STRIJD OM VLIEGVELDEN Prins Mathieu Venrays 23e Prins 2 PRIESTERS OVERLEDEN Schoolhoofd gehuldigd 25 jaar in gemeentedienst PULS PULS SKfSrrrSS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 1 Brandstofpompenmonteur 1 Auto-Elektriciën of Elektromenteur 1 Automonteur N.V. RIMIJ Henschel-Import VRIJDAG 23 JANUARI 1970 No. 4 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS I GOEDKOPER I DAN U DENKT ADVERTENTIEPRIJS 13 el. per mm. ABONNEMENTS- PRIJS PER KWARTAAl Z25 (buiten V.nroy Z50) Onder deze titel heeft het dagblad De Tijd enige tijd geleden een soort inventarisatie gemaakt van wat er in Nederland in feite wel te doen is op het gebied van vliegvelden. Een tweetal redacteu ren heeft zich met deze materie bezig gehouden en heeft even tuele kansen van de verschillende akties, die thans in den lande gevoerd worden om een vliegveld by „huis" te krijgen, eens onder de loupe genomen De verslaggever Hieselaar van genoemd blad vertelt o.m. dat er in ons land een ongekende aktiviteit in het maken van plannen getoond wordt om streekvlaegvelden uit te breiden. Na vastgesteld te hebben dat de burgerluchtvaart in ons land steeds meer toeneemt, waarbij ook lang zaam maar zeker meer zakenvlieg- tuigen gaan komen, naast de grotere broeders van de luchtvaartmaat- maatschappijen, is het z.i. duidelijk dat vliegvelden toekomstmogelijk heden brengen voor plaats en streek, waarin en waarbij ze liggen. INVENTARISATIE Zo constateert hij een grote be langstelling in het oosten van het land voor de luchthaven Twente die broederlijk samen gebruikt wordt door defensie, de NLM (met binnen landse vluchten), zweef- en zaken- vliegers. Ook in Brabant-west lonkt men naar een groter vliegveld Woensdrecht, een groter vliegveld bij Eindhoven (waar ondermeer de vloot Philips-vliegtuigen is gestatio neerd), terwijl in Noord-Limburg stemmen zijn opgegaan om de sla pende NAVO-basis in de Peel aan te wenden voor burgerverkeer, nu er rond Venray grote industriege bieden zijn gepland. In deze uithoek van Nederland zou men zelfs een soort tussen- luchthaven willen hebben tussen het steeds drukker wordende Zes tienhoven en bet Duitse Roerge bied. Een tussenluchthaven voor met name vrachtvliegtuigen, die straks mogelijk een rol gaan spe len in de afvoer van zeegoederen uit wereldhaven numer één naar Europees industriegebied nummer één. In het noorden van het land is in middels een interprovinciale studie commissie ingesteld, die een uitge breid onderzoek zal instellen naar de mogelijkheden van streekvlieg- vélden in Noord-Nederland. Daarbij gaat de gedachte natuurlijk vooral uit naar het vliegveld Eeïde, maar ook naar het militaire vliegveld Leeuwarden en de airstrips in Drachten, Hoogeveen, Stadskanaal, Emmen, bij de Eemshaven en op de Waddeneilanden. De Heidemij heeft een groot rap port opgesteld over de toekomstmo gelijkheden van de luchthaven Twente zou ook al een Europese luchthaven moeten worden, een tus senstation tussen Schiphol en het achterland Duitsland, waar plannen bestaan om, nu de vliegvelden Keu len en Düsseldorf steeds voller ra ken, een compleet nieuw vliegveld aan te leggen bij Munster niet ver van de Nederlandse grens. BULGAREN KONDEN VENRAY NIET VINDEN De mensen, die vorige week wilden gaan luisteren naar het Bulgaars Kamerorkest in Ven- rays schouwburg, hebben die moeite dan uiteindelijk be loond gekregen met een kopje koffie, maar wat ze gehoord en gezien hebben, geen Bul gaars Kamerorkest. Waren de solisten nog wel in Venray ge arriveerd, het orkest zelf had de weg naar Venray niet kun nen vinden. We mogen dan wel allemaal denken dat Venray berucht en beroemd genoeg is, maar zijn bekendheid is dan niet doorgedrongen in Bulga rije, want de heren orkest-le den kwamen uiteindelijk nia een hemelse reis via Oost- Berlijn in Heerlen terecht en waren daar aan het zoeken naar de solisten, terwijl hier de solisten naar het orkest aan het zoeken waren. Er is die avond heel wat afgebeld met geen ander resultaat echter dat de orkestleden in Heer len bleven en de solisten in Venray. De bezoekers werden getroost met een kopje koffie en mogen nu een andere uit voering uitzoeken om toch aan het aantal in de serie te ko men. En een deel der Bulgaren weet thans nog altijd niet waar Venray ligt, noch zijn Bbejekurf KANSEN Voor deze uitbreiding bestaat niet alleen in Oost-Nederland, maar ook in het aangrenzend Duitse gebied veel belangstelling. Op het thans be staande vliegveld is nog volop mili taire bedrijvigheid. Een voorname factor noemt de Tijd dat men hier niet zoveel klaagt over geluidshin der. Anders schijnt dat, volgens De Tijd, rond Woensdrecht in West- Brabant, van huis uit ook een mi litair vliegveld, waar echter nauwe- llijks meer operationele vluchten plaatsvinden. De bevolking van de ze omgeving is pertinent tegen uit breiding van dit vliegveld. Dat blijkt uit de ingezonden brieven in plaat selijke kranten over een toekomstige bulderfoaan boven Woensdrecht. Zij meent dat de recreatie in deze zuid westhoek van Brabant zeker te lij den zal hebben van het toenemende vliegverkeer. Dat toenemende vliegverkeer zal dan straks voornamelijk bestaan uit de lesvluchten van de KLM. Voor lopig wijkt de KLM uit naar Shan non in Ierland, maar straks wordt het Woensdrecht in Brabant. Woensdrecht is thans voornamelijk reparatieluchlthaven voor de lucht macht en Avio land. De voorstanders van Woensdrecht zien in Woensdrecht een ideale luchthaven voor de Gouden Delta, die dan behalve Rotterdam ook de toekomstige Zeeuwse havens omvat. Net zoals in Twente heeft ook hier het buitenland belangstelling. Met name Antwerpen ziet mogelijkheden in een goed geaccommodeerd vlieg veld bij Bergen op Zoom. Wat Eindhoven betreft, dit is zon der twijfel de drukste burger lucht haven geworden na de openstelling voor civiel gebruik nu twee jaar ge leden. Philips maakt hier veel gébruik van en ook de N.L.M. vliegt op de binnenlandse lijnen. De uitbreidings mogelijkheden schijnen vrij beperkt en dat men gelukkig is met de ge luidshinder kan men niet zeggen. Dat is ook het geval met de uit breiding van het vliegveld Beek, in Zuid-Limburg, waar ondanks het feit dat er vorig jaar 75.000 perso nen aankwamen of vertrokken een levensgroot protesitcomité gevormd is tegen de uitbreiding en verlen ging van de startbaan. De commissa ris van de Koningin, tevens voorzit ter van de Raad van Bestuur van deze luchthaven, mag dan stellen dat Beek geen tweede Schiphol zal worden (het heeft daartoe trouwens de mogelijkheid niet), de omwonen den hebben thans al duidelijk te verstaan gegeven dat zelfs de uit breiding, die men thans overweegt, niet in goede aarde valt Na al deze feiten uitvoerig om- en beschreven te hebben komt De Tijd dan tot het navolgende VREEMDE SLOT Noord-Limburg kan dromen over een vliegveld dat als tussenstation tussen he,t Rotterdamse waterweg gebied en het Roergebied dienst gaat doen, maar voorlopig zal daar geen sprake van kunnen zijn. Het vliegveld De Peel is een sla pende basis, die in tijd van nood in gebruik genomen kan worden en dan een rol speelt in de NAVO- luchtoperaties. In tijd van nood komt er een mobiele verkeerstoren. Het vliegveld licht dicht onder de rook van Gilze Rijen (Bedoelt schrij ver misschien Volkel? Red.) dat het' oudste vliegveld van Nederland is en tevens de drukste militaire basis. Er zijn drie squadrons Starfighters gestationeerd en het aantal vluchten is zo groot dat zelfs een beperkt ge bruik van vliegveld de Peel in Noord-Limburg gevaarlijk en daar om volgens het ministerie van de fensie onmogelijk is. Het gemeentebestuur van Venray blijft hopen. Een eigen vliegveld kan een enorme stimulans zijn in de in dustriële ontsluiting van dit wat achter gebleven gebied. VERANDERD EN VERDRAAID Afgezien dat Venray niet onder de rook van Gilze Rijen ligt, moet ons wel van het hart, dat De Tijd hier toch wel simpelweg enkele feiten verandert en verdraait. De hele kwestie is dat nog voor het nieuwe Schiphol open ging men zich met name in KLM kringen beraden heeft over de verdere toekomst. Men schijnt toen op grond van aanwezig cijfermateriaal en gegevens tot de ontdekking zijn gekomen dat zelfs het nieuwe en uitgebreide Schiphol onmogelijk de ontwikkeling bij zou kunnen benen, zeker wat betreft het vrachtvervoer. Men is toen gaan zoe ken, waar die mogelijkheden wel la gen en men kwam nogmaals in KLM-kringen tot de ontdekking dat een groot vrachtvliegveld in de Peel op de hoogte van Venray het meest geschikt zou zijn. Daar wist Venrays gemeentebestuur niets van, daar wist niemand iets van voordat dit rapport, deze zienswijze in Else- viers Weekblad is gemaakt en via dit blad doordrong tot in B. en W. van Venray, maar ook bij vele an dere B. en W.'s al dan niet gezegend met een vliegveld. Als drie jaren na datum Venrays B. en W. in hun begrofcingsbeschouwing konstateren dat een vliegveld in deze contreien een factor van grote economische betekenis kan zijn, dan onschrijven ze een landelijke mening, maar héb ben weinig invloed op de vestiging daarvan. Men kan hoogstens gelukkig zijn dat een Kamer van Koophandel in Venlo een dergelijk nut onder schrijft, maar of hier al dan niet 'n vliegveld zal komen, zal liggen op het Haagse politieke vlak en niet o phet Venrayse. De wens naar een vliegveld in de Peel is niet door Venrays gemeen tebestuur geponeerd, maar door KLM mensen. En we dachten dat die ter zake deskundig zijn. Dat Venrayse gemeentebestuur die wens onderschrijft en Inderdaad hoopt dat men naar deze deskundigen zal luisteren, is, naar we dachten, niet alleen haar goed recht, doch ook haar plicht PASTOOR GEYSTEREN t Pastoor G. Kemmerer is in de nacht van zondag op maandag in Geysteren, vrij plotseling overleden. De overledene, die hartpatiënt was, was bijna 67 jaren. Na zijn priesterwijling in 1926 was hij tot 1954 leraar aan het bisschop pelijk college in Sittard en direc teur van de HBS aldaar. In 1954 be noemd tot pastoor in Geysteren, volgde hij pastoor van Wijngaarden op. Hij bleef het leraarsambt trouw en gaf engelse lessen aam het gym nasium in Deurne en Venray. Als geestelijke leider van dit Maas- dorp heeft Pastoor Kemmerer grote verdiensten verworven door de af bouw van de nieuwe kerk, de tot standkoming van een nieuwe lagere school en ombouw van de oude school tot gemeenschapshuis. De uit bouw van het St. Willibrordusgilde met drumband en nieuwe uniformen kwam voor een groot deel op zijn rekening. Het plotseling verscheiden van deze parochieherder heeft diepe indruk gemaakt op zijn parochianen, die dinsdagavond en woensdagavond afscheid van hem konden nemen in de avondmissen. Donderdagmorgen is zijn stoffelijk overschot bijgezet op het kerkhof van Geysteren. OUD-PASTOOR OOSTRUM t In Grubbenvorst overleed maan dagmorgen de Zeer Eerw. Heer E. Asselbergs in de ouderdom van 78 jaren. Dit plotselinge overlijden maakte een einde aan het leven van een priester, die een groot deel van zijn priesterleven pastoor was in Oostrum. De overledene kwam na zijn priesterwijding in 1916 als ka pelaan in Mook. In 1928 werd hij rector en later pastoor van Oostrum, waar hij 31 lange jaren de geestelij ke leidsman was. De uitbouw en de restauratie van Oostrums kerk heb ben indertijd veel van zijn energie gevraagd, terwijl zijn ijveren voor Oostrum als bedevaartplaats bekend was. De stoffering van de kerk met opmerkelijke kunstschatten, waar onder veel werk van de Gebr. Brom, kwamen grotendeels voor zijn reke ning. In 1959 heeft hij afscheid van Oostru mgenomen, dat deze priester niet graag zag gaan. Hij heeft een gelukkig emeritaat gehad in Grub benvorst, waar hij vrijdag na een uitvaartmis om 11 uur begraven zal worden. Ongetwijfeld zullen vele van zijn oud-parochianen daarbij aanwezig willen zijn. Onder zeer grote belangstelling heeft de heer M. H. J. van de Venne, hoofd van de basisschool te Merse lo zijn 40-jarig onderwijzersjub ileum gevierd. De feestdag werd ingezet met een plechtige eucharistieviering in de parochiekerk, opgedragen door Pastoor Jesse. De gezangen bij deze H. Mis werden uitgevoerd door alle kinderen van de school, waarover de heer M. H. J. van de Venne hoofd In deze plechtigheid belichtte pas toor Jesse de grote verdiensten van de jubilaris. Hij bracht hem dank voor het ontzettend vele wat hij ge daan heeft, zowel voor de school als voor de kerk. De heer van de Venne herdacht tevens het 40-jarig jubi- lem als directeur van het kerkelijk zangkoor. Pastoor Jesse wees er op dat hij in zijn kwaliteit als hoofd van de school belangrijke invloed had op de gehele gemeenschap. Een invloed, die hij juist altijd ten gunste en ten bate van Merselo had aangewend. Na de kerkelijke plechtigheid heb ben de kinderen van de hoog9te tot de laagste klassen een revue opge voerd in zaal Arts, waarin het 40- jarig werk van hun schoolhoofd uit gebeeld en bezongen werd. Tijdens de dan volgende receptie kwamen kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, alsmede inspecteurs, oud-collega's en vrienden het robij nen hoofd en zijn familie feliciteren. Ook het kerkelijk zangkoor, fanfare St. Oda, de drumband feliciteerden hun leidsman zowel vocaal als is- strumentaal. De heer Hoenselaar sprak op deze receptie namens de samenwerkende verenigingen, die nimmer een vergeefs beroep op de heer van de Venne deden. Pastoor Jesse sprak als hoofd van het kerk en schoolbestuur een woord van ge lukwens, evenals de heer Pluk uit Oostrum als voorzitter van de Kath. Onderwijzersbond en rector Pelt na mens het rectoraat Vredepeel. Ontelbare bloemen en cadeaux werden overhandigd en vele felici- tanten kwamen binnen, zowel schrif telijke als telegrafisch. Het zangkoor en de fanfare zorg den voor de muzikale omlijsting van deze receptie, waarvoor zaal Arts te klein bleek. Dat had tot oorzaak dat er verschillenden de jubilaris en fa- miile niet bereiken konden. Merselo heeft od grootse wijze dankbaarheid getoond voor 't ontzettend vele wat dhr. v. d. Venne voor 't onderwijs en dorpsgemeenschap gedaan heeft. Op vrijdag 23 januari a.s. herdenkt men op het gemeentehuis het zilve ren jubileum van twee ambtenaren, t.w. de heren L. A. Oudenhoven en G. J. M. Gossens. L. A. OUDENHOVEN De heer Oudenhoven is op 22 ja nuari 1945 in dienst gekomen van de gemeente Venray en heeft daarmede 25 jaar wederopbouw van Venray meegemaakt. In die periode heeft hij alle rangen doorlopen en is thans een van de drie hoofdafdelingschefs. Onder hoofdafdeling van de heer Oudenhoven ressorteren de afdeling financiën, belastingen en onderwijs, de afdeling personeelszaken en de afdeling sociale zaken. Daarenboven is hij nog secretaris van de raadscommissie voor finan ciële aangelegenheden, de commis sie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken en correspondent van de IZA (innstituut voor ziekte kostenregeling voor het gemeente- personeel) en sedert kort correspon dent van de instelling voor genees kundige verzorging van het politie personeel. De jubilaris heeft zich in die jaren doen kennen als een sympathieke harde werker die met grote be kwaamheid zijn taak in het gemeen telijk apparaat vervult. Naast zijn ambtelijke fumktie waarin hij reeds met vele inwoners in aanraking kwam moge nog wor den vermeld: ziin lilmaatschap van het Venrays Mannenkoor gedurende meerdere jaren; zijn bestuurslidmaatschap en het penningmeesterschap van de af deling Venray van ARKA gedu rende enige jaren; zijn secretariaat van de Openbare Voor onze afdeling TECHNISCH SERVICE CENTRUM zoeken wij Wij bieden: een goed loon tegmoetkoming in de studiekosten aantrekkelijke spaarregeling reiskosenvergoeding een prettige en interessante werkkring Desgewenst kan voor een woning worden gezorgd. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties te richten aan L. J. Costerstraat 53 - VENLO - Tel. 04700-20941 Na 19.00 uur telefoon 04704-1746 In een vlotte zitting werd niet alleen Prins Geert afgedankt onder veel dankbetuigingen, maar kreeg een bomvolle schouwburg ook zijn opvolger te horen en te zien: Mathieu Custers, die onder de naam van Prins Mathieu 1 V enrays komende vastelaovend zal gaan leiden. Hoogpunten uit Circus Mök, dat vele hoogtepunten kende Dat was allereerst het welkomst woord van Vorst Jan, die de auto riteiten ieder op zijn eigen manier van harte welkom heette en daarbij al vast afscheid nam van de wet houders van Dijck en Fr. Janssen, die dan weliswaar met de komende verkiezingen hun wethouderszetel in de steek gaan laten, maar wier zetels in Circus Mök altijd gereserveerd zullen zijn. Dat ook Burgemeester en Wethou der Schols „onder het mes moesten" al was het alleen maar door de spel ling van hun namen, zat er dik in. En dat de A.P.K. vermoeid keek van het lezen van de boeken van Kor- tooms was een van de andere vele mopjes, waarmede dit welkomst woord gekruid werd, nadat vorst Jan uit de hoge hemel van de schouwburg midden in zijn circus was neergedaald. BUUTREDNERS In dit rijk gestoffeerde circus kreeg het publiek buuts te horen van de schooljongen Vestjes, die met zijn grote lolly in de hand beelden uit zijn kinder- en schoolleven schil derde, die er niet om logen en de lachspieren aan het werken zette. Matthies had ditmaal als onder werp de sexuele opvoeding, waar mee duchtig de draak werd leeszaal en bibliotheek; zijn administrateurschap van de stichting Schooltandverzorging voor het district Venray; zijn secretariaat van de commis sie van voorberieding voor een L.O.M. school. Ter gelegenheid van dit jubileum zal het gemeentebestuur de jubilaris met zijn gezin, in aanwezigheid van het personeel, om 11 uur in de foyer van het cultureel centrum De Beeje- kurf ontvangen. Na afloop daarvan om plm. 12 uur is er verder ook voor anderen gelegenheid de jubila ris geluk te wensen. G. J. M. GOSSENS De heer Gossens is in de voorbije 25 jaren een vertrouwde figuur ge worden voor vele inwoners die op de een of andere mander met het kantoor van de gemeente-ontvanger in aanraking kwamen; of het nu was voor het in ontvangst nemen van gelden of dat heit was voor de be taling van alle mogelijke belastin gen. Daarnaast was de heer Gossens een volijverig medewerker in het bestuur van SW, terwijl hij de ak- kurarte beheerder mede was voor 't personeelfonds van de gemeente Venray. De heer Gossens is hoofdcommies. Helaas laat de gezondheid van de jubilaris niet toe om tot de gebrui kelijke openbare huldiging te gera ken. Niettemin zal het gemeentebe stuur on die dag toch van zijn be langstelling laten blijken door een bezoek aan zijn woning in de Min. Charles Ruvsstraat. En de vele vrienden van de heer Gossens zullen ongetwijfeld hem die dag schriftelijk wel weten te vinden. ken. We hadden juist van hem graag wat Venrayse toestanden op de kor rel genomen gehad, maar deze meer algemene buurt mocht er desalniet temin zijn. Dat gold ook voor Pol lux wiens kruut en eierenverhaal het wel deed, evenals dat van Knoops, die via een gestorven hond een heel familiedrama op liet dra ven, dat de stemming alleen maar verhoogde. Godfried en Frits waren de enig ste die Venrayse toestanden op de korrei namen en dat deden ze in hun liedjes beter dan in het gesproken woord. We menen daarom dat zij zich voor volgende keren rustig juist op deze liedjes meer kunnen toeleg gen, zonder dat het nu altijd de ambtenaren moeten zijn, die het kind van de rekening worden De Maaszangers mochten dan zeer verdienstelijk zingen, ze brachten in hun optreden slechts een vastel- aoves-nummer, dat dan ook goed was. Maar menigeen in de zaal vroeg zich met ons af, of hier nu geen Venrayse zangers hadden moeten staan. De Blerickse Olympia-groep, gesnord en in tricot, deed het een heel stuk beter en er is heel wat af gelachen om de flauwekul, die deze heren met een dood-emstig ge zicht wel brachten. Het optreden van de meisjes van de M.M.S. deed aan de ene kant het gemis voelen van de garde, maar mag aan de andere kant, wat ons betreft, rustig traditie gaan worden. Deze groep deed het goed. En goed waren natuurlijk de Glo betrotters, die we zouden haast zeggen traditiegetrouw ook nu weer van de partij waren en ons met flauwekul liedjes, maar per fect en goed uitgevoerd, een wereld reis lieten maken. Een tweetal toe giften dwong hen een enthousiaste zaal dan ook dankbaar af. Ja en dan moest Prins Geert af scheid nemen van alle mooie pleks- kes van Rooy. Een afscheid, waarbij hem oud en jong dank kwam zeggen voor wat hij in sneeuw en ijs ge daan had en waarbij zelfs een Fran- ciskaan hem kwam belonen met een zij het dan in moderne vorm uit gevoerd „printje" en een zuster hem een klapzoen gaf, die er niet om loog. Maar Prinsenhoed en scep ter gingen aan de kapstok en Deken Verheugen nam Geert Mulders maar snel op in de Aid Prinse Kompanej. Toen was het wachten op de nieu we Prins, die met het geweld van het Trompetercorps dan goed half 12 de zaal in kwam. De traditionele bul werd voorgelezen en onder de zwarte jurk, kwam Mathieu Custers tevoorschijn, die met de Prinsen- hoed en mantel de naam aannam van Prins Mathieu d'n urste Een en ander onder gejuich van de zaal en terwijl hij bedolven werd onder ballonnen en confetti. De Hof kapel, die deze avond niet als anders op dreef was, sloot de zitting met het aloude Haze stekt, waarna in de foyer het feest doorging tot in de kleine uurtjes

Peel en Maas | 1970 | | pagina 1