Storm in 'n glas water Oostrumse problemen KK0TSG0ED c e tick Oud Ziekenhuis weer in gebruik WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ^ls St. Nicolaasfeest DAU0ET 2 kaartjes voor „De Jantjes" modehuis JiUU^JÜL Liturgievieringen Exposilie Wandkleden voor cadeaux coenen hofstraat Verlichtingsaktie VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 No. 47 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG És PEEL EN GROTESTRAATG28VE POSTBUS 1 MTEL.C2727 F GIRO ^050652 Toen maandagavond verschillende persorganen werden opgebeld door een hoofdagent van Venrays gemeentepolitie, met de mede deling dat hij dinsdag namens het korps gemeentepolitie een pers conferentie zou „weggeven" over het gemeentelijk woningbeleid in Venray, hebben verschillende verslaggevers het woord „revolu tie' op de lippen gehad en zagen al fraaie koppen in hun kranten als: Gemeentepolitie rebeleert tegen gemeentebestuur. En ziet, zulke gebeurtenissen trek ken zelfs radio-reporters aan, die je om heel wat andere en betere din gen met geen stok naar Venray krijgt. En men kreeg zijn „sensatie", want burgemeester Schols verbood de hele persconferentie. Zijn stelling was dat het genoem de hoofdagent vrij stond zijn eigen woningproblemen aan de pers te vertellen, maar dat hij onmogelijk kon optreden als spreekbuis van het gehele korps, om de simpele reden, dat niemand hem daartoe gemach tigd had, noch dat hij daartoe op dracht gekregen had of reden toe had En toen lag de revolutie al heel gauw tegen de wereld. Temeer waar diezelfde burgemeester de kans waar nam om zijn visie te geven over het gemeentelijk woningbeleid t.o.v. de gemeentepolitie. Het blijkt dat het intussen tot 30 man uitge groeide korps 7 mensen telt, die reeds in Venray woonden, voordat men overging tot het korps gemeen tepolitie. Van de 23 daarna aange trokken mensen hebben intussen 17 reeds een definitieve woning toege wezen gekregen en betrokken. Drie wonen nog buiten Venray, in plaat sen als Horst, Siebengewald en Ge- mert. Ze wonen daar goed, al zullen ze t.z.t. naar Venray komen. Voor een drietal agenten liggen er nog wat problemen. Ze wonen nog „voor lopig', waaronder ook deze hoofd agent. Intussen heeft die al een flat aan geboden gekregen a 195,per maand inclusief stookkosten. Doch hij wenste geen flat. Daarna is hem een drive-in woning aangeboden, maar die vond hij met 236,per maand huur te duur. Toch ligt die huur nog altijd binnen de 17% van het bruto financieel belastbare in komen wat de woningvereniging als norm stelt bij de woningverdeling. Tenslotte is hem een woning aange boden van 206,huur, die men thans nog aan het bouwen is Terecht noemde de burgemeester het dat politiemensen voorrang krij gen bij de toedeling van woningen, al heeft Venray rond de 600 tot 700 woningzoekenden. Maar hij dacht dat dergelijke aanbiedingen toch geen reden moeten zijn tot klagen voor genoemde agent, die overigens zijn superieuren .ic. de burgemeester nimmer op de hoogte heeft gesteld van zijn problemen. Daarbij ging de burgemeester voorbij aan het feit, dat genoemde hoofdagent zich i.v.m. zijn proefjaar nog steeds niet in Venray heeft la ten inschrijven en dat hij vrijwillig een salonwagen heeft betrokken. Wel heeft de burgemeester naar aanleiding van dit gebeuren waaruit o.m. een intervieuw via de radio volgde een gesprek met het korps gehad. Het had namelijk de schijn naar buiten of er een bepaald wantrouwen zou bestaan in het ge hele korps t.o.v. het gemeentebe stuur. Hiervan is echter niets geble ken. Wel is daar nog eens duidelijk gemaakt dat eventuele klachten bij de korpschef dienen gedeponeerd te worden en dat persoonlijke perscon ferenties in een gemeentelijk korps uit den boze zijn Toen wist iedereen weer waar men moest gaan staan en was de re volutie een storm in een glas water. Maar of het ook Venray promotion was Ook op de bijeenkomst met de bewoners van Oostrum gaf burge meester Schols dinsdag zijn visie over de taak van de gemeente bij de welzijnszorg. En ook in Oostrum kreeg men de oude, maar toch duidelijke film te zien over het voorkomen van brand, waar na van de zijde der bestuurstafel er weer op gewezen werd dat van de branden in de gemeente Venray in de afgelopen jaren 80% voorkomen had kunnen worden. Ze zijn ontstaan door achteloos heid en zorgeloosheid Zo was het geen wonder dat de eerste vragen die gesteld werden in feite gingen over het welzijn. In zijn inleiding had de burgemeester ge steld dat echte armoede in ons land niet meer voorkomt, doch dat men die nog vinden kan in de onder-ont wikkelde gebieden. Een vragensteller meende echter dat in ons land de verschillen tussen de inkomens soms onnodig groot waren. De burgemeester betwijfelde echter of de nivellering daarvan zo mogelijk het welzijn en de wel vaart van de minst bedeelden aan merkelijk zou verhogen Op de vraag of er geen einde aan moet komen dat de rijke landen steeds rijker, doch de arme landen steeds armer worden, was ook het antwoord van de burgemeester be vestigend. Doch hoe dit moet ge beuren kon ook hij niet zeggen. Wel zullen we meer over moeten hebben om die onderontwikkelde gebieden omhoog te brengen GYMNASTIEKZAAL Maar dan belandden we in de Oostrumse problemen met de vraag hoe het zit met de gymnastiekzaal. Het blijkt dat die gebouwd kan wor den als Oostrum en Oirlo hutje-bij - mutje gooien. Voor Oostrum en Oir lo apart is het geen haalbare zaak, maar samen kan men een gymnas tiekzaal krijgen. Dat „samen-gaan" is echter een kwestie van de be trokken schoolbesturen, die hierover overleg zouden plegen. Hoe ver die daar mee zijn, is echter onbekend. Men zal er achterheen trekken. DE OOSTRUMSE BEEK is voor het station gedempt. Men zal hier nog wat beplanting op aanbren gen. Het gedeelte wat onder het spoor doorlopt moet door de Ned. Spoorwegen gedempt worden. Die lopen nog niet te hard maar ook hier zal aan getrokken worden Dat door deze demping een aantal huizen tegenover het station met rio leringsproblemen zitten omdat de VOOR UW KINDEREN 3 Toegangskaarten voor 1 volle Bankzegelspaarkaart van 2.50 EEN MOEDER! huisbaas tot nu weigerachtig blijkt om aan te sluiten op de daar geleg de riolering is natuurlijk geen pret tige zaak. Feit is dat de betrokkene toch de veel hoger wordende riole ringsbelasting gaat betalen of hij aansluit of niet. Daarnaast kan hij gedwongen worden aan te sluiten. Ook dat wordt bekeken. UITBREIDINGSPLANNEN De vraag waar toch het nieuwe uitbreidingsplan van Oostrum blijft, dat vorig jaar al bekend gemaakt zou worden, klonk vrij hard door op deze vergadering. Het blijkt dat door de komst van Girvil en Hollandia het indertijd in studie genoemen plan te klein bleek. Daarom is nu een veel groter plan in studie, dat, zoals wethouder Schols al verklapte, zal bestaan uit een plan Oostrum-Noord en een plan Oostrum-Zuid. Dit plan is men nu aan het klaar maken en men hoopt het in het voorjaar in Oostrum zelf te tonen en toe te lichten. Wethouder Schols vertelde dat men in de 10 voorbije jaren in Oos trum een kleine 140 woningen heeft gebouwd. In de komende 5 jaren hoopt men er 300 bij te bouwen, mits de financiën rond komen en er in derdaad zoveel zin bestaat om in Oostrum te gaan wonen, als men thans aanneemt. In plan noord zullen voor de helft woningwetwoningen komen en voor de andere helft premeiwoningen. Ook komen in noord bejaardenwo ningen Of door deze toekomsti ge uitbreiding „het winkelpakket" van Oostrum moet worden uitge breid, zal de toekomst wel leren OPENHEID IN COMMISSIES Een heel andeer zaak was dat men niet tevreden bleek over de samen stelling van de raadscommissies. Men zegt wel dat men daar naast de raadsleden ook niet-raadsleden in wil hebben, maar hoe en wat dat gaat, daarover weet niemand iets De burgemeester beklemtoonde dat de gemeente de burgers zoveel mo gelijk wil informeren en aktief wil betrekken bij het gemeentelijk werk. Een van de middelen daartoe is het beleid in de openbaarheid te verant woorden ,een ander middel daartoe is burgers te betrekken in de akti- viteiten van de raadscommissies. Dat laatste is iets nieuws en moet dus met de nodige omzichtigheid gebeu ren, temeer waar in deze commissie niet alleen besluitvorming wordt voorbereid, doch ook een menings vorming en oriëntatie gegeven wordt. Of men dat laatste bijv. in alle openbaarheid moet doen, be twijfelde hij. Inderdaad kunnen niet-raadsleden lid van raadscommissies worden, ter wijl die commissies bovendien nog adviseurs kunnen aantrekken. Dit is echter een zaak van de commissie zelf. Zo heeft de Commissie Jeugd- en Sportzaken al gezegd „vrijwilli gers' als adviseur te willen. Een en ander zal nog eens uitvoerig uit de doeken worden gedaan als alle com missies hun standpunt in deze be paald hebben. Menen zij nog „advi seurs-vrijwilligers' nodig te hebben, dan komt daarvoor een officiële op roep. VOORRANG Een nieuw probleem doemt op als de doortrekking van de Deurneseweg naar de Wanssumseweg klaar komt. Dan wordt het voor fietsers een vrij moeilijke zaak om daar heelhuids die weg over te steken, omdat men verwachten kan, dat de autos daar door zullen rijden. En aangezien er nogal wat fietsende scholieren bijv. van Meerlo moeten oversteken, kan dat problemen geven. Een voor rangsfietspad, waarom werd ge vraagd, kan technisch niet, maar de verkeerspolitie zal pogen een oplos sing te vinden, die het oversteken daar minder gevaarlijk zal maken. Een ander probleem in die hoek van Oostrum is dat de zandwagens die thans rijden voor de nieuwbouw van Hollandia op de Geysterse- en Wanssumseweg nog al knoeien, met het gevolg dat die wegen spekglad worden bij regen. Ook daar zal de verkeerspolitie op .letten en dan zul len de zandrijders de weg schoon moeten maken MOBIEL BABY- EN KLEUTER BUREAU Er was ook een vraag om een trot toir langs heel de Stationsweg, om dat het voor vele moeders, die naar het baby- en kleuterbureau moeten, levensgevaarlijk schijnt met hun kinderwagen naar Venray te gaan. Dat vond men echter te veel van het goede, zeker nu een deel van het daarover komende verkeer voor- ,Oh kom er eens kijken, wat er in mijn schoentje ligt' IN DE SCHOUWBURG HARDSTIKKE FIJN DANK JE SINTERKLAASJE taan via de doortrekking van de Deurneseweg zal gaan lopen en er verder een nieuwe weg gaat komen via het Brukske Dat hield niet in, dat men in Oos trum zo bar tevreden is over deze weg, wat men bepleitte een inhaal- verbod en vroeg om meer controle op fietsers, die hier menigmaal met drie of meer naast elkaar fietsen. Die controle komt er, dat inhaalver- bod niet, omdat dan alles zich aan moet passen aan het langzaamste voertuig. Maar weer terugkomende op die baby- en kleutercontrole kwam op eens de vraag, waarom feitelijk al die moeders maar steeds naar Ven ray moeten, terwijl men toch ook al de tandarts via een schooldienst naar de kerkdorpen brengt. Is een mobiel baby- en kleuterbureau niet moge lijk....? De burgemeester wilde deze origi nele gedachte al doorspelen naar wethouder Mevr. Rutten, maar die bleek beter met de werkverdeling in het college op de hoogte, want ze wees drs. Schols er op, dat hjj zelf gezondheidszorg in ztfn porte feuille heeft zitten, zodat hü dat zelf mag gaan bekijken. Dat werd toen ook prompt beloofd WAAR LIGT VENRAY is een vraag, die menig treinreiziger stelt als hij in Oostrum is uitgestapt. Dan is gewoonlijk de stationsbus al weg voordat men dat ontdekt en dan mag men drie of vier kilometer wan delen voordat men het gestelde doel .bereikt. De burgemeester vertelde dat er een kaart zal komen staan op een soort verweerszuil op het stations plein, maar men betwijfelde of dat voldoende is. Nu zal dan bekeken worden of op het station de reiziger verteld kan worden, dat hij de sta tionsbus moet pakken om in Venray zelf te komen. Van de andere kant was de klacht dat in Venray-kom de weg naar Oostrum maakr slecht aangewezen wordt. Ook dat zal bekeken worden. GEZAMENLIJKE BRANDBLUSAPPARATUUR Dat de „brand-film" mensen aan het denken heeft gezet, bleek ook uit deze vergadering. Op de eerste plaats vroeg men zich af of niet wat meer gedaan kon worden aan voor lichting om brand te voorkomen. Op de tweede plaats is de behandeling van brandblusapparaat niet ieders zaak en ook daar zal onderricht in gegeven moeten worden. Hoe een en ander gerealiseerd moet worden, zullen de brandweercommadant en een speciaal daartoe aangetrokken ambtenaar proberen op te lossen. Ook blijkt dat in Oostrums school geen brandblusapparatuur aanwezig is. Dat zal in verschillende andere scholen ook wel zo zijn. Toch is er een wettelijk voorschrift, dat die dingen daar moeten hangen. De vraag was of dat niet gezamenlijk eens bekeken kan worden en via ge zamenlijke inkoop in deze lacune kan worden voorzien. Hoewel dit op de eerste plaats een kwestie is van de betrokken schoolbesturen, zal de gemeente graag het hare er toe bij dragen om deze zaak op korte ter mijn in orde te krijgen DIE 8 BIJ RIOLERING De vraag hoe het zit met de riole ring in Oostrum hing natuurlijk de hele avond in de lucht en kwam uit eindelijk op tafel. Het blijkt dat een en ander bestekklaar is en dat men nu volop bezig is de gelden daar voor los te peuteren. Want in 1972 moet een en ander gerealiseerd zijn. En voor dat jaar kan Oostrum dus zijn riolering inderdaad verwachten. Dat men intussen van de hoek Herenpasweg al weer een vuilnisbelt gemaakt heeft, toont van de andere kant wel aan, dat men in Oostrum toch weer niet zo „fijn" is. Die vuil nisbelt wordt opgeruimd, terwijl men tussen Oostrum en Oirlo een vuilnisbelt zal gaan maken. ALLERLEI De subsidiëring van de uitbreiding van het Oostrumse sportcomplex komt in de bus, zo gauw Staatsbos beheer de aankoop van de Rouw- kuilen betaalt. Dat geld is namelijk bestemd voor de sportvelden op de kerkdorpen en door de raad al daar voor gereserveerd. Een telefooncel in Oostrum is een zaak van de PTT, die hiervoor haar eigen maatstaven heeft, doch niet scheutig is met die dingen. Men zal nog eens informeren. Of de Vezelpers een hal van Mu- vero gaat betrekken is nog niet de finitief. Dat bedrijf zal echter geen overlast mogen brengen voor de buurt. Dat kan met de hinderwet voorkomen worden Vermindering van de vermakelij k- hiedsbelasting voor Oostrumse ver enigingen, die schijnbaar geen eve nementen kunnen organiseren, die nog winst op leveren, zit er niet in. Mogelijk kan via subsidie iets ge daan worden, maar dan zal men met papieren op tafel moeten komen Toen liep het al weer dik tegen el ven en maakte voorzitter Joosten 'n einde aan deze zitting, met de op merking dat het werkcomité van Oostrum al andere problemen, die nog ter hare kennis zouden worden gebracht, met het gemeentebestuur zal bespreken Op de persconferentie bij gelegen heid van de opening van het nieuwe ziekenhuis op vrijdag 20 november werd eveneens gevraagd naar de toekomstplannen met het oude zie kenhuis. Er blijkt een goede kans t.e hpstaan. dat dit binnen afzienba re tijd in gebruik wordt genomen voor onderbrenging van langdurige zieken. Was het Stichtingsbestuur aanvankelijk van plan dit „oude" gebouw te verkopen, nu zal het waarschijnlijk verhuurd gaan wor den aan een nieuwe stichting. Toen namelijk bleek dat Berkele- heem in Horst voorlopig niet van plan was de daar reeds bestaande 40 bedden voor langdurige zieken uit te breiden tot 100, welke toewijzing men van het betreffende Ministerie had, heeft men zich o.m. in onder ling beraad afgevraagd of men deze 60 bedden niet kon onderbrengen in Venrays oude ziekenhuis, dat daar door voorlopig een nieuwe bestem ming kon krijgen. Dat overleg is thans zover dat binnen afzienbare tijd een stichting gevormd zal wor den, waarin twee afgevaardigden van Berkeleheem uit Horst zitting hebben, een van het Horster zieken huis, een van het Venrayse zieken huis en een uit het bejaardencen trum het Schuttersveld. Deze afgevaardigden zullen dan op hun beurt 3 bestuurderen aanwij zen, die geen enkele binding hebben met genoemde instituten. Deze stich ting zal zich dan dienen te beraden over een eventueel te volgen toe komstig beleid, terwijl intussen dan het oude ziekenhuis voorlopig kan dienst doen om de bestaande acute nood in deze regio op te lossen., We kunnen alleen maar hopen, dat een en ander vlug zijn beslag gaan krijgen. zal JONGERENMIS OP HET FEEST VAN CHRISTUS KONING IN DE VREDESKERK A.s. zaterdagavond om zeven uur wordt in de Vredeskerk, die toege wijd is aan Christus Koning, weer een jongerenmis gehouden. Het jeugdkoor verzorgt de teksten en de zang in deze mis. De gezangen zijn genomen uit verschillende mis sen en zijn bekend, zodat iedereen kan meezingen. De muzikale begelei ding wordt verzorgd door het be kende orkest onder leiding van Jo van Els. Uit de belangstelling bij vorige uitvoeringen mogen we opmaken dat deze moderne liturgievieringen wel aanspreken. Zondagmorgen in de mis van 9 u zingt het kinderkoor liederen uit de mis Aarde en Adem en om 10 uur wordt gregoriaans gezongen. GEMEENSCHAPSVIERING VENRAY Zondag a.s. om half elf in de Le vensschool, Be vrij dings weg 2a, Ven ray: eucharistische tafelviering voor personen boven 17 jaar. Thema: bou wen aan het rijk van peace, love, freedom and happiness, kan een goe de „tripp" ons daarbij helpen? Celebrant: Huub Latten. De dienst is voorbereid door een groep die tot nu toe aan de kant hebben gestaan. Zondagmiddag opende de burge meester van Meerlo-Wanssum. drs. Dittrich, in de foyer van Venrays schouwburg een tentoonstelling van wandkleden, vervaardigd en ontwor pen door Mevr. Philipsen-Stevenha- gen, de echtgenote van een van Meerlo's onderwijzer. In een zeventiental wandkleden toont zij haar kunnen, waarbij ze gebruik maakt van alle mogelijke textielsoorten om te komen tot een zo scherp mogelijke uitdrukking van wat zij uit wil beelden Drs. Dittrich merkte in zijn ope ningsrede op, dat men op dit mo ment feitelijk twee grote kunstrich tingen kan onderscheiden. De ene, die koste wat het kost af wil rekenen met het ettablissement en daarbij ook waardevolle dingen van nu in sluit. En negatieve benadering dus, die in feite zijn eigen ondergang in zich draagt. Daarnaast is er een dui delijk streven bij vele kunstenaars de mensen te doen delen in de kunst. Men zou het een soort democratise ring kunnen noemen, waarbij men poogt afstanden, die er thans nog zijn tussen kunst en vele mensen te overbruggen. Ze willen de mensen leren zien, iets meegeven van hun geestelijke rijkdom, leren om aan de hand van geziene of gehoorde kunst werken hun eigen fantasie aan het werk te zetten. Hij dacht dat ook deze wandkle den tentoonstelling juist door die intentie gedragen werd, namelijk de menselijke fantasie aan het werk te zetten en de afstand tussen kunste nares en publiek kleiner te maken. Een afstand, die overigens in Meer lo al niet meer bestaat, waar men haar volledig aanvaardt en waar de belangstelling voor haar werkstuk ken groot is. Hij vertrouwde dat ook in Venray haar werk de belangstel ling mocht krijgen en dat hierdoor iets terug zou kunnen komen van een oude traditie, toen wandkleden hoorden bij de versiering van een huis De belangstelling bij de opening was behoorlijk, terwijl in de komen de week ongetwijfeld deze werk stukken nog de aandacht van velen zullen krijgen nu de schouwburg weer volop draait. VEILIG VERKEER In het kader van de desbetreffen de aktie van de Vereniging Veilig Verkeer Nederland heeft de afdeling Venray besloten om ook in Venray de mogelijkheid open te stellen voor iedere automobilist om de verlichting van zijn wagen te laten controleren. Men kan dinsdag- en woensdag avond van 7 tot 10 uur gratis terecht bij de Simca-garage aan de Zuid singel, waar dan een onderzoek naar de deugdelijkheid van de auto-ver lichting ingesteld wordt.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 1