M Van m tot m Belangrijke uitbreiding V van de LLTB in Ysselsteyn zo NELISSEN NELISSEN „Beste kerrel daar komt niets van in." Aldus het vriendelijke, doch besliste bescheid van een public relation officer, toen we eens wat nadere informaties wilden inwin nen over het zilveren bestaansfeest van de Venrayse ves tiging van J.P.A. Nelissen aannemingsbedrijf N.V. Haarlem- Venray. „Dat 25-jarig bestaan in Venray wordt intern, met de mensen van het bedrijf gevierd, maar de baas wil in geen geval, dat iedereen meent acte de presence te moe ten geven. Onder geen enkele voorwaarde. Over 5 jaren dan bestaat de zaak 100 jaren en dan eerst De ijve rige public relationman kan ons echter niet verhinderen, dat we desondanks toch een „stukkie" schrijven over dit zilveren aannemingsbedrijf in Venray, doodgewoon omdat juist aan dit bedrijf de groei van ons dierbaar Venray zowel letterlijk als figuurlijk is af te lezen. Daarnaast heeft ze ook letterlijk en figuurlijk haar steentje aan die groei bijgedragen. We wagen het er dus maar op en zij, die me nen dat ze om wat voor reden ook „er bij moeten zijn" om gelukwensen aan te bieden, moeten dan in 's hemelsnaam nog maar 5 jaren wacht HAARLEM HELPT VENRAY Als in begin 1945 eindelijk de re kening is opgemaaakt van wat de oorlog over Venray bracht, dan is het vrij snel iedereen duidelijk, dat aan herstel en wederopbouw van al les wat kapot en vernield is, niet ge dacht kan worden, als er geen hulp van buiten-af komtEn die hulp komt, zeker nadat het noorden be vrijd is, in de vorm van, wat men toen noemde „vreemde aannemers". Onder hen bevond zie hook een vrij jonge, een zekere L. A. Nelissen, die op de Stationsweg een houten keet plaatste, daar zijn „kantoor" vestig de en zijn steentje bij ging dragen tot de wederopbouw van Venray. En Venray zou Venray niet geweest zijn, als men niet vrij sned het doop ceel wist te lichten van deze „vreem de, doch jonge aannemer". Men wist vrij gauw dat hij in Rot terdam gehuisvest was, doch feitelijk van Haarlem kwam, waar zijn vader een aannemingsbedrijf had, dat men haast het gemeentelijk bedrijf van Haarlem kon noemen. Want er was weinig wat de gemeente Haarlem dat niet gebouwd werd door J. P. A. Nelissen Aannemingsbedrijf aldaar. Men wist vrij snel te vertellen, dat hij na de M.T.S. te hebben afge lopen, bij de Provinciale Waterstaat gewerkt had en bedrijfsleider was geworden van het bouwbedrijf La- valye in Rotterdam. Is het de aktie „Haarlem helpt Venray" geweest die hem als jongeman de kans gaf hier voor zichzelf te beginnen? Is het om dat zijn moeder uit 't zuiden kwam. Was het architect van Halteren uit Den Bosch aan wie de wederopbouw van St. Anna yas opgedragen, die hem hier haalde? Was het omdat hij hier kansen zag, die in Rotterdam en Haarlem toen niet lagen, of was het avontuurszin....-? 'Het is waarschijn lijk een mengelmoes van deze rede nen geweest, die L.A. Nelissen in 1945 naar Venray brachten „op een schoen en een slof", wat niet eens opviel, want het was hier overal „erremoei troef". En hij was een van de weinigen die bouwen en opknap pen kon, en dus was hij welkom En hoewel men wat vreemd aan keek tegen deze kleine en jonge aan nemer, hij heeft gebouwd. Eerst boerderijen opgeknapt, waar hij dan meteen als voorwaarde stelde, dat hij er zijn mensen in onder kon brengen. Want zakenman was en is hij BOERDERIJEN Het is begonnen in een oude hou ten keet: met waterdicht maken van boerderijen, met vechten tegen de dienst Wederopbouw Boerderijen, te gen het leger ambtenaren, dat in Ne derland nodig is om te kunnen her stellen en op te bouwen. De goege meente wist te vertellen dat J. P. A. sr. in Haarlem niet bar gecharmeerd was met het doen en laten van zijn zoon daar in Venray, maar het zou zijn tijd dan ook wel duren voordat zoonlief, door schade en schande wijs geworden, naar het veilige Haarlem terug zou kerenWie er echter terug kwamen na verloop van tijd: veel van die vreemde aannemers, maar L. A. niet Die bleef doorgaan met boerderijen opknappen, met het herstel van de kerk in Oostrum, met herstelwerk aan de paviljoens in St. Anna en aan verschillende scholen, met de nieuwbouw van de kerk in Ysselsteyn, met de bouw van 12 bruggen voor het Waterschap. En- dan blijkt de keet aan de Sta tionsweg te klein te worden. Er komt een tweede keet bij, Men ziet de „baas" in zijn volkswdgentje steeds verder weg trekken en hij komt thuis met orders uit Zewenbergen, uitt Schaesberg. De ketenrij groeit en de huizenrijen groeien, die via de zuidelijke afdeling van het aanne mingsbedrijf in portefeuille zijn ge nomen SEMI PERMANENT Dat alles is niet uit de lucht ko men vallen, want er is een ontstel lend gebrek aan bouwmaterialen. Zo rijst dan de vraag of niet veel wat in de normale baksteen schaars en bijna niet te krijgen uitgevoerd wordt, niet gemakkelijkwer en beter met betonelementen gemaakt en gebouwd' kan worden Zo ontstaat het eerste begin van Nelissen betonindustrie. Weer een keet, maar de zgn. semi-permanent- bouw slaat aan. En Nelissen weet er huzarenstukjes mee uit te halen, In Oss wordt met beton-elemenfen in honderd dagen een ziekenhuis mee- gebouwd van honderd bedden. Een stunt, die de aandacht trekt, zoals ook de bouw het Desselke in Venray de aandacht trok om het nieuwe en gedurfde. En het semi-permanente blijkt permanent te worden. Dan is L. A. al van Rotterdam naar Venray komen wonen en werd ook in dat opzicht het semi-permanente perma nent Hij is intussen ingeburgerd in dat Venray dat zo een levend souve nir blüft houden aan de Haarlem helpt Venray aktie. En het o zo klein begonnen bedrijf breidt uit rond het oude transformatorhuisje aan de Stationsweg, dat gelukkig weer kan zorgen voor voldoende stroom voor het steeds groter wor dende machinepark VANZELFSPREKEND Wij mensen vinden snel veel ge woon in deze tijd. Men heeft de groei van dit bedrijf met eigen ogen de laatste 25 jaren kunnen zien. Wat be gon in een oude overgenomen bouw keet is intussen een continubedrijf bedrijf geworden dat tientallen hek- taren beslaat. De vreemde arbeiders van '45-'46 zijn weggetrokken, er zijn honderden anderen voor in de plaats gekomen en nu haait men weer vreemde arbeiders er in, maar thans uit Joefo-Slavië en Marokko. Men vindt het heel gewoon dait Nelissen bouwt in binnen- en buitenland en dat op menige plaats de meest fraaie gebouwen het visitekaartje zijn van het kunnen van dit bedrijf, dat be gon op een schoen en een slof. „Be ton uit Venray" is een begrip ge worden in den lande en ver daar buiten en nabuurs en zijn mensen crossten ons land door met steeds maar nieuwe elementen En in de timmerwerkplaats weet Kees Raateland zich geen raad met de steeds maar volle order-porte feuille. Gebouwen hebben de keten vervangen, een grootse terreinver- lidhjfömg vervang d'e oude petroleum lamp, waarmee begonnen is. Een machtige kraan wijst van verre reeds op de bouwplaats van Nelissen N.V. die zich steeds opnieuw blijft uitbrei den. En terwijl de muziek met slaan de trom de nieuwe hallen intrekt voor de betonfabriek, zit de directie nog al-tijd in een weliswaar fraai uitgedoste keet Ingenlieuren, hts-ers, constructeurs, doctorandi en economen hebben de werkers van 't eerste uur vervan gen of sltaan naast hen in dit steeds maar groeiende bedrijf. Naar mate de „baas" meer auto's nodig heeft, groeit het, zoals de lijst groeit van steeds nieuwe bouwwerken, die on der de geelbauwe vlag van Nelissen N.V. overall verrijzen. Dit wonder vinden we in Venray heel gewoon. We hebben misschien te veel wonderen gezien gebeuren in dit kapot geslagen land en we realiseren ons misschien te weinig dat lang voordat hier van indus- ADVERTEERDE NELISSEN IN DE VEERTIGER JAREN BETONBOUW Gewapend betonnen fundamenten en ske letten voor kerken, bruggen, febrleken en winkels (naakt aannemingsbedrijf Nelissen ultHaarlem. Maar nu !n Limburg helpt hl] eerst de boeren aan drege stal- >loeren van gewapend betoh en aan goede vochtvrlje xulvelkelders. Gezond vee en grootere opbrengst in het boerenbedrijf is nationaal belang, daarom hebben deze orders bij Nelissen voorrang. Hij voert in zijn schild BETER WONEN IN LIMBURGI ^VENRAY STATIONSWEG r,LEfOON,57 Het embleem dat speciaal ont worpen is voor de komende vie ring enduidt op de 25 jaar Ven ray en de 95 jaar in Haarlem. trialisatie sprake was, een jonge aannemer daarmee al begonnen was. Vauit een keet, met een schoen en een slof VREEMDE AANNEMER Want Nelissen is altijd een vreem de aannemer gebleven, zij het in een andere betekenis van het woord, dan het oorspronkelijk voor ons had. Niet alleen wist hij de oude bouw keet om te toveren in een toenJtallen hektaren groot bedrijf, maar namen als BaNEro, NEdocu, ENliinorm, ja zelf Materia Nova beginnen ver trouwde begrippen te worden in het Venrayse land. Het zijn combinaties van bouw—, beton- en andere be drijven, waarin Nelissen zijn aandeel heeft en, wat missechien nog voor namer is, zijn aandeel levert Of het nu gaat om met anderen ziekenhuizen te bouwen of het Buik- slotermeer vol te bouwen; of het nu gaat om industriële woningbouw; of het nu gaat om systeem- of paneel- bouw, met deze gehele industriële ontwikkeling van het bouwbedrijf loopt Nelissen mee in de pas, ja dik wijls voorop Zo pas is daar dan Turkney Bol land N.V. nog bijgekomen, een heel wel grote combinatie van middel grote Nederlandse bedrijven, die nog meer dan voorheen Nelissen in staat motet stellen de vleugels uit te slaan op de steeds groeiende Euromarkt en daarbuiten Dat daar tussendoor nog gauw even een andere comibdinatie gemaakt wordt om de Limburgse universiteit te kunnen bouwen, is bijna vanzelf sprekend. Het ambachtelijke bedrijfje van 25 jaren geleden is met de keet ver- dwtenen en in plaats daarvan is een industrie gekomen, die in Haarlem een van de grootste Zuid Nederland en Venray aan meer dan 1100 men sen wenk geeft en its uitgegroeid tot se bouwbedrijvenDe schaalver groting van deze tijd is bij Nelissen al lang begonnen en niemand kent het eindeZoals niemand de zor gen kent, die deze uitgroei mee bracht, de risico's, de vraagtekens en de mislukkingen. In heit steeds fraaier wordende dagboek van NeBssen Nieuws vindt men in iedere uitgave opnieuw een lange, Lange lijst van nieuwe pro jecten, van klaar gekomen bouwwer kenMaar vindt men ook de voorwoorden van de direktde, die steeds meer benadrukken dat in de toekomst het eens kleine bedrijfje nog meer dan voorheen zal gaan uit deden. JURIDISCHE KONSEKWENTIES Dat heeft er zijn konsekwenties. Dat betekent bijv. dat uit het moe derbedrijf J. P. A. Nelissen aanne mingsbedrijf n.v. is onltstaan de Hol ding Compagny J. P. A. Nelissen Groep n.v. Onder deze groep ressor teren de werkmaatschappijen J. P. A. Nelissen Aannemingsbedrijf n.v., J. P. A. Nelissen Betonindustrie n.v., J. P. A. Nelissen Advies- en Kon- struktitebureau n.v. en Materia Nova n.v. Verder neemt de groep deel in verschillende andere ondernemingen zoals we hierboven reeds aangaven. Het is een soort consolidatie van wat in 25 jaren werd bereikt. En dat was nlitet gering. Het is echter veel meer dan een louter juridische kwestie, want het betekent ook eten springplank voor een nieuwe en nog bredere ontwikkeling. Namen als BCT systemen voor prefabscholen, Kwadraat 600, het project Maarse- veen duiden daarop BRUGGENBOUW Met het bouwen van vele stadsbruggen heeft de Haerlemsche firma J."P. A. Nelissen zijn sporen verdiend. Trouwens mpt water bouwkundige werkpn 't algemeen. In beton-, metsel-, hel- duikerswerk is Nelissen bekwaam. Deze veeljarige ervaring komt nu ten goede bij de groote wederopbouw in Limburg. Vanzelfvaltde bouwvan rioolen, sluizen, kaden en bruggen dus mede onder zijn enthousiaste devies: BETER WONEN IN LIMBURGI VENRAY - STATIONSWEG - TELEFOON 351 zijn zwaartepunt kreeg, maar dat heeft er ook zijn konsekwenties ge had voor Venray zelf. Niet alleen omdat er nu aan een van de invals wegen ^ran Venray-centrum een prch'tig bedrijf Ligt, da,t het aanzien van Venrals als „werk-stad" verbe tert en meer glans geeft. Niet alleen ook omdat het aan vele Venrayse mensen rechtstreeks of zijdelings werk geeft. Niet alleen omdat het tientallen mensen naar Venray ge trokken heeft. Niet alleen door de bijzonder goede sfeer en de prima sociale begeleiding die dit bedrijf kenmerkt. Niet alleen omdat 't Ven- rays naam uitdraagt over geheel Nederland en ver daarbuiten. Dat zijn allemaal evenveel redenen om het 25-jarig feest zelfs uitbundig te vieren. Maar meer dan diilt alles ligt, naar onze overtuiging, de bete kenis van dit bedrijf vooral in. het feit, dat het een soort afspiegeling is van Venrays ontwikkeling na de oor log en daar zelfs menige bouwsteen aan bijgedragen heeft VENRAY Het Haarlemse aannemingsbedrijf heeft 25 jaren geleden Venray uit gekozen als een tweede vestigings plaats. Dat heeft er zijn konsekwen ties gehad voor dit bedrijf, dat hier Venray voor 25 jaren was een nood- en krepeergeval, waaraan velen niet geloofden, anderen, om dat men geen andere keuze had, met twijfel in het hart, aan de we deropbouw begonnen. Nu, 25 jaren later, ligt daar een nieuwe ge meente, vol expansiedrift, vol van een nieuwe en betere toekomst. Het waren mensen als L.A. Nelis sen en anderen, die Venray daartoe Het ons allen bekend beeld dat sinds een jaar aanwijst waar Nelissen n.v. in Venray gevestigd is. de weg wezen, de moed gaven en het voorbeeld. En dat is zeker een felicitatie waard, hoe intern het feest dan ook Het waarmerk van de werf van JPA Nelissen n.v. - de grote kraan - die er voor zorgt dat de produkten van de betonindustrie vertransporteerd kunnen worden. gevierd mag worden Een felicitatie aan de baas, een felicitatie aan zijn bedrijf, dat nu op de scheiding van het zilver naar het goud met een nieuw ziekenhuis en met de Neducowoniglnien schijnbaar in Venray zelf de schade in wil ha len aan bouwwerken nabij het eigen nest VIERING De viering van het zilveren ves tig,imigsf eest in Venray diait zij nog maals uitdrukkelijk herhaald wordt zaterdag a.s. een intern gebeu ren. Op de eerste plaats zullen degenen die 10-jarigen aan de be drijven in beide vestigingsplaatsen, Haarlem en Venray, verbonden wa ren, die dag een bezoek brengen aan Vemiay en hiier een lunch worden aangeboden. Dan gaat men met de personeelsleden, die in Venray wo nen en werken, een „feestje" bou wen, zoals dat heet. De hele werf van Nelissen wordt dan een groot kermisterrein, waarop van 'allerlei attrakties staan, van weinstube tot schiettent, van envtelioppentent tot diaimsllakaaJ, met friiture en ijs; kort- oh alle ingrediënten voor een echt feestje zijn daar te kust en te keur te viidmen. Er zijn aparte affiches, aparte consumptiebonnen en men behoeft niet te raden, dat het daar zatedlag a.s. een heel gezellige boel gaan worden. Maar daarmee volstaat men dian ookWant over 5 jaren zal. het hele bedrijf 100 jaren zijn en dan gaat het allemaal heel officieel gebeurenNu is het alleen maar een gezellige dag, zonder pottekij- kers Het was een komen en gaan, dinsdagmiddag toen een trots be stuur van Ysselsteyns L.L.T.B. haar leden en belangstellenden ont ving om ze een kijkje te laten nemen naar al het nieuwe dat voor de zoveelste maal is bijgekomen bij de magazijnen van deze plaatselijke afdeling. Maar tekenend voor Ysselsteyn on danks al dat feestelijke ging het werk gewoon door en had men de moeite niet genomen een vlag uit te steken. ACHT TON En men kon dat toch rustig doen. Want wat deze Ysselsteynse afde ling in de voorbije tijd heeft bijge bouwd en aangekocht bedraagt aan silo's en installaties 6,5 ton, ter wijl er aan transport nog eens extra 1,5 ton is uitgegeven. En voor die 8 ton staan dan 3 buikwagens klaar, zijn de grondstoffensilo's uitgebreid van 300 naar 660 ton en de gereed- produktsilo's van 100 naar 230 ton, is de mengerij uitgebreid met een produktie tot 700 ton per week, ter wijl die eerst goed 160 ton bedroeg. En tenslotte zit in dat bedrag dan een nieuwe perserij voor korrels en brokken, die met 150 pk 8 tot 12 ton van dat spul per uur klaar kan ma ken De grote mannen van de „bond" in Ysselsteyn Kappen en Fleurkens, zijn zo vriendelijk alle technische gegevens aan Uw op dit gebied volslagen leek zijnde verslagge ver uit te leggen en voorzitter Hou- ben vult nog aan, tussen het handen schudden door van feldciteerdiers, wat zij mochten vergeten GROEI VAN YSSELSTEYN Ysselsteyn groeit. Niet in die zin dat er meer boeren komen, want het ledenaantal van de bond blijft zo rond de 170 hangen. Maar er is daar een geweldige uitbreiding van pluimvee en van varkens en rund veestapel. Nergens kan men zo goed de specialisatie, die in gang is, zien als juist in YsselsteynDat bete kent dat men enorme massa's voe ders nodig heeft. In 1956, zo vertelt de heer Fleurkens, werden 8.000 ton mengvoeders omgezet. In 1970 is dat opgelopen tot 34.000 ton. „In veertien jaar is dus de om zet van de Ysselsteynse coöperatie ruim 4x groter geworden; in de laat ste 5 jaren alleen is de omzet meer dan over de kop gegaari', zo zegt de heer Kappen Dat betekende dus dat men plaats tekort kwam in de grondstoffen silo's, dat de mengerij te klein werd, ondanks dat ze in 1956 al1 enorm uit gebreid was en dat betekende ook dat de silo's voor het gerede pro- dukt te klein werden Voeg daarbij dat veel bedrijven him voer voortaan in korrels of brokken willen hebben, dan is snel duidelijk dat er ook een perserij moet komenWelnu, dit is dan in de voorbije tijd allemaal gereali seerd en de buitenstaander ziet nu dan naast de bestaande bakstenen silo's de nieuwe stalen, die ook 22 meter hoog, het aanzien van Yssel steyn mee helpen bepalen. Alleen al in de silo's is de capaci teit meer dan verdubbeld, in de mengerij praktisch verdrievoudigd (hier moet men al met ploegen gaan werken) en in de nieuwe perserij wordt het mengvoer nu in brokken en korrels samengeperst precies zo als de besteller het hebben wil. En 3 eigen buikwagens zorgen dat degenen die eigen silo's hebben het voer netjes los thuis geleverd krij gen. Dat dit reeds 90 procent van de omzet betreft laat wel raden hoe veel silo-capaciteit de laatste jaren op de Ysselsteynse bedrijven is bij gekomen. DAT NIEUWE was dan dinsdagmiddag te zien. En Ysselsteyn heeft van die mogelijk heid ruim gebruik gemaakt. De een uit technische belangstelling naar al dat fraaie en nieuwe dat de firma van Aarssen uit Panheel hier ge bouwd heeft, de ander omdat hij of zij vanaf 22 meter hoogte wel eens zijn woonplaats wilde zien. Welnu, daarvoor was dan dinsdag alle kans en zelfs de schooljeugd gaf acte de presence, even zo goed als de kaart club, die de kaarttafels in de steek lieten om eens te kijken wat ze „op d'n bond wer uutgespokt hebibe Het enige verschil was dat de school jeugd op haar manier directeur en bestuur nog een serenade brachten, terwijl de kaartclub zijn heil in de sigaren zocht.Maar voor het ove rige heeft Ysselsteyn zich kunnen overtuigen dat de „bond" zijn leden niiiet in de steek laat en al het mo gelijke doet om de veranderingen, dei zich in Ysselsteyn zo duidelijk manifesteren, te begeleiden en te helpen BROMFIETSER LETTE NIET OP Onvoldoende opletten was oor zaak dat de bromfietsbestuurder A. M. in de Eisenhowerstraat tegen een fiets aanreed waarop twee meisjes S. W. en M. K. gezeten waren. Bedde jongedames bekwamien schaafwon den. 4-JARIG MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN Op de Oostrumseweg te Geysteren werd de 4-jiarige M. M. aangereden door de personenauto bestuurd door V. Het meisje bekwam diverse ver wondingen o.a. beenbreuk en moest per ambulance naar het ziekenhuis worden overgebracht. TEGEN BOOM Zondagmorgen omstreeks 12 uur slipte de personenauto bestuurd door de 28-jarige Verurayer L. J. in de Pastoor Ruttenstraat en botste tegen een boom. De bestuurder en de 21- jarige mej. N. v. E. uit Venlo be kwamen hoofdwonden. Zij konden echter na medisch behandeld te zijn naar huis worden vervoerd. Op de Ringweg te Ysselsteyn slip te zondagmiddag de personenauto bestuurd door de 57-jarige W. S. uit Ysselsteyn. De bestuurder werd licht gewond. Bij beide botsingen was de materiële schade groot.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 16