lilt" eken - Shirts Trenko Kerko Kenmore Shirts \n Het nieuwe ziekenhuis gaat nu officieel open PM® tuu^uu 0 Kerkelijke Diensten PULS PULS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 'van 15 tot en met 21 nov. Verkoopster Leerling-verkoopster berden-trienekens venray VRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 No. 46 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS is I GOEDKOPER I DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 13 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (buiten Venray 2.50) Het staat er een beetje triest bij het H. Hartbeeld voor het oude ziekenhuis. Zoals ook het oude en verlaten ziekenhuis daarachter wat triest aan doet in deze herfst. Alleen wat kinderen, die in en kele kamers nog noodklaslokalen hebben, brengen nog wat leven in de brouwerij, maar voor het overige schijnt dit ziekenhuis al historie te zijn. Een historie, d"e onbegrijpelijkerwijze slechts 36 ja ren geduurd heeft NIET ZIEKENHUIS-MINDED Als in 1932 burgemeester Oscar van de Loo en pastoor Thielen met elkaar praten over de vestiging van een ziekenhuis in Venray, komt dat omdat Venrayse zieken naar Venlo of Eindhoven moeten om in een zie kenhuis behandeld te worden. Een situatie, die de meeste zieken als on prettig ervaren en voor de familie leden i.v.m. ziekenbezoek zeer moei lijk is. Van de andere kant weet men fei telijk weinig van de behoefte naar een ziekenhuis. Als pastoor Thielen bij tijd en wijle ervaart dat die of die naar Eindhoven of naar Venlo is en daar in het ziekenhuis ligt, dan mag hem dat als geestelijk herder een beetje pijn doen, omdat hij die „schapen" maar moeilijk bezoeken kan, een juist overzicht van enkele jaren is er niet en is ook via de huis artsen niet of moeilijk te krijgen. Desniettemin besluiten beiden de Charitas zusters uit Roosendaal te vragen naar Venray te komen om 'n ziekenhuis werkelijkheid te maken. Deze zusters zijn in Venray geen onbekenden, want er zijn verschil lende Venrayse meisjes in die con gregatie ingetreden.De zusters bekijken de situatie eens en beslui ten naar Venray te komen. Er werd een stichting opgericht, die een flink stuk grond aan de Merseloseweg kreeg aangeboden en de bouw be gon. Op 17 augustus 1933 kon pastoor Thielen de eerste steen leggen voor een ziekenhuis, dat berekend was op 70 patiënten, doch dat men veilig heidshalve meteen zo bouwde dat men er eventueel een pension in kon houden. Op 8 september 1934 kon Vader Bisschop Lemmens hel nieuwe Venrayse ziekenhuis plechtig inzegenen, nadat enkele maanden van te voren de eerste zusters naar Venray waren gekomen Dat Venray zelf helemaal niet ziekenhuis-minded was bleek al in dat laatste kwartaal van het stich tingsjaar. Van de 76 bedden waren er slechs 10 gemiddeld bezet, een cyfer dat tot ana de oorlog niet steeg boven een gemiddelde bezet ting van 30 bedden. Dus nog niet de helft haalde, waarvoor het toen berekend was Dat is een van de redenen geweest dat Venrays ziekenhuis ook sanato rium werd. Dr. Maarseveen gebruik te dankbaar de openstaande kamers om een deel van zijn t.b. patiënten daarin onder te brengen. 80.000 PATIËNTEN Als we die situatie zien tegenover nu, dan moet men in feite spreken van een onbegrijpelijke zaak. Want toen het oude ziekenhuis in dat jaar gesloten werd, was een voorzichtige schatting dat meer dan 80.000 pa tiënten in de voorbije 35 jaren in dit 'ziekenhuis zijn opgenomen geweest en dat het aantal grotere en kleinere operaties op zo'n 8000 worden ge schat TERUG IN DE HISTORIE Maar nog even terug in de nog maar korte geschiedenis het „oude" ziekenhuis, van waaruit ook de wijk verpleging nieuwe impulsen kreeg. Het zou tot in de oorlog duren voor dat het ziekenhuis aan een normale bezetting kwamEnerzijds had men langzaam maar zeker het werk van veel der doktoren verbonden aan het ziekenhuis leren waarderen, an derzijds had de zusterlijke hulp in de wijkverpleging veel goodwill ge kweekt en stonden ook de huisart sen meer open voor de mogelijkhe den, die een eigen ziekenhuis wel bood. Het werk van de zusters en de staf met dr. San Giorgi aan het hoofd gedurende het bombardement en de bevrijding van Venray mag in deze hoe vreemd het misschien ook klinkt niet onderschat wor den Wat er van zij, na de oorlog wer den de zusters geconfronteerd met overbezetting, die met de jaren steeds groeide. Groeide in beangsti gende mate. Vanaf april 1946 toen het geëvacueerde ziekenhuis weer openging tot 1958, tooen men het zil veren bestaansfeest bescheiden vier de, groeit het aantal opnamen van 817 naar 2713 per jaar, het aantal verpleegden van ruim 21.000 naar de 50.000 per jaar en is de gemiddelde bezetting gegroeid van 59 naar 127. Dat bracht er in die jaren de no dige problemen met zich. Was eerst de verpleging hoofdzakelijk een zaak van de zusters geweest (wier aantal gegroeid was van 6 tot 30), in 1944 werd begonnen met de opleiding van leken-verpleegsters. Maar om die mensen onderdak te verschaffen ging men tot aan en op de zolders. En om de steeds groeiende stroom van patiënten op te kunnen vangen werd een vrouwenzaal bijgebouwd, kwam een zweedse barak uitkomst bieden voor de mannelijke patiënten en werd in 1953 een nieuw kinder paviljoen met poliklinieken in ge bruik genomen. Het mag hier wel eens gesteld worden dat dit kinderpaviljoen be rekend voor 45" patiëntjes, dagen ge had heeft dat er 80 in lagen. De ruimte-nood was dermate groot dat reeds in 1959 aan architect Oomen opdracht werd gegeven tot uitbouw van het bestaande gebouw." Een uitbreiding die men in 1960 van start wilde laten gaan en waarbij men dacht het huidige gebouw met drie verdiepingen te vergroten, met daarnaast een apart klooster voor de zusters met een kapel en een ver pleegsterstehuis. Hierdoor zou de capaciteit van Venrays ziekenhuis meer dan verdubbeld worden, te meer waar de poliklinieken omgeto verd zouden worden tot laboratoria en de kinderafdeling polikliniek zou worden VERANDERING Dit plan voor uitbreiding en ver bouw heeft dan lange tijd ter studie gelegen, het uiteindelijke resultaat is toch wel heel anders geworden. Zo als er veel anders geworden is na het zilveren feest van de zusters in het „oude" ziekenhuis.. Want uit die studie bleek dat een dergelijke uitbreiding en vergroting van het bestaande gebouw toch ont zaggelijk veel last en hinder met zich zouden brengen voor de zieken, die verpleegd zouden moeten worden in die tijd, dat men aan het bouwen was. En zoals dat dan wel meer ge beurt: dan valt opeens de vraag: kunnen we niet evel beter een nieuw gaan bouwen. We moeten toch al een nieuwe verpleegstersflat bouwen, nieuwe keukens en wasserij, waar om dan niet meteen een heel nieuw beddenhuis, met de mogelijkheid dat we de poliklinieken, de operatie ruimten, de behandelingskamers, de laboratoria e.d. meteen zo kunnen maken. Dit temeer omdat in de zes tiger jaren een grotere ontwikkeling van Venray zich aankondigde en fei telijk een streep haalde door allerlei eerder opgestelde pronoses. Een andere kwestie die om de hoek kwam kijken, was die of de stichting Charitas uit Roosendaal wederom bouwheer zou kunnen zijn toen al te merken viel dat het aan tal roepingen voor kloosterzuster te rugliep in die mate, dat van een goede bezetting in de nabije toe komst geen sprake zou zijn En boven dat alles speelden weer nieuwe denkbeelden over zieken- huisbouw en -inrichting. NIEUWBOUW Dit alles heeft er toe bijgedragen dat de geplande veranderingen lan ger op zich hebben laten wachten, dan men in het zilveren bestaans jaar wel dacht. Dat daardoor ver schillende malen noodsituaties in het „oude" ziekenhuis ontstonden was een duidelijke zaak. Maar in 1965 kon dan eindelijk gestart worden met de bouw van het nieuwe ver pleegsterstehuis, de wasserij, de keu kens en de kinderpaviljoens. Het ar chitectenbureau Oomen uit Ooster hout heeft onder' hoogspanning de tekeningen af moeten leveren, J. P. A. Nelissen eerste blauw-gele keten verschenen aan de Merseloseweg en binnenskamers werd hard gewerkt om de financiering van een en ander rond te krijgen en de vergunningen los te peuteren, zonder dat het werk stagneerde. Misschien dat later in een intern geschiedenisboekje nog wel eens tot uitdrukking zal komen dat ook hier wel eens klandestiene bouw gepleegd is. Mogen we zeggen dat met kunst en vliegwerk (maar dan in de goede zin van het woord) telkens opnieuw de volgende fase in deze bouw ge haald is, in die zin, dat de financie ring rond kwam, de vergunningen er waren.En terwijl men in Ven ray zelf ongeduldig werd en zich af vroeg waarom dat allemaal zo lang moest duren, werd aan de Merselose weg rustig verder gewerkt. In augustus 1967 kon aan het bed den- en behandelingshuis begonnen worden. De mannen van Nelissen hadden 3 jaren om het karwei te klaren. We weten dat het precies 2 jaren en 9 maanden geduurd heeft voordat ze de bouw aan Venrays zieken konden overgeven. Op de technische merites van dit gebouw gaan we in dit kranten artikel niet nader in. Al is bekend dat bijv. bij het vloeren storten methodes en zelfs stoom zyn ge bruikt, die het mogelijk maakten dat men ook twee winters rustig door kon blijven gaan. Een andere bijzonderheid schijnt dat voor dit enorme gebouw geen heipalen ge bruikt zijn, maar dat men op staal heeft gebouwd, zoals de vakman zegt en dat voor de leek betekent dat men gewoon op de zand is be ginnen te bouwen. Waarmee weer eens te meer bewezen is, dat Ven ray op hechte bodem staat. Een an der technisch snufje is de eenvou dige betonconstructie en de „sim pele" manier waarop de leidingen in de verlaagde plafonds van de gangen zijn „verstopt" STICHTING Belangrijker voor de buitenwacht was het feit dat in 1966 de Stich ting St. Elisabeth Ziekenhuis tot stand kwam. Twee en dertig jaren nadat de Zusters, van Roosendaal het St. Elisabeth Ziekenhuis hadden ge sticht gaven zij de leiding en het be stuur weer op hun beurt aan leken. Zij bleven nu voortaan ook in dit opzicht op de achtergrond, zoals zij dat ook in die andere jaren gedaan hadden.... De Stichting op zijn beurt vormde weer een overlegorgaan met de zie kenhuizen van Horst, Tegelen en Venlo onder leiding van oud-staats secretaris Bartels om zo te kunnen komen tot een optimaal gebruik van ziekenhuizen en de best mogelijke uitgroei te garanderen voor plaats en streek. En intussen rees het ZEVEN VERDIEPINGEN hoge bedden- en behandelingshuis naar omhoog. De dag tegemoet van zijn voleinding. Op 1 juni van dit jaar had de verhuizing plaats, raak te het oude leeg, het nieuwe vol. Want met zijn 280 bedden blijkt dit nieuwe in het hard groeiende Venray een instituut, dat in tegenstelling met de beginjaren van het oude, volop in de belangstelling staat. Men heeft in een open dag kennis kunnen maken met al het nieuwe, met de poliklinieken, de operatieve afdelingen, de machtig mooi inge richte afdeling voor de fysische the rapie en de eindelijk eens wat ge makkelijkere wachtkamers. Men heeft de wasserij en het ketelhuis kunnen bewonderen en de nieuwe centrale keuken. Men heeft de administratieve ruimten kunnen bekijken en de nieuwe ziekenzaal en kamers, de nieuwe kapel, maar ook de kapsalon en de kindercrèche. Men heeft intussen ervaren dat de nieuwe wachttijdenregeling en de centrale melding veel onnodig wach ten kan verhinderen en men vraagt zich bij elke kennismaking opnieuw af hoe het mogelijk is geweest dat in het „oude" gebouw dat allemaal hutje op mutje gepakt gezeten heeft. Dit alles wordt nu officieel ge opend, zoals dat heet. De commis saris van de Koningin Mr. Dr. van Rooy komt er volgende week vrij dag voor uit Maastricht en de vi caris-generaal van ons Bisdom uit Roermond. Om 11 uur heeft dat gebeuren plaats. OPENINGF Er zullen woorden van gelukwens gesproken worden met dit inderdaad machtige bouwwerk en zijn unieke entourage, dat zo echt past in het snel groeiend Venray. Men zal eens naar buiten kijken en daar een niet passende straatverlichting en nood behuizing zien. Maar ook dat komt wel in orde. Men zal er het H. Hart beeld niet meer terugvinden, want dat is gebleven voor het oude ge bouw, dat wat leeg en triest als alle lege gebouwen een eind verder op staat. Voor het nieuwe is een slotgracht met fonteinen, die soms hard spek- takelen. Men zal spreken over de toekomst, waarin men de staf en de mogelijkheden van dit streekzieken huis zo uitgebreid mogelijk wil ma ken, maar hopelijk zal men toch nog eens denken aan het oude, aan de vele zusters, die al die jaren door steeds opnieuw klaar stonden en in de wijk en in het ziekenhuis voor de duizenden zieke Venrayse mensen. Hopenlijk zal men ook nog eens denken aan die doktoren, die mede dit ziekenhuis, gemaakt" hebben tot wat het nu en qua gebouw en qua inrichting geworden is, namelijk het nieuwe streekziekenhuis 4 ffbde Priester van de week: kapelaan J. Verdonschot Grote Markt 5 - Tel. 1882 Zaterdag: 19.00 Jan Kersten. Zondag 26e zondag na Pinksteren. 8.00 overl. fam. v. d. Vegt-v. d. Boo gaard; 9.30 hoogmis bij het 40-jarig huwelijksjubileum van Van Opber- gen-Fransman; 11.00 fam. Wismans- v. d. Ven; 18.00 Jan van Meijel en dochter Jo. Maandag: 7.30 fam. te Fruchte-te Bulte; 8.15 An toon Claessens en Hendrika Jenniskens als stichting; S.00 b.g.v. verjaardag (B-P); 19.00 u. ouders Bouten-van Megen. Dinsdag: 7.30 overl. ouders van Osch-Willmese; 8.15 mevr. Jeuken- Euwals; 9.00 Piet Pouwels en echt genote; 19.00 overl. fam. Baeten- Martens. Woensdag: 7.30 Jozef Steegmans; 8.15 Frans Janssen en Maria Gos- sens; 9.00 G. H. A. Pouwels; 19.00 u. overl. ouders Laurensse-Maassen. Donderdag: 7.30 Peter Duykers vwg. de buurt; 8.15 overl. ouders, broers, en zusters Oudenhoven als stichting; 9.00 G. H. A. Pouwels; 15.00 huwelijk Flinsenberg-Custers. Vrijdag: 7.30 geen H. Mis; 8.15 fam. Oudenhoven en overl. kinderen; 9.00 fam. Pouwels-Droesen; 14.00 50-jarig huwelijksjubileum Beterams-Heesen; 15.00 huwelijk Janssen-Thuyls; 19.00 Johan de Bruyn vwg. personeel wo ningver. Zaterdag: 7.30 geen H. Mis; 8.15 Mratin Poels en Cath. Joosten als stiching; 9.00 Theodora van Haren; 15.00 25-jarig huwelijksjubileum Ba- rents-Huisman; 19.00 ouders Swin- kels-Strijbosch en dochter Jo. Akolieten: Zaterdag 14 nov. 19 uur Willy Janssen en Boudewijn van Grinsven. Zondag 15 nov.: 8 uur Martin Cup pen en Pieter Jansen; 9.30 Jacq. Lau- rensse en Geert Cox; 11 uur Martin Spee en Caspar Michels. Misdienaars: Zondag: 18 uur Jerry Mulders en Hans Martens. Maandag, dinsdag, woensdag: 7.30 Gerard Hendriks en Willy Rongen; 8.15 Peter Broers en Tonny Jakobs; 19.00 Willy v. d. Vorle en Marie Pel- zer. Donderdag, vrijdag, zaterdag: 8.15 Adje van Houdt en Jan Creemers. Donderdag: 7.30 Jacy. van Mil en Tom Verleg; 15.00 Rudy Siebers en Godfried Hendricx. Vrijdag: 14.00 Martin Beekers en Jackie Oudenhoven; 15.00 Roland Michels en Frans-Jan van Gerven; 15.00 (St. Jozefklooster) Theo Cox en Leon Kunzler; 19.00 Benoit Lucas- sen en Peter Janssen. Zaterdag: 15.00 Paul Oudenhoven en Marcel Jeurissen. PAROCHIE PATERSKERK Priester van de week: Kapelaan C. Bakker Zondag: 26e zondag na Pinksteren. H. Missen: 7.30, 9.00, 11.45; hoogmis 10.15; 18.00 avondmis. Vrijdag: 15.00 gez. H. Mis waar onder huwelijkssluiting van het bruidspaar Swinkels-Smits; 19.00 u. voor de gezinnen van de parochiea Zaterdag: 14.30 gez. H. Mis waar onder huwelijkssluiting van het bruidspaar Bongers-Hendriks5 uur, 6 uur en na de avondmis tot half 8 gelegenheid om te biechten; 18.30 u. avondmis als zondagsviering. Is U iemand die het op prijs stelt klanten te adviseren bij hun keuze En is U iemand die het op prijs stelt dit in een prettige sfeer te' doen Welnu bij ons vindt U die sfeer. Wij zullen dan ook gaarne kennis met U maken. Vacante plaatsen z>jn STOFFENAFDELING KLEINVAK Over loon en sociale voorzieningen zult U zeker tevreden zijn. TELEF. 1526

Peel en Maas | 1970 | | pagina 17