oefenterrein in de peel MOTOCROSS Je moet de wasserij erbij hebben Boek uw cruise op de Rqn of vakantiereis per trein b$j de Boerenleenbank! Boerenleenbank TE WEER TEGEN VOORSTEL %uqdkc0k Pettus Banden Politierechter PUIS BESTAAT TIEN JAAR Je merkt het elke week VRIJDAG 15 MEI 1970 No. 20 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG I GOED] IS DANU DENKT PEEL EN MAAS IGOEDI EDKOPEBl DANU I DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 WCCIVDLHU V WWn VCIVnMI CIYI WIVIOI nCTXClY ADVERTENTIEPRIJS 13 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (builen Venroy 2.50) te" wel een zeer moeilijke proce dure gaan worden. Wie meent dat de kwestie van de oeflenterreinen in de Peel nu wel voorgoed onder de tafel gevallen is, nu zelfs de voorzitter van de betrok ken Kamercommissie Venrays bur gemeester in dat opzicht wat gerust gesteld heeft, en men van de kant van Defensie zelfs verklaard zou helbben dat de Peel niet geschikt is voor oefenterréinenen voor onze le germacht, kon zich wel eens vergis sen. Want, hoe het ook zij, terwijl in de betrokken ministeriële nota over de Peel met geen woord gerept is, is het de Kamercommissie zelf ge weest, die, bij monde van verschil lende leden (wie dat dan ook zijn mogen) de Peel als oefenterrein naar voren geschoven heeft. En, laten we eerlijk wezen, op vrij logische gronden. Wanneer het na melijk niet mogelijk blijkt dat bij Oirschot de terreinen om te oefenen worden uitgebreid, dan liggen daar in ieder geval kostbare voorzienin gen als kazernes, werkplaatsen e.d. maar te „liggen". Voor honderden miljoenen guldens zijn in Eindhoven en Oirschot geinvesteerd en het is vrij logisch dat men die in ieder ge val toch wil gebruiken. De nieuwe E -weg brengt met weinig moeite een alternatief, namelijk het nabij gelegen Peelgebded, of men dat nu op de Brabantse kant of op de grens van Brabant en Limburg zelf ziet. De eerste moeilijkheid is, dat fei telijk niemand weet, wat men onder de Peel nu wel verstaat. De een meent dat het 't gebied is rond het vliegveld „de Peel", dat dan meteen uit zijn slaap gewekt zal worden; de ander praat weer over dat stuk dat zuidelijker ligt en waar de E 3 weg doorheen snijdt. Nummer drie meent het in de buurt van Deume en As ten te moeten zoeken.... en nummer vier veegt meteen Peelpian Zuid en de Dorperpeel maar op een hoopje. Een tweede moeilijkheid is, dat terwijl we in Venray met klinken de cijfers kunnen aantonen dat het Venray se Peelgebied geen achterlijk stukje „oude Peel" is, maar een eco nomisch sterk gebied met voortva rende boerenbedrijven, waar schot en vaart in zit, in andere gedeelten van datzelfde Peelgebied mensen wanen die - gezien de situatie in de landbouw - feitelijk wel geporteerd zijn hun bedrijfje weg te laten sa neren... De burgemeester van het naburige Deume is b.v. lang zo fel niet tja.v. deze kwestie als die van Venray Een derde moeilijkheid is, dat dit een politieke kwestie is geworden Men weet hoe de Brabanders voor al de K.V.P. onder druk hebben ge zet om toch maar te zorgen dat in hun provincie niet meer aan defen sie ge-offerd moet worden, dan al gebeurd is. Eenzelfde KVP die in datzelfde Brabant nog wat goed te maken heeft vanwege de universi teit die naar Limburg gegaan is Maar het alternatief wat voor Oir schot geboden wordt (en ook de K. V.P. kan daar niét blind voor zijn) ligt wel bijzonder verleidelijk dicht bij in de Peel.... waar planologisch, landschappelijk en zelfs agrarisch lang zulke bezwaren niet gelden als bij Oirschot, bij Eindhoven en bij Volkel Het plan Kikkert van de Christe lijke Historische Unie, dat een groot oefenterrein voorstaat in oost Gro ningen, mag dan nu speciale voor keuren hebben, veel zal afhangen of de Nederlandse tanks kunnen blij ven oefenen in Frankrijk en of men ook internationaal achter de ideeën van de K.V.P. zal gaan staan: dat rrien een soort internationaal oefen terrein moet maken voor het hele Nato-gebied. Met dit denkbeeld is men ook niet zo erg gelukkig. De Anti Revolutionairen zwijgen nog altijd en de Partij van de Arbeid schijnt voor oefenterreinen dn de Peel te zijn Wij van onze kant hebben hier mede geen propaganda willen ma ken voor een oefenterrein in onze Peel, bij lange na niet. Maar het lijkt ons een beetje te veel van het goede om rustig af te zitten wach ten, wat er in Den Haag over twee, drie maanden beslist zal worden - zonder dat we niet alles gedaan hebben om zelfs niet de kleinste kans te lopen dat we over een x-tal jaren hier opgescheept zitten met 'n speelterrein voor tanks Daarvoor lijikt het ons noodzakelijk dat zeker de gemeentebesturen van Venray, Horst. Sevenum, Vierlingsbeek en Deurne één vuist gaan maken. En het lijkt ons noodzakelijk dat de sta ten van beide provincies over deze materie eens hun oordeel laten ho ren. Voorkomen is beter dan gene zen, want genezen zal bij deze „ziek- Wie zijn kop thans in het zand steekt, in de mening dat het alle maal zo'n vaart niet zal lopen; is gewaarschuwd door het feit dat de Kamercommissie zelf, en niet de mi nister, de Peel als eventuele oefen terreinen in de kwestie naar voren heeft gebracht. Als men niet zeer voorzichtig is, wordt er in Den Haag over ons - doch zonder ons - beslist Deze maand viert het Jeugdkoor van „de Grote Kerk" zijn 10 jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit feest zijn er enkele festiviteiten op touw gezet. De viering op kerkelijk gebied be staat uit het zingen van drie ver schillende mistypen. Pinksterzondag zal de hoogmis in deze kerk met meerstemmige zang worden opgeluisterd. Het heren- en eerste jeugdkoor zal dan de „Messe de minuit" van Mare Antoine Char- pentder zingen. Op tweede Pinksterdag zullen de zelfde koren deze mis op St. Anna zingen. De hoogmis in de parochie kerk wordt dan verzorgd door het dameskoor. Op zondag 24 mei zal het jeugd koor in de mis van 11 uur de mis „kinderen van de aarde" zingen. Over deze mis in de Grote Kerk, volgt volgende week nadere infor matie. Het derde mistype, ni. Gregori aanse zang, komt op zondag 31 mei aan de beurt, ook weer in de mis van 11 uur. De hoogmis van 9.30 u. wordt op die dag in het Gregori aans gezongen door het dameskoor van de Grote Kerk. De feestelijkheden buiten de kerk zijn alleen voor de leden van de jeugdkoren. Zij hebben een oriënta- tietocht en een Beierse kermis op zondag 23 mei. Op zondag 7 juni is er een ouder avond in zaal „In den Engel". Het bestuur hoopt dat velen van hun belangstelling blijk zullen ge ven bij al de kerkelijke vieringen, en dat het feest een gebeurtenis zal zijn waar aan de kinderen veel ple zier zullen beleven. Voor de 14e maal organiseerde jl zondag de Motorsportvereniging „Janslust" uit Venray op het fraaie cirqulit aan de Heide, onder auspi ciën van de K.N.M.V. de nationale motocross. Meer dan 5000 motorsport-enthou siasten hebben er kunnen genieten van prachtig cross werk, waarin nu vooral de supermatie van de Yssel- steynse courreur Peter Wdllems op de voorgrond trad. Spectaculaire momenten waren er te beleven in een overigens minder bezett rennersveld dan wij andere jaren gewend waren. Totaaluitslag over de twee man ches junioren 350-500 cc 1 N. Pons, Berg-Ambacht 55 p. 2 Ad Janssen, Gerwen 53 p. 3 T. Kleuskems, Venray 52 p. 4 T. Hendrikx, Wanssum 45 p. 5 M. "Westerhaan, Dedemsvaart 41 p. Zijspanklasse junioren. Hier mag niet onvermeld blijven de prachtige staaltjes van de bakkenisten. Uitslag als volgt: 1 Clement, Helmond; 2 J. Bak, Rijs- sen; 3 Aden Edel, Gouda; 4 R. Laze- roms, Zegge; 5 K. Balman, Rijswijk. Het grote gevecht kwam natuurlijk ook nu van de kant van de zware motoren, waarbij de toeschouwers konden genieten van het grote ge vecht dat de Ysselsteynse favoriet moest leveren. Peter Willems kwam echter onbedreigd als winnaar van de manches naar voren, met liefst 60 punten, gevolgd door J. Roelofs, Gorssel 52 p.; 3 J. Bel, Vianen 52 p.; 4 Fr. Karsemakers, Aalst 42 p.; 5 M. Wassink. Arnhem 38 p. Peter Willems kon door zijn prach tige staaltjes van stuurmanskunst vele premies in de wacht slepen, ter wijl aan het einde van de strijd de heer L. Nelissen - namens de Indus triële Club Venray - aan Peter de „beejekurf-trophee" kon overhandi gen. De Industriële Club heeft deze trophee ingesteld als een blijk van waardering voor dit sportieve ge beuren. Burgemeester drs. F. Sohols open de met een sympatieke toespraak, dit voor de 14e maal georganiseerde sportgebeuren. De organisatie was perfekt en - hoewel er natuurlijk pechvogels waren - het Roode Kruis behoefde niet voor een ernstig ongeval in ac tie te komen. „Ze hebben me een langzame dood laten sterreve, meneer de poldsie", klaagde de verdachte, nog blozend van opwinding. „Ik heb toch nog geen bericht van overlijden gehad", mompelde de po litierechter en hij bladerde demon stratief in het dossier. „Ja, maar ze hebben me dood wil le peste!" ,A d'r zijn ook al zoveel ver dachten geweest die mij dood wil den hebben en dat is óók nog steeds niet gebeurd". „Eerlijk waar, meneer de pelisie, ik kon de ene hartverlamming krij- ge na de andere. Doodziek ben ik er van geweest...". Uit de wijde mouw van de zwarte ■toga achter de tafel kwam een hand en die nam een lange brief op. „Ik hier een medische verklaring van uw eigen huisarts en daarin lees ik zwart op wit dat u nog goed gezond bent, geen klachten van psychische aard, geen last van uw hart, niet ziek geweest sinds 1958 en toen was het de A-griep". „Ik ben allang bij een andere dok ter....", weerlegde de niet gestorven stervende. Na lang heen en weer praten bleek hij niet onder behand- litng te zijn van een medicus, maar van een kruidendokter. „Dus van een kwakzalver", stelde de politierechter vast. „Nou, die kan zoveel beweren, maar dat zeigt me allemaal niets". „Ook niet as ik dood ga..?" „Dan wordt uw dood vastgesteld door een arts en niet door de een of andere charlatan die er geen ver stand van heeft of levenden dood maakt, of halfdoden levend. En zo lang ik u hier nog blakend van ge zondheid voor me zie staan, bent u voor mij nog niet dood. Ook al be weert een kruidenverkoper dat u bijna dood bent. Dat beweert hij waarschijnlijk alleen maar maar om u z'in kruiden te kunnen verkopen. Wat betaalt u daarvoor?" „Betalen? Ik heb me arrem ge kocht aan krui je, maar t zou m'n dood zijn assik daar mee doorging!" „Aha, ook dat zou uw dood zijn... Nou til ik toch niet meer zó zwaar aan dat doodmaken door die colle ga's. Want als u een kwakzalver opzoekt, van wie u denkt dat hij uw dood op zijn geweten zal hebben met z'n hoge rekeningen of met z'n gevaarlijke kruiden, dan is dat echt uit eigen verkiezing en dam blijkt u niet erg aan het leven te hechten". Daarna kon de steeds roder aanlo pende verdachte hoogspringen of laagspringen, hij kreeg telkens weer te horen, dat hij zelf zijn leven in de waagschaal stelde. En toen de getuigen ook nog kwamen vertellen dat hij zich zo opgewonden had en hele rake klappen had uitgedeeld, oordeelde de rechter droogjes: „U was dus van plan om andere men sen dood te maken! Dat is heel wat anders dan die kletspraat dat u zelf staat te sterven". De officier haakte onmidelijk in op die laatste woorden en eiste hon derd gulden boete of drie weken wegens poging tot zware mishande ling, „en dan praat ik nog maar niet over de mogelijkheid van doodslag". Daar had de klappentgever weinig meer op te zeggen. Alleen maar, dat niemand had willen doodmaken van die collega's die hem dood hadden wollen hebben. Het werd veertig gulden boete nu, en zestig gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Tenzij u werkelijk dood gaat, dan vervalt die voorwaardelijke straf natuur lijk", voegde de politierechter er aan toe. LEGALE BOSBRAND TE VENRAY DIERENBESCHERMING PROTESTEERT Vrijdagavond werd op legale wij ze brand gesticht in de resten van een gekapt bos, eigendom van de gemeente en liggende langs de Ba- kelse dijk, tegen het vliegveld. Dit bos is gekapt om een betere aanvliegroute te verkrijgen voor de vliegtuigen die op het vliegveld De Peel moeten landen. Venrays Ge meenteraad verleende daartoe on langs de mogelijkheid door die aan vliegroute in erfpacht te geven aan de Staat der Nederlanden. De resten van het gekapte bos moesten reeds eerder worden ver brand, doch door de natte onder grond was dit niet mogelijk. Vrijdagmorgen werd door de ge meente de toestemming tot brand stichting gegeven. Even dreigde de brand nog uit de hand te lopen, maar met inzet van de brandweer van het vlieg veld en van de Venrayse brandweer kon het gevaar voor de omliggende bossen worden afgewend. Hoewel de jachtrechthouder van tevoren maatregelen had genomen voor verwijdering van het wild in het af te branden stuk, lukte dit - mede door de grote hopen afval hout - niet volledig en zo kwamen verschillende konijnen in de vlam men om. De afdeling Venray van de ver eniging voor dierenbescherming, op de hoogte gebracht van het levend verbranden van konijnen, heeft hier tegen protest aangetekend bij de bevoegde instanties. Zij acht op de eerste plaats de genomen voorzorgs maatregelen onvoldoende en op de tweede plaats wijst zij er op dat de vereniging in de winter alle moge lijke acties onderneemt tot behoud van de wildstand, maar deze nu op een dergelijke manier vernield werd. Zij zal deze klachten ter kennis brengen op de jaarvergadering van de vereniging tot bescherming van dieren in Utrecht. De organisatie is van oordeel dat op dergelijke wijze geen wild ten offer mag vallen en zij vraagt de bevoegde instanties maatregelen te willen nemen om 'n soortgelijke herhaling te voorkomen. Goed idee voor wie er eens uit wil. Zes dagen aan boord van een luxe hotel schip genieten op de Rijn. Drie, vijf, acht dagen komfortabel met de trein er op uit in eigen land of over de grens. Volledig verzorgd van begin tot eind. U hoeft er maar even voor naar de Boerenleenbank te gaan, die alles voor u regelt, in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen of met Rederij Ketel. Daarom, maak het u gemakkelijk als u er eens even goed uit wilt zijn: laat alle zorg aan de Boerenleen bank over. Ook voor Rijn cruise en treinvakantie het vertrouwdste boekingskan toor dat u zich maar wensen kunt. En dicht in de buurt bovendien. de bank voor iedereen WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMP WEG 23a - 24

Peel en Maas | 1970 | | pagina 5