VOLKSWAGEN VAN DE VEN Raadsvergadering im van de nieuwe raad Goede Occasions Aantrekkelijke prijzen NIEUWE 1971-MODELLEN-SHOW SI S.V.V. NIEUWS Puntjes op de raad VENRAY - „Het uur der waarheid gaat nu beginnen", zo luisterde een van de ditmaal vele bezoekers toen burgemeester drs. Schols de eerste vergadering van de nieuwe raad opende. Hij doel de daarmede kennelijk op de wethoudersverkiezing, die de politici onder ons de laatste weken toch schijnbaar wel eni ge kopzorgen gemaakt heeft. Maar onder het toeziend oog van de oud-wethouders van Dijck en Janssen (deze pas te rug uit het ziekenhuis) had de raad dat karwei zeer snel ge klaard. Men kent uit het verslag de cijfers: Schols 20 stemmen, Loonen 19 en Mevr. Rutten 13. Daarvan zal wethouder Schols in de toekomst fungeren als loco burgemeester en als por tefeuille onder zich krijgen: de woningbouw, de openbare wer ken en het toezicht op de grondverwerving. Mevr. Rutten-Tielen zal So ciale Zaken gaan behartigen en wethouder Loonen zal grond en pachtzaken onder zich krij gen alsmede de ruilverkave ling Daaruit blijkt dat er verschil lende verschuivingen in de por tefeuilles hebben plaats gevon den. Behartigde de burgemees ter zelf de ruilverkaveling, dat is nu naar wethouder Loonen gegaan, die echter de grond verwerving af heeft (moeten) gestaan aan wethouder Schols. Deze behoudt woningbouw, neemt er openbare werken nog bij (alsmede grondverwerving), maar heeft sociale zaken afge stoten, die thans door Mevr. Rutten behandeld gaan worden. Over het hoofdstuk onderwijs was waarschijnlijk nog geen klaarheid, maar dat zal ook wel een taak voor Mevr. Rutten gaan worden. Wethouder Schols heeft van de ene kant zijn toch al zwa re portefeuille verlicht, maar van de andere kant er weer zo veel ingestopt, dat ze beslist niet lichter dan voorheen zal zijn „Wat heb je in Venray nu feitelijk aan afspraken", zo twij felde na de wethoudersverkie zing een andere bezoeker, die schijnbaar het voorspel tot de ze verkiezing heeft meege maakt. Een lang en moeilijk voorspel, want al men geheim houding voorgeschreven en zelfs spreekverboden opgelegd (dat allemaal vanwege de openheid toch was bijv. al lang duidelijk dat het in de kerkdorpenlijst beslist gen koek en ei was en dat de versplin tering in Venray-centrum ook bij de wethouders-kandidaten nog lustig hoogtij vierde Maar dat was dan allemaal in orde gekomen voor deze ver gadering, aldus de intimi en de zetels lagen vast. Hoe vast, dat blijkt wel uit bovenstaande op- merking, uit de teleurstelling, die merkbaar was bij een deel van de raadsleden uit Venray- kom en uit de analisering van de uitslag. Of dat allemaal het team-work, waar de voorzitter terecht op aandrong en de eenheid waar onze eerste wet- houdster om vroeg, ten goede zal komen, is een vraag, die de toekomst op zal lossen Een les zal men intussen toch wel geleerl hebben. Stiekeme afspraakjes worden o zo dik wijls niet nagekomen Nu we het dan toch over af spraken hebben, in een van.de laatste raadsvergaderingen is het nieuwe raadslid de heer G. Beterams nogal fel aangeval len over het feit dat hij bepaal de beloften niet zou hebben vervuld en bepaalde afspraken niet zou zijn nagekomen. Dat was o.m. aanleiding voor enke le toenmalige leden om zijn toetreden tot de nieuwe raad op morele gronden te verwer pen. Wie gedacht zou hebben dat dit nieuwe raadslid in de eerste de beste openbare ver gadering van de nieuwe raad stelling zou nemen tegen deze bepaald toch niet zachtzinnige beschuldigingen of de situatie uit de doeken zou doen en zich zou rechtvaardigen, is bedro gen uitgekomen. Zo blijft bij de belangstellende buitenstaander het gevoel van onbehagen, hangen, weet hij niet wat waar of niet waar is en heeft de steeds zo geprezen openheid de zoveelste knauw gekregen. Openheid zal er wel gaan ko men in de commissie-vergade ringen. Dat noemen v/e een 'ge lukkig feit, omdat in het verle den deze commissievergaderin gen dikwijls uitmondden in be sloten raadsvergaderingen. We dachten dat de versla gen van deze vergaderingen de zoveelste poging zullen zijn om het publiek dichter bij het over- heidswerk te halen en hen daarmede meer zal betrekken. Op dit punt heeft de nieuwe raad al eén goed begin ge maakt. Dit was het moment waar Mevr. Kruysen-Meesters haar particuliere fonds vroedvrouwparaktijk over droeg. Vanaf 1934 gaf zij in de gemeen ten Venray en Vierlingsbeek haar beste krachtien om aanstaande moe ders, moeders en hun baby's bij te staan. Per rijwiele per motor en in de bevrijdingsdagen zelfs te voet, kon den haar cliënten steeds op haar re- kenenè Later ging dit per auto. Doch in meerdere barre winters ging ook dti bij de toendertijd bestaande slechte wegen, slechts onder de grootste inspanning. Mevr. Kruysen-Meesters heeft Venray en Vierlingsbeek al'les gege ven wat ze te geven had, zelfs haar gezondheid. Vooral haar gezichtsver mogen is het laatste jaar erg achter uit gegaan. De verloskundige Mevr. Tiggelo- ven-Kuypers heeft haar het laatste jaar op kundige wijze geassisteerd en bijgestaan om tenslotte haar ge hele werk over te nemen. Gaarne had Mevr. Kruysen- Meesters persoonlijk van haar vroe gere cliënten, met totaal plm. 10.000 baby's afscheid genomen, doch van wege haar slecht gezichtvermogen heeft ze dit niet gekund. Ondanks dit alles heeft ze met een glimlach haar verlostas aan haar opvolgster overgegeven, omdat zij na een jaar van samenwerking weet in Mevr. Tiiggeloven-Kuypers een goede opvolgster te hebben gevon den. Moge deze glimlach tevens de af scheidsgroet zijn aan al haar vele vroegere cliënten. Als er 21 volwassen raadsleden moeten zitten achter de bestuurs tafel, wordt het tcch wel een enge bedoening in Venrays raads zaal. Maar daarcm niet getreurd, want een nieuwe raadszaal staat immers op stapel. Belangrijker was, dat deze 21 deels nieuwe, deels oude leden, het nieuwe college der wethouders moest kiezen. Het werden in volgorde van verkiezing de heren G. Schols en J. Loonen en mevrouw Rutten-Tielen. Een en ander bij een uitpui lende publieke tribune, die via een radio -installatie deze verkie zing en andere handelingen van de nieuwe raad beter kon velgen. WAARSCHUWING Het eerste punt van de raads- agenida was de beëdiging van de raadsleden. In handen van drs. Schols legde elk raadslid de zuiveringseed af en de ambtseed. In de eerste roept het raadslid God als getuige dat hij of zij geen stemmen gekocht heeft of beloften gedaan heeft om stemmen te krijgen. In de tweede eed beves tigt het raadslid de wil om zich in te zetten voor het belang van Ven ray De VOORZITTER feliciteerde de nu in funktie getreden raadsleden. Hij was er gelukkig mee, dat zovelen zich voor de jongste verkiezing be schikbaar hadden gesteld, want dat getuigt van een aktieve belangstel ling voor de publieke zaak. Alleen waarschuwde hij, dat dit raadslid maatschap geen zaak is voor popu lariteit of goedkope successen. Het raadslidmaatschap vraagt moed en karakter, zuiverheid van inzicht en het afwezig zijn van baat zucht. Alleen die waarden gelden als in de toekomst moeilijke beslui ten moeten genomen worden. Be- Sluiten, moeilijk door de materie zelf, moeilijk ook soms door de te genstand van het publiek. Het zich snel uitbreidende Venray vraagt bij zijn uitbreiding en bij zijn onver wacht snelle groei met de daardoor ontstane grote welvaart vooral aan dacht voor het welzijn. Daar zal men, zo waarschuwde de VOORZIT TER, in de komende ambtsperiode veel aan moeten doen. Een ander punt is de groei van Venrays centrumfunktie en de te verwachten herstructurering van 't plaatselijk bestuur, niet het minst dcor decentralisatie hiervan in de gemeente zelf. De wijzigingen in het maatschap pelijk denken, de onzekerheden over de waarden vam onze samenleving, aldus drs. Schols, vragen op vele punten om herwaardering, waarbij te dikwijls nauwelijks tijd is om zich hierover een goed oordeel te kunnen vellen. Dat heeft tot gevolg dat het velen te machtig wordt en dat ze de politiek de rug toedraaien. Gelukkig is van de andere kant een groeien de bewustwording bij veel burgers voor de publieke zaak, omdat ze hun eigen betrokkenheid steeds meer gaan voelen bij bijv. een steeds drukker wordend verkeer, kwesties als milieu-hygiëne, woningbouw, on derwijs e.d. Enerzijds dus een vervreemding, anderzijds een aktievere belangstel ling, welke laatste juist door een instelling als de gemeenteraad gro ter zal worden, naarmate deze zijn verantwoordelijke taak aanpakt en uitvoert. En die taak is zeker in Venray niet gemakkelijk, zo onder wees de VOORZITTER, want als men alle wensen op een rij zou plaatsen, zou men tientallen miljoe nen nodig hebben voor de uitvoe ring daarvan. Miljoenen, die er niet zijn. Hij wees in dit verband op de wensen naar riolering en waterzui vering, op gasvoorziening in de klei nere kernen, wegverharding in het agrarisch gebied, ruilverkaveling, muziekschool, vrije akademie, sport hal, uitbreiding sportpark, nieuw gemeentehuis, voorzieningen voor gehandicapten, voor kleuters en peuters, voor royale bestemmings plannen, voor groenvoorzieningen, voor de aanpassing van het centrum van'Venray Men krijgt het geld mondjesmaat en men zal 't mondjesmaat uit moe ten geven aan die zaken, die het voorzieningspatroon van Venray zo goed mogelijk dienen. Dat is een taak, die veel kopzorgen zal geven en weinig dankbaarheid oplevert. Maar de leden van de raad heb ben die taak vrijwillig op zich ge nomen en zullen, mits ze in team verband willen werken, de zorg voor het belang van de gemeente met el kander moeten delen. Juist op dat team-verband wilde hij bij de aan vang van de nieuwe zittingsperiode nog eens extra wijzen, temeer waar juist hierin een eigen inspiratie lig gen kan. WETHOUDERSVERKIEZING En na deze waairschuwdende woor den begon de raad aan de wethou- dersverkieziing. De eerste ronde draaide om de vacature Schols. Hierin kreeg de heer Schols 20 van de 21 uit te brengen stemmen, waar bij 1 blanco» stem. De heer Schols nam de benoeming aan, en was ken nelijk verrast dat de gehele raad hem stante pede gekozen had. In de vakature vanDijck, werd de heer J. Loonen met 19 stemmen de uitverkorene, terwijl de heer M. Fleurkens er 2 kreeg. Ook de heer Loonen nam zijn benoeming aan, al verheelde hij zich niet dat het voor hem als nieuwkomer een dubbel zware taak zal zijn. Dat hij als ver tegenwoordiger van de kerkdorpen- lijst daarbij de belangen van de kerkdorpen zwaar zou laten wegen, maakte hij meteen duidelijk. In de vakature Fr. Janssen ging het aanvankelijk tussen de heer Den Brok en Mevr. Rutten-Tielen. Deze laatste werd winnares met 13 tegen 8 stemmen. Ook zij nam plaats aan de B. en W. tafel, na eerst verklaard te hebben, dat zij hoopte dat mede door deze verkiezing de eenheid, die in Venray-centrum voor de verkie zingen had ontbroken, nu weer her steld zal worden, opdat de gehele raad zal samenwerken voor een leefbaar Venray, waarin iedereen gelukkig kon zijn. Van te voren had de VOORZIT TER de raad er op gewezen dat Venray het recht heeft om 4 wet houders te hebben. Maar hierop werd niet gereageerd, zodat men 3 KEUZE UIT VW KEVERS VW VARIAN VW BESTEL 1964-70 1964-'66-'68 1964-'67 VW PICK UP BMW 2000 OPEL KADETT 1968 1967 1967-'69 ZE STAAN ER: DE KOFFER-ETENDE KEVER (1302) DE HARDLOOPKEVER (1302 S) ZATERDAGS GEOPEND VAN 8.30 TOT 18.00 UUR. AUTOMOBIELBEDRIJF VENLO y LEUNSEWEG 47A - TELEFOON 04780-3535 wethouders handhaafde en daarover ook stemde RAADSCOMMISSIES Hoewel het te doen gebruikelijk is dat de raad in deze vergadering ook meteen de commissies van advies en bijstand voor B. en W. benoemt en zijn afvaardiging in verschillende besturen van stichtingen en instel lingen, had de VOORZITTER in een afzonderlijk schrijven de nieuwe raadsleden gevraagd of het niet zin voller zou zijn deze benoeming nog wat uit te stellen en zich eerst te beraden over: a. het aantal commissies; b. of in die commissies ook niet- raadsleden zitting moeten hebben en c. of de commissie-vergaderingen openbaar dienen te zijn. VAN DER STERREN wilde weten of te doen gebruikelijk was dat de ze commissieleden gekozen of aan gewezen werden. Hij was voorstan der er van dat ieder raadslid ken baar zou maken welk lidmaatschap hij of zij zelf ambieert. DE BRUYN kennelijk sprekende namens lijst 1 stelde dat zijn fractie voor openbaarheid van de commis sie-vergaderingen was. Ook is die fractie voor de benoeming van niet- raadsleden. Zij dacht daarbij aan mensen, die op de verschillende lijs ten hadden gestaan, doch niet verko zen waren. Zo blijft een bepaalde bindingZij is verder voor de in stelling van een tweetal nieuwe com missies t.w. sociale zaken en wel zijnszorg en een voor sport, jeugd en culturele zaken. Tenslotte is zijn fractie voorstan der van zo klein mogelijke commis sies en gaf als verdeelsleutel maxi maal 5 raadsleden en 2 niet-raads- leden. JENNISKENS kon met dlit betoog wel meegaan. Oo khij drong aan op kleine commissies, omdat zijn frac tie er voor geporteerd is, dat niet, zoals in het verleden, de commissie feitelijk een en ander kan beslissen, doch dat de hele raad dit doet. DEN BROK wilde de plancommis sie (mits dat een commissie voor ruimtelijke ordening wordt), de fi nanciële commissie, de landbouw- commissie en de commissie van openbare werken laten voortbestaan, aangevuld met de commissies, die DE BRUYN had voorgesteld'. Hij was er voor commissievergadering open baar te maken, zoals ook andere raadsleden kunnen komen luisteren. Daarnaast wilde hij de commissies zo groot mogelijk om deskundige in spraak te kunnen krijgen. Maar dat was voor VAN OERS weer aanleiding om te vragen welke merites men moest hebben om als deskundige aangemerkt te worden en hoe de procedure zou zijn om buitenstaanders in de commissies te halen. Bestemd dat de raad, of wij zen B. en W. die aan De VOORZITTER liet al deze op en aanmerkingen rustig over zich heen gaan. Hij constateerde alleen dat men het eens was over a. het aantal -commissies b. dat in die commissies ook niet- raadsleden zitting kunnen heb ben; c. dat de commissie-vergaderingen openbaar moeten worden. De rest van de op- en aanmerkin gen zijn genoteerd. Hij verzocht de fracties hierover intern nog te be raden, terwijl ook B. en W. van zijn kant hierover nog van gedachten zal wisselenEn dan zal men einde september een en ander uitgekristal liseerd wel op de agenda vinden. GOED BEGIN Een goed begin is het halve werk, heeft men waarschijnlijk gedacht en prompt kreeg de nieuwe raad vlak voor de vergadering nog een agenda punt thuis gestuurd, t.w. de huur van een gedeelte van de voormalige N.V. Roburfabriek aan de Nieuw- huisweg voor de onderhoudsdienst van Gemeentewerken. Die is thans ondergebracht in een halve boerde rij aan de Westsingel', die moet ver dwijnen voor de woningbouw daar ter plaatse. Hoewel intussen al het krediet is goedgekeurd voor de bouw van een nieuw onderkomen in Zuid, moet die bouw nog eerst aanbesteed gegund' en klaar gemaakt worden. Voor dat anderhalf jaar, dat zulks nog duren zal, heeft men thans on derdak gevonden in deze fabriek, die intussen door de stichting werk plaats gehuurd is en waar de ge meente thans 820 m2 onder kan huren voor 26,per m2 ofwel een kleine 24.000,per jaar PON JEE vond die huur verschrik kelijk hoog en vroeg hoe men hier aan kwam. Het bleek dat ook de Stichting Werkplaats die huur beta len moet en die is weer tot stand gekomen in het vrije marktverkeer tussen vraag en aanbod. TIMMERMANS was het mi et dui delijk waarom nu hals over kop dit agendapunt moest worden toege voegd. In de j»uni^vergadering van de commissie van openbare werken is dit al ter sprake geweest, waarom dat punt dan niet eerder op de agen da gezet? Bovendien wenste hij de huur im te laten gaan qp 1 septem ber en niet op - augustus zoals in de stukken staat. Op de eerste opmerking kwam geen commentaar en op het tweede gedeelte kwam de toezegging, dat dit bekeken zal worden. DE BRUYN vond het een nare zaak dat weer eens extra 36.000, moet worden uitgegeven omdat men niet op tijd een nieuwonderkomen heeft kunnen bouwen. De VOORZITTER meende dat men dat de gemeente moeilijk ver wijten kan. Men heeft nu eenmaal op dat geld' moeten wachten. JENNISKENS had zitten tellen en had becijferd dat als de gemeente zelf een onderkomen bouwt, men binnen 3 jaren de huur van dit ge bouw er uit zou hebben De VOORZITTER gaf toe dat men niet voor een dubbeltje op de eer ste rang zit. Maar dit gebouw staat er en men kan er morgen intrek ken. Daarmede is gemeentewerken gebaat en de woningbouw in Vel- tum. Daarnaast krijgt men de tijd om het nieuw onderkomen in Zuid netjes gereed te makenEn dus ging de raad er mee akkoord Zonder stemming. Terwijl de publieke tribune leeg stroomde en in de gang en op de trappen door het talrijke publiek nagekaart werd over deze eerste zitting, bleef de raad nog wat bijeen om nog eens na te praten over de raadscommissies en welke werkwij ze men hier zal volgen Het enige wat uit dit onderlinge beraad genoteerd is dat men er veel voor voelde tot een andere indeling te komen van de raadszetels. Thans zitten de dames en heren volgens leeftijd. Het blijkt dat men er meer voor voelt om als fracties bij elkaar te gaan zitten. Maar wat daar uit de bus komt, zien we de volgende ver gadering wel. Rest nog te melden, De laatste oefenwedstrijden van S.V.V. 1 geven beslist geen goed uitgangspunt voor de competitie die a.s. zondag 6 september van start gaat met de uitwedstrijd te gen streekgenoot Volharding. Er is in de voorbije oefenwedstrij den veel uitgeprobeerd, maar cm te kunnen spreken van een vast le elftal is trainer Basten nog niet gekomen. Een klein aantal voldoet weer aan de eisen die ge steld moeten kunnen worden, maar een groot deel zit nog „op de wip". Misschien dat de feesten van de laatste weken hieraan de bet zijn, misschien ook dat niet al-\ le spelers zich voldoende hebben geconcentreerd op de voorbije wedstrijden. Als men dan bedenkt dat meeste tegenstanders 3e klas- sers waren, dan moeten we helaas konkluderen dat het geen goed perspectief biedt vcor de compe titie. Maar laten we hepen dat er na een slechte generale een goede première volgt. Bijzonder slecht was de laatste oefenwedstrijd tegen Venlose Boys. De gastheren maakten veel gebruik van de dieptepass, terwijl ook de vleugelspelers veel in het spel wer den betrokken. Bovendien namen de Boys bezit van het middenveld, zo dat de 20 voorsprong die de Ven- lonaren bij de rust bereikt hadden, meer dan verdiend was. Venray maakte de fout om de aanvallen te veel door de midden te voeren op J. de Klerk, die vooral bij hoge bal len tegen de lange achterhoede van de Boys weinig kans kreeg en een voortdurende bewaking had van 2, soms 3 verdedigers. Een wisseling op de linkervleugel in de tweede helft betekende een versterking.. Er werd nu ook meer over de vleugéls gespeeld, hoewel men nog te vaak iin de breedte bleef opbouwien, waardoor verrassingen in de aanval minimaal waren. Het uithoudingsvermogen zou echter doorslaggevend zijn. En wat dat be treft was Venray verre in de meer derheid. Diit was ook de oorzaak dat Venray in de tweede helft langzaam maar zeker een vel dmeerd erheid wist te nemen, wat uiteindelijk toch nog twee doelpunten opleverde: 22. Zou de strijd nog wat langer hebben geduurd, dan zou een overwinning binnen het bereik hebben gelegen, maar die zou dan onverdiend zijn geweest, want over het geheel ge nomen wat bet spel van Venlose Boys beter verzorgd. Venray 2 deed het beter en ver sloeg de reserves van Venlose Boys verdiend met 30. Venray 3 speelde zondag j.l. voor de eerste ronde van de bekeroompe- titie tegen hét een klasse lager spe lende Yisselsteyn 1. De bezoekers speelden zowel aanvallend als ver dedigend sterker en behaalden een verdiende 10 overwinning, waar door Venray 3 uitgebekerd is. Programma zondag 6 sept: (competitie) Volharding 1Venray 1 2.30 u. Venray 2—HBSV 2 2.30 u. Bleriök 3Venray "3 12.00 u. Venray 4Ysselsteyn 2 12.00 u. Brughusia 1Venray 6 2.00 u. Leunen 3Venray 7 12.00 u. Venray 8'Brughusia 2 12.00 u. Het is weer zo ver. De competitie gaat a.s. zondag weer .beginnen en iedereen start vol goede moed en vol verwachting. Velen hebben op ver schillende manieren hun voorberei ding op de competitie in allerlei vormen voleind. Venray 1 en dat zeiden we reeds in deze aanhef speelde voor het merendeel tegen 3e klassers, terwijl Volharding de tegenstander van a.s. zondag het zocht in oefenwedstrijden tegen le klassers en daarbij een zeer goed fi-

Peel en Maas | 1970 | | pagina 10