DE RiPS KLAAGT VREDESWEEK LET OP DE VOLGENDE AANKONDIGING Portefeuilleverdeling college B en W Venray OVER DE MIDDEN-PEELWEG FILMVORMING INGEZONDFN Kruising in Yssel- steyn eiste dode VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 No. 38 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VVCCr\DLMU V VtlYnMI I-I1* UIVIO I HtrVLIY ADVERTENTIEPRIJS 13 c«. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (buiten Venray 2.50) Het college van B. en W. Venray heeft de portefeuilles als volgt ver deeld: Burgemeesters drs. F. G. L. L. Schols behandelt. a. Algemene zaken; b. Coördinatie, organisatie en voor lichting; c. Regionale zaken in algemene zin; d. Openbare orde en veiligheid (w.o. politie, brandweer en bescherming bevolkingr) e. Gezondheidszorg (ziekenhuizen, Rode Kruis, ambulance-we2Jen ejd.;) f. Ruimtelijke ordening; g. Financiën en belastingen; h. Industrialisatie (inclusief regio nale commisie voor werkgelegen heid); i. Civilie verdedigingszaken (be stuursvoering in buitengewone omstandigheden)5 Wethouder G. H. Schols is loco-burgemeester en heeft daar naast de volgende taken: a. Op'enbare werken voor wat be treft Venray-centrum, Oostrum Leunen (wegenbouw, straatver lichting, riolering, reinigingsdienst eitc.). b. Verkeersmaatregelen en voor schriften; c. Woningbouwzaken (inclusief tot nader order huisvestigingszaken) d. Welstandstoezicht; e. Toezicht op grondverwervings- zaken ten behoeve van de realise ring van bestemmingsplannen en woningbouwplannen f. Middenstandszaken (inclusief ker missen en markten) en g. Jeugd- en sportzaken. Wethouder J. W. Loonen krijgt de zorg voor: a. Agrarische aangelegenheden (Grond- en pachtzaken, ruilver kavelingszaken, jacht en visserij, land- en tuinbouw, grondverbete ring en ontgining, bebossingsza ken e.d.); b. Recreatie en toerisme; c. Openbarë werken met uitzonde ring van de kom van Venray- centrum, Oostrum en Leunen alle zaken met betrekking tot landbouwwegen, waterlossingen, bebossingen en beplantingszaken, groenvoorzieniignen e.d.) d. Welstandstoezicht (met name voor de agrarische bebouwing); e. in het algemeen de kontakten met de diverse kerkdorpen. Wethouder A. P. Rutten-Tielen heeft de zorg voor: a. Sociale zaken; b. Personeelszaken; c. Onderwijs en d. Culturele zaken (bibliotheken, leeszaal, archief, museum, ten toonstellingen, monumenten, mu ziek, toneel, muziekonderwijs, schouwburg etc.). Spreekuren voor de leden van het College van B. en W.: Burgemeester Schels houdt spreek uur 's maandags van 17.30 tot 18.30 uur in het Gemeentehuis. Wethouder G. Schols heeft ook 's maandags van 17.30 tot 18.30 uur spreekuur, maar hij heeft zitting op de Leunseweg 2a. Voor huisvestingszaken is deze wethouder uitsluitend1 op afspraak te spreken op het gemeentehuis. Wethouder Loonen houdt 's maan dags van 10 tot 11 uur spreekuur in Grötestraat 1 (naast gemeentehuis). Wethouder Rutten-Tielen „zit" 's maandags van 17.30 tot 18.30 uur eveneens op Leunseweg 2a. VIERING „VREDESWEEK" IN DE VREDESKERK Zondag 20 september begint de interkerkelijke „Vredesweek", ge lanceerd door de christelijke kerken van Nederland. Door radio en tele visie wordt er aandacht aan besteed. Evenals andere jaren zal in de Vredeskerk van Venray hier bijzon- deer aandacht aan geschonken wor den in prediking en liturgie. A.s. zaterdagavond wordt in de dienst van zeven uur gezongen door het dameskoor met meerstemmige liederen onder het communie uit delen. Zondag, onder de mis van half twaalf zingt het jongerenkoor onder leiding van kapelaan J. Kortooms o.a. „Blowing in the wind", „Rond de tafel van de Heer" en „Kumba- ja". De muzikale begeleiding wordt verzorgd door het orkest van de per soneelsvereniging van Rank Xerox onder leiding van Jo van Els en als soliste zingt mevr. Diana Arts-de Haas. Ook alle andere diensten van deze zondag hebben als thema: Vrede. Als u werkelijk de vrede wilt, bidt dan in de week van 20 tot 27 sept. voor deze intenitie. De ongelukken, die zich onlangs in de Rips met dodelijke afloop voordeden op de kruising van de Midden Peelweg met de Oplose- weg hebben in de Rips grote reacties teweeg gebracht. Er zpn stemmen opgegaan cm tot aktie ever te gaan en het kruispunt op gezette tijden met alle mogelijke materiaal te „verstoppen". Maar ook Ged. Staten van Brabant zijn op de klaagzangen van de men sen uit de Rips ingegaan en zelfs de woordvoerder van de C.P.N. in de Brabantse statenfractie is zich er mee gaan bemoeien. Het met de verkeersportefeuille belaste lid van Brabants Ged. Staten mr. G. Brokx is op het alarmerende telegram van Bakels gemeentebe stuur naar aanleiding van de recen te dodelijke ongevallen persoonlijk de situatie in ogenschouw komen ne men. Aangedrongen werd op het treffen van noodmaatregelen totdat meer definitieve oplossingen zullen zijn aangebracht. KNELPUNTEN De politie liet de heer Brokx niet in het ongewisse over de „knelpun ten" in de Midden Peelweg. Vanaf de Limburgse grens richting Elsen- dorp zijn reeds vele ongevallen met vaak fatale afloop door allerlei oor zaken. Gewoonlijk veroorzaakt door „vreemdelingen", mensen die ter plaatse niet bekend zijn. De Midden- Peelweg heeft het karakter van een autoweg, noodt tot snelrijden en het kruispunt in Rips is onvoldoende ge markeerd om die snelheid tegen te gaan. Het was mede om deze reden, dat men aandrong op knipperlichten vóór het kruispunt, zodat de auto mobilist althans op dat kruispunt ge attendeerd wordt. Er blijkt op de toevoerwegen naar de Midden Peelweg zowel* van de kant van Milheeze als van Oploo nogal wat te mankeren aan de ver- keers- en waarschuwingsborden. Datzelfde geldt ook voor de Midden Peelweg. Langs de Midden Peelweg in de richting Limburgse grens mankeert er nogal wat aan de verkeersborden, die er staan, doch volgens het rijles- verkeersreglement totaal verouderd zijin. Mr. Brokx verheelde niet, dat de provincie Noord-Brabant een enorme achterstand heeft op het ge bied van „verkeersbordenvernieu wing" en hij zegde toe, dat de pro vincie de borden zou leveren als de gemeente ze maar wilde plaatsen. Bij dit bezoek werd wel duidelijk dat het café-restaurant Rips feitelijk moet verdwijnenwil men kunnen komen tot een defintieve verbetering van het kruispunt door de aanleg van afremmende uitvoegstroken. Maar daarover is geen geld voor handen. Men bleef daarom in de Rips thans knipperlichten de enige afdoende waarschuwingstekens zijn voor een automobilist om hem op gevaar te attenderen. RAPPORTEN Twee rapporten kwamen tijdens dit bezoek ter sprake. Het eerste rapport over het kruispunt Rips, dat door de verkeersgroep van de rijks politie al geruime tijd geleden is vervaardigd. Van dat rapport had gedeputeerde Brokx nog geen kennis kunnen nemen. Het tweede rapport is of moet nog in de maak zijn. De provincie heeft de Heidemij opdracht verstrekt voor het maken van een rapport over het afsluiten van de uitritten op de Mid den Peelweg en de mogelijke aanleg van parallelwegen langs de Midden Peelweg voor het langzame verkeer. Voor het deel van de weg van Zee land tot Elsendorp staat dit vast, voor het deel Elsendorp-Rips-LAm- burgse grens wordt nu door de Hei demij een rapport opgesteld. Mr. Brokx zegde toe bij de Heide mij aan te dringen op een spoedig gereedkomen van dit rapport. Het woord is nu aan de provincie Brabant Als het aan de woordvoerder der communisten ligt in de Brabantse Staten, t.w. de heer Meulendijks uit Helmond, die ook al een bezoek bracht aan dit kruispunt, dan is de verbetering daarvan al een bekeken zaak. Aldus liet hij zich tenminste uit en toonde zich daarmede heel wat optimistischer als het G.S. lid. We zullen maar moeten afwachten wat er nu gebeuren gaat. Bakels ge meentebestuur heeft in ieder geval flink op de trom geslagen en zelfs de politiek is er zich mee gaan be moeien. POLITIEK Of het ook een bepaalde politiek was dat juist gedurende het bezoek van dit lid van* Ged. Staten het nieuwe bord dat de provincie Lim burg bij deze weg aangeeft, volko men geruïneerd werd, blijft een open vraag. In ieder geval heeft de een of ander leukerd daar een pot rode verf tegen aan gekwakt, zodat het gehele bord totaal vernield is Wat men daar nu mee opgelost heeft, blijft een open vraag. De komende week is de zgn. Vre desweek. Uw aandacht zal dan ge vraagd worden door de vrede in de wereld en in deze week zal het on derwerp „vereniging alle naties" on der ons aller aandacht gebracht wor den, middels radio en t.v., middels kranten en preken We zullen weer eens met onze neus gedrukt worden op het feit dat we met al onze technische verwor venheden, met al onze welvaart het nog steeds niet zover hebben kunnen brengen dat er vrede is op aarde. We zullen weer geconfronteerd worden met de ellende en de armoede, die automatisch onvrede met zich bren gen. En we zullen weer gewezen worden op de slagvelden overal ter wereld, waar nog steeds mensen cre peren en sterven „Man, wat moet ik daar nu mee?" is een vraag, die bij velen van ons opkomt, als over dit thema ges pro- ken en geschreven wordt „Als het aan mij lag was er vrede overal, doemde ik de oorlog uit, zorg de ik dat de wetenschap en tech niek, die nu ingezet wordt voor ver derf en vernieling alleen maar ten goede komt aan een oplossing van de honger en ellende.... Maar mij vraagt niemand ietsis een ar gument, om de zaak af te doen en van ons af te schuiven. We vergeten dan dat we ruzie hebben met onze buurman, dat we oinze konkurbent het licht in de ogen niet gunnen, dat we op politiek vlak elkaar in de haren zitten, kortom dat we zelf dikwijls In eigen kring, ja in eigen huis al onvrede hebben, al oorzaak zijn van geharrewar en twistEn deze geschiedenis her haalt zich in het groot, steeds op nieuw weer. Wij, aan wie nooit iets gevraagd wordt, zouden de oplossing voor dit wereldprobleem wel weten, maar kunnen in eigen huis, in eigen omgeving niet wat welwillender zijn, niet onze kop eens buigen, niet ons ongelijk bekennen We mienen met een gulden in de kollekte-zak genoeg gedaan te heb ben om de honger uit de wereld te bannen, maar. laten in eigen omge ving een gezin-in-nood rustig zitten. „Daar zorgt immers de bijstand wel voort We hebben het Gloria afgedankt in ozme kerken en daarmee de bood schap die Christus bij zijn geboorte aan de mensen gaf: er zal vrede zijn op deze aarde, als de mensen van goede wil zijn Zijn wij, de mensen, die het geluk hebben in een welvarend Nederland te wonen, die verzorgd worden van de wieg tot het graf, inderdaad zo van goede wilBeftijken we de kranten maar eens rustig en het nieuws van radio en t.v. Naast het nieuws van de slagvelden, brengen ze ook het nieuws van onverdraag zaamheid onder elkaar, van tiental len verkeers ongelukken, die ont staan omdat men zo op zijn rechten staat, van ruzies, moord en doodslag. Bekijken we in eigen plaats, in eigen families eens hoe men daar keihard tegenover elkaar staat en soms om belachelijke futiliteiten. En dat allemaal onder mensen, die het wel weten zouden, als zij het roer in handen hadden. Dan zou er vrede zijnJawel, maar de voor waarden voor vrede, de goede wil, daar denken we liever niet aan In de komende week wordt onze aandacht voor de vrede gevraagd. Een vrede, die bij ons zelf beginnen moet, will ze een wereldzaak worden. Onder ons leven nog honderden, die in de oktoberdagen van 1944 in de kelders gebeden en gesmeekt hebben voor hun naakte leven, ge- bid en gevraagd hebben om de vre de, die alles zo anders, zo beter en gelukkiger zou maken. Die vrede is hier gelukkig gekomen en inderdaad zijn we er materieel een heel stuk op vooruit gegaan Maar wat is er dikwijls van de heilige voornemens en de beloften van toen terecht gekomen En op dit moment leven weer dui-s zenden in schuilkelders, in onder-l aardse holen, wordt weer gebid en gesmeekt om vrede. Wij, mensen, leren het schijnbaar nooit die boodschap te verstaan, diie voor 1970 jaren weerklonk, noch de lessen, die de mensheid al die jaren door in oorlogen en onvrede gekre gen heeft. Vrede is alleen voor hen, die van goede wil zijn Misschien dat we daar in deze week weer eens aan denken kunnen. moed en lafheid, liefde en egoïsme, idealisme en verloedering. Deze dertigste film van Bergman is een nieuw bewijs van zijn veel zijdigheid en onuitputtelijk talent. Hij laat hier voor het eerst a la Godard zijn acteurs gedeeltelijk improviseren. Door indringende clo se-ups, karakteristieke beeld-indelin gen, sfeervolle belichting, sugges tieve décors, laat hij in onvergete lijke beelden de verschrikkingen en de waanzin van de oorlog voelen. Nog gruwelijker dan die oorlog is immers zijn ontluisterende invloed op de mens, die hem zelf ontketent. Werkgroep Filmvorming Venray presenteert als eerste film in het nieuwe seizoen 1970-71 serie A: de oorlogsfilm Ardennenoffensief in Technicolor op donderdag 17 sept. 6 uur; vrijdag 18 sept. 6 uur; zater dag 19 sept. 6 uur; zondag 20 sept. half 2; maandag 21 sept. 4.15 uur; dinsdag 22 sept. 7 uur (uitsluitend voor Stevensbeek!). Deze film geeft een reconstructie can het laatste wanhopige offensief van de Duitse troepen op het eind van de tweede wereldoorlog. Gehol pen door zeer slechte weersomstan digheden rukten zij op met het doel de haven van Antwerpen te nemen. Het is een imposante en zeer on derhoudende film geworden, zonder een eenzijdig verheerlijken van de Amerikanen. De karaktertyperignen zijn echter niet erg overtuigend. Voor de lief hebbers van een groots schouwspel is deze film met kwaliteiten echter beslist aan te bevelen. Als eerste film in serie C komt de Zweedse film Schande. In deze film „Schande" filmt Bergman het naakte bestaan van de mens in oorlogstijd. Hij rekent daar bij af met alle heilige huisjes van vriend en vijand, soldaten en bur gers, vaderland en landverraad. Een echtpaar wordt ons ten voorbeeld gesteld en een naakt kleur bekennen is aan de orde in primaie zaken als Geachte redaktie. Ondergetekende heeft in uw blad gelezen dat 20 september a.s. weder om skelterraces gehouden worden. De desbetreffende organisatoren hebben dit reeds enkele jaren met succes weten te versieren. Doch mag ik hen wijzen op de rijwielstalling bij het zwembad. Vorig jaar is ge bleken dat een half uur voor afloop geen mens aanwezig was. Het pu bliek betaalt een kwartje, dus heeft recht op bewaking. Dat deze bewa king ook graag skelters ziet is te be grijpen, doch dan liever om de beurt. Voor wat, hoort wat. Veel succes. M. B. In het ziekenhuis te Venray over leed maandagmorgen aan de ver wondingen, opgelopen bü een ver keersongeval op de kruising Deur- nesewegMidden Peelweg de 39- jarige mevr. Antenia Wilhelmina de Groot.van Lankveld uit Odiliapeel. Het slachtoffer was gehuwd en moe der van 3 kinderen. Zie over dit ongeval ons bericht in de rubriek „Venray in het week end". BLIKSCHADE Op de kruising AlbionstraatGus- senstraat werd door de bestuurder van een afslaande auto onvoldoende opgelet op het hem inhalende ver keer. Er ontstond daardoor een bot- sting tussen de personenauto's be stuurd door de 22-j\arige H. A. E. uit Venray en de 26-jarige G. M. L. uit Vierlingsbeek. Het bleef bij mate riële schade. Op de Maasheseweg vond een soortgelijk ongeval plaats toen de bestuurder J. C. uit Venray de voor hem rijdende personenauto wilde in halen. Dat ging net niet meer door tegemoetkomend verkeer. De uit wijkmanoeuvre had tot gevolg dat bij het inhalen de personenauto be stuurd door W. L. uit Ysselsteyn te gen een lantaarnpaal botste. Het bleef bij materiële schade. GESTOLEN AUTO ONBEHEERD AANGETROFFEN Personeel van een wegenbouwbe drijf vond op de Deurneseweg een auto onbeheerd aan. Het bleek dat de auto bij de Venrayer Fr. gestolen was. De auto was opengebroken maar er werd niets vermist. Waar schijnlijk een geval van joyriding. BROMFIETSERS GEWOND Door de harde wind geraakte de 18-jarige A. A. uit Venray met zijn bromfiets van de weg en kwam via het trottoir en lantaarnpaal te gen een muur terecht. Met zeer ern stig hoofdletsel werd de bromfiets berijder naar het ziekenhuis overge bracht. Het ongeluk vond plaats in de nacht van zondag op maandag. In dezelfde nacht omstreeks 2 uur kwam door de harde wind de 17- jarige bromfietsberijder v. d. B. uit Oostrum op de kruising Langstraat- Deurneseweg tegen de bestelauto, bestuurd door de 27-jarige H. G. W. uit Milheeze terecht. Met ernstig let sel werd de bromfietsberijder naar het ziekenhuis overgebracht. In L|EUNEN binnenkort groot feest bij het GOUDEN jubi leum VAN DE FANFARE

Peel en Maas | 1970 | | pagina 1