iö mei ityHö enljwat er aan vooraf ging "Braziliana« naar Venray remmen Uit Peel en Maas Filmnieuws Pompei Politierechter PIJLS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PULS Grandioos schouwspel VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 No. 46 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p*r PRIJS PER KWARTAAL l— IS GOEDKOPER DAN U DENKT ARONNHWNTS- V«arar t lïï) ÏSS» il Nu Dr. de Jong in zijn boek „Neutraal" zich o.m. bezig houdt met de voorbereiding op de oorlog van 1940 in ons land, volgt hieron der de voorbereiding op de oorlog zoals we die in eigen plaats en streek in 1940 beleefden. De gegevens kom uit de officiële oor logsdocumentatie van het Nederlandse leger. Minister-president De Geer spoor de ons op 19 april 1940 nog aan tot kalmte en rust. Hij besloot zijn toe spraak met de aanhaling van het levensdevies van Willem van Oran je: Saevis tranquilis in undis. Kalm temidden van de woelige baren. Maakte hij ons inderdaad rustig? Sommigen mogelijk wel; anderen voelden echter de dreiging steeds dichterbij komen vooral na de inval in Denemarken en Noorwegen in de vroege morgen van 9 april. Vanaf 4 mei werd de waarschijnlijkheid van een inval zeer groot en was men op het ergste voorbereid. Hoe was de verdediging van het gebied rondom Venray ingericht? Noord-Limburg werd verdedigd door troepen die deel uit maakten van het III-de Legercorps onder lei ding van Kolonel L. J. Schmidt. Het door dit corps te verdedigen gebied was onderverdeeld in vijf vakken. De gemeente Venray behoorde tot het vak Bakel. Dit vak bestond uit twee gedeel ten: de Peel-Raamstelling en de Maaslinie. De Peel-Raamstelling ontleende haar waarde hoofdzakelijk aan de moeilijk begaanbare Peèlterreinen, die echter in de loop der jaren door ontginningen nogal waren inge krompen. Er waren dan ook pogin gen aangewend om de verdedigbaar heid van het terrein te vergroten. In juli 1939 werd besloten tot het gra ven van een afwateringskanaal door de Peel, dat bekendheid heeft ge kregen als het Defensiekanaal. Met de daarlangs gemaakte beton- kazemaitten op het gebied van de gemeente Venray: 53 moest het een sperlinie vormen d'ie door zwak ke troepen kon worden verdedigd. Het vormde met zijn 10 m. brede waterspiegel en 1.8 m waterdiepte een hindernis tegen gevechtswagens en infanterie. Toen de oorlog op 10 mei 1940 uitbrak was het kanaal na genoeg gereed. De troepen van de Peel-Raamstel ling was opgedragen een hardnekki ge verdediging te voeren waarbij hen was ingeprent, dat die verdedi ging gevoerd zou worden tot de laat ste man. DE MAASLINIE Hier waren de volgende onder delen opgesteld: Het le bataljon van het 41e Reg. Infanterie, bestaande uit 3 compagnieën. Hiervan lag het commando in Venray. Het 3e batal jon van het 26e Reg. Infanterie, be staande uit 3 compagnieën. De groep Wanssum Politietroepen. Een sectie van de 15e compagnie Pioniers. Deze troepen hadden tot opdracht het vaststellen en melden van grens overschrijdingen en een vijandelijke opmars vertragen door het uitvoe ren van voorbereide vernielingen en versperringen ten oosten van de Maas en door aan de Maas hardnek kig weerstand te bieden. De groep Wanssum Politietroepen moest een aantal vernielingen ten westen van de Maas uitvoeren, o.a. de brug over de Molenbeek bij Wanssum en de veerpont van Well. De drie compagnieën van 1-41 R.I. waren gelegerd in het gebied van halverwege Vierlingsbeek en Maas hees tot 2 km ten noorden van Blit- terswijck (een fmotlijn van 12 km.). Deze frontlijn telde 7 kazematten voor zware mitrailleurs. Voorts nog van 15 november 1919 Venray, 15 November 1919. - Door de vereenigde barbiers is besloten de algeheele zondagsrust in te voe ren, zoodat hunne zaken Zondags voortaan zullen gesloten 'blijven. Arbeidswoningen. - Te Nijme gen zullen 345 arbeidswoningen ge bouwd worden, met steun van ge meente en Rijk. Veel dier huizen ko men op een huur vanaf 2.50 en la ger en zullen bestaan uit 2 kamers met keuken en 3 slaapkamers. Wij vragen ons vandaag af: Hoe bestaat het 2.50 en lager? 36 kazematten voor lichte mitrail- De vuurkracht bestond uit: 36 lichte mitrailleurs 7 zware mitrailleurs 1 8 cm kanon 1 6 veld kanon 2 mortieren. De zeer verouderde stukken ge schut waren bespannen met twee paarden. Het bedienend personeel marcheerde te voet. Vervoer van munitie vond per auto plaats. COMMANDO IN VENRAY De commandopost van 1-41 R.I. was gevestigd te Venray op de Sta tionsweg (huis van Pijls). De Staf be stond uit de volgende officieren: W. E. H. Janssen, reserve major (bataljonscommandt) Kapitein v. d. Velden Mh. C. W. Heufke, res. le luitenant; L. H. W. Hakewessel, res. 2e ltn.; G. J. W. Zwartsenberg, vaandrig; J. Dijkstra, res. le ltn. mil. admini stratie; J. A. H. Gooszen, res. officier van gezondheid 2e klasse. Elke compagnie van 1-41 R.I. had een detachement ten oosten van de Maas, dat de grenswachten en de vernielings- en versperringsploegen leverde. De op vrij grote afstand van el kaar staande grenswachten moesten grensoverschrijdingen melden met behulp van motorordannansen, sein- pistolen, alarmschellen of telefoons. Ze waren onder meer verbonden met de vernielings- en versperrings ploegen. Deze waren meestal 6 man sterk en hadden de opdracht de we gen oostelijk van de Maas te ver sperren. Deze versperringen bestonden uit „asperges", verpakkingen (bomen over weg) of brugvernielingen. In de Maaslinie golden de graden van strijdvaardigheid: normaal verhoogd en volledig. In de Peel-Raamstelling de gra den: normaal waakzaamheid verhoogd en stelling volledig bezetten. AVOND VAN DE 9e MEI Op 9 mei in de avond was, als ge volg van de door de Opperbevelheb ber van Land- Zeemacht gegeven bevelen, de toestand aldus: Aan alle voorbereide vernielin gen (niet de bruggen) moesten de slagsnoerleidingen en ontstekings middelen zijn aangebracht. De hindemissen bij de grens moesten zijn gesloten van zonson dergang tot 06.00 uur. Bij de door laatposten van tijd tot tijd doorla ting van het verkeer onder scherpe controle. De draaihekken op de spoor bruggen moesten gesloten iijn en mochten slechts worden geopend voor het doorlaten van treinen, waartoe een spoorwegman aanwezig was voor het veilig functioneren van 'het spoorwegverkeer. Het particuliere telefoonverkeer in de grensgebieden was na 22.00 u. gesloten. De voorbereide maatregelen voor het leggen van zinksehepenver- 'sperringen bij de stuwen waren na genoeg voltooid. De troepen in de Peel-Raamstel- 'ling en de Maaslinie verkeerden in de toestand van strijdvaardigheid: „waakzaamheid verhoogd" respec tievelijk „verhoogd". Op het vliegveld Venlo moest gerekend worden op spoedige ver nieling. Op 9 mei te 21.17 uur kwam voor de Peel-Raamstelling het bevel: „volledige strijdvaardigheid", die op 10 mei om 04.00 moest ingaan, maar om 23.15 uur gaf de Opperbevelheb ber voor Land- en Zeemacht bevel, dat alle troepen van de strategische 'beveiliging van 10 mei om 03.00 uur volledig strijdvaardig moesten zijn. VERONTRUSTENDE BERICHTEN Naar aanleiding van de veront rustende berichten zo berichtte het Amerikaanse persbureau „Asso ciated Press" op 8 mei, dat het uit „zeer betrouwbare" bron vernomen had, dat twee Duitse legercorpsen izich van Bremen en Düsseldorf in ide richting van Nederland bewogen 'en wel zo snel dat zij spoedig de grens zouden bereiken en de dui delijke bewijzen in het grensgebied, dat er iets op handen was (geronk 'en geknal van motoren, het trappe len van paarden, het geven van commando's) had de commandant van de Peeldivisie in de avond van 9 mei aan de commandant van het III-de Legercorps voorgesteld, alle vernielingen en versperringen ten oosten van de Maas te doen uitvoe ren. Het voorstel ging door naar de Opperbevelhebber voor goedkeuring. Eerst wees deze het voorstel van de hand doch te 22.30 uur gaf hij wel toestemming, maar de spoorwegen en spoorbruggen dienden nog onbe schadigd te blijven. Er werden nog meer beperkingen gemaakt maar het is dibieus of deze wel allemaal ter bestemde plaatse zijn aangekomen. De Maasbataljons beperkten zich in ieder geval op last van de comman dant Peeldivisie tot uitvoering van verhakkingen en aanbrengen van as pergehindernissen. DANZIG Op 9 mei 1940 ging van het Ober- kommando der Wehrmadht, onder tekend door de Chef van dat Ober- kommando Keitel, een bevel uit van de volgende inhoud: Der Führer und Oberste Befehls- haber hat entschieden: A-Tag 10-5 X-Zeit 5.35 Stichtwort „Danzig" bzw. „Augs burg" geht den Oberkommandos der Wehrmachtsteile bis spatestens 9-5 21.30 Uhr zu. Codewoord „Danzig" betekende, dat de in gang zijnde opmars voor de aanval moest worden doorgezet en dat de grenzen moesten worden overschreden. Dit codewoord is in derdaad uitgegaan, waarmee de grensoverschrijding op 5.35 (d.i. 3.55 Ned. tijd) werd vastgesteld. Was het codewoord „Augsburg" uitgegaan, dan zou de aanval alsnog zijn uitgesteld. RUMOERIG GRENSGEBIED I Het uur van de aanval was dus 'bijna aangebroken. Zoals in het voorafgaande reeds is vermeld, was het in 'het gehele grensgebied aan Duitse zijde zeer rumoerig. Alles wees op een op handen zijnde aan val. Onze tegenstanders in vak Bakel het 6e en 18e Duitse Leger korps troffen hun laatste voorbe reidingen. Ze hadden tot taak door Brabant en Limburg op te rukken naar de Belgische verdedigingslinie aan het Albertkanaal. Nadat de bataljonscommandant vanuit Venray om 21 uur nog een verkenning van de grens had uitge voerd, werd om 23 uur het bevel ontvagnen voor het stellen van de verhakkingen. De uitvoering van de verhakkingen om ongeveer 2 uur in de nacht verbrak het contact met de grenswachten. Om 4 uur 15 wisten ze echter nog optisch te be richten dat Duitse troepen de grens hadden overschreden. De vijand ruk te echter niet op in het vak I-41-RI, zodat de grenswachten de gelegen heid kregen zich terug te trekken op de westelijke Maasoever. Daarente gen werd het vak van het 3e batal jon 26-R.I. (dat zich uitstrekte van Blitterswijok tot Blerick) over de gehele linie zeer zwaar aangevallen. Ook ten noorden van het vak van I-41-R.I. maakten de Duitsers snelle vorderingen. Met bedriegelijke mid delen was het hun gelukt de brug over de Maas tussen Gennep en Oeffeit onbeschadigd in handen te krijgen, waarna ze met een pantser- trein reeds om 4 uur 57 Ned. tijd het station Mill en de Peelstelling bereikten. De trein is daar welis waar door een stukgeschoten lucht- leiding tot stilstand gebracht en ont spoord, maar door de achterna ge komen Duitse hoofdmacht werd Mill na een korte strijd om 13.55 Ned. tijd genomen. Zoals reeds is vermeld rukte de vijand in het vak van 1-41-R.I. niet op naar de Maas, zodat het bataljon om 12.00 uur nog geheel in de ge vechtstellingen stond. De geschetste ontwikkeling ten noorden en ten zuiden van zijn vak noodzaakte de bataljonscommandant de meest zui delijke sectie van zijn bataljon van de Maas terug te nemen en op te stellen front zuid tussen de Maas en de weg die van Blitterswijck naar het zuid-oosten loopt. Omstreeks 11.30 verscheen de com mandant III-26-R.I. te Venray, die de overgang bij Lottum en Grub- benvorst (resp. 7.30 en 9.00) alsmede de nadering van de Duitsers te Horst aan de bataljonscommandant van 1-41-R.I. te Venray berichtte. Besloten werd dat het inmiddels te Venray aangekomen detachement van III-26-R.I. opgesteld zou worden te Leunen en Heide terwijl alle toe gangswegen tot Venray door wach ten en of patrouilles werden afge zet. Uit telefonische en patrouillebe- richten bleek echter, dat de vijand niet in de richting van Venray op rukte. TERUGTREKKEN Om ongeveer 14.30 uur ontvingen de beide bataljonscommandanten te Venray bevel om I-41-R.I. en de be- Eens te meer staat Venray weer een machtige voorstelling te wach ten. Braziliana '69 is een show, zo als U wellicht nog nooit gezien hebt. Bonte kleuren, meeslepende muziek, wervelende dansen, onstuimige le venslust en bruisend temperament kenmerken deze voorstelling, die zo als een Britse krant het uitdrukte: „het publiek van de stoelen omhoog stuwt". Braziliana is anders dan alles wat U op dit gebied hebt gezien. Het is een exotisch feest dat U regelrecht naar Zuid-Amerika voert om U te laten genieten van het Carnaval in Rio, van het stampende ritme van de samba en de romantiek van Praia dos Jangadeiros de vissersbocht. In Braziliana zijn maar liefst zes verschillende shows ondergebracht, elk met een eigen ritme en eigen Meur. Achtereenvolgend worden de samba, de bossa nova, de bayon, de chorro, de batacuda, de marcha en de frevo in wervelende vaart opge voerd. Atletische mannen en prach tige bronsMeurige vrouwen brengen een vuurwerk van klanken, Meuren en dansen op het toneel, dat zijn weerga niet kent. Tijdens hun Europese tournee zweepten zij de toeschouwers tot on voorstelbaar enthousiasme op. Een non-stop voorstelling en een directe vakantie in Latijns Amerika schreef een Engelse criticus. „Vooral het tweede deel van de show, maak te de zaal zo wild, dat de groep toe gift op toegift moest geven". Deze VjDc gjg iSW pfitma martens mnaij j lel,(eon 238? ichoo'nrooi 30 I 1 -ii mi ■wj schikbare onderdelen van III-26-R.I. terug te trekken op Deurne, waar ze zouden worden ignezet voor de ver dediging van het Defensiekanaal. De terugtocht had gedeeltelijk per auto plaats. De Peel-Raamstel ling werd bereikt bij de Kraaienhut, nadat onderweg veel oponthoud was ondervonden van de reeds gestelde hindernissen, waardoor twee kanon nen, een stuk 6 veld en een wagen met zware mitrailleur en munitie verloren gingen. Bovendien had men de brug over het Defensiekanaal al laten springen wat de terugtocht ook niet vergemakkelijkte. De laatste troepen verlieten Ven ray om ongeveer 17 uur en bij het invallen van de duisternis om on geveer 19.30 uur verschenen de eerste Duitse soldaten (infanterie en wielrijders) in Venray. Zo was dan de eerste nacht van de bezetting aangebroken. Het zou een hele lange nacht worden, want het licht der vrijheid brak pas weer door op 18 oktober 1944: DE DAG VAN ONZE BEVRIJDING. wervelwind van Zuid-Amerikaans showwerk brengt een voor Europese begrippen, ongekende finale rond het Carnaval in Rio een feest waarbij de show van de Parijse Fol lies Bergere glansrijk wordt over troffen. Deze show was dit jaar te zien in Londen, Parijs, Berlijn, Rome en New York. Dat dit ook in Venray mogelijk is is al even wonderbaar lijk. MACHTIGE OORLOGSFILM „ALS ADELAARS VIELEN ZE AAN" De auteur van „De kanonnen van Navarone" Alistair MacLean en de producent van „De 12 veroordeel den" hebben hun krachten samenge bundeld om opnieuw een spannend oorlogsverhaal op het witte doek te brengen. Een en ander is weer als superproductie opgezet. Het gaat hier om een groepje mi litairen die tijdens de tweede we reldoorlog achter de vijandelijke li nies gedropt worden om het on neembare nazi-hoofdkwartier te vernietigen. Twee en een half uur lang wordt de toeschouwer in de ban gehouden eri^yia een sensationele afdaling met bergbaan gaat deze film naar de uiteindelijke ontknoping. Liefhebbers van een goede en spannende aktiefilm kunnen dus de ze week in Luxor terecht. DE BRUID GAAT IN HET ZWART. Francois Truffaut, de be roemde Franse cineast heeft nooit onder stoelen of banken gestoken, dat hij een bewonderaar is geweest van Alfred Hitchcock. In zijn nieuwste film gaat hij dan ook als een echte thriller regisseur te werk en het resultaat mag er be slist zijn. Truffaut heeft eens te meer een filmwerk afgeleverd dat de moeite waard is om te gaan zien. Bovendien stond hem een fantastische actrice ter beschikking, n.l. Jeanne Morreau. Zij is de leading-lady van de Franse film en in combinatie met Truffaut kreeg men hier inderdaad toppres taties. De Bruid in het Zwart is te zien zowel in serie filmvorming B alsook in C. „Dat is niet zo mooi, hè?" begon de politierechter tegen het wat ver frommelde vrouwtje met mogelijk expres verfomfaaide Meren om zich armoediger voor te doen, dan zij in werkelijkheid wel was. „Nee, ik zie er niet zo mooi uit, maar 't is ook wat om zeven peuters voort te brengen en ze een behoor lijke opvoeding te kunnen geven." „Nou, zevenmompelde de magistrale mond, „de zesde is pas op komst, maar dat is u nog niet aan te zien." „Ik had nog een zoon en die is ge storven." „Dood geboren", verbeterde de on verstoorbare figuur in toga. „En wilt u zeggen dat dèt minder erg is?" „Ik wilde zeggen, dat het erg is als een mens tot diefstal komt. Dèt is niet zo mooi. Er zijn moeders met achttien, twintig en meer Mnderen in de wereld, die nog goudeerlijk kunnen blijven. Bovendien hebt u niet gestolen terwille van uw Mnde ren, maar louter voor u zelf." „Maar meneerik betaal me eigen blauw aan die Mnderen, aan het huishouden, ik sta d'r alleen voor, want m'n man houdt het met een ander. Die is al een jaar het huis uit en laat mij maar aantobben en dan zal ik nog het verwijt krijgen dat ik voor mezelf....! Kom nou, maék 't met me!" „Zo, is uw man al een jaar het huis uithoe verMaart u dat dan van die zesde?" Ze verMaarde het maar liever he lemaal niet. Ze schoof het nu op so ciale zaken en op te lage bijdragen van de bijstandswet, 'dat ze in bitte re nood en met een lege portemon nee een greep deed in een overladen winkelstelling. „En wat was het nóg!" riep ze uit, „een prul van hooguit een paar kwartjes." „Wat u in uw handen had, toen u betrapt werd, droeg de prijsaandui ding één gulden vijfentwintig" wist de rechter, „maar ik vraag mij af. „Of ik voor precies één vijf en twintig een tientje boete moet be talen zeker", dacht de beschaafde dame die zich zo minnetjes mogelijk voordeed, „maar dan zal ik u maar gelijk vertellen, dat ik dat tientje niet heb. En als ik dan toch moet betalen, dwingt u mij om ergens tien gulden te gaan stélen. Ozo." Ze zou nog spijt krijgen van die mededeling, maar eerst moest de.po- litierechter nog zijn zin afmaken: „Ik vi'aag mij af, wat u moest be ginnen met een tafelmatje voor die zes bloedjes van Mnderen." „Dat is nou precies wat ik mij af vraag, hoe ze er toe kwamen mij te verdenken, toen ik even naar de prijs keek van een tafelmatje. Ik kon niks kopen want m'n geld was op. Wat moest ik met hongerende Mnderen aan als ik ze een tafelmat je voorzette? Dan had ik wel blik jes zalm ofja ik weet niet wat, maar toch iets om te eten meegeno men. Meneer, dat is het béste bewijs dat ik niet het plan had om te ste len." „Nou, een bewijs is dat niet. Want bij u thuis vonden ze toch maar een heleboel mooie voorwerpen die ook zonder betalen uit deze en nog an dere winkels waren weggenomen. En daar waren ook nog totaal overbodi ge serviesdelen bij, en grammofoon platen, en sieraden, en avondschoen tjes die nog veel te groot waren voor die kleine hongerende Mnder- tjes, enfin te veel om op te noemen." En hij bekeek een lange lijst aan voor- en achterkant. De getuigen gewaagden van een doortrapte winkeldievegge, die het presteerde een tas vol gestolen waar bij een kassa neer te zetten, dan nog even terug te lopen om iets te halen, dat alleen te betalen aan de kassa en dan te verdwijnen met het ge kochte Meinigheidje èn met de tas vol niet betaalde artikelen. De offi cier achtte daarom de opzet van diefstal wel bewezen en vorderde tweehonderd gulden boete of twin tig dagen. Het laatste woord werd een huil- partij met de tendens „Zóveel kan ik nooit betalen, hoe moet ik twee honderd gulden bij elkaar krijgen?" „Nou, u wilde een tientje boete al gaan stelen, ik zal het dus maar op gevangenisstraf houden", oordeelde de politierechter. „Dèrtig dagen on voorwaardelijk." Nijdig stapte ze de zaal, recht toe recht an naar een spiksplinternieu we brommer. Vol gas stoof ze weg. Naar de bloedjes van kinderen.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 13