Veilig Verkeer Je moet de wasserij erbij hebben Onze eisen vergen geld Geneesmiddelenhonger PULS PljlS Een Keizer trouwde Motorraces te Ysselsteyn Politierechter Je merkt het elke week VRIJDAG 24 JULI 1970 No. 30 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER I DAN U DENKT PEEL EN MAAS GOEDKOPER DAN U DENKT groteIttiaaV'm^postbu!"klvToÏS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SKHil',cl mm- ABONNEMENTS- PBUS PEB KWARTAAL 125 (buitan Vanray 150) Zojuist zijn de leges voor visakten verhoogd. Natuurlijk gemopper bij de vele sportvissers. Moet nu ook al dat genoegen, die ontspanning voor de gewone man Mefst tweemaal zo duur worden? Het Rijk doet maar Men bedenkt daarbij niet dat de kosten van die visakten al vele ja ren op hetzelfde peil waren geble ven, terwijl intussen de salarissen van de ambtenaren, die ze moeten verstrekken, beduidend zijn geste gen. De verhoging zet ook geen zo den aan de dijk, doch de werkelij ke kosten van de tijd die aan de verstrekking besteed moet worden, kunnen dan tenminste min of meer worden gedekt. Alle kosten stijgen, dus ook die van de overheid. Het is een klein symptoom van de verhogingen van diensten en belas tingen die ons in het komende jaar te wachten staan. De aanstaande Rijksbegroting voor 1971 zal daar een niet bepaald op wekkend beeld van gevlen, terwijl in de loop van dit jaar ook al verho gingen zijn gekomen - zoals de hu ren en de motorrijtuigenbelasting - die het verder besteedbare inkomen beknotten. Het is al bekend, dat de BTW met ingang van januari, een paar procent zal stijgen en het zal niet verwonderen als blijkt dat ook sommige accijnzen weer zullen stij gen. De regering heeft zojuist alle ge meentebesturen dringend verzocht de plaatselijke belastingen en rech ten ook met gemddeld 4,5 procent te verhogen. Dat betekent dan hogere rechten voor rioolaansluitingen, voor het ophalen van huisvuil, verhoging van de straatbelasting en meer op centen (gemiddeld 230) op de perso nele belasting. De gemeenten zullen daar niet on deruit kunnen, zeker niet als ze eventueel nog in aanmerking willen komen voor aanvullende bijdragen uit het gemeentefonds, in welk ge val ze de hoogste heffingsnormen gehanteerd dienen te hebben. Het zal er dus op neerkomen, dat het netto besteedbare inkomen weer met enjkele procenten verlaagd zal worden. Dan kunnen we wel be droefd naar ons handje staren waar- dit wordt uitgeteld en moppeHen dat er zo wendg vian het zo mooi lijken de salaris overblijft, maar we moe ten toch pogen redelijk te blijven. In de eerste plaats immers dienen we te bedenken, dat ons loon, be halve uit de uitbetaalde klinkende munt, ook nog bestaat uit sociale voorzieningen waarvoor intussen iets is betaald, ziekte, invaliditeit, AOW, AWW, kinderbijslag enz. enz. De kosten van verschillende zorgen, die zich nu en later kunnen voor doen, zijn daarmee reeds betaald. In de tweede plaats moeten we wel bedenken, dat onze wensen, ver tolkt door de politieke partijen en vakbonden, ook hoog zijn. We wil len meer, maar ook betere huizen. We veroorzaken zelf door onze autos - die we dan toch maar kunnen aan schaffen - verkeershinder, die we door de overheid opgelost willen zien. We willen betere voorzieningen voor dat en voor dat. Er moeten ha vens worden uitgebreid en indus- triettrreinen aangelegd. Er moeten zwembaden, scholen, gymnastieklo kalen, sporthallen en sportvelden bij komen. Voor alles zijn er pressie groepen, die er op aandringen him wensen toch vooral te vervullen. Er is nog veel meer en er komt nog steeds meer wat we wensen, ja eisen. We vergeten weieens, dat on- eisen en verlangens 'n zekere graad van luxe, van welvaart hebben be reikt. In die mentaliteit vinden we een heleboel nodig waar vroeger niet over gepeinsd werd, zie alleen maar het verkeer en vele andere voorzieningen. Dat is een zeer begrijpende ont wikkeling, maar het moet wel alle maal betaald worden. Door ons zelf. Het vervelende is, dat alle voor zieningen altijd maar voor bepaalda groepen van de bevolking van voor deel zijn, zodat niet iedereen van ALLES profiteert. En het saamho righeidsgevoel is bij het nederlandse volk bepaald niet het best ontwik keld Bovendien moeten we ook nog be denken, dat de regering moet trach ten de inflatie zoveel mogelijk tegen te gaan, hetgeen alleen maar kan door aller uitgaven, zowel van over heid als particulieren, op ten be paald niveau te houden. Dat vereist dus ook afroming, waar tegenover staat dat dan de prijzen beter in de hand kunnen worden gehouden. Hoe meer wensen en eisen, hoe minder dat echter gelukt. De regering zal in de komende maanden zeker weer veel kritiek krijgen. Maar het blijft uitgesloten om het alle dertien miljoen neder- landers naar de zin te maken. Onder vooridurende regen Onder gestaag neerplensende regen vond op het snelle circuit tussen Heide en Ysselsteyn nationale mo torraces plaats, onder auspiciën van de K.N.M.V. Waren zaterdag tijdens de training en met droog weer reeds formidabe le snelheden geregistreerd, zondag tijdens de neerplensende regen was de snelheid maar iets minder. Snel heden van 247 km per uur waren geen zeldzaamheid. Ongelukken van betekenis vonden niet plaats en het Roode Kruis be hoefde niet in aktie te kom|en. Er waren nog circa 1000 motor sportenthousiasten, die de regen trot seerden. Burgemeester drs. Schols gaf na 'n sympathiek toespraakje het officiële startsein. Hij moest vrij snel daarna vertrekken, maar kwam later nog even terug om de wedstrijden van de zijspannen de aanschouwen. De waarschuwingen die vanwege het natte cirquit telkens klonken, hebben de coureurs zich wel ter harte genomen. Jammer voor de organisatoren, jammer voor de coureurs, maar ook voor het publiek. Het was de slecht ste imotcxrsportmiddag van dit seizoen zo verklaarden ons de deskundige juryleden. De officiële uitslagen: 50 cc nationalen, 6 ronden v. 7,8 km: 1. Peter Pauw, Kockengen 2. Frank van Ruitenberg, Utrecht 3. Jos Disselhorst, Leiden 4. Rein Geimsma, Ledden 5. Nico Polamen, Rijnsburg. 50 cc. Nationalen: 1. Arie Mol, Rotterdam 2. Jos Heijlarts, Naaldwijk 3. Henk Klaasen. Utrecht 4. Diok Schut, Hilversum 5. René Roller, Amersfoort. 250 cc Nationalen: 1. Bart Klaver, Haarlem (deze pres teerde het om na de eerste ronde van de negende plaats op te klim men naar de zege). 2. Nico van der Zanden, Oosterhout 3. Albert van Dijk, Uddel 4. Toom Koot, Wassenaar 5. Henk Cornells, Bennekom 350 cc Nationalen: 1. Cor de Boer, Hoofddorp 2. Nico van der Zanden, Oosterhout 3. Marcel Ankone, Oldemzaal 4. Leo de Witte, Rotterdam 5. Henk Veldkamp, Westerbork 500 cc Internationalen: 1. Rob Bron, Amsterdam 2. Rich Smeets, Geleen 3. Kees Bouwmeester, Abbenes 4. Rob Noorlander, Gouderak Zijspannen over 6 rondes: 1. Bertus Vermeulen met bakkenist Jan van der Polen uit Hilversum 2. Ceessie Smit met bakkenist J. Smit uit Zuid-Scharwoude 3. Bas van Sonsbeek met bakkenist Edo Douma uit Utrecht 4. Jos Modder met bakkenist Piet Woudstra uit Warmemhuizen 5. Jacky Korver met bakkenist Oharles Boer uit Alkmaar,, De Limburggers kwamen, behalve dan Rich Smeets uit Geleen, niet voor de eerste plaatsen in aanmer king. De streekfavorieten als Bovee uit Meerlo kon het maar tot een 8e plaats brengen. .Hoeveel mensen kwamen er?" in formeerde de politierechter. „Geen hond", antwoordde de ver dachte, wiens getergde trekken zelf wel iets van een bulldog weg had den. ,,'t Werd een gesloten receptie." „Ik vraag hoeveel ménsen." „Geen kip, edelachtbare. Tegen de tijd dat de receptie begon, draaide Appie de sleutel om die in de voor deur stak en vertelde buiten aan alle mensen dat we gescheije ware." Appie was volgens het dossier een persoon van het mannelijke geslacht en van Nederlandse nationaliteit, van veertienjarige leeftijd, van be roep scholier en woonachtig in het huis naast dat van de gedaagde. „Hij staat anders heel gunstig be kend", ontdekte de rechter uit de stukken. „Ken weze, zuchtte de bulldog, maar ons heit-ie al gescheije voor we goed en wel verzilverd waren." „Verzilverd?" „Nou ja, verjubileerd dan, assu 't niet ken vatte. In 't zilver zogezeid." „Had u al méér moeilijkheden ge had met deze Ab?" „Vraag u liever wanneer ik géén trammelant gehad heb met dat pok- kejong. Die treitert me al veertien jaar het bloed uit me adamsappel. Ale baby piastes die over me zon dagse broek heen, als peuternaast-an blerde die me de hele nacht wakker en daarna haalde die elke dag wel een strreek uit. Astie me fiets niet an de lantaarnpaal vastbond, legde die knope in me vistuig of liet alle wur- reme de gang door kronkele en as 't er niet een kikker door de brieven bus gleed, wist ie nog wel een spreeuwejong door me bovenraam te frunneke." Er moest flink gehamerd worden om de publieke tribune tot rust te krijgen. „Een mooie figuur voor 1 april", meesmuilde de officier. „Eén april 6 Praat we d'r niet van! Dit jaar riep ie uit 't bovenraam: buurman, zet je paparpluie op, 't re gent! 'En toen ik naar boven keek, kreeg ik een emmer zeepsop over me heen." De eerste getuige werd binnenge roepen. Het was de eigenaar van de feestzaal voor bruiloften en partijen. Hij bezwoer de rechter dat in zijn gerenommeerde zaak „nooit je-dat" was voorgevallen en alles zich bui ten de voordeur had afgespeeld. „Maar u hebt aan die Ap wel ijs gegeven die dag!" „IJs? O, ik geef 'kinderen wel 'rns meer een ijsje. Als ik ze een plezier kan doen. En ze kopen ijs bij me. Ik verkoop ijs in de zaak." „U gaf aan Ap twee grote glazen sorbet. Waar was dait voor?" Hij herinnerde zich geën sorbet. Het was te lang geleden. Veel men sen lepelden er sorbets in zijn café. Appie kwam er vaak ijs kopen „Maar Ap kocht dat niet, hij kreeg het, direct na die geschiedenis met die receptie." Van moeilijkheden met een recep tie had de caféhouder nog nooit ge hoord. In zijn zaak kon zoiets hele maal niet bestaan, daar waren geen moeilijkheden. De tweede getuige werd uit de wachtkamer gehaald. Het bleek een onderwijzer te zijn, die meer van het jongetje wist te vertellen. „Voor een reep chocolade slaat hij een grotere knul een blauw oog, 'ik zie er hem wel voor aan, dat ie voor een ijsje een receptie in het honderd stuurt.'" „En voor een sorbet?" „Daar wurgt ie een politierechter voor." De zaaleigenaar steunde nu, dat hij nog nooit één ijsje aan Appie had gegeven. Een derde getuige trad aan uit de gang. Hij droeg dezelfde achternaam als Appie voornoemd en moest er kennen de vader te zijn. „U hebt uw zoon wel een goede opvoeding gegeven?" wilde de poli tierechter weten. Dat klopte. Pa had een goede school voor hem uitge zocht, met huiswerk geholpen, alle vrgaen beantwoord, niet te veel zak geld gegeven, de jongen op tijd naar bed gestuurd. „Maar toch ook wel eens getrac- teerd op een ijsje?" „Jawel, vooral op een ijsje, want daar was Appie gek op." „Ook op die dag na de receptie van uw buurman?" „Hm, die dag? Néé, beslist niet!" Maar toen schoof de caféhouder naar voren met priemende vinger: „Jawel, zó was het. Hij heeft die sor- beets besteld voor z'n zoontje. Nou herinner ik me dat." Pa beweerde die dag niet in de buurt geweest te zijn. „En je stond nog voor 't raam naar binne te glure!" riep de ver dachte uit. „Hij vroeg nog: „kómp er niemand? Met een grijns edelacht bare", voegde de vrouw van de bull dog er ongevraagd aan toe. WE MOETEN IETS HEBBEN OM IN TE NEMEN GBRUIK EN MISBRUIK VAN MEDICAMENTEN Het gene,smiddelen gebruik neemt hand over hand toe. Niet ten onrechte wordt er soms reeds gesproken over een misbruik. Dat is niet alle enin Nederland zo, het is een verschijnsel dat eigenlijk over de hele wereld valt waar te nemen. In ons land wordt per ge zin nu al meer dan twintig gulden besteed voor de aankoop van „populaire" geneesmiddelen. Vcor dat zelfde gezin worden er dan nog medicamenten op recept voorgeschreven tot een totaalbedrag van meer dan veertig gulden. GEEN MENS IS ER VRIJ VAN De onmiskenbare neiging van de moderne mens tot „farmacomanie" is een van de vele problemen van onze samenleving. En zegt u eens eerlijk: hebt u geen medicamenten bij u? Geen tabletten, geen poeders, geen pillen, geen druppeltjes? Wanneer u werkelijk niets met u meedraagt, staat er dan geen ge heimzinnig flesje naast uw bord als u zit te eten? Kom, denkt u eens na: ligt er niet een buisje met het één of ander in de la van uw nacht kastje voor het geval u er behoefte aan hebt? STANDJE OF RUZIE Meer en meer mensen hebben na melijk dag-in dag-uit tabletten bij zich voor ditjes en datjes. Met gere gelde tussenpozen nemen ze die ook in. Bij allerlei aanleidingen pijn in de maag, oprispingen, standje van de baas, ruzie met echtgenote grij pen ze naar die medicamenten. Zo dreigt het een geheel nieuwe soort van ziekte te worden om voor van alles en nog wat, zelfs voor een licht gevoel van onbehagen, iets in te willen nemen. Dat dit alles maar bitter weinig te maken heeft met een rationele toepassing van farma ceutische produkten, spreekt van zelf GEEN PEPERMUNTJES En ging het nu nog maar om een onschuldig dropje of een goedaardig pepermuntje oil een huismiddeltje uit grootmoeders tijd. Neen, de aan in nemen verknochten zijn vooral se dert d'e laatste wereldoorlog, uiitge rust met veelal sterk werkende me dicamenten. Er zijn middlen bij die op den duur de maag van streek brengen of die een chronische vergiftigingstoe stand van hart en hersenen kunnien doen optreden. Deze malligheid kost de mensen dan nog een heleboel geld. Bovendien zouden we kunnen spreken van een verspilling van ge neesmiddelen. ARTS ONDER DRUK Omdat sommige van die medica menten slechts op recept verkrijg baar zijn, heeft men zich wel elens afgevraagd of de fout niet bij de doktoren zou kunnen liggen. De fout ligt echter eerder bij de geneesmid delenhonger van het publiek: er zal en er móet iets worden voorgeschre ven dat kan worden ingenomen. Is het niet zo, dat een dokter eigenlijk niet deugt als hij niet da delijk klaar staat om voor iedere klacht onmiddellijk een recept af te geven? Zowel de huisarts als de spe cialist staat op dit punt voortdurend onder een zekere druk van de pa- tiëntlen en hun familieleden. Voor uw rqbewqi naar Autorijschool Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Varoor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen De vierde getuige had pa ook ge zien. Hij vertelde: „En toen de rech terhand van de verdachte het lin keroor van Appie trof, nam Appie's pa de benen. Hij kwam z'rn eigenste zoon niet eens te hulp." De officier eiste een boete van vijf tig gulden wegens mishandeling van een minderjarige, maar de politie rechter maakte er een voorwaarde lijke straf van met een proeftijd van één jaar. Met de raad aan de pa van het slechtoffertje om zelf een beter voorbeeld te zijn voor Appie. TEGEN ZIJN ZIN Het blijkt voor de medicus prak tisch ondoenlijk zich hiertegen blij vend te verzetten, tegen zijn zin werkt hij vaak mee deze ongewenste toestand te bestendigen. Want wat moet hij doen met patiënten die zeer beslist menen dat er voor een be paalde klacht een drankje, een doos je met pillen, althans een medica ment moet worden voorgeschreven? Maar ook van de zijde van de far maceutische industrie wordt de dok ter min of meer onde rdruk gezet: dat is een faktor die deze zaak nog eens extra compliceert. De genees kundigen worden werkelijk overla den met een slechts ten dele weten schappelijk verantwoorde propagan- voor alle preparaten die de fa brieken maken. TERUGHOUDEND ZIJN Hoe het zij, het overmatig genees- middelengebruik is een kwaad, dat zich in alle beschaafde landen der wereld voordoet. In zekere zin is dat een troost, maar er blijkt ook uit dat dit probleem niet in eten handom draai op te lossen is. r— De bedoeling is er de aandaliht op te vestigen, dat hier misstanden aan het anltstaan zijn. In elk geval zullen zieken en gezonden er goed aan doen zeer terughoudend te zijn met het op eigen houtje innemen van allerlei middeltjes. Dat geldt voor alle pijn stillende, kalmerende, stimulerende, laxerende en „verjongende" prepa raten. Ook vitamines en mineralen behoeven niiet op het gezag van ad vertenties te worden ingenomen. Wanneer het om vitamines en mi neralen gaat, kunnen we het beste zorgen voor gevarieerde, verstandig samengestelde, goed toebereide maaltijden, dan komen we op dat gebied niets te kort. Daarbij hoort nog, dat we dagelijks buiten komen. Als we dan ook er voor zorgen enige lichaamsbeweging te nemen en voldoende nachtrust te genieten, worden we misschien zo robuust, dat we niet zoveel meer behoeven in te nemen. naar d prachtige bossen van Geys- teren gebracht om daar op de plaats waar eens de H. Willibrordus pre dikte en waar te diens nagedachtenis een kapel is gebouwd, de kerkelijke bevestiging te doen plaats vinden. Geen mooier decor was denkbaar en voor de honderden belangstellen den geen mooiere escorte dan de prachtige uniformen van dit gilde. Tijdens de eucharistieviering door Pastoor GiRdsen in concelebratie met pastoor W. Geerits van de Vredes- kerk vond de kerkelijke bevestiging plaats, waarbij pastoor Gillissen in een predikatie o.a. vertelde dat „de grote schutter uit ons dorp is geraakt door de pijl der liefde van de bruid", maar wees er ook op dat, al is de emancipatie van de vrouw ver door gevoerd, de keizerin onderdanig zal dienjen te zijn aan de keizer. Klaroengeschal en de doffe gelui den van dieptötrommen van het gil de maakten het geheel voor de hon derden belangstellenden tot een waar kijkspel. Tientallen amateurfotogra fen schoten hier hun plaatje voor 'n dia alsof het werkelijk was genomen tijdens de middeleeuwten. Bij de plechtigheid wanen vele re presentanten van het gildewezen uit het Land van Cuyk aanwezig. Ook tijdens de avondlijke recep tie kwamen nog eens velen hun op wachting maken. Zover het in de geschiedenis van het gildewezen kon worden naggaan is het niimmer voorgekomen dat een keizerlijk huwelijk heeft plaats ge vonden. Het was jammer dat het gilde van de gemeente Venray geen toestem ming kreeg om donderbussen af te schieten bij de woning van de bruid in Venray. Ook die traditie had men graag in ere hersteld. Nu werden de donderbussen maar afgeschoten in de bossen van Geysteren.. Ook was het jammer dat de offi cier van justitie geen toestemming kon verlenen voor de burgelij ke vol trekking van het huwelijk in het gil- dehuis. Maar het was een waardig feest, van een keizer en keizerin; 'n feest dat wij niet gaarne hadden gemisft. In de heerlijkheid Geysteren her leefde de glorie van vroegere eeuwen. Zaterdagmorgen vond in het gemeentehuis van Meerlo-Wans- sum de burgerlijke huwelijksvol trekking plaats tussen het bruids paar Boom-Arts door burgemeester drs. Dittrich. Het bijzondere van deze huwe lijksvoltrekking was dat de bruide gom keizer van de St. Willibrordus - gilde van Geysteren is. Het gilde had daarom een extra rol te vervullen. Met alle waardigheid, die aan dit uitzonderlijke ambt verbonden is, werd de keizer van het gilde naar het gemeentehuis begeleid door het gilde dat ook nu schitterde in alle pracht en praal. Voor de huwelijksvoltrekking wees drs. Dittrich er op dat het geen feest was voor de familie alleen, maar voor de gehele gemeenschap. „Het is mij een bijzondere eer om een keizer in de echt te vesrbinden, mede om dat in de keizer het geheel gildewe zen van Geysteren wordt geëerd. Geysteren, waar men alle moeite doet de geschiedenis van vroegere dagen te doen herleven", aldus de burgemeester. En dat bewezen ook de daarna komende plechtigheden. Na de bur gerlijke voltrekking, stond een ca lèche met twee paarden bespannen voor, om het bruidspaar naar het gildehuis te Geysteren te brengen, alwaar het paar geflankeerd werd door het gehele gilde, met diepte- trommen en vendels. Het paar werd AUTOKAARTEN VAN NEDERLAND in boekhandel van den Munckhof n.v. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft voor de vakanties en voor on derweg nog eens enlkele punten voor veilig autorijden onder de aandacht wiillen brengen. Wij kennen ze alle maal maar toch is het goed dat we er nog eens aan herinnerd worden. Pas uw snelheid aan bij die van het overige verkeer. Verminder Uw gnelheid niet op de hoofdrijbaan zelf, maar gebruik de daarvoor bestemde uitvoegstrook. Als u inhaalt, doe dat dan met vokloende snelheidsverschil om deze manoeuvre zo kort mogelijk te laten duren. Als u twijfelt NOOIT inha len enlaat u tijdig zien. Maak snelheid op de kivoegstrook zodat u zich met gelijke snelheid tussen het andere vekeer kunt voe gen. Blijf niet onnodig links rijden. Wees duidelijk in uw rij-wijze en laat anderen niet raden naar uw be doelingenen houdt steeds vol doende remafstand. Denk aan de vedminderde accele ratie van uw wagen door de bagage. Kies steeds de juiste rijstrook voor uw rijrichting. Staat u eens in een verkeerd vak, dan moet u toch de rijrichting van het betreffende vak volgen. Houdt de vluchtstroken vrij. Vakantieverkeer is geen normaal verkeer. De ervaring van de wegge bruikers loopt sterk uiteen. Houd daar rekening mee. Geef achter het stuur uw aandacht geen vakantie. Rij niet te 'ang achter elkaar door. Twee uur rüden, een kwartier rust is een goede regel WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1970 | | pagina 9