Wegwijzer naar de gemeentelijke diensten ewoon Nieuwe school voor lager onderwijs geopend buiteng St. Eloy vierde zilveren jubileum van de Venrayse afdeling WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De nieuwe school heet Essel drukwerk Venray in het weekend Jubileum Herenkapper VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 No. 51 PEEL EN MAAS EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 13 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2J5 (builen Venray 2.50) De voorzitster van het bestuur van de nieuwe school voor buiten gewoon lager onderwijs aan de Ursulastraat, Zuster Antonio, kon donderdagmiddag bij de officiële opening van die school vele gas ten begroeten. Behalve de hoofdinspecteur N. Vliestra, waren er de inspecteur voor het basisonderwijs de heer Bettinger en de bis schoppelijk inspecteur de heer van Elven, burgemeester Schols en echtgenote, de wethouders Schols en Mevr. Rutten-Tielen, de oud- lioofdinspecteur der geestelijke volksgezondheid Dr. J. Veraart (een der initiatiefnemers tot deze school), Deken Loonen en oud-burge meester Mr. Janssen,. Ze werden verwelkomd, evenals afvaardigingen van alle Venrayse scholen, afvaardigingen van dames verenigingen, de buurt en vele gas ten GESCHIEDENIS Zuster Antonio bleek zeer tevre den met de resultaten van het werk dat in 1961 is begonen. Het hpeft tot 1968 geduurd voordat het aanne mingsbedrijf Knops uit Venlo de ideeën van architect De Vries kon gaan verwezenlijken. Het resultaat is thans een schoolgebouw dat zich kenmerkt door een grote flexabiliteit waardoor de onderwijsvernieuwin gen kunnen worden opgevangen en waarin het voor de kinderen goed toeven en werken is. Zij bracht' in herinnering hoe in 1938 Dr. Veraart er bij de Zusters op aandrong om met een school voor minder begaaf de kinderen te beginen. Mede door de oorlog duurde het tot 1950 voor dat dit ideaal werkelijkheid werd en Zr. Philomena met haar staf met haar zegenrijk werk kon beginnen. EEN HEEL LANG LEVEN werd de school toegezongen door 'n school van kinderen en onderwij zend personeel, waarbij zelf ver vaardigde muziekinstrumenten zorg den voor een muzikale onderstreping van deze zegewens, die met vuur ten gehore werd gebracht. HOOFDINSPECTEUR VLIESTRA mocht de nieuwe school officieel openen. Hij wees er in zijn" openings rede op dat de geschiedenis van Ven- rays school feitelijk een afspiegeling is van de geschiedenis van het bui tengewoon onderwijs. Dat is namelijk overal begonnen in afgekeurde schoolgebouwen en verlaten kloos ters toen in 1921 dit onderwijs zijn wettelijke basis kreeg. In dat jaar waren er 30 scholen met 3000 kin deren, voornamelijk in de grootste bevolkingscentra (inclusief de insti tuten voor dove en blinde kinderen). Nu 50 jaren later heeft ons land 400 scholen met ruim 43.000 leerlingen. Dit is opgebouwd met veel moeite en zorg en er is echt pionierswerk ver richt in het belang van de geestelijk gehandicapten. Dat heeft dan tot re sultaat gehad dat Nederland inter nationaal een grote naam gekregen hleeft op dit terrein. Het leek hem goed zich bij deze opening nog eens te bezinnen op wat er nu feitelijk wel schuilt achter de ze zorg voor het geestelijk gehandi capte kind. Op de eerste plaats meende hij dat het een simpele daad van rechtvaar digheid is als ieder kind gelijke kans krijgt om volwaardig mens te wor den. Op de tweede plaats heeft ze ook een nuttigheid-effect. We kunnen de moeilijk lerende mens gewoonweg niet missen in 't huidige produktie- proces en daarom is het voor ons eigen noodzaak dat we deze kinde ren begrip en waardering bijbrengen en hen pogen af te leveren als een sociaal levend mens. digheid is als ider kind gelijke kans billijkheid. Men weet dat dit onder wijs 3x zoveel kost als het gewone basis-onderwijs, doch men gelieve te bedenken dat waar anderen verder kunnen studeren op dure onderwijs instituten, hier de 14-15 jarigen de school gaan verlaten Met een gelukwens aan het school bestuur om wat is bereikt, aan Zus ter Chretienne en haar staf om het werk dat wacht en aan de Venrayse gemeenschap om het grootse dat hier letterlijk en figuurlijk is opgebouwd besloot hij zijn openingsrede. ONTGIN Burgemeester Schols begon zijn gelukwens met een citaat: Ontgin waar niemand vruchtbaarheid ver wachtHij wees er op dat de maatstaf voor de humaniteit van de menselijke samenleving in feite de zorg voor de zwakkeren is. En dui kend in de geschiedenis zag hij dat eerst de zorg kwam voor de zieke mens en eerst veel later die voor de geestelijk gehandicapten wier lot eeuwen door gewoonlijk zeer droevig was. Dat alles is nu verleden tijd. Deze kinderen zijn nu geen geteken den meer juist door de gerichte zorg voor hen, die o.m. tot uitdrukking komt in dit nieuwe schoolgebouw, zijn bouwwijze en zijn situering. Venray dat reeds tientallen jaren In het opleidingsinstituut voor verplegenden „Den Hoebert" te Ven ray slaagden op 9 december 1970 voor het diploma B ziekenverpleging de volgende kandidaten: Van het psychiatrisch centrum St. Servatius de dames: J. Peeters en F. Vlemmings en de heren W. Arts, J. zijn psychiatrische centra heeft, heeft tBrauer, W. Deliën, E. Fransen, J. Ge in die jaren geleerd samen te leven-.?ar"s' M. Gielen, A. Goedhart, L. met geestelijk zwakken en gehandi capten en helpt ieder op zijn eigen manier mee ook hen een gelukkiger leven te bezorgen. Daaruit ontstaat een soort wisselwerking, gezien het feit dat nu hier een L.O.M. school komt. Hij wenste schoolbestuur, Zuster Philomene, Zuster Cretienne, haar staf en haar congregatie alle geluk toe, bij de ingebruikneming van deze nieuwe school, die hij graag de Essell doopte, een naam die de herinnering vasthoudt aan enkel stukken grond, die vroeger daar lagen, waar nu de nieuwe school gebouwd is Na deze officiële opening hield het bestuur een receptie en konden vele gasten het prachtige schoolgebouw bezichtigen. GESLAAGD Goossens, J. Guffens, M. Hendriks, A. Hermans, W. Hoedemaekers, H. Jeuken, H. van Kessel, H. Kierkels, P. Koevoets, J. van Loon, C. Megens, M. Mommen, J. Oduber, P. Peters, P. Probst F. School, J. v. d. Sterren, L. Thielen J. Vors, J. von Weersch, P. de Wit. Van het psychiatrisch centrum St. Anna slaagden de dames: P. Arts, J. van Beek, mevr. A. Driessen-Bille- kens, C. Eggermont, J. Goossens, mevr, G. Hendriks-Schreurs, E. Maens, H. van Oosten, G. Zwegers. van den munckhof n.v. Met een plechtige H. Mis van dankbaarheid in de Vredeskerk be gon zaterdag de viering van het zil veren bestaansfeest van de R.K. Me- taalbewerkersbond St. Eloy afdeling Venray. Men herdacht hoe de in 1945 opgerichte Venrayse afdeling klein begon, maar door de jaren heen, me de door de vestiging en uitbreiding van metaalverwerkende industrieën uitgroeide tot een na de grootste vakbewegingen in Venray. Op de 's middags gehouden receptie bleek deze afdeling vele vrienden te heb ben. Verschillende directies van Venrayse bedrijven gaven acte de presence, evenals wethouder Schols en wethouder Mevr. Rutten-Tielen, die het Venrayse gemeentebestuur representeerden. In zijn huldigignstoespraak wees de bondspenningmeester er op, dat de heer Boom zes zilveren jubilaris sen, waaronder twee oprichters van de Venrayse afdeling, de heren P. Arts en H. Swaghoven. Daarnaast werden gehuldigd de heren M. Jans sen, G. Swinkels, J. Rongen, J. Swaghoven. H. Swaghoven, die 22 jaren pen ningmeester bij de Venrayse afde ling is, werd afzonderlijk in de bloe men gezet. In zijn huldigignstoespraak wees debondspenningmeester er op, dat het feitelijk een onbegrijpelijke zaak is, dat temidden van de puinhopen van toen er nog mensen waren, die de moed hadden een eigen afdeling van metaalbewerkers te stichten. Men heeft dat echter gedaan omdat men voelde dat alleen door samen werking in de na-oorlogse tijd wat bereikt kon worden. Er is inderdaad veel bereikt voor de werkende mens, maar het is nog lang geen aards paradijs. Medezeg gingschap wordt op dit moment groot geschreven, welzijnszorg is een ander probleem dat onze aandacht vraagt. Een aanpak van beide pro blemen eist een geestelijke vorming, waarnaar ieder moet streven. Ook zijn er structurele verande ringen op het gebied van de vakbe weging op komst en zo zal St. Eloy gaan fuseren met de bond van werk nemers in de industriële bedrijven, de textielbewerkersbond en de mijn- werkersbond. Dan zal die vakbewe ging 150.000 leden tellen. Jammer ge noeg is slechts 40 procent van de werknemers lid van hun vakorgani saties, zodat ook op het terrein van de ledenwerving nog wel het een en ander te doen is. Namens de afdeling Venray hul digde de heer Schoenmakers sr. de jubilarissen en bood hen een cadeau tje aan, terwijl hun echtgenotes bloemen kregen. Namens de feest commissie sprak de heer Schoenma kers jr. woorden van lof en dank voor hun werk t.b.v. de vakbewe ging. De feestveiring werd besloten met een zeer geslaagde en gezellige avond in Prinsenhof. VERDACHT PERSOON OP DEURNESEWEG Venrays politie hield een verdacht persoon aan, een Duitser zonder vas te woon- en verblijfplaats en zonder middelen van bestaan. Het bleek de 35-jarige H. K., geboortig uit Essen, te zijn. Na tijdelijk onderdak te heb ben gehad op Venrays politiebureau is hij aan de Marechaussee overge geven, die hem in Venlo over de grens heeft eezet ZWARE MATERIëLE SCHADE Op de kruising Ursulastraat-Beek- weg werd geen voorrang verleend waardoor een botsing ontstond tus sen twee personenauto's bestuurd door de Venrayer A. v. T. en zijn plaatsgenoot H. L. Een der auto's werd totaal vernield, de andere zwaar beschadigd. Beide bestuurders be kwamen geen noemenswaardig let sel. MAXIMUM SNELHEID EN GEWICHT Venrays politie gaat gestaag door met controle op de maximum snel heid. Op de Langstraat werden vo rige week in korte tijd 14 bestuur ders verbaliseerd wegens overtre ding van de maximum snelheid. Ook werd het bietenvervoer gecontro leerd. Enkele processenverbaal werden opgemaakt wegens te zwaar geladen vrachtauto's. LICHT GEWONDE Op de kruising Deuméseweg Rouwkuilenweg ontstond een botsing tussen twee personenauto's resp. be stuurd door de 39-jarige J. B. uit Eindhoven en de 52-jarige P. V. uit Deurne. Het ongeluk gebeurde toen een der bestuurders aan het inhalen was en de andere wilde afslaan. De Eindhovense bestuurder bekwam een breuk aan linker pink en wijsvinger. Beide auto's werden zwaar bescha digd. JUBILEUM HERENKAPPER Op 7 december j.l. was het 40 jaar geleden dat de heer W. Imming zijn eerste schreden zette op het pad van herenkappers en tevens was het 20 jaargeleden dat hij zich zelfstandig vestigde aan de Overloonseweg al hier. De heer Imming die eerst als „gro te knecht" bij M. Litjens in de Hen- seniusstraat en later als „kleine baas" zich vele vaste klanten ver wierf, wil deze jubilea niet zonder meer laten voorbijgaan. Op 7 decem ber was dit door omstandigheden niet mogelijk, doch in januari a.s. zal de vlag toch uithangen. VANDALISME Venrays politie roept de hulp in van eventuele getuigen die gezien hebben, hoe vandalen de in de Gro testraat geplaatste plastiek vuilnis zakken op straat gooiden, evenals de geplaatste dozen. Deze werden maar gewoon geopend en het vuil over de straat „gekiept". Ook verzoekt de politie deze zak ken en dozen voor de vuilniswagen eerst in de ochtend vóór het opladen op de stoep te zetten. Hiertegen wordt steeds meer gezondigd. De po litie zal tegen het reeds in de avond plaatsen van de vuilniszakken gaan optreden. KIND STAK PLOTSELING DE WEG OVER De 3-jarige Jozef C. stak zaterdag middag plotseling van achter een ge parkeerde auto de Schoolstraat over, juist op het moment dat de perso nenauto, bestuurd door mevr. Z. kwam aanrijden en de kleine niet meer kon ontwijken. Het knaapje werd geschept en moest met een ge broken bovenbeen per ambulance naar het ziekenhuis worden ver voerd. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van de moeder. ADVERTENTIETARIEVEN EN ABONNEMENTSGELDEN Het Ministerie van Economi sche Zaken heeft goedgevon den dat de advertentietarieven van de Nederlandse Nieuws bladen worden verhoogd. Voor vele nieuwsbladen is deze ver hoging reeds ingegaan op 15 november j.l., doch Peel en Maas zal deze verhoging laten ingaan per 1 januari a.s. De losse mm.-prijs wordt dan van 13 op 14 ct. gebracht, ter wijl de tarieven bij contract advertenties evenredig worden verhoogd. Deze nieuwe tarie ven zijn op aanvrage verkrijg baar en worden onze contract adverteerders automatisch toe gezonden. Ook zal per 1 januari a.s het abonnementsgeld voor Peel en Maas worden verhoogd. In deze verhoging zal dan tevens zijn begrepen een toegestane ver hoging per 1 juli van dit jaar, waarvan om administratieve re denen geen gebruik meer kon worden gemaakt. Het abonne mentsgeld voor de inwoners van de gemeente Venray zal nu f 5,per halfjaar gaan bedra gen, terwijl voor abonné's bui ten Venray de prijs 5.50 wordt. Voor abonné's in België, Lu xemburg en de Ned. Antillen wordt het abonnementsgeld 6,— en voor alle andere lan den 8.50 per half jaar. Abonné's die een machtiging afgaven tot incasseren per bank of giro zullen in de maand janu ari via de bank of giro bericht van afschrijving ontvangen, ter wij aan de andere abonné's in de loop van januari kwitanties voor het eerste halfjaar zullen worden aangeboden. De technische en administratieve diensten zijn geves tigd: Gemeentehuis, Grote Markt 1 Grotestraat 1 (naast gemeentehuis) Leunseweg 2A (voorm. Gymnasium) Brandweer: Grotestraat 1 Hoofdbureau van gemeentepolitie: Wilhelminastraat 15 - 17 Telefoon: Technische en administratieve diensten 3838 (tien lijnen voor alle afd.) Politie 1234 (3 lijnen, dag en nacht bereikbaar). Openstelling: Techn. en adm. diensten: Op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur. Hoofdbureau van politie: Dag en nacht bereikbaar. ALARMNUMMERS: Politie en ongevallen 1 2 3 4. Brandweer 1 3 3 3. GEMEENTEHUIS GROTE MARKT 1 Burgemeester (1e etage) Secretaris (2e etage) B. en W. kamer (2e etage) Raadzaal (2e etage) Trouwzaal (2e etage) HOOFDAFDELING I Afdeling l-A (1e etage): Bevolkingsadministratie, burgerlijke stand, militaire zaken, verkiezingen, vreemdelingen, etc. Afdeling l-B (Grotestraat 1): Alg. politieverordening, brandpreventie, civiele ver dediging, gezondheidszorg, hinderwet, muziekvergun- ningen, openbare orde en veiligheid, sluitingsuur, strafverordeningen, etc. Afdeling l-C (2e etage): Culturele zaken, industrialisatie, informatie, jeugd zorg, onderzoek, ontwikkeling van de gemeente, re creatie, sportzaken, voorlichting, etc. Afdeling l-D (2e etage): Huishoudelijke dienst, interne zaken, postbehande- ling, registratuur, telefooncentrale, typekamer, etc. HOOFDAFDELING II (voorm. Gymnasium): Afdeling ll-A (2e etage): Belastingen, financiën, huursubsidieregeling, onder wijs etc. Afdeling ll-B (parterre): Personeelszaken. Afdeling ll-C (parterre): Sociale zaken. HOOFDAFDELING III (voorm. Gymnasium) Afdeling lll-A (1e etage): Bouw- en woningtoezicht grondzaken landmeetkun de, stedebouw, etc. Afdeling lll-B (1e etage): Voorbereiding en uitvoering kapitaalwerken, onder houd wegen en sportaccommodaties, beplantingen bossen, plantsoenen, etc. Afdeling lll-C (2e etage): Boekhouding der bedrijven. Afdeling lll-D (2e etage): Administratief rechterlijke zaken, doorstromingsrege ling, etc. Ontvanger (parterre): Afhalen bouwvergunningen, betalingen en in ont vangst nemen van gelden. PORTEFEUILLEVERDELING EN SPREEKUREN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. Burgemeester drs. F. G. L. L. Schols: Algemene zaken - coördinatie, organisatie en voor lichting - regionale zaken in algemene zin - open bare orde en veiligheid (w.o. politie, brandweer en B.B.) - gezondheidszorg (ziekenhuizen, Rode Kruis, ambulancewezen e.d.) - ruimtelijke ordening - finan ciën en belastingen - industrialisatie (inclusief regio nale commissie werkgelegenheid) - civiele verdedi gingszaken (bestuursvoering in buitengewone om standigheden). Spreekuur: 's Maandags van 17.30 tot 18.30 uur in Burgemees terskamer (Grote Markt). Wethouder G. H. Schols: Loco-burgemeester - openbare werken (Venray-cen- trum, Oostrum en Leunen) - wegenbouw, straatver lichting, reinigingsdienst etc. - verkeersmaatregelen en -voorschriften - woningbouwzaken (incl. tot nader order huisvestingszaken) - welstandstoezicht - toe zicht op grondverwervingszaken t.b.v. de realisering van bestemmings- en woningbouwplannen - midden standszaken - kermissen en markten - jeugd- en sportzaken. Spreekuur: 's Maandags van 17.30 tot 18.30 uur op Leunseweg 2a. Voor huisvestingszaken: uitsluitend op afspraak. Wethouder A. P. Rutten-Tielen: Sociale zaken - personeelszaken - onderwijs - cul turele zaken (bibliotheken, leeszaal, archief, museum, muziek, toneel, muziekonderwijs, schouwburg etc.). Spreekuur: 's Maandags van 17.30 tot 18.30 uur op Leunseweg 2a Wethouder J. W. Loonen: Agrarische aangelegenheden - ruilverkavelingszaken - jacht, visserij, land- en tuinbouw - grondverbetering en ontginning - bebossingszaken - recreatie en toe risme - openbare werken kerkdorpen met uitzonde ring van Oostrum en Leunen - alle zaken m.b.t. land- bouwwegen, waterlossingen, bebossings- en beplan tingszaken, groenvoorzieningen e.d. - welstandstoe zicht, met name voor de agrarische bebouwing - in het algemeen de contacten met de diverse kerkdor pen. Spreekuur: 's Maandags van 10 tot 11 uur ten gemeentehuize. B. en W.-vergaderingen. Iedere woensdag. Openbare commissievergaderingen: Commissie voor financiën, onderwijs en cultuur; Commissie voor Sport- en Jeugdzaken, (vergaderingen op nader te publiceren data). Openbare raadsvergaderingen: Iedere laatste dinsdag van de maand in de raadzaal. (Gemeentehuis 2e etage). Aanvang 19.00 uur.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 11