Ontwikkelingshulp Je moet de wasserij erbij hebben voor Midden- en Kleinbedrijf Politierechter Invaliden Sportclub Venray Venray in het weekend Gemeenschaps viering (e Venray Je merkt het elke week EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VFMRAV FN OMQTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 13 et per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VVLCr\DLMU V UUtl VCIMHAT CIM UIVIO I nCrVEIM PRIJS PER KWARTAAL Z25 puilen Vmray/i50) MAATREGELEN DIE DE STRUKTUUR MOETEN VERBETEREN Een paar jaar geleden hebben de rijksoverheid en het bedrijfs leven samen de stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Mid den- en Kleinbedrijf opgericht om uitvoering te geven aan een aantal ontwikkelings- en saneringsmaatregelen. Deze maatregelen beogen de struktuur van het Middenen- en Kleinbedrijf te verbe teren door te bevorderen dat minder rendabele ondernemingen tot ontplooiing komen, dan wel worden opgeheven. Dit gebeurt door het verlenen van ontwikkelingshulp, resp. het geven van financiële bijstand bij het beëindigen van het bedrijf.. Vooral deze bedrijfs beëindigingshulp heeft een grote bekendheid gekregen. Minder bekend zijn de mogelijkheden voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf om ontwikkelingshulp te verkrijgen. En toch is deze hulp even belangrijk als de bedrijfsbeëindigingshulp. Door het verdwijnen van een aantal ondernemingen als gevolg van de bedrijfsbeëindigingshulp verbeteren in het algemeen de omzet- mogelijkheden van de andere ondernemingen. Om van deze moge lijkheden gebruik te maken, kan ontwikkelingshulp worden aan gevraagd voor de groei van de onderneming. Nieuwe ontwikke lingsmogelijkheden kunnen ook ontstaan, wanneer bijv. wegens de vestiging van nieuwe bedrijven de bevolking in een plaats of streek sterk toeneemt. Ook dan kan een bercep op ontwikkelings hulp worden gedaan. Het is echter ook mogelijk dat voor een goe de ondernemer geen voldoende ontwikkelingskansen bestaan, om dat de bevolking ter plaatse sterk vermindert of omdat de behoef ten van de verbruikers veranderen. In die gevallen kan ontwikke lingshulp worden verkregen voor de verplaatsing van het bedrijf of voor omschakeling naar een andere branche ter plaatse of elders. VOORLICHTING EN DOORLICHTING In alle gevallen zullen de onder nemers toch wel graag eerst willen weten welke koers zij moeten varen om voor hun bedrijf nieuwe winst mogelijkheden te openen. Daarom bestaat de ontwikkelingshulp van de Stichting Ontwikkelings en Sanering in de eerste plaats uit een tegemoet koming in de kosten van bedrijfs voorlichting. bijv. voor een doorlich ting van het gehele bedrijf, waarbij alle facetten van de bedrijfsvoering onder de loupe worden genomen, of voor ene deeladvies, waarbij een on derdeel van de bedrijfsvoering wordt onderzocht. Met een algehele door lichting zijn ongeveer vier vijf da gen gemoeid, terwijl het nog gewenst kan zijn naderhand te helpen bij de doorvoering van het advies, waar voor dan, al naar gelang van de om standigheden, alsnog één of meer da gen nodig zijn. Voor een deeladvies zijn minder dagen nodig, maximaal drie. Naast de hierboven genoemde staat er nog de mogelijkheid tot het verkrijgen van een bedrijfs-technisch advies. Hiervan kunnen alleen de detailhandel en het ambacht gebruik maken. Bij deze adviezen gaat het meestal om: de winkelinrichting, de ruimtelijke omstandigheden, verbou wing aan de pui, beoordeling van de offertes, de indeling en de samen stelling van het assortiment etc. etc. Hiermede zijn meestal twee a drie gemoeid. VRIJDAG 12 JUNI 1970 No. 24 De Nederlandse Tafeltenniskam- piioenschappen liggen weer achter ons. Alhoewel de zomer beter geschikt is voor een-duik in een zwembad, in de Heemsteedse Sporthal heerste bo vendien een tropische temperatuur, werd er toch hard en fel gestreden voor de titels. De wedstrijdleiding had bepaald ook last van de warmte, want de organisatie verliep niet altijd even perfect. Van onze vereniging had blijk baar mej. A. Janssen het mdniste la9t van de hoge temperatuur en wist in haar klasse Dames Enkelspel, tot de finale door te dringen en wist een eervolle 2e plaats, een zilveren me daille, te behalen. Mede door haar fantastisch spel en haar perfecte ser ves wist zij het haar tegenstanders bijzonder moeilijk te maken. De overige dames mej. van Dijck en mej. de Mulder, alsmede bij de heren Th. Gerrats, moesten met 'n 2e plaats genoegen nemen en konden zodoende niet tot de finale doordrin gen, alhoewel zij allen toch een 3-tal wedstrijden in winst konden omzetten en een wedstrijd verlogen ging in 3 games. In de middagpauze werd er nog een prachtige demonstratiewedstrijd gespeeld tussen Bert van der Helm en Bert Schoofs, beide beroeps-tafel tennissers. Bert van der Helm mocht zich in 3 games winnaar noemen. Een wed strijd welke indruk maakte op de vele aanwezigen en tevens een goe de propaganda was voor de mooie tafeltennissport. Tijd;ens de prijsuitreiking kregen alle deelnemende verenigingen, 13 in getal, een herinnerings-vaantje aan geboden. Tevens voor elke club een bus, ge construeerd om aan een rolstoel te doen bevestigen van een tafeltennis ser als hij of zij vanuit de rolstoel deze sport beoefent, om de tennis balletjes in op te bergen. Deze uit vinding was gedaan door een gehan dicapte tafeltennisser van de vereni ging K.I.S. Beverwijk. Aan mej. A. Janssen onze harte lijke gelukwensen, zij zorgde er ten slotte voor. dat onze prijzenkast weer werd aangevuld, en voor onze nog vrij kleine club, mag deze pres tatie, gezien het feit, wat grotere verenigingen wisten te behalen, met optimisme worden begroet. De subsidie die in het kader van de ontwikkelingshulp voor de kosten van de voorlichting (dagtarief 300) wordt verleend bedraagt 90 pet. De aanvrager betaaldt dus slechts 30,- per dag. In de 2e plaats kan de ont wikkelingshulp bestaan uit een vol ledige vergoeding van de kosten ver bonden aan de behandeling van een aanvraag om een bedrijfsontwikke- liflTgskredlet, waarover zo dadelijk nadere bijzonderheden volgen. Voorts kan de ontwikkelingshulp de vorm hebben van een tegemoet koming in de kosten die voortvloeien uit de instandhouding en of de ver plaatsing van het bedrijf naar elders of van de omschakeling naar een andere branche, indien het eigen ka pitaal van de ondernemer door deze verplaatsing of omschakeling zeer klein zou worden. Bovtendiien kan 90 pet. worden ver goed van de kosten (inclusief even tuele reiskosten) voor het volgen van een cursus. Laatstgenoemde moge lijkheid is pas onlangs aan de ont wikkelingshulp toegevoegd. De ge dachte die aan deze maatregel ten grondslag ligt is dat in persoon van le ondernemers in het midden- en kleinbedrijf een aantal uiteenlopen de kundigheden verenigd moéten zijn. De ondernemer moet b.v. zelf kun nen inkopen, produceren, verkopen, zelf zijn personeelsproblemen en fi nancieringsvraagstukken oplossen. Het is duidelijk dat hij onmogelijk op al deze gebieden even deskundig kan zijn. De subsidie voor het volgen van cursussen voorziet in de moge lijkheid om de ondernemer te help/en in gevallen waarin gebrek aan des kundigheid op een of ander gebied zijn bedrijf in ernstige moeilijkheden brengt of wanneer een duidelijke Voor uw rijbewijs naar Autorijichool Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1420 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen noodzaak van omschakeling naar 'n andere branche aanwezig is. WELKE VOORWAARDEN? Ondernemers die op ontwikke lingshulp een beroep willen doen moeten aan de volgende voorwaar den voldoen: In de eerste plaats: a. Ministens gedurende drie jaren onafgebroken een bedrijf uitoefenen; b. Het fiscale inkomen uit de on derneming moet over de laatste drie jaren minder dan 25.000,hebben bedragen; een uitzondering is even wel gemaakt voor de te verlenen te gemoetkoming in de kosten van voorlichting (eventueel met inbegrip van bedrijfsdoorlichting). Hiervoor geldt een inkomensgrens van 18.000; Brandstoffenhandel 18.900, c. De bedrijfsuitoefening moet rechtmatig zijn. Voor de branches waarvoor vestigingseisen gelden moet de ondernemer dus over een vestigingsvergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken be schikken. Natuurlijk moet de ondernemer, die om ontwikkelingshudp vraagt capabel worden geacht een op zich zelf gezonde onderneming doelmatig en efficiënt te kunnen beheren. Mocht blijken dat de ondernemer niet aan de eis voldoet, dan zal de aanvraag om ontwikkelingshulp worden afgewezen. De Minister van Economische Za ken kan bovendien op verzoek van de Stichting O. en S. doeltreffende hulp verlenen aan ondernemers in een plaats of streek, die met moeilijk heden te kampen krijgen, die samen hangen met de bijzondere situatie van die plaats of streek. BEDRIJFSONTWIKKELINGS KREDIETEN In het voorafgaande was al even sprake van het bedrijfsontwikke lingskrediet. Gevestigde ondernemers die niet over voldoende eigen mid delen beschikken, wordt met deze kredietregeling de mogelijkheid ge boden hun ondernemingen tot ont wikkeling te brengen. Het bedrijfs- ontwikkelingskrediet is één van de kredieten welke door de rijksover heid worden gegarandeerd, dat wil zeggen indien 't krediet niet kan woi'den afgelost neemt de overheid het verlies voor zijn rekening. Te vens is het een zg. achtergestelde lening, want de aflossing kan wor den uitgesteld, opdat eerst andere kredieten kunnen worden afgelost. Het vervult dus mede de funktie van eigen vermogen, in diie zin, dat het als basis dienst kan doen voor ver dere kredietverlening. De onderne mer hoeft dan zelf maar te beschik ken over tenminste 5% van 't beno digde kapitaal. Voor dit krediet is geen maximum vastgesteld; het mag echter niet meer bedragen dan 30% van het totale kapitaal (dit krediet zelf inbegrepen), dus na kredietver lening. Het bedrijfsontwikkelings krediet heeft een zeer lange looptijd maximaal 20 jaar. Het kan evenals alle andere ont wikkelingshulp worden aangevraagd bij de Stichting Ontwikkeling en Sa nering voor het midden- en klein bedrijf, Burg. Hogguerstraat 1183 - 1187 te Amsterdam-Slotermeer. De aanvrager dient te voldoen aan de vereisten die al eerder in dit artikel werden genoemd. Bovendien zal dit krediet als basis voor verdere kre dietverlening slechts worden gege ven indien de ondernemer de andere kredieten kan verkrijgen zonder te zware verplichtingen op zich te ne men. Tussen haakjes kan nog worden opgemerkt dat ondernemers in de provincies Friesland, Groningen, Drente en Zuid-Limburg, als onder nemers in de brandstoffenhandel, waar ook in Nederland gevestigd, met een inkomen van meer dan 18.900,per jaar, eveneens een be drij fsontwikkelingskrediet kunnlen aanvragen. Deze kredieten vallen echter buiten het kader van de Ont wikkelingshulp die door de Stichting Ontwikkeling en Sanering wordt verleend; zij moeten worden aange vraagd bij één der kantoren van de Nederlandse Middenstandsbank. Te gen de afwijzing van de aanvraag kan beroep worden gedaan aangete kend bij de Minister van Economi sche zaken. MEERDERE MOGELIJKHEDEN Tenslotte is het zeker ook nog van belang te vermelden dat de Stich ting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf naast de inkollektieve ontwikkelingshulp kan verlenen, Deze hulp kan bestaan uiit financiële steun voor branche- en of streekonderzoekingen ten be hoeve struktuurverbetering en het ondersteunen van initiatieven van regionale en-of branche-organisaties, die ter bevordering van de doelstel ling van de Stichting van belang kunnen zijn. Het is ook deze hulp die een eerste stap kan zijn voor hulp aan ondernemers die door ingrijpen de wijzigingen in de naaste omge ving van hun vestigingsplaats of in de funktie van him branche in moei lijkheden geraken. De uitslag van dit onderzoek kan eventueel aanlei ding zijn voor de Minister van Eco nomische Zaken tot verruiming van de ontwikkelingshulp, zoals hier bo ven reeds even werd aangeduidd. Nadere inlichtingen over de ont wikkelingshulp kunnen worden in gewonnen bij de Stichting Ontwik keling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf, Burg. Hogguerstraat 1183 - 1187, Amsterdiam-Slotermeer. DADERS AANGEHOUDEN Door de rijkspolitie te Deume werden twee inwoners van die plaats aangehouden welke bekend hebben zich te Venray schuldig te hebben gemaakt aan de diefstal van een bromfiets en fiets, terwijl zij uit het Boschveldcollege een geld kist met 100,hebben ontvreemd. Het zijn de 17-jarige M. v. K. en de 18-ja rige M. de L. Ze zijn ingesloten en worden voorgeleid aan de officier van justitie in Den Bosch. Beiden hebben zich nog meerdere diefstal len in het Brabantse schuldig ge maakt. AKTIE OPENSTELLING ZWEMBAD De ongeorganiseerde jeugd van Venray heeft vrijdag een hand- tekeningaktie georganiseerd om de overheid te bewegen het ge meentelijke zwembad later dan 7 u. open te stellen. De aktieleden zijn van oordeel dat omdat het zwembad om 7 uur sluit de werkende klasse geen gebruik kan maken van dit noodzakelijke gedeelte der welzijnszorg. Met de handtekeningen zullen de organisa toren zich in verbinding stellen met de gemeentelijke overheid. ZONDER RIJBEWIJS Venrays politie hield een perso nenauto aan bestuurd door een 23- jarige plaatsgenoot welke niet in het bezit bleek te zijn van een rijbewijs en al enige tijd de auto bestuurde. Proces-verbaal werd opgemaakt. SNELHEIDSAKTIE GAAT DOOR Nu de gemeentepolitie van Venray in het bezat is gesteld van een snel heidsmeter voor controle van de na leving van de maximumsnelheden, zal dé politie nog intenser dan eerder het geval was door blijven gaan met die controles. Dat ervaarden in Ys- selsteyn 16 automobilisten die de snelheidscontroles niet naleefden, in Venray-kom 6. De toegestane snel heden worden ruim aangehouden, maar snelheden welke gekonstateerd werden, bedroegen soms meer dan 100 km. TRACTOR TEGEN BOOM Doordat de remmen van de trac- todr, bestuurd door de 20-jarige van der Z. uit Heide op de Litsenberg blokkeerden, botste de tractor tegen een langs de weg staande boom, wel ke boom afknapte. De tractor werd zwaar beschadigd, maar de bestuur der bekwam geen letsel. BALDADIGHEID De politie kon de daders achter halen welke voor de verkiezingen een gemeentelijk aanplakbord te Leunen uit baldadigheid hadden ver nield. De vrienden R. S. en J. uit Heide zullen t.z.t. zich voor de poli tierechter moeten verantwoorden. BOTSING IN DE GROTESTRAAT De Marokkaanse gastarbeider L. B. reed met zijn bromfiets in de Gro testraat in de verboden richting en kwam in botsing met de personen- uato bestuurd door de Italiaanse gastarbeider P. Materiële schade. INBRAAK IN DE SOOS Voor de derde maal hebben on bevoegden zich toegang verschaft tot de gebouwen van de jeugdsoos SR '65 in de Hoenderstraat. Deze keer bedroeg de buit een pick up met 150 platen, een versterker en twee luidsprekerboxen. De ge meentepolitie heeft de zaak in on derzoek. BRANDJES Venrays brandweer moest worden ingezet voor een begin van bosbrand aan de Maasheseweg. Dertig are werd een prooi der vlammen, maar uitberiding kon worden voorkomen. Op de puinplaats te Ysselsteyn ontstond brand waarvoor gevaar be stond voor het mobilisatiecomplex. Maar Venrays brandweerlieden wis ten ook dit gevaar te voorkomen. Nabij boerderij Huberts in de Heidsepeel ontstond brand waarvoor de hulp van de brandweer werd in geroepen. Ook hier konden de brandweerlieden het vuur lokalise ren en de schade beperkt houden tot wat zwartgeblakerde recreatiegrond. Nogmaals wordt erop gewezen dat de droge ondergrond van de bossen in hoge mate brandgevaarlijk is en voorzichtigheid met vuur geboden wordt. Een weggeworpen peuk kan reeds brand veroorzaken. AS GEBROKEN Op de kruising LangstraatDeur- neseweg zakte de vrachtauto be stuurd door J. uit Horst door een as. De verkeersdeskundigen van Ven rays gemeentepolitie stelden een aantal mankementen aan de vracht auto vast, waardoor deze in beslag werd genomen. NOG STEEDS DIEFSTALLEN VAN BROMFIETSEN Nog steeds blijven er meldingen bij de politie binnenkomen van dief stallen van on- en afgesloten brom fietsen. Het is wel duidelijk dat de ze voertuigen gebruikt worden als laatste verbinding naar huis. Geef daarom deze joyriders geen kans en stal deze bromfietsen dusdanig dat zij niet voor het wegrijden klaar staan. AANRIJDING Onvoldoende opletten was oorzaak dat op de Grote Markt een botsing ontstond tussen de personenauto's bestuurd door v. E. uit Wanssum en P. J. T. uit Venray. Materiële scha de. GESLAAGD Voor het eindexamen gymna sium slaagde te Rolduc de heer J. M. van Ham. Op 3 juni 1970 slaagde mej. Ti neke Akerboom voor Mulo A aam de Mavo te Grubbenvorst. „Opzettelijke belediging", stelde de officier van justitie. „Absoluut totaal onopzettelijk", baste de gemoedelijk uitziende Ita liaanse verdachte voor het hekje van onder een weelderig uitstaande kne vel. „Maar u bent er toch wel van over tuigd, dat het een belediging was", konstateerde de politierechter. „Maar ja, het is de skrikkelijkste belediging die ik ken, ja". „U had geen erger belediging kun nen bedenken?" „Nee, ik wist kéén beter, ja". „U hebt dus nog even bedacht wélke belediging u zou gebruikjen en toen hebt u juist deze genomen, om dat 't de ergste was die u kon vin den?" De ruig behaarde en gebruin de Italiaan trapte niet in dat valle tje. „Maar ja, tijd om te bedenken was daar helemaal totaal niet, ja. Ik moest kauw één antwoord daar tus sen werpen, ja. Daar werd mij niet veel tijd kekund om mijn denkhoofd te verbruiken, ja." „En u kent al veel Nederlandse scheldwoorden?" „O ja, skoft, kriezel, stomoor, Zondag 7 juni jl hebben we voor het laatst vóór de zomervakantie 'n viering gehouden. Zondag 14 juni a. s. zal er dus geen viering meer zijn. In plaats hiervan heeft het bestuur gemeend een hearing te moeten or ganiseren. Onder leiding van een discussieleider zal in kleine groep jes gepraat kunnen worden over al les wat met de viering te maken heeft. De commissie die zich met de or ganisatie heeft bezig gehouden heeft enkele vragen opgesteld waarvan kan wordien uitgegaan. Het bestuur hoopt op deze manier te ontdekken wat er onder de be zoekers leeft en welke ideeën ze hebben om de viering afwisselender en boeiender te maken. Wij hopen dat alle regelmatige bezoekers as. zondag 14 juni om half elf in de Levensschool aanwe zig zullen zijn om hun steentje bij te dragen. De eerstvolgende viering na de va kantie zal zijn op 23 augustus a.s. Bezorg uw advertenties voor Peel en Maas s-v.p. zo vroeg mogelijk zijksnor, sofferd, oude lol, die leren jou het eerst in de fabriek! Ik al uit- keskeld ook voor één dame." De politierechter liet snel de eer ste getuige binnenkomen. Loge mentshoudster gaf ze op als beroep. Jawel, ze was uitgescholdien. Ver schrikkelijk uitgescholden. „En ook nog beledigd, meneer de Gerechts dienaar," „Wat is het nu geweest, een scheldwoord of een belediging?" „Van allebei, meneer de Gerechts- diender." Wélk woord werd er ge bruikt was wilde ze niet zeggen. De politierechter stuurde haar ge ïrriteerd weg en liet een volgende getuige binnenroepen. Een schriele man, die je pas ontdekte als je er gens in z'n te wijde confectiepak zocht. „Automatenreperateur", gaf hij op als beroep. „O, bent u die man die door de gleuf kruipt om het geld terug te ha len?" „Nee, edelachtbare, ik maak het deurtje open." „Er waren moei lijkheden met de automaat. Wat voor automaat is dat eigenlijk?" „Deze was nog van het type AX 39, edelachtbare, Frans fabrikaat. Zo'n oude model waar je wel eens een tik tegen moet geven. „Jaja, zo'n handig instrument om geld in te werpen en waar je heel lang op moet slaan om het weer terug te krijgen". Dat wilde deze getuige niet ontkennen. „En de verdachte had daar op die dag ook geld in gedaan?" „Jawel, edelachtbare. Ik was al gewaarschuwd door de eigenaresse dat 't kreng 't weer niet deed. Ik ben daar zo wat elke week, maar ze wil geen nieuw model kopen, ziet u. Ik kom toevallig aan en daar staat die meneer hier te beuken op dat ding, van heb ik jou daar". „Wat wilde hij dan uit die auto maat halen?" „Zijn geld natuurlijk. Nou ik deed het deurtje open, toen rolden er al lemaal guldens uit. Hij nam 'n duik. En z'n hospita nam 'n duik. Maar zij eiste alles op. En hij hield vol dat hij er heel wat guldens in ge stopt had en dat er niks uitgeko men was. Nou dat kon nog kloppen ook, want de voorraad zat er nog on aangebroken In". „Welke voorraad?" „Die ik er de week daarvoor in gestopt had. Nou, toen kreeg je het gegooi in de glazen. Ik heb er wel 'n stel mooie woorden bijgeleerd!" De officier rees overeind en meen de, dat in dit geval wel van opzet telijke belediging kon worden ge sproken. Hij eiste 25 boete. De bepluimde bovenlip trok trillend op. „Oe kan ik opzettelijk als ik de taal zo slekt kenen? Ik niet eens koed weten, wat die woord beteke nen!" De politierechter maakte er een tientje van. „Het woord betekent helemaal niets" meende hij, „maar de mensen zoeken er heel wat ach ter". Toen het gezelschap vertrokken was, wisten we nóg niet welk woord er nu gevallen was WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1970 | | pagina 13