RUILVERKAVELING LIJST 5 LIJST 5 u OPROEP OPROEP GOHIMANS snes Lollebeek komt in nieuw stadium OPROEP O drukwerk Wini Claessens Ongedwongen voornaam tricot signe Ook van de modehuizen: Bruestle, Saint Joseph, Gibi In de spreekkamer van het bureau Ruilverkaveling Lollebeek, te Castenray kijk je uit over bergen zand, ergens tegen de Hor- stergrens. Het is een van de vele werken, die uitgevoerd worden juist in die ruilverkaveling, die no langzamerhand naar zijn 10e ver jaardog gaat, als men tenminste de datum van stemming als de „geboorte-datum" bekijkt. En die stemming was in november 1961. Insiders weten, dat die geboorte-datum veel vroeger lag en men kan er rustig nog 3 jaar bijtellen, toen binnenskamers alles werd voorbereid voor deze - toen een van Neeïlands allergrootste ruilverkavelingen. In die spreekkamer zit Ir. K.J.M. Mohrman, hoofdingenieur van de Provinciale Cultuurtechnische dienst en secretaris van de plaatselijke commissie, met wiie we een gesprek hebben over dat „Lollebeek-plan", dat zo ingrijpend het beeld van de land- en tuinbzouw in deze contrei en in de voorbije jaren heeft (mee) veranderd. GESCHIEDENIS Hij bevestigt, dat toen in 1961 de stemming over het ruilveiikavelings- plan gehouden werd, er een paar jaren tevoren al heel wat werk ver zet was. Geen wonder overigens, want met de 12.000 ha die in deze ruilverkaveling „onder het mes" moesten, zou het een van de groot ste ruilverkavelingen worden in on ze provincie. En waar men daarbij de ontginning van een Dorper-peel en een Heidse-peel wilde betrekken, had men alleen daarvoor al nodig dat liefst 5 ministers zich persoon lijk op de hoogte kwamen stellen of zulks wel nuttig en noodzakelijk was. Maar uiteindelijk kreeg men de zaak dan rond en kon in novem ber 1961 het ruilverkavelingsplan, in een speciaal daarvoor opgezette tent in Castenray in stemming worden gebracht. WAAROM Dat dit toen bijna 31 miljoen gul den kostende plan met vlag en wim pel de goedkeuring van de daarbij betrokken landbouwers haalde, be wees dat men ook toen al open oog had voor de nieuwe richting, die de landbouw in het na-oorlogse Neder land in zou moeten. De dikwijls erg versnipperde en gemengde bedrij ven in het Venrayse en het Horster gebied, zouden een grotere rentabi liteit moeten krijgen. Enerzijds door een betere verkaveling van de be schikbare grond, anderzijds door 'n grotere specialisatie en intensive ring - hoe onduidelijk dat overigens toendertijd ook nog was. Men voelde a.h.w. aan, dat de tij den voorbij waren, dat een land bouwer verstand zou moeten hebben van akkerbouw, varkensteelt, kip- penhouderij, tuinbouw en veeteelt en dat men in de toekomst zich moet gaan specialeseren. Daarbij speelde dat de water aan- en afvoer in deze contreien niet be paald optimaal was. Daar zaten vele fouten en feilen in, die vooral de landbouwers geld kostten. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de naam van het ruilverkavelingsplan is afgeleid van een beek, de Lolle beek, die door Horst en Venray loopt. En tenslote was er een derde reden, die de oudere lezers zich on getwijfeld herinneren uit de raads- verslagen van de na-oorlogse tijd: de soms meer dan erbarmelijke toe stand van de zgn. landbouwwegen, die zelfs met hand- en spandiensten niet goed te houden waren en ook weer een extra belasting vormde voor de betrokken boerenbedrijven. In dit verkavelingsplan zouden vele van de toen levende bezwaren kunnen worden opgeheven en nieu we mogelijkheden geschapen kunnen worden STAND VAN ZAKEN Men is nu na 9 jaren zo ver, dat men hard aan het werken is voor het nieuwe toedelingsplan, dat men rond de jaarwisseling ter visie hoopt te leggen. Men heeft al een eerste ken nismaking daarmee achter de rug, waarop liefst 550 bezwaarschriften zijn ingediend, waaraan men nu zo veel mogelijk probeert tegemoet te komen. Men komt dus aan een nieuw hoogtepunt in de geschiedenis van dit ruilverkavelingsplan. Gevraagd naar de voorbije jaren wijst ir. K. J. M. Mohrman er op, dat het ruilverkavelingsplan stamt uit 1958 en dat sindsdien heel veel veranderd is. Er was toen op planologisch ge bied al wel sprake van een doortrek king van de Deurneseweg naar de Wanssumseweg en men wist dat men in Maastricht een omlegging van de provinciale weg HorstMaashees in zin had, maar boe het uiteindelijk worden zou, is eerst gebleken toen men met de uitvoering van werken in het plan bezig was. De snelle in- dustrilisatie van Venray heeft er zijn moeilijkheden met zich gebracht met de Oostrumse industrieterreinen en heeft bijv. een bestemmingsplan Brukske opgeleverd, dat eerst in het ruilverkavelingsplan een andere be stemming had. Dat waren dus al fac toren, waarmede men rekening had te houden. VERANDERINGEN IN DE LANDBOUW Maar de grootste verandering heeft zich natuurlijk voltrokken in de landbouw zelf, waar intensivering en structurele veranderingen in de voorbije jaren in een tempo gegaan zijn, dat men voor 10 jaren voor on- VOOR IEDEREEN KIEST DUS OP 3 JUNI A.S. Steeghs, P. A. H. Castenray-Venray Duivenvoorden, J. W. Venray, Kruitweg Duijkers, J. M. J. Castenray-Venray van Dooren, A. Venray, Schuttersveld Strijbos, M. H. J. J. Castenray-Venray Baltussen geb. Jacobs, J. W. Castenray-Venray Gellings, W. H. H. Casten ray-Ven ray van Kuijck, L. T. M. Castenray-Venray Baltissen, G. H. Castenray-Venray Cox, P. J. Castenray-Venray Arts, M. B. M. Venray, Schoolstraat Ewals, G. J. Venray, Merseloseweg van de Ven, P. J. J. Venray, Bevrijdingsweg Friesen, G. M. H. Castenray-Venray Jacobs, T. G. Oirlo-Venray Rongen, H. W. Venray, Maasheseweg Verheijen, J. Venray, Akkerweg Philipsen, L. T. H. Castenray-Venray Swinkels, T. A. M. Venray, Hemonystraat Heeren, A. W. Venray, St. Ambrosiusstraat mogelijk zou hebben gehouden. In hoeverre de uitvoering van de ruil verkaveling dit proces mee heeft be vorderd, is natuurlijk moeilijk in cijfers uit te drukken, maar vast staat wel dat de ruilverkaveling voor menig landbouwer kansen in dat op zicht geschapen heeft, die men dan ook met twee handen heeft aange grepen. TWEE VOORBEELDEN illustreren misschien het beste iets die snelle ontwikkeling, waarvan enerzijds de ruilverkaveling een sti mulator was, anderzijds rekening mee had te houden. Venrays ge meenteraad beslist dat de Heise Peel in het plan ingebracht zou worden, mlits daarin te stichten boerderijlen 12 ha. groot zouden zijn. Dat vond men groot genoegMaar toen men aan de ontginning begon, wer den de kavels haast automatisch 15 had groot en weer wat later 18. Uiteindelijk liggen ze nu tussen de 20 en 30 ha Men heeft daarover in nog geen 10 jaren heel andere begrippen gekre gen Een tweede voorbeeld is de water toevoer, een van de hoofdfactoren tot deze ruilverkaveling, die thans voor de landbouwers een heel wat minder grotere rol speelt, maar meer voor de tuinbouw gaat betekenen, die intussen flink is opgekomen. Ook hier dus weer een niet onbe langrijke accent-verlegging, waar mede men tussen alle bedrijven door wel degelijk rekening had te houden. FINANCIEN Toen mlen begon had men een be groting van bijna 31 miljoen. Daar naast had men als pro-merordepos- ten staan de ontginning van de Heidse Peel en de Dorper Peel als mede de stichting van een tuinbouw centrum. Deze promemorieposten zijn intussen uitgevoerd en kosten plus het minder en meer werk 13 miljoen. De rekening is intussen dus 44 miljoen groot. Voeg daarbij dat intussen ook nog 260 ha van het Oostrumse areaal bij deze ruilverka veling is gevoegd, dan is men, mede gezien de loon- en salaris-explosie van de voorbije jaren, niet ontevre den over de financiële ontwikkeling. Andere planningen zijn niet zo uit gekomen mede door de veranderde tijdsomstandigheden. Zo had men gepland 35 boerderijen te moeten verplaatsen, het zijn er echter maar 16 geworden. Men had gedacht dat 10 Noord-Limburgse boeren naar de polder zouden trekken, het zijn er maar 5 geworden. Bijzonder tevreden is men met het feit dat de ruilverkavelingscom missie als beheerder van de Stich ting Beheer Landbouwgronden meer dan 900 ha in bezit heeft ge kregen. Zo heeft men dus vrij veel armslag. Dat van bijna 70% der bedrijven de structuur mede door deze ruilverkaveling veranderd is, noemt men verder een van de op merkelijke feiten, die men thans al kan signaleren DE TOEKOMST Wat gaat er nu feitelijk wel ge beuren zo was onze volgende vraag. Ir. Mohrman vertelt dan dat men alles doet om op 1 juli a.s. het de finitieve plan van wegen en water lopen bij de centrale culturele com missie te hébben. Deze, gaat hét dan op zijn beurt weer eens bekijken en zendt het dan door naar Gedeputeer de Staten, die dan overleg gaat ple gen met allerlei instanties, als wa terstaat, gemeenten, waterschappen, spoorwegen enz. enz. Allemaal in stanties met eigen verantwoordelijk heden in het betrokken gebied, die er hun zegje over geven kunnen. Als dat allemaal een beetje vlot verloopt, dan hoopt men dat half Oktober dit plan door Ged. Staten is vastgesteld, waarna het toedelings plan officieel ter visie kan worden gelegd, waarvoor ieder van de be trokkenen een oproep krijgt. Men kan dan akkoord gaan met zijn toe deling of er een bezwaarschrift tegen in brengen. Bezwaarschriften, .die door de plaatselijke commissie dan nog eens bekeken worden. Komt men daar niet mee in schip, dan is er nog altijd de rechter-commissaris, die bemiddelen kan of tenslote de rech ter, die een officiële uitspraak doet. Als een en ander verloopt zoals de planning is, dan zal in maart van het komende jaar de kavelovergang zijn beloop gaan krijgen. Men gaat dan zijn nieuwe kavels in gebruik nemen, waarna aan vele kavels nog enig kultuurtechnisch werk verricht moet worden. Men denkt hiervoor zo wat een jaar nodgite hebben. Als dat zijn be slag gekregen heeft, dan wordt in 1972 de officiële akte verleden en kan men daarna komen tot de flinan- voor al uw van den muncfcho! n.v- ciële ofwikkeling. Dat betekent dat men dan in de loop van 1973 de re kening gepresenteerd krijgt, die men in 30 jaren betalen kan. Een aardige bijzonderheid is, dat de betrokken notaris in een acte al de veranderingen niet alleen moet opnemen, maar ook nog lui de moet voorlezen. Men schat dat hij uit het boekwerk, dat die acte werden gaat, alleen al een hele dag moet voor gaan zitten lezen. KONSEKWENTIES Deze gang van zaken zal er zijn konsekwenties hebben, zo stelde Ir. Mohrman duidelijk. Men wordt ge adviseerd zo min mogelijk winter gewassen in te zaaien in het najaar. Men zal er verder aan moeten den ken dat bijv. asperges ook in 1971 nog gestoken worden door de oude eigenaar. „Misséhien is het ook nog goed te vermelden", zo zegt hij, „dat er als nog de mogelijkheid bestaat voor een gedeeltelijke voorfinanciering van drainage-aanleg. Dat potje is nog niet leeg, evenmin als de bijdragen voor erfbeplanting. Men moet zich wel snel melden PRETTIG Gevraagd naar zijn bevindingen over de tijd dat hij bezig is met de ze ruilverkaveling stelt deze secre taris duidelijk, dat er een zeer goede samenwerking bestaan heeft en nog altijd bestaat tussen de vele diensten die met zo'n ruilverkaveling te ma ken heeft. Maar ook in de daarbij betrokken commissies, met de land meter e.d. is in al die jaren een goede samenwerking gegroeid, die mede gedragen wordt door de dui delijke wil van de velen, die bij deze ruilverkaveling betrokken zijn, na melijk er echt uit te halen, wat er in zitDie wil is steeds in deze con treien duidelijk naar voren gekomen en men heeft zich van het begin af aan positief opgesteld. Dat is een zeer belangrijke zaak, die juist in deze ruilverkaveling reeds nu al tot successen heeft geleid. „Een ruilver kaveling is dikwijls een emotionele zaak", aldus de heer Mohrman, „die soms diep ingrijpt in het leven van mensen. Daarmede hebben we reke ning te houden, ook dat het soms wel eens kan overborrelen aan beide kantenMaar eerlijk, het is een bijzonder prettige zaak en ik hoop dat ze die blijft tot het einde toe." Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen aan alle jeugdigen van Venray Alle jeugdigen van Venray die stemrecht hebben worden opge roepen om op 3 juni a.s. in ieder geval naar de stembus te gaan. aan alle jeugdigen van Venray Laat je stem niet verloren gaan door niet te komen. Ook de stem van de jeugd is hier belangrijk aan alle jeugdigen van Venray Laat iedere jeugdige stemmen op lijst 8 van Mevrouw Rutten, want zij is het die in het verleden de jeugdbelangen het best behartigd heeft. AKTIEGROEP WERKENDE JEUGD STEMMING TER VERKIEZING VAN DE LEDEN VAN DE GEMEENTERAAD De burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op 3 juni 1970 de stemming zal plaats vinden ter verkiezing van de leden van de gemeenteraad van Venray. De stemming vangt aan om 8 uur v.m. en duurt tot 7 uur n.m. Hij herinnert aan de inhoud van art. 128 van het wetboek van strafrecht: „hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krach tens wettelijk voorschrift uitge schreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. De burgemeester voornoemd drs. F.G.L.L. Seholis UITOEFENING VAN KIESRECHT DOOR WERKNEMERS De burgemeester van Venray rein- nert eraan, dat iedere werkgever VERPLICHT is zijn kiesgerechtigde werknemers in de gelegenheid te stellen aan de verkiezing deel te ne men wanneer zij niet buiten dienst tijd kunnen stemmen. Deze verplich ting geldt niet ten aanzien van kie zers die buiten hun woonplaats werken en om aan de stemming deel te nemen langer dan gedurende 2 achtereenvolgende uren afwezig zouden zijn. Het niet nakomen van de verplichting is strafbaar. Venray, 22 mei 1970 De burgemeester voornoemd drs. F.G.L.L. Schols LANGSTRAAT 61 TELEFOON 1281

Peel en Maas | 1970 | | pagina 14