nu dit weekend grote tapiitenshow kom ook kijken rob van haaren U BENT VAN HARTE WELKOM vrijdag 13 maart tot 9 uur nm zaterdag 14 maart tot 6 uur nm zondag 15 maart van 2 tot 8 uur nm Zr. M. DOROTHEE geen rectrix meer Het diamanten Venrays Mannenkoor Kerkelijke Diensten PULS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PULS van 15 tot en met 21 maart VRIJDAG 13 MAART 1970 No. 11 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS GraTKTTWATG2SVEPOSTBUs'l F ADVERTENTIEPRIJS 13 et per PtUS PER KWARTAAL 125 IS GOEDKOPER DAN U DENKT ABONNEMENT S- Vanror f 15K BIJ EEN AFSCHEID „Als je bü de eindexamens de geslaagden ziet staan, gelukkig met hun diploma Gymnasium of dan is er vreugde in je hart, niet alleen omdat ze hun doel, het diploma, hebben bereikt, maar meer nog omdat je jonge mensen voor je ziet staan die zich gedu rende hun schooltijd hebben ontwikkeld tot meisjes die hun toe komst met vertrouwen en idealisme tegemoet gaan. Het is een boeiend „wonder" deze groei van de 12-jarige kinderen tot de meisjes die onze school als 18- of 19-jarigen verlaten, een wonder dat zich voortdurend voltrekt en waar ik bijna 22 jaar de geluk kige getuige van heb mogen zijn Aan het woord is Zuster M. Dorothee Bouwels, de scheidende rectrix van de scholenge meenschap Jerusalem Dat tekent deze kleine zuster Ur- suline,, Limburgse van geboorte, die praktisch haar gehele kloosterleven gewijd heeft en nog wijdt aan de opvoeding van de jeugd. Na haar intrede in het klooster werkte zij als onderwijzeres in Maastricht, was lerares aan de kweekschool aldaar, na haar biolo- giestudie aan de universiteit te Lei den werd zij lerares aan het Jeanne d'Arc Lyceum te Maastricht. In 1942 deed de Orde een beroep op haar voor andere taken, als overste en provinciale secretaresse, maar in 1948 kwam zij weer terug bij het onderwijs, waar zij tot op heden werkzaam is. ALS NA DE OORLOG I het oude en vertrouwde Jerusalem er niet meer is en de oorlogswals van de troitse gebouwen niets heeft overgelaten dan wat puin en ruines, vindt school en internaat een gast vrij onderdak bij de Ursulinen van Eysden. Zes jaar lang zijn een groot aantal zusters en ongeveer 130 leer lingen „thuis" geweest in dat stille dorpje aan de Maas. In 1948 werd de toenmalige rectrix Zr. M. Bernard ziek en kwam zus ter M. Dorothee daar als haar op volgster. Tevens werd zij prefecte van het internaat. Terwijl daar het leven en het on derwijs doorgingen, werd hier in Venray het puin geruimd en verrees er geleidelijk een nieuw Jerusalem. In 1951 was het zover dat de nieu we gebouwen konden worden be trokken en begon een nieuwe perio de in de geschiedenis van Jerusalem. Met M. Marie du Sacré Coeur Bek kers naast zich als directrice van de M.M.S. heeft Zr. Dorothee hier de leiding van het Gymnasium en het internaat. De schoolbevolking bestaat dan uit 130 internen en 25 externen! HOOGTEPUNTEN Vraagt men de thans scheidende rectrix naar de hoogtepunten van haar bijna 22-jarige loopbaan bij wat thans is uitgegroeid tot de scho lengemeenschap Jerusalem, dan vermeldt zij U beslist niet dat zij in 1955 ook nog directrice werd van de M.M.S. En dat zij toen als directrice, rectrix en prefecte feitelijk dag en nacht werkte. Ze zal hoogstens het 50-jarig bestaansfeest van het gym nasium vermelden, toen honderden oud-leerlingen acte de présence ga ven. Ze zal U wel vertellen hoe na de oorlog de school met overwegend interne leerlingen is uitgegroeid tot een streekschool. Want daarmede is een van haar idealen in vervulling gegaan, namelijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs niet te zien als een voorrecht voor slechts enkelen, maar voor iedereen. Zij noemt het een gelukkig feit, dat thans bij haar afscheid van de bijna 500 leerlingen er meer dan 400 ex tern zijn. Dat betekent niet alleen dat Jerusalem een evolutie doorge maakt heeft, maar dat vele meisjes in Venray en omgeving een nieuwe vormings-mogelijkheid gekregen hebben, die voor de oorlog slechts voor enkelen was weggelegd. En ze is er heilig van overtuigd dat vooral in de randgemeenten rond Venray nog veel intellect on ontgonnen blijft en van daaruit nog te weinig gebruik gemaakt wordt van de vormingsmogelijk heden, die het voortgezet onder wijs in Venray biedt. ONDERWIJS EN VORMING De scheidende rectrix spreekt met opzet van vorming. Want hoewel kennis natuurlijk belangrijk was en is, al is het slechts voor de diplo ma's, toch heeft zij gepoogd al die jaren door de „kinderen" meer mee te geven van kennis alleen. Het is een moeilijk te vangen begrip, maar zij noemt het vorming. Men zou het een gelukkige erfenis van het oude Jerusalem kunnen noemen, waar toch een bepaalde stijl, een bepaal de visie mee gegeven werd, die er toe bijdroeg en bijdraagt, dat zij die Jerusalem als school hadden, hier hun hele leven lang dankbaar aan terug denken Het „burchtidee" dat men tot voor kort van Jerusalem had begint zien derogen te verdwijnen, gezien de ontwikkelingen die ook het inter naat blijkt door te maken, met name in een eigentijdse aanpak bij de op voeding. GROTE VERANDERINGEN Terug kijkend over 22 jaren rec trix-zijn, is terug kijken over een periode, waarin grote veranderingen zich voltrokken en nog voltrekken in het onderwijs. Reeds voordat de Mammoetwet in werking trad, was er een heel andere, we zouden haast zeggen, meer democratische verhou ding gegroeid tussen docentenkorps en leerlingen. De sneller mondig wordende kinderen kregen meer in spraak, gaven aan het schoolleven een heel andere sfeer, namen verant woordelijkheden over, waarvan men vroeger niet had durven dromen. Dat dit in het snel groeiende Je rusalem haast vanzelfsprekend is gegaan, is voor een .groot deel mede het werk van de rectrix, die open stond voor het nieuwe en niet bang was om te experimenteren, te pro beren Voor het oude, veilig ommuurde, ingesloten en ingetogen Jerusalem is een open schoolgemeenschap ge komen, met eendrukke wisselwer king tussen school en de buiten wacht en die wisselwerking heeft voor beiden zijn voordelen. Dat wordt misschien het beste geïllu streerd door de verhouding tussen jongens en meisjes, die thans sa menwerken als vanzelfsprekend in schoolbals, in dansclubs, bij cabaret- en toneeluitvoeringen. Dat dit allemaal in feite bijna ge ruisloos tot stand is gekomen vindt zijn oorzaak in de leiding van de school, die al dit nieuwe heeft op gevangen, aangemoedigd, heeft laten kristalliseren. Als men over deze onderwerpen met de scheidende rectrix spreekt, dan valt het woord „boeiend" en daarmede toont ze aan, dat zelfs nu, nu ze het op doktersadvies wat kal mer aan moet gaan doen, ze nog alle belangstelling heeft voor de ontwik keling van het schoolleven, waaraan zij zo vele jaren het hare heeft bij gedragen Vergeten zijn dan de zorgen, hoe in een school, die oorspronkelijk be doeld was voor 120 leerlingen, thans 500 moeten worden ondergebracht. Vergeten is dan de bouw van nood- lokalen, die een administratieve voorbereiding eisen, waar men bang van wordt. Vergeten worden dan de zorgen om het nu nog ontbreken van een gewenst schooltype in de scho lengemeenschap. NIEUWE TIJD „22 jaren is langzucht Zus ter Dorothee. En het leiden van een steeds groter wordende school is haar te zwaar geworden, zeker nu ook de hervormingen, die een Mam moetwet voorschrijven, veel extra tijd en inspanning vragen. „Je wordt een soort managervertelt ze en nu ze merkt dat het allemaal te veel gaat worden, na die toch al zware jaren, geeft ze graag de lei ding over aan een jongere. Dat dat een man is, dat dat een „leek" is, vindt deze kleine zuster heel ge woon. Ze vindt dat manager-spelen kennelijk een zaak voor mannen, te meer waar ook mannelijke leerlin gen thans in Jerusalem onderwijs volgen. „Maar in het groeiend, snel groeiend, Venray zal Jerusalem steeds een taak bij de vorming van de jeugd blijven houdendaar van is Zuster Dorothee vast over tuigd. En dat zij bij en aan die vor ming nog het hare wil bijdragen, be wijst het feit dat ze als docente in de biologie rustig blijft verder wer ken AFSCHEID Zo neemt Zuster Dorothee dan komend weekend afscheid als rec trix. Met feestelijke bijeenkomsten in de schouwburg en een receptie in Jerusalem. Daarmede sluit Jerusa lem weer een hoofdstuk af in zijn bewogen geschiedenis. Het is een goed hoofdstuk, voor het Gymna sium St. Angela, voor de M.M.S. St. Oda, voor de Scholengemeenschap Jerusalem, voor Venray en de re gio Een overvolle kerk, die in applaus losbarst Een mooier be gin van het 60-jarig bestaansfeest had Venrays diamanten Man nenkoor zich niet kunnen wensen. Voor de vele aanwezigen was de vocale opluistering van de Eucharistieviering zaterdagavond door dit koor in de Vredeskerk een gebeuren dat men niet graag gemist zou hebben. Een klein bewijs daarvan was wel dat prak tisch niemand na de viering de kerk verliet en men rustig bleef wachten op een magnifieke uitvoering van de Twaalf Rovers, waarin de heer W. Fleurkens als vanouds de solo-partij voor zijn rekening nam. Het was een waardige afsluiting van een concert, zo mag men dat wel noemen, dat rond de Eucharis tieviering was opgebouwd en waar in men behalve O Bone Jesu en Deep River, de Russische Vesper, de Sanctus en een Andante uit de Soldatenmis puntgaaf gebracht hoor de worden. Terecht werden directeur Timp en zijn jubilerend koor met 'n groots applaus gedankt voor deze in leiding op de feestelijkheden, die zondag werden voortgezet met een FEESTELIJKE RECEPTIE in zaal In den Engel. Voorzitter Heijnsbroek moest wegens ziekte verstek laten gaan, maar de rest van het bestuur en de leden, gestoken in een keurig kostuum, waren aanwe zig om de gelukwensen in ontvangst te nemen. Gelukwensen o.a. van het Venrayse Gemeentebestuur en de parochiegeestelijkheid, maar ook van vele verenigingen, die acte de pre sence gaven. Een komen en gaan van velen, die Venrays Mannenkoor nog altijd een goed hart toedragen en graag hun beste wensen aan kwamen bieden. De heer Scheepers uit Mierlo, ere lid van het Kon. Nederlands Zan gersverbond kwam namens deze lan delijke organisatie de gelukwensen aanbieden. Hij bracht namens de bond mede een gouden speld voor de heer P. Oudenhoven, die 50 jaren lid is van het koor en een zilveren voor de heer Th. Swaters, die 25 ja ren onafgebroken lid was. Hij bracht hen namens de bond een oorkonde mee en gewaagde van een uitzonder lijke prestatie in deze tijd van ver vlakking, om je vereniging trouw te blijven en zich steeds opnieuw te willen inzetten. Vice-voorzitter Vollebergh dankte namens het koor voor deze huldi ging en feliciteerde de beide onder scheiden zangers aan wier echtgeno tes hij namens het koor een ruiker bloemen aanbood, terwijl de gede coreerden zelf niet alleen een drank je kregen gepresenteerd, maar een donderend „zij leven lang" kregen toegezongen. Met een hartelijk woord van dank voor de overweldigende belangstel ling werd de receptie besloten. CONCERT A.s. zaterdag zal An het kader van het diamanten feest het Venrays Mannenkoor een feestconcert verzor gen in de schouwburg. Hier zal het koor met medewer king van de Koninklijke Harmonie Euterpe worden uitgevoerd het Sol- datenrequiem van Martinu. Mede werking verlenen verder het Box meers Vocaal Ensemble alsmede de bariton John Bröcheler en de so praan Maria Schemerhom. Het feestconcert vangt aan om 8 uur. Kaarten hiervoor zijn nog verkrijgbaar aan de schouwburg. Priester van de week: Kap. J. Driessen Dr. Poelsstraat 2 - Tel. 2385 Zondag: 8 uur fam. van Dijck- Duykers; 9.30 hoogmis voor de pa rochie 11 uur Wim Vermeulen; 18 u. fam. Sikes-Pouwels. Maandag: 7.30 Wed. Gerrits- Thuyls; 8.15 Theod. Wintels en Jo hanna Verbeek als stichting; 9 uur Gezusters Janssen en fam.; 19 uur Piet Hanen. Dinsdag: 7.30 Regina Rongen; 8.15 Wim Jeuken vwg. buurtver. St. Jo seph; 9 uur bijzondere intentie vwg. een verjaardag; 19 uur ouders Coe- nen-Houtackers. Woensdag: 7.30 Mevr. Steegmans; 8.15 Regina Rogen; 9 uur Francisca Hendrika v. d. Munckhof; 19 uur Martin Litjens. Donderdag: Feest van St. Joseph. 7.30 overl. moeder; 8.15 voor gene zing van een ziek kind t.e.v. St. Jo seph; 9 uur Hendrik Willems, echt genote en beide zoons; 16 uur ge lezen huwelijksmis voor het bruids paar Verhoeven-Sikes. Vrijdag: 7.30 Antoon van Osch als jaardienst; 8.15 overl. fam. Bouten- Verschuren; 9 uur overl. fam. Jans- sen-Deters; 19 uur Maira Ebberink- Kolkers. Zaterdag: 7.30 Jan Poels vwg. Ge nootschap St. Joseph; 8.15 Ans Jans- sen-Blok; 9 uur W. Broers, echtge note en overl. kinderen; 19 uur overl. ouders Barents-Verhaag en zoon Martin. Mededelingen: De hernieuwing van de doopbelof ten voor de kinderen die dit jaar de school verlaten heeft plaats op paaszaterdag cm half acht 's avonds. De eerste h. communie heeft dit jaar plaats op zondag 3 mei om 9 u. voor de kinderen van de Petrus Ban- denschool en Ursulaschool B. Op zondag 10 mei voor de kinde ren van de Dr. Poelsschool en Ursu laschool A. Akolietenlijst Zaterdag 14 maart: 19 uur Paul Hanssen en Jos Bexkens. Zondag 15 maart: 8 uur Jos Lau- rensse en Ad Verbeek; 9.30 Jacq. Laurensse en Willy Janssen; 11 uur Tonny Janssen en Huub Janssen. Misdienaarslijst Zondag 15 maart om 18 uur de avondmis: Wim Kremer en Jacq van Mil. Maandag en dinsdag: 7.30 André Goor en en Gerard Hendriks; 8.15 Bert Verbruggen en Rudy Siebers; 19 uur Gerard van Vegchel en Mar tin Beekers. Woensdag en donderdag: 7.30 Bou- dewijn van Grinsven en Benoit Lu- cassen; 8.15 Hub Thuyls en Theo Cox; 19 uur Leon Kunzler en Peter Pelzer (alleen woensdag). Vrijdag en zaterdag: 7.30 Paul Oudenhoven en Roland Michels; 8.15 Jos Swaghoven en Peter van Houdt; 19 uur René Clevers en Bennie Beer- kens (alleen vrijdag). Donderdag om 16 uur huwelijks mis Caspar Michels en Jerry Mul ders. Mededeling voor de misdienaars Vanaf zondag 15 maart zullen voortaan twee misdienaars de zon dagavondmis dienen in plaats van de akolieten. Alle misdienaars ko men in volgorde aan de beurt, dat wil zeggen dat je éénmaal moet die nen en dan drie maanden vrij bent. PAROCHIE PATERSKERK Priester van week: Pastoor Th. Pothof Zondag: 5e zondag van de vasten. H. Missen: 7.30, 9.00, 11.45; hoogmis 10.15; 18.00 avondmis. Vrijdag: 19.00 avondmis om Gods zegen te vragen over de gezinnen van de parochie. Zaterdag: 5 uur, 6 uur en na de avondmis tot 19.30 uur gelegenheid om te biechten; 18.30 avondmis als zondagsviering. Mededelingen: Zaterdagavond, 14 maart om 18.30 uur, zal ons meisjeskoor met de band van het internaat de Mis verzorgen. Ze zingen die mooie mis, waar U enkele weken geleden zo over hebt gercemd. En met recht! Mooie tekst en goede muziek en zang! Zondagmorgen 10.15 uur begelei den de Zangertjes van Sint Frans de hoogmis met mcoie meerstemmige gezangen van de vastentijd. Zondag 15 maart, zullen de gidsen uit onze eigen eigen parochie bij U langs komen om een bijdrage te vragen voor hun vereniging. Laat U ze niet zo weggaan, maar geeft Uw steun voor het gidsenwerk in Uw parochie. Derde Orde Op woensdag 18 maart bijeen komst voor leden van de D.O. en be langstellenden in hotel de Keizer. Om 7.30 's avonds begint de Eucha ristieviering, daarna lichtbeelden met kommentaar over oud-Venray. Misintenties Zaterdag: 18.30 Anna Maria Arts van Gerven. Zondag: 7.30 Harry Lenssen; 9.00 tot zekere intentie (J.); 10.15 Jan Jenniskens; 11.45 Jan Lenssen; 18.00 parochie. Maandag: 7.45 voor goede gene zing. 8.30 Selida Virginia Rojer; 19.00 overl. fam. Brand-v. Horck. Dinsdag: 7.45 t.e.v. H. Antonius; 8.30 Hendrina Ambrosius (vanw. de buurt); 19.00 overl. fam. Vermeulen- Dijkmans. Woensdag: 7.45 t.e.v. H. Geest; 8.30 fam. Beerkens-Custers; 19.00 Franciscus Driessen (vw. de buurt). Donderdag: 7.45 Martien Wijnho ven; 8.30 Constant Rojer; 19.00 ter gelegenheid 25-jarige professie Zr. Aniceta Jenniskens. Vrijdag: 7.45 Hendrina Ambrosius; 8.30 Mathilde Wasser; 10.00 gezins mis, Jacobus Hub. Thomassen en Anna Geertruda Custers. Zaterdag: 7.45 voor goede gene zing; 8.30 Anna Maria Arts-van Ger ven. Dienbeurten Akolieten Zaterdag:. 18.30 Paul en Victor Pop. Zondag: 7.30 Bert Janssen en Car lo Feller; 9.00 Frans Bonants en Jos Hendricx; 10.15 Jac Claessens en Jos Jeuken; 11.45 Peter Bonants en Geert Philipsen. Dienbeurten Misdienaars Zondag: 18.00 Jeroen en Ralph Reynders. Maandag, woensdag, vrijdag: 7.45 Luc en Paul Janssen; 19.00 Martien Janssen en Frans Jeuken. Dinsdag, donderdag, zaterdag: 7.45 Gerrie Alders en John Bonants; 19.00 Peter Hendrix en Pim de Vos. Invallers: Hans v. d. Bekerom en Hans Achten.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 13