Wie is wie in Venrays nieuwe gemeenteraad w y m mM PULS PULS VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 No. 36 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAA IS I GOEDKOPER I DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY \A/FFKRI Ar» V/OfiR \/PMRAV FM OMQTRFKFM ADVERTENTIEPRIJS 13 ct per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS I TEL 2727 GIRO 1050652 VV CCTXDLMU V WWH VCJ\in>AT CIN I^PIVIO I nCTVCIN PRIJS PER KWARTAAL L25 (bult» V«roy 2-50) Bij de gemeenteraadsverkiezingen 1970 in Venray hebben in totaal 101 kandidaten, verdeeld over 9 lijs ten, gedongen naar het bezetten van 21 raadzetels. Sinds 1962, toen de gemeente Venray kwam op een inwonertal van 20.000 zielen, heeft de raad bestaan uit 19 leden. Op 3 oktober 1968 bereikte de gemeente Ven ray het totaal van 25.000 zielen, waardoor met ingang van de nieuwe raadsperiode 21 raadsleden achter de groene tafel zitting kunnen nemen. De 21 in 1970 gekozen raadsleden vertegenwoordigen 7 lijsten. De lijst Achten (Oirlo) en V.V.D. (Cleerdin) hebben het niet tot een raadzetel gebracht. In het nieu we raadscollege zien 11 leden van de oude raad hun mandaat met vier jaren verlengd, terwijl 9 personen voor het eerst zitting zullen nemen. Het tiende „nieu we" raadslid is de heer v. d. Sterren, die zijn come back maakt, nadat hij van 1953 tot 1966 lid van de Venrayse raad is geweest. De gemiddelde leeftijd van de „oude raad" bedroeg aan het begin van de zittingsperiode in 1966: 5272 jaar en aan het einde van de periode op 25 augustus 1970: 5672 jaar. De nieuwe raad laat op dit moment een verjonging zien, want de gemiddelde leeftijd op 1 september 1970 bedraagt 4872 jaar. Deze verjonging is echter maar zeer betrekkelijk want over vier jaar ligt de gemiddelde leeftijd precies gelijk met de gemiddelde leeftijd van de raadsleden, die in 1966 van start gingen. In de oude raad was wethouder A. van Dijck de nes tor met 76 jaar en de heer J. van Oers, met 35 levens jaren, de jongste. In de nieuwe samenstelling is de heer J. Ponjee als 68-jarige de oudste en de heer Th. van Waayenburg (31) de jongste. De nieuwe raad bestaat uit 10 autochtonen. Zeven „nieuwkomers" wonen Sinds de bevrijding in de ge meente Venray, terwijl 2 in de zestiger jaren zich in Venray vestigden en twee ai een groot aantal jaren in de gemeente wonen. Zeven raadsleden zijn werkzaam in de agrarische sector. Verder bestaat de raad uit 3 leraren, waarvan 2 academici, 2 huisvrouwen, 1 adjunct-directeur, 1 be roepsmilitair, 1 bouwkundig opzichter, 1 gepensioneer de en 5 personen waarvan de werkzaamheden hoofd zakelijk in de administratieve sector liggen. Behalve in de gemeentelijke jeugdraad heeft het nieuwe raadslid zitting in het Unicef-comdté Noord- Limburg, in de Rotary-Venray en in het stichtings bestuur Landbouwschool (actiecomité ongeorganiseerde jeugd). Drs. G. M. BETERAMS De Hoge Beek 13, Venray Geboren: 4 augustus 1921 te Blitterswijok (gem. Meerlo- Wanssum) Beroep: Leraar. De heer Beterams keert terug op het toneel van de gemeentepolitiek waarop hij reeds twaalf jaar een rol heeft vervuld. Alleen het decor is verlegd van de voormalige gemeente Wanssum naar Venray, waar hij sinds november 1968 met zijn vrouw en dochtertje woont. In 1951 behaalde hij zijn eindexamen gymnasium aan het Gym I.C. te Venray en in 1962 behaalde hij in Nij megen zijn doctoraal rechten vrije studierichting. Zijn „geestelijke bagage" completeerde hij met M.O. Han delswetenschappen. Aan het Boschveldcollege te Venray doceert hij eco nomie, rechten en staatsinrichting. Tevens is hij ver bonden als docent economie aan het Eckertcollege te Eindhoven. In 1956 was hij net oud genoeg om het politieke spel in de gemeente Wanssum te gaan meespelen. Geduren de zijn twaalfjarig raadslidmaatschap was hij acht jaar wethouder van de intussen met de voormalige gemeen te Meerlo samengevoegde voormalige gemeente Wans sum. Uit deze jaren stamt uiteraard zijn grote belang stelling voor alles wat met jeugdzaken, recreatie, so ciale aangelegenheden, woningbouw en huisvesting heeft te maken. In het recente verleden was de heer Beterams twee jaar directeur van de VW Venlo, 15 jaar secretaris van de VW Linker Maasoever Noord- Limburg en 12 jaar secretaris van de bosbrandbestrij- ding in Limburg. Thans is hij nog consul van de A.N.W.B. Drs. A. F. DEN BROK Kolkweg 14, Venray Geboren: 17 nov. 1926 te Herpen (N.-Br.) Beroep: Leraar geschiedenis r.-k. Scholengemeenschap „Jerusalem". M. J. J. EMONTS Grootdorp 29, Merselo. Geboren: 2 maart 1910 te Horst. Beroep: Pluimveehouder. Bij de raadsverkiezingen 1970 heeft de nieuwe groe pering „Opbouw '70" voor het eerst meegedongen naar een raadzetel met als resultaat, dat twee kandiaten een plaats achter de groene tafel krijgen. Lijstaanvoerder dr. A. F. den Brok „verzeilde" in de gemeentepolitiek via zijn lidmaatschap van het dage lijks bestuur van de Gemeentelijke Jeugdraad. Van daar, dat hij speciale belangstelling aan de dag zal leggen voor de jeugdzorg. Woningbouw en volkshuis vesting zijn volgens hem daarnaast geen te verwaar lozen punten. Na zij,n gymnasiale opleiding in Teteringen, Veghel en Steyl, studeerde hij geschiedenis aan de Nijmeeg se Universiteit. In 1956 gaf hij zijn eerste lessen in Venray en in 1957 kwam hij in deze gemeente wonen. De heer den Brok trouwde in 1959 en is vader van twee kinderen. Zuivelfabriek, voorzitter van de voorbereidingscom missie Ruilverkaveling Merselo en voorzitter van de Centrale Schoolalministratie. In Merselo is de heer Emonts lid van het kerk-schoolbe9tuur, ondervoorzit ter van de fanfare „Sint Oda" en voorzitter van de plaatselijke K.V.P.-afdeling. De belangstelling van raadslid Emonts is vrij alge meen hoewel de landbouwsector hem uiteraard sterk boeit. J. A. C. DE BRUIJN Hoenderstraat 16, Venray Geboren: 8 juni 1911 te Venray. Beroep: Bouwkundig op zichter. De nieuwe periode zal de heer de Bruijn zijn 25- jarig lidmaatschap vol maken omdat hij reeds vanaf 6 september 1948 mag bogen op het vertrouwen van zijn kiezers. Het raadslidmaatschap staat voor hem primair zodat hij diverse funkties heeft moeten afstoten. Zo was hij om. dertig jaar bestuurslid van de bouwvakarbeiders- bond, waarvan hij vijftien jaar voorzitter was. Momenteel is hij Lid van het kerkbestuur van de parochie Petrus' Banden, lid van de Stichting Sociale Werkplaats en van het stichtingsbestuur Schouwburg. Uit hoofde van zijn funktie heeft de heer de Bruijn grote interesse voor openbare werken, woningbouw en planologie. M. A. FLEURKENS, Geysterseweg 24, Oostrum. Geboren: 20 juni 1917 te Venray. Beroep: Secretaris-zaak voerder Tuinbouwbond Oostrum. De Oostrumse vertegenwoordiger in het raadscollege is een zoon van de eerste Ysselsteyinse pioniers, die vanaf 1921 in deze Peel ontginning heeft gewerkt. De heer M. A. Fleurkens heeft deze pioniersarbeid verricht tot 1948. In dat jaar trouwde hij en vestigde hij zich in Oostrum. Acht jaar geleden was de heer Fleurkens een van de initiatiefnemers van de kerkdorpenlij st. Daarvoor kwamen de kerkdorpen bij de raadsverkiezingen met afzonderlijke „plaatselijke" lijsten uit. Van de Oos trumse raadsvertegenwoordigers kwam er via de Ven rayse kerkdorpenlij st en een via de z.g. „Boerenlijst" iin de raad. Sinds de „eenheidslijst" wordt Oostrum door de heer Fleurkens vertegenwoordigd. Hij is bestuurslid van het Werkcomité „Ons Oos trum", bestuurslid van de stichting „De Oude Water molen", was vroeger bestuurslid van de voetbalvereni ging „Oostrum" en nu nog lid van de commissie tot realisering van het sportterrein in dit kerkdorp. Ver der i's hij penningmeester van de K.V.P. afd. Oostrum, pennignmeester van „Herwonnen Levenskracht" en secretaris van de Kring Venray van de C.V.V. (Coöp. VenCiose Veilingvereniging) Zijn persoonlijke belangstelling gaat uit naar de land- en tuinbouw en openbare werken. Op plaatselijk terrein is de heer Fleurkens speciaal geïnteresseerd in het verplaatsen van landbouwbedrijven uit de kom van Oostrum naar het buitengebied. Destijds heeft hij zonder succes zich beijverd voor deze verplaatsing in het kader van de ruilverkaveling. Van de heer Erftonts kan worden gezegd, dat hij ge boren is in Horst, getogen is in Castenray en zijn geluk gevonden heeft in Merselo, waar hij in 1939, na zijn huwelijk, kwam wonen en met zijn vrouw dertien kin deren heeft groqtgebracht. Geen van de dertien heeft de boerenstiel gekozen. Bijna allen hebben gestudeerd en een maatschappelijke positie verworven die weinig met de boerenstand of de pluimveehouderij te maken heeft. Voor de heer Emonts breekt thans de vierde zit tingsperiode in Venrays vroedschap aan. In 1958 kwam hij in de raad via de gedeeltelijke kerkdorpenlijst van de heer A. van Dijck en sindsdien heeft hij als Mer- selose afgevaardigde zijn raadslidmaatschap geconti nueerd. Zijn naam komt voor op bestuurslijsten van 'n groot aantal landelijke, provinciale, gemeentelijke en in mindere mate plaatselijke organisaties en in stellingen. Hij is voorzitter van de sectie pluimveemes ters van de N.O.P., hoofdbestuurslid N.O.P., bestuurs lid produktschap pluimvee en eieren, heeft hij zitting in enkele commissies van het produktschap, is hij plaatsvervangend lid van de afd. Pluimveehouderij van het landbouwschap, Lid van de commissie boerderijen- bouw van het landbouwschap en van de raad van be roep van de K.N.B.T.B. Op provinciaal niveau heeft hij zitting in het kring- bestuur Limburg van de N.O.P. en is hij bestuurslid van het Bouwbureau van de LLTB. In de gemeente Venray is hij lid van de Raad van Toezicht van de G. JANSSEN Pr. Bemhardstraat 74, Venray. Geboren: 19 januari 1924 in Renkum. Beroep: Personeels functionaris Inalfa. De heer G. Janssen, gehuwd en vader van vijf kin deren, is de eerste en enige protestant die in het ka tholieke raadsgezelschap mede de belangen van Ven ray behartigt. Als lid van het C.N.V. kwam hij in 1966 in de raad als kandidaat op de lijst Schols en als ver tegenwoordiger van de kleine protestantse groepering in Venray. Hij vestigde zich in 1955 in deze gemeente, waarin hij zich op een zeer breed terrein aktief maakt. Hij is lid van de kerkeraad der Hervormde Gemeente (in wording Evangelische Gemeente) als ouderling met speciale opdracht: jeugd. Hij is lid van het bestuur van de protestantse school en leider van de Zondagschool. Zijn staat van dienst vermeldt verder het lidmaatschap van het C.N.V., bestuurslid van de Besturenbond C.N.V., van het Prot. Jeugdwerk werkgroep Midden- en Noord-Limburg, de Protestantse Jongerengemeen- schap etc. Overigens staat nog een groot aantal andere funkties op naam van de heer Janssen. Namens de gemeente heeft hij zitting in het bestuur van het Bejaardencen trum „Schuttersveld", is hij lid van de adviescommis sie Stichting Sociale Werkvoorziening, van de advies commissie Arbeidsbureau, van de gemeentelijke jeugd raad en bet Regionaal Jeugdcentrum. De belangstellingssfeer van de heer Janssen beslaat een zeer ruim terrein. Met name kunnen worden ge noemd: jeugd, onderwijs, woningbouw en arbeidsvoor ziening. C. G. MULDERS Kolkweg 5, Venray Geboren: 2 maart 1933 te Maasbree. Beroep: Adjunct-directeur Muvero, Venray. De heer Mulders is een van de zes kandidaten, die in de raad wordt gebracht door de lijst van de heer G. H. Schols en een van de tien nieuwe raadsleden voor de zittingsperiode van 1970 tot 1974. Geboren in Maasbree, kwam hij als vierjarige in Venray, welke gemeente hij door de jaren heen trouw is gebleven. Hij genoot een bedrijfseconomische oplei ding en in 1955 werd hij adjunct-directeur van Muvero N.V. Ketel- en Apparatenfabriek te Venray. In het maatschappelijke leven van Venray blaast de heer Mulders een goede partij mee. Hij is vice-voorzitter van de Venrayse voetbalvereniging S.V.V., penning meester van de carnavalsvereniging „De Piëlhaas" en lid van de Industriële Club. Buiten Venray is hij be stuurslid van de Groep Fabrieken van machines voor voedings- en genotmiddelenindustrie, een organisatie van de Federatie Metaal en Elektrotechnische Indus trie (F.M.E.). Zijn speciale belangstelling gaat uit naar de sport: binnen- en buitensporten. De heer Mulders, vader van een jongen en een meis je, begeeft zich dit jaar 'froor het eerst in de gemeente politiek, waarvoor hij grote interesse heeft. M. J. H. JENNISKENS Paardenkopweg 9, Yssel- steyn. Geboren: 5 febr. 1906 te Leunen-Venray. Beroep: Agrariër. De heer Jenniskens, de Ysselsteynse vertegenwoor diger in de raad van Venray, begint op 1 september 1970 zijn vierde zittingsperiode. Twaalf jaar geleden was hij geplaatst als kandidaat op een zelfstandige Ys selsteynse lijst. Driemaal in successie fungeerde de 'heer Jenniskens als aanvoerder van de lijst van Ven rayse kerkdorpen. Deze Ysselsteynse raadsvertegen- woordiger, vader van zeven kinderen, is in zijn kerk dorp voorzitter van de boerenleenbank, voorzitter van fanfare „De Peelklank" en lid van het dagelijks be stuur van het Gemeenschapshuis Ysselsteyn. Buiten zijn dorp is hij hoofdingelande van het Waterschap Noord-Limburg. Verder heeft de heer Jenniskens zit ting in de Dorpsraad en in de Stichting Sportpark Ys selsteyn. Uiteraard gaat zijn belangstelling uit naar de land bouw, doch daarnaast heeft hij grote interesse voor de wegen en de muziek. J. A. A. VAN OERS Veulensesohoolweg 31, Veulen. Geboren: 15 november 1935 te Boxtel. Beroep: Leraar huishoud school Venray. Door zijn benoeming continueert de heer J. van Oers zijn zittingsperiode, welke in 1966 begon. Hij deed toen als jongste raadslid zijrn intrede als opvolger van de heer Teng Houben. De heer van Oers is gehuwd en vader van twee dochtertjes. Hij vestigde zich in 1961 in Veulen, toen hij werd benoemd als onderwijzer in dit kerkdorp. Ongeveer twee jaar geleden stapte hij over naar het nijverheidsonderwijs voor meisje». Na zijn kweekschoolopleiding behaalde hij aan het Hoogveldinstitiiut te Nijmegen het diploma Sociale Pe dagogie A en thans is hij bezig met zijn B-studie te Tilburg. Raadslid van Oers heeft steeds grote aandacht aan de dag gelegd voor de jeugd. Vandaar dat hij een en thousiast lid is van het dagelijks bestuur van de Ge meentelijke Jeugdraad. Daarnaast is hij secretaris van de Sportstichting Leunen, Veulen, Heide. Dat hij bo vendien voorzitter is van de Carnavalsvereniging „Het Dartele Veulen" is ongetwijfeld een gevolg van zijn grote liefde voor alles wat met toneel en cabaret te maken heeft. In de afgelopen zittingsperiode van de Venrayse vroedschap was hij lid van de Commissie voor Financiële Aangelegenheden. J. W. LOONEN Volenseweg 5, Heide Geboren: 27 februari 1916 te Oostrum. Gehuwd, 6 kinderen. Beroep: landbouwer. De heer Loonen broer van Deken A. Loonen is een nieuw gezicht in de Venrayse raad, waarin hij de Kerkdorpenlijst zal vertegenwoordigen. Op het agrarische vlak vervult hij diverse functies, zoals het voorzitterschap van de Boerenbond Heide en het voorzitterschap van de Kring Venray van de L.L.T.B. Hij heeft zitting in het hoofdbestuur van de L.L.T.B. te Roermond. Uit zijn voorzitterschap van de plaatselijke K.V.P. blijkt zijn politieke belangstelling op landelijk en gemeentelijk niveau. Zijn naam staat verder genoteerd als voorzitter van de Commissie van Beheer Lagere Landbouwschool Venray en als lid Be heerscommissie Middelbare Landbouwschool te Horst. De heer Loonen dankt zijn plaats aan de Venrayse bestuurstafel aan het aantal voorkeurstemmen, dat op zijn naam werd uitgebracht. De landbouwkundige zijde van het raadslidmaat schap trekt hem aan. Met name denkt hij aan de af vloeiing van agrariërs b.v. naar de industrieën. Hij laat daarbij tevens zijn belangstelling uitgaan naar het on derwijs voor de jeugd. J. K. A. PONJEE Beekweg 16, Venray. Geboren: 16 maart 1902 te Bergen (L.). Beroep timmerman (gepen- sionseerd). Vanaf 1 september 1970 zal de heer Ponjee met zijn achtenzestig levensjaren de nestor zijn van de Venray se vroedschap. In 1958 werd hij als kandidaat op de werknemerslijst van de heer Schols tot raadslid geko zen en thans begint hij dus aan zijn vierde zittings periode. Na een zeer arbeidzaam leven, nog steeds geen otium cum dignitate voor de heer Ponjee, vader van vier jongens, acht meisjes (negen getrouwd) en groot vader van 25 kleinkinderen. Hij is bestuurslid van het bejaardencentrum Schuttersveld en secretaris van de Venrayse bejaardenvereniging. In 1927 om precies te zijn op 17 september kwam de heer Ponjee „van over de Maas" naar Ven ray om als werknemer van aannemersbedrijf A. H. Martens te werken aan het pa tersklooster als timmer man. Veel bazen heeft hij niet versleten, want na 25 jaar bij dezelfde werknemer in dienst te zijn geweest werd hij in 1952 administrateur van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid tot zijn vijfenzestigste jaar. Vanaf 1921 tot 1967 was de heer Ponjee penning meester van de Bouwvakarbeidersbond terwijl hij vele jaren gedelegeerde bij het burgerlijk armbestuur was. Bejaardenorg en openbare werken genieten zijn gro te belangstelling. Ook voor de jeugdproblemen heeft de heer Ponjeee, ondanks zijn leeftijd, een open oog. Vandaar dat hij zich zeer beijvert voor een crossbaan in Venray. „Al is het alleen maar om de jongeren van de straat te houden", zegt hij. het vervolg van dit overzicht vindt u elders in dit blad

Peel en Maas | 1970 | | pagina 1