten en overnachtingen. Hier zijn projecten als de Schatberg, de KENMORE SHIRTS volop in modehuis THOMASSEN VENRAY Kasteelse bossen, Bosch en Strand, Vlakwater al goed uit de verf geko men en liggen tientallen andere pro jecten klaar ter verwezenlijking. Een en ander zal er toe bijdragen dat over enkele jaren deze streek in een serie eigentijdse bedrijven alleen al 25.000 toeristische slaapplaatsen zal gaan bieden. Dat kan men dan misschien „gebrekkig" vinden, wij vinden het een knappe prestatie in die enkele jaren dat een streek VVV al dan niet in samenwerking met de plaatselijke WV's en het re creatieschap Pel en Maas bezig is dit voor Nrd.-Limburg nieuwe terreinen te ontsluiten. En het zou wel eens kunnen zijn, gezien het feit dat men aan vestiging van toeristische ver blijven de nodige strenge eisen stelt, dat juist het eigentijdse een veel gro tere aantrekkingkracht uit gaat oefe nen op de moderne toerist, dan wat hem tot heden in Zuid Limburg ge boden wordt De heer Sandfort mag over Val kenburg zo veel tegen verslaggevers vertellen als hij wil, maar over de toeristenpolitiek in Noord Limburg kan hij beter zijn mond houden. Het toont alleen maar aan dat hij voor een VW directeur bijzonder slecht op de hoogte is. En daarom kan hij wat ons betreft ons nog meer ver tellen RUITERSPORTWEDSTRIJD KRING HORST-VENRAY Zondag 4 april j.l. organiseerde de afd. Horst een kring wedstrijd voor de ruiters van de kringen Horst en Ven ray. Om 10 uur werd een aanvang ge maakt met de dressuurwedstr'ijden voor viertallen en Ind. dressuur L II en L 1. Voor de gecombineerde wedstrijd moesten de ruiters van de viertallen ook een nummer ind. dressuur rijden en werd de afd. Sevenum 1 met 510V2 p. eerste, voor Meerlo 2 met 483V2 p. In de Ind. dress. L II behaalde A. Janssen, Sevenum met Galanta de le pr. met 1077a p. In het handicap springconcours werd B. Tacken, Meterik met Eden le voor A. Hendrix, Horst met Do nald Rex die 0.1 sec. langer nodig had. Het nummer patrouille springen bracht een le pr. voor Patr. Sevenum 2. De uitslagen waren als volgt: Gecomb. wedstr. kl. Middel: le Sevenum met 51072 p., 2e Meerlo 2 met 4837a p. Klasse Licht: 1. Meterik 1 met 491 p.; 2e Mtterik 2 met 490 p.; 3. Ottersum met 4767a De Boerenleenbanken in de Ge meente Venray kunnen terugzien op een gunstig 1970. Was er in de beide voorafgaande jaren sprake van een versterkte groei in het bedrijf va/, deze banken, in 1970 heeft de stij ging van het groeitempo zich, zij het in verminderde mate, vcortgezet. In vergelijking met al969 zijn de inlegoverschotten bij de Stichting Spaarbank lager. De overige credit- gelden, waaronder de tegoeden van privé-rekeningen, de rekeningen- courant en de bankdepositorekenin gen, vertoonden een zeer sterke groei, zodat de Boerenleenbanken zich mo gen verheugen in een zeer sterke toe name van de toevertrouwde midde len die per 1 januari 1971 68.642.000 bedroegen. WONINGBOUW De verstrekkingen van nieuwe voorschotten lag ruimschoots boven het hoge niveau van 1969. Per 1 ja nuari j.l. bedroeg het totaal aan uit geleende gelden 51.574.000,waar van ruim 60°/o aan de woningbouw werd besteed. Voor het jaar 1971 wordt een geringere stijging in deze sector van de Boerenleenbanken verwacht, daar de Nederlandsche Bank per 1 januari 1971 kredietbe- perkingsmaatregelen heeft ingevoerd en de overheidspremies voor nieuw bouwwoningen verlaagd zijn. De toeneming van het aantal pr;ivé- rekeninghouders was in 1970 nog aanzienlijker dan in 1969, zodat vele nieuwe relaties van het uitgebreide dienstenpakket gebruik gingen ma ken. Onder leiding van de Nederland sche Bank werd door de gezamen lijke Nederlandse banken en de Post cheque- en Girodienst de rente op TOEVERTROUWDE MIDDELEN (in duizenden guldens) deze rekeningen vastgesteld op 272%. VAKANTIES Van de reeds eerder geopende mo gelijkheid om bij de Boerenleenban ken vakantiereizen te boeken wordt al een zodanig gebruik gemaakt dat er van een verheugende belangstel ling sprake is. Het reisassortiment werd aanzienlijk uitgebreid door de samenwerking naast Hotel-Plan, Centoury Sunliner, de Maatschappij Zeeland, Rederij Ketel en een Vijftal bustouroperators. Eveneens verlenen de banken hun bemiddeling bij het verhuur van vakantie-bungalows via „Rent a Home!". Op 17 september 1970 werd in een gemeenschappelijk bericht van de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven en de Coöpera tieve Centrale Raifeissenbank te Utrecht bekend gemaakt, dat de bei de banken overeenstemming hadden bereikt om te komen tot een zo nauw mogelijke samenwerking. Een eerste gevolg van dit streven is, dat de bij reze centrales aangesloten banken, waaronder ook de Boerenleenbanken in de gemeente Venray behoren, on der een gemeenschappelijke naam naar buiten treden. Een samengaan van de beide centrale banken zal de gezamenlijke organisatie tot de groot ste bank in Nederland maken met in totaal toevertrouwde spaargelden van ruim 14 miljard. Ongetwijfeld biedt een samengaan wijde perspektieven voor een verdere ontwikkeling van de Boerenleenbanken. Traditiegetrouw volgt oderstaand een overzicht van de stand van za ken van de zes in de Gemeente Ven ray gevestigde Boerenleenbanken. 1968 1969 1970 Totaal spaargelden 42.284 47.669 48.285 Overige credietgelden 11.346 15.343 20.357 Totaal toevertrouwde middelen 53.630 63.012 68.642 UITZETTINGEN Totaal voorschotten 30.397 35.035 39.794 Kredieten in rekening-courant 6.151 8.574 11.780 Totaal uitzettingen 36.548 43.609 51.574 AANTALLEN Spaarrekeningen 19.357 20.619 21.357 V oorschotrekeningen 1.927 2.044 2.223 Re.-courant en Privé-rek. 4.236 5.442 6.512 Rest nog te melden dat de Boerenleenbank in Ysselsteyn een dusdanige groei kent, dat bouw van een nieuw kantoor aldaar gepland is en ver wezenlijkt wordt. PAROCHIE PATERSKERK Hoogfeest van Pasen. H. Missen: 7.30, 9.00, 11.45; hoogmis 10.15; 18.00 avondmis. Maandag: tweede Paasdag. H. Mis sen als op zondag. Geen avondmis. Dinsdag: eerste dinsdag van de Antoniusnoveen. 15.00 u. gezognen H. Mis waaronder huwelijkssluiting van het bruidspaar Sturgers-Gommans; 19.00 avondmis met aanbeveling van de intenties van de Antoniusnoveen. Vrijdag: 14.30 gezongen H. Mis waaronder huwelijkssluiting van het bruidspaar Keijsers-van der Tak; 19.00 voor de gezinnen van de paro chie. Zaterdag: 5 uur, 6 uur en na de avondmis tot half acht gelegenheid om te biechten; 18.30 avondmis als zondagsviering. Dienbeurten akolieten: (11 t.m. 17 april) Zondag: Paasdag. 7.30 Mari Fleur- kens, Luc Janssen; 9.00 Eric Corne- lissen, Geert Hendricx; 10.15 Hoog mis Frans en Peter Bonants, Bert Janssen, John Bonants; 11.45 Luc en Marco Pop; 18.00 Ronny CLevers en Ralph Reijnders. Maandag: 2e Paasdag: 7.30 Jac. Claessens, Jos Jeuken; 9.00 Mari Fleurkens, Luc Janssen; 10.15 Eric Cornelissen, Geert Hendricx; 11.45 Frans en Peter Bonants. Geen avond mis. Dienbeurten misdienaars: Dinsdag, donderdag, zaterdag: 7.45 Johnny Janssen, Loet Arts; 19.00 Mairtien Janssen, Jeroen v. d. Roest. Woensdag en vrijdag: 7.45 Corry Janssen, Pim de Vos; 19.00 Frans Jeuken, Peter Claessen. Dinsdag 13 april: 15.30 huwelijks mis: Ronny Oevers, Pim de Vos. Vrijdag 16 april huwelijksmis: 14.30 Hans v. d- Bekerom, Marco Corne lissen. Mededeling: Pasen heeft de laatste inzameling plaats van de vastenaktie. In de krant kunt U lezen waarom het gaat. Hel pen de deze mensen zoveel we kun nen. Misintenties Zaterdag: 19.30 Plechtigheid: mis- intentie Anna Maria Thielen. Zondag: 7.30 voor de parochie; 9.00 W.im Scholtens; 10.15 Anna Hoeyma- kers-Claessen; 11.45 Karei Hendrix; 18.00 Maria Cornelia Jacobs-Duijf. Maandag: 7.30 overl. fam. Ambro sius; 9.00 overl. fam. Coopmans-Cus- ters; 10.15 Gerardus Aarts en Maria Aarts-Martens; 11.45 overl. ouders Lemmen-v. d. Sterren. Geen avond mis. Dinsdag: 7.45 Selida Virginia Ro- jer; 8.30 Moeder Nieuwstad; 19.00 Carolina Bouten-Verheijen; 15.00 huwelijk Sturgess-Gommans. Eerste van de negen dinsdagen. Woensdag: 7.45 Antoon Luijpers; 8.30 Gertruda Potten; 19.00 W. Lit- jens en zoon Harry. Donderdag7.45 Peter Emons, echt genote en Antoon Emons; 8.30 Elisa beth Wijnhoven-Roelofs; 19.00 overl. fam. Vermeulen-Dijkmans. Vrijdag: 7.45 Antoon Luijpers; 8.30 Carolina Vermeulen-Nelissen; 19.00 Gezinsmis: Mathias van Houdt; 14.30 huwelijk Keijsers-van der Tak. Zaterdag: 7.45 voor bijzondere in tentie; 8.30 vader Nieuwstad.

Peel en Maas | 1971 | | pagina 19