Castenray heeft zorgen EFFECTIEVE HULPVERLENING BIJ ONGEVALLEN carnavalsoptocht PULS mtK£f SS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 1 Brandstofpompenmonteur 1 Auto-Elektricien of Elektromcnteur 1 Automonteur N.V. RIM1J Henschel-Import VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 No. 6 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS GOEDKOPER DAN U DENKT ADVERTENTIEPRIJS 13 cl. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (buiten V.nroy 2.50) Een burgemeester, die les gaf in bestuurszaken, dat was het beeld dat Castenray te zien kreeg toen daar wat intussen in de volks mond al genoemd wordt de teer de Frans vorige week arri veerde. Burgemeester en wethouders, alsmede de hoofden van dienst waren daar om rekening en verantwoording af te leggen en te horen wat de wensen van dit kerkdorp nu wel waren Maar vooraf ging een les, in wat men zou kunnen noemen: staatskunde-klein-formaat In zijn lange inleiding wees drs. Scbols er op, dat de eerste taak van een gemeentebestuur was en is te zorgen voor poenbare orde en vei ligheid. Daar zijn echter MEER OPDRACHTEN BIJGEKOMEN Zo heeft thans een gemeente de zorg voor woningbouw. Niet, alleen stelt ze voorschriften en bestem mingsplannen daartoe vast, maar van de woningbouw wordt door haar gefinancierd, gesubsidieerd of gegarandeerd. Daarnaast heeft ze de zorg voor de volksgezondheid en hygiëne. Wonin gen bouwen, zonder dat er nutsvoor zieningen getroffen worden heeft geen zin. I nVenray is de watertoe- en afvoer een groot probleem. Is de watertoevoer dank zij enorme daar in gestoken kapitalen in de laatste jaren voor 95 procent der Venrayse huizen gegarandeerd, de waterafvoer is door het ontbreken van een goede en voldoende riolering nog steeds niet in orde. De gemeente heeft plannen liggen van 78 miljoen om nieuwe rio leringen aan te leggen. Dat geldt dan speciaal voor Merselo, Oirlo en Castenray. Maar daar kan men niet mee volstaan. Nodig is ook een waterzuiveringsinstallatie, die ook nog eens 78 miljoen gaat kosten. Men poogt nu aan alle kanten hiervoor gelden los te krij gen, terwijl het publiek kan reke nen op een forse verhoging van de rioolbelasting. 'Om te bewijzen, dat het een niet zoder het ader kan, wees de burge meester er op dat voor de vestiging van de N.V. Hollandia een uitgebreid onderzoek is vooraf gegaan om na te gaan of deze vestiging niet een te grote waterverontreiniging met zich zou brengen. WEGEN Een andere zorg, die de gemeente er in de loop der jaren bij gekregen heeft is die voor goede aan- en af- voerwegen. De mensen willen en kunnen zich beter verplaatsen, doch moeten daartoe de mogelijkheden hebben via goede wegen, die ook voor handel en nijverheid onont beerlijk zijn. Venray heeft een net van 500 km. wegen en heeft daar de lusten, maar ook de lasten van, ook al omdat de straat- en wegen belasting nog geen een tiende van de daarvoor te maken kosten ople vert. De rest moet men dus elders halen, waarbij ook gesteld mag wor den dat het ruilverkavelen het aan tal kilometers te onderhouden wegen alleen maar groter zal maken. Het onderwijs, mogelijk gemaakt door particuliere bijdragen, is thans ook grotendeels overheidszorg ge worden. En nu de mens meer vrije tijd gaat krijgen, wordt die zorg al leen maar uitgebreid. Daarnaast speelt een gemeentebe stuur ook een grote rol in de werk gelegenheid. De overheid heeft mid dels subsidies en andere steun-maat- regelen het mogelijk gemaakt dat in die gebieden, waar arbeidskrachten te over waren en dikwijls ook nog verborgen werkloosheid was, andere mogelijkheden voor werk kwamen. Venray is daar een goed voorbeeld van. De burgemeester stelde dat dus in het afgelopen jaar Venray juist door die stimulansen een nieuwe toekomst heeft geopend, die er mede toe kan bijdragen dat op het gebied van industrialisatie deze gemeente binnen 8 tot 10 jaren voortaan zijn eigen boontjes kan gaan doppen. En tenslotte is als het ware de af ronding van dit totaal van „zorgen" voor het gemeentebestuur een steeds belangrijker taak de welzijnszorg. Als een mens zijn woning heeft, zijn onderwijs kan volgen, zijn werk heeft, dan komt om de hoek kijken het probleem, dat die mens ook wer kelijk mens kan zijn, dat hij kan profiteren van al die verworven hedenEn die taak zal alleen maar groter worden in deze zich snel ontwikkelende maatschappij Uit deze taken vloeit automatisch voort een grotere bezetting van een gemeentehuis, een groot aantal amb tenaren, een technische staf, die al lemaal deze problemen te lijf moe ten. Het is daarom goed dat men nu ook eens gaat kijken of het niet dienstig en goed is bepaalde ge meenten te hergroeperen en samen te voegen, juist omdat men dan die problemen beter aan kan pakken. VENRAY ZELF EEN REGIO Hij noemde het een gelukkig feit dat Venray zo groot was en in feite een regio op zich zelf vormt met zijn centrum en 10 kerkdorpen, waarvan alleen al Ysselsteyn groter is dan bijv. de gemeente Broekhuizen. Hij meende dat door deze situatie Ven ray ook de kracht heeft om uit te groeien tot een streekcentrum, wat het al met onderwijs, zwembad en schouwburg gedeeltelijk is. Maar men is ook. niet blind voor de problemen, die een uitgestrekte gemeente als de onze met zich bren gen kan. En een daarvan is dat het kontakt met de bevolking wel eens te wensen kan overlaten. Het is ech ter de uitdrukkelijke wens van het gemeentebestuur dat het zo goed mo gelijk wil informeren, maar ook ge- informeerd wil worden. Dat houdt in dat bijv. de kerkdorpen dienen te zorgen dat men ook „op de ge meente" weet, wat er leeft en wat voor problemen er zijn in die kant van de gemeente. Dat is punt 1. Punt 2 is da,t de kerkdorpen on derling meer moeten gaan 'Samen werken. Castenray kan alleen geen sportvelden klaar, dan samenwerken met Oirlo, zoals ook Leunen, Heide en Veulen gedaan hebben. Men zal meer onder elkaar moeten gaan doen, om zo in een steeds groeiend Venray mee te kunnen En na dit college met zijn goede raadgevingen kwamen dan de Cas- tenrayse problemen op tafel CASTENRAYSE PROBLEMEN We zullen hieronder samenvatten: Riolering zit er in, nu Oostrums industrieterrein aangesloten moet worden. Aardgas is misschien mogelijk langs de Klein Oirloseweg en de Castenraysestraat. Men zal echter zelf met gegevens op de proppen moeten komen, wie aan wil sluiten. Dan komt Limagas wel met een be groting op tafel. Vuilnisstortplaats komt er in ruil- verkavelingsverband 1,5 km van Castenray af, ten noorden van de Castenraysestraat, achter Jacobs, waar indertijd de zandafgravingen plaats hadden. De stortplaats bij Oostrum is gesloten. Of de wegen schoon gemaakt kunnen worden van het daar langs gestorte vuil is een kwestie die Gemeentewerken zal be kijken. Stroomspannings klachten zijn wei nig meer gehooid. Als die er nog zijn, zal men ze door moeten geven, opdat de PLEM metingen kan ver richten. Meer straatlampen langs de Hors- terweg dacht men niet te kunnen halen, ondanks het feit dat de be bouwing inderdaad wel uitgebreid is tot achter de bestaande lampen. Maar de Provincie is nog baas en die voellt er weinig voor, temeer waar t.z.t. deze weg aan de gemeente zal worden overgedragen. Men wil het alsnog proberen, temeer waar men inderdaad begrip heeft voor de stel ling, dat in Venray de nieuwe woon wijken toch ook een betere verlich ting krijgen dan dat gedeelte van de Horsterweg dat bebouwd is De verbouwing van het Pastoraat tot gemeenschapshuis wordt inder daad noodzakelijk. De parochie of een apart daarvoor opgerichte stich ting moet een konkrete aanvraag daartoe gaan indienen, waarbij dan tevens bekeken moet worden of die zaal niet in te richten is als gymnas tiekzaal, waardoor de eigen kosten een stuk minder zullen worden. De namen van straten levert in Castenray nog al eens wat moeilijk heden op. Gastenrayseweg, Casten raysestraat en Castelostraat geven nog al eens moeilijkheden bij de PTT. En men was allerminst te spre ken over de naamgeving van de nieuwe buurt. Men had daar liever de namen gezien van Pastoor Ver heggen en van de heer Steeghs, als vap een heilige, die niemand meer iets zegt in Castenray. Van enige „inspraak" bij deze naamgeving scheen geen sprake te zijn geweest. Men zal eens bekijken wat de kon- sekwenties zijm als een en ander nog veranderd kan worden. Maar veel hoop is er niet. Castenrays lagere school komt in derdaad voor op de indertijd opge stelde lijst van „onderhoud". Wan neer ze echter aan de beurt is, is een zaak die de Inspectie beslist en die moet men raadplegen om hierover wat meer te weten te komen. De ruitersport raakt haar oefen terrein inderdaad kwijt aan de ruil verkaveling. Maar daarvoor in de plaats kan misschien een ander ge zocht worden bij de zgn. overge schoten terreintjes in het ruilverka- velingsgebied of op het oude voet balterrein. Hier kan een oplossing voor komen. Woningwetwoningen worden in Castenray geen meer gebouwd. Wel is er gelegenheid voor de individuele bouwer er een huis neer te zetten. Hoewel uit de vergadering gesugge reerd werd dat er heel wat mensen op een woningwetwoning in Casten ray wachtende zijn, was daar het college niets van bekend. Maar als ze er wel zijn worden ze geadviseerd om een premiewoning te bouwen, zoals in Leunen, Oostrum, Yssel steyn en Oirlo al met een 40-tal ge beurd is. Daar is dank zij de pre mies werkelijk wel wat aan te doen. Wethouder Schols scshatte de gemid delde lasten daarvan op 200,per maand, tegen een woningwetwoning die f 150,kost. Klachten over strooien met ijzel en sneeuw werden in Castenray ook gehoord. Maar de burgemeester hield vol dat met man en macht gewerkt is en nog wordt om in geval van sneeuw en ijzel de zaak zo gauw mogelijk bestrooid te krijgen. Men gelieve echter te denken aan de enorme oppervlakte die behandeld moet worden en met het feit dat men een keer een gevaarlijk tekort had aan strooi-zout, waarvan 60-70 ton per strooibeurt verdwijnen En om te tonen dat ook in deze avond de problemen niet beperkt bleven tot Castenray alleen, was er de vraag, wat er toch wel gaat ge beuren met de BOSHUIZERBERGEN Men was kennelijk bevreesd dat dit natuurreservaat aan de rand van Oostrum en Venray door de nieuwe rijksweg bedorven, zo niet opgeslokt zou worden. Maar de burgemeester kon de vragensteller geruststellen. Bij alle plannen voor de nieuwe rijksweg is wel degelijk gedacht aan dit natuurreservaat dat niet geraakt wordt door wegenplannen. Dat was dan het einde van deze vergadering in café Kuypers, waar het aanvankelijk wat stil bleef, maar die later toch volstroomde. En een „dorpsraad" zal hier waarschijnlijk wel gevormd gaan worden, als we het allemaal begrepen hebben, want tegen het einde van de vergadering werden tenminste al plannen ge maakt om die maar zo gauw mo gelijk samen te stellen. Waarmede dus des burgemeesters nieuwjaars wens tenminste al in dit kerkdorp in vervulling gaat. Voor onze afdeling TECHNISCH SERVICE CENTRUM zoeken wij Wij bieden: een goed loon tegemoetkoming in de studiekosten aantrekkelijke spaarregeling reiskosenvergoeding een prettige en interessante werkkring Desgewenst kan voor een woning worden gezorgd. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties te richten aan L. J. Costerstraat 53 - VENLO - Tel. 04700-20941 Na 19.00 uur telefoon 04704-1746 De heer van Oers heeft in de laat ste raadsvergadering vragen gesteld naar aanleiding van een artikel in ons blad van 16 januari, waarin wij er op wezen, dat bij het dodelijk verkeersongeval op het kruispunt van de Midden Peelweg en de Paar- denkopweg de hulpverlening niet ef fectief genoeg was. De voorzitter van de raad heeft gemeend door het opsommen van de tijdstippen, waarop de brandweer verscheen, eerste medische hulp ver leend werd, de Rode Kruiswagen aankwam en vertrok, weer aan kwam en weer vertrok, te kunnen bewijzen dat die hulp wel snel en voldoende was. We nemen op zijn gezag graag aan dat die tijden allemaal kloppen, we hebben ze zelf maar gedeeltelijk kunnen controleren, omdat we onze handen vol hadden met hulp ver lenen. We moesten een brancard uit de wagen halen, een gewonde toe dekken en vastsnoeren en de bran card weer in de wagen schuiven. En die hulp was beslist niet effectief, want we mogen dan kranten vol schrijven, eerste hulp verlenen kun nen we, tot onze schande niet. We mogen wijzen op wat in de memode van toelichting bij het wetsontwerp ambulancevervoer door de betreffen de staatssecretaris duidelijk gesteld wordt: Voor ieder mens, die door 'n ongeval in zijn vitale funkties dus danig is gestoord, dat zijn leven wordt bedreigd, is het van belang dat tijdens de kritieke fase, vooraf gaand aan de definitieve klinische behandeling vóór en/of gedurende het vervoer levensreddende maatre gelen getroffen kunnen worden, waarbij een snel en adequaat am bulancevervoer van groot belang is. Dat kwam naar onze mening bij dit ongeval wel in het gedrang en dat was de reden waarom wij er op wezen dat in feite die hulpverlening niet klopte, omdat daar ongetrainde mensen werk moesten doen wat ge trainde dubbel zo snel en effectief hadden kunnen doen. Met alle res pect voor wat daar gebeurde, het was te veel het werk van mensen, die voor deze situaties niet getraind en uitgerust zijn Dat en niets anders hebben we in dat artikeltje aan de orde willen stellen, overigens en dat zij nog maals herhaald, met alle respect voor wat de helpers daar gedaan hebben. We blijven verder bij de feiten, zoals we die in genoemd artikel ge steld hebben en kunnen ons alleen maar met de Raad verheugen dat Venray met ingang van 1 februari een ambulancewagen gekregen heeft die niet alleen qua uitrusting effec tieve hulp kan verlenen bij ver- keers- en andere ongevallen, maar waar ook mensen mee uitrukken, die kennis van zaken hebben en we ten wat op een gegeven ogenblik ge daan moet worden en daar leiding aan kunnen geven. Dat lijkt ons al een hele vooruitgang, zoals ook één alarmering een vooruitgang is. Of heit voldoende is, zal de toekomst leren Maandag om 2.11 uur begint de grote optocht. Voor de goede orde heeft ons de commissie gevraagd nog enige aanwijzingen te geven, daar de optocht zo groot geworden is, dat het reeds in de Piëlhaas ge publiceerde tekort schiet. Het opstellen begint om half 2. Wagens en groepen uit de richting Leunen gelieven in te rijden via de Leunseweg, langs het sportpark de Zuidsingel te volgen, dan de Groe- newoldsepad, de Langstraat, de Westsingel, de Vlakwaterweg en dan zich op de Langeweg op te stellen. De deelnemers uit Merselo volgen de Merseloseweg tot aan de West singel. Die rijdt men na om dan via de Langstraat de Langeweg te berei ken. De mensen uit de richting Oos trum volgen de Oostsingel, de Oude Oostrumseweg, de Paterslaan, steken de Langstraat over en komen dan in de Pastoor Ruttenstraat. Mensen uit Oirlo verzoekt men de Oostsingel te volgen, de Oude Oos trumseweg, Paterslaan, de Lang straat, de Westsingel en via de Kempweg dan naar de Langeweg te rijden of te gaan. Deelnemers uit Ysselsteyn volgen de Langstraat, rijden de Westsingel op en komen ook via Kempweg op de Langeweg. Mensen uit Heide volgen dezelfde weg als de mensen uit Ysselsteyn. Castenray wordt verzocht via de Leunseweg en de Zuidsingel, door de Groenewoldsepad naar de Langstraat en de Westsingel te rijden, om dan via de Vlakwaterweg op de Lange weg te komen. Als men deze routes volgt komt men praktisch zeker terecht bij de nummers die op het wegdek zijn aangebracht. Op de Langeweg vindt men de nummers 1 t.m. 49 aangebracht, in de Past. Ruttenstraat de nummers 50 t.m. 59. De nummers 60 en hoger op de Kruitweg en in de Helfrichstraat. Zij die niet in het bezit zijn van een meldingskaart en dus geen weg- nummer hebben dienen zich op te stellen op de Merseloseweg tussen ziekenhuis en Langeweg. In alle genoemde straten mag van af 12.00 uur geen enkele wagen parkeren. De commissie vraagt de betrekken bewoners dringend voor die middag hun wagens elders te stallen. De route is bekend. Die loopt van de Merseloseweg door de Jan Hen- senstraat, Schoolstraat (waar de Prins het défilé afneemt), Markt straat, Markt, Grotestraat, Paters- straat, Paterslaan, Langstr., Leeuw- straat, Henseniusplein, Merselose weg. Op de Langeweg is de ontbin ding van de optocht. Deelnemers worden verzocht hun wagens zo ver mogelijk door te laten rijden, zodat geen opstoppingen komen. Gemeentepoltie Ruiterclub St. Isidorus Harmonie Ysselsteyn Jeugdprins Ysselsteyn Prins Serve I, Ysselsteyn Concilie bruiden - Venray Gemeentepolitie - Halmans, Venray De Rattenvanger van Hameln - Jacobs, Venray Fanfare Oirlo Jeugdprins Oirlo Prinsenwagen Oirlo Jeugdcentrum Venray Het zal je kind maar wezen - SW supporters Zo goed als nieuw - Pelzer, Venray Judy - v. d. Wijngaard, Venray O.L. Vrouwe Gilde, Holthees Jeugdprins Heide Prinsenwagen - Castenray Celibatair - Castenray N.N. Teng uit Moskou - Venray Bankzegel Jongerenkerk - Leunen N.N. - Leunen Wies hoe lang - Leunen Dansmarietjes - Leunen Fanfare St. Catharina - Leunen Jeugdprins - Leunen Prinsenwagen Leunen N.N. N.N. Onze nieuwe jeep - Ria Poels, Venray De geméente koe - MHCV Venray groep Rijkspolitie versterkt Gemeentepolitie - Jean d'Arcgroep Ballonzuil - Dalland, Merselo Riolering - Merselo Dolle Mina - Merselo Sprookje der Zagewetters - Merselo van Vollenhoven - Merselo Damslapers - Merselo Busdienst VenrayMerselo Stortplaats Venrays Broek - Merselo Fanfare St. Oda Prinseniwagen - Merselo Koor Bel Canto - Venray N.N. N.N. Stomerij De Kemp - Venray Discjockey - F. Nelissen, Venray Betalen en niet betalen - Gooren N.N. Oostrum Harmonie Oostrum Jeugdprins, Oostrum Prinsenwagen Oostrum Volksliederen Samba, Venray Zak - van Goch, Venray Bulgaren zoeken Venray - Julianasingel, Venray Weej vinden dat - Rank Xerox N.N. De kater komt later - Venray N.N. 67. 69. 70. wagen wagen groep 2 wagens solo wagen wagen 2 wagens wagen solo groep wagen solo wagen wagen wagen wagen groep solo en wagen groep wagen wagen groep wagen wagen wagen wagen wagen 2 wagens wagen solo duo solo groep wagen groep groepj groep groep wagen wagen

Peel en Maas | 1970 | | pagina 1