Gunstige arbeidscijfers Verwachtingen voor 1970 bij industrie, landbouw en dienstensector Politie en brandweer rob van haaren in Venray gedurende oktober in Venray voor het komende jaar laatste dag van onze KrrSfl Tl.c2£f WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN zateidaq 15 növemêek verbouwingsopruiming PULS PIJLS jy VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 No. 46 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 12 et pw PROS PER KWARTAAL 1^- IS GOEDKOPER DAN U DENKT ABONNEMBm- V«M| US) De cijfers in de rayons Gennep en Venray van het gewestelijk arbeids bureau Venray blijven gunstig. Had men in het rayon Gennep in september nog 59 werkzoekenden, in oktober liep dat aantal terug tot 56. Ook het rapon Venray kende in die maanden nog een teruguitgang naT melijk van 150 naar 138 werkzoe kenden. Heel wat gunstiger als vorig jaar oktober, toen 232 werkzoekenden stonden ingeschreven op het einde van de maand oktober. Nemen we de percentages dan is in het rayon Venray 1,8% van de arbeidsbevol- king werkloos en in Gennep 1,1%. Voordat we nu de vlag uitsteken is het toch wel goed te bedenken dat in het gewestelijk arbeidsbureau Venlo en Weert de cijfers nog gun stiger liggen, namelijk resp. 1.4 en 1.1%. Venray heeft dus wat dat be treft een zij het geringe ach terstand. GOED WEER is de voornaamste oorzaak van deze gunstige cijfers. In de bouwnijver heid kon men vanwege het goede weer volop doorwerken en aangezien de orderportefeuilles goed voorzien zijn is het logisch dat er poot-aan gespeeld werd. Van de 138 werkzoekenden, die einde oktober ingeschreven staan, waren er 104 echt werkloos. Daarbij waren ook een tiental jeugdigen, die vanwege het feit dat die eind van dit jaar of begin volgend jaar in dienst moeten, thans geen werk meer kunnen krijgen. Verder zijn er van die 138 4 mensen op de aanvul lende werken bezig, terwijl 38 in GSW verband te werk zijn gesteld. TERUGLOPENDE VRAAG De vraag naar arbeidskrachten is iets teruggelopen t.a.v. die van sep tember. Toen stonden nog 393 aan vragen open, thans, einde oktober nog 355. Dit wordt veroorzaakt door de 55 Turken, die inmiddels het ar beidspotentieel bij Inalfa zijn komen versterken. GIRVIL N.V. Er is nu ook meer bekend van de plannen van Girvil N.V., de nieuwe tapijtenfabriek tussen Oostrum en Oirlo, waarvan intussen de eerste h&Uen al worden opgezet. En dat in een vrij fors tempo. De eerste aan- vrgaen om een assistent-bedrijfslei der, een baas en 4 onderhoud-mon- teurs hebben al een hele serie aan- biedignen tot gevolg gehad, zodat men ruim keuze kon maken. Het be drijf blijkt de chemische C.A.O. te gaan volgen, waarschijnlijk omdat men van synthetisch materiaal de tapijt-tegels maakt. Op 1 juli van het volgend jaar hoopt men de eer ste „straat" met machines volop in werking te hebben, hetgeen betekent dat dan 8085 man bedieningsvak lieden klaar moeten staan. Het grootste deel van hen zal in Duits land een opleiding krijgen aan de fabriek in Weinheim. Men rekent dat successievelijk nog 4 straten in deze fabriek in werking komen, waardoor het totaal benodigde per soneel tussen de 450500 man zal bedragen. Uitbreidingsmogelijkheden met nog eens drie straten is moge lijk door de optie, die men nog heeft op daar gelegen industrieterrein. RANK XEROX Een ander opmerkelijk feit is dat een eerste campagne van Rank Xe rox voor het aantrekken van (ge huwde) dames voor werkzaamheden, als het testen van kopieën, kwali teitscontrole en het wikkelen van celstof behoorlijke resultaten heeft opgeleverd. Een 70 tal dames hebben zich reeds gemeld, waarvan de helft ook al aangenomen is. Hieronder waren 27 gehuwde dames. Het op merkelijke hierbij was, dat terwijl men gerekend had, dat deze gehuw de dames slechts voor halve dagen zouden komen werken, de meest-- van hen de voorkeur gaven aan een volledige daktaak bij Rank Xerox. GOED OVERZICHT De directie van het gewestelijk ar beidsbureau meent nog steeds geen goed overzicht te hebben over de vakatures die in de verschillende, bedrijven nog open staan. Veel doen geen eens de moeite bij het arbeids bureau te informeren en dat heef4 weer tot oorzaak, dat dit bureau niet alle wensen en verlangens kent. Als men er de gewoonte van wil maken iedere derde week van de maand de nog openstaande vakatures aan dit bureau schriftelijk te melden, dary zal dat arbeidsbureau alles in het werk stellen alsnog een geschikt^ man te vinden. Maar daarnaast, krijgt het dan eindelijk eens een zuiver inzicht van wat in Venraj e.o. nog nodig is. En daarvan hebben alle partijen alleen maar voordeel. SCHOLEN Bij het arbeidsbureau wordt veel belang gehecht aan een goede be roepsvoorlichting van de jeugd. Ten toonstelling en en lesen op scholen bewijzen zulks. Thans is een goede samenwerking verkregen met de schooldekanen van het middelbaar en hoger onderwijs, wat weer zijn goede kanten heeft t.a.v. de voor- l'iching en waardoor de voortijdige schoolverlaters bv. beter opgevan gen kunnen worden. Men streeft verder bij het bureau een of meer beroepskeuze-adviseurs aan te kun nen trekken. Als dat maar niet zo lang duurt als het nieuwe bureau, dat nog altijd aan de Julianasingei gebouwd moet worden By de begrotingsbehandeling voor 1970 gaan B. en W. ook nader in op dat wat nodig is voor p olitie en brandweer in dat jaar. Op de eerste plaats is er de Alge mene Politieverordening, die men dit jaar feitelijk had willen aanpas sen aan de nieuwe en moderne eisen. Daar is weinig van terecht gekomen en de stukken zijn onder tafel geraakt, door reorganisatie van het gemeentelijk apparaat en de verhuizing van de dienst gemeente werken. Maar dat is nu achter de rug en men hoopt in het komende jaar een nieuwe verordening op ta fel te brengen. GEMEENTEPOLITIE Aandacht besteedt het college ook aan de per 1 juli j.l. in werking ge treden gemeentepolitie. Het memo reert de aanstelling van de korps chef, de heer G. H. de Bruijn, thans nog korpschef van de gemeentepoli tie in Oldenzaal en zijn plaatsver vanger de adjudant W. Tijmesen. De gemeentepolitie zal bestaan uit een korpschef in de rang van hoofd inspecteur, een adjudant, 5 briga diers en 23 agenten, hoofdagenten, administratieve en/of technische krachten. In totaal dus 30 man. Zo lang die er nog niet zijn, zal de hulp worden ingeroepen van een deta chement van de Rijkspolitie. Als toekomstig politiebureau is aanvan kelijk de oude Landbouwschool ge dacht, maar hierop is men terug ge komen. Die wordt thans ter beschik king gesteld van de jeugd, terwijl, zoals al uit de laatste raadsverga dering blijkt, bij het bestaande bu reau de twee woningen getrokken zullen worden aan de Wilhelmina- straat. Deze panden hoopt men aan te kopen en te verbouwen, tot een volwaardig bureau. BRANDWEER B. en W. konstateren in hun in leiding, dat de bouw van een nieuwe brandweerkazerne, met annex ruim ten voor materieel van de dienst ge meentewerken, ruimten voor de be scherming bevolking en voor een noodbestuurspost, in plan Zuid nog steeds niet gerealiseerd is kunnen worden. De brandweer heeft een halve garage afgehuurd, die men ook vrij wil hebben, de dienst ge meentewerken zit in een verlaten huis aan de Westsingel, dat i.v.m. wegenaanleg in plan Veltum ook moet verdwijnen en de B.B. hangt er zo'n beetje bij. Deze toestand, die trouwens al jaren duurt, kan zo niet door blijven gaan en men zal voor het komende jaar weer eens voor de zoveelste maal proberen aan deze in zich hopeloze toestand een einde te maken. Bovendien is in een vorige raads vergadering reeds de aankoop van een ladderwagen besproken en als dat bepaald niet kleine ding in Ven ray komt, moet er behoorlijke stal lingsruimte zijn. Deze ladderwagen maakt het o.m. noodzakelijk dat ook nieuwe vrijwil ligers zullen moeten worden aange trokken voor Venrays brandweer. Duidelijk maken B. en W. ook dat in verband met de verdere regiona lisatie van de brandweer gedacht wordt aan de oprichting van een vaste beroepskem. Een zal daarvan in Venray komen, een ander in Ven lo. Ook daarbij hoopt men in het ko mend jaar goede vorderingen te ma ken. RAMPENBESTRIJDING Naast de regionalisatie van de brandweer wordt o.m. in overleg met het samenwerkingsorgaan Nrd.- Limburg gewerkt en gedacht aan een ongevallen- en rampenbestrij ding in vredestijd. Ook daarvoor hoopt men bepaalde overeenkomsten af te kunnen sluiten, zodat een der gelijke bestrijding effectief kan wer ken in de regio. Datzelfde geldt voor een regionale ambulancedienst voor de ziekenhuizen in deze streek DE CIVIELE VERDEDIGING is nog altijd een heet hangijzer. Een en ander kost nog altijd een kleine 40.000,— en er zijn raadsleden, die een dergelijke post wel zeer zwaar vinden. Bovendien is door onderbe zetting van het personeel in het ver leden aan deze civiele verdediging niet die aandacht gegeven kunnen worden, die gewenst is, zo stelt het College, dat nu echter korte metten maakt en de raad naar Venlo naar de centrale commandopost voor de bescherming bevolking wil brengen, om de raadsleden zo te laten zien wat er gebeuren moet om de hulp verlening aan de bevolking ook in oorlogstijd te waarborgen. B. en W. stellen nog eens nadrukkelijk dat de civiele verdediging in wezen niets anders is, dan het laten voortgaan van het gewone bestuur in buiten gewone omstandigheden. Daarvoor zijn dan extra hulpmiddelen nodig, die via de civiele verdediging ver schaft worden. HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van P. A. M. Ray ma kers, Valkenkampstraat 3, Venray om vergunning tot oprichting van een inrichting voor het opslaan en afleveren van motorbrandstoffen, in te richten op bovenstaand adres, ka dastraal gemeente Venray sectie E nr. 3640. H. Pingen, Klein Oirloseweg 15, Castenray vraagt vergunning tot op- ricthing van een propaaninstallatie uitsluitend t-b.v. huishoudelijk ge bruik, kadastraal gemeente Venray sectie F nr. 1894. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij. gemachtigde inbrengen op een openbare ziting te houden op 16 november 1969 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Venray, 7 november 1969 Burgemeester en wethouders van Venray, Drs. F. G. L. L. SCHOLS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris •ÜMHPP Bevordering van de bestaansmogelijkheden, zo noemen B. en W. dat wat gebeurt op het terrein van industrie, handel en nüverheid, diensten landbouw in onze gemeente. Ook in de pas ingediende begroting gaan B. en W. nade r in op deze voor iedere inwoner zo belangryke materie. INDUSTRIE De grootste uitbreiding van Rank Xerox, die gaat gebeuren en de bouw van de nieuwe Girvil-fabriek tussen Oostrum en Oirlo, hebben de optimistische verwachtingen van college voor 1969 bevestigd. Mocht het nog lukken voor het einde van dit jaar een onderdeel van het Nes- le-eoncern naar Venray te halen, dan mag met het college heel Ven ray inderdaad meer dan tevreden zijn met wat op dit terrein in het bijna voorbije jaar bereikt is. Het industriepatroon van onze gemeente heeft daardoor een welkome sprei ding gekregen. Maar deze „uitbarsting" brengt er zijn problemen mee, zo waarschuwt het college. Met name zal Venray dienen te zorgen voor VOLDOENDE EN GEVARIEERDE WONINGBOUW Dat betekent nieuwe bestem- mingsplanen, dat betekent grondver werving, maar ook het aantrekken van beleggers. Aan deze drie punten zal hard gewerkt moeten worden. Daarnaast heeft men overleg ge pleegd met de Industriële Club en de directies van verschillende in stellingen om te komen tot een zo duidelijk mogelijke bepaling van de behoefte van hët aantal woningen en wat deze woningen aan huur mo gen kosten. Daarnaast hoopt men waardevolle cijfers op dit terrein te krijgen uit een onlangs gehouden enquête in zake de werkgelegenheid in de re gio Venray. AANPASSING VAN HET TECHNISCH ONDERWIJS is een ander noodzakelijk geworden hoofdstuk. Moet de bestaande LTS in zijn mogelijkheden niet uitge breid worden en wordt het niet noodzakelijk dat Venray een UTS gaat krijgen om voldoende technisch personeel te kunnen blijven leveren. Een commissie van voorbereiding daartoe zal worden ingesteld, die de mogelijkheden moet bekijken en dan voorstellen tot realisering op tafel moet brengen. VOLDOENDE VESTINGSMOGELIJKHEDEN zullen nodig blijven en verbetering van de verbindingen. Voor wat dit laatste betreft staat B. en W. vol ledig achter het streven van het Ontwikkelingsorgaan Noord Lim burg dat pleit voor een betere brug in Well en met de plannen voor de nieuwe provinciale weg Venlo Maashees en de nieuwe rijksweg VenloNijmegen aan deze kant van de Maas. Voor wat de vestigings mogelijkheden betreft is de pas op gerichte commissie voor de werkge legenheid een goede gelegenheid om in samenwerking met de nabuurge meenten ditt probleem eens nader te bekijken en tot een oplosisng te ko men. Dat de mogelijkheden voor de aanleg van een (vracht) luchtha ven in deze streek waar mogelijk onder de aandacht van de betrok ken autoriteiten zal worden ge bracht, is voor B. en W. een van zelfsprekende zaak. VERBETERING VAN HET LEEFKLIMAAT is een andere dwingende eis in het snel industrialiserende en uit groeiende Venray, zo stelt het Col lege, maar vergeet jammer genoeg er bij te vertellen wat konkreet de plannen daartoe zijn in het komen de jaar. We kunnen ons moeilijk voorstellen dat met de aanstelling van een „stadversierder" en de aan leg van wat speelvelden deze zaak beklonken is. Naturlijk weten we dat in andere hoofdstukken o.m. gesproken wordt over de uitbreiding van het sport park, de stichting van een sporthal, maar we kunnen ons toch niet aan de indruk onttrekken, dat men hier vrij vaag blijft, terwijl o.i. met me dewerking van het publiek in 'dit opzicht ook nog vele andere belang rijke dingen tot stand gebracht zou den kunnen worden Misschien dat de komende begro tingsbehandeling in dat opzicl klaarheid geeft. LANDBOUW Einde 1970 zal in de ruilverkave ling Lollebeek de definitieve kavel toedeling plaats hebben. De daaruit voortvloeiende financiële regelingen zullen waarschijnlijk eerst later vastgesteld kunnen worden, maar men verwacht in 1972 het defintieve einde van dit hele project. In 1970 wordt ook het stemmings rapport over de ruilverkaveling Merselo—Overloon verwacht. B. en W. menen dat tengevolge van beide ruilverkavelingen en an dere ontwikkelingen in de landbouw nog velen, die thans in de landbouw werkzaam zijn, een baan moeten gaan zoeken in de industrie of in de dienstensector. DIENSTENSECTOR B. en W. noemen deze sector met enige trots de derde peiler, waarop de welvaart van de Venray se maat schappij gebouwd is. Een fraaie vol zin, die o.i. echter niet klopt. Men blijft die dienstensector nog altijd soms letterlijk, soms figuur lijk, als het derde rad aan de wagen zien. Wie zich nog kan herinneren hoe het arbeidsbureau Venray begin van dit jaar een overzicht gaf van het aantal bezette arbeidsplaatsen in het rayon Venray van dit bureau, die weet dat de volgende cijfers op ta fel kwamen: Nijverheid: 4950 mannnen ofwel 39,8% van de mannelijke beroepsbevolking 780 vrouwen ofwel 18^8% van de vrouwelijke beroepsbevolking 4150 mannen ofwel 33,4% van de mannelijke beroepsbevolking 2210 vrouwen ofwel 53,0% van de vrouwelijke beroepsbevolking Landbouw: 3335 mannen ofwel 26,8% van de mannelijke beroepsbevolking 1175 vrouwen ofwel 28,2% van de vrouwelijke beroepsbevolking 4510 totaal De lezer kan dus zelf oordelen, waar en in welke sector de meeste mensen werk vinden. Hierbij moet wel gesteld worden dat deze cijfers betrekking hebben op de gemeenten Venray, Horst en Sevenum. De per centages kunnen voor de gemeente Venray voor wat de nijverheid en diensten betreft alleen hoger wor den i.v.m. het feit dat beide sectoren in Venray het meest vertegenwoor digd zijn van de drie gemeenten, waarbij de landbouw juist zijn grootste concentraties vindt in Horst en Sevenum. We menen dat het juist is, dit nog eens naar voren te bren gen, zonder dat dit overigens af breuk heeft te doen aan welke be langen van welke sectoren ook. We zijn blij toe dat ook de ge meente bezig is met een onderzoek naar de werkgelegenheid in de re gio en zijn nieuwsgierig met wat voor cijfers en percentages dat on derzoek voor onze gemeente voor de dag zal komen. B. en W. volstaan t.a.v. deze sec tor met de mededeling van deze en quête. Wij van onze kant hadden liever gezien dat men ook hier wat konkreter was geweest. Zo intri geert ons nog altijd de vraag, die bijv. bij het nieuwe centrumplan be langrijk is, hoe het nu staat met Venrays winkelstand. De aankondi ging dat V. en D. hier een pand heeft weggekocht om daar ter zijner tijd een winkel of een warenhuis op te bouwen en verder de aankondi ging dat naast de Schoolstraat nog een tweede winkelstraat moet ko men, doet de vraag rijzen of Ven ray nu wel zo'n behoefte heeft aan nieuwe winkelpanden. Het lijkt ons namelijk nog al kortzichtig als men stelt, dat zoveel te meer winkels er komen, zoveel te meer konkurrentie er zal zijn. Waar wij op doelen is, dat ondanks de enorme groei van de laatste 10 jaren Venrays winkel bestand niet noemenswaard is toe genomen. Zeker zijn en worden be staande winkels nog uitgebouwd, vergroot, zowel in oppervlakte als in sortiment, maar van de andere kant staan verschillende winkels in de kom leeg, waarvoor schijnbaar geen emplooi gevonden kan worden. Als Venray als sociaal-economisch en maatschappelijk centrum uit moet groeien en zelfs versneld uit moet groeien, dan geloven we dat ook op dit terrein een meer gedegen onderzoek nodig is, dat verder strekt dan dat van het ETIL enkele jaren geleden. Dat stelde toert reeds dat het winkelcentrum aanzienlijk zou kunnen worden vergroot. Wij voor ons vinden de mededeling dat V. en D. komt en dat de Schoolstraat en de nieuwe doorbraak van Jan Hen- senstraat naar Hoenderstraat moeten worden een wat te vage aanduiding van deze vergroting, noch een ver klaring, waarom winkelpanden leeg liggen

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9