O natiónale eudeimónd WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN flS»wlm^Aa?S Ze zeggen dat er in de Eindhovense Bijenkorf... COUPON VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 No. 43 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG Py| PEEL EN F3 GROTE!TRAATG28VE POSTBUs'l MTELCZ727 F GIRO^IBOlSH PENDEL De Limburgse Kamers van Koophandel hebben weer eens de alarmklok geluid i.v.m. het feit dat er te veel pendelaars buiten Limburg gaan werken waardoor Limburgse bedrijven niet die pro- dukties halen kunnen, die ze zich voorgesteld hebben Men bedoelt dan met pendel, de uittocht van vele werknemers naar Duitsland. Een kwestie, die ook, en dat speciaal in Zuid-Limburg het moei lijk maakt om nog iets zinnigs te doen voor de mijnwerkers, die door het sluiten van de mijnen, zonder werk komen waarbij men hier het „voor deel" had praktisch iedere week naar huiis te kunnen. Dat heeft, zij het dan onbewust, toch bijgedragen dat men zeker in de grensstreek bepaalde kontakten kreeg en dat men lang niet zo vijandig stond tegen deze ein- satz, hoe gedwongen dikwijls ook, dan degenen uit Holland, die verder Duitsland ingestuurd werden daar dikwijls in kampen voor een half jaar of langer terecht kwamen. Nu is het eigenaardig, dat als men zich in deze materie gaat verdiepen, men altijd aan moet komen met „schattings-cijfers'Men weet name lijk nooit exact hoeveel mensen uit bepaalde plaats of streek naar Duitsland gaan werken. Men hoort alleen eenmaal per jaar van de Duitse Landes-arbaids- bureaus, die dan de cijfers opgeven van de Nederlanders, die ziich bij de Duitse Krankenkassen gemeld heb ben. Dat is dus een bepaald jaar cijfer. Dft't cijfer biedt enig houvast, maar het zegt natuurlijk weinig over seizoen-arbeid, over welke mensen naar Duitsland gaan, wat nu hun be weegredenen zijn en het zegt niets over de kwestie koppelbazen, die bij die pendel no geen grote rol spelen en zo kan men doorgaan. Het is daarom griezelig om met dergelijke cijfers te werken en daar over een oordeel uit te sprkeen. Een goede registratie schijnt onmogelijk, maar maakt het oi. ook bijna onmo gelijk om bepaalde maatregelen te kunnen nemen zo die nodig zouden zijn GROTERE MOBILITEIT Het vraagstuk van de pendel is ze ker wat deze streken betreft niets nieuws. Reeds voor de oorlog waren vele Venrayse bouwvakkers, die werken wilden, doodgewoon ge dwongen naar Duitsland te gaan. Hier was voor hen geen werk, kon den ze gaan stempelen of de Peel ontginnen. Ze bleven liever in hun vak en trokken naar Duitsland, waar wel werk was. Die situatie is onder de oorlog door de Arbeiltseinzatz nog meer aamge- ...een pop-festival komt Maar dat is zwaar overdreven. Er komt een goeie popgroep op de Piazza. Dat wel. Vrijdagavond 23 oktober. Van half acht tot negen. Gewoon erg fijn dus. ...gevochten wordt om salades, die moestuinvers uit eigen keuken komen. Liefst 22 variëteiten. Prijzen per 250 gram van 1.20 tot 4.35. De erg populaire Waldorf- salade van 2.35 moet u sowieso eens proeven. Benedenverdieping. ...een speciale opblaas- colleetie is, die doorzichtige plastic meubelen tot een rage maakt. Banken voor 89.-, stoelen voor 45.- en 59.-. Ronde en vierkante poefs voor 12.95. Tafels voor 19.95. Grote ballen in vier formaten van 3.50 tot 5.95. Alles in rood, geel, groen, blauw en blank. ...iedereen smult in bet restaurant van de steak du chef. Een malse biefstuk met champignons, paprikasehoten, aspergepunten en gebakken aardappelen. Voor 7.50 smult u van dit 3-sterren-gerecht. alleen voor lezers van dit blad Jersey stoffen - 14.95. Tegen inlevering van deze bon krijgt u t/rn 3 november dubbelbrede jersey stoffen in najaarstinten van 18.95 en 24.95 voor maar 14.95. Parterre. de 2e eeuw Bijenkorf Eindhoven Piazza 1tel. (040)68168 Heit na-oorlogse Venray bracht naast die ellende van wederopbouw, ook weer werkloosheid. Peeüplan- zuid iis nog alitijd voor een groot deel met die schop ontgonnen en de ont ginning van dile Vredepeel had nooit geen kansen gekregen, als er met zo veel weafdozen waren. De groeip ongeschoolden was in die tijdien bijzonder groot en zij konden moeilijker gaan emigreren dan bijv. landbouwers, waarvan in die jaren tientallen gezinnen udf deze streek zijn weggetrokken. Dat is allemaal in verloop van een tiental jaren hardgrondig veranderd. Venray werd aangewezen tot een te industrialiseren kern, kreeg vak onderwijs, kreeg fabrieken en daar door een bepaalde welvaart. Maar harder dan onze welvaart groeide die van onze oosterburen, waar men ook niet van de stelling uitging: lage lonen, lage huren, maar in een wat vrijer prijsbeleid toch zeer gunstige resultaten behaalden. Die waren er op hun beurt aanleiding toe, dat de lonen daar fors stegen, doch(en dat wordt wel eens vergeten te ver tellen) ook keihard geproduceerd werd. Dat laatste heeflt o.m. tot ge volg gehad dat woningnood dn een omvang, zoals wij die kennen, daar reeds jaren tot het verleden behoort. Dit verschil in loon (en het ver schil in prodluktiviteit) is er oorzaak van geworden dlat verschillende mensen van hier weer naar Duits land trekken waar men inderdaad al wordt dat hier ook wel eens schromelijk overdreven meer ver dienen kan als hier. Men neemt dan het feit dat men vroeg van huis moet en laat thuis komt op de koop toe, evenals het feit dat er stukken harder dikwijls gewerkt moet wor den en dat de sociale voorwaarden in Nederland soms beter blijken dan bij onze oosterburen. Hier remt het feit dat deze streek geen bus- en treinvervoer heeft met Duitsland wat sterker dan in Mid den- en Zuid-Limburg, waar men wat vervoer betreft niet zoals hier op een eigen vervoermiddel is aan gewezen MISLUKKING De situatie i's in. 10-15 jaren wel danig veranderd. Verdeigde men toen de aanwijzing van Venray als te stimuleren kern met het feit dat hier veel verborgen werkloosheid was en dait de groiep ongeschoolden enorm groot was, nu, in 1970 hebben we al bijna 800 gastarbeiders naar datzelf de Venray moeten halen om de in tussen aldaar gevestigde industrieën aan het werk te houden. Dan is het een pijnlijke zaak, dat er van ons mensen wegtrekken naar Duitsland, die we hier in verschillende sectoren goed gebruiken konden. Dan is het logisch dat er verwijten komen en vallen en dat het woord profiteur nag al eens valt als men over pende laars praat. Profiteur in die zin, dat zij wel profiteren van onze lage hu ren in woningwetwoningen en mid dels huursubsidies, van onze scholen en wegen, van onze goedkopere consumptieartikelen, van onze socia le en maatschappelijke voorzienin gen, doch zij in Duitsland gaan wer ken en daar hun belasting betalen, dus hier ook niets of weinig bijdra gen tot die dingen, waarvan ze wel het volledige genoten hebben, zoals dat heet „Dat zal dan allemaal wel...." is daarop het antwoord van de pende laar, „maar geef me hetzelfde loon als ik daar kan verdienen en ik blijf thuisDan heb ik er helemaal geen behoefte aan om naar Duitsland te gaanMaar als ik voor hetzelf de werk 25 km verder een stuk meer verdienen kan, dan ben ik gek als ik hier blijf Tegen deze redenatie is weinig in te "brengen, zeker als de man dan nog eens komt met zijn huishoud boekje en je keihard voortelt dat hij in zijn nieuwe huurwoning met Ne derlandse lonen geen snars over houdt, als hij tenminste niet op een houtje wil bijtenDat men in Duitsland de zweep er wat harder over haalt en dat men daar een pro- duktie heeft te leveren, die over het algemeen hoger ligt dan hier, daar heeft hij dan ook nog eens ©en keer vrede mee, want Maar met verwijten wordt de on derbezetting van verschillende Ven rayse industrieën en bouwbedrijven niet minder en wordt ook het pro bleem der pendelaars niet opgelost. De industrieën zijn voor een deel daardoor gedwongen de veel duur dere gastarbeiders naar hier te halen en de pendelaar heeft het vooruit- zich dat zo de hoogconjunctuur aan die kant van de grens wat terug gaat vallen en hij een van de eerste is, die terug moet, dat dan hier on danks de boze gezichten van nu zijn bedje weer gespreid staat. Want bij een aflopende conjunctuur hier, gaan de gastarbeidersZo hollen we in een cirkel achter elkaar aan. HET AANTAL STIJGT En zo zullen we lang achter elkaar aan hollen. Want van een extra pen- del'beiasting, waaraan ook al eens gedacht is, juist om dat „profiteren" recht te trekken, kan al heel' weinig terecht komen, als men nu .na jaren nog steeds nliiet exact kan zeggen, hoeveel mensen er feitelijk in Duits land werken. De lonen zo ver op trekken dat ze gelijk staan aan de Duitse, zit er voorlopig nog niet in en ze alleen voor het grensgebied op die hoogte schakelen is gezien de 400,affaire in Rotterdam, een ge waagde zaak. Maar gesteld dat zulks alleen voor het grensgebied kan, dan wordt de konkurrentiemogelij kheid van vele van hier gevestigde industrieën wel bijzonder hard aangetast. En zal de woningbouw weer meer gaan kosten en dus hogere huren tot gevolg heb ben en bijgevolg weer ontevreden mensen, die elders hun heil gaan zoeken Als het gewestelijk arbeidsbureau berekent en becijfert dat alleen uit het rayon Venray (Venray, Horst, Sevenum, Wanssum-Meerlo) 355 mannen gemiddeld in dit jaar naar Duitsland pendielen, waarvan 230 al leen al bouwvakkers zijin en 85 me taalbewerkers, dan kan men zich le vendig voorstellen dat menig aan nemersbedrijf en metaalindustrie er i k - wedt -niet-wat voor zou geVen ais dlie mensen hier bleven. Kijk maar eens alleen al, wat dat in de woning bouw zou schelenDe enige troost dan dat uit een heel wat kleiner gebied als dat van Gennep, Mook en Bergen er vorig jaar 540 mannen naar Duitsland trokken, waaronder 275 bouwvakkers en 125 metaalbe werkers En dat aantal steeg dit jaar tot 645 mannen (350 bouwvakkers en 160 metaalbewerkers). Wiel erger is dat het Gemnepse getal in 1970 steeg met nog geien 20 procent, terwijl het aan tal pendelaars naar Duitsland uit Venray en omgeving steeg met 42% t.o.v. 1969. Of men dit allemaal ver klaren kan met het feit dat de Olympische Spelen Duitse bouwvak kers wegtrokken naar München, wier opengevallen plaatsen dan door pendelaars werden ingenomen, wa gen we te betwijfelen. Want het aan tal pendelende bouwvakkers steeg in het rayon Venray van 185 tot 230, maar dat van de metaalbewerkers van 40 tot. 85 en dat is meeir dan 100%. E.E.G. Kreeg dit gebied voor en na de tweede wereldoorlog de rekening ge presenteerd van het toenmalige be leid inzake de werkgelegenheid (waar we dan een ontgonnen Peel aan over gehouden hebben) nu krijgt dit gebied', naar onze mening, de re kening gepresenteerd van een loon- en prijsbeleid ,dat er mede oorzaak aai is dat er thans 25 jaren na de bevrijding nog altijd woningnood is en dat tot grote verschillen geleid heeft met het naburige Duitsland. Een Duitsland waarheen, zeker van de oostkant van de Maas, zeer velen al van jongs af aan heen gingen, al dan niet gedwongen door de situatie hier. Dat die trek, mede door de gro tere mobiliteit van de mensen, zich steeds meer uit gaat breiden, ook van de westkant van de Maas is dank zij de hoogconjunctuur heel verklaarbaar Hoe men deze trek zodanig om kan buigen, dat een groot deel van die pendelaars werk zoeken dichter bij huis, waar het eivien goed te vinden is, is voor het overgrote deel alleen maar mogelijk door te komen tot praktisch gelijke beloning. Daar wordt im het kader van de EEG naar toe gestreefd en zou bijv. met rege- ringssubsMies wat sneller verwezen lijkt kunnen worden, maar we vre zen met grote vreze dat het tot dan een moeilijke zaak zal blijven Voor alles zal echter nodig zijn, dat naar deze hele pendelgeschie- OUDERS HOUDT DONDERDAGAVOND 5 NOVEMBER VRIJ VOOR DE Als je als oudere terugdenkt aan de lagere school (en je misschien er nu weer in terug komt met je zoon of dochter), dan is er o zo veel veranderd. De oude vertrouwde banken zijn weg en vervan gen door leerlingensets. De leermethodes zijn veranderd, hier en daar staat al een tv. toestel en je hoort je zoon of dochter dingen tegen een onderwijzer zeggen, vrij en frank, waar je vroeger het hart niet voor in je. lijf gehad zou hebben Er is een machtige hoop veran derd, riet alleen in het lager onder wijs, ook in het technisch en in het voortgezet onderwijs. De Mulo is Mavo geworden en we hebben het beleefd hoe zelfs leerkrachten niet meer wijs werden uit de mammoet die van stal gehaald is. Het oude vertrouwde gymnasium is HBS ge worden, dat nu weer atheneum heet, kortom er is een revolutie bezig, waarover praktisch dagelijks artike len te lezen zijn in kranten en stuk ken te zien zijn op de t.v. MAAR HOE IS HET MET DE OUDERS? Dat gaat allemaal om uw kind, om het mijne. Het kinid, de jongens of het meisje, waarvoor wij als ouders de verantwoording hebben. Doch wat is feitelijk de rol van de ouders in al die veranderingenOndanks hun verantwoordelijkheid gaat veel zander hen, wel over henen na mens hen. Voor te veel ouders is de school meer een instituut, waar hun kinde ren op gezette tijden naar toe moe ien en wellicht leren lezen en schrij ven, maar dat hen verder weinig meer zegt, dan de rapporten, die de kinderen mee naar huis brengen. Zijn die goed, dan gaat het wel goed; zijn die slecht, ja dan moeten we eens met de leerkracht gaan praten. De roemruchte inspraak, waarover tegenwoordig zo veel te doen is, is inzake de school (of dat nu lager on derwijs is of middelbaar en hoger) voor veel ouders nog iets, waar ze •naar moeilijk weg mee weten. Dat ondanks het feit dat er oudercomité's zijn. Ja, ze hebben toch wel een be paalde verlangens om eens te praten met de „school" op de eerste plaats over hun eigen kind, maar daarnaast bijv. over vakantietijden, over zitten blijven, over huiswerk en andere punten, maar dait komt er nooit van. De schrik van vroeger en het ont zag is dat misschien of omdat ze zelf nooit dat onderwijs gehad hebben wat hun kind nu volgt En toch is er die veramtwoorde- delijkheid, die geen mens van de ouders af kan nemen. En toch is een goed kontakt een der eerste vereis ten voor een goed onderwijs, dat zonder een goed samenspel tussen ouders en school niet kan OUDERDAG 1970 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot internationaal jaar van onderwijs, waarin men van iedereen vraagt na te denken over het onderwijs. Dat is een zaak, die de ouders op de eerste pLaats aan gaat. In dat kader hebben dan ook de Centrale Bureaux voor alle on derwijs in Nederland besloten om op 5 november a.s. een nationale ouderavond te houden. Op die don derdagavond staan alle scholen open. De lagere scholen, de technische scholen en de middelbare. Daar zijn dan de leraren, vertegenwoordigers van de oudercomité's en men kan daar dan doodgewoon eens praten over het onderwijs. Men zal daar wel een of andere inleiding houden en daarover kan men dian eens dis cussiëren, maar men kan ook ande re punten, die men op zijn hart heeft, rustig naar voren bovengen. Op die avond mag feitelijk geen ouder op geen enkele school ontbre ken. Reserveer daarom nu al deze avond denis eens een diepgaand onder zoek wordt ingesteld. Nu weet men veel te weinig om ook maar bij benadering te kunnen zeggen om wie en wat het gaat, waardoor het zoeken naar een oplossing alleen maar vertraagd en bemoeilijkt wordt NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING WEEKEND-DIENST HUISARTSEN van vrijdagnacht 12 uur tot zaterdagnacht 12 uur DR. VAN THIEL en Dkt. J. BECKERS Patersstraat 30 telefoon 1887 van zaterdagnacht 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. P. CORVER Oostsingel 6 telefoon 1393 ZIEKEN- EN ONGEVALLENVERVOER telefoon 04780-2222 (ziekenhuis) GROENE KRUIS Zie mededelingen volgende pagina. VOORTDURENDE VERLOSKUNDIGE DIENST (ook op zondagen) Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23, Venray telefoon 04780-1152 VERLOSKUNDIGE (ook op zondag) Vroedvrouw Tiggeloven-Kuypers Julianasingel 41, Venray telefoon 04780 - 2411 Bureau Maatschappelijk Werk „DE CLOCKERT" Bergweg 4. Venray, Tel. 3100 Spreekuren: maandag, woensdag en vrijdag van 8.30 10.00 uur. Bureau steeds telefonisch bereikbaar Gemeenschapshuis Oirlo: le en 3e vrijdag van de maand van 10.30 11.00 uur. Gemeenschapshuis Ysselsteyn: 2e en 4e vrijdag van de maand van 10.30 11.00 uur. Open Bejaardenwerk: Dagelijks van 9.00 10.00 uur Telefoon 2996. GARAGE WEEKEND-SERVICE van zaterdagsmiddags 1 uur tot 's maandagsmorgens 7 nur Automobielbedrijf Gommans n.v. Stationsweg - tel. 2696 en/of 2351 WEDEROM TWEE DODEN OP KRUISPUNT MIDDEN-PEEL WEG—DEURNESE- WEG Vankeersdeskundigen weten ook niet, welke oplossing er moet wor den gegeven aan het goed gemar keerde kruispunt Midden Peelweg Deurneseweg te Ysselsteyn. Moet er nog een tweede knipperlicht worden geplaatst, dan wel verlichte borden „U nadert een voorrangskruisding" of moeten er stoplichten komen? Vrijwel iedere week komen er bot singen voor, die vrijwel allen idën- tiek zijn. Zij gebeuren steeds op do tweede rijbaan. Binnen enkele we ken zijn er drie slachtoffercs te be treuren op het nu reeds berucht ge worden kruispunt. Ter plaatse be kende automobilisten zijn blij dat ze dit kruispunt heelhuids zijn gepas seerd. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur heeft dat beruchte kruispunt weer twee mensenlevens geëist. De 42- jarige bestuurder van een personen auto A. Pouwels uit Helmond en een langs de weg staande lifter, de 20- jarige Nijmeegse student A. Verdon- schot uit Asten. Komende uit de richting Venray in de richting Deurne kreeg het slachtoffer op de Deurneseweg geen voorrang van de uit de richting Ys selsteyn komende personenauto van de 39-jarige verkoopleider J. S. uit Uden. De eerste bestuurder trachtte nog middels een uitwijkma noeuvre de auto van de tweede be stuurder te ontwijken, maar dat ge lukte niet. Bij de botsing verander de de auto van richting botste tegen een op de Midden Peelweg stilstaan de vrachtauto en veranderde weer van koers, schepte een van de twee lifters (die vanuit Nijmegen een lift hadden gekregen via de Midden- Peelweg tot dat kruispunt en pro beerden van daaruit een lift te krij gen naar hun woonplaats Deurae, respectievelijk Asten) en de wagen botste vervolgens tegen een licht mast. De lifter Verdonschot werd daarbij op slag gedood. De bestuur der Pouwels is waarschijnlijk tenge volge van de eerste botsingen reeds dood geweest. De personenauto's werden zwaar beschadigd, terwijl de vrachtauto minder schade opliep. RIKKEN Zoals andere jaren wordt er ook deze winter weer gerikt voor het jeugdwerk van de Christus Koning- parochie. A.s. maandagavond om 8 u. wordt er gestart in Hotel Kemps. Veel deelnemers zijn al enkele ja- nen „oude bekenden" en die zullen beslist ook nu weer meedoen. Ech ter ook „nieuwelingen" zijn van har te welkom. PONY LIEP OP PROVINCIALE WEG De nachtpatrouille van Venrays politie zag op de provinciale weg VenrayHorst ter hoogte van Cas te nr a y een pony op de weg draven. Na enig comboy-spelen wisten de Venrayse mensen van Hermandad de pony te vangen en in een weide te brengen. Daar kan de eigenaar zijn paardje komen ophalen. Onder toeziend oog van directeurszoontje en van wet houder G. Schols knipte vrijdag jl. mevr. Schols-van Els het lint door dat de toegang tot de nieuwe Hema in Venray blokkeerde. Meer over deze opening leest u elders in dit blad.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 1