Treffer Je moei de wasserij erbij hebben Hearing te Wanssum niet geslaagd Het schap gonst van aktiviteiten PIJLS PIJLS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Wim Claessens Venray in het weekend GOMMANS Je merkt het elke week VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 No. 45 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS I GOEDKOPER I DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT GROTESTRAATG28VE POSTBull MTEL"Z727F GIRÖ^MOÓM ADVERTENTIEPRIJS 13 ct por mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAl 125 (buiten Venroy 2.50) De eerste hoorzitting of hearing, die de rayoncommissie van de Maas dorpen in Wanssum heeft gehouden om de bevolking van die plaats meer te betrekken bij de levende proble men in deze gemeenschappen, kan niet geslaagd worden genoemd. Pastoor Slots van Wanssum bracht aan het einde de vraag naar ren of deze hearing geslaagd kon worden genoemd. Het woord in spraak was vrijwel niet gebruikt en weinig meningen zijn naar. voren ge bracht. Belangrijke zaken, aldus pas toor Slots, kwamen praktisch niet aan de orde. De informatie leefde te weinig en werd te droog gebracht. De afstand was te groot. Een vol gende keer zal de organisatie anders moeten zijn. Naar ons gevoel was het forum te groot en zaten er te veel personen in, die voor de gemeenschap Wans sum en Geysteren te weinig zeggen. Gespreksleider Paul Rippe uit Venray deed overigens alle mogelij ke moeite, maar de enquetering voor af had ook geen goed gedaan aan de organisatie. PRAKTISCHE PUNTEN Over de kleuterschool kon worden medegedeeld dat bereids de goed keuring en de centen er zijn, zodat binnenkort de aanbesteding kan plaats vinden. Woningen in het uitbreidingsplan Wanssum zullen binnenkort worden gerealiseerd. Het dorpsblad zal me dio januari 1971 gaan verschijnen. De riolering kwam uiteraard ook aan de orde. Vooral een geëmotion- neerde oud-burgemeester Rutten bracht deze zaak, o.m. door nader in te gaan op aanvallen van de huidige burgemeester op zijn beleid in deze. Hij stelde bij zijn afscheid dat het rioleringsplan van Wanssum nage noeg gereed was. Burgemeester drs. Dittrich ver klaarde dat hij in september 1963 de stukken ter goedkeuring, van G.S. had ondertekend. Overigens bleek dat de raad der gemeente Wanssum in 1963 zijn goedkeuring had ont houden om riolering aan te leggen wegens de kosten ad 889.000,De raad besloot toen maar de putten aan te houden. En juist die putten zijn nu een levend probleem in Wanssum, waar enkele straten ge confronteerd worden met de water overlast. Zelfs zijn er woningen waarvan iedere twee dagen de put ten moeten worden geledigd. Burgemeester Dittrich werd ook Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen OUD-DIREKTEUR P.T.T. VENRAY OVERLEDEN In de leeftijd van 71 jaren over leed in het ziekenhuis te Venray, de heer Pieter C. Snoeks, mede ten gevolge van verwondingen, opgelo pen bij een verkeersongeval enkele maanden geleden. De heer Snoeks werd toen als voetganger aangere den op de Beekweg en is sindsdien verpleegd in het ziekenhuis. De heer Snoeks was tot zijn 65e directeur van het PTT-kantor Ven ray. In zijn leven heeft hij zich steeds onopvallend verdienstelijk ge maakt voor het sociale leven van Venray o.a. als bestuurslid van de reclasseringsvereniging, van de ge zinsvoogdij en patronage, was oud bestuurslid van de bejaarden vereni ging en jarenlang bestuurslid van de woningbouwvereniging St. Oda, waar hij de funktie bekleedde van vice- voorzitter. De plechtige Eucharistieviering en teraardebestelling vond dinsdag j.l. plaats. verweten dat er geen gelijke rechten zouden zijn voor alle 6 kerkdorpen, immers de voormalige gemeente Wanssum was rijker dan de voor malige gemente Meerlo en toch' had Meerlo-Tienray en Blitterswijck reeds gedeeltelijk riolering. Het raadslid Hol had de stukken gezien omtrent de rioleringskwestie en verklaarde dat burgemeester Dit trich geen verwijt trof in de hele rioleringsgeschiedenis en geen comi té van aktie nodig te vinden, wel een comité van overleg. Gevraagd werd of met de aanleg van aardgas niet de sleuven wat breder gemaakt konden worden om dan gelijk de riolering aan te leggen. Maar dit is een onhaalbare kaart. Dat oud-burgemeester Rutten niet bevredigd naar huis ging in verband met de riolering vonden wij begrij pelijk, maar vonden het wel juist dat gespreksleider Rippe de zaak, toen deze in de persoonlijke sfeer werd betrokken, afkapte. Over recreatie werd veel gezegd en zelfs had het bevreemding ge wekt dat het ministerie voor het re creatieproject te Swolgen subsidie had uigetrokken voor verhoging van de leefbaarheid van Wanssum, voor de aanleg van riolering, geen centen had. Voor de uitbreiding van het zwem bad gingen alle handen omhoog, maar gezien dé kosten zal dit zwem bad niet realiseerbaar blijken. Busverbindingen met Geysteren blij ven de aandacht houden. De ver- keersbrigadiertjes zullen worden opgeleid zodra de rijkspolitie mensen kunnen gaan opleiden. De gemeente Meerlo-Wanssum heeft nog 3 rijkspolitiemensen te kort. Het bruggetej bij de haven zal worden verbeterd en getracht zal worden een openbare telefooncel te krijgen. Bij een tweede hoorzitting zal men trachten toch de inwoners meer in spraak te geven en minder personen achter de groene tafel te laten plaats nemen, zo werd ons verteld van de zijde van de rayoncommissie. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat de Hoofdingenieur-Directeur van de provinciale waterstaat van Noord-Brabant, in vei'band met re paratiewerkzaamheden aan het weg dek op de provinciale weg Deurne- Limburgse grens, in het belang van het verkeer op gedeelten van ge noemde weg de volgende tijdelijke verkeersmaatregelen heeft getroffen, zulks ingaande op 28 oktober tot 28 november 1970 of zoveel langer als nodig of zoveel korter als mogelijk zal blijken: door plaatsing van bor den, model 1, 40 en 55 van bijlage II van het R.V.V. op de buiten de be bouwde kom gelegen gedeelten van de provinciale weg DeurneLim burgse grens; a. het elkander onderling inhalen van motorvoertuigen op meer dan twee wielen te verbietden tussen km 2.970 en km 3.570 in beide richtingen; b. de volgende maximum-snelheden te bepalen voor het verkeer in de richting van Deurne naar de Lim burgse grens: 90 km/uur tussen km 4.020 en km 3.720; en 70 km/uur tussen km 3.720 en km 3.420; in de richting van de Limburg se grens naar Deurne: 90 km/uur tussen km 2.520 en km 2.820; 70 km/uur tussen km 2.820 en km 3.120; in beide richtingen: 50 km/uur tussen 3.120 en km 3.420. Venray, 28 oktober 1970. Burgemeester en wethouders voor noemd, Drs. F. G. L. L. SCHOLS burgemeester. A. L. G. JANSSEN, loco-secr. BOTSINGEN MET MATERIëLE SCHADE Op de Maasheseweg werd bij een uitrit, door onvoldoende oplet ten, een botsing veroorzaakt tussen twee personenauto's respectievelijk bestuurd door de 45-jarige W. L. en de 29-jarige J. G., beiden uit Ven ray. Het bleef bij materiële schade. Op de kruising Wilhelmina- straatJulianasingel verleende de 22-jarige bestuurder A. V. uit Ven ray met haar personenauto geen voorrang aan de uit richting Grote straat komende personenauto be stuurd door de 36-jarige Venrayer A. v. V. Het bleef bij materiële schade. De uit de Past. v. d. Gaetstraat komende auto bestuurd door de 29- jarige mevr. A. S.-B. uit Venray ver leende geen voorrang aan de perso nenauto, die over de Ursulastraat reed en bestuurd werd door de 48- jarige H. v. d. K. uit Horst. Ook hier bleef Het bij materiële schade. Bij de Paterskerk verleende de personenauto bestuurd door de 54- jarige A. M. uit Venray geen voor rang aan de personenauto, die uit de Leunseweg kwam en bestuurd werd door de 22-jarige Venrayer K. B. Het bleef bij materiële schade. PERSONENAUTO TEGEN BOOM Op de Maasheseweg ter hoogte van de splitsing naar de Smakt is door tot nog toe onverklaarbare oorzaak de personenauto, bestuurd door de 22-jarige Th. D. uit Well, na eerst een langs de weg staande boom te hebben geschaafd, tegen een vol gende boom tot stilstand gekomen. De auto werd totaal vernield. De be stuurder moest met een ernstige hoofdwonde naar het ziekenhuis 'worden vervoerd, maar kon later naar huis worden vervoerd. DUOPASSAGIERE GEWOND De bestuurder van de personen auto de 39-jarige L. A. verleende onvoldoende voorrang aan het ver keer wat uit de Schoolstraat kwam, toen hij na aanvankelijk te hebben gestopt bij het Henseniusplein, weer optrok. De 24-jarige bestuurder van een bromfiets L. de L. uit Merselo, reed tegen de flank van de auto. Zijn duopassagiere mej. A. S. uit Hegel- som moest met een knieverwonding naar het ziekenhuis worden ver voerd. HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van De Haan Minerale Oliën N.V., Strevelsweg 700, Rotter dam om vergunning tot het oprich ten, in werking brengen en in wer king houden van een aftapinstalla tie voor motorbrandstoffen voor eigen gebruik. Adres inrichting Sta tionsweg 130, Oostrum-Venray, ka dastraal gemeente Venray sectie E nr. 3388. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 9 november 1970 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: aeen inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 30 oktober 1970. Burgemeester en wethouders van Venray, Drs. F. G. L. L. SCHOLS, burgemeester. A. L. G. JANSSEN, loco-secr. het l-a-n-g-s-t-e laken van Nederland voor de laagste prijs! verkrijgbaar bij: Langstraat 61 Venray Telefoon 1281 GRASLINNEN- EN FLANELLEN LAKENS, GLAD EN GEBORDUURD, ook in sets TREFFER PYAMA'S OVERHEMDEN WEEKENDERS DUSTERS PEEL EN MAAS Directeur Verwiel kon in de laatste openbare vergadering van het Recreatieschap Peel en Maas weer een indrukwekkende rij aktivi teiten op tafel leggen. Aktiviteiten, die terecht met een dankwoord uit de vergadering gehonoreerd werden. Een vergadering overi gens, waarin de laatste raadsverkiezingen ook hun sporen hebben achtergelaten omdat verschillende nieuwe vertegenwoordigers van de gemeenteraden (voor Venray drs. Beterams) nu hun oordeel konden uitspreken over het rapport van de agrarische commissie, dat een der hoofdpunten op de agenda was BANG Toen het Recreatieschap werd op gericht, en mede daardoor van de landschaparchitect Ir. Vallen uit Roermond een soort recreatieplan ter tafel kwam voor deze contreien, is menig raadslid uit de kleinere ker nen de schrik in de benen geslagen. Want recreatie en landbouw (twee nauw verweven dingen) mogen dan voor de toekomst van deze regio van groot belang zijn, in hun ogen heb ben ook de agrariërs hier grote be langen liggen. Komen die samen niet in botsing, als men van het Recrea tieschap regels denkt te stellen voor landschapsbehoud en landschapsop- bouw, die beiden noodzakelijk zijn om hier tot een goed recreatiegebied te komen? Om die vraag te kunnen beantwoorden heeft men in 1967 een commissie gevormd in het scHap, die dt agrarische belangen zou gaan af wegen tegen de belangen van het schap. Deze commissie onder leiding van de huidige burgemeester van Horst, de heer Steeghs, heeft bijna 3 jaren nodig gehad om een oordeel uit te kunnen spreken CENTRALE OPEN RUIMTE Volgens de Nota voor de Ruimte lijke Ordening in Nederland is het gebied van het recreatieschap een onderdeel van de daarin aangewezen „centrale open ruimte". Een onder deel, dat op de eerste plaats ontwik keld moet worden voor weekend- en vakantierecreatie. Daarbij speelt het landschap een grote rol. Zo is het dus heel verklaarbaar dat Ir. Vallen indertijd dat land schap in het gebied van het Schap aan een nauwlettend onderzoek heeft onderworpen. En daar bleek aldra uit dat voor wat de gemeente Venray betreft het gebied boven de Deurneseweg en zijn doortrekking naar de Wanssumseweg belangrijk was t.a.v. het landschap. De bosge bieden rond Merselo en Vredepeel, het tot nu toe praktisch onge schonden Loobeekdal onder Merse lo, de Geysterse bossen, de Boshui- zerbergen zijn daar evenwel expo nenten van, als de bossen en het oude bouwland ten zuiden van Cas- tenray en de nog niet ontgonnen Heidse Peel en de bossen achter Ys- selsteyn ten zuiden van die Deur neseweg. Voor de Maasdorpen is er dan fei telijk het hele Maasdal, terwijl voor Horst de Kasteelse bossen en de bos gebieden bij America belangrijk zijn zoals nabij Sevenum de Mariapeel en de Schatberg-omgeving duidelij ke uitschieters in het overigens vlak ke gebied voor het landschap zijn. Als men dat bestaande landschap wil behouden en in andere gebieden DIEFSTAL IN INTERNAAT Venrays politie tracht klaarheid te verschaffen omtrent de diefstal van 650,die zijn ontvreemd uit een onafgesloten bureaulade van het in ternaat van de Paters Franciscanen alhier. Het geld lag in een kistje dat in een onafgesloten bureaulade stond. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. ELF LAMPEN GESTOLEN Elf lampen ter waarde van 110 gulden worden vermist van 't sport terrein aan de Leunseweg. Venrays politie tracht deze diefstal op te los sen. wil komen tot een soort landschaps- opbouw, die juist de laatste jaren intensiever gaat worden, wat bete kent, dat er nieuwe varkens- en kip penhokken komen, kassen en silo's worden gebouwd e.d. meer. Allemaal dingen, die dikwijls niet bepaald meewerken om het landschap fraai te houden of fraaier te maken Van de andere kant is het zo, dat juist het huidige landschap zijn eigen karakter gekregen heeft grotendeels door de aktiviteiten van de landbou wers. Zo stond de commissie voor de op gave om na te gaan waar nu nieuwe agrarische vestigingen mogelijk zijn en welk soort en wat dan gedaan moet worden om eventuele hinder (stank te voorkomen. Daarnaast moest zij zich uitspreken over de uitbreidingsmogelijkheden van be staande vestigingen en aan welke eisen dit uitbreidingen hebben te voldoen. Daar is heel wat over ver gaderd en zijn heel veel instanties (zonder die kan het nu eenmaal niet in Nederland aan te pas gekomen. Men is tenslotte gekomen tot een soort inventarisatie en tot het op stellen van regels. LANDSCHAPSBEHOUD Zo zal b.v. voor wat Venray be treft het gebied rond de Loobeek van Merselo tot de Smakt Al gebied worden. Ook het bosgebied onder Castenray met het beekdal aldaar hoort hieronder. Dat betekent dat in deze gebieden zo weinig mogelijk gebouwd mag worden. Voor de be staande bedrijven zullen bepaalde bouwkavels worden aangewezen, waarbinnen zich de agrarische bouwakativiteiten kunnen ontplooien terwijl voor een eventuele nieuwe vestiging B. en W. vrijstelling moet geven, die ook nog eens door Ged. Staten goedgekeurd moet worden. Dat geldt ook voor de A2 gebie den, voornamelijk de bosgebieden ten westen van Merselo, de Boshui- zer Bergen en de Geysterse bossen. In de A3 gebieden (in het Venray- se alleen de Smakt) gelden ook bo venstaande regels, maar is nieuwe vestiging mogelijk met vergunning van B. en W. (hieraan komt ook Ged. Staten niet van pas). Daarnaast is de commissie er van uitgegaan dat in bepaalde gebieden LANDSCHAPSOPBOUW noodzakelijk is en dat ook daarvoor bepaalde regels zijn te stellen. Ook hier heeft men 2 soorten on derscheiden. Namelijk de BI gebie den, thans voornamelijk bosgebie den. Die zal men zodanig moeten veranderen en dat ze én voor het landschap én voor de recreatie nieu we waarden krijgen. Voor Venray zijn dat de bossen onder de Vredepeel en langs de Midden Peelweg, de bossen nabij het Roosendaal, de Heidse Peel, de bos sen achter het Vlakwater en die rond Pascalis in Oostrum. De daar gevestigde bedrijven kunnen gewoon uitbreiden, maar nieuwbouw zal slechts mogen, indien B. en W. daar toe vergunnjng geeft, maar dan uit sluitend in enclaves, waar al land bouw is Die regeling geldt ook voor de B2 gebieden, waaronder vallen de gron den langs de Midden Peelweg ten noorden van Ysselsteyn, de gronden tussen de Loobeek en Venray-kom, Peelplan-Zuid en de gronden ten noorden van de doortrekking Deur nesewegWanssumseweg, vanaf Veltum tot Oostrum. Er is ook deze vergadering lang en breed over dit rapport gepraat. Maar het was zelfs een leek wel dui delijk dat zowel de commissie als Ir. Vallen al het mogelijke gedaan heb ben de agrari rs zo weinig mogelijk voor de voeten te lopen. Slechts in die gevallen dat inderdaad het land schap geweld aan wordt gedaan zal er een halt geroepen worden; in al le andere gevallen is met redelijk overleg veel te bereiken. Het plan om een soort industrieterrein te ma ken, waar niet aan grond gebonden bedrijven als bijv. champignon-kel ders, gevestigd kunnen worden, kwam nu ook weer bij de discussies naar voren, maar blijkt ook vele re denen geen haalbare kaart. Dat door dit rapport vooral in de zgn. Maas dorpen nog al wat beperkingen gaan komen, bleek niet zo'n groot be zwaar. Men begint daar langzamer hand te ontdekken, dat recreatie ook wat opbrengt en dat een ombuiging in die richting dikwijls geen wind eieren oplevertKort en goed, na een uitvoerige discussie gingen de leden van het schap met de nieuwe regeling akkoord en zullen de ver schillende gemeentebesturen met de ze wensen rekening dienen te hou den bij de opstelling van bestem mingsplannen. 50 PROJECTEN kon directeur Verwiel al aan de ver gadering voorleggen, die ofwel in ond rzoek zijn, ofwel waarvoor sub sidies zijn aangevraagd, ofwel reeds in uitvoering zijn. Voor Venray kon hij wijzen op de uitbreiding van de Camping Vlak water, ook met de golfbaan. De cam ping Ysselsteyn begint van de grond te komen. Komend jaar worden de eerste 6 ha van de 18 in gebruik ge nomen. Ook de uitbreiding van de camping De Oude Barrier is aan staande. Hier wil men ook bunga lows bouwen. De camping Boshuizer Bergen levert nog wat planologische bezwaren op, maar die hoopt men te overwinnen. De stichting van een camping op het Hoogriebroek is in studie genomen. De manege-plannen lopen niet zo vlot als verwacht, maar men stelt zich wel veel voor van re creatieve elementen in de ruilverka velingen Lol lebeek en Merselo, waarmee het kontakt steeds beter wordt. Een vis- en schaatsvijver nabij het Roosendaal behoort niet tot de on mogelijkheden, want men bestu deert daar de zandwinning. Voor wat Geysteren betreft hoopt men op de verwezenlijking van de grote golfbaan, maar voor de aan leg van wandel- en fietspaden in de bossen van het landgoed is al sub sidie toegekend. BEGROTING De begroting 1971 werd goedge keurd. De heer J. Dorsers volgt de heer L. Oudenhoven op als penning meester. De heer Verwiel kon verder nog de vergadering inlichten over een recreatie-onderzoek, dat in het ge bied van het schap zal worden on dernomen door studenten van de N.W.I.T. en de Landbouw Hoge school alsmede over andere aktivi teiten. Zo is mede op het verzoek van de betrokken ministeries een vijfjaren- planning opgesteld en zal in samen werking met de VW's van Oost- Brabant een soort peel-promotion georganiseerd worden. Hij kon mededeling doen dat de wandelingen door het schap georga niseerd, een groot succes zijn en dat men daar in de toekomst mee door wil gaan. Gewaarschuwd werd uit de verga ring, naar aanleiding van een op merking van de Voorzitter drs. Schols, dat de Boshuizer Bergen overgenomen zullen worden door het Limburgs Landschap, dat deze instelling gauw geneigd zijn op natuurwetenschappelijke gronden dergelijke gebieden verboden ter rein te maken. Dat mag niet de be doeling zijn WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1970 | | pagina 11