Treffer Houd uw snelheid intoom! Lambert Grutters kom even naar DE WASCOMAATü Politierechter Brabanders succesvol bij de kampioenendag der duiven Komt U ook? PULS PULS GOMMANS VeDray in het weekend VRIJDAG 9 JANUARI 1970 No. 2 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT SesKve^BUd!nI TrSiïöS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 13 c». per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (buiten Venray 2.50) Over deze voortreffelijke prelaat, tegenwoordig met zeer veel onrecht ongeveer niet meer genoemd (zoek de lexicons en encyclopedies maar eens na!) willen wij in deze bijdra ge een en ander wijder bekend ma ken. Geboren te Venray uit een gegoe de Venrayse familie 1540), gaf Lambert al gauw blijk van een vlug begrip en helder verstand. Hij werd een leerling van de beroemde Fra ters van het Gemene Leven te De venter, waar hij tot 1559 ter school De Fraters of Broeders van het Gemene Leven waren leken, monni ken en priesters die in gemeenschap van goederen leefden. Hun bakermat was Deventer en hun voornaamste arbeid was het afschrijven van handschriften, waarmee ze in hun onderhoud voorzagen. Sr Dat afschrijven gebeurde uiterst nauwkeurig en werd streng nage zien. Hun voorganger was Geert Groote geweest, een prediker die grote aan hang kreeg onder het Nederlandse volk. Zijn streven werd aangeduid met de naam: Moderne Devotie en de boodschap die hij bracht werd na zijn dood verder uitgedragen, eerst in Deventer, later ook in het man nenklooster van Windesheim bij Zwolle en het vrouwenklooster te Diepenheim. Dat Lambert Grutters leerling werd bij deze bovengenoemde Fra ters te Deventer, zal niemand be vreemden, daar vanaf het begin van de 15e eeuw, vier Fratersheren van bovengenoemde orde rectoren van het klooster Jerusalem te Venray waren. Na zijn studie te Deventer vertrok hij in 1560 naar Keulen, alwaar hij priester werd gewijd en de doctors graad in Godsgeleerdheid verwierf. Hij maakte bovendien bijzondere studies in beide rechten, terwijl zijn kennis van oude talen méér dan buitengewoon was. Men konsulteerde de jonge Ven rayse priester zeer vaak, als theo loog, als kenner van oude talen en als kenner van beide rechten; heit kon dan ook niet anders of hij moest al spoedig wel de aandacht op zich vestigen van de geleerde wereld zij ner dagen. Hij was bovendien een vurig en welsprekend prediker. Geen moeite was hem te veel als het ging om de H. Kerk te verdedi gen of zelfs haar in het offensief te brengen. In deze moeilijke jaren, die de H. Kerk doormaakte, door de fel le opkomst van het Lutheranisme en evenzeer door de voortdurende oor logsgeruchten, trok hij er dan ook op uit om deze nieuwe ketterse leer te bestrijden. Waar hij predikte wa ren de kerken overvol en hij schrok er evenmin voor terug om in de openlucht het volk toe te spreken. Het Lutheranisme had al spoedig in deze jeugdige Venrayse doctor priester een zijner meest vurige en succesvolle bestrijder. In 1569 wrd hij hofkapelaan van de Duitse keizer. Maximiliaan, op volger van Karei V (1564-1576). In 1570 woonde hij de Rijksdag bij te Spiers. In 1572, april, werd hij door de keizer benoemd tot bisschop van Wiener-Neustadt in Neder-Oosten- rijk, welke bisschopsbenoeming in deze tijd wel enige verbazing weg droeg, ook al om zijn jeugdige leef tijd. Deze benoeming werd in 1574 door de Paus bevestigd. Als bisschop zet hij de strijd tegen het Lutheranisme onverminderd voort. Voortdurend is hij in de weer, zo wel te woord, als met de daad en in geschrift. Erfurt, Spiers, Regens- burg, Keulen, Augsburg, Wenen en talrijke andere voorname steden buiten zijn bisdom zagen de onver moeide strijder. De opvolger van Maximiliaan, kei zer Rudolf II (1576-1612), die beslo ten had zijn leven en krachten te wijden aan de verdediging der rech ten van de Katholieke Kerk, koos al spoedig Mgr. Gruterius niet alleen tot zijn persoonlijke leidsman, maar raadpleegde hem ook in alle moei lijkheden en zorgen der regering. Gruterius' aanzien en invloed klommen ofschoon hij nog geen 40 was. Vooral in de hof- en regerings kringen hield men rekening met hem en werd zijn gunstige invloed steeds groter. Ook werd hij door zijn mede-bis schoppen in het Duitse Rijk hoog geschat. Met sterke hand weerstond hij aan de toenemende verspreiding van de hervorming; vooral in Oos tenrijk lag zijn grootste werk. Mede aan hem is het te danken, dat Oos tenrijk geen protestantse natie werd. Een handschrift uit deze tiid, van Marcus Hanzig, vermeldt met bui tengewone lof het zegenrijk bestuur van deze Nederlandse bisschop uit Venray. Hij stond op het punt een der meest invloedrijke en geziene per soonlijkheden te worden: een grote toekomst scheen voor hem open te liggen. Doch dan komt onverwacht, te vroeg volgens menselijke begrip pen, zijn vroegtijdige dood, welke niet alleen door het hof en de ge lovigen, maar ook door geheel Ka tholiek Duitsland diep werd be treurd. Mgr. Lambertus Gruterius be schouwt men na de beroemde Nij meegse Petrus Canisius, als een der grootste Nederlandse tegen-hervor mers. Ook als schrijver heeft Gruterius bekendheid verworven. In de we reldberoemde Librije van Zutphen bevindt zich in folio-formaat een posticunabel, gedrukt te Keulen in 1569 door Joan Birckmann. Het boek staat vermeld in de ca talogus van de Librye der St. Wal- burgkerk te Zutphen en naast de Latijnse titel staat vermeld Lamb. Gruterus Venradius. Bovengenoemde Librije of Biblio theek is Boekhistorisch een der voornaamste bezienswaardigheden van ons land en uniek benoorden de Alpen. Bij de bouw (1561-'63) hebben de veel oudere boekenzalen van de Do minicanen en het klooster Galieën te Zutphen als voorbeeld gediend, waardoor de inrichting en sfeer een zuiver middeleeuws karakter dra gen. De vloer is gedekt met oude rode plavuizen. De kruisgewelven worden gedragen door vier zuilen, alle versierd met afbeeldingen in reliëf van heiligen en hun atributen. Al het beeldhouwwerk, ook dat op de lectrijnen (lezenaars) is gemaakt door de „beeldesneyder" Wilhelm, tijdens de bouw in 1561 -'63. Er zijn handschriften, niet minder dan 83 incunabelen, dat wil zeggen boeken gedrukt vóór 1500 en postin cunabelen (na 1500) van grote zeld zaamheid. Van de voornaamste handschrif ten zijn te vermelden een deel van de „Summa" van Thomas van Aqui no (15e eeuw), geschreven in het klooster Gelileën te Zutphen, gebon den in houten band met gestempeld leer overtrokken. Als oudste drukwerk 'n blokdruk uit Mainz 1469. Verder werken ver lucht met houtsneden uit Antwerpen (1528) enz. Het is wellicht niet onaardig te weten, dat in deze rustige sfeer thans nog gelegenheid bestaat om te studeren en dat aan universiteits bibliotheken regelmatig wordt uit geleend. Het boek van de hand van Lamb. Gruterius van Venray en de meeste andere kostbare werken, lig gen veiligheidshalve stevig aan ket tingen. Tot slot stellen wij het gemeente bestuur voor, om bij het vaststellen van passende en op eigen heim dui dende straatbenamingen vooral Lam bertus Gruterius, de grote Venrayar niet te vergeten, Bernard Kruysen. Emma zag er niet uit als de kor date „wreekster" van de televisie, maar toch had zij het klaar gespeeld een lastig heerschap met een be faamde judogreep van zich af te slingeren. Daarom moest zij nu te rechtstaan en niet de knaap die haar in een houdgreep had willen nemen. „Wde weet wat hij voor grepen op z'n programma had staan!" ver dedigde zij zich heftig, omdat zij zich door de dagvaarding van de officier gegrepen voelde. „Die jongeman heeft geen straf baar feit begaan en hoeft hier daar om niet als dader terecht te staan. Hij is alleen getuige", zei de politie rechter. „Ik heb wel tien getuigen, dat die schoft mij aanrandde!" „De politie heeft slechts twee ge tuigen gevonden die uw verklarin gen geloofwaardig vonden, en geen tien, en van die twee is er nog één die verklaarde niet precies te heb ben gezien wat er gebeurde. En bo vendien gebruikt u nu heel grove taal. Tegenover de politie hebt u over aanranding niet gerept, alleen maar van toenadering.' „Noemt u dat dan geen poging tot aanranding?" „Beslist niet. Als ik in een café de bar nader, is dat een toenadering, maar beslist geen poging tot geweld als u nu wilt suggerereen." „Hij kwam niet op de bar af, maar op mij." „U zat aan de bar. Op een kruk, lees ik hier in uw eigen verklaring. Hij naderde, staat er dan. Dus hij kan de bar genaderd zijn, waar u toevallig ook zat. Bovendien zat u alléén. Is het dan vreemd, dat een jongeman aan een bar een alleenzit- tend en mogelijk ook alleenstaand meisje nadert?" Emma slikte moeilijk. Zij had eerst te stellen gehad met een lasti ge knaap van in de twintig, die mogelijk bepaalde plannen koester de maar die zij nog van zich af had kunnen schudden. Nu stond ze te genover een veel lastiger oude heer, die niets wist van de voorgeschie denis, maar alleen de gevolgen van haar judogreep beschreven zag. En die over haar zou oordelen als een twijfelachtige figuur, die alléén in café's aan de bar zit en daar met stamgasten jongleert. „Ik kom anders nóóit in een café", zei ze daarom snel, „maar ik moest ergens schuilen voor de regen, toen ik op de bus stond te wachten en het ging plenzen. Ik voelde me daar doodongelukkig, want er waren al wat bezoekers die opmerkingen over me maakten. En toen kwam die schsinjeur. Eerst zo'n inleidinkje en toen over samen uitgaan en toen ik geen antwoord meer gaf, werd hij steeds opdringeriger en op 't laatst handtastelijk. Nou, dat noem ik aan randing." „Opdringerig noemen we hier ge woon opdringerig en handtastelijk kunt u ook handtastelijk blijven noe men. Aanranding is heel wat anders. En dat zouden alle getuigen ook ge zien hebben, denk ik zo. Maar als u iemand dwars door een groot café raam heen naar buiten slingert, noem ik dat mishandeling en ook nog vernieling." „Dat was stom toevaldat-de in de richting van het raam vloog." „In de dagvaarding is sprake van opzet." „Ik ga toch niet met opzet iemand oppakken en door een etalageruit gooien!" „Dat wi ik nog even aannemen, maar er zijn getuigen die anders be weren." Het slachtoffer lummelde onver schillig naar de getuigenplaats en mummelde met een mond vol smur rie over „onhebbelijke tante" en „verrekte pijnen". „Als u die kauwgum uit um mond legt, kan ik u misschien verstaan", opperde de politierechter. Maar hij mummelde dat hij geen kauwgum kauwde, maar drop. „Dan moet u het zelf weten, vól gende getuige!" Dat was de café houder, die volgens zijn zeggen voor z'n eigen ogën zag wat er zich af speelde. „Een gewóón babbeltje, edelachtbare. Maar een ongenaak bare griet, dat had ik al lang door. Maar ja, hoe gaat dat in de zaak. Hij bood haar een drankje aan, hij presenteerde een sigaretje, gaf haar vuurNou ja, en ineens had ze d'r tabak van." Maar de eerste greep waar alles om draaide, had hij niet gezien. „Dat was ónder de toonbank" riep het getergde meisje er tussen door. De officier eiste 25,of vijf da gen voorwaardelijk. Maar de politie- het l-a-n-g-s-t-e laken van Nederland voor de laagste prijs! verkrijgbaar bij: Langstraat 61 Venray Telefoon 1281 GRASLINNEN- EN FLANELLEN LAKENS, GLAD EN GEBORDUURD, ook in sets TREFFER PYAMA'S OVERHEMDEN WEEKENDERS DUSTERS De kantine van de metaalwaren- fabriek Inalfa bood zondag een heel ander beeld dan men gewend is. Vindt men er doorgaans pauserende metaalarbeiders, zondag waren er duiven te gast. En met die duiven hun eigenaars en bewonderaars. De postduivenvereniging De Zwa luw hield er voor de zesde maal in successie zijn jaarlijkse kampioenen- show. Voor de buitenstaander zijn dat de duiven, die in de ogen van de keurmeesters de beste kwaliteiten hebben, fraai gebouwd zijn, kortom het beeld van de ideale postduif het dichtst benaderen. De duivenliefhebbers uit Noord- Limburg en Oost-Brabant hadden voor die keurmeesters bijna 1000 die ren gebracht, die allemaal stuk voor stuk beoordeeld en bekeken werden. Men weet intussen dat alleen het beste goed genoeg is voor deze show en dus had men gezorgd dat inder daad het beste uit 'het beste inge zonden was. En dait had weer tot ge volg, dat zelfs de kleinste duiven- liefhebber een kijkje kwam nemen, naar al dat fraais en dat mooie, zo dat het de gehele dag een komen en gaan was van honderden melkers. Een drukte van belang, die van de ze show een festijn gemaakt heeft, die men niet graag meer zou willen missen. Voorziter A. Willems van de ten toonstellingscommissie kon dan ook Op zaterdag 10 januari (13.00 22.00 uur) en zondag 11 januari (15.00 21.00 uur) nodigt de missiebewe ging van het Boschveldcollege u uit tot een bezoek aan haar jaarlijkse fancy-fair. Voor het eerst wordt deze fancy-fair gehouden in de aula van het nieuwe gebouw aan de Zuidsin gel. Dat alleen is al een reden om te komen! Bovendien helpt u door uw komst en door uw belangstelling een zeer konkrete vorm van ontwikkelings hulp. De organiserende missiebewe ging steunt met deze fancy-fair broeder Felix Bakker die in het bergland Irian Barat jonge papoea's opleidt tot goede jonge boeren. Dit werk is voor dit nog zo weinig ont wikkelde land van enorm belang. Eindelijk leert men de graafstok te vervangen door een spa. Men leert andere gewassen verbouwen dan al leen maar sago en zoete aardappe len. Men leert ook koeien, paarden, schapen en geiten kennen en verzor gen. En met succes! Reeds zijn in minstens vijf dorpen jonge boeren zelfstandig aan het werk, Zij ontvingen van broeder Fe lix hun opleiding. Van hem kregen ze een paard en een paar koeien mee en geven nu in hun eigen dorp door hetgeen zij eerder leerden. Dringend nodigen we u uit door een bezoek aan onze fancy-fair onze hulp aan dit belangrijke werk zo krachtig mogelijk te maken. U bent van harte welkom! rechter sprak haar vrij, omdat de opzet niet bewezen en zelfs niet aan- namelijk was en de overige getuigen er te weinig van gezien hadden om te mógen getuigen. „Wel bedankt", zei Emma. Haar „aanspreker" maakte dat hij weg kwam. Ook in een gerechtsgebouw zijn mooie, hoge ramen. dik tevreden zijn toen hij de vele gasten verwelkomde. Gasten uit Oost-Brabant en Noord-Limburg. Maar ook gasten uit eigen omgeving, zoals burgemeester Schols, wethou der Schols, wethouder Boots uit Horst, dierenarts W. Kremer en vele anderen. Hij bracht de heer Burg man, die eveneens aanwezig was, dank voor het beschikbaar stellen van deze kantine. Hij vertrouwde dat Inalfa deze traditie zou blijven handhaven en zo zou blijven zor gen voor een uitstekende expositie ruimte. Voorzitter Willems wees zijn gas ten op wat de duivensport feitelijk wel voor achtergrond heeft. Het is een zinvolle en leerrijke vrijetijds besteding, aldus deze spreker, waar in met levend materiaal gewerkt wordt. Dat eist de volledige inzet van de duivenmelker, die zijn die ren in optima forma wil houden, maar dat eist ook samenwerking. Het feit dat deze s'how in Venray de beste dieren brengt uit Noord-Lim burg en Oost-Brabant toont vol doende aan, aldus de heer Willems, dat die samenwerking er is. Met de wens, dat de duivenmelker zijn sport zou kunnen blijven beoefenen en dat het samenwerkingsverband, waarin zulks moet gebeuren, verste vigd zou worden, verzocht hij bur gemeester Schols de tentoonstelling te openen. Deze voldeed graag aan die wens, omdat hij bewondering had voor wat de duivenmelkers presteren. Liefde voor de dieren, aldus drs. Schols, is altijd prijzenswaard. Als mede daar door een zinvolle vrijetijdsbesteding gevonden wordt, kan men de mens alleen maar gelukkig prijzen, die hierin zijn hobby vindt. Persoonlijk deed het hem deugd dat de Postduivenvereniging De Zwaluw ook een streekfunktie ver vult en op zijn eigen manier de naam van Venray uitdraagt. Met het uitspreken van de hoop dat deze kampioenendag zich in een steeds grotere belangstelling zal mogen ver heugen, verklaarde hij onder bijval van de aanwezigen deze tenoonstel- ling voor geopend. De heer van Hout uit Mill, spre kende namens de gasten, wenste de duivenmelkers een goed vliegseizoen. Hij feliciteerde de kampioenen met het behalen van de successen en de organisatoren door wier werk deze kampioenendag uitgegroeid is tot hét hoogtepunt van de duivensport, in de regio. De traditionele bonnenverkoop was natuurijk ook weer een van de hoog tepunten van de show. Voordat deze begon kon voorzitter A. Willems met de hem bekende persoonlijke toe spraken de vele winnaars geluk wensen. De officiële uitslag van de ver enigingstentoonstelling was: 1. Zee land N.Br.; 2. PDV Tegelen; 3. De Luchtbode Mill; 4. Pr. Bernhard Venlo; 5. PDV Venlo. Voor deze keuring hadden 25 verenigingen hun 6 beste duiven ingestuurd. De officiële uitslag van de zicht- Voor uw rijbewijs naar Auterijscheol Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd keuring van de 6 ingezonden duiven (kampioenen) van een inzender, waaraan 130 duivenmelkers deelna men was: 1. Joh. Denissen, Vier lingsbeek; 2. Comb. Coopmans-Loo- nen, Venray; 3. L. Litjens, Swolgen; 4. G. Boom, Venray; 5. Barten, Din- ter; 6. P. Hendricx, Venray; 7. A. Dortmans, Schijndel; 8. M. Bens, Zeeland N.B.; 9. H. Gerrits, Schayk; 10. P. Klabbers, Asten; 11. J. v. d. Wijst, Schayk; 12. W. Thomassen, Someren; 13. v. d. Linden-Verschuu- ren, Helmond; 14. v. d. Velden, Te- gelen; 15. F. Schellen, Venray. DOL GEWORDEN KOE DOOR POLITIE DOOD GESCHOTEN De koe van de landbouwer S. te Ysselsteyn was dol geworden en vluchtte de weilanden in, achterna gezeten door eigenaar en omwonen den. Men kon echter de koe, die na de weideafrastering te hebben ver nield, de bossen in vluchtte, niet achterhalen. Venrays politie werd toen gealar meerd. Zij wilde proberen het dier met een karabijn dood te schieten, doch men kon de koe niet onder schot krijgen. Wegens de duisternis werd zaterdagavond de achtervol ging gestaakt. Zondagmorgen werd de opsporing weer voortgezet. Om streeks 10 uur gelukte het de politie om de koe wel onder schot te krij gen, die toen met toestemming van de eigenaar, met en welgemikt schot naar de eeuwige jachtvelden ver huisde. De schade door de koe aan gericht is beperkt gebleven. SIGARETTENAUTOMAAT VERNIELD EN LEEGGEROOFD De sigarettenauto van de winke lier V. aan de Julianasingel werd door verbreking beroofd van zijn in houd. 15 pakjes sigaretten werden meegenomen. Venrays gemeentepoli tie tracht de daders op te sporen. VERKEERSONGEVALLEN Waarschijnlijk door een ruk wind na het passeren van een vrachtauto geraakte de personenauto bestuurd door H. G. G. uit Venlo op de Deurneseweg in een slip en be landde in een sloot langs de weg. Bestuurder, echtgenote en een 5 maanden oude baby bekwamen geen noemenswaardig letsel, maar de auto werd totaal vernield. In de Patersstraat ontstond bij het wegrijden, na geparkeerd te hebben, een botsing tussen twee per sonenauto's waarvan de ene door P. G., de ander door A. J. C., beiden uit Venray. werd bestuurd. Het bleef bij materiële schade. In de Eindstraat ontstond ma teriële schade bij een botsing tus sen twee personenauto's. Hetzelfde was het geval bij een botsing op de kruising StationswegSpurkterdijk, eveneens tussen twee personenauto's. Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopend van 's morgens 7 uur lot 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 ur n.m.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 7