limburg interieur-show schouwburg venray Subsidies meubelen tapijten gordijnen eigen haard Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN bezoekt de unieke de bekendste fabrieken presenteren hun kollekties VRIJDAG 19 MAART 1971 No. 11 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS S3 DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.(buiten Venray 5.50) interieurverzorging venray sevenum lottum vrije toegang adviezen gratis vrijdagavond 19 maart van 7-10 uur zaterdag 20 en zondag 21 maart van 10 uur v.m. - 10 uur n.m. Op zondag 21 maart 1971 zal de Heer Deken P. A. H. LOONEN zijn veertigjarig Priesterfeest vieren. Op die dag zal de jubilaris om 11.00 uur in de parochiekerk „St. Pe trus Banden", Grote Markt te Venray. een plechtige Eucharistieviering houden. Van 12.30 tot 13.30 uur wordt hem dan in zaal „In den Engel", Post- straat 1 te Venray een receptie aangeboden. te Venlo. Men kan nu zeggen: de voorbereiding op het pastoraat in Venray, waarheen hij nog door Mgr. Lemmens in 1954 werd geroepen. VENRAYSEJAREN „Ik heb met veel plezier in Tegelen en Venlo gewerktzo vertelt Deken Loonen, „en ik had eerlijk ge zegd wel wat schrik om naar Venray te gaanEen profeet in eigen land, weet jeEn zeker was het niet gemakkelijk Deken Berden, die zijn eigen stempel op het deken-zijn gedrukt had, op te volgenMaar ik moet zeggen, juist en vooral in Venray heb ik met veel liefde kun nen werken. Dit te meer waar ik in het kerkbestuur mensen naast me vond, die mij met raad en daad ter zijde stonden, iets waar ik hen zeer dankbaar voor ben. Zij, die van nabij de zeventien ja ren van zijn priesterleven in Venray hebben kunnen volgen, kunnen niet anders zeggen, dan dat er hard ge werkt is. Hard aan de afbouw van de Grote Kerk, waarvan een nieuwe toren de afsluiting vormde van het wederopbouwwerk in Venray. En waar een nieuw koor met koorban ken en ramen iets terug brachten van dc oude verloren gegane schoon heid van dit Gudshuis. Daarnaast is er dë oprichting ge komen van het rectoraat van O.L. Vrouw van Zeven Smarten, nu intus sen al volledige parochie en is er de parochie van Christus Koning ge komen. Beide „afscheidingen" nodig en nuttig, om het parochiewerk alle kansen te geven Daarnaast zorgde hij als voorzit ter van het schoolbestuur voor de uitbouw van de lagere scholen en van de toenmalige MULO. Daarnaast en daarbij kwam de bouw der gym nastiekzalen. En kon de L.T.S. zijn huidige grootte bereiken, terwijl hij als bisschoppelijk adviseur de hui dige uitbouw helpt realiseren. Of het nog niet voldoende was, had Deken Loonen ook te doen met de bouw van de Schouwburg, die hij mede mogelijk maakte door een deel van de herbouwplicht van het ver loren gegane patronaat onder te brengen in het Cultureel Centrum. Als voorzitter van de commissie van advies en later als bisschoppe lijk commissaris had hij zijn be moeienissen met de bouw van het nieuwe ziekenhuis, was betrokken bij de oprichting van het bejaardencen trum en van het Vincentiushuis Zo iemand de naam bouwheer ver diend heeft, dan is deze bijna 66-ja- .rige priester, die hiermde een niet gering steentje heeft bijgedragen tot de wederopbouw en de uitbouw van Venray GOED AANPASSEN Maar hij was niet op de eerste plaats als bouwheer in materiële zin naar Venray geroepen Bouwheer in geestelijke zin was zijn eerste taak en opgave. We hebben hier boven al vermeld de opdeling van de Petrus Banden parochie in drie parochies. Hoewel dit de Petrus Bandenparochie ook voor financiële moeilijkheden plaat ste, was Deken Loonen hiervan een groot voorstander omdat hij begreep, dat een te groot wordende parochie de banden tussen geestelijken en pa rochianen slapper maakte. Doch van de andere kant zorgde hij ook vooi een intensief en goed overleg tussen de parochies van de kom, waardoor het onderling kontakt bleef en geza menlijke initiatieven konden geno men worden. Of die nu bestonden in liturgie-vernieuwingen, in de veran deringen van de godsdienstige vor ming op scholen of bij de nu eenmaal noodzakelijke financiële oplossingen blijve hier verder buiten beschou wing. Doch dit overleg en deze sa menwerking is verder uitgebouwd. Eerst tot de drie Noord Limburgse dekenaten Venray, Horst, Gennep (waaruit intussen de jaarlijkse Vas tenakte is voortgekomen), later tus sen de 6 Noord Limburgse dekenaten Venray, Gennep, Horst, Helden, Ven lo en Tegelen Verschillende onderwerpen, die la ter in het Bisschoppelijk structuur plan zijn opgenomen, hadden reeds proef gedraaid of waren initiatieven, die uit dit gezamenlijk overleg gebo ren zijn. Voeg daarbij dat hiernaast het „ge wone" werk, als kerkdiensten, huis bezoeken, ziekenbezoeken, godsdien stige vorming van de jeugd e.d. door blijft gaan, en dat daarnaast speciale deken-plichten als het bezoek aan de parochies en de representatie ook hun tijd eisen, dan is het duidelijk dat Deken Loonen zijn brood niet in le digheid heeft gegeten. Integendeel zelfs. Zeker niet in een 'tijd als de onze, die ook de kerk, het kerkelijk leven en de godsdienst niet ongemoeid la ten „Ik heb me altijd betrekkelijk goed kunnen aanpassen....", zo zegt De ken Loonen als wij hem vragen of juist deze veranderingen geen extra belasting voor hem in de voorbije jaren waren.... „En ik was er me wel van bewust dat er veranderingen moesten komenHet heeft me niet overvallen, al is het tempo, waarmede het nieuwe gekomen is, me soms toch wel eens wat te mach tig en blijft ik vraagtekens zetten bij veel wat thans gebeurt. Niet om te kritiseren, maar omdat ik het tempo zo hoog vind, wat voor vele mensen onzekerheden met zich brengt. Een onzekerheid, die wel eens onverschilligheid kan worden. Dat vind ik erg en jammer VERANDERINGEN Hij prijst de samenwerking met zijn kapelaans, met de andere geestelij ken en met zijn kerkbestuur, maar heeft zorgen over het feit dat zo wei nig jongeren zich meer geroepen voe len voor de „geestelijke stand". Dat betekent onherroepelijk dat het tijdstip niet meer ver af is, dat niet alle parochies bemand kunnen worden en wat dan„Dan zal een teamwork nodig zijn, wil men de parochies in stand kunnen hou denzo stelt Deken Loonen, wiens andere zorg is de toename van de onkerkelijkheid. „Onkerkelijk heid leidt zo dikwijls tot verzwak king van het geloof.en tot onver schilligheid...." zo zegt hij. Maar van de andere kant wijst hij ook op de gespreksgroepen, die in verschil lende parochies goed werk doen ook om de veranderingen op te vangen en de mensen te begeleiden. Hij wist op het diepe Gods ver trouwen dat hij zo dikwijls vindt bij zijn ziekenbezoeken, op de financiële hulp, die de kerken nog altijd gebo den wordt en noemt dat positieve punten, waaruit blijkt dat geloof en kerk ook de mens van deze tijd nog wat te zeggen heeft. BOEIENDE JAREN zo noemt Deken Loonen de voorbije tijd. Een tijd waarin hij zijn verdien sten ook erkend zag door het bisdom dat hem benoemde tot kannunik. En dat betekent dat ook hij mee zal hel pen uitkiezen de opvolger van Mgr. Moors. Het profiel van de nieuwe bisschop is, wat hem in deze dagen bezig houdt en weer een nieuwe verant woordelijkheid op hem legt. We heb ben gepoogd in dit korte krantenarti kel het profiel weer te geven van een priesterjubilaris, die bijna 17 jaren van zijn 40-jarig priesterleven lei ding gaf aan het Venrays dekenaat. Wit dit alles een rustig overweegt en de tijd en de moeiten overdenkt, die veel van wat tot stand kwam van deze priester eiste en nog dagelijks eist, die kan alleen maar dankbaar zijn, dat het snel groeiende Venray zulk een man als geestelijk leider kreeg. Dié lezer zal met ons Deken Loo nen nog vele jaren toewensen, waar in hij actief of passief („dat houd ik voor mijgetuigen zal mogen zijn van een materiële en geestelijke opbloei van „zijn" Venray., Als voorbereiding Op nog te nemen raadsbesluiten werd als te doen gebruikelijk de raadscommissie voor Financiën, Onderwijs en Cul tuur naar haar mening gevraagd over enkele ingekomen subsidie aanvragen. SAMENLEVINGSOPBOUW vroeg om verhoging van de subsidie voor 1971. Hiervoor was al uitgetrok ken 0,37 per inwoner, doch de in middels door de stichting opgezette begroting had aangetoond dat dit be drag moet opgetrokken worden tot 0.58. De klacht dat deze financiële zorg feitelijk door het rijk maar op de ge meente wordt afgeschoven, kon de voorzitter van deze vergadering, drs. F. Schols, maar ten dele onderschrij ven. Hij meende dat zulks in feite juist is, omdat de gemeenten het dichtst staan bij het publiek dat bij het samenlevings-opbouwwerk be trokken wordt. Als men van rijks wege via het gemeentefonds dan zorgt dat de gelden die de gemeen te hieraan uitgeeft, terugkomen, is er weinig tegen te zeggen. Het bleek verder dat de uiteenzet ting die de directeur van deze stich ting voor de raadsleden heeft gege ven over de zin en het doel van het werk der stichting weliswaar verhel derend heeft gewerkt, doch beslist niet uitputtend is geweest. Zo be stond er bij verschillende commissie leden nog steeds het idee dat er door samenlevingsopbouw bepaalde be hoeften worden gekweekt en men vroeg zich af of dat nu nodig is. De voorzitter meende dat wel dui delijk geworden is dat deze stichtng de mensen zoveel mogelijk bij de za ken, die h*en aangaan wil betrekken. Als deze „bewust-wording" dan be tekent dat men bepaalde wensen gaat krijgen, is dat, naar zijn mening, een goede zaak. Maar hij hoopte dat hierop de betrokken directeur in een volgend gesprek met de raad dieper in zal gaan PEUTERSPEELZALEN De commissie ging staan achter het verzoek van de Stichting Feuter speelzalen om een subsidie van 1.000,voor 1971. Wel wees men er op dat in de kostenbegroting de sociale lasten van de leidsters iniet opgenomen waren. Vanachter de be stuurstafel werd er op gewezen dat men de subsidie al opgetrokken had en dat het bovendien niet aangaat dat men een bepaald bedrag per deel nemer vraagt. Men zal hier een soort geleidende schaal moeten gaan han teren, waarbij zij die het goed kun nen doen meer betalen dan de rest. Gevraagd werd ook of reeds een ander gebouw gevonden was om de peuterspeelzaal in onder te brengen. Het blijkt dat men denkt aan het jeugdgebouw aan de Westsingel of het houten ex-Groene Kruisgebouw aan de Merseloseweg. RECREATIE TENTOONSTELLING De vraag of de gemeente een ga- •rantiesubsidie van 25.000,wil verlenen voor een in 1972 te houden recreatie-tentoonstelling in Venray werd door de commissie positief be antwoord. Aanvankelijk werd wel de eis gesteld dat ook van particuliere zijde een dergelijk bedrag op tafel moet liggen voordat het voorstel de finitief in de raad komt, doch voor zitter drs. Schols kon spreker over tuigen dat de stichting daarvoor nog te kort aan het werk is, om dat te kunnen realiseren. Deze garantie- subsidie is een soort startgeld, waar door allerlei aktiviteiten losgemaakt kunnen worden, die als resultaat moeten hebben dat van particuliere zijde heel wat meer geld op tafel zal komen. Overigens toonde de com missie zich tevreden over deze op zet en de initiatieven. DEELNNAME CONCOURS Nog altijd was er het verzoek van het Jachthoorn- en Trompetterkorps om een bijdrage in verband met hun deelname aan het concours. Bij nader bestudering van de betreffende ver ordening was intussen gebleken dat de gemeente uit het verenigingsfonds voor culturele organisaties zelf iets kan doen. Dat is dan een kwestie van B. en W., waarheen de zaak nu ver wezen is SCHOOL OIRLO Van de school van Oirlo was er ook nog het verzoek door de Inspectie onderstreept voor het verstel van het dak. Dat gaat de lieve som kos ten van 28.500,—. Het blijkt inder daad hard nodig dat dit dak gerepa reerd wordt en de commissie had er dus weinig tegen. Alleen wil men wel dat het schoolbestuur zelf ook bijdraagt, want hierin zitten voor 'n deel onderhoudskosten, die ze zelf hebben moeten reserveren. Dat zal intussen dan nog eens met de be treffende school bekeken worden WAAR BLIJVEN DE HARMONIEËN Bij de rondvraag vroeg de heer EMONTS hoe het staat met de nieu we subsidie-verordening voor de mu ziekgezelschappen. Het blijkt dat daaraan volop gewerkt wordt. Doch men heeft alle harmonieën, fanfares, muziek- en zanggezelschappen om gegevens gevraagd om te kijken hoe men een ander het beste aan kan pakken en waar de grootste kosten posten zitten. Jammer genoeg blij ken verschillende van die verenigin gen mftet de moeite te doen om te ant woorden en dat veroorzaakt auto matisch uitstel ,,Geen gemakkelijke, doch wel boeiende jaren", zo karak teriseert pastoor-deken P. A. H. Loonen de veertig voorbije jaren van zijn priesterleven. En terwijl hij uitkijkt over zijn tuin en het kerkhof naar de slank oprijzende toren van de Petrus Banden, wijst hij op de crisis-jaren, die volop bezig waren, toen hij priester gewijd werd. Dan is er de mobilisa tie gekomen, met de oorlog en de deportaties. Daarna de bevrijding met nood en evacuatie in het Noord-Limburgse land. Dan weer de tijd van noodgebouwen en kippenhokken en van uitbouw. Daarna de ontwikkeling in de Kerk zelf, op drift gebracht door hel Tweede Vaticaanse concilie. >,Geen gemakkelijke, doch wel boeiende jaren." PRIESTERLEVEN De jonge pnitester, die in 1931 in de Roefmondse kathedraal neerlag voor zijn bisschop, had daar toen geen weet van. Hij vond het met zijn mede-wijdelingen alleen maar jam mer dat het niet de statige bisschop van Roermond Mgr. Schrijnen was, die hem wijdde tot priester, maar dit wegens ziekte moest overlaten aan Mgr. Lebouille, een Chinees missie bisschop, die toen toevallig in Lim burg was. Hij was blij met zijn be noeming tot kapelaan in Tegelen, dicht bij het ouderlijk huis in Oos trum. Daar blijkt zijn liefde voor het werk der standsorganisaties, dat in 1938 voor Mgr. Lemmens aanlei ding is, hem te benoemen tot aalmoe zenier van sociale werken te Venlo, waar hij Mgr. Roncken opvolgt als die de plaats van Mgr. Poels in Heer len gaat Innemen. Daar kan hij zich voor de 5 Noord Limburgse dekena ten Venlo, Helden, Horst, Venray en Gennep inzetten voor het sociale werk, waarbij hij vooral bij de toen malige K.A.B. en middenstandsver enigingen een graag geziene gast was, maar daarnaast zich b.v. sterk inzette voor de stichting van leesblibliothe- ken in het Noord Limburgse land. De oorlog kwam en had tot gevolg dat verschillende standsorganisaties in naam verdwenen. Dat desondanks de banden tussen de bestuurderen van deze organi saties bleven en dat ondergronds dit belangrijke werk toch door bleef gaan is een van de grote verdien sten van de toenmalige aalmoeze nier, die er heel wat kilometertjes met zijn fiets op uit getrokken is om dit katholieke aktie-werk in stand te houden en te verlevendi gen. In 1950 wordt hij pastoor in Genooi Er is echt een grote keuzelijst van den Munckhof nv Grotestraat 28 Venray

Peel en Maas | 1971 | | pagina 1