Houd uw snelheid intoom! kom even naar DE WASCOMAAT Volkslrauertag bracht veel bezoek opfDuitse kerkhof Er zal een Hair in de Leunse soep Tekenleraar Th. Hin Een dode en zwaar gewonde Uit Peel en Maas Het komende programma van de schouwburg VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 No. 47 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN K41AAS FP1 DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY XA/CEIfHI AH VOOD X/CKIDAY CM TXMCTDCITCRI ADVERTENTIEPRIJS 13 cl. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VYCCADLHU 'XJLJIV VCINrvMI CM UI IO I IXCACIN PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (builen Venroy 2.50) „IK BEN EEN OPTIMIST" NAM AFSCHEID De tekenleraar Th. Min van het Boschveldcollege gaat met pensioen. Op verzoek van Pater Rector dr. Wi- nand Gussen pas met het begin van het schooljaar 1971-1972. Het jaar lijkse schoolfeest op vrijdag 13 no vember stond in het teken van zijn afscheid. De heer Min werd op 15 oktober 1905 geboren op het eiland Texel. In zijn jonge levensjaren trok hij met zijn ouders, broers en zusters naar Venray, waar zijn vader een benoe ming als boswachter had gekregen. Hij bezocht van 19171921 met nog 6 externen en 84 internen de school waar hij later als tekenleraar zou staan. Na 4 jaar gymnasium vertrok hij naar Roermond waar hij de kweekschool bezocht. Op 26 juni werd hij onderwijzer in Ysselsteyn. Toen wist hij al dat hij naar Ned. Indië zou vertrekken. Zijn voor naamste motieven waren wel: mee te werken aan de ontwikkeling -van het onderwijs van dat land en een klein beetje lust naar avontuur. Hij voelde zich direct thuis in zijn twee de vaderland en begon aan zijn le venswerk. In 1927 vertrok hij en werd al na een half jaar hoofd van een schakel- school. Dit was als 22-jarige niet ge makkelijk want de voertaal was Ma leis. Nederlands was „vreemde taal". Maar spoedig kreeg hij de bijnaam „Pah-Min", wat betekent „Wijze va- der-Min". In 1929 werd hij opgeroepen voor militaire dienst gedurende 9 maan den. Na deze diensttijd kreeg hij vele funkties o.a. hoofd van een Chinese school in Soerabaja, hoofd van een Ind. Mulo en leraar tekenen aan een Chinese kweekschool. In 1940 brak de oorlog uit. Hij stond van 7.00 - 13.00 uur voor de klas en deed van 14.00 - 19.00 uur dienst in het leger. In december 1941 vielen de Japan ners aan en 8 maart 1942 werd hij krijsggevangen gemaakt. Gedurende 37b jaar zat hij in een krijgsgevan- genkamp en moest hij werken aan een vliegveld. Doch na deze moeilij ke tijd begon hij weer aan het werk waaraan hij begonnen was, n.l. het opbouwen van een het Indonesische onderwijs. Al spoedig werd hij tekenleraar aan de H.B.S. in Batavia, maar hij moest hard werken, omdat slechts 33% van de leerkrachten weer aan het werk kon gaan. Buiten de steden was het onder wijs in de oorlog totaal vernietigd. Toen deden de Franciscanen een be roep op hem hen te helpen. Ondanks de vele bezwaren, ook voor zijn ge zin, stemde hij toe. In 1948 ging hij met Mgr. Gij sen o.f.m. de binnenlan den in om daar verschillende mid delbare scholen te stichten. Door hard werk en stug volhouden boek ten zij veel resultaat, dat zelfs nog in deze tijd doorwerkt. Dit laatste bewijzen de vele brieven van oud leerlingen die hij not jaarlijks ont vangt. In 1951 moest hij repatriëren. Hij Een groot aantal belangstellenden, meest nabestaanden van de in de tweede wereldoorlog in Nederland gevallen Duitse soldaten was zondag bij gelegenheid van Volkstrauertag aanwezig op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn. Ze brachten een groot aantal kransen en bloemboeketten naar verschillende van de 31.500 gra ven en konden getuigen zijn van een officiële herdenking, die in de och tenduren was georganiseerd door de Volksbund Deutsche Kriegsgraber- fürsorge. Een herdenking, waarbij ditmaal opvallend veel Duitse mili tairen aanwezig waren en een rol speelden. Namens de Duitse Ambassadeur sprak de Duitse Konsul uit Rotter dam de heer Rentrop. Hij sprak woorden van troost tot de nabe staanden van de op dit kerkhof be graven Duitsers. En hij herinnerde er aan hoe deze laatste wereldoorlog overal ter wereld dergelijke kerkho ven heeft opgeleverd, zondier dat we schijnbaar daaruit ook maar enige les geleerd hebben. Want nog altijd is er oorlog in deze wereld, nog al tijd brengt hij leed en droefenis „Een dag als deze", aldus de kon sul, „herinnert er ons steeds op nieuw aan dat we moeten blijven streven naar vrede onder de men sen, opdat dergelijke kerkhoven in de toekomst niet meer nodig zijn." Namens de organiserende Volks bund sprak de heer Carlo van Gers- dorf woorden van herdenking. Hij vroeg zich af, wat de gewone man nu wel kon doen om oorlog te voor komen, om vrede te handhaven. „Dit kerkhof", aldus de Volksbund-verte- genwoordiger, „geeft een antwoord. We zullen over de graven van de miljoenen mensen, die omgekomen zijn, elkaar de hand moeten reiken om samen te proberen de waanzin van oorlog, die het offer vroeg van zovele jonge levens, onmogelijk te maken Dit was ook het thema van de toe spraak van Pfarrer Ottemeyer, ver bonden aan het Nato hoofdkwartier van Afcent in Brunssum. Hij spoor de aan de herinnering aan de geval lenen, ongeacht nationaliteit of ras, Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessens Aanmelden Kennedy plein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen moest al wat hij bezat in Indonesië laten en kwam dus met nauwelijks wat kleingeld op zak naar zyn Parel van de Peel: VENRAY. Zijn familie en vrienden hielpen hem hier weer opnieuw te beginnen. Het eerste wat hij kocht nadat hij in Venray was gekomen was een fiets, dezelfde waarop hij nog iedere dag naar school rijdt. Hij kreeg spoedig een aanstelling als tekenleraar aan het Gymnasinm. Door de vriend schappelijke opname in het leraren korps kon hij zich weer snel thuis- voelen in Venray. Bij het schoolfeest van 13 novem ber j.l. werd hij gehuldigd door P. Rector en zijn collegae in de mati nee. Namens de leerlingen werd hem een geschenk aangeboden door de voorzitter van de leerlingenraad Frank Aerts, die uiting gaf aan de veel verdiensten van de heer Min, vooraf op kreatief gebied. Voor deze laatste verdienste werd hij opgeno men in het Broederschap van het Boschveldcollege waarbij vice-deken Pater W. Steenkamer de ceremonie leidde. Als slotstuk van dit feest volgde er 's avonds een ludieke avond met de scholieren, die hij, naar hij zegt, nooit kan vergeten Karei Schols steeds levendig te houden, omdat daardoor de waanzin van een oor log duidelijk onderstreept wordt. Generaal Wittmeyer legde namens het Nato hoofdkwartier een krans, evenals de vertegenwoordiger van de Volksbund. Ook de Duitse comman dant van het Luchtmachtregiment uit Budel, evenals die van het mate riaaldepot uit Lieshout legde kran sen aan de voet van het hoofdkruis, waarbij een peleton Duitse soldaten de wacht betrokken hadden Het koor en het muziekgezelschap van het Duitse gymnasium in Vlo drop zorgde voor een vocale en mu zikale omlijsting van deze sobere plechtigheid, waarbij als gebrui kelijk geen vertegenwoordigers van de Nederlanse overheid aanwe zig waren AUTO TEGEN PERSONENTREIN TREINVERKEER HAD UUR VERTRAGING Zaterdagavond omstreeks kwart over zeven is de personenauto, be stuurd door de 19-jarige Venrayer Wim Scholtens op de met knipper lichten beveiligde overweg aan de Maasheseweg tegen de dieselperso nentrein NijmegenVenlo gereden. De auto reed, toen de trein 10 me ter de overweg gepasseerd was, te gen de trein aan. De wagen werd een eind meegesleurd. De bestuurder werd zwaar ver minkt ën moet op slag zijn gedood. De naast hem zittende 17-jarige Hu- bertina Janssen bekwam een shock en diverse andere verwondingen, maar kon toch nog hulp halen. De trein kwam enkele honderden me ters verder tot stilstand. De bestuur der liep eveneens een shock op. Venrays brandweer werd ingezet om het wrak van de auto van de rails te halen en om het baanvak schoon te spuiten. Het treinstel kon niet op eigen kracht verder en moest worden weg gesleept waardoor het treinverkeer ongeveer een uur vertraging onder vond. De gewonde jongedame verkeerde zondagavond niet meer in levens gevaar en omtrent de juiste toe dracht tast de politie nog in het duister. NERO RECIPIEERDE Unieke prestatie van Venrayse politiehond Zaterdagavond kon de trotse eige naar van de voor de vierde maal in successie kampioen geworden Ven rayse politiehond Nero, de heer L. Janssen, vele handen drukken tij dens een drukke receptie in zaal Halfweg te Oostrum.*En met hem ook bestuur en leden van de politie hondenvereniging „Buitenlust", zon der wier begeleiding het wellicht niet mogelijk geweest is dat Nero driemaal zijn titel kon prolongeren, een prestatie die nog niet in de ge schiedenis der politiehondenkam pioenschappen is voorgekomen. Vele besturen en leden van poli tiehondenclubs uit de regio uit de provincie Limburg en het Brabantse land gaven acte de presence. Wij zagen eveneens bestuursleden van de afd. Venray van de vereni ging tot bescherming van dieren, maar wij misten de officiële verte genwoordiging van het gemeentebe stuur, die toch zeker bij deze officiële receptie verwacht werd. Leunen beet de spits af bü de serie ontmoetingen, die het Venray se gemeentebestuur ook dit jaar organiseert met de Venrayse be volking. Donderdagavond was die eerste samenkomst in Leunen, waar de mensen van Leunen, Heide en Veulen eens konden ver tellen, wat ze op hun lever hadden. Maar vooraf gaf de burge meester zijn visie weer over welzijn en welzijnsbevordering. Bo vendien werd er een film vertoond, die de aanwezigen nog eens nadrukkelijk wees op het steeds aanwezige brandgevaar en de maatregelen, die men kan en moet treffen, om dat gevaar zoveel mogelijk te voorkomen. Maar toen dat achter de rug was, kon het spel beginnen. Rector Hogers uit het Veulen bracht een onderwerp ter tafel, dat men hier niet verwacht had. HAIR SCHANDELIJK EN BANAAL? Hij had namelijk verschillende verhalen horen vertellen over de op voering van de musical Hair in Ven rays schouwburg en die logen er niet om. Afgezien van het feit dat er naakte mensen op het toneel ston den, was er ook nog een soort tra vestie geweest, waarin een man met vrouwenkleding aan de zaal in kwam en daar een nummer strip tease weggaf, dat niet om loog. Hij vroeg .zich af of dit alles in deze tijd, waarin toch al zoveel overhoop ge worpen wordt, nu wel geduld moet worden door de overheid En zo was het aan burgemeester Schols om niet alleen de musical Hair te verdedigen, maar ook zijn beleid t.a.v. de Venrayse opvoerin gen. Met moet gezegd zijn, dat hij dat met veel verve en zeer ernstig deed Op de eerste plaats stelde hij, dat hij zelf de voorstelling gezien had, doch van die travestie-geschiedenis niets gezien had. Op de tweede plaats moest ook hem van het hart, dat verschillende onderdelen van de ze musical hem geërgerd en geschokt hadden, doch dat er ook duidelijk positieve elementen in te vinden wa ren De overheid, zo vervolgde drs. Schols, moet in deze tijd de moge lijkheden scheppen om te komen tot een grotere mate van vrijheid, die de mensen voor zich opeisen. We zien dat in de vele manifestaties, maar ook in wat er op het gebied van de sexualiteit gezegd, geschreven en ge drukt wordt en de verhandelingen, die er gaande zijn over pornografie. Zo heeft ze ook ruimte gegeven aan deze musical, die bij zijn weten ner gens verboden of ingekort is, doch die wel een demonstratie is van overtuigingen in deze tijd, die hard schoppen tegen wat andere mensen dierbaar is. Dat weet men echter van tevoren, voor men naar een voorstelling als deze gaat. Die gebeurt namelijk niet in de open lucht, maar in een be paalde beslotenheid van een theater. En daar ziet men dan in deze musi cal feitelijk vier problemen op de voorgrond komen: sexualiteit, ge weld, racisme en religie. Men ziet dan op een dikwijls felle en navran te wijze stelling nemen tegen theo rieën en onechtheden van onze huidige maatschappij op deze pun ten. Daarbij wilde drs. Schols wel zeggen, dat hem de eerlijkheid t.a.v. de stellingname toch wel ge troffen had, maar of er daarbij nodig is dat een hele naakte club op het toneel verschijnt en andere provoce rende dingen gebeuren, dat wil hij wel in twijfel trekken. Daarnaast zijn er duidelijke positieve elementen en hoogtepunten, die hem toch wel wat te zeggen hadden. Naar zijn mening zouden de vele bezoekers van deze avonden in min of meerdere mate zijn mening delen. Uit de reacties in de zaal bleek dat slechts weinigen uit Leunen, Veulen en Heide deze voorstelling gezien hadden, ofschoon er onder jonge boeren daarvoor een aktie was ge voerd BLIKSCHADE Op de kruising LangewegLang straat werden de voorrangsregels niet in acht genomen, waardoor een botsing ontstond tussen twee perso nenauto's bestuurd door de Ven- rayers S. en W. Het bleef bij mate riële schade. Wel bleken de verschillende jon geren daarbij aanwezig geweest te zijn, die men er echter betrekkelijk weinig over had horen zeggen. De heer van Oers, die de voorstel ling wel gezien had en die hierover gediscussieerd had met jongeren, die daarheen geweest waren, bleek ta melijk positief over hun reacties „Ze begrijpen meer, dan de ouders wel denken...." was zijn bescheid, waarmede deze onverwachte discus sie zijn einde kreeg en men overging tot de meer „gewone" problemen, waarvan U elders een verslag vindt. van 20 november 1920 Maria Vereeniging 1272-jarig bestaan. Zondag 21 Nov. om 7 uur H .Mis met toespraak en Algemeene H. Communie voor de leden in de Parochiekerk. Om 3 uur plechtig lof waarna installatie van nieuwe leden en vaandel wij ding. Dinsdag 23 November s avonds om 6 uur Feestvergadering in het Patro naat. Toegankelijk ook voor belang stellende mannen en vrouwen. Als hoofdspreker zal optreden de Eerw. Pater Borromeus de Greeve. Het Bestuur. HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van De Haan Minerale Oliën N.V., Strevelweg 700, Rotter dam om vergunning tot het oprich ten, in werking brengen en in wer king houden van een aftapinstallatie voor motorbrandstof voor eigen ge bruik. Adres inrichting Stationsweg 72. kadastraal gemeente Venray sec tie E nr. 3171, 3172 en 640. Jans Verheggen N.V., Stations weg 128-130 Oostrum-Venray, vraagt vergunning tot uitbreiding van de veevoederfabriek op voornoemd adres, kadastraal gemeente Venray sectie E4 nr. 3472 en 3388. J. Claessens, Deurneseweg 14b te Venray vraagt vergunning tot het uitbreiden van een kalkoenenfokke rij en -mesterij, waar propaan wordt gebruikt. Inrichting op bovenstaand adres, kadastraal gemeente Venray sectie B nr. 3680 en 3681. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder- gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ie der persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 25 november 1970 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Venray, 13 november 1970 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Drs. F. G. L. L. Schols, burgemeester. A. L. G. Janssen, loco-secretaris DE JANTJES werd in oktober een groot succes. Daarom wordt deze voorstelling op donderdag 10 decem ber nogmaals teruggebracht. Beppi Nooy en Johnny Jordaan vertolken, de hoofdrollen in dit oer-Nederland- se theaterstuk. Liedjes als „Draaien, altijd maar draaien"; „O mooie wes tertoren"; „Omdat ik zoveel van jou hou"; „Daar komen de Jantjes" en „Nou, tabé dan", zijn nog steeds even populair als veertig jaar geleden. Vooral mensen die zelden naar de schouwburg gaan en nu eens een goede ontspanningsavond willen be leven zullen in DE JANTJES alles vinden wat ze zoeken. Niet aarzelen, maar erheen gaan. A.s. zondag komt toneelgroep Theater met DE GETEMDE FEEKS van Shakespeare. In de hoofdrollen Sigrid Koetse, Julles Croiset.. Hans Tiemeyer, Lex Schoorel e.v.a. Een van de meest gespeelde theaterstuk ken, zodat inhoudsbeschrijving over bodig is. Theater heeft er een goede voorstelling van gemaakt die bij het publiek veel weerklank vindt. Door de grootse opzet moet het toneel uit gebouwd worden, waardoor de eerste twee rijen in de zaal bij het toneel getrokken worden. Op 24 november komt de Hoofd stadoperette met IN EINER KLEI NEN KONDITOREI van Asher en Strauss. Dit gezelschap kent zijn eigen fans, die geen voorstelling van de Hoofdstadoperette overslaan. Dit keèr blijkt dat voortselling een schot in de roos te zijn, want de meeste perskritieken spreken van de beste voorstelling van dit gezelschap sinds jaren. Lizzi Schöfmann, Leo de Beer en Hans Hageman spelen de hoofd rollen. Op 26 november brengt de schouw burg twee nieuwe cabaretfiguren on der de aandacht van het publiek. Freek de Jonge en Bram Vermeullen onmoetten elkaar in de Amsterdamse studentenwereld en na hun optreden in Studentenhaver, werden ze al spoedig ontdekt voor het grote caba ret. Ze kregen goede kritieken. Het is een modern spontaan cabaretpro gramma, dat geen liefhebber van dit genre zal laten ontgaan. NEERLANDS HOOP IN BANGE DAGEN zal ook in Venray in de smaak vallen. Op 1 december komt HET BRA BANTS ORKEST met een bijzonder gevarieerd programma. Naast mo derne werken van Bartok en Stra- winski, krijgt men drie zeer popu laire werken te horen, n.l. De Mol- dau van Smetana, de suite Porgy en Bess van Geshwin en balletmuziek uit Faust van Gounod. Jan Gruithuy- zen is solist in het 3e pianoconcert van Bartok. Bela Bartok is een der allergrootsten onder de originele, vernieuwende figuren van het mu zikale Europa van deze eeuw. Zijn derde pianoconcert wordt nu reeds door de rijke verscheidenheid van expressie, als de kunst van een mu zikaal genie der historie geappreci eerd. Het Brabants Orkest zal zijn goede naam in Venray met deze uit voering zeker h'oog houden! Is uw hulp niet gekomen Heelt moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopsnd van 's morgens 7 uur tot 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 5