Kerkdorpen samen Onze speciaalzaakbiedtméér dan lageprijzenen hoge inruil! zorgen van Leunen Veulen Heide Levensvatbaarheid van kleine kernen VERBOUWING SOOSGEBOUW IN DE HOENDERSTRAAT remmen PIJLS PIJLS Atelier van Beeren wordt binnenkort EDAH KOOPPARK Va- 770,- VRIJDAG 30 JANUARI 1970 No. 5 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER I DAN li DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 WCCrVDLMU VVJVjn VCIvnMT CIV UIVIOI nCfXCIV ADVERTENTIEPRIJS 13 cl per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (buiten Venray 2.50) Nu de toer langs Venrays kerkdorpen weer is begonnen heeft Burgemeester Schols enkele dingen vooraf duidelijk en onomwon den reeds „vastgepind". Op de eerste plaats dat het gemeentebe stuur zjjn handen meer dan vol heeft om het sne,l groeiende Ven ray „bij te benen". Dat houdt dikwijls in, dat bepaalde zaken moeten blijven liggen. Alles kan niet ineens en wezenlijke zaken krijgen voorrang. Punt 2 is dat juist het gemeentebestuur zo wei nig hoort van de kerkdorpen. Zelfs als er een of ander jubileum is, wordt men nog maar sporadisch uitgenodigd. B. en W. willen graag meer komen en beter kontakt hebben. En punt 3 is dat ook in de toekomst een grotere en betere samenwerking moet groeien tussen de verschillende kerkdorpen, waardoor gezamenlijke pro blemen eeh oplossing krijgen, die voor de enkeling niet te halen Burgemeester Schols liet rustig een kijkje nemen in de gemeente lijke keuken. In 10 jaren, aldus drs. Schols, heeft Venray 1500 nieuwe arbeidsplaatsen „geschapen". In de komende vijf jaren zijn dat er 3000. Een geweldige stroomversnelling, die ook te zien is in de woningbouw. Dacht men een goed jaar geleden met de bouw van 150 woningen per jaar wel te kunnen volstaan, nu wordlt en moet gedacht worden aan 500 tot 600 per jaar. Als plotseling een N.V. Girvil op duikt, die zin heeft zich in Venray te vestigen, dan dienen er op kor te termijn 9 ha grond te zijn. Dan moeten plannen voor riolering, voor nutsvoorzieningen en wegen binnen de kortste tijd op tafel te liggen en moet men naar Den Haag en Maastricht om over fi nanciën en woningbouw te praten. Maar dan blijft ander werk liggen. OUDE WENSEN En zo zijn er ook in Leunen din gen blijven liggen. Men had er op de maandag gehouden bijeenkomst een lijstje van Zo vroeg men waar de trottoirs langs de Catharinastraat en de Apol- loniastraat wel bleven en wanneer de weg naar de kerk verbreed zou worden en trottoirs zou krijgen. Het antwoord was dat Leunen te weinig de kranten las. Want dan wast men dat ddt op de begroting van 1970 staat en dat een en ander zal wor den uitgevoerd, zo gauw die begro ting in Maastricht zal zijn goedge keurd. Een poging om alvast langs de weg naar de kerk trottoir te krij gen, ging onder de tafel. „Eerst toe stemming voor het hele project was het bondige bescheid. De verbetering van het onverhar de gedeelte van de Vullingsstraat is indertijd wel toegezegd, maar blijkt een moeilijke zaak, omdat dat stuk met de ruilverkaveling gaat verval len. Men zal alsnog bekijken of er een oplossing gevonden kan worden t.b.v. de schoolgaande kinderen. Plannen voor wachtruimten voor buspassagiers langs de provinciale weg liggen in Maastricht, dat als wegbeheerder het hier voor het zeg gen heeft. Wel is bekend dat datzelf de Maastricht geen zebra-paden in deze weg wenst. Wil men in Leunen de oversteek vooral voor schoolgaan de kinderen veiliger maken, dan zal men brigadiertjes aan moeten schaf fen. Voor verlichting van de buiten wegen is men bezig in overleg met de PLEM plannen op te Stellen. Wat daar uit de bus gaat komen, i:s thans nog niet bekend. Ook is de PLEM metingen aan het verrichten voor die gedeelten van haar net, die soms te weinig spanning krijgen. In Leu nen is dat het geval in de omgeving van de Scheide-Teeuwehhofweg en Houbeniweg. SPORTTERREINEN De toegangsweg naar het sportter rein in Leunen komt in orde. Of er op deze weg parkeerhavens moeten komen, was voor drs. Schols nog een grote vraag. Want die dingen kosten nogal wat geld en de vraag was of de huidige parkeerruimte al zo drin gend nodig is voor de Leunse sport. Maar dat wordt bekeken. Bekeken wordt ook of in het be stemmingsplan ruimte over zal blij ven rond het sportpark om dat later eventueel uit te kunnen breiden. Men schat hiervoor 2 ha. nodig te hebben Wat de kosten van onderhoud der sportvelden door de gemeente be treft, men is thans wachtende op de berekeningten van de clubs zelf om vast te kunnen stellen, wat de club daarin nu moet gaan betalen KUITVELDJE IN VEULEN Het beloofde kuitveldje op het Veulen is er ook nog steeds niet, on danks het feit dat het kerkbestuur 90 are hiervoor bij de ruilverka veling heeft ingebracht. Er lopen geruchten dat men 30 are hiervoor achter de school terugkrijgt, maar dat is te weinig, in die zin, dat men daar ook de blokhut wil plaatsen en dat men dan midden tussen de akkers komt liggen, wat kwalijke gevolgen kan hebben voor de oogst. Afgespro ken werd dat men ter plaatse de si tuatie nog eens op zal nemen en zal pogen tot een andere en betere op lossing te komen. KUITVELDJE OP HEIDE Achter de oude school in Heide zal het bestaande terreintje opge knapt worden, zodat ook daar de Heidse jeugd terecht kan. Staande de vergadering kwam ook uit de bus dat de mogelijkheid er wellicht is dat kinderen van het Veulen in Leunen gymnastiek kun nen krijgen. Daartoe moet een offi ciële vergunning-aanvrage worden ingediend, waarop dan de gehele ambtelijke molen gaat draaien voor diat doel. BERMSLOTEN Op deze vergadering ontspon zich een heel debat over de bermsloten, Wie daar eigenaar van was en wie die schoon moet houden. De Burge meester stelde no-g eens duidelijk dat de gemeente voldoende heeft aan een afvoergreppei voor het water van de weg. Ten gerieve echter van de dikwijls daaraan gelegen land bouwgronden zijn die greppels zoda nig uitgediept, dat ook de grond-ge bruiker daarvan kan profiteren voor zijn waterafvoer. Zodoende is het duidelijk dat voor bet onderhoud zo wel de gemeente als de grondgebrui ker kan worden aangesproken. Juist bij de laatste begrotingsbehandeling is dit onderwerp ter sprake gekomen en een commissie ad hoe gaat be.- kijken of men een voor alle partijen redelijke oplossing kan vinden. Maar, zo waarschuwde burgemees ter Schols, van de grondgebruikers zal een behoorlijke inbreng voor het onderhoud gevraagd worden. jeugdsubsidie Op de vraag hoe het staat met de nieuwe subsidie-regeling voor de jeugd, vertelde de burgemeester dat een en ander in behandeling is bij de jeugdraad, doch dat men dit voor jaar nog officiële besluiten in deze tegemoet kan zien. veulensewrg De slechte toestand van de Veu- lenseweg kwam natuurlijk ook ter sprake. De burgemeester vertelde dat men gepoogd had deze weg in ruilverkaveiingsverband op te knap pen en te verbreden. Maar de ruil verkavelingscenten zijn op en dat feest gaat niet door. Nu probeert men via de Cultuur Technische Dienst centen los te peuteren, die voor dat doei' gebruikt kunnen wor den. Men heeft goede hoop dat dit lukken zal. Misschien dat een ver keerstelling, die binnenkort op die weg wordt gehouden, de betrokken autoriteiten alleen maar zal aanspo ren op te schieten. grof vuil Sinds de plastic zakken zijn inge voerd bij de reinigingsdienst wordt slechts om de drie maanden grof vuil opgehaald. Leunen zou graag zien, dat dit om de maand gebeurde. Doch de Burgemeester gaf geen krimp. Op de eerste plaats kost elke grof-vuil-rit 1200,en op de twee de plaats wijst de ervaring uit, dat men dan o zo graag ook gewoon huisvuil mee gaat geven. En dat is de bedoeling niet. uitbreiding van leunen Een andere vraag was of men al in ruilverkaveiingsverband gronden heeft los kunn'en peuteren, die ge bruikt kunnen worden voor de uit breiding van Leunen. Neen, was het antwoord, men is daar nog volop mee bezig. Wel is in dat uitbrei dingsplan al een ruimte gereserveerd van 50 x 100 m. als speelveld voor de jeugd Over andere problemen, die op de ze eerste vergadering van de kerk dorpen aan de orde kwamen leest U elders „Gaarne vernamen wü Uw visie over de levensvatbaarheid van de kleine kernen in de gemeente Venray", aldus een vraag, inge diend voor de bii eenkomst van B. en W. met de kerkdorpen Leu nen, Veulen, Heide. Een en ander naar aanleiding van een uitvoe rig schrijven dat de gemeenschap van Heide naar hetzelfde col lege had gestuurd. Daarin werd gesteld dat de lasten in dit kerkdorp toch wel wat groot zijn. Meer dan 300,per jaar per gezin wordt daar namelijk bijeen gebracht om de kerk in stand te kunnen houden. De school met drie leerkrachten en de kleuterschool, doen thans nog goede diensten, maar hoe zal dat in de toekomst gaan, nu de bevolking vergrijst en het ge boortecijfer daalt? Daarnaast moet er op gewezen worden dat zich de laatste 10 ja ren 10 nieuwe bedrijven gevestigd hebben in Heide en dat er in de periode 15 nieuwe eigen woningen zijn gebouwd plus 6 van de ge meente. De omzet van de boerenbond is verdrievoudigd. Aan de ene kant dus bepaald wel een groei, aan de andere kant zor gen. Zorgen, die men denkt te ver lichten door de vraag naar meer wo ningen, van gemeentewege gebouwd, juist in die Meine gemeenschappen, om daar nieuwer en frisser leven in te brengen en de lasten te verklei nen. VISIE VAN HET COLLEGE Burgemeester Schols wond er geen doekjes om in zijn antwoord. Hij stelde dat een gemeenschap een re delijke mate van leefbaarheid kan bereiken als die gemeenschap zo om en nabij 2.000 mensen telt. En ondier leefbaarheid kan men dan verstaan: een goede kleuterschool, een 6 klas- sige lagere school, een kerk, een winkel voor de eerste levensbehoef ten. Zo'n gemeenschap van 2000-2500 mensen kan self-supporting zijn. Valt men daar qua inwonertal on der, dan zal op een of andere wijze, die levensvatbaarheid geweld wor den aangedaan. Dat is de misschien dan harde praktijk, maar zo is het nu eenmaal. Wil dat zeggen, dat daarom de ge meente dorpen als Heide, Veulen, Smakt en Vredepeel dus maar afge schreven heeft? Allerminst, aldus burgemeester Schols, die echter uitdrukkelijk ook stelde dat men de oplossing niet moet zoeken in de bouw van wonin gen van gemeentewege in deze dor pen. In feite komt het er op neer, dat men gebruik makend van de wo ningnood mensen dwingt op kerk dorpen te gaan wonen, die daar misschien helemaal geen zin in hebben. En, zo waarschuwde hij, men lost die problemen niet op, door een tien tal gezinnen op die manier te dwin gen bepaalde gemeenschappen kunstmatig te vergroten. Waar men wel van uit moet gaan is dat er nu eenmaal deze kleine ge meenschappen zijn, die in de loop der jaren gelukkig bepaalde voor zieningen gekregen hebben. Een eer ste taak is die voorzieningen in stand te houden. Een tweede taak is bepaalde voorzieningen, die er niet zijn, ook daar te krijgen. Maar dan komt de samenwerking om de hoek kijken. Als Veulen en Heide geen GAAT JEUGDHUISVESTING ENORME BEDRAGEN VRAGEN? „Het tijdperk, waarin het jeugdwerk met een hele hoop idealisme van vrijwilligers en een uiters t minieme geldelijke bijdrage van derden in stand kan worden gehouden, is definitief voorbij aldus de openhartige inleiding van Venrays gemeentebestuur bij een aanvrage van de Jeugdsoos om een bijdrage in de verbou- wings- en inrichtingskosten van het soosgebouw in de Hoender- straat En datzelfde gemeentebestuur ver volgt dan: „De veranderde maat schappelijke verhoudingen vragen andere maatregelen, stellen andere eisen dan voorheen en de daaraan verbonden konsekwenties zullen door de maatschappij geaccepteerd moeten wordenDat houdt ook in, dat de gemeentelijke overheid, als verzorgster van de universele behoeften van de inwoners van haar grondgebied een taak te vervullen heeft ten aanzien van de welzijns zorg, evenals rijk en provincie Met dit „zwaar geschutwerd tot de raad het verzoek gericht om een bijdrage in de niet bepaald ge ringe kosten van vernieuwing en verbetering van het bestaande soos gebouw in de Hoenderstraat. Om dat pand weer bruikbaar te maken zal er voor 6.000,aan ver bouwd moeten worden, terwijl de voorzieningen, nodig om het soos- werk mogelijk te maken nog eens 52.121,50 zullen gaan kosten. 15% draagt het soos-bestuur daarvan sportveld klaar krijgen, dan is dat wel mogelijk in combinatie met Leu nen. Zo is dat ook op andere punten. Op de derde plaats zal het ge meentebestuur dienen te zorgen, dat wie in dergelijke gemeenschappen wil gaan wonen, daar alle kansen voor krijgt, terwijl ook de eigen groeikracht van zo'n dorp gehono reerd moet worden. Daarvoor zijn in de bestemmingsplannen gronden ge reserveerd. Het zal dan wel eigen bouw moeten worden, omdat sociale woningbouw in deze kleinere kernen uitgesloten is Op de vierde plaats moet men po gen de oriëntatiemogelijkheden van zo'n kleine gemeenschap op een grotere te verbeteren en te verbre den. De busdienst van en naar Heide geeft de mensen meer mogelijkhe den. Dat zijn de punten, waarop het college zijn beleid t.a.v. de kleinere kernen gericht houdt. Meer kan B. en W. niet doen. „In deze tijd zouden we dergelij ke gemeenschappen niet meer stich ten", zo besloot Burgemeester Schols „maar dat houdt niet in, dat we ze diaarom in de steek laten, al kan ook het college vergrijzing e.d. niet voor komen zelf bij, 10% de provincie, 25% het rijk en de rest, ofwel 29.256,50 zou dan voor rekening van de gemeente komen. Afgezien van dit feit zal dan nog, maar dat komt dan later, de jaar lijkse exploitatiesubsidie gaan ko men. Wat de raad hierover te zeg gen had, vindt U in het raadsver- slag. Maar het zij ons vergund ook hier nog wat over te zeggen. Reeds eer der heeft Venrays gemeentebestuur haar standpunt verkondigd dat zij, juist als gemeentebestuur, een gro te taak heeft in de welzijnszorg voor de jeugd. Een taak dus voor de ge organiseerde en ongeorganiseerde jeugd. Daarvan heeft ze al eniger mate blijk gegeven in de subsi diëring van alle mogelijke jeugd- aktiviteiten en in haar sportvelden plannen voor centrum en kerkdor pen, maar ze heeft dat in begro tingsbeschouwingen en hearings ook nog eens duidelijk naar voren ge bracht. Ze heeft daarbij wel de eis gesteld, dat dan diezelfde jeugd met duidelijk omschreven plannen on voorstellen moeten komen. Inmid dels wordt een deel van de plannen al verzameld en uitgewerkt door de jeugdraad en de plaatselijke jeugd commissies en daarover zullen we te zijner tijd dan wel horen. Waar het hier om gaat is, dat in feite de gemeente gaat zorgen voor onderdak en voor mogelijkheden tot ontplooiing van jeugdwerk in de meest algemene betekenis van dat woord. Dat is een belangrijke beslissing Niet alleen omdat het grote finan ciële konsekwenties kan hebben, al mag men zich afvragen of die alle maal getrokken kunnen d.v.m. de positie van de gemeentekas. Niet al leen ook, omdat in kom en kerkdor pen juist de huisvesting dikwijls zo'n enorme problemen met zich bren gen, maar vooral ook, omdaf nu de jeugdleiders eindelijk eens van een zorg bevrijd worden, die te dikwijls en te veel him aandacht vroeg.. De algemene klacht is dat voor dit werk zo weinig mensen te vinden zijn. Maar we dachten dat jeugdleiders ook veelal verstek lieten gaan, om dat ze wisten dat vam het feitelijk leiding geven zo weinig terecht kon komen, omdat ze te veel in beslag werden genomen door de financiële problemen en de onderdak-moeilijk heden, die iedere vorm van jeugd werk in mindere of meerdere mate kentDe meeste mensen bedelen niet graag, zelfs al is het voor nog zo'n nobel doel Maar hoe nobel dit streven van de gemeente dan ook is, vraagt men zie haf, met op de achtergrond deze cijfers of men dat financieel zal kun nen opbrengen. We zijn van deze cijfers toch wel even geschrokken. WfRWiS De N.V. Edah blijkt de verlaten fabriekshal van de N.V. Beeren op de hoek MerselosewegLangeweg te hebben overgenomen. Thans heeft ddt levensmiddelenbedrijf medede ling gedaan hierin een grote ver- brudkersmarkt te wilden vestigen onder de naam van Edah Koop park. Ze meent daarmede tegemoet te komen aan de nieuwe koopgewoon ten van de konsument, die kwalitei ten wil vergelijken en prijsbewust is geworden. De N.V. Ediah meent verder dat het zich snel uitbreiden de en moderne Venray behoefte krijgt aan een winkelcentrum met vele zaken onder een dak. Het wordt geen luxe winkelpaleis, maar sfeervolle aankleding e.d. zul len zorgen dat de konsument inder daad tot kwalliteits- en prijsvergelij kingen kan komen. Er wordt ge zorgd voor voldoende parkeerruim te. De totale verkoopruimte wordt 1000 m2. Men hoopt het nieuwe kooppaleis in maart a.s. te kunnen openen. ALBIOMSTRAAT 43 LEUNEN TEL.1503 nu Philips 61 cm Super-TV. Vol-automatische drukknop-afstemming. Geschikt voor de ontvangst van alle Ned. en Duitse zenders. Kast in donker hoogglans, naturel of teak. Philips 51 cm Super-TV. Geschikt voor de ontvangst van alle Ned. en Duitse zenders. Eenknops snel/fijnafstemming. Kast met notenerf-motief. 595 - Universeel model 695.- IphiupsI Neïiïi c»jt7S geweldige keus. Eïe veelzijdige service, voor as-. licfotirsg en deskundige be diening. Kies en koop in onze speciaalzaak en profiteer van de lage prijzen en hoge inruilbe- dragen.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 7