1 LIJST 8 Opening verkenners- en rowan-huis VENRAY-PUZZLE Burgemeester opende St. Vincentiushuis in wentai} „Met z'n allen leven in een leefbaar Venray S.V.V. NIEUWS PULS PULS VRIJDAG 29 MEI 1970 No. 22 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFF&CR1 AD VOOR VFNRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 13 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VV CCrVDLM\J V UUrl VCIVnH T OM UlVliJintrxtlV PR|JS PER KWARTAAL f Z25 (buiten Venray 2.50) Burgemeester Schols heeft vorige week een deel van zijn ambte lijke tijd doorgebracht met het openen van allerlei zaken. Zo was er de boerenleenbank, zo was er het St. Vincentiushuis en de mu ziekfeesten. Maar een van meest ongekunstelde was ongetwijfeld de opening van het nieuwe home voor de Venrayse verkenners en de Rowans, gevestigd in wat voorheen de boerderij verstraelen was aan de-Maashese weg. De stallen van deze voormalige boerderij hebben de Venrayse jon gelui, die het spel van verkennen nog steeds beoefenen, in het voor bije jaar uitgebouwd tot een pracht onderkomen, waarbij vooral de Ro wans gezorgd hebben voor een up- to-date home, met bar en werkka mers, met een aparte foto- en film- afdeMng, een geluidsstudio en een doe-het-zelf werkplaats om van te watertanden. Dat ook magazijnen enz. tiptop in orde waren, was bijna vanzelfsprekend. Namens de Rowans verwelkomde de Rowan-chef de heer G. Linssen de gasten, waaronder Deken Loonen, wethouders Schols en veel oud-ge- dienden van verkennerij en Rowans. Hij wees er op dat dit nieuw ver blijf het voorlopige eindstation is van liefst 11 onderkomens, die de verkenners intussen in Venray ge had hebben. Maar desondanks was hij vooral het gemeentebestuur dankbaar voor de hulp, die men al tijd geboden had en die ook ditmaal een deel van Venrays jeugd een on derkomen gegeven heeft, dat hen in staat zal stellen het oude en toch nieuwe spel van verkennen te blij ven beoefenen. Nu bij het 25-jarig feest van de St. Odagroep, de St. Pe- trusgroep in staat blijkt, dit visite kaartje af te geven, aldus de heer Linssen, blijkt nog eens overduide lijk dat het spel van verkennen in Venray nog levendig is en voor ver schillende jongelui mogelijkheden biedt zich al spelende voor te berei den op de maatschappij van mórgen. HET SPEL VAN VERKENNEN was ook het onderwerp wat de com missaris van het distriot Venray- Horst de heer W. Kooien aansneed, toen hij vergelijkingen ging maken met de situatie van 25 en van 60 ja ren geleden, toen de eerste verken- nersgroepen werden opgericht. Nog glitijd geeft het „verkennen" de jeugd de ruimte en de gelegenheid in het spel zichzelf te ontwikkelen. „Als men tegenwoordig hoort spreken over kreativiteit en ludiek gebeu renaldus de heer Kooien, „dan is dat feitelijk al 60 jaren geleden in het spel van het verkennen neer gelegd en tot ontwikkeling ge bracht." Hij moest konstateren dat er thans na de stormloop vlak na de bevrij ding een zekere stilstand was geko men in de groei van de verkenners- beweging. Maar hij dacht dat dat (advertentie) In deze „Venray-puzzle" staan enkele typerende dingen betreffende Üe gemeente Veniray. De rest is algemeen. De puzzle bestaat uit twee gedeeltenEerst lost U de kruiswoordpuzzle A op, waarvan de beschrijving hieronder volgt. In dat deel A ziet U in sommige hokjes rechts onder eien cijfer staan. Deze cijfers correspon deren met de cijfers in fig. B. Bijvoorbeeld: in horizontaal 1 staat in het vierde hokje rechts onder het cijfer 17. Sitel dat tijdens het oplossen van de puzzle blijkt dat in dat hokje de letter „o" staat, dan vult u in figuur B in hokje 17 een o in. Onder de goede oplossingen wordt een le prijs verloot: een V.V.V.-bon ter waarde van 10.en twee 2e prijzen: V.V.V.-bonnen ter waarde van elk 5.te besteden bij de Venrayse middenstand. Oplossingen, zowel A als B op een voldoende gefrankeerde briefkaart vóór 3 juni sturen naar: Opbouw 70, Propagandacommissie, St. Paulus- Horizontaal 1. Burgemeester 5. op die manier 6. werkwoord 7. zijne eminentie (fr.) 9. kerkdorp 12. kijkbuis 13. rund gebraden met karnaval 14. Feijenoord in de competitie 15. Noorse god 17. met name 18. pers. voornaamwoord 19. voetbalclub 20. pers. voornaamwoord 21. zijne excelentie (fr.) 22. aantal lijsten op 3 juni 23. explicatie 24. eminentie 25. in orde 27. tijdperk 28. onder andere 30. honingbij 31. gebabbel Verticaal: 1. cultureel centrum 2. plant 3. zenuwarts 4. stoomschip 5. belangrijke lijst op 3 juni 7. wat gaat u doen op 3 juni 8. bekende krant 10. boom 11. wijk 16. en volgende 20. erg 21. harde wind 26. bloei wij ze 27. eerste vrouw 29. voorzetsel 1 2. 5 4 7 ie lo 11 IX IS 16 'f 19 IA XX IA xy VS 16 een bezinning als welke thans aan de gang is en die o.m. zal leiden tot het opruimen van confessionele scheidingslijnen, de verkennerij weer zal maken tot een elite-jeugd beweging. Niet in de zin, zoals vroe ger, toen alleen materieel gestelden hier een plaats in vonden, maar juist als een moderne jeugdbeweging, die ook voor vele jeugdigen van deze tijd nog veel te bieden heeft. DRAECKESTEYN Burgemeester Schols was zeer te vreden dat hier weer voor een deel van Venrays jeugd het beruchte ruimte-vraagstuk voorlopig is opge lost. En het gemeentebestuur heeft hier graag zijn medewerking aan willen geven, al was het alleen maar als erkenning van het vele waarde volle in het spel van verkennen. Een spel dat niet alleen zijn belemmerin gen heeft gehad door ruimtegebrek, miaar ook door het ontbreken van het nodige kader. Hij vertrouwde dat de verkenne rij nu ze dat ene probleem over wonnen heeft, ook het andere zal meesteren. En hij vertrouwde dat ze daarnaast een duidelijke eigen zal blijven houden in de pluriformiteit, die ook de jeugdbewegingen en alles wat daar om en aanhangt niet on bewogen laat. Hij wenste de zilveren St. Oda groep van harte geluk en wees op het vele levensgeluk dat ze in de voorbije 25 jaren aan een niet on belangrijke groep van Venrays jeugd geboden heeft. En met de wens dat dc welpen, verkenners en rowans dat ook in de toekomst, mede door dit nieuwe home, zullen vinden ont hulde hij de nieuwe naam van het home: Draeckesteyn Daarna bezichtigden de vele gas ten de prachtige onderkomens, waarbij die van de Rowans, zoals gezegd, terecht grote aandacht trok ken. Natuurlijk was ook de buurt genodigd en vele oud-verkenners, terwijl zondag de ouders in de gele genheid gesteld werden het resultaat van veel avonden en middagen werk eens op hun gemak te bekijken. Zowel de verkenners als de rowans hadden vele gelukwensen en woor den van waardering te incasseren voor wat zij in het voorbije jaar hier wisten klaar te maken. Een voorbeeld voor vele andere jeugdbewegingen, al dan niet geor ganiseerd. In aanwezigheid van liefst twee leden van Ged Staten, t.w. de heren Lebens en van de Voort, kon vrijdag de heer Leurs burge meester Schols uitnodigen om het nieuwe en het verbouwde St. Vincentiushuis aan de Heuvelstraat te openen. De heer Leurs, in zijn kwaliteit als voorzitter van het stichtingsbestuur van dit huis, had daarnaast al de heer inspecteur van de geestelijke volksge- zandheid, de heer Dolk, kunnen verwelkomen en vele andere gas ten w ST. JOZEF Het is bijna 93 jaar geleden, dat de Zusters van St. Jozef naar Ven ray zijn gekomen. Naar Venray zijn gekomen om de zieken te verplegen, die toenidertijd in de zgn. armenhuis- jes aan de Overloonseweg waren ondergebracht, om in 1880 het Sc. Jozefklooster te bouwen om daar nog weeskinderen te kunnen opvangen en op te kunnen voedlen enom armoede te lijden. Ze hadden dan wel de gelofte van armoede afgelegd maar zoals ze die in Venray in de harde praktijk moesten brengen, geldt in deze tijd feitelijk voor een grof schandaalMen heeft daar jaren geleefd van de ene dag in de andere, van de ene snee brood naar de andere. Daaraan moesten we denken toen vrijdag diezelfde zusters het riante verpleeggebouw van St. Vincentius de talrijke gasten konden laten zien. Een modern en efficiënt gebouw, waarin 115 psychisch gestoorde vrouwen een prachtig en doelmatige onderkomen en tehuis vinden En men kan alleen maar gelukkig zijn, dat de situatie in materiële zin zo veranderd is, maar dat de dienst baarheid jegens de lijdende mede mens door diezelfde zusters nog even groot geschreven wordt als in 1877 toen zij naar Venray kwamen ARMOEDE St. Vincentius is nog altijd dachten we de patroon der armen. We hebben U al verteld van de meer dan droeve omstandigheden waaron der tientallen jaren lang deze zusters in Venray gewerkt hebben, een si tuatie, die eerst in de twintiger ja ren feitelijk een tikkeltje verander de in gunstige zin. Niet dat toen alle dagen vetpot was, maar men kon toen feitelijk eens een week vooruit denken in plaats van maaltijd naar maaltijd. Men kon toen immers pen siongasten opnemen, die wat meer betaalden en ook de gemeenten wa ren een tikkeltje scheutiger met kostgeld voor armen en wezen. Maar als in 1929 het meisjeshuis Nazareth afbrandde besloot men tegelijkertijd met de nieuwbouw daarvan het St. Vincentiushuis te bouwen, weer ten behoeve van ramen en gebrekkigen. Het bloed kroop nu eenmaal waar het niet kon gaan en bij alle ellende van die tijd meenden de zuster nog een taak te hebben. Maar we hebben altijd het idee ge had, dat toen in 1934 de doktoren Schim v. d. Loeff en dr. Veraart naar St. Jozef kwamen, dit meer was om de zusters weer eens uit de puree te haden dan om te voldoen aan wet telijke voorschriften, die men toen ging stellen. En ze hebben er in meer dan een opzicht een gelukkig werk mee gedaan. PSYCHISCH GESTOORDEN Waar het om ging namelijk was de toen opkomende vraag of men psychisch gestoorden, waarvan op medische gronden niet aan te ne men was dat ze naar de maatschap pij terug zouden keren, doch overi gens rustig en bedaard waren steeds maa.r moest onderbrengen in de vrij dure psychiatrische inrichtingen en of voor hen geen goedkopere ver pleging mogelijk was. Welnu in 1934 kwamen genoemde doktoren St. Jo zef voorspellen van het Vincentius huis een dergelijke inrichting te ma ken, waarheen dan rustige patiënten van St. Anna konden worden over gebracht. ,Men heeft „ja" gezegd en van 1934 tot 1936 werd de zaak verbouwd en kreeg Vincentius zijn nieuwe be stemming, in 1937 werd het tehuis wettelijk erkend. OORLOG In de oorlogsdagen werd ook St. Vincentius geëvacueerd, wat gete kende dat men met 111 patiënten naar Deurne, Eindhoven en later België moest. Maar als in 1945 de mensen terug komen, dna begint de uitbouw. Er komt een naaikamer en werklokaal bij, er komt oliestook. Er komt een volière, de vroegere strijk- mangelkamer wordt verbouwd, er komt straatverlichting. Maar als men dan besluit tot nieuwbouw en verbouwd wordt in 1966 de stichting St. Vincentius geformeerd, waarin leken naast de zusters zitting gaan krijgen. En intussen wordt St. Vin centius uitgebreid met nieuwbouw en wordt de oude vleugel verbouwd. Dat alles kon de voorzitter van de stichting samen met de Zusters van St. Jozef thans de gasten tonen. Een investering van ruim 4 miljoen gul den is daarmede aan een einde ge komen. AFSLUITING? Burgemeester Schols vroeg zich af of daarmede niet een stuk welzijns zorg door de zusters werd afgeslo ten, dat zij 90 jaren geleden onder heel beroerde omstandigheden zijn begonnen. Ook hij dook in de histo rie van armoe, van het schooien om wat geld voor armen, zieken en weeskinderen en prees de zusters om hln goedheid, waarbij ze zichzelf ge heel wegcijferdenHij was geluk kig met het feit dat het nieuwe St. Vincentiushuis een eigen plaats zal innemen in de krans van verzorgen de instituten, die Venray reeds heeft. En hij sprak de hoop uit dat dit nieuwe Vincentiushuis tot in lengte van dagen diezelfde goedheid zou mogen blijven ondervinden, die de zusttrs tot op heden immer gegeven hebben. RIJKDOM De heer Dolk de inspecteur van de geestelijke volksgezondheid felici teerde de stichting met dit nieuwe tehuis, waarin meer en aangepaste ruimte is gekomen om te wonen en te werken. Hij bracht een eresaluut aan de directies van St. Anna, die hiermede een daad gesteud hebben, waarom ze door velen bijd worden. Als voorbeeld noemde hij omstan digheden, waarin in de regio Gel derland nog vele patiënten leven en werken. Dan is men in Venray in een paradijs, temeer waar goede kontakten bestaan met de bestaande psychiatrische inrichtingen, die ook op het gebied van zwakzinnigenzorg en verpleging een vooruitstrevend beleid tonen. In dat verband vroeg hij rich af of ook hier geen kansen zijn voor de oprichting van een psy chiatrisch dag-ziekenhuis? Mevr. Rutten-Tielen SPORT Uitslagen zondag 24 mei: Venray 1Volharding 1 21 Bevo 2Venray 2 13 Wanssum 2Venray 3 11 Venray 4RKDEV 2 0—9 Wittenhorst 5Venray 5 07 Venray 6Grierudtsveen 111 Venray 7Castenray 2 43 Meerlo 3Venray 8 36 Excelsior 2Venray 9 30 Ook zondag j.l. heeft Venray 1 in streekderby tegen Volharding 1 weer de volle winst behaald. Dat betekent dat de SVV'ers uit de laatste 5 wedstrijden niet minder dan 9 winstpunten behaalden. Het is zondag jJ. wel een moeilijke wedstrijd geworden. Volharding kon vrijuit spelen, terwijl er voor Venray theoretisch nog heel wat op het spel stond, want er moest minstens één punt behaald wor den om zeker te zijn van behoud van het 2e klasserschap. De 21 overwinning die de Ven- rayers uiteindelijk behaalden, was alleszins verdiend, maar niet gemak kelijk. In de eerste speelhelft was Venray de betere ploeg, .maar had Vrouwe Fortuna niet op de hand. Zo zag o.m. van de Velde een van dicht bij ingeschoten bal nog net gestopt, terwijl J. de Klerk, die doorbrak en alleen voor doelman van Rhee ver scheen door twee verdedigers ten val werd gebracht, door de scheids rechter met een simpele handbewe- DANK Zuster Antonio bracht de dank over vn de Provinciaal Overste voor de hulp en steun( die mien immer van de gemeenschap Venray had mogen ontvangen, zo lang de zusters hier zijn. Ze herdacht met een kort woord de overleden voorzitter van de stichting, de heer Eerebeemt, en nodigde graag de gasten uit voor 'n rondleiding langs en in het nieuwe gebouw, waarin de patiënten vreed zaam hun werk heden of keken naar het nieuwe fontein dat de aanne mer Gebr. Knops de patiënten ge schonken had gign werd weggewimpeld. Bij een door de Linksbuiten hard op doel ge schoten vrije trap verrichtte doel man Ewalts een fraaie redding. De rust ging in met dubbelblanke stand. Reeds in de 3e min. van de tweede helft had Volharding succes doordat een verdedigingsfout resoluut werd afgestraft: 01. Venray toonde ook nu weer dat 'n achterstand geen verlies behoeft te betekenen. Fel werd er gestreden om gelijk te komen en dat lukte in de 17e min. toen Piet van Aalsum een vrije trap hoog voor het Vol harding-doel plaatste, J. de Klerk kwam tussen enkele verdedigers uit en de kopte de bal onhoudbaar langs doelman van Rhee: 11. De Venrayers waren hiermee ken nelijk niet tevreden en kwamen van uit een gesloten verdediging met snelle aanvalLen via de vleugelspe lers opzetten. In de 35e min. onder nam J. Siebers een lange solo-rush, plaatste de bal voor de voeten van H. Mulders, die dichtbij beheerst in schoot: 21. In de slotfase kwam Volharding nog fel opzetten, maar dankzij en kele goede reddingen van doelman Ewalts bleef de stand 21, waar mee Venray weer een verdiende overwinning op haar naam bracht. Het was overigens een felle, maar sportieve wedstrijd. Dank zij deze overwinning heeft Venray zich in de middenmoot van de ranglijst genesteld. Naast RVU zal IVO het komende seizoen in de 3e klasse moeten uitkomen. A.s. zondag rijn we dan toe aan de laatste competitiewedstrijd. Venray 1 gaat dan op bezoek bij IVO, dat reeds gedegradeerd is. Het zou voor Venray een mooie afsluiting zijn als deze competitie met een overwin ning werd beëindigd. Programma: zaterdag 30 mei: Venray 2Helden 2 17.30 u. Wittenhorst 4Venray 4 17.30 u. Zondag 31 mei: IVO 1Venray 1 Venray 5—TOP '27 2 America 3Venray 6 Meerlo 2Venray 7 Venray 8Meterik 4 Venray 9DIS 3 2.30 u. 2.30 u. 2.00 u. 2.30 u. 12.00 u. 12.00 u. Op 11 juni a.s. zal bestuur en se lectieafdeling afscheid nemen van de

Peel en Maas | 1970 | | pagina 9