L18 1.49 Laat de mensen horen wat u waard bent. Camps-Optiek spreekvaardigheid guldens zijn harde guldens Tekortkomingen van de EEG blijken dui delijk in België "Binnenlopen" bij de IFA ïTTTOUT RHETORICA Gouden (eest Leunse fanfare Landelijk onderzoek door Groene Kruis 13 GULDEN GESPAARD-15 GULDEN WAARD Dag in dag uit voordeel bij de IFA, snel sparen met het IFA-zegelsysteem, kiezen uit vele aan trekkelijke gebruiksartikelen uit onze familie catalogus. Kortom: sparen en besparen. Uw gulden is bikkelhard bij de IFA. PRIJSWIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN IFA. VRUCHTENLIMONADE SINAS 2 literflessen van 1.38 voor GELDIG T/M 22 AUGUSTUS van 1.30 voor Zilvermerk literfles Bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van fanfare St. Catharima is er een feestcomité gevormd, dat reeds verschillende plannen op sta pel heeft staan. De feestelijkheden rond dit gouden bestaan zullen in oktober gevierd worden. De voor lopige plannen zijn dat op vrijdag 2 oktober de feestelijke receptie is in een feesttent, die geplaatst zal wor den in het Leunse sportcomplex. Die Fidelen Rosentaler uit Merselo zul len zorgen voor de muzikale omlijs ting van deze receptie. Zaterdags is er een grote drum bandshow, waarvan men zich veel voorstelt. De deelnemende bands zul len van verschalende kanten optrek ken, vervolgens een gezamenlijk de- filé houden en op het sportveld dam de show houden. Zondag 3 oktober is dan de beurt aan de muziekgezelschappen, die een gala-conoert zullen verzorgen. Daar naast is er die dag een speciaal kin derprogramma. waarin de Leunse jeugd getrakteerd wordt. Onnodig te zeggen, dat op die dag in 'n plechtige Eucharistieviering de overleden en levende leden van de jubilerende fanfare herdacht zullen worden. Alle drie de avonden zal er na tuurlijk in genoemde feesttent nog van alles te beleven zijn. Een groots opgezette loterij poogt de grondslag te leggen voor een umiformien- en instrumentenfonds, dat bij dit jubileum de fanfare zal worden aangeboden. In de tegenwoordige tijd dient in ieder gezin een koorbsthermometer aanwezig te zijn. Dit is één van de konklusies waartoe de Algemene Ne derlandse Vereniging „Het Groene Kruis" komt na een uitgebreide lan delijke enquête, die met technische bijstand van de Geneeskundige Hoofdinspectie is gehouden. De resultaten van het onderzoek, waaraan medewerking is verleend door nagenoeg alle plaatselijke ver end gingjen van het Groene Kruis waarbij de helft van de 'bevolking als lid is aangesloten zijn neerge legd in vier lijvige rapporten, wel ke in hoofdzaak statistische gegevens bevatten. Eén van de oudste taken van het Groene Kruis is het verstrekken van artikelen die thuis bij de ver pleging van zieken nodig zijn. Uit de enquête is gebleken, dat de huidige consument; over meer geldmiddelen kan beschikken dan de generatie voor wie eind vorige eeuw de ult- leenmagazijnen werden ingericht. Zo is de koortsthermometer geen uitleenartikel meer daar hij door ieder gezin kan worden aangeschaft. Datzelfde geldt voor warmwaterzak- ken, oogbadjes, drinkbuisjes e.d. Ondersteken, bedzeilen, babyweeg schalen, ledikantverhoger en infra- phillampen zijn de meest te leen ge vraagde artikelen. Volgens het rap port is de hoogtezonapparatuur hoewel er in enkele provincies een druk gebruik van wordt gemaakt geen geschikt artikel voor uitlenen omdat enige kennis wordt vereist bij de toepassing ervan en bovendien niet zonder meer vast te stellen valt of de verwisselbare lampen, gezien het aantal branduren. voldoende ef fectief zijn of reeds aan vervanging toe zijn. Door de leden van het dagelijks bestuur (in de meeste gevallen be staande uit drie leden) van de bijna 900 geënquêteerde plaatselijke ver enigingen werden in 1968 gedurende 260.896 uren werkzaamheden voor het Groene Kruis verricht zonder dat zij daarvoor een vergoeding ont vingen. De gemiddelde leeftijd van de bestuursleden ligt op ruim vijftig jaar. Het ontbreken van dames in de be stuurscolleges bij 70 pot. van de plaatselijke verenigingen steekt af het overwegend vrouwelijk perso neelsbestand. Gekonkludeerd wordt dat het vrouwelijk element in het dagelijks bestuur van de plaatselijke kruisverenigingen aanwezig dient te zijn. BIJ ONZE VROEDE, VLAAMSE VRIENDEN Zodra ,.het verlof" voorbij is zal de fiskale kamer van de Ant werpse rechtbank zich opnieuw gaan buigen over é-n van de vele zwendelzaakjes die zü de laatste jaren te behandelen kreeg. Het gaat om een aantal graanhandelaren uit Petegem. Turnhout, Ize- gem, Rceselare, Oostkamp en Brugge, die samen met de Antwerp se Zaadnatie n.v. in eerste aanleg veroordeeld werden tot een ge zamenlijke boete van 1114 miljoen franken. De 19 beklaagden kre gen 4-12 maanden staatslogies. Maar zij dienden ijlings bezwaar - en verzoekschriften in, wat de zaak aardig ophoudt. Niet dat zij zullen winnen, maar (zoals zü trouwhartig bekend maakten in de pers) het maakt echt niet zo'n groot verschil of zij in hoger beroep er nog een 100 miljoen frank boete bijkrügen. Dat is dan toch maar 9 procent HOE ZIJN ZULKE FRAUDES MOGELIJK? De zaadoatiezaak is volkomen dui delijk. Handelaren In E.E.G.-lamd- bouwprodukten kunnen bij uitvoer naar derde landen aanzienlijke pre mies krijgen. Dat is billijk, want zij zitten met een hoog opgeschroefd loon- en prijspeil dat hun onmoge lijk maakt iets naar deze landen uit te voeren. De premies of restituties dienen om hun in staat te stellen te konkurreren met de handel uilt lan den buiten de gemeenschap. Daarom laadden de Belgen lichters vol veevoeder. z.g. voor uitvoer naar Engeland en Denemarken, lieten het zaakje te Antwerpen uitklaren (met premie dus) en zakten de Schelde af. Uiteraard kwam dat veevoeder nooiit in Enigeland of Denemarken aan. Men had het in Nederland kun nen opslaan en verkopen, maar om dat dit veel gehannes met de nogal secure Olilamders (die altijd op pa pieren letten) zou geven voeren de schepen ma een ommetje op de Schöllde weer terug naar Antwerpen. De lading kwam nu z.g. uit Neder land. zodat geen heffing verschul digd was. Nu zou ieder die de handel kent op zijn minst wel stomverwonderd moeten zijn dat er ineens veevoeder naar Engeland en Denemarken ge sleept werd; want dat iis niet gebrui kelijk. Hoe de Antwerpse beambten reageerden is niet bekend, maar ten slotte lekte de zaak uit. En omdat de boeten in de kassen van de ministe ries vloeien (Landbouw en Economi sche Zaken) worden de fraudeurs uitgekleed tJot op hun hemd. Mét rente. FRAUDESPECIALISTEN Zoals bekend zetelen er in Luxem burg firma's die niets anders doen dan dag in dag uit de stapels Brus selse EEG-regels napluizen om te zien of daar niet wat aan te verdie nen is. Men noemt ze fraudespecia- Idisten, maar die naam is onjuist! De ze heren frauderen niet, althans niet openlijk. Zij zoeken eenvoudig naar mazen in het net. Een verkeerde ver taling. een klein onvolkomenheidj e en met de wet in de band gaan zij handel drijven. Dan circuleren sui kerbieten of boekweitgrutten in de E.E.G. steeds maar baten afwerpend aam prijsverschillen of premies. De echte fraudespecdialösten zijn zij, die, zoals de Antwerpse Zaad natie n.v., welbewust anders doen dan zij op hun papieren vermelden. Maar we ontkomen niet aan de in druk, dat de ambtenaren belast met controle op in- en uitvoer, af en toe stekeblind (misschien door goud ver blind?) zijn. De kwestie is kort en goed deze. dat de E.).G. wél bepalin gen maakt die voor alle zes de lan den gelden, maar dat die uitgevoerd moeten worden door die zes landen. Welnu, de beambten konden blijk baar de overgang van nationaal naar E.E.G.-beleid niet vlot volgen. Lo gisch zou het zijn, dat er een supra nationale Europese dienst voor in- en en uitvoer zou zijn, bemand met lie den die ter zake kundig zijn en voor geen enkel land enige voorkeur heb ben. Zolang dit niet het geval is gaan de fraudes voort, juist omdat lekken en mazen in de wetten te laat op gemerkt worden (of helemaal niet). Juist dit laatste zou door Europese Dienst doelmatig bestreden kunnen worden. HANDIGE JONGENS Het is geen wonder dat de schan dalen vrijwel altijd in België aan het licht komen. Daar worden ze bedre ven. België is het centrale land in de E.E.G. mét een grote zeehaven en mèt snelle informaties over wat Brussel uitbroedt. Bovendien hebben de Belgen een zesde zintuig voor handigheidjes. Twee wereldoorlogen leerden htm hoe licht een klein land stukgemalen worden tussen de mo lenstenen van de wereldpolitiek maar de laatste maal kwamen zij er met weinig kleerscheuren af. De Duitsers ontruimden België, op het oosten na, zonder slag of stoot en be sloten hun onzalige ruzie in ons en eigen land verder uit te vechten. Daardoor was België weer vlug op de been na de oorlog. Het heeft het land weinig gebaat, omdat het min der in staat is tot goed organiseren en doelmatig werken dan Neder land. Waar tegenover staat dat bet beter de kunst van aanpassen en improviseren versttaat. De begroting van het Belgische ministerie van landbouw iis sinds tientallen jaren ongeveer een derde van de Haagse begroting. Geen won der. want de voorlichting is nog geen 10 procent van de onze en het on derzoek nóg minder. De Vlamingen, want als het om landbouw gaat tel len de Walen nauwelijks mee, stelijen zich op het standpunt, dat het vol maakt zinloos is om een doublure van Nederland op te bouwen. Zij wachten dus rustig af tot Nederland iets nieuws onderzocht, ontwikkeld en beproefd heeft, om dat dan (zon der de kosten en de trammelant van research enz.) over te nemen. Slechts voor specifiek Belgische kwesties wordt enig eigen onderzoek verricht. Wij kunnen ons echter voorstellen, dat in een E.E.G. óók de lasten van onderzoek en voorlichting wat gelij ker verdeeld zijn. ZWART GELD Wie zó op zijn buurman leunt moet wel een minderwaardigheids complex oplopen. Niets is minder waar bij de zuiderburen. Ze zijn er diep van overtuigd toch betaald te hebben via het boter-margarine- mengsel dat wij 20 jaar lang via de smokkel aan hen verkochten. Daar komt nog bij, dat zij een forfaitair belastingstelsel hanteren, dat als stelsel zeker 10 maal zo goedkoop is als het onze en dat hun land- en uinbouw welvarender heeft gemaakt dan de onze. Vandaar dat daarom in het zuidien van Nederland vlot za ken gedaan worden met de Belgen, want die beschikken over geld waar de fiscus geen barst mee te maken heeft (nl. omdat de heffingen per ha of per dier al zijin betaald). Met dit zwarte geld kunnen nu óók de Ollamdse boeren hun voordeel doen, want in onze ogen is het zwart geld. Zou het dat niiet zijn dan hin derde het nóg niets, want navraag bij de Belgische fiscus is zinloos. De ze geeft nl'. geen 'inlichtingen aan buitenlanders Maar de ongelijkheid in fitskaal kli maat gaat nog veel groter vormen aannemen en de gevolgen blijven niet uit. GELIJKE BELASTINGEN Op het ogênbiik worden de loon werkers in het zuiden overstroomd met goedkope, Belgische aanbiedin gen van bestrijdingsmiddelen. Geen wonder dat ze goedkoop zijn, want de oontrole daarop is ginds bijzonder simpel en hlier bijzonder duur. De spullen zijn veelal net zo goed. De Belgische veevoederindustrie zwermt heel Nederland door en blijkt in staat te zijn tot interessan te offertes. Geen wonder, als men vanuit een gunstiger fiskaal klimaat kan operereen dan onze industrie. Bovendien speelt hier een rol. dat de Belgische voederindustrie minder dubieuze vorderingen bij de boeren heeft dan de onze, niet gehinderd wordt door al te nauwkeurige con trole en voorschriften en over net zo goede en goedkope grondstoffen be schikt als onze mensen. Het is waar, dat op haar beurt onze veevoeder- nijverheid in België doordringt, maar het is de vraag naar welke kant de balans op den duur zal doorslaan. Ook de Belgische handel in werktui gen en machines komt opzetten. Om over de eieren maar te zwijgen. Er bestaan boekjes vol met hate lijke opmerkingen over Nederlan ders die in België grif aftrek vinden. Wij zijn gierig, ongezellig en zelfs niet bij een bejaarde dame te ver trouwen. Er zou echter óók een aar dig boekje geschreven kunnen wor den over de wijze waarop België van Nederland zonder blikken of blozen profiteert. Het zou goed zijn als Nederland daarop lette, met na me op de fiskale kanten van de zaak. Dat ze uiteindelijk slechts in E.E.G.- verband een beetje gelijkgetrokken kunnen worden is bekend, maar daar moeten wij dan naar streven. De belastingen dienen in beide landen zo gauw mogelijk gelijk te zijn. uw zelfvertrouwen vergroten uw spreekangst overwinnen uw persoonlijkheid versterken glashelder uw gedachten formuleren voor-de-vuist-weg spreken uw toekomstkansen vergroten onderhoudend discussiëren mensen overtuigen vergaderingen leiden Dit - en nog meer - leert u op onze mondelinge cursus k ,v,v.v.v.-, (persoonlijkheidsvorming) De nieuwe cursus Spreekvaardigheid (zonder huiswerk) start weer eind augustus in onderstaande plaatsen en omvat 16 lesavonden (1 x per week). Zij leidt op tot het diploma SPREEKVAARDIGHEID, dat in alle sectoren van-het bedrijfsleven erkenning geniet. Tijdens het 20-jarig bestaan van Rhetorica volgden meer dan 40.000 dames en heren (in Nederland en België) onze cursus. Zij merken dagelijks wat een voorrecht het is om over een goede spreekvaardigheid te beschikken. Zowel in hun privèleven als in hun carrière. Vrijblijvende kennismaking U bent welkom om zonder enige verplichtii een interessante eerste les van onze cursus Spreekvaardigheid bij te wonen in Venray, maandag 24 augustus in Hotel „De Zwaan" Markt 2. Venlo, dinsdag 25 en donderdag 27 augustus in Restaurant „Na tionaal", Spoorstraat 1-5. Aanvang 20.00 uur. Toegang vrij DORDRECHT, BURQ. DE RAADTSINGEL 21,TEL (01850) 37283 30388 OOK IMA DE AANSCHAF VAN UW BRIL kunt U altijd op ons rekenen. Het opnieuw in vorm zetten of bijstellen behoort tot onze normale service werkzaamheden. Dit geldt ook voor niet-clienten Wij stellen er veel prijs op dat U tevreden blijft over een perfekte pasvorm zolang U de bril draagt. ATTENTIE VOOR DEZE PLUSPUNTEN: Ziekenfondsleden ontvangen belangrijke vergoedingen. Snelle en vertrouwde service l Ook het onderhoud van Uw bril is gratis. Een deskundige vakopticien adviseert U bij Uw keuze. GROTESTRAAT 14A- TELEFOON 04780-2409 - VENRAY H 12

Peel en Maas | 1970 | | pagina 6