Jeugd vierdaagse zit er weer op Uitkering AOW Grole Optocht DE PEEL BRANDT Huursubsidieregeling per 1 juli a.s. van kracht PULS PULS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Schoolverlating Successen op drnmbandconcours Wim Claessens VRIJDAG 26 JUNI 1970 No. 26 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT ADVERTENTIEPRIJS 13 et. psr mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (buitan Vanroy 2.50) 1300 DEELNEMERS WANDELDEN De twaalfde Jeugdvierdaagse as weer ten einde. Met een bloemrijke apotheose sloot men zondagmiddag drie avonden en een middag wande len in en rond Venray af, daarmede tevens de vakanties aankondigend. Het iis bijna niet meer weg te den ken, dit evenement dat honderden kinderen reeds dagen vooraf bezig houdt. Men traint dan en leert de liedjes nog eens, die men onderweg zal zingen. Dan trekken ze er op uit. Ditmaal in feitelijk te warm weer, waarin de blaren gauwer komen en de benen als maar moeier worden. Maar mien wandelde door, steeds het oog gericht op zondag als de grote intocht komt, met alle muziek en met een burgemeester, kersvers uit Rome, weer op het bordes. Bloemen, bloemen, en glunderende gezichten, boven kleurrijke unifor men doen de moeheid en de warmte vergeten. En op het plein voor de schouw burg rinkelden de medailles en glansden de bekers, werden de pun ten geteld en de kaarten afgestem peld. Het feest liiiep ten einde toen voorzitter Broeder Maturus namens de gezamenlijke wandelsportvereni- gdngen dank bracht aan ieder, dde als de jaren daarvoor zich weer in gezet had, om dit allemaal te kun nen organiseren en Venrayis burge meester de bekers kon uitreiken aan de vermoeide wandelaars, waarvan de allerkleinsten natuurlijk de mees te aandacht trokken. Kortom de 12e vierdaagse was een groot succes en we mogen weer hopen op een her haling in het volgend jaar. Hieronder volgend de uitslagen: Het aantal groepen dat meeliep bedroeg 47. Op de 5 km afstand 18 groepen; op de 10 km afstand 21 gropeen; op de 15 km afstand 4 groepen en op de 20 km afstand 4 groepen. Het aantal individuelen bedroeg op de 5 km-afstand 34 op de 10 km-afstand 58 op de 15 km-afstand 106 op de 20-km afsitand 105 De prijzen voor de groepen op de 5 km-afstand werden door de jury toegewezen aan de volgende jeugd groepen: le prijs: Kabouters Petrus Banden 2e prijs, Machutusgroep Qirlo 3e prijs: Kabouters Jeanne d'Arc 4e prijs: Vrij en blij, Leunen De Georganiseerde wandelsport verenigingen op de 5 km-afstand: le prijs: Natuurvrienden, Merselo 2e parijs: De Leunse Belhamels 3e prijs: 't Molenplein, Venray 4e prijs: Erica, Heide 4e prijs: 't DesseQlke, Venray De prijzen voor de groepen en ver enigingen op de 10 km-afstand zijn toegekend aan de jeugdgroepen: le parijs: Kabouters, Christus K. 2e prijs: Meisjesgilde, Oirlo 3e prijs: St. Oda-groep, Venray 4e prijs: De Gidsen, Paterskerk 5e prijs: De Gidsen, Petrus Banden Voor de georganiseerde wandel- verenigingen werden de prijzen als volgt toegekend-: le prijs: De Natuurvrienden m. 2e prijs: De Natuurvrienden j. 3e pirijs: Sint Christoffel 4e prijs: De Leunse Belhamels 5e prijs: Erica, Heide Voor de 15 km deelnemers werden de prijzen als volgt toegekend: le prijs: De Natuurvrienden 2e prijs: 't Molenplein 3e prijs: Steeds Voorwaarts De schoolgroep uit Oostrum op de 15 km-afstand werd een extra beker toegekend. De prijzen voor de deelnemers op de voor zondag uitgeschreven af stand van 20 km werden als volgt toegekend1: le prijs: K.P.J. Castenray 2e prijs: Het Mannenkoor, Venray De groepen: Personeel van de Zuivelfabriek en „De Bierbokken" kregen een groeps- herinnering; Van de zijde van het Voorlichtings centrum Sociale Verzekering të Am sterdam wordt medegedeeld, dat de uitkeringen krachtens de AOW en AWW met terugwerkende kracht in gaande 1 januari 1970 worden ver hoogd. De reeds vanaf 1 februari uit betaalde verhoging zal hierdoor te vens worden herzien. Het verhoogde bedrag, inclusief de achterstallige verhoging over de maanden januari t.m. juni 1970 zal, voor zover nodig bij wijze van voor schot, in de maand juli 1970 worden uitbetaald. Hieronder volgt een overzicht van de nieuwe maandbedragen. AOW (ongehuwden) en AWW (wedu wen zonder kinderen 336. AOW (gehuwden) en AWW (wed. met kinderen tot 18 jr.) 477, Wezenpensioen AWW: wezen tot 10 jaar 107,- wezen van 10 - 16 jaar 159, wezen van 16 - 27 jaar 207, De uitkeringsbedragen over de maand juli, waarin de achterstallige verhoging vanaf 1 januari is begre pen, luiden als volgt: AOW (ongehuwden) en AWW (wed. zonder kinderen) 393, AOW (gehuwden) en AWW (wed. m. kinderen tot 18 jr.) 560,50 Wezenpensioen AWW: wezen tot 10 jaar 125, wezen van 10 - 16 jaar 188.50 wezen van 16 -2 7 jaar 243, Vanaf de maand augustus zullen de eerder vermelde nieuwe uitke ringsbedragen worden betaalbaar ge steld. Het is niet uitgesloten, dat, als ge volg van de verhoging der uitke ringsbedragen en wijziging in de loonbelasting- en premietabellen, in bepaalde gevallen (meer) loonbelas ting moet worden ingehouden, ter wijl de ingehouden ziekenfondspre mie en/of AOW/AWW-premie zal worden verhoogd. In een aantal gevallen zal de ver hoging van de uitkeringsbedragen niet of slechts gedeeltelijk in de maand juli worden uitbetaald. Dit geldt in het bijzonder voor rechtheb benden, van wie de uitkering na 1 januari 1970 is gewijzigd. Aan hen zal de verhoging, betrekking heb bende op de maanden vóór de wij ziging, eerst in augustus 1970 kun nen worden uitbetaald. De uitbetaling van 'de -vakantie- uitkering 1970 is te verwachten in de maand september. Een volledig overzicht van de ou de en de nieuwe maandbedragen AOW en AWW, zoals deze vanaf 1 januari 1970 en vanaf 1 februari 1970 hebben gegolden en thans met ingang van deze data zijn gewijzigd, is voor alle belangstellenden vanaf begin juli verkrijgbaar bij de post kantoren. RENTEKAART IS GELD WAARD Ook dit jaar zal weer een groot aantal afkoopsommen worden uitbe taald aan vroegere bezitters van zgn. rentekaarten. Van 1 juli 1970 af zijn aan de beurt zij die geboren zijn in een der jaren 1937 t.m. 1940. Om het aan rentezegels geplakte bedrag te rug te krijgen kan men zich wenden tot de Raden van Arbeid. Aanvraag formulieren zijn daar en op alle postkantoren te verkrijgen. Ook zij die aan de beurt "zijn ge weest, maar hebben nagelaten een aanvraag in te dienen, kunnen als nog terecht. Het betreft hier hen die geboren zijn in een der jaren 1942 tm 1950. Ook zij die tussen 1903 en 1912 zijn geboren en nog geen terugbetaling van het aan rentezegels geplakte be drag hebben verzocht, kunnen een aanvraag indienen. Zij moeten er echter wel rekening mee houden dat zij in het algemeen alleen voor te rugbetaling in aanmerking komen als er op hun rentekaart(en) minder is geplakt dan 286,Is het bedrag namelijk hoger, dn a krijgen zij te zijner tijd' ouderdomsrente. BASISSCHOOL YSSELSTEYN De afgelopen week stond voor de 55 jongens en meisjes van de 6e kl. te Ysselsteyn in het teken van de schoolverlating. Op dinsdag werd voor de middag een bezoek gebracht aan het Oorlogsmuseum, Overloon; dit naar aanleiding van het geschie deniswerkstuk over oorlog en vrede. 's Middags wdst Mevr. Remmen de jeugd bijzonder te boeien. Zij had als taak de sexuele voorlichting te behandelen. Di/t meer in het kader als sluitstuk op al hetgeen reeds in de zesde klas hierover behandeld was. Maar ook legde mevr. Remmen vooral de nadruk op de houding van de jongen en het meisje t.o.v. elkaar en him omgeving. Op woensdagmorgen trokken de leerlingen naar de heide om zich in groepsverband zich expressief uit te drukken. Donderdagvoormiddag werd een bezoek gebracht aan Eindhoven, al waar het Evoluon bezichtigd werd. 'sMiddags stond er groots opgezette oriëtatietocht per fiets door Yssel steyn op het programma. Kriskras door wegen en velden. De vrijdag stond in het teken van sport en spel, terwijl ook de genera le repetitie plaats vond van de school verlatings feestavond. Deze avond was o.l.v. de beide leerkrachten mej. Storms en dhr. Steverink ge heel door de leerlingen zelf in el kaar gezet. De avond begon met een feeste lijke eucharistieviering in de kerk, waarbij diverse gebeden ook dioor de leerlingen zelf verzorgd werden. In het gemeenschapshuis werd be gonnen met een klein gezliig diner- tje, ook al door de leerlingen samen gesteld. De avond werd geopend door Nellie Classens, dde een tot de laatste plaats bezette zaal door ou ders en kinderen, kon begroeten Hierna volgde een zeer afwisselings- vol programma. Een koortje van een twintigtal 6e klassers bracht 4 frisse liederen ten gehore, waarna 'n gees tig toneelstukje Dokter Pijnloos" volgde. Een door een 4-tal leerlin gen gebracht „play-back-lied" oog- ste zoveel succes dat dit herhaald moest worden. Daarna brachten de leerlingen het toneelstukje: „Weg wezen tante" op de planken. Een bijzonder levendige quiz tus sen ouders en leerlingen werd uit eindelijk op het nippertje door de leerlingen gewonnen. Aan het einde van de avond volgde de bekendmaking van winnaars van de ariëntatieróit. Bij de jongens was dit Frans Vergeldt en bij de meisjes Truus Philipsen Het mooiste werkstuk op de ex pressiemiddag werd gemaakt door Maarten Kappen en Fr. Vergeldt. Tussen de diverse bedrijven door werden woorden tot de jongelui ge richt door de Voorzitter van het oudercomité, door het hoofd van de school (tevens klasse onderwijzer) en door mijnheer Pastoor Praktisch alle ouders waren op de ze avond aanwezig, alsmede het on derwijzend personeel der school, het oudercomité en het schoolbestuur. Bijzonder aantrekkelijk was, dat het grootste deel der leerlingen op deze avond betrokken was bij het optreden. Beslist een avond die geweldig geslaagd is en waaraan zeer zeker de kinderen nog vaak zullen terug denken. Het federatief Drumbandconcours lende successen opgeleverd voor de in Handel heeft zaterdag jl verschil- Venrayse drumbands. Zo wist het Tamboercorps van de fanfare De Peelklank uit Ysselsteyn de eerste prijs te behalen in de eer ste afdeling met 129 punten. Eveneens in de eerste afdeling trad het Tamboercorps van de fanfare St Oda uit Merselo op. Dit corps wist 140 punten te behalen en kan nu promoveren naar de ere-afdeling. Ter gelegenheid van dit feit is er zaterdag a.s. van 20.30 tot 21.30 uur e enreceptie in café H. Janssen te Merselo-Grootdorp. In de ere-afdeling haalde de Drumband van de fanfare Ct. Oa- thiarina uit Leunen de eerste prijs met 147 punten en de lof der jury. Ze is hiermee goed voor e enpro- motie. Deze drumband, die onder de leiding staat van de heren Jochems, Martens en van de Sterren, werd bij haar aankomst in Leunen harte lijk ontvangen en zal zondag een of ficiële receptie houden in 't Leunse Gemeenschapshuis. Dit corps, dat optrad in zijn nieu we - nog niet helemaal betaalde - uniformen, kreeg zondag de.mede deling dat ze behalve een jury-rap port, waarop onder meer een 10 voorkwam voor de mars en een 10 voor discipline, ook nog de beker heeft gewonnen, die de gemeente Gemert ter beschikking stelde voor dat corps dat het hoogste aantal punten behaalde van het hele con cours. Daarnaast kreeg het nog een beker voor de hoogste in de ere-af- delling. Een opmerkelijke prestatie van dit corps, waarvan de jongste tamboer 12 en de oudste 17 jaar is. De jon gelui wisten dit resuLtatat te beha len in ternauwernood 5 jaren. De receptie is zondag van 11-12 u. Kersenoogstfeest MIERLO Zondag 28 JUNI a.s. Aanvang 14.30 uur Op zoek naar de plaats waar het in de Peel brandt, word je verwe zen naar de Heidse Peel, waar enk- kele hectaren onontgonnen gebied met deze droogte in brand gevlogen zijn en nu nog zwart geblakerd na liggen te zeulen. Nieuwe kaarsrechte wegen snijden door deze nog niet lang ontgonnen Peel, waar nieuwe boerderijen al staan en het koren en de aardappels groeien, waar eens de berk en wat helmgras stonden. Men heeft er gelukkig nog ver schillende stukken onontgonnen ge laten, zodat we thans nog een klein beeld kunnen krijgen van hoe het er vroeger was. Hoe de fauna en de flora van dit gebied er uitzagen en nu nog uitzien. Want langzaam rij dend door dit gebied, kwam par mantig een ree uit het opgeschoten koren, dat zelfs nog de moeite nam midden op de weg even nieuwsgie rig naar de auto te kijken, voordat het in 'n dergelijk stuk onontgonnen gebied verdween. Langs het kanaal waren duidelijk uitwerpselen te vinden van dezelfde dieren, die hier nog een kans schij nen te krijgen vrij te leven - on danks het drabbige water in het De- fensiekanaal Trouwens langs datzelfde kanaal kan men de konijntjes zien spelen en in het land in zien huppelen - daarbij de witte onderkant van hun staartje als een soort wit spatbord omhoogstekend. En de grutto met zijn lange sna vel kwam dreigend boven onze wa gen vliegen, daarbij verradend dat hij in een van de weiden langs de weg zijn nest had liggen. Zo rijdend door dit stukje Venrayse land ervaar je dat je beslist geen verre reizen behoeft te maken als je de schoonheid van de natuur vlakbij wil t zoeken. Want schoon is die com binatie van nieuw en oud land en 't is alleen maar te betreuren dat in de droogte van de voorbije dagen daar langs dat kanaal enkele hec taren van dit natuurschoon zwart geblakerd liggen. Men ruikt het al van verre, de zurige rook, die ook nu nog gestadig opkringelt in dat stuk Peel. Ondergronds - zo zeggen de deskundigen - blijft dat vuur doorgaan en alleen een werkelijk fikse regenbui zal er definitief een eind aan maken. Maar definitief is nu al een einde gekomen aan de tientalle berken, die daar nog in hun INDIVIDUELE TEGEMOETKOMING VOOR EEN TE HOGE HUURLAST Minister Schut heeft een regeling in het leven geroepen voor het ver strekken van individuele aanvullen de huursubsidies die kunnen worden verstrekt aan huurders van gesub sidieerde woningen, die een in ver houding tot hun inkomen te hoge huur betalen. De nieuwe regeling zal op 1 juli a.s. in werking treden. HOOFDPUNTEN Enige hoofdpunten uiit de regeling zijn: i de regeling geldt voor huurders met een belastbaar jaarinkomen be neden 15.000,; aanvullende huursubsidies wor den slechts verleend aan huurders van gesubsidieerde woningen die in de laatste tien jaar zijn gebouwd; het uitgangspunt voor het ver strekken van de subsidie is, dat die huurders meer dan 15 17% van hun belastbaar inkomen voor hun woning betalen; de subsidie wordt verleend in de vorm van een bijdrage, die van jaar tot jaar wordt vastgesteld aan de hand van het inkomen en de huur; de bijdrage kan uiteenlopen van 120 per jaar tot 990 per jaar, af hankelijk van de verhouding inko men-huur; bij een huurprijs van minder dan 1.025 per jaar wordt geen bij drage toegekend; de bijdrage wordt geleidelijk verminderd vanaf het tijdstip waar op betrokkene een hem beter pas sende andere woning kan verkrijgen de bijdrage moet worden aan gevraagd bij de gemeente. De nieuwe regeling is een aanvul ling op het bestaande stelsel van subsidiëring van de woningbouw. Met de aanvullende huursubsidie wordt extra hulp geboden aan gezin nen met relatief lage inkomens, die in de gegeven situatie met onvol doende keuzemogelijkheden ge noodzaakt zijn een. gelet op hun in komen, relatief dure gesubsidieerde woning te bewonen. Omdat vooral de huren van de nieuwste woningen in het algemeen duidelijk uitgaan boven die van de rest van de woningvoorraad, is de regeling van toepassing voor huur ders van woningen waarvoor na 31 maart 1960 subsidie is verstrekt. Vcor de gemeente Venray vallen verschillende woningen onder de ze regeling, welke zal zo spoedig mogelijk bekend gemaakt worden. De regeling geldt niet voor geval len, waarin een huurder blijvend pe riodieke bijstand krachtens de Alge mene Bijstandswet geniet. INKOMEN Als inkomen wordt voor de toe passing van de regeling beschouwd het voor de inkomsten dan wel loonbelasting belastbaar inkomen van de huurder en eventueel zijn echtgenote over het voorafgaande kalenderjaar, verhoogd met 5 pro cent. Op het aldus vastgestelde in komen wordt voor gezinnen met kin deren een aftrek toegepast. Het in- volle bladerkroon staan, maar waar het vuur de wortels heeft aangetast. Dat geldt ook voor de struiken, voor de planten die daar nog volop stonden te bloeien. Het is nu alle maal zwart geworden en men kan alleen maar raden hoeveel vogels en dieren door het soms hoog oplaai ende vuur verrast zijn en het leven moesten laten. „De Peel brandt" was een kreet, die men vroeger veel hoorde. Want een weggeworpen stuk glas kan in zulke zomerse dagen als een brand glas gaan werken en de kurkdroge zaak in brand zetten. Er is niet veel Peel meer, zeker niet in onze gemeente, en dus bete kent zo'n brand dat er weer een stuk natuurschoon ten offer is ge vallen, hoewel we mogen hopen dat de natuur zijn rechten zal hervatten en over enkele jaren opnieuw zijn schoonheid ten toon zal spreiden. „De Peel brandt"Het is gek, dat je, op zoek naar dat brandje, eerst weer moet leren, hoe mooi je eigen plaats en eigen streek is. We lopen er ziende, blind doorheen 1 komensbegrip „belastbaar inkomen" houdt in, dat ook personen met een belangrijk hoger bruto inkomen dan 15.000,- nog voor toekenning van aanvullende huursubsidie in aan merking kunnen komen. HUURPRIJS Als huurprijs geldt het bedrag dat dat huurder periodiek voor het ge bruik van de woning verschuldigd is. Voor de toepassing van de rege ling wordt die prijs met de volgende bedragen verminderd: 240 per jaar voor een eventueel aanwezige centrale verwarmings installatie; 300 per jaar voor eventuele stookkosten; 200 per jaar voor elk inwonend verdienend kind; de bedragen die betrekking heb ben op de huur van een bij de woning behorende garage of be drijfsruimte; de in de huurprijs begrepen be dragen, die betrekking hebben op meubilering en stoffering en bedragen ter vergoeding van maaltijden, verpleeghulp en der gelijke. De hoogte van de toe te kennen aanvullende huursubsidie is afhan kelijk van de verhouding inkomen- huur. Voor de eerste maal wordt het tijd vak, waarover de bijdrage wordt verstrekt, op 9 maanden gesteld, te weten van 1 juli 1970 tot en met 31 maart 1971 en geschiedt door uitbe taling in drie termijnen. Als peilda tum voor de betaling van de huur prijs geldt 1 juli 1970. Bij het ont werpen van een regeling is zoveel mogelijk aansluiting gezocht bij de zienswijze van de Raad voor de Volkshuisvesting op deze materie. Aangezien het hier een eerste acti viteit op een voor ons land vrijwel geheel nieuw terrein betreft, heeft de regeling voorshands een enigszins experimenteel karakter. Na verloop van tijd zal blijken, of de thans ontworpen vorm van praktijk zal voldoen. De uitvoering van de rege ling zal door het rijk plaatshebben met medewerking van de gemeenten. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat zij voornemens zijn aan de raad dezer gemeente het voorstel te doen tot ontrekking aan het openbare verkeer van het gedeelte Enge Steeg deel uitmakend van het perceel ka dastraal bekend gemeente Venray, sectie L no. 522, lopend vanaf de Wdeënweg tot de door de provincie aangelegde doortrekking van de Deumeseweg. Het betreffende voorstel ligt met de daarbij behorende tekening waarop het aan het openbaar ver keer te onttrekken gedeelte in blau we kleur staat aangegeven vanaf 29 juni 1970 gedurende één maand op de gemeentesecretarie Afdeling IIID (Leunseweg 2a) ter inzage. Belanghebbenden kunnen gedu rende genoemde termijn bezwaren tegen het voorstel indienen bij de gemeenteraad. Venray, 27 jund 1970 Burgemeester en wethouders voorn. M.A.H. van Dijck, loco^burgem. H.P.L. Vorst, secretaris Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Varoor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen NOTICIAS RELIGIOSAS PARA LOS ESPANOLES Y ITALIANOS DE VENRAY Y ALREDEDORES Esta semana se ha celebrado la fiesta de San Juan Bautista; el do- mingo prómixo se anticipa la fiesta de San Pedro y de San Pablo: feli- cidades para todos los Juanes, Pe- dros y Pablos. El domingo proximo a las diez y media Misa con can tos espanoles en la Ermita de San José en Smakt. La Misa se celebra- rè por el Padre Linsen porque el Padre Juan debe asdstir en la pri- mera comunión de una sobrina; el padre Linsen entiende el italiano y el castellano. Terminado el sazón del esparogó todos los Espanoles son esperados en la Misa domnical.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 13