LIJST 8 Nogmaals RIJBEWIJS-MISERE Castenray kreeg zijn NIEUWE PASTOOR WAT kunt u verwachten van lijst 2 „Met z'n allen leven in een leefbaar Venray gRRUoKTEEs^TG2ABVEPV^BuDsEr1 TL^ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN jmgTSBg* PEEL OMNIBUS Boekhandel v. d. Munckhof n.v. VRIJDAG 29 MEI 1970 No. 22 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG f3 PEEL EN MAAS f3 INGEZONDEN Door toeval kreeg ik in handen het weekblad Peel en Maas van vrij dag 15 mei j.l. en heb het artikel Rijbewijs-Misere met aandacht gele zen. Als auto-rijschoolhouder kan en mag ik niet nalaten hierop te rea geren. De schrijver van genoemd artikel is mijns inziens niet volledig inge licht over de gang van zaken in de rijschool-wereld. Als dat wel het ge val was geweest, waarom die een zijdige kritiek, waardoor de rij schoolhouders weer in een verkeerd daglicht gesteld worden. De rij-opleiding in Nederland gaat de laatste jaren in een goede rich ting, de rijschoolhouders en hun in structeurs bekwamen zich steeds meer, de samenwerking met het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen en de over heid neemt steeds toe. Ik moet toegeven dat er minder goede, misschien enkele slechte rij schoolhouders of instructeurs zijn, maar die vindt U ook in andere in stellingen, scholen of bedrijven. Heeft U zich wel eens verdiept over de economische toestanden waarin de rijschoolhouders zich be vinden, de investeringen in hun les materialen e.d.? U praat over een goede boterham aan het opleiden voor het auto-rijbewijs. De auto rijschoolhouder moet voor een goe de boterham lang en hard werken. Het percentage geslaagden, dat U in Uw artikel aanhaalt, is gezien de huidige situatie in zijn geheel niet zo slecht in Nederland. Ik geef toe dat dit beter kan, maar dan moet U dit niet geheel bij de oplading maar ook gedeeltelijk bij de cursisten zelf gaan zoeken. U vergeet n.l. dat de gehele rij opleiding geschiedt op basis van vrij willigheid en U moet dan ook een duidelijk verschil zien tussen een school met leerlingen en een bedrijf met cliënten. Vele leerlingen, vooral jonge leer lingen, willen zo gauw mogelijk met weinig kosten het rijbewijs halen, ze nemen naar verhouding te weinig lessen, ze volgen slecht de theorie avonden en gaan onvoldoende voor bereid op examen. Ook mogen we niet vergeten dat de sfeer rondom de opleiding en het examen niet ideaal genoemd mag worden. Men praat te veel, dit schept een ongezonde sfeer en is niet bevorderlijk voor de opleiding en het examen. Een goed voorbereide leerling met een gezonde mentaliteit behoeft met zoals Uw artikel vermeldt, vaak examen te doen. Een andere factor is dat wij leer lingen krijgen die nief geselecteerd zijn, zoals dat op andere scholen of instellingen wel het geval is, om over leeftijd nog maar niiet te pra ten., Geen enkele leerling gaat bijv. eerst naar een dokter voor een event, onderzoek naar zijn lichame lijke en geestelijke gesteldheid, voor hij aan een opleiding begint. We kunnen dan ook in onze oplei dingen de leerlingen in drie groepen verdelen, waaronder goede, slechte en een groep, die het autorijden moeilijk leert. Uit bovenstaande blijkt dus dat 't percentage geslaagden op deze ma nier nooit ideaal kan zijn. Een goeie opleiding door een goed instructeur, aan een goede leerling, levert geen moeilijkheden op, en als alle rijschoolhouders te maken had den met geselecteerde en geschikte leerlingen, met een gezonde mentali teit, dan zal het rijexamen geen problemen met zich meebrengen. Mag ik hopen dat mijn toelichting op uw artikel de lezers van uw blad het nu van een andere kant mogen zien, n.l. van de kant van de rij schoolhouders zélf. WIM WILBERS kring Venlo. Antwoord van de redaksie: Wie uit ons artikel .alleen maar de eenzijdige kritiek op de rijschool houders distilleert, zal opnieuw le zen moeten leren In het bewuste artikel hebben - naar we dachten - duidelijk aange toond dat er 3 schuldigen zijn aan de tegenwoordige resultaten. Name lijk het Centraal Bureau, dat zich schijnt neer te leggen bij een derge lijk laag percentage geslaagden, ter wijl het in haar macht ligt om rij schoolhouders die nog altijd onder dat percentage zitten uit te schake len. Daarnaast hebben we wel de gelijk de situatie geschilderd dat verschillende rijschoolhouders zich door hun klanten laten dwingen om hen snel en te onvolledig voorbereid ter examen te laten gaan. Er is dus wel degelijk gewezen op de schuld van de examinandi zelf. Het feit echter dat rijschoolhouders zich daartoe laten dwingen, hebben we ook een bedenkelijke zaak genoemd. tel» Nu het dan weer zover is, dat de volgende week de gemeenteraadsver kiezingen plaats vinden, zal eenieder van U wel eens vooruit willen kij ken, wat onze gemeente betreft. Ook wij van lijst 2 hebben dit ge daan en wat wij ervan denken wil len wij U als kiezer duidelijk maken. Wij wijzen U op de industrialisa tie zoals uitbreiding Rank-Xerox, vestiging Girvil en Hollandia etc. Wanneer wij dit alles overzien, komen wij tot de conclusie dat Ven ray niet meer het Venray van vlak na de oorlog is èn dat het in de zeer nabije toekomst nog menige veran dering zal ondergaan. Dat deze ont wikkeling een zeer zware last zal leggen op het bestuursapparaat van de gemeente is ons ten volle bekend. Het zal niet meer zo kunnen zijn, dat Venray bestaat uit de. kom en 10 aparte kerkdorpen, nee, Venray zal moeten worden wat wij zouden wil len noemen GROOT VENRAY, dat één is in elk opzicht. Wij als lijst 2 begrijpen heel goed dat wij niet ieder voor eigen kleine dorpsge meenschap alléén, kunnen en mogen opkomen, maar dat wij gezamenlijk moeten werken voor de leefbaarheid van ons GROOT VENRAY. Als wij dit alles overdenken en wij zien dat de versnippering bij de verkiezingen steeds groter wordt, moeten wij toch wel ons voorhoofd fronsen. Wij hopen dat U onze ziens wijze deelt en dan zal het U duide lijk zijn, dat van de negen groepe ringen en partijen alleen lijst 2 een echt begin heeft gemaakt om te ko men tot het door U gewenste leef baar Groot Venray, omdat op lijst 2 alle groeperingen van onze ge meente tot een eenheid samenge bundeld zijn. Om U enkele voorbeel den te noemen: op onderwijsgebied en jeugdzaken kimt U terecht bij ons kandidaatlid van Oers, de midden stand wordt vertegenwoordigd door de heren Koonings, Valckx en Stro- lenberg, de landbouwbelangen door de heren Jenniskens, Emonts, Duy- kers, Bruysten, Kersten, Loonen en ons geacht Statenlid v. d. Sterren. De werknemers worden vertegen woordigd door de voorzitter van het N.K.V. afd. Leunen de heer Reintjes? de tuinbouw door de heer Fleurkens. Verder vindt U op onze lijst de heer Baltussen, onderdirecteur zuivelfa briek, mevr. Groenen-Huys, diëtiste, de heer Versieyen verpleger en de heer Litj ens, boekhouder. Als U deze namen nog eens nagaat zal het U opvallen dat de jeugd goed vertegenwoordigd is en U bij ons hieraan het resultaat van inspraak zou kunnen afmeten. Dat de jeugd wordt geaccepteerd en met him be langen rekening wordt gehouden be hoeft dan ook verder geen betoog. Op deze manier zouden wij met onze opsomming nog enige tijd door kun nen gaan; wat denkt U bijv. over het democratisch tot stand komen van onze lijst t.o.v. de 8 andere Ris ten? Of: welke groepering helpt U ook na juni nog met Uw problemen? Wij hopen dat wij met bovenstaan de U onze bedoelingen voor de ko mende jaren hebben kunnen duide lijk maken en willen er alleen nog dit aan toevoegen: Wenst U een leef baar Venray, komt dan op 3 juni naar de stembus en denk aan uw be lang: LIJST 2, de lijst voor elke groepering en voor eendeder, die een leefbare gemeente wenst. Namens het Gezamenlijk Kies- comité: H. Philipsien, voorzatter H. Staal, secretaris U bent welkom 3 juni 's avonds Foyer Schouwburg. (Advertentie) Voor het overige hebben we er op gewezen, dat het meestal de rij-in structeurs zelf zijn, die op 'n bepaald ogenblik het examen aanvragen. Dan kan het niet anders of zij moe ten er dan van overtuigd zijn, dat hun „klant" (die wij liever leerling noemen - ook werkelijk geschikt is om examen te doen. De resultaten geven dan dikwijls echter een ande re uitkomst Deze drie factoren zijn naar onze overtuiging de reden waarom men in ons Nederland nog altijd genoe gen moet nemen met een dergelijk laag aantal geslaagden. Waar het Centraal Bureau in deze tevreden schijnt te zijn met dat resultaat, zul len het de rijschoolhouders moeten zijn, die moeten gaan veranderen in gunstige zin. We dachten dat deze strekking van genoemd artikel, alleen maar onder streept kon worden, juist door die rijschoolhouders, die thans nog al eens een leerling, of die nu slecht of goed of middelmatig is, voor de zo veelste keer „klaar" moeten stómen! INGEZONDEN Onlangs las ik in uw weekblad een reclame van lijst 6, waarin spra ke was van een voormalig voorzitter van de K.A.B. (N.K.V.), die hierin aanbevolen werd ter behartiging van de belangen van de bejaarden. Terwille van de duidelijkheid acht ik het mijn plicht bij deze uit drukkelijk te moeten stellen dat het N.K.V. deze kandidatuur zeer beslist niet steunt. Ik acht mij niet geroe pen om hier een stern-advies aan 'n bepaalde groep mensen op te drin gen, maar meen wel een dergelijk onderschrift tot de juiste proporties te moeten terug brengen, door er op te wijzen dat als de groep be jaarden een van hun mensen in de gemeenteraad wensen, er dan ook nog andere kandidaten zijn, die wel op een verkiesbare plaats staan. Verder zou ik gaarne, als het mij vergund is, een dringend beroep doen op de werkende bevolking van Venray, om toch naar de stembus te komen. Wij staan allen altijd klaar met leuzen zoals „inspraak en medezeggenschap", maakt daar nu geen holle kreet van, maar bewijs door deelname aan deze verkiezin gen dat u die inspraak en medezeg genschap zeer ernstig meent. U kunt daarmee tevens demonstreren tegen diverse stemmen die beweren dat 't ons werknemers geen barst interes seert of we mee kunnen praten en of we mee kunnen beslissen, en dat onze enige interesse het loon is. Heren werknemers, het N.K.V. re kent op U. A.A. van Goch Voorzitter N.K.V. Centrale Venray. Terwijl in het Odapark de Limburgse muziekgezelschappen met elkaar wedijverden door het nieuwe ziekenhuis honderden mensen nieuwsgierig rondtrokken en in Leunen het kermisgewoel op gang kwam, trok in Castenray een stoet ter kerke om de nieuwe pas toor de Z.E. Heer J. Arts in te gaan huldigen. Voorafgegaan door de ruiterij en met muzikale medewerking van het Oirlose muziekkorps, trok de nieuwe parochieherder in gezelschap van Deken Loonen, de getuigen pastoor Jonkers en pastoor de Bot, burge meester Schols en echtgenote, het kerkbestuur en familie naar de Cas- tenayse kerk. Hier las Deken Loonen de bis schoppelijke benoemingsbrief voor, waarin de Missionaris van het H. Hart de Z.E. Heer Jos. Arts benoemd werd als opvolger van pastoor G. Litjens. AFSCHEID In zijn dan volgende toespraak bracht Deken Loonen dank aan pas toor G. Litjens, die met emeritaat gegaan is, zonder officieel afscheid te willen nemen van de parochie, waarover hij meer dan 8 jaren heeft gestaan. Hij verzocht de parochianen de opvolger van Pastoor Litjens de volgzaamheid, d.w.z. het overleg en de samenwerking te willen geven, die ze in zo grote mate aan de ver trokken pastoor geschonken heeft. Van de nieuwe pastoor vroeg hij ook in dekenaal verband te willen meewerken aan de nieuwe vormen, die men daar zoekt voor het pas toraal werk. Met een gelukwens aan hemzelf, zijn familie en de parochie besloot de Deken zijn korte toe spraak in de overvolle kerk. Nadat pastoor Arts de ambtseed had afgelegd en door Deken Loonen was geïnstalleerd, kreeg hij de stola overhandigd, alsmede de kelk, het missaal en de sleutel van het taber nakel, waarna de pastoor naar biechtstoel, doopvont en preekstoel werd gewezen. Na voorlezing van het evangelie van he goede herder en nadat het dameskoor en het aanwezige publiek enige liederen ten gehore hadden ge bracht, sprak de secretaris van het kerkbestuur, de heer Gooren, een woord van welkom en gelukwens tot de nieuwe benoemde pastoor. GELUK GEHAD Hij erkende eerlijk dat men in Castenray na het vrij plotselinge vertrek van Pastoor Litjens getwij feld had of men op vrij korte termijn wel een nieuwe pastoor zou krijgen. „Maar we hebben geluk gehad", zo konkludeerde de heer Gooren, die graag namens de parochie de pastoor allev medewerking en hulp toezegde voor zijn werk in wat hij noemde, kleine maar goede parochie Burgemeester Schols wees in zijn welkomstwoord op de veranderde funktie van de kerk in onze tijd. Die is als gist in deeg, aldus de burge meester en dus voortdurend in be weging. Hij schilderde pastoor Lit jens als een man met een pretentie loze eenvoud en wees er op dat ook in Castenray de figuur van de pries ter veranderd is van die van maat schappelijk en sociaal werker tot be geleider en medezoeker naar de uit eindelijke zin van ons bestaan. Hij kon de nieuwe pastoor gelukwensen met zijn parochie (weliswaar geen engelen, maar wel mensen van vlees en bloed, die het goed menen) en de parochie met zijn nieuwe pastoor, die afkomstig uit Venray, de ver houding kent en zich een wijs man toont. GEEN PROGRAMMA Pastoor Arts hield een korte toe spraak, zich baserend op een der lie deren, die gezongen waren: „Dit is de dag, die de Heer gemaakt heeft." Hij wees er op dat iedere dag van een mensenleven door de Heer ge maakt wordt, met zijn vreugde en zijn verdriet. Dat vraagt een groot geloof, maar geeft ook grote kracht. Zo was deze dag een dag van vreugde voor hem, nu hij als mis sionaris van het H. Hart angesteld was als pastoor van ëen kleine maar goede parochie. Hij wilde geen pro gramma weggeven, maar hoopte dat in de parochie een echte familie geest zal heersen, vol goedheid, me demenselijkheid en liefde. Daar wil de hij samen met als de Castenray- se mensen, oud en jong, naar stre ven. Na de zegen van het Allerheiligste bracht de Oirlose fanfare nog een korte muzikale huldiging, waarop een feestelijke receptie begon, die heel Castenray in de gelegenheid stelde met Pastoor Arts kennis te maken. DE LAATSTE EXEMPLAREN deilriebestefleel-romamvcmHJUMaas Representeerden ingeleiddoorToonKortootm DEVERSTOTELING LANDELIJKE EENVOUD HET GOUD VAN DE PEEL GROTESTRAAT 28 VENRAY De heer E. Bartels BRANDKASTKRAAK OPGELOST Bij een poging tot inbraak in C A te Doetinchem werden twee inwoners van die plaats, een 21 en een 28-jarige, door de politie op he terdaad betrap. Het bleek een goede vangst te zijn, want beiden legden een volledige be kentenis af over 13 inbraken, die zij de laatste 3 maanden gepleegd had den. Zo hebben zij bekend in garage bedrijf v. H. aan de Maasheseweg te Venray een brandkast hebben ge kraakt waar de buit 4.000,be droeg. Tevens bekenden zij in eeri, Boxmeers garagebedrijf te hebben ingebroken. Van de buit was niets meer over. Ze zijn ingesloten en zullen wor den voorgeleid aan de officier van justitie te Arnhem. GRANATEN GEVONDEN Tijdens graafwerkzaamheden voor de uitbreiding van de Rank Xerox door het aannemersbedrijf Gebr. Janssen N.V. hebben arbeiders drie op scherp gestelde granaten bloot gelegd. De mijnopruimingsdienst is van de vondst in kennis gesteld. TAK VAN BOOM VERSPERDE WEG Tijdens een windstoot knapte een tak van een boom bij het Cultureel Centrum af en versperde de door gang in de Jan Hensenstraat. Ge meentewerklieden ruimden die des kundig op. INBRAAK Voor de derde maal hebben onbe voegden zich toegang verschaft tot de kantoren van het Cartomnagebe- drijf Gebr. Laurensse aan de Pastoor Ruttenstraat. Alle laden en kasten waren doorzocht. In zover men heeft kunn'en nagaan wordt een bedrag van ongeveer 30,vermist. VERKEERSONGEVALLEN Op de kruising Endepoel Kleindorp te Merselo werd niet vol doende opgelet, waardoor een bot sing ontstond tussen de personen auto's bestuurd door de Venrayse militair L. G. en C. R. eveneens uit Venray. Laatstgenoemde wilde links afslaan en kon zijn auto niet meer tijdig tot stilstand brengen. Alleen materiële schade. Op de HorsterwegKlein Oir lose weg ontstond een botsing tussen twee personenauto's bestuurd door J. P. uit Helden en P. K. uit Casten ray. Hier was ook de oorzaak het niet tijdig tot stilstand brengen van de auto. Materiële schade. Op de Puttenweg geraakte de wagen bestuurd door J. P. uit Horst in een slip, belandde in de berm, kwam vervolgens weer de weg over en kwam in een sloot aan de andere kant van de weg tot stilstand. De bestuurder en enigste inzittende werd door een passerende automobi list naar het ziekenhuis te Horst overgebracht, omdat hij klaagde over pijn aan de rug en in kaak. De auto werd totaal vernield. ZILVEREN JUBILARIS BIJ DE P.L.E.M. Op 28 mei a.s. viert de heer L. Th. A. Verstappen te Venray zijn 25-ja- rig dienst jubileum bij de N.V. Pro vinciale Limburgse Elektriciteits- Mataschappij. De jubilaris trad na de bevrijding van ons land in dienst van de PLEM en werd aanvankelijk te werk ge steld bij de distributiedienst en be last met herstelwerkzaamheden aan de door oorlogsgeweld vernielde laagspanningsnetten, In 1951 werd hij geplaatst bij de incassodienst, aanvankelijk was zijn standplaats Bergen, later werd hij echter over geplaatst naar Venray. In zijn funk tie als meteraflezer was hij al die jaren een waardig vertegenwoordi ger van de PLEM bij vele duizenden afnemers van deze maatschappij. En heden donderdag is er van 17.30 tot 18.30 uur gelegenheid om de heer Verstappen met zijn zilveren dienstjubileum geluk te wensen in café-restaurant „In den Engel". GRATIS VAKANTIE VOOR 85 ECHTPAREN De VW „Htt Geuldal" te Valken burg, de oudste VW van het land, leum. Dat deed zij op een bijzondere Dat deed zij op een bijzondere wij- wijze. Aan de burgemeesters van 85 Ne derlandse gemeenten heeft zij ver zocht een echtpaar, dat zich op so ciaal gebied voor de plaatselijke ge meenschap bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, uit te nodigen voor een kosteloze, geheel verzorgde va kantie in Valkenburg. Deze echtparen, afkomstig uit al le delen van het land, zijn deze week in Valkenburg de gast geweest. Voor de 85 echtparen was een aantrekkelijk vakantieprogramrria samengesteld, bestaande uit een be zoek aan een tiental bezienswaardig heden en attrakties, excursies per toeringcar door Zuid-Limburg en naar de Ardennen en tot slot een feestavond, waarop de geheel bevol king van Valkenburg is uitgenodigd het jubileum van de VW mee te vieren. Uit Venray waren de gasten de familie P. Schoester, Hoge Beek 2.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 17