Landschap en ruilverkavelingen GYMNASTIEK in \yeniay M.A C. R00Y V.V. OOSTRUM v C.ROOY Philips zorgt voor kwaliteit Tummers voor de lage prijs. De Vogelvriend MS?F Siïo^ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 No. I NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS ADVErrtNTIEmiS li ct rtus rat KWAtTAAL 1 1 UB) Wie de omzichtigheid voelt waarmee bijv. een recreatieschap Peel en Maas poogt landbouwbelangen in evenwicht te brengen met de wensen van de opstellers van het recreatieplan voor het gebied van die zeven gemeenten, die is het wel duidelijk dat op dit ter rein vele voetangels en klemmen liggen. We heben dat zelf al er varen bij het opstellen van het plan voor ruimtelijke ordening in onze gemeente, waarin in het buitengebied de landbouw alle kan sen en mogelijkheden krijgt, doch degene, die droomt van een „bui tentje" ergens achteraf, totaal niet aan bod komt. Het is een goede zaak, dat met de belangen van land- en tuinbouw be hoorlijk rekening wordt gehouden. Land-en tuinbouw we spreken daarmee het raadslid Jenniskens na spelen in het economische leven van plaats en streek een beduidende rol, die men niet moet onderschat ten, maar van de andere kant ook niet moet overschatten. In beginsel is het juist gezien dat onze gemeente zuinig moet zijn met zijn gronden voor land- en tuin bouw. Wie de algemeenheid van de stelling dat de landbouw overpro- duktie bedrijft, uitlegt in die zin, dat daarom maar zoveel mogelijk landbouwgrond aan zijn bestem ming moet worden ontttrokken, zal blijken een onvergefelijke fout te maken. NIET WIJZER Van de andere kant wordt nie mand er wijzer van als men veel landbouwprodukten produceert, maar geen ruimte heeft voor sport velden. kampeerterreinen, picknick plaatsen, natuurgebieden enz. Hieraan moet men onwillekeurig denken als men in een vergadering van het recreatieschap de zucht 'hoort slaken, dat er bijv. in ruilver kavelingsplannen eindelijk iets meer sympathie komt voor de recreatie behoeften. Behoeften, die met het jaar toenemen en groter worden. En ,d.at geldt niet alleen voor mensen die van elders hier geacht worden rust en ontspanning te komen zoe ken, maar ook voor de mensen van plaats en streek zelf. De intussen berucht geworden speelplaatsjes voor de jeugd en de zomerhuisjes-geschiedenis geeft dui delijk aan dat ook hier de mens de ruimte in wil, naar buiten wil trek ken. En dat buiten daarin liggen naast onze bosen en vennen ook de land bouwgronden. De landbouwgronden, die thans in ruilverkavelingen ra tioneel geacht worden ingedeeld te worden en hun steentje moeten gaan bijdragen om juist zoals de huis nijverheid tot industrie kwam, ook de landbouw te industrialiseren. Daar ligggen de raakpunten, maar daar liggen ook de botsings-punten. Want de landbouwers vindt bomen langs zijn akkers maar een geldver slindende zaak. Ze remmen de groei van zijn landbouwprodukten, ze vre ten mee van zijn duur betaald kunstmest en houden de zon tegen en de regen. En de vakantieganger vindt een landelijke weg zonder bo men en struiken maar een droeve vertoning, een landschap, waar geur, kleur noch smaak is. De gulden mid denweg te zoeken, zodat niet alleen een rationeel landbouwgebied ont staat, maar ook het landschap en daarmede de recreatiebehoeften een duidelijke kans krijgen, is een moei lijke en tere zaak. DE RUILVERKAVELING LOLLEBEEK heeft beken rechtgetrokken, land- bouwwegen verbeterd en „uitge lijnd", bomen en struiken doen ver dwijnen, kortom het oude en ver trouwde landschap veranderd. Of die verandering ook een verbetering is, kan men zelf oordelen, die langs recht gebaande wegen door dit ruil- verkavelingsgebied rijdt. Het maakt een rationele indruk dat wel, maar er is toch bedenkelijk veel van het oude en soms fraaie landschap op geruimd en er is niets voor terug gekomen En voordat men als landbouwer zijnde nu hoog te paard gaat zit ten om te vertellen dat men zo toch heel wat beter uit de voeten kan dan vroeger, mag hen dan de vraag gesteld worden, of dat land schap er alleen is om hem en zijn bedrijf te dienen. Of ook andere mensen niet bepaalde rechten kunnen doen gelden? De vraagstukken rondom de land bouw en de ruimtelijke ordening zijn moeilijk oplosbaar. Aan de ene kant de landbouwer, die, mede gedwon gen door de eis van deze tijd, een rationeel bedrijf moet hebben, met makkelijk bereikbare en goed ont waterde gronden met silo's en mam- moethokken en kooien, aan de an dere kant de kreatie nodig hebben de mens, die af wil van het recht toe recht-aan, die wil wandelen en fietsen op wegen, door bomen om zoomd en wil rusten langs een beek, die nog been is en geen aan- en af voerkanaal voor water Er schijnt nu bij de mensen van de ruilverkaveling iets meer begrip te groeien voor deze behoeften, die steeds meer mensen in de toekomst gaan krijgen. Dat is een gelukkige zaak, al zullen er landbouwers zijn, die dat wellicht nooit begrijpen. RUILVERKAVELING MERSELO Een nieuwe ruilverkaveling staat op stapel. De ruilverkaveling Merse- lo^Overloon. Een ruilverkaveling, die met name een der oudste land bouwgebieden van onze gemeente opniuew in gaat delen. Een gedeelte daarvan raakt zelfs praktisch de nieuwe kom van Venray, raakt Vel- tum, raakt Vlakwater We zullen de laatsten zijn, die de noodzaak van een herindeling van dit oude en dikwijls zwaar versnip perde landbouwgebied niet noodza kelijk achten. Al was het alleen maar om nog die paar goede spe cimen van Saksische boerderijen te bewaren, die in dit gebied liggen en waarvan enkele nu reeds aan het in vallen zijn. Maar wie zich voorstelt, hoe het beekdal er uit zal zien, dat nu het landschap van deze ruilverkaveling voor een groot deel bepaalt, als dat gerationaliseerd en rechtgetrokken is, vraagt zich toch wel af of de landbouw in die streken daardoor zoveel rijker zal worden. Als ge meenschap worden we in ieder geval een stuk armer, want er gaat een van de mooiste landschappen, vlak voor de drempel van Venray-cen- trum verloren Zijn we goed ingelicht dan wordt via het recreatieschap een poging gedaan om een oplosisng te vin den, die zowel dit heekdal als de belangen der betrokken landbou wers zal dienen. We dachten dat hier een prima stuk werk gedaan wordt, dat ook de volle aandacht mag hebben van de ruilverkave lingsmensen. En we geloven dat ook de land bouwers dan zullen ervaren dat landschapsbehoud en landschapsver betering niet altijd tegen hun be langen ingaan. Integendeel zelfs, dat beide hand in hand kunnen gaan ten behoeve van de hele gemeenschap. SPORT H.S.K. DE VRIENDSCHAP De herfstvergadering van de Kring zal worden gehouden op vrijdag avond 19 december a.s. om 8 uur In het Veerhuis te Bliterswijck. Leden van H.S.V. ,,'t Alvertje", Oostrum, die voor deze vergadering belang stelling hebben, gelieven zich aan te melden bij de voorzitter. Voor ver voer kan dan eventueel worden ge zorgd. ST. CHRISTOFFEL-NIEUWS Zondag j.l. heeft St. Christoffel de kringselecties georganiseerd in de prachtige sportaccomodatie van St. Servatius. Deze wedstrijden moesten georga niseerd worden om uit te maken wie de kring Venlo mocht vertegenwoor digen voor de in januari 1970 te houden districtswedstrijden te Sit- tard. Er waren 109 deelnemers en deelneemsters die hier „vochten" om de hoogste eer. Voor onze vereniging zijn er en kele mooie resultaten behaald. Bij de meisjes waren er 51 kandidaten, waarvan D. van Daal, C. Bakker, D. Gommans en B. Beerkens bij de eer ste 14 eindigden. Dames jeugd 18 kandidaten, waar bij T. Franssen, M. Janssen en T. Pleket bij de eerste 10 eindigden. Bij de dames werd T. van Zwol 7e. Heren 14 kandidaten, daarbij ein digde W. Boom als 7e. Als beste eindigden Jan van Daal bij de heren jeugd, hij eiste de eer ste plaats voor zich op, direct ge volgd door W. Giliam en H. Kuipers. Daar Christoffel voor het eerst een dergelijke wedstrijd organiseer de, mogen we terugzien op een goed geslaagd evenement. Ook dank zij de volledige inzet van de technisch commissie en be stuur, deze mensen hebben bergen werk moeten verzetten. En zeker niet te vergeten de heren Rijnders, van Kuyck en Verbeek, die als jury hebben gefungeerd. Al deze medewerkers en werksters hartelijk dank. Tevens is op deze middag de heer v. d- Heuvel benoemd als leider van de meisjes en de heren jeugdgroepen van de kring Venlo. Hij zal hiervoor enkele trainingen moeten geven om op de districts wedstrijden zo goed mogelijk uit de bus te komen. Wij wensen leider en kandidaten voor deze groepen veel succes. Dachten we voor het jaar 1969 van de ritten af te zijn, zaterdag avond a.s. er echter voor Mac Rooy nog een belangrijke wedstrijd. GUG uit Venlo organiseert dan de zeer bekende nachtrit en volgens de O. - O. wedstrijdkalender moet dit de laatste rit zijn voor de O.-O. competitie. Hoewel we dit kam pioenschap voor 90%> op onze naam hebben staan, dienen we toch te be wijzen dat wij bij de vorige ritten geen geluk hebben gehad en werke lijk de sterksten zijn zodat een gro te afvaardiging wenselijk is. Voor het persoonlijk igt het iets anders. Hervoor zijn nog zeker 5 kansheb bers waaronder 3 of 4 onzere leden, zodat dit kampioenschap niet eerder beslist is voor zaterdagavond. Inschijven ook ditmaal weer in het rest. van het veilinggebouw aan de Horsterweg, vanwaar ook de start zal zijn. Tijd van inschrijven en start is ons nog niet bekend, maar rond acht uur zal er zeker wel be gonnen worden. Verder gaan we op zaterdagavond 20 december toepen voor wild, in sa menwerking met Ame Horst. Dit vanaf half 9 in café Roosen, Mete- rikseweg. Of er in wedstrijdverband gekaart zal worden weten we niet, wel is iedereen van harte welkom al zal op eigen gelegenheid naar Horst gereisd moeten worden. We derom hopen we op trouwe opkomst van onze leden. Eindelijk is het zover. Oostrum 1 heeft de eerste overwinning behaald in deze competitie. Merselo dat de laatste tijd uit de running is, moest zijn meerdere erkennen in een span nende wedstrijd. Er werd van beide kanten hard gevochten om tot een overwinning te komen; voor de rust werd er niet gescoord, alhoewel er toch kansen waren. Na de rust een zelfde spelbeeld, doch Oostrum, dat de punten het beste kon gebruiken, wist door Hermans de volle winst te behalen. Alhoewel dit gebeurde in de laatste seceonden van de wed strijd, een schot van Hermans, be doeld als voorzet, belandde via de handen van de keeper in het doel. Dolgelukkig waren onze jongens; de scheidsrechter floot voor het einde, zodat er niet meer afgetrapt hoefde te worden. Oostrum 2 verloor met 60 van koploper Castenray. Oproep aan alle leden van R.KV.V. Oostrum! Hierbij worden alle leden uitgeno digd tot het bijwonen van een bui tengewone vergadering die wordt gehouden op dinsdag 16 december a.s. in clublokaal Camps. De agenda vermeldt naast ope ning, notulen etc. als belangrijkste punt de bestuursverkiezing. U ziet dat deze vergadering zeer langrijk is. Komt daarom allen. Nieuwe kandidaten voor het be stuur moeten uiterlijk 16 dec. 12 uur schriftelijk gesteld worden bij het secretariaat: Stationsweg 189. Dames: VC Rooy 2Concordia 1 13 De dames begonen zeer zwak. Er waren veel gaten in het VC Rooy- veld en het spel was rommelig. Me nigmaal was de pass slecht, doordat twee spelers tegelijk de bal opvin gen. De eerste set werd een grote overwinning voor Concordia. De 2e set werd beter. De ballen werden goed geplaatst, vaak in de open ga ten van het Concordia-veld. Een set zege werd er door de VC Rooy-da- mes uitgesleept. In de derde set verzwakte het spel van VC Rooy. Deze set en ook de vierde set liep uit op een overwinning voor Con cordia. De vierde set echter werd nog spannend. VC Rooy stond vele punten achter, maar wist de grote achterstand snel in te halen, maar niet voldoende, want ondanks de goede tegenstand verloren de VC Rooy-dames deze wedstrijd. VCV 2—VC Rooy 3 3—0 Jammer genoeg hebben de dames deze wedstrijd verloren. Eén van de speelsters kon niet meespelen, wat een tegenvaller was. Ondanks dit gemis hebben de dames toch goed gespeeld. Het spel had echter nog beter kunnen zijn, want één setzege had VC Rooy namelijk kunnen ha len. Met een beetje meer aanvals- kracht en beter samenspel had deze wedstrijd een overwinning voor de Venrayse dames kunnen worden. De volgende keer dus meer doorzet tingsvermogen en er zullen dan vast betere resultaten uit de bus komen. Veel succes! Heren: VC Rooy 3Tupos 2 03 Heren 3 moest aantreden tegen koploper Tupos 2. Heren 3 stak deze avond in een niet al tc beste vorm. De set-ups waren vaak veel te scherp. De voornaamste oorzaak van de nederlaag lag deze avond in de pass. De serves van Tupos waren bijzonder moeilijk te stoppen, waar door er praktisch geen enkele goede aanval werd opgebouwd. Met een beetje meer zelfvertrouwen zal het a.s. zaterdag beslist beter gaan. Veel succes! VSW 1—VC Rooy 2 3—0 Een ongeïnspireerd spelend heren 2 heeft tegen het hoog geklasseerde VSW een verdiende nederlaag ge leden. Het tweede herenteam speel de zonder enthousiasme, waarvan VSW gretig profiteerde. VSW, toch geen wonderlploeg, sloeg konstant bressen in de VC Rooy-verdediging. Daartegenover kon heren 2 weinig aanvalskracht stellen. De set-ups in deze wedstrijd waren over het alge meen te slecht, waar tegenover VSW een goed blok kon plaatsen. Wan neer men met meer enthousiasme had gespeeld, had er best een beter resultaat in gezeten. Pupillen: Zondagmiddag was het dan ook zo ver, dat de pupillen aan de com petitie begonnen. De eerste wedstrijd traden onze jongens aan tegen Set- Up uit Meerlo. Deze tegenstander werd in een mum van tijd van het veld geveegd. Met goede serves en enkele smashes wonnen onze jon gens deze wedstrijd. Setstanden: 15-4 15-4. Gesteund door dit succes begon VC Rooy aan de moeilijke wedstrijd tegen Lyceum. De strijd ging aan vankelijk gelijk op en VC Rooy nam zelfs een voorsprong van 11-9. Maar Lyceum kwam goed terug, kwam gelijk en bouwde een voorsprong op van 14-11, Mede doordat onze jon gens het achterveld verwaarloosden. VC Rooy kwam nog even terug, maar daarna maakte Lvceum een eind aan deze spannende set. De tweede set werd voor onze jongens een desillusie. Gedesillusioneerd door het verlies van de eerste set kwamen onze jongens in de tweede set niet meer in het goede ritme. Het serveren werd opeens slecht en er kwam bijna geen goede aanval meer uit. VC Rooy verloor deze set en daarmee ook de wedstrijd. Maar geen getreur, Lyceum komt ook nog 'n keer naar onze zaal, waar we ze best kunnen „pakken". Al met al bleek er toch veel voor uitgang met het verleden jaar, het geen wel te danken is aan de goede training en de goede begeleiding. De volgende keer veel succes! Voor programma, aanvangstijden en opstellingen van a.s. zaterdag: zie hotel Kemps. Mocht De Vogelvriend over het broedseizoen van vorig jaar kunnen bogen op de volledige bezetting van de zestig uitgezette nestkastjes, dit jaar was het niet veel. Van de tweehonderd uitgezette nestkastje is dit jaar ongeveer vijf tien procent onbewoond geweest. Het is inderdaad zo: „bewoond geweest". Want bij tachtig procent van de eerder genoemde vijftien was de be woner niet meer te herkennen of te KERSTAKTIE PAROCHIES VENRAY-KOM Ook dit jaar ontvangen alle zieken en ouden van dagen (boven de tachtig) met Kerst mis een kerstpakket. In de komende dagen zal hiervoor een rondgang gehou den worden in de parochies van Venray-kom. Mensen die uw bijdrage vragen hebben 'n legitimatiebewijs bij zich. U kunt bij deze rondgang de zieken opgeven, ook de zieken die buiten deze parochies verpleegd worden. De namen van de parochia nen boven de tachtig zijn in ons bezit. Evenals andere jaren reke nen wij op uw milde steun. U moet deze aktie beschouwen als een teken van medeleven van alle drie de parochies met deze mensen. Uit talrijke dankbetuigingen weten we dat deze kleine gave zeer gewaar deerd wordt. Wij rekenen op alle gezinnen van onze paro chie en bij voorbaat onze dank. DEKEN A. LOONEN PASTOOR W. GEERITS PASTOOR TH. POTHOF achterhalen. Hieruit blijkt dat de bewoning al léén in aanvang van het broedsei zoen is geweest .terwijl het zelfs niet zeker is of zij het eerste broedsel geheel hebben uitgebroed. Een niet te noemen klein aantal van de uitgezette nestkastjes waren vernield, dit zij alléén ter comple tering vermeld. De vraag rijst nu of de plaatsen waar deze nestkastjes gehangen hebben, wel juist geweest zijn. Zij zijn zoveel mogelijk langs de wan delpaden gehangen. Dat schijnt te druk te zijn geweest, reden waarom in het komende seizoen (1970) de nestkastjes verder de bossen inge- hangen worden. Dit geldt natuurlijk niet voor de bebossing direkt rond het zieken huis. Daar worden zij weer op die plaatsen gehangen, dat zij voor de zieken goed zichtbaar zijn. Kienavond Tenslotte attenderen wij U op de kienavond voor dit doel die De Vo gelvriend houdt op 16 december a.s. in café Volleberg, Henseniusstraat. De baten zijn dit keer voor het oprichten van een eigen bibliotheek over vogels die ten dienste komt van de leden, zodat deze hun liefhebberij ook in theorie kunnen ontplooien. vier-sporen bandrecorder N 4307 speelduur tot maximaal 8 uren per band. Eenvoudige toetsbedie- ning. Uitgangsvermogen 2 watt. Normale prijs 449,- QQQ speciale Tummers prijs öj"/'L- vier-sporen bandrecorder N 4308. Geschikt voor Stereo weergave. ^Speelduur tot maximaal 16 uren 'per band. Eenvoudige toetsbedie- o cries- Uitgangsvermogen 4 watt. Normale prijs 529,- /fro speciale Tummers prijs rlDÖ^" RADIO - T.V. - WASAUTO MATEN - CENTRIFUGES EN ALLE ANDERE ELECTRISCHE HUISHOUDELIJKE APPARA TEN ROERMOND: LAURENTIUS- PLEIN 9 TEL 5154- HELDEN- PANNINCEN: MARKT 39 TEL 1300 -VENRAY: LANGSTR.1 TELEFOON 3030

Peel en Maas | 1969 | | pagina 7