Priesters in de bloemen PULS PULS grotestraat^2B^POSTBUSTLc££f GTS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 10 APRIL 1970 No. 15 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS I GOEDKOPER I DAN U DENKT ADVERTENTIEPRIJS 13 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (buiten Venroy 250) In het koud en grillig zondagsweer was het toch hartverwarmend hoe twee van onze kerkdorpen hun geestelijke leiders letterlijk en figuurlijk in de bloemen zetten bij gelegenheid van hun 40-jarig priesterfeest. Leunen vierde feest om Pastoor C. Jonkers, Yssel- steyn niet minder om pastoor Janssen VOOR LEVEN VAN GODS TROUW In Ysiselsteyn begonnen de plech tigheden met het afhalen van de jubilaris en zijn familie van de pas torie om in optocht naar de rijk ver sierde kerk te trekken. De ruiters, de fanfare, afvaardigingen van ver enigingen, zangkoor, kerkbestuur, bruidjes en misdienaars begeleidden de jubilaris door het middenpad over het plein naar de kerk, waar een plechtige hoogmis begon, die werd opgeluisterd door het gemengd kerkelijk zangkoor, dat o.l.v. de heer Flinsenberg een meerstemmige gre goriaanse mis ten gehore bracht. Pastoor Janssen werd bij de H. Mis geassisteerd door zijn heer-broer pastoor A. Janssen (Holthem) en Pa ter Hossen u'it Deurne, die ook de feestpredikatie hield. Hierin schil derde hij de figuur van de priester in het verleden en bij de vele ver anderingen in deze tijd om tot de konklusie te komen dat hij altijd zal blijven om met Gods volk onderweg hun leider en helper te zijn. Na de H. Mis trok men wederom in stoet naar het Gemeenschapshuis dat ook versierd was en o.m. de tekst droeg: het vóórleven van Gods Trouw aan. de mensen in de opgave van de herder HULDIGING Namens het comité Ysselsteyn sprak hier de heer Pihilipsen als eer ste een woord van gelukwens na- m)ens de Ysselsteynse gemeenschap. Hij wees er op hoe pastoor Janssen in zijn 20-jarig pastoraat in dit kerk dorp veel gedaan heeft. Zo heeft hij de school voortdurend uitgebreid, was mede-stichter en bouwer van het gemeenschapshuis, heeft de ver bouw van de kerk voltooid, toen nieuwbouw geen haalbare zaak bleek en heeft tenslotte het initiatief ge nomen tot de bouw van een kleuter school. Daarnaast heeft hij als oud- Dachau-gevangené ook de eerste schreden gezet om te komen tot ver broedering over de graven heen. Daarvoor en voor het vele verbor gen werk, dat pastoor Janssen zo lange jaren gedaan heeft, was hij uitermate dankbaar en hij wenste de pastoor nog vele gelukkige jaren toe in Ysselsteyn. AANBIEDING CADEAU De aanbieding van het cadeau der parochie, een heel stel paramenten voor de kerk, was weggelegd voor de voorzitter van de parochieraad de heer Pouwels, die de pastoor dankbaar was voor de gepaste ver nieuwingen, die hij had doorgevoerd in de kerk. Het bleek dat er nog een persoonlijk cadeau voor pastoor zelf beschikbaar was, dat 'hem in de vorm van een auto-radio werd aan geboden. Burgemeester Schols noemde de jubilerende pastoor een man van groot gezag in een kerkdorp, dat als een der vooruitstrevendste in de ge meente mag worden aangemerkt. Dat was o.m. gebleken bij de Twee de Kamer-commissie, die moet oor delen over de aanleg van de nieuwe oefenterreinen. Toen die hoorde van de cijfers van Ysselsteyn, waren de plannen voor oefenterreinen in deze contreien meteen van de baan. Ys' selsteyn is eenvoudig te duur. Hem persoonlijk had het altijd getroffen, dat de man, die juist zoveel geleden had van de Duitsers, een der eersten wais geweest, die hen de vrienden hand had toegestoken. Een 'blijk vian innerlijke grootheid, waarom hij de jubilaris zeer bewonderde. En dat hij in die bewondering niet alleen staat, mag ook blijken in de resolute ma nier, waarop Ysselsteyn onlangs nog bepaalde kritiek op het pastoraal be leid van pastoor Janssen afwees. Hij wenste de pastoor nog vele jaren toe in een bloedend Ysselsteyn. Ook een Duitse gast, pastoor Kohl bood gelukwensen aan en belichtte nog eens de grote rol, die pastoor Janssen heeft gehad bij de verbroe dering van de jeugd. De Nieder-Bayerische jeugd denkt dankbaar terug aan wat in dat op zicht allemaal berelikt is en ver trouwt hem ook in de komende zo mermaanden weer te zien in Passau. De heer Huibrechts uit Blerick kwam pastoor Janssen nog eens ge lukwensen, namens zijn oud-paro chianen in Blerick en speciaal na mens de verkenners, die hij daar mede heeft opgericht en die onlangs hun 25-jarig bestaan vierden. Ook hij wees op de grote kracht van de pastoor mensen uit te kunnen kie zen, die met hem een heleboel werk konden verzetten Al deze gelukwensen werden om lijst door o.m. een serenade van het gemengd koor o.l.v. de heer Flinsen berg, van het jongenskoor en de fan fare. Zij demonstreerden op het tochtige pleintje voor het gemeen schapshuis, dat het muzikale levien van Ysselsteyn beslist niet onder de maat is YSSELSTEYN UIT VENRAYS OOGPUNT Pastoor Janssen moest in zijn dankwoord erkennen dat hij voor 20 jaren met gemengde gevoelens naar Ysselsteyn was gekomen. Als oud- Venrayer had hij toen het idee, dat hij ergens de rimboe in ging en in derdaad in een soort missie-statie te recht zou komen. Het is allemaal heel anders gelopenYsselsteyn is uitgegroeid tot een flinke parochie met goede en hardwerkende mensen en hij hoopte inderdaad nog lang daar te mogen leven en werken. En toen werd de sneéuw en régen spelbreker en ging men maar spoor slags over tot de receptie binnen, waar pastoor Janssen door honder den werd gefeliciteerd, met aan het hoofd B. en W., de heer inspecteur van het L.O. en natuurlijk door al zijn parochianen LEUNEN En intussen had Leunlen zijn paro chieherder ook al in een feestelijke stoet en zelfs in een landouwer naar de ook hier prachtig versierde kerk begeleid. Hierbij viel op de Leunse fanfare, die met een enorm getal jeugdige en vrouwelijke muzikanten een aparte noot gaf aan deze blijde inoomste in een kerk, waarin weer de bloemboe- ketten opvielen, die daar kwistig en kleurig ook het hunne bijdroegen aan de feestviering. Dat deed ook het kerklijk zang koor, dat o.l.v. de heer Vogelsangs een Gregoriaanse mis ten gehore bracht. Pater Canisius Vastbinder, de trouwe helper van Leuvens pas toor, hield de feestpredikatie, waar in hij diep inging op de roeping tot het priesterschap van de mens, die mens blijft onder de mensen, maar daarnaast een uitverkorene is met een grote verantwoordelijkheid voor de aan hem toevertrouwden. En dat blijven zal aan hoeveel discussies thans ook dit ambt wordt onderwor pen. Onder het offertorium speelde de fanfare het Ave Verum van Mozart, terwijl onder de communie het koor een tweestemmig Bone Pastor ten gehore bracht. De heer M. Comelis- sen bracht als sol: Mijn Gebed. De plechtigheid werd besloten met het Te Deum, dat door een volle kerk werd meegezongen. HULDIGING In een overvol gemeenschapshuis was het de heer Voermams, die als oudste lid van het kerkbestuur, de hij erkennen dat zijn ziekte toch wel een grote handicap vormde, omdat het daardoor moeilijk werd een goed kontakt met de mensen te onder houden. Voeg daarbij dat het ook moeilijk is de snel veranderde tijden bij te houden, dan is het duidelijk, .dat veel zal afhangen van de naaste toekomst, als hij weer geopereerd moet worden, of hij zijn taak in Leu nen zal kunnen blijven vervullen. En ingaande op wat Pater Canisius in zijn feestpredikatie gezegd had over de roeping van de mens tot het priesterschap sprak hij als zijn over tuiging uit dat God niet zal kijken naar de resultaten, maar naar de in zet en de goede wil van de geroe pene. Hij meende die in het voorbije priesterleven te hebben gegeven en hoopte die ook nog in de toekomst te kunnjen blijven geven. Met een dankwoord tot alle goede en prettige mensen van Leunen be sloot hij het officiële gebeuren, dat echter een lange nasleep kreeg in een druk bezochte receptie, waarop ook hier het college van B. en W. aanwezig was, alsmede vele colle ga's SPORTIU* jubilaris gelukwenste met zijn 40- jarig priesterfeest, waarvan er 10 in Leunen zijn doorgebracht. Doorge bracht niet in ledigheid, want hij wees op de nieuwbouw van de kleu terschool en van de kerk en van de samenvoeging van de twee scholen, allemaal punten, die de pastoor veel hoofdbrekens heeft gekost. Hij was hem niet alleen dankbaar voor dit werk, maar ook voor zijn geestelijke leiding, die tot uitdrukking kwam in de eucharistievieringen, in ziekenbe zoek e.d. De heer Bouvee, die de leiding had van dit huldigingsfestijn, mocht de pastoor de feestgave namens de Leunse parochie aanbieden. Ook hier waren het paramenten, waarvan elen model in de zaal aanwezig was. In een sympathiek speech je bood hij de pastoor dit geschenk aan, waarbij ook voor hem tzelf, als een bijdrage aan een vakantiereis nog een behoorlijk bedrag werd aange boden. FINANCIëLE ZORGEN Deken Loonen moest in zijn woord van gelukwens met een beetje wee moed terug denken aan de klas, waaruit Pastoor Jonkers was voort gekomen. Die had voor 40 jaren 25 priesters 'opgeleverd, waarvan er 2 bisschop werden en een professor. Hfj wees er op hóe hij pastoor Jon kers al kende sinds Rol due en hem had leren kennen als een vrolijk en goed gemutst mens, die in zijn pries terjaren bewezen had een goed bou wer te zijn, o.m. van de nieuwe kerk van Wellerlooi en van de 'Uitbreiding van de kerk in Leunlen. En aankno pend aan de woorden van de heer Voermans, die vertelde dat men in Leunen gelukkig nog de financiële eindjes aan elkaar had kunnen kno pen, wees hij er op dat zulks in de Grote Kerk al niet meer het geval is en dat men daar met een tekort zit, dat grote zorgen met Zich brengt. Maar daar wilde hij op deze feest dag niet verder op ingaan. Hij hoop te dat het pastoor Jonkers gegeven zou zijn nog veel voor Leunen te kunnen doen. VERANDERDE STRUCTUREN Burgemeester Schols moest erken nen dat hij van de jubilaris geen last heeft gehad. Hij weet, aldus drs. Schols, zijn mensen te kiezen. Het priesterleven overziende, moest hij zeggen, dat er uiterlijk en geestelijk veel veranderd is. Dat was hem ook opgevallen op de onlangs gehouden sociale studieweek, die nog maar een dag duurt en waarop men liefst een rasechte communist als spreker had uitgenodigd. Maar om aan die veranderende struikturen eten goede vorm te geven, om goede intermenselijke verhoudin gen fe bewaren en te bestendigen, daarin heeft nóg altijd de priester eén grote rol, aldus drs. Schols, die meende dat Pastoor Jonkers die rol altijd gespeeld heeft dank zij zijn persoonlijke geïnteresseerdhoid en het feit dat hij een goed mens is. Ook deze huldiging werd opgeluis terd en versierd met marsen van de onvermoeibare jeugdige blazers van de Leunse fanfare en van het in deftig zwart gestoken dameszang koor. MOEILIJK Pastoor Jonkers erkende graag, dat wat in Leunen tot stand geko men is, geen taak is geweest van de pastoor, maar dank zij de goede sa menwerking en de hartelijke verhou dingen is kunnen slagen. Daarvoor was hij zeer dankbaar. Ook moest Uitslagen zondag 5 april: Venray 1'Swift 1 00 Boxmeer 2Venray 2 12 Venray 3—IVO 2 2—0 Castenray 1Venray 4 20 Venray 5Brughusia 1 afgel. TOP '27 3—Venray 7 1—6 Leunen 2Venray 6 00 Venray 8Melderslo 4 41 EEV 1Venray 9 afgel. Zondag j.l. werd de competitie voor Venray 1 weer hervat met 'n thuiswedstrijd tegen Swift uit Roermond. De 00 uitslag lever de Venray dan wel een kostbaar winstpuntje op, maar tevreden mag men hiermee niet zijn, daar voor stond de wedstrijd op een te laag peil. Een gelukkig feit hierbij is echter wel dat zowel IVO als RVU helemaal niet tot winst kwa men, waardoor Venray één puntje los is gekomen van de twee hek- kesluiters. Men heeft het nu dus in eigen hand! Het begin van deze wedstrijd was voor Venray hoopvol. Met soepele ^aanvallen werd de verdediging der gasten uit cadans gespeeld en dat le verde de eerste 10 min. al drie doel- rijpe kansen op, die enerzijds door domme pech, anderzijds door het op dat moment missen van de koel bloedigheid, werden gemist. Na dit goede openingsoffensief en het uitblijven van een doelpunt, wilde men dé zaak forceren. Het was al direct duidelijk dat Swift vanuit een gesloten verdediging zoals trouwfens te verwachten was ope ningen trachtte te vinden om zo doende zelf succes te kunnen boe ken. Het spel van deze tegenstander was echter slecht. De verdediging wist het hoofd koel te houden en brak de meeste SW-aanvallen af door de ballen ver weg te trappen om daarna opnieuw het verdedi gingsgordel te sluiten. In de eerste speelhelft toen Ven ray de vrij sterke wind tegen had was vooral het speljen van lange bal len vaak slecht, doordat zij bedoel de spelers niet bereikten. Op vrij ge makkelijke wijze wist Swift dan ook met een dubbelblanke stand de rust in te gaan. In de tweede speelhelft waren de de Venrayers voortdurend in de aan val, maar nu werden de ballen te veel gebracht, waaraan vooral de achterhoede zich vaak bezondigde. De verdediging van Swift kreeg dan ook ruimschoots gelegenheid zich in te stellen op de trage aanvallen. Daarbij kwam nog dat J. de Klerk de gehele wedstrijd een vaste bewa ker bij zich kreeg die ervoor zorg de dat Joop geen meter vrijheid kreeg. Dat hij toch enkele malen met goede solo's zeer gevaarlijk op kon duiken voor het Swift-doel ge tuigt van de goede vorm waarin de ze speler momenteel steekt. J. Siebers had pech toen een goe de aktie, afgerond met een hard schot, de doelman uit positie speelde maar tegen de paal kwam. In de slotfase verhuisde H. Mul ders van de linker- naar zijn eigen vertrouwde rechtervleugel. Er kwam nu wel wat meer snelheid in de aanval, maar voor echt grote pro blemen kwamen de gasten niet te staan, zij het dan eenmaal bij een aktie van Joop de Klerk, die op het allerlaatste moment gestuit kon wor den. Ondanks een hevig slotoffensief van Venray blev|en de doelpunten uit zodat deze wedstrijd, die door de uit stekende arbiter C. van Rooy uit Hoensbroek voortreffelijk werd ge leid, met een doelpuntloos gelijkspel 00. Ontevreden over de nul, maar toch een kostbaar winstpuntje, dat een beter uitzicht kan geven op de a.s. wedstrijden. Boxmeer 2Venray 2 12 In een goed gespeelde wedstrijd is het Venray 2 gelukt beide puntjes mee naar huis te nemen. Van meet af aan nam Venray het helft ste vig in handen en zodoende konden de gastheren maar sporadisch ge vaarlijk worden. Uit een hoekschop van P. Boonekamp die door een Boxmeer-speler van richting werd veranderd, namen de SW-reserves de leiding: 0-1. Na een kwartier spelen kwam Boxmeer gelijk door het benuten van een vrije trap, die vanaf de rand van het strafschop gebied werd ingeschoten. In de 27e min. bracht E. v. d. Velde uit een pass van G. Swinkels de stand op 2-1. Na rust met de wind tegen, bleef de achterhoede de situatie goed meester. Juist voor 't einde bleef de kans om de stand op te voeren on benut, door de toegestane strafschop naast te schieten. Venray 3—IVO 2 2—0 Deze, onder veel belangstelling, gespeelde wedstrijd (veel eerste elf talkijkers hadden ook interesse voor hetgeen achter hun ruggen gebeurde) werd een verdiende èn belangrijke overwinning voor Venray 3. De opzet om direkt toe te slaan, na het hartige woordje van de voor zitter, had bijna tweemaal succes. De bijzonder goede IVO-doelman kon een kopbal van Hub. Clephas en een schot van Jac. Bastiaans uit zijn doel ranselen. Voor rust is IVO verder niet meer op de Venray-helft ge weest. Kansen kwamen er echter ooik niet meer. De tweede helft begon, zoals de eerste eindigde. Maar na 20 min. kwam er verandering. Nadat, de overigens goed spelende, L. Burhen- ne werd vervangen door de aan voerder-stopper van het 5e (nr. 9) J. van Duynhoven. Na 4 min. op het veld vertoefd te hebben kreeg hij de bal in een scrimage voor zijn schoen: 10. 5 min. later liet de zeer goed spelende J. Bastiaans, trouwens wie speelde er niet goed, weer een solo zien. Tot aan de hoekvlag nam hij de bal mee, trok voor enJ. van Duynhoven besliste de wedstrijd: 2-0. Door de druk van IVO werd het einde een beetje rommelig, maar de winst kwam niet meer in gevaar. De spanning zit er weer helemaal in. Nog 1 punt op IVO en Venl. Boys 2. Er werd eens te meer bewezen dat een met volle inzet spelend elftal (twaalftal) ook de moeilijkste tegen standers kan overwinnen. Programma zondag 12 april: Venray 1Belfeldia 1 2.30 u. Wittenhorst 2Venray 2 2.30 u. Koningslust 2Venray 3 2.30 u. EWC 2—Venray 5 2.30 u. Venray 7—TOP '27 3 12.00 u. Melderslo 4Venray 8 12.00 u. Wittenhorst 7—Venray 9 12.30 u. A.s. zondag staat er voor Venray 1 opnieuw een thuiswedstrijd op het programma en wel tegen het sterke Belfeldia. Deze tegenstander beschikt over een ijzersterke verdediging, Bij de NMB voel ik me niet alleen op m'n gemak als ik geld kom brengen, maar ook als ik geld kom vragen. Laatst bijvoorbeeld, èen woningkrediet om thuis een moderne keuken te verzorgen. Kijk, bij zo'n gelegen heid merk je hoe prettig het is de NMB als bank te hebben. De mensen zijn er voor komend, nemen de tijd die nodig is om een en ander uit te leggen, vertellen precies het verschil tussen een persoonlijke lening en een woningkrediet. Een woningkrediet is er ,b.v. voor alle verbeteringen in en aan het huis. Zoals een moderne keuken of een bad kamer of centrale verwarming. Voor meubels, stoffering etc. dient een persoonlijke lening. Het bedrag dat ik nodig had was 4000,-. Wilde ik dat terugbetalen in 3 jaar dan was de aflossing per maand 132.85. Zou ik er 5 jaar over willen doen dan 88.97 per maand. Enfin, je kunt veel kanten op bij de NMB. Ook als het om woningkrediet gaat. gametuwiijdmee-ganaardenmb! nederiandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt I Er is een NMB kantoor bij u In de buurt: Venray: Poststraat 9.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 5