Natuurbescherming en milieuhygiëne Opening HEMA vanachter de ploeg... plaatwerkindustrie hermus n.v. thomassen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN bontmode in het fijnste genre smeets - canters venlo. modehuis grotestraat VRIJDAG .23 OKTOBER 1970 No. 43 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 13 cl per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2J5 (builen Venroy 2.50) Komende week donderdag zal er in het Boschveldcollege om half 9 een forumavond zijn, waarin men de natuurbescherming en mi lieuhygiëne in deze contreien aan de orde zal stellen. Een aktie in het kader van het Europees N atuurbeschermingsjaar, waarin we thans leven. Voor deze forum-zitting kan men in datzelfde Bosch - veldcollege een tentoonstelling zien over dat onderwerp, die door het Natuurhistorisch Museum uit Maastricht is ingericht. In dat forum hebben zitting drs. F. Schols, burgemeester van Venray, P .Christiaens, rentmeester van het Limburgs Landschap; M. Emonts, raadslid en voorzitter van de plaat selijke commissie voor de Ruilverka veling Merselo; Th. Janssen, hoofd ambtenaar van Staatsbosbeheer: Ge meentesecretaris J. Poels uilt Horst; Th. Sprank, leraar aardrijkskunde Boschveldcollege en H. Verwiel di recteur van het Recreatieschap Peel en Maas EIGENAARDIG dis het dait als mien over natuurbe scherming en miilieuhyigiëne hier praat, men dan direct gereed staat om naar Vüaardamgen en Rotterdam te 'wijzen, waar men immers last heeft van krielbeillhoest als de wind niet goed staat en dat wat schoor stenen uitbraken over stad en land verspreidien. En gewoonlijk volgt dan de opmerking: gelukkig dat we daar hier niet mee te doen hébben. Inderdaad is het hier nog niet zo ver, dat mlen op gezette tijden kriie- bellhoest krijgt, maar wie niet ziende blind en horende dloof door het leven gaat, kan toch ook hier iin ons Ven- ray en in de hele regio wel merken dat vervuiling, opeenhoping en la waai inhaerent zijn geworden met onze steeds stijgende welvaart Onze bossen, die zo fraai de lon gen van de natuur genoemd worden, zijn alles behalve fraai soms door de rotzooi en de puiin, die we ijskoud daarin neer „kwakken". Weg is weg. Onze -beken zijn in plaats van wel kome onidedbrekignen van het land schap en aanvoerkanalen van gezond water voor grond en dier, open rio leringen geworden, die naar een nog grotere riolering, de Maas, stromen en ook dlie verpesten We spuiten onze appelen en peren, dat ze zonder vlekje op de markt ko men, maar w-e spuiten ooik het on kruid weg en daarmede de wilde in heemse planten. We maken van ber men dooie 'grasvlakten, zoneter meer. We kappen haken, struiken en bo men en vergeten dat we natuurwerk van eeuwen vernietigen met enkele bijlslagen, omdat ze niet -economisch zijn We kunnlen het tempo niet bijhou den van steeds grotere vuilnisbelten, smeets-canters lomstraat 4 venlo stads-centrum tel. 04700-11486 sinds 1905 de betere bontmantel aan betrouwbare prijs 's maandags gesloten waarop we onze vuiligheid kwijt kunen en moeten. We zit met stapels mest van infentiveringsbedrijven, die stinken zoals ook intensiveringsbe drijven soms stinken. We hopen op een vliegveld, maar wie de laatste tijden de straaljagers -over heeft ho ren huilen of het zware gebrom van hun sbart(en gehoord heeft, die begint iets duidelijker te voelen, dat zo'n vliegveld dan misschien wel van grote economische betekenis zal zijn, maar dat ook andere waarden als rust daar toch wel geweld mee aan gedaan wordt Wiie 'eens rondkijkt zaterdags avonds en zondags, als we ,,-uit" ge weest zijn, kan ons spoor volgen aan de hand van lege frietzakken, klod ders mayonaise en afvalSteeds meer afval; steeds meer vervuiling. Deze -korte opsomming, die 'nog met een kol-om te verlengen was, moet het ons duidelijk maken dat een natuurbeschermingsjaar als 1970 ook voor ons vraagt om een soort bezinning van wat we feitelijk aan het doen zijnOok voor ons, zon der kriebelhoestmaar di-e van groenstroken na een paar jaren toch maar liever parkeerhavens maken. Een auto voor de deur staat ons nog altijd beter dan een tros bloemen WELZIJN is een woord dat in deze tijd veel gébruikt wordt. Het betekent dat we, nu we een bepaalde graad van wel vaart bereikt hebben, va-n die wel vaart ook willen profiteren. Profite ren doordat we kunnen genieten van rusit van de naltuur van helder wa ter van sfeer, kortom, dat we ons gelukkig voelen. Dat waren dingen, die we vroeger vanzelfsprekend en en gewoon vonden, maar die nu dat niet meer zijn, omdat we feitelijk roofbouw aan het plegen zijn. De ka bouters dlie in Venlo protesteerden vanwege het feit 'dlat voor het nieu we klaverblad naar de E3 weg een groot arsenaal bos gekapt moest worden, zonder dat er elders nieuwe bossen terug komen, hebben ons met de neus weer eens geduwd op zulk een staaltje roofbouw, dat we feite lijk iedere dag, zij het in andere vor men beleven. Het verkeer moet voor uit kunnen en dus.... Dag bomen, dag blomeen, dag vogels, dag wild. Er moeten woningen gebouwd worden en dusDag bomen, dag bloemen, dag vogelsEr moeten falbrieken gebouwd wordienEn dusWe ontginnlen en -dus. En we realiseren ons nu, dat we hier niet zo maar mee door kunnen blijven gaan. We beginnen zo zoetjes aan te merken dat geld verdienen, produktie leveren en maken geen doieil, maar middel moet zijn. Middel om het welvaren van de mens mo gelijk te maken. Maar dan moet men zorgen dat de voorwaarden voor dat welvaren er ook blijven. En dat we die nu niet bewust of onbewust ka pot maken of opofferen VOORWAARDEN! Als we inderdaad als gemeente uit groeien binnen en nu en 15 jaren tot 40-50.000 inwoners, dan zijn we er echt niet met het bouwen van 700 en meer woningen per jaar. Dan zal er ook aan leefruimten gedacht moeten worden voor nu en zeker voor de toekomst. Men zal een deel van de ekonomische groei moeten afstaan om de groei van andere waarden als schone lucht, helder water, natuur en rust te verkrijgen. Daaruit kunnen dan projecten als riolering, rioolzuiveringsinstallaties en vuilverbrandingsovens betaald worden. In een manifest dat naar aanlei ding van het natuurbeschermingsjaar uitgegeven is, stelt men dat de in dustrie, de landbouw, de wegge bruiker, de consument steeds meer afval produceren. De opruiming van die afval zal op de veroorzaker verhaald moeten worden. We zelf zullen moeiten afleren ons vuilnis neer te gooien waar we het kwijt willen zijn. We zullen van jongs aan een heel andere instelling moeten krijgen ten opzichte van ons eigen vuil, dat in een prullenmand hoort en niet op het trottoir, niet in de natuur, niet in het water We zullen iedere boom in de gaten dienen te houden, meer respect moe ten leren krijgen voor de natuur rondom ons. We zullen de plaatselijke overheid er steeds opnieuw op moeten wijzen dat groen, dat parken, bossen, speel ruimten en speelplaatsen even goed een wezenlijk onderdeel zijn van een bestemmingsplan als de rijen hui zen. We zuilen in onze ij ver om te industrialiseren niet miogen vergeten, dat we ook nieuwe vervuilers bin nen halen en we zullen regels moe ten stellen, keihard en un-erfroren. VEELHEID We hebben maar enkele -punten gepakt uit een berg, die feitelijk nu al, als onze vuilnisbelten, hoog en groot is. Alleen maar eens om aan te tonen, dat natuurbescherming en mi lieuhygiëne ook in onze contreien met het jaar een v-raagstuk gaat werdén, dat ook ons, even goed als de mensen van Vlaardingen en Rot terdam, veel meer ter harte moet gaan, dan het nu doet Het is daarom goed dat het Re creatieschap Peel en Maas en de Stichting Samenlevingsopbouw dit probleem eens voor de hele regio aan de orde gaat stéllen. Dat zulks iin het Boschveldcollege gebeurt, toont aan dat de jongere ménsen over deze materie gelukkig wat meer nadenken als vele ouderen onder ons. Zo'n forumavond kan ons nog eens met de neus op de minder welriekende en keiharde situatie van dit ogenblik duwen. En misschien dat we daaruit dan de nodige kon- kluSies kunnen trekken Voordat Mevr. Sehols-van Els, de echtgenote van de burgemeester, vrijdagmorgen het lint doorknipte, waardoor 7 verkoopsters naar buiten konden met borden, die vermeldden, dat de Hema in Ven- ray geopend was, was er al het een en ander gebeurd De trotse eigenaar van dit 45ste bij de N.V. Hema aangesloten bedrijf, de heer R. Sanders en zijn bedrijfslei der de heer N. van Leeuwen, hadden voordien al vele gasten in de ruime en grote winkel 'kunnlen ontvangen. Naast mevr. Schols was dat wet houder Scholls, d!ie op deze dag voor het eerst officieel lails loco-buirge- meester optnad. Dat waren ook af vaardigingen van de Venirayse afde lingen van de Limburgse vrouwen beweging, de KW en het vrouwen gilde. Dat wianen ook de architect J. Golsen en de directie van het bouw bedrijf Jianssien N.V. en de vele on- dënaamniemems, dlat waren zakenrela ties en leveranciers en een grote groep Venrayse zakenmensen. De heer Sanders begroette hen in een welkomstwoord en was bijzon der dankbaar voor het vele en vlug ge werk dat verzet was om deze Hema-vestigiing in Venray gereed te krijgen. Hij bood Mevr. Schols-van Els een 16e eeuwse kaart van Bra bant aan als herinnering aan de nog te voltrekken opening 100 VESTIGINGEN De heer Liemam, hoofd van de Aangesloten Bedrijven Organisatie van de N.V. Hema vertelde hoe de N.V. Hema deel uitmaakt van het grote Bijenkorf-concern en thans 55 eigen filialen heeft en 45 aangeslo ten bedrijven telt. Met deze laatste akt&viteit is men in 1958 begonnen, waarbij dan met zelfstandige waren huizen kontakten gelegd worden, djie dan verder gaan onder de naam Hema. Dat in Venray de 45e vesti ging van zulk een aangesloten bedrijf nu geopend wordt, toont de snelle groei van deze N.V. H|j was bijzonder tevreden over de gang van zaken in Venray, waar het gemeentebestuur er net zo hard voor gewerkt had, dat hier een Hema zou komen als de Hema zelf. Hij was ook bijzonder tevreden dat is soms een uitdrukking die onvriendelijk klinkt toch is een ploeg een waardevol stuk gereedschap en moet de man achter de ploeg zijn vak terdege kermen. het is echter te verwachten dat velen achter die ploeg vandaan moeten die slim zijn, wachten niet tot dat fatale ogenblik, maar zoeken nu een ander waardevol gereedschap, leren een ander vak.... een nieuwe hal, midden in het oude boerenland, biedt die kansen volop een nieuwe hal, met een nieuw vak en een nfieuwe, goede toekomst een toekomst in een plaatwerkerij, waar fijne spullen gemaakt worden, voor bedrijven als Philips, Rank Xerox, P.T.T. Staatsmijnen en andere grote .jongens'. vanachter de ploeg daarheen, geeft nieuwe en betere kansen je hoeft er trouwens niet voor achter de ploeg van daan te komen, leder, die werken wil, ook aan zijn eigen toekomst, is van harte welkom. Voor geschool den en ongeschoolden liggen volop kansen bij Voorlopig nog gevestigd Oude Oostrumseweg 19, telefoon 1367, maar na verloop van tijd naar de nieuwe hal op Stationsweg 72. Waag er een telefoontje aan.... Expressief Gesneden uit de veer krachtigste kamgarens van de Cheviot Hills: WILSON GLENNY kostuums. Correct. Com fortabel. Bovendien expres sief: -dessins met karakter; - kleuren vol gloed; - blijvende coupe met de dynamiek van nu. suits that suit your personality vanaf 298,- over de bijna 750 m2 verkoopruimte, d'ie nu ter beschikking staat vain het Venrayse publiek en prees de familie Sanders, die naast Oss, Waalwijk, Udén en VeghéL, nu ook Veruray uit gekozen hebben voor de vesifcigimg van een Hema-bedrijf. Als herinne ring aan deze Venrayse opening bood hij de heer Sanders namens de di rectie een wandbord aan van Hema N.V. MAIDEN-SPEECH Loco-burgemeester Schols verge leek Venrays Grotestraat van nu met die van 4050 jaren geleden. Toen een enkel winkeltje veel ca- fé's. Nu praktisch geheel winkel straatEen opening als dde van Arts Nooyen en Thomassen als mede de verbouw van Bazar Hendrix toont duidelijk dat de Grotestraat zijn centrumfuniktie wil behouden waaraan de vestiging van een Hema- bedrijf nog een apart accent geeft. En de geschiedenis nagaande van het verwoeste Venray van 25 jaren gele den tot het nieuwe Venray van nu, wees hij er op dat Venray hard bezig is zij-n inwonertal in de komende 15 jaren te verdubbelen. Dat stelt de gemeente o.m. op het gebied van de woningbouw voor grote opgave. De bouw van 600 tot 700 nieuwe wonin gen per jaar zal onvoiidoendé blijken. Daarnaast wordt het tijd voor een sanering en reconstructie van Ven- ray-centrum Wil dat zijn streek- funfctie kunnen uitbouwen. Dat in zo'n snel groeiende gemeente een snel groeiend detadJhandelbedrijf zich Dat Venray met al zijn voor uitstrevendheid toch nog altijd iets van het oude en gezapige van vroeger wil behouden, toonde loco-burgemeester Schols aan bij zijn gelukwens, die hij namens het gemeentebe stuur de Hema aanbood. Hij wees er op dat in 1970 in de Algemene Politieverordening nog altijd te vinden is (art. 24) dat het verboden is binnen de bebouwde kom, buiten nood zaak met de zweep te klappen". En artikel 61 geeft aan dat het bestuurders van voertuigen of trekdieren verboden is op den openbaren weg te rijden, met een grotere snelheid, dan waar mede een paard in matigen draf zich beweegt heeft willen vestigen is ireden tot dankbaarheid en een woord van ge lukwens waard, zo besloot loco-bur gemeester Schols, die het aan de echtgenote van de Burgemeester, Mevr. Schols dan verder overliet om de laatste beletselen weg te nemen voor een pulbliiek, dat zich intussen buiten reeds in grote getale verza meld had. Onder een klinkende fan fare kwamen 7 van de 60 verkoop sters (waaronder vele part-timers) naar buiten met de borden geopend en kon de beer Sanders al vrij snel de twee eerste klanten een grote doos bonbons aanbieden. Vanaf dat moment hebben velen de kans gegrepen om eens te gaan kijken naar de vele artikelen, die de Hema brengt, waarin dan de uit schieters liggen op het gebied van mode-textiel, huishoud textielhuis houdelijke en consumptieartikelen, waarbij dn Venray de kaas- en vlees- afdeling uitblinkers zijn EVEN NAAR DE JUISTE WEG KIJKEN Tijdens mist wilde de 21-jarige Th. V. uit Goirle de weg verkennen voor zijn vrachtauto op de Horster- weg nabij heit Schoor. De bestuur der van de personenauto J. W. (27 jaar) zag de stilstaande vrachtauto te laat, botste daar tegen op en be kwam verschillende verwondingen waardoor overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk werd geacht. Later kon hij echter op eigen ver zoek naar huis worden overgebracht. RIJBEWIJS BLEEK VERLOREN GESTOLEN PASPOORT EN Aangifte werd gedaan dat uit de afgesloten auto van F. te Venray autopapieren en een paspoort was gestolen. Enkele uren later meldde zich een eerlijke vindster dat zij de gestolen gewaande papieren in Ven- rai had gevonden. Uit de onafgesloten auto van K. welke op de parkeerplaats in de Positstraat was geparkeerd „waren twee paspoorten en een rijbewijs ge stolen. BROMFIETS GESTOLEN Achter de woning van R. aan de Eikenlaan was een gestalde brom fiets gestolen. De politie tracht de dader te achterhalen.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 5