75 jaar Onderwijzersbond LIJST 4 Boerenleenbank heropend Herbouwde Laat U niet leiden door beloften van anderen, daarom stemt hier op INGEZONDEN PIJLS PULS Harmonie- feesten VRIJDAG 29 MEI 1970 No. 22 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT SROTEeS^TG2ABVEPO5TBUdS^ ™2?f WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 13 ct por mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (builen Venray 2.50) De Harmoniefeesten gaan zo lang zamerhand naar hun hoogtepunt toe. Nadat vrijdag een koude, maar desondanks drukke receptie de fees telijkheden had ingeluid, was die zelfde kou wel spelbreker bij het op treden van de Tirolerkapel met Im- ca Maria. Daar was de publieke be langstelling maar matig. Zondag echter, toen burgemeest- ter Schols de Harmonie uit Beek en de fanfare uit Leuth kon begroeten - alsmede de gasten van de Lim burgse Bond en van de Belgische Fedekam - toen stond de zon hoog aan de hemel en werd het concours geblazen in de hemdsmouwen Dat daarbij Leuth het op moest nemen tegen Venray en Beek was een ongelijke strijd, maar gemusi ceerd is er wel. Venrays Harmonie blonk vooral uit met het optreden van de solist Peter Steyvers, zoon van de dirigent, die terecht een ex tra pluim kreeg van een overigens welwillende jury. En dat Venrays Harmonie nog altijd marsen op z'n duimpje kent, bewees de machtige vertolking van 'Punchinello' en 'In Rechte Baan'. Eerste klas vakwerk. Maandag was het de beurt aan de toepers, die er een gezellig en in tiem feest van gemaakt hebben - waarbij dan geslagen en ge-armoeid werd. Dinsdag ging voor een practisch uitverkochte zaal een modeshow, waarin dameskleding, costuums, le derwaren, schoenen, accessoires en juwelen en bloemstukken te zien waren diie er niet om logen. Een beste presentatie van Venrays za ken, waaraan zowel gasten als deel nemers met genoegen terug zullen denken. Woensdag moest men voor de jeugd twee uitvoeringen geven, zo groot is de belangstelling voor Pico Bella en de tractatiesVoor een gulden waren ze een hele middag zoet. GEZAMELIJK CONCERT Nu we dit schrijven maken de mu zikanten uit Venray zich op voor t jubileumconcert, waaraan alle Ven- rayse corpsen deelnemen. We stel len ons hiervan veel voor en hopen zelfs dat dit een soort traditie kan worden Vrijdag is er de beatband Cuby en the Blizzards. Gezien de grote belangstelling bij de voorverkoop wordt dat een knots-avond. De wat ouderen wachten misschien liever tot zaterdag, als weer een Ti rolerkapel, ditmaal met Gonny van den Bos er een plezierige avond van gaat maken. Zondag komen uit België de mu ziekgezelschappen uit Hamont en Kaulille en de fanfares uit Schinnen en Pey. Dat wordt een muzikaal ge beuren van de eerste orde En dan zal de Gouden Trompet van Willy Schobben dit feest „uit blazen", maar niet eerder dan na een gezellige dansavond. Als de weergoden een beetje mee werken krijgen we nog een .schoon" weekend in het prachtige St. Oda- park. Dus duimen maar Met een plechtige eucharistievie ring en een feestelijke receptie van 5 tot 7 uur in den Engel, gaat de 175 leden tellende onderwijzersbond van Venray vanmiddag zijn 75jarig bestaan vieren. Niets is moeilijker dan te pogen iets meer te ontdekken over de ge schiedenis van deze „vakbond", die een der eerste vakorganisaties in ons Venray was. De oorlog heeft prac tisch alle gegevens daaromtrent doen verdwijnen. Vast staat wel dat in maart 1895 in Venray een onderwij zersgezelschap opgericht werd uit 't arrondissement Gennep waar toen- dertij d de 14 onderwijzers uit Ven ray lid van waren. Dit gezelschap had in zijn denk beeldig vaandel geschreven „de voortgaande verbetering van het la ger onderwijs en de behartiging van de belangen van het onderwijzend personeel". En men trachtte dat te bereiken met verplichte maande lijkse bijeenkomsten, de schooljeugd had dan een vrije middag, waarop dan alle mogelijke onderwijs-pro- blemen besproken werden. Van deze vergaderingen moesten verslagen ge maakt worden, ook voor de inspec teur, die o.m. precies wilde weten welke onderwijzers wel eens spij belde op deze bijeenkomsten. De eerste voorzitter was de heer de Ponti uit Oirlo en men treft in de ledenlijst van toen bekende na men aan, als: Kreykamp, Derksen, Houba Messemaekers v.d. Berg Ver beek e.a. Een van de secretarissen van dit gezelschap is o.m. nog ge weest de heer H. Maas die in 1903 afsheid neemt. ONDERWIJSPROBLEMEN Op deze verplichte maandelijkse vergaderingen hield om beurten een der onderwijzers een lezing over „een onderwijskundig probleem" bv. de nieuwe spelling, hoe men kinde ren het beste kon leren lezen enz. Zo wordt er in 1896 al terdege ge foeterd dat er veel te weinig gele genheid is om aan gymnastiek te doen en dat de openbare toiletten zowel in de Venrayse scholen als in de scholen van Merselo, Leunen, Oirlo en Oostrum (anderen waren er nog niet) beslist onvoldoende waren. Maar ook hele requesten werden opgesteld naar Venrays gemeente bestuur, waarin betoogd werd dat 'n postbesteller nog meer verdiende dan een onderwijzerEn de raad gaf maar geen krimp Hoe het zij, dit gezelschap was in feite een soort verplichte ondewij.-» zersvakbond, waaruit na de eerste wereldoorlog - in de twintiger jaren - de r.k. onderwijzersbond in feite is voortgekomen. Toen begonnen kwesties te spelen als het bijzondere onderwijs, en werd aangedrongen om de toch al bestaande bond van r.k. onderwijzers uit te bouwen. Het schijnt het eerste hoofd van de nieu we lagere school in Ysselsteyn te zijn geweest, die van het gezelschap van 1895 de onderwijzersbond van nu gemaakt heeft. Het accent kwam toen ook meer te liggen op onderwij zersproblemjen dan op onderwijsproblemen, maar 't VAN ACHTERKAMER NAAR KASSIERSLOGE BURGEMEESTER OPENDE BOERENLEENBANK In 1957 nog in een vry gemaakte kamer als kantoor, in 1970 in een al tweemaal verbouwd bankgebouw met een kogelvrije kas- siersloge, met aparte afdelingen voor effecten, verzekeringen, fi nancieringen en vakantiereizen. Ziedaar de ontwikkeling van Venrays boerenleenbank, die bekroond werd met een officiële her opening door burgemeester Schols en rijkelijk vloeiende champag ne, extra krant, een brochure over Venray en een gift van 2500,- voor Venrays bejaarden GESCHIEDENIS Het was een heel gezelschap, wat de voorzitter van het bestuur der boerenleenbank, de heer Wismans, vooraf in de foyer van de schouw burg kon begroeten. Uit alle geledingen zoals dat heet van Venrays bevolking had men afgevaardigden genodigd, die door de heer Wismans nog eens ge wezen werden op de betrouwbaar heid en het dienstenpakket van de bank. Hij ging de groei van de bank na, die opgericht in 1899, reeds 25 ja ren later 264.000,aan gelden kreeg toevertrouwd en daarvan 225.000,op haar beurt weer had uitgeleend, maar toen in de krisis- en oorlogsjaren terecht kwam, die ook deze bank niet spaarden. Er was in de opbouwperiode na de oorlog ternauwernood tijd om het 50-jarig bestaan te vieren, maar in 1954 waren de toevertrouwde gelden reeds gestegen tot 442.000,en de voorschotten tot 520.000, In 1957 besloot men tot de bouw van het bankgebouw toen wel bleek dat in het uitgroeiende Venray het moeilijk meer te doen was zitting te houden in achterkamers en zo meer. De groei van de bank demon streert de groei van Venray. In 1959 zijn de spaargelden al gestegen tot 5,9 miljoen en haalt de bank een om- zte van 62 miljoen. Deze uitgroei noopte in 1964 al tot een verdere uit bouw van het enkele jaren oude bankgebouw, dat mede daardoor in 1969 een omzet kon halen tot 542 miljoen ofwel 2 MILJOEN PER WERKDAG Dat tempo was ook niet bij te be nen en daarom kwam de tweede in grijpende verbouwing die ook al no dig was om de 15.500 rekjenmghou- ders van Venrays bank (mede door salarisuitbetalingen per bank) te kunnen opvangen. En deze verbou wing was, die burgemeester Schols te openen kreeg. Maar niet eerder voordat hem namens de directie een feestelijke cheque werd aongeboden voor een sociaal-cultureel doel ter grootte van 2500, VLOTTE GROEI Burgemeester Schols greep met bedde handen de kans aan om weer eens iets te verteilen over de vlotte groei van Venray, die hij demon streerde meit de volgende cijfers: aantal vergaderingen werd ook dras tisch verminderd. De man die ongetwijfeld het langst aan het roer van deze bond heeft gestaan, is wijlen de heer Th. Peters geweest, die lang voor de laatste oorlog de leiding had, maar ook nog geruime tijd daarna. Met de heer J. van Heijster (als secretaris) hebben beiden jarenlang de steeds groeien de bond geleid en de uitbouw mee gemaakt van het lager onderwijs in Venray, en dat ten dele mee bege leid. Dat na de oorlog, nu de organisatie staat onder leiding vain dhr Pluk, de onderwijsvernieuwingen erg veel aandacht getrokken hebben en nog trekken, zal iedereen duidelijk zijn, die in deze tijd kinderen op school heeft. 75 JAREN hebben Venrayse onderwijzers en onderwijzeressen in deze vakorgani satie de problemen besproken en be handeld, waarmee het onderwijs in onze gemeente te maken had. Er zijn jaren geweest, dat het leven rustig en kalm voortging en men zich .al leen maar boos kon maken over 'n nieuwe spelling die werd aangekon digd. Nu zijn er jaren, waarin het hele onderwijs in feite onderste bo ven wordt gehaald en kinderen zelfs briefjes gaan schrijven naar een mi nisterDat alles zal bij deze feestelijke herdenking naar voren komen, maar niet in het minst zal ook aandacht gegeven worden aan de onderlinge vriendschap, die in deze organisatie zo'n grote kansen heeft gekregen. bevolkingsaanwas 1960-1970: 25% bouwvergunningen in 1963 342 t.w.v. 10 miljoen; bouwvergun ningen in 1969 536 t.w.v. 20 mil joen; grootte gemeentebegroting 1960 6 miljoen; grootte gemeentebegro ting 1970 21 miljoen; besteed aan volkshuisvesting in 1960: 563.000,te besteden aan volkshuisvesting in '70 2.500.000; besteed aan openbare werken in 1960: 790.000,te besteden aan openbare werken in 1970 2.500.000,—; uitgezettte leningen in 1960: 17 miljoen; uit te zetten leningen in 1970: 55 miljoen. Was men in 1967 nog gelukkig dat men 172 woningen in dat jaar klaar kreeg, nu in 1970 wordt het gemeen tebestuur wat benauwd als er niet minstens 600 komen. Maar het is niet de overheid alleen, die via woning bouw, bestemmingsplannen e.d. de ontwikkeling bij moet benen, al ioopt bijv. de voorbereiding voor de stichting van een MTS al weer lek ker en onverwacht gunstig Het zullen ook de Venrayse men- ó^n zelf, hun instituten en instellin gen moeten zijn, die hun beste been tje voor zetten, aldus drs. Schols. GOED VOORBEELD Een daarvan, de boerenleenbank, geeft een goed voorbeeld. Dank zij de fdnancaeringsmogelijkheden, wel ke deze bank biedt, is er een be langrijke bijdrage geleverd voor de woningbouw, terwijl ze in de par ticuliere sfeer ook bijdraagt tot een grote welzijn van de bevolking, al dus de burgemeester. Tijdige aan passing aan gewijzigde omstandig heden, vooruitlopende op de toe komst, zal een gebod zijn waar de dienstensector in het snelgroeiende Venray rekening mee moet houden. Zijn grote zorg was of Venray dat dienstpakket zal blijven geven, dat men in deze snelgroeiende ge meente nodig heeft. Hij had soms de indruk dat men juist in deze sector wel eens vergeet bij de tijd te ztfn en te zorgen voor een ser vice die in een dusdanige entou rage gebracht wordt, dat ze aan de verlangens van nu en de nabije toekomst tegemoet komt Hij deelde verder mee dat de cheque, die hem geschonken was, be steed zal worden voor een BEJAARDEN BILJART en hoopte dat het vertrouwen dat de bank in de voorbije jaren heeft ver worven ook in de toekomst bewaar heid zal worden. Drs. F. Bakx, directeur van de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank in Eindhoven besprak de mo gelijkheden, die het nieuwe bankge bouw wel allemaal biedt met zijn ruime bali, bespreekhoeken en nieu we betalingssystemen. Hij trok een parallel tussen Eindhoven en Ven ray, beide plaatsen, die onverwacht in een stroomversnelling komen tus sen de verschillende geledingen, wil men het optimale kunnen bereiken, aldus de heer Bakx, die er verder op wees, dat verheffing van de levens standaard de koopkracht doet groei en en dat hogere inkomsten juist de hulp van banken nodig heeft. De boerenleenbank begonnen als de spaarbank van dubbeltjes pro beert die hulp in steeds grotere ma te te geven, waarbij ze als voorbeeld heeft de plaatselijke gebondenheid. Dat dit voor de banken ook zijn kon- sekawenties heeft blijkt uit het feit dat alleen al vorig jaar 70 nieuwe kantoren geopend werden en dat men met eigen computers en post diensten het dienstbetoon steeds be ter en meer aangepast-aan de eisen des tijds wil maken OPENING Na afloop van deze bijeenkomst in de foyer van de schouwburg ging het gezeelschap naar het nieuwe en vergrote bankgebouw, waar Deken Loonen een inzegermngsgebed uit sprak. LIJST 4 ACHTER Elders in dit blad publiceren wij 'n ingezonden stuk naar aanleiding van een verkiezingspropaganda van lijst 6. Het leek ons eerlijkheidshal ve juist om dat stuk, van de N.K.V.- voorzitfcer, ter kennis te brengen van de propagandacommisie van lijst 6. Wij stelden haar in de gelegenheid hierop te antwoorden, omdat 'n ant woord, volgende week in dit blad opgenomen, zou zijn als mosterd na de maaltijd. De verkiezingen zijn dan immers achter de rug. Hier nu het antwoord van lijst 6. Het N.K.V. heeft het noodzakelijk geacht opmerkingen te moeten ma ken over de samenstelling van lijst 6, de lijst Vermeulen. De onverkies bare plaats van de heer Schoester (voormalig voorzitter van de K.A.B. nu N.K.V.) zou geen voldoende ga rantie bieden voor het behartigen van de belangen van de groep be jaarden. Wij menen nu hiertegenover te moeten stellen: 1. De heer Schoester voelt zich als voormalig voorzatter beslist niet ge vleid met bovengenoemde stelling- name. Met het verzilveren van de feest- cheque in de kassiersloge (met ge pantserd glas) door burgemeester Schols was dan de bank officieel heropend en begon de champagne te vloeien. Die bleef vloeien tot laat in de avond de laatste gasten weg waren, die zich allemaal terdege konden overtuigen dat Venray met deze verbouwing een modern en up- to-date bankgebouw gekregen heeft. 2. De belangen van de groep bejaar den kunnen wel degelijk door de heer Schoester behartigd worden. Is het immers nodig dat alle leden van een bepaalde groepering in de raad komen, om voor him specialismen op te komen? Zouden we dan niet een raad nodig hebben van b.v. 121 zetels? Of is het ook mogelijk dat de leden van een bepaalde lijst ook na de verkiezingen regelmatig de respectievelijke belangen bespreken en door middel van hun raadsleden verwoorden? 3. Wij zouden haast veronderstellen dat het N.K.V. meent dat wij door de candidaatstelling van de heer P. Schoester, o.a. op titel van oud-voor zitter van de K.A.B. (N.K.V) al of niet de toestemming van het N.K.V nodig hadden 4. Mochten er nog twijfels bestaan over de kandidaten en de kwalitei ten der kandidaten van lijst 6 dan zijn wij gaarne bereid hierover eens openbaarlijk op nader te bepalen tijd en plaats te discusiëren. Met dank voor plaatsing. Alle leden van lijst 6 VELIG VERKEER REIKTE DIPLOMA'S UIT In een feestelijke bijeenkomst met 600 leerlingen van de lagere scholen in onze gemeente kon de heer De Bruijn, korpschef van de Venrayse gemeentepolitie, in het Luxor-the- ater de diploma's uitreiken van het Verbond voor Veilig Verkeer. 112 leerlingen uit de 5e klassen hadden foutloos het examen afge legd. Dankbaar was de heer De Br. voor de inzet van het onderwijzers corps, en hij hoopte dat door de kennis van de verkeersregels de Venrayse jeugd veiliger door het le ven zou gaan. De plechtigheid werd ook bijge woond door verschillende bestuurs leden van de afdeling Venray van het Verbond voor Veilig Verkeer en door de heer Fr. Janssen, wethou der van openbare werken.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 5