RIJBEWIJS-MISERE Elk succes van DAF kan ook uw succes zijn! Kom werken bij DAF! Kerkelijke Diensten van 17 tot en met 23 mei VRIJDAG 15 MEI 1970 No. 20 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS N MUNCKHOF NV VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 13 ct. per mm. ABONNEMENTS- 1 TEL 2727 GIRO 1050652 WCCTYDLHL/ V VCIVnM T CIN WlVlOl ncrvciv RRUS PER KWARTAAL 2.25 (buiten Venroy 230) DRUK EN UITGAVE VAN DE GROTESTRAAT 28 POSTBUS Er verdienen in onze gemeente al leen al de nodige autorijschool-hou ders een goede boterham aan 't op leiden voor het auto-rijbewijs. Dat betekent dat zij de aspiranten niet alleen de theorethise kennis moeten bijbrengen van verkeersregels e.d., maar dat zij hen ook practisch on derwijzen. Dat dit laaitsite onderwijs zich grotendeels in Vienlo afspeelt, waar men ook ge-examineerd wordt is wel duidelijk. En duidelijk is ook - zo dachten we - dat alleen al dat heen en weer gereis naar Venlo de aspirant nog eens extra belast bij de toch al niet geringe kosten die een opleiding voor 't rijbewijs met zich brengen. Dat schijnt een van de nadelen te zijn van hét feit dat je in een klei nere plaats woont, maar desniette min kost die 'grappenmakerij' dui zenden guldens extra. Een extra belasting, waarover het bekende bu reau dat de afgifte van rijvaardig heidsbewijzen regelt, zonder meer heenstapt: „Men kan in Venray het autorijden leren en behoeft slechts 4 of 5 maal naar Venlo om zich daar te oriënteren. Zo gebeurt het overal, maar als men de rollen omdraait en de gehele opleiding naar Venlo ver plaatst, dan maakt men het onnodig duur...", zo is hun bescheid En kei hard zeggen, ze er en passant bij dat een eigen examen in Venray (zo als voor de oorlog) geen haalbare zaak is MERKWAARDIGE ONTDEKKINGEN Als men toevallig eens in Venlo in het café afstapt, van waaruit de al dan niet zenuwachtige candidaten telkens opnieuw hun examen-tocht door Venlo starten, dan doet men een merkwaardige ontdekking. Na melijk hoe zeldzaam het is, als er iemand met een verheugd gezicht naar buiten komt, omdat hij of zij geslaagd isIntegendeel, men vindt het daar heel gewoon als de mededeling komt „weer gezakt". Men doet nog meer merkwaardige ontdekkingen, als men wat verder speurt. Namelijk dat zowel de ex aminatoren als de rijschoolhouders met geen enkel cijfer te voorschijn komten, als men informeert naar 't aantal geslaagden. De examinatoren - die werken volgens een lijst, waar op ze de goede en foute handelingen aantekenen van de candidaten, ver wijzen naar „het bureau" dat hen heeft aangesteld en dat hen betaald. Dat Centraal Bureau voor de af gifte van rijvaardigheidsbewijzten kan geen 'Venlose cijfers' te voor schijn halenVergelijkingen tus sen de resultaten met andere plaat sen, doen, volgens dit bureau, Ven lo als examenplaats niet extra uit komen, noch in gunstige, noch in ongunstige zin. Ook daar ligt men tussen een percentage van 35 en 38 procent aan geslaagden, al weet men niet op te geven hoeveel daarvan de eerste, de tweede of de tiende keer zijn „opgegaan". Ondanks dit op zich niét bepaald gunstig gemiddelde, ervaart hij die geen vreemde in Jerusalem is, dat over de „Venlose" resultaten onder de candidaten nogal het een en an der te doen is- Hetgeen geen wonder is, als die resultaten inderdaad zo slecht zijn als uit de gemiddelde cijfers wel blijkt. Alleen al uit dien hoofde zou 't bureau met wat meer exadte cijfers uit de bus moeten ko men Probeert men die cijfers te ach terhalen van de kant van de rij schoolhouders, dan blijkt men of geen tijd te hebben of (wat nog er ger is) dat niet bij te houden (zo zegt men althans) en heeft men geen concrete resultaten van hun leerlin gen. Natuurlijk is het geen reclame voor een rijschool als de candidaten keer op keer met nul op hun request te rug naar Venray moeten. Maar van de andere kant zijn er weinig ge zakte candidaten die ophouden met les nemen als ze een of twee keer de kous op de kop gekregen hebben. Zo gaat hun zaak toch door, onge acht gunstige of ongunstige resul taten Het argument „dat de Venlose examinatoren veel te streng zijn, en zelfs vrij willekeurig handelen" kan van hun kant als doekje voor het bloeden dienen. De candidaat dient maar weer een nieuwe aan vrage in voor zoveel en zoveel gul dens, men sjouwt nog wat meer naar Venlo toe om te „lessen" en wie het maar lang genoeg volhoudt, die komt er uiteindelijk toch wel 'n keer Zo draait men achter elkaar aan ELKAAR DE SCHULD De rijschoolhouders moeten dikwijls - om hun gezicht bij hun klanten niet te verliezen - de schuld van 't falen aan de examinators in Venlo geven, terwijl de examinatoren via het reeds genoemde bureau er op wijzen dat er toch wel iets aan het onderwijs moet mankeren, als men met dergelijke cijfers uit de bus komt. Cijfers, waarvoor elk onder wijsinstituut in Nederland zich zou schamen, en wat meer zegt be trekkelijk snel ten dode zou zijn op geschreven Niet bij de rijscholen, want wie morgen aan de dag met een rijschool wil beginnen, die kan dat. Het Cen traal Bureau voor de rijvaardigheid heeft een soort opleiding ingesteld, dat resulteert in het zgn. VAMOR- diploma, wat dan aangeeft dat de rijschoolhouder voldoet aan de niet gemakkelijke eisen, die dit bureau voor de leiders stelt. Maar dat is op vrijwillige basis. En dat slechts 22 procent van hen die aan die cur sus vrijwillig deelnemen slaagt, be wijst wel dat er nogal wat kaf on der het koren zit En wat het kaf en wat het koren is, daar moet het publiek dan maar naar raden als het op zoek is naar een goede rijschoolhouder. Want de aanduiding VAMOR achter de naam van zo'n man of vrouw zegt hen veel bitter weinig VREEMDE ZAAK „Terwijl degenen, die reeds lang in het bezit zijn van een rijbewijs, vinden dat de eisen die men thans stelt aan de aspirant-chauffeur, veel te laag zijn, noemt de aspirant ze veel te streng, ook al omdat ze een groot deel ervaring missen. Erva ring die ze zich eerst door langdu rig rijden eigen kunnen maken" zo zegt ons een autorijschoolhouder naar aanleiding van het bovenstaan de. „Daar moeten we nu tussen in zien te laveren, waarbij de aspirant het dikwijls om gaat zo goedkoop mogelijk zijn rijbewijs te krijgen". „Dan is het dikwijls gokken gebla zen, omdat we er in feite door de klanten toe worden gedwongen, die ondanks gebrek aan e rvaring en voldoende oefening toch op examen wil gaan". Hij toont zich al heel te vreden dat het Vienlose percentage zo tegen het landelijke gemiddelde aanzit, al geeft het natuurlijk maar weinig houvast t.a.v. het onderwijs. Want, zoals gezegd, het percentage geeft niet aan of men voor de 1ste of voor de 25ste keer opgaat Voor de buitenstaander is en blijft het een merkwaardige zaak, dat er op dit gebied, dat beslist toch wel belangrijk is, zo niet op financiële gronden dan toch wel voor de ver keersveiligheid, feitelijk dergelijke .ytoestanden" heersen. Men schijnt accoord te gaan met dergelijke uit slagen, men schijnt accoord te gaan met een opleiding die tot die resul taten aanleiding geeft en men vindt gemiddelde cijfers van 30 en 35% normaal. Ieder ander onderwijs-in- stituut zou, zoals gezegd, zich daar de ogen voor uit het hoofd schamen, maar dat schijnt niet te gelden voor het rijvaardigheidsonderwijs. Iedere andere onderwijsinstelling moet aan bepaalde en soms zeer stringente re gels voldoen om „mee te mogen spe len", maar dat schijnt niet te gel den voor autorijlessen. Wij vinden dat een vreemde zaak, EKS PAROCHIEKERK VENRAY i i Priester van de week: Kap. J. Verdonschot Grote Markt 5, telefoon 1882 Zaterdag: 19 uur voor overl. ou ders Cremers-v.d. Waeter. Zondag: eerste Pinksterdag, on der alle H. Missen collecte voor de Nederlandse missionarissen; 8 uur Petronella van Rijswijck-van Stip hout; 9.30 u plechtige hoogmis voor de parochie; 11 uur Jan van den Beuken; 18 u Mevr. Boons-Peeters. Maandag: tweede Pinksterdag: 8 u Johan de Bruijn vanweg de buurt; 9.30 uur hoogmis voor Wilhelmus v. d. Ven; 11 uur Mathieu Stoks jrg. Vandaag is er geen avondmis Dinsdag: 7.30 uur W. Broers, echt genote en overl. kinderen; 8.15 uur uit dankbaarheid (J.)9 uur overle den vader (F); 19 u Martin Custers. Woensdag: 7.30 uur E. Messemae- kers, Agnes Greenen en kinderen als stichting; 8.15 uur W. Broers, echtgenote en overl. kinderen; 9 uur Hendrica van Well-Voermans; 19 u Maria Mmten-Delauw en overleden ouders. Donderdag: 7.30 uur Wed. Gerrits- Thuyls; 8.15 uur overl. familie Vol- lenberg-Jacobs en broer Theo; 9 u voor de priesters. Vijdag: 7.30 Anold Verheijen; 8.15 uur Herman Jeuken; 9 uur Theodo- rus Pouwels; 11 ur plechtige H. Mis it dankbaarheid bij 't gouden huwe lijksfeest Vermeulen-Verheijen in de Hoenderstraat 42; 19 uur Anltoon Philipsen vanwege de buurt. Zaterdag: 7.30 uur mevr. Janssen- Hendriks van de Weem; 8.15 u Jan Kersten; 9 uur Johan de Bruijn; 11 uur gezongen H. Mis uit dankbaarh. bij zilveren huwelijk Thijssen-Fran- sen, Langeweg 70. Akolietenlüst: Zaterdag 16 mei; 19 uur Martin Spee en Pieter Jansen; zondag 8 u. Huub Gooren en Albert Stevens; 9.30 uur Geert Cox en Martin Cup pen; 11 u. Paul Hanssen en Paul v. d. Hevel; maandag 8 uur Jos Lau- rensse en Ad Verbeek; 9.30 uur Jac Laurensse en Willy Janssen; 11 uur Tcnny Janssen en Huub Janssen. ook al schijnt dat landelijk overal precies hetzelfde te zijn, en al ligt dat percentage geslaagden in Frank rijk b.v. nog beneden de 20%. Je zult op die manier je rijbewijs moeten halen Misdienaarslijst: zondag 18 uur Jos Swaghoven en Peter Broers; woensdag en donder dag 7.30 uur Leon Kunzler en Peter Broers; 8.15 u Peter Pelzer en Paul Oudenhoven; 19 u Gerard van Veg- chel en Gerard Hendriks (alleen op woensdag); vrijdag en zaterdag 7.30 u Boudewijn van Grinsven en Benoit Lucassen; 8.15 uur Jos Swag hoven en Peter van Houdt; 19 uur Caspar Michels en Jerry Mulders (alleen op vrijdag)., dinsdag 19 mei: 7.30 uur Wim Kre- mer en Jacq. van Mil. vrijdag 22 mei: 11 uur René Clevers en Bennie Beer kiens, zaterdag 23 mei 11 uur: André Goo ren en Gerard Hendriks. PAROCHIE PATERSKERK Priester van de week: Pastoor Pothof Leunseweg Hoogfeest van Pinksteren: H. Missen 7.30 9.00 11.45 en de hoogmis om 10.15 u. 18 u. avondmis. Maandag: tweede pinksterdag: H. Missen 7.30 9.00 11.45 en de hoogmis om 10.15 u.; geen avondmis Dinsdag: 6e dinsdag van de An- tcniusnoveen; 19 uur avondmis met voorbeden voor de aanbevolen in tenties. Vrijdag: 19 uur avondmis voor de gezinnen van de parochie. Zaterdag: 5 uur, 6 uur en na de avondmis tot half acht gelegenheid om te biechten; 18.30 uur avondmis als zondagsviering. Mededelingen: 1. Eerste en Tweede Pinksterdag zingen de Zangertjes van St. Frans de hoogmis. 2. Eerste Pinksterdag is de kollecte ook voor de Nederlandse Missiona rissen. Wij bevelen deze kollecte erg dringend bij u aan. Weet u waarom? Deze kollecte is voor de missiona rissen zelf. Er leven missionarissen in barre omstandigheden. Bovendien zien sommigen tegen een vakantie op, die ze zo hard nodig hebben. Wie zal hen in die maanden van vakan tie onderhouden? Ook daarvoor is deze kollecte, om hen geld in han den te kunnen geven om vakantie te kunnen houden! DERDE ORDE Op woensdag 20 mei bijeenkomst „In den Engel", voor leden en be langstellenden. De Eucharstievieriïig begint om 7.30 uur 'savonds; daaran geeft Broeder Gommans, missiona ris van Midden Java heel mooie en interessante dia's over zijn werk onder doofstomme kinderen in Wo- nosobo. Komt u allemaal? MISlNTENTIES: Zaterdag: 18.30 uur Hubertus van Elswijk. Zondag: 7.30 uur Maria C. Jacobs- Duyf; 9 uur overl. fam. Coopmans- Custers; 10.15 uur moeder en kin deren van Teeffelen; 11.45 u. ouders Janssen-Maurus; 18 uur Hubert us v. d. Putten (personeel Hartmans, Hel mond). Maandag: 7.30 uur Anna M. Arts van Gerven; 9 uur overl. fam. Jen- niskens-Hagens; 10.15 uur Johannes Wijnhoven; 11.45 uur Jo van Meyel. Dinsdag: 7.45 uur Hendrina Am- brosius; 8.30 u Hubert van de Put ten (personeel Hartmans, Helmond); 19 uur uit dankbaarheid. Woensdag: 7.45 u voor goede ge nezing; 8.30 uur Martinus Willems; 9 uur Mathilde Wasser; 19 u. Mar tinus Lenssen en overl. kinderen. Donderdag: 7.45 u Octavia Cleo- phas-Govaerts; 8.30 voor genezing v. juffr. Potten; 9 uur t.e.v. H. Geest; 19 uur Walter Müller( v.w. buurt). Vrijdag: 7.45 uur voor goede ge nezing; 8.30 uur Hubertus van de Putten (personeel Hartmans, Helm.); 9 uur t.e.v. H. Geest; 19 uur gezins mis, Martinus Swinkels, Johanna Michels en dochter Gertruda. Zaterdag: 7.45 u voor de parochie; 8.30 uur overl. fam. Coopmans-Cus- ters. Dienbeurten akolieten: Zaterdag 18.30 Bert Janssen en Jan Schellekens. Zondag: 7.30 Paul en Victor Pop; 9 uur Frans Bonants en Jos Hendrdcx; 10.15 uur Peter Bonants, Geert Phi lipsen; Jac Claessens en Jos Jeuken; 11.45 uur Luc en Marco Pop. Maandag 2e pinksterdag; 7.30 uur Bert Janssen en Carlo Feller; 9 uur Paul en Victor Pop; 10.15 Frans Bo nants en Geert Philipsen. Dienbeurten misdienaars: Zondag: 18 uur Romny Clevers en Jonhnny Janssen. Woensdag en vrijdag: 7.45 uur Si mon Claessens en Hans Achten; 10 uur Hubert v. d. Putten en Mari Fleurkens. Dinsdag, donderdag en zaterdag 7.45 uur Eric Cornelissen en Pim de Vos; 19 uur Geert Hendricx en Pe ter Claessens. HERVORMDE GEMEENTE Op de Eerste Pinksterdag begint de dienst voor de Protestanten in de aula van Den Hoebert, hoek West- singelLangstraat, om half tien- Predikant is de Weleerw. Heer Keers, die om elf uur zal voorgaan in de Hervormde Kerk aan de Maas- weg te Blitterswijck. In beide diensten wordt de jaar lijkse Pinkster-Zendingskollekte ge houden. Op Tweede Pinksterdag geen dienst. DAF succes als zware truck voor betrouw baar wegvervoer. DAF succes als personen wagen. Op rallies en als een fijne auto voor dagelijks gebruik. DAF succes op de zeven zeeën en in het binnenwater als scheepsmotor. DAF succes voor duizenden medewerkers. die dit alles samen mogelijk maken. Verreweg de meesten van hen kwamen zonder vakkennis. Maar het succes van DAF werd hun toekomst. Direktal sen goed loon, vastigheid en werk voor mannen* Het succes van DAF kan ook üw suc ces zijn. Succes in uw leven en dat van uw gezin. Kom eerst eens praten op DINSDAG 19 MEI 1970 Venray, café „In den Engel" Grotestraat 33 van 21.00 tot 21.30 uur Maasbree: café-rest. „Niens", Baarlose- straat 2, van 21.00 tot 21.30 uur Bovendien kunt u iedere werkdag van 9.00-16.00 uur en iedere dinsda 19.00-20.30 uur solliciteren bij onze automobielfabriek, Geldropseweg,

Peel en Maas | 1970 | | pagina 9