VENRAYS JEUGD VIJFTIG JAREN Wat gebeurt er voor Woningvereniging St. Oda Venray Filmnieuws PIJIS PUIS 'TSS' SMSSS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Rijschool JAN JANSEN VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 N^>45 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS is GOEDKOPER DAN U DENKT ADVERTENTIEPRIJS 12 ct PRIJS PER KWARTAAL mm. ABONNEMENTS- (buttao Van ray 125) Venrays jeugd, zowel uit kom Men heeft dat kunnen horen o bestuur zo nu en dan felle ver nig zou doen voor de jeugd, m zonden stukken als dat van v aan rapporten als dat van de van de soos en men schermt t en beruchte Hoogveld-rapport, jeugd in doorgelicht is, maar getrokken als kerkdorpen is in beweging p de hearings, waarin 't gemeente- wijten kreeg dat dit bestuur te wei en heeft dat kunnen lezen in inge- orige week. Men kan dat merken interparochiële jeugdcomité's en e pas en te onpas met het beroemde waarin Venray-kom en Oirlo's, waarvan de konsekwenties niet zijn Een hele waslijst van al of niet ernstige klachten is op te stellen zo wel bij de ongeorganiseerde jeugd in verschillende leeftijdsgroepen, als bij de georganiseerde jeugd. Plaatsge brek en gebrek aan financiën zijn wel de hoofdpunten van elke klach tenlijst. Daarnaast zijn er tal van comité's, die werken voor de jeugd, de jeugd willen begeleiden en het jeugdwerk willen verbreden en ver beterenHoe is dan een en ander te rijmen We hebben deze vraag gesteld aan de heer A. J. Hijl, voorzitter van de Gemeentelijke Jeugdraad Venray een instelling of een instituut dat, zoals zijn naam zegt, in verband kan worden gebracht met Venrays jeugd. VROEGER EN NU „Voordat ik op de jeugdraad zelf inga, een enkele opmerking vooraf", aldus de heer Hijl. „Voor de oorlog had Venray-kom het Antonius-pa- tronaat, een enorm gebouw in de Patersstraat, waarin talrijke jeugd bewegingen een plaats vonden en kregen. Voeg daarbij dat praktisch de hele dag een pater ter beschik king stond voor de jeugd, dan kan men spreken van een bijna ideale toestand, temeer waar toen de jeugd bewegingen langs strakke en duide lijke regels werkten Niet alleen is na de oorlog dat ge bouw verdwenen, met zijn vele mo gelijkheden en met zijn full-time kracht, doch heeft ook het jeugd werk een heel ander beeld gekregen. Men wenste in jeugdkringen zelf niet meer dat gebondene van vroe ger en het aantal jeugdigen dat niet in verenigingsverband wil samen komen groeide met de dag en groeit nog steeds. Er is dus een heel an dere situatie ontstaan, ook op de kerkdorpen, waar het aantal jeug digen is gegroeid en men heel ande re eisen stelt dan voor de oorlog. Was men vroeger bijv. tevreden met het lidmaatschap van de een of andere sportvereniging, thans wenst de jeugd naast die sportvereniging nog andere mogelijkheden tot ont spanning en ontwikkeling. Voeg daarbij dat ook de jeugd niet alleen meer kennis opdoet dan vroeger, doch ook meer vrije tijd tot haar be schikking heeft gekregen, mobiler is geworden, dank zij de bromfiets e.d. en via televisie en film een heel wat breder zicht op de wereld heeft ge kregen, dan is het wel duidelijk dat men feitelijk onder jeugdwerk iets heel anders moet verstaan dan vroe ger Nu heeft de overheid, die wel de gelijk de taak om zich ook te be kommeren om de jeugd, gepoogd middels het onderzoek van 't Hoog veldinstituut, te achterhalen, wat men dan feitelijk nu wel moet ver staan onder „jeugdwerk Dat onderzoek heeft lang geduurd, te lang zelfs en al zijn er een hele boel konkrete gegevens uit de bus gekomen en wens geanalyseerd, een klinklare oplossing heeft dit insti tuut niet gebracht, al had men dat ten onrechte wel gehoopt. Want op dit terrein is nog zoveel in beweging, groeit steeds iets nieuws, dat een bepaalde moment-opname na een paar jaar al weer geheel ver ouderd is. Wat wel duidelijk is ge worden, is dat de jeugd vraagt om VERBREDING EN VERBETERING van het jeugdwerk. Wil men dat metterdaad mogelijk maken, dan moet men mensen vinden, die zich daarvoor in willen zetten, die daar tijd voor hebben en die kennis heb ben van dit werk. We dachten die in de Gemeentelijke Jeugdraad Ven ray bij elkaar gebracht te hebben. Nu is dat een beetje een gevaar lijke naam, want men zou er uit kunnen lezen, dat de jeugdraad een of ander gemeentelijk orgaan is. Niets is minder waar, want het woordje „gemeentelijk" wil hier al leen maar zeggen dat de actieradius van de jeugdraad zich uitstrekt over de gehele gemeente Venray WAT WIL DE JEUGDRAAD De Jeugdraad wil zich bezig hou den met jeugdzaken, in de brede zin van het woord. Dat betekent dat ze ook het zgn. open jeugdwerk wil be hartigen en ook de volledig onge bonden vormen van vrijetijdsbeste ding ten behoeve van de jeugd alle kansen wil geven zich in volle vrij heid en voor zover nodig gesteund door de overheid te ontplooien. Zo groeit ze tot een soort coördinatie orgaan van alle aktiviteiten, die in onze gemeente voor de jeugd wordt ontplooid. Daarnaast zal het orgaan initia tieven moeten nemen voor nieuwe aktiviteiten als daar behoefte aan bestaat onder de jeugd. Bij dit alles moet de jeugdraad erkend worden door de overheid als gesprekspart ner en uitvoerder van het plaatse lijk jeugdwerkbeleid. Ideaal zou zijn dat de gem. jeugdraad met alle vor men van jeugdwerk en met alle jeugdgroeperignen rechtstreeks kon- takt zou kunnen onderhouden. In de praktijk is hiervoor de volgende op lossing gevonden. In elke kern of kerkdorp dient een lokale jeugd commissie te zijn, via welke de Gem. Jeugdraad kontakt kan onderhou den met alle werkzaamheden en ak tiviteiten die binnen haar gebied voor de jeugd worden ontplooid. Tot doel van de Gem. Jeugdraad behoren, dat zij nogmaals gezegd: kontakt onderhouden met de overheid (onderling kontakt, ver tegenwoordiging in de raad, etc.); het koördineren en stimuleren van aktiviteiten op het terrein van het jeugdwerk binnen haar werkgebied; initiatieven nemen voor nieuwe aktiviteiten; het jeugdwerk vertegenwoordi gen binnen de gemeenschaps opbouw; kontakt onderhouden met de lo kale jeugdcommissies en het Re gionaal Jeugdcentrum voor Noord Limburg waaronder de Jeugdra den van alle Gemeenten in Nrd.- Limburg ressorteren; het onderzoeken van de plaatse lijke situatie en daarbij letten op o.a. speelruimte, jeugdakkomoda- tie, cafébezoeken, filmbezoek, schouwburgbezoek etc. DE LOKALE JEUGDCOMMISSIE In de gemeente Venray zijn er een groot aantal kleine kernen of paro chies, waarbinnen een min of meer zelfstandig jeugdwerk is opgebouwd. Om dit jeugdwerk te steunen en ser vice te verlenen wordt ter plaatse een lokale jeugdcommissie opgericht. De voornaamste taak van deze loka le jeugdcommissie is dan ook het GEMEENTELIJKE JEUGDRAAD VENRAY WERKGROEP: A.J. Hijl, Stationsweg 9, voorz. mevr. Kersten-Asselberghs, St. Jozef laan, Smakt, penn.m. J. van Oers, Veulen A. F. den Brok, Kolkweg 14 N. P. A. Huggers, De Houten Hoek 43 J. v. Lokven, Blauwververstr. J. v. Ham, Julianasingel 7 Kap. Verdonschot, Gr. Markt RAAD: G. H. Schols, Oostsingel 26b J. Colsen, Langstraat 27 begeleidingscommissie G. Janssen, Pr.Bemhardstr. 74 prot. chr. jeugdwerk A. Swinkels, Veltumse Kleffer sportraad J. Mertens, Pr.Bemhardstr. 44 oude jeugdraad J. v.d. Helm, Mgr. Nolensstr.22 W. Reusen, Touwslagerstr. 22 W. Bloemen, Vredepeel mevr. Drabbels-Martens Heide C. Klomp, Ysselsteyn H. Pingen, Castenray H. Arts, Merselo H. Pluk, Oostrum H. Reintjes, Leunen G. Reintjes, Veulen J. Driessen, Oirlo ADVISEURS: drs. M. Thissen, St. Jozeflaan 56, Smakt A. de Kroon, St. Jozeflaan 56, Smakt. onderhouden van kommunikatie met het jeugdwerk en de jeugd tVr plaatse. Zij zullen dit vooral moe ten doen door op de hoogte te blij ven van de aktiviteiten, doorspel *",.i van belangrijke zaken via hun ver tegenwoordiger naar de Gemeente-' lijke Jeugdraad en kontaktadres zijn voor het jeugdwerk ter plaatse. De leden van de lokale jeugdcommis sies zullen ook vertrouwensmensen moeten zijn, die in staat zijn. de wensen en behoeften van de jeugd in hun vrije tijd te vertalen en t» vertolken naar de gemeenschap en andersom de gemeenschapszakc-: overbrengen naar de jeugd. ZWAAR EN TECHNISCH „Het klinkt misschien allemaa' wat zwaar en technisch", aldus d? heer Hijl, „maar het zal iedereen duidelijk zijn dat we er met klach ten en klagen, met steunen en zuch ten niet zijn. Als er bepaalde tekor ten zijn op wat voor gebied ook, moeten die gesignaleerd worden, de oorzaken worden opgezocht en de middelen gevonden worden om dat op te lossen. Daar heb je een be paalde organisatie voor nodig, die dat doet of tenminste stimuleert. Welnu, dat is de Gem. Jeugdraad, die nu gevormd is. De struktuur van de Gemeentelij ke Jeugdraad Venray is thans zo opgezet dat als het ware drie din gen kunnen worden onderkend, te weten: a. een werkgroep van 12 personen, die het directe en dagelijkse werk verzet. Deze werkgroep heeft zich weer opgesplitst in een aantal commissies welk aantal niet vast staat en naargelang de behoeften zich wijzigt. Momenteel is er een dagelijks bestuur, dat tevens fun geert als commissie voor de lo cale jeugdcommissies, een finan ciële commissie die zich bezfg houdt met het ontwerpen van normen voor subsidiëring, een commissie voor statuten en regle menten, die zich bezig houdt met de reglementering van jeugdraad en locale commissies, een com missie voor de inventarisatie van aantallen jeugdgroeperingen, de diverse vormen daarvan en de huisvesting daarvoor, en een commissie voor interne financiën van de egmeentelijke jeugdraad. b. om de genoemde werkgroep heen ligt een tweede ring, gevormd door de afgevaardigden van de locale jeugdcommissies, waarmee maandelijks vergaderd wordt. c. om de groepen genoemd onder a en b ligt de derde ring, welke wordt gevormd door groeperingen en instanties, e.d., die zijdelings met de jeugd te maken hebben en waarmee incidentele kontak ten worden onderhouden. In de commissies welke voortko men uit de werkgroep kunnen ook personen worden opgenomen buiten de vermelde kringen. Met name is dit gebeurd bij de financiële com missie en het hoofddoel is wel om de zaak van de jeugd in zo breed mogelijke kring bekendheid te ge ven. Momenteel wordt ook gepoogd om de begeleidingscommissie, welke is ontstaan uit het Hoogveldrapport, op te nemen in de Jeugdraad, zodat beider werkzaamheden gestroom lijnd en gebundeld kunnen worden uitgevoerd. Langzaam maar zeker wordt zo een apparaat opgebouwd, waarin de jeugd volledig tot gelding komt e:-; heeft de overheid iemand waar ze mee praten kan over een probleem dat ons allen te harte moet gaan. Is dat apparaat er eenmaal, dan kan er een goed funktionerend ge heel van samenwerking ontstaan, waarin de problemen en moeilijk heden t.a.v. het jeugdwerk in onze gemeente ter sprake kunnen worden gebracht en naar een oplossing eventueel samen met de overheid kan worden gezocht. Daaraan wordt thans hard gewerkt. Dan zullen vanzelf via die jeugd raad of via de lokale jeugdcommis sies de wensen van Venrays jeugd naar voren komen. Het rapport van de interparochiële jeugdcommissies over de huisvesting is daar al een goed bewijs van. En naar rato de jeugdraad beter werkt, naar rato zullen dergelijke rapporten meer op tafel komen. Wat, naar ik hoop, ten goede zal komen aan Venrays jeugd, die nieuwe wegen zoekt. Nieuwe wegen, die ook wij moeten zoeken om de jeugd te kunnen geleiden naar volwassenheid. JUJVERJIJEB^ JPPPÊ^E^MAAS De Voorzitter van de Woning vereniging St. Oda, de heer C. Leurs, kon vele prominente gasten welkom heten, toen vrijdagmorgen bij gelegenheid van het gouden jubileum der woningvereniging het nieuwe kantoor in gebruik werd genomen. Op de eerste plaats de Gouverneur van onze provincie met echtgenote, maar daarnaast ook het bestuur van de Vereniging Ons Limburg o.l.v. Mgr. K. Roncken, de leden van Ged. Staten drs. v. d. Voort en Ensink, het oud-lid van G.S. en ere-voorzitter van Ons Limburg de heer Jos Maenen, mr. W. A. Schouten, Dis.-Generaal van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, Deken Loonen, het college van B. en W. onzer gemeente en vele anderen. De ruime directie-zaal zat helemaal vol terwijl vele cadeaux en bloemen cp voorhand reeds een fees telijk cachet aan deze gouden verjaardag gaven NIEUWE JEUGD De heer Leurs stelde dat deze gou den verjaardag en dit nieuwe kan toorgebouw geen afsluiting waren van een voorbije periode, doch wel een nieuwe begin. Een begin, waar in een nieuw kantoor de mogelijk heden biedt voor een efficiënter en modern beleid. Toch wilde hij dank baar herdenken degenen, die de voorbije jaren de woningvereniging groot hebben gemaakt. De mensen, die ze hebben opgericht, de mensen, die ze groot hebben gemaakt, waar bij een naam duidelijk naar voren springt namelijk die van wijlen de heer W. Peeters, die vooral bij de na-oorlogse uitgroei zo innig betrok ken was. VOOR EEN DUBBELTJE De Gouverneur, die aanvankelijk telkens over Venlo sprak, als hij Venray bedoelde (waar het hart van vol isfeliciteerde de woning- vereniging met dit nieuwe kantoor, maar vooral met het feit dat ze in het zo hardgroeiende Venray 2000 woningen heeft gebouwd. Een res pectabel aantal dat mede de groei van Venray bepaalde. Doch hij zag in het vooruitzicht een nog belang rijker taak voor diezelfde woning vereniging, die hoewel ze St. Oda "«iot. patrones heeft, slechts een dame in het bestuur heeft zitten. Die taak houdt verband met de nieuwe struc tuur, waarin de mens meer vrije tijd heeft of krijgt en met de materiële vooruitgang. De woning, die eerst alleen diende voor de bescherming van mens en gezin, krijgt een veel grotere betekenis, moet meer ruimte, meer voorzieningen brengen. De mens wenst ook meer inspraak. Aan deze nieuwe wensen zal de woning- vereniging moeten gaan beantwoor den. Waarbij dan de handicap te overwinnen is. dat de mens voor zijn woongenot en wooncultuur, nog steeds te weinig wil betalen en voor een dubbeltje op de eerste rang wil zitten. Met de wens dat in de komende 50 jaren St. Oda dat wonder tot le ven en bloei zou kunnen brengen, verklaarde dan de Gouverneur het nieuwe kantoorgebouw voor ge opend. INZEGENING Deken Loonen had voor de inzege ning het dankgebed uitgekozen van Koning David, dat deze uitsprak voor de bouw van de tempel. Na de inzegening, met een klein palmtak je, sprak hij een woord van geluk wens uit. Of St. Oda ooit bestaan heeft, al dus Deken Loonen en of ze ooit in Venray is geweest, mag dan betwij feld worden, feit is dat in Venray St. Oda gestalte heeft gekregen in de woningvereniging, die enorm veel goeds gedaan heeft en via de so ciale woningbouw veel nood heeft gelenigd. De al of niet echte St. Oda mag dan in de oorlog Venray in de steek hebben gelaten, in de woningvereniging heeft ze de Ven- rayse mens op een uitstekende ma nier geholpen. Hij sprak de hoop uit dat in het steeds sneller groeiende Venray die St. Oda haar taak zou mogen blijven vervullen GOEDE SAMENWERKING Die wens uitte ook burgemeester drs. Schols, die graag getuigenis af kwam leggen dat de woningvereni ging het gemeentebestuur vele zor gen uit handen heeft genomen. Van de goede samenwerking is symbo lisch dat de secretaris de woning- vereniging ook wethouder is met de portefeuille van woningverdeling. Hij prees de hardwerkende men sen van deze vereniging voor wat zij tot heden deed. Het werk voor vijftig jaren aangepakt, heeft in Venray een geweldige uitbloei te zien gegeven. Maar ook hii waar schuwde voor de toekomst, die vraagt om een kritische instelling t.a.v. de huidige struktuur van de vereniging. Die ook vraagt naar een meer gevarieerd woningbezit, waar aan St. Oda het hare moet bijdra gen. „Venray", aldus drs. Schols, „staat voor een grootse ontwikke ling. Of we die waar kunnen maken, zal voor een groot deel ook afhan gen van de huisvesting, die we vele nieuwe inwoners moeten bieden, naar de velen, die nu nog wachten." Hij hoopte dat het nieuwe kan toorgebouw een stimulans zou zijn om ook in de toekomst verder te blijven werken OUDERS—KINDEREN Mgr. K. Roncken vergeleek Ons Limburg met de moeder en de wo ningvereniging St. Oda als een van haar kinderen. Een kind intussen dat uit de kluiten is gewassen en zijn eigen bijdrage gaat leveren in het sociale werk, dat de woningver eniging doet. Hij twijfelde er niet aan, of die inbreng zou gekenmerkt worden door enthousiasme en werk kracht, die vooral na de oorlog St. Oda maakte tot een van de grootste kinderen van Ons Limburg. In de verwachting dat men daarbij geza menlijk ook in de toekomst de zwa re taak zou kunnen blijven vervul len en zelfs nog uit zou kunnen bou wen naar binnen en naar buiten, wenste hij de jarige dochter veel succes toe Nadat de gasten het nieuwe ge bouw met zijn kantoorruimten en vergaderzalen dan bezichtigd had den, gingen ze in een autobus een signt-seeing loer door Venray ma ken, waarbij burgemeester Schols als reisleider optrad. VENRAY ROND Zo toonde hij de gasten het so ciaal-medisch centrum, het bejaar dencentrum het Schuttersveld en het nieuwe ziekenhuis. Van daaruit ging het door een drukvlaggend Merselo naar de Pastoor Vercoulenstraat 4, waar Merselo's Fanfare de gasten een welkom toeblies. 2000ste WONING Hier vertelde Mgr. Roncken al voor 60 jaren een bezoek te hebben gebracht aan Merselo. dat toen lag aan de rand van de Peel, waarover Kortooms en Coolen zulken roman tische en Maas zulke harde boeken geschreven heeft. Over die roman tiek werd ook gesproken toen men besloot in de crisis-jaren de Peel te gaan ontginnen. Een gezegde van Dr. Poels, zijn voorganger, was hem al tijd in gedachte gebleven, namelijk dat hij lak had aan die romantiek, maar dat die grond beter kon die nen om mensen aan een echt men selijk bestaan te helpen. Dat is dan ook gebeurd en nu beleven we zelfs dat het vroeger agrarische Venray een industrie-kern van betekenis is geworden. Dat de 50.000ste woning van Ons Limburg in Venray terecht is geko men laat iets zien van de belang rijkheid van dat Venray. De eerste 10.000 werden in Maastricht volge- maakt, de 25.000 in Brunssum, de 40.000ste in Roermond en nu de 50.000ste in Venray, die dan meteen de 2.000ste is van St. Oda. Hij bracht dank voor de zorg, de inspanning en de arbeid, die gegeven en gepres teerd is om dit prachtige resultaat te bereiken. GEDENKSTEEN ONTHULD Mr. W. A. Schouten, directeur- generaal van Volkshuisvesting was blij naar Venray te kunnen komen, waar St. Oda niet alleen het gouden bestaansfeest viert door een nieuw kantoor te openen en de 2000ste wo ning, doch ook staat voor een evo lutie. Gezien het vooral na-oorlogse ver leden vertrouwde ook hij dat St. Oda deze nieuwe en zware opgave aan zou kunnen. En zeker is, aldus deze hoofdambtenaar, dat ze de fa milie Poels in Merselo geen groter cadeau had kunnen aanbieden dan een nieuwe woning, waardoor weer een gezin gelukkig is gemaakt. Met een forse rug onthulde hij dan de in dit huis aangebrachte steen, die de gedachtenis vasthoudt, dat hier de 50.000ste woning van Ons Limburg tot stand gekomen is. De heer H. Versteeve bracht als bestuurslid van de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf zijn felicita ties over aan Ons Limburg en St. Oda, maar was er als de kippen bij om er op te wijzen, dat deze 50.000e resp. 2.000e woning gebouwd is door leerlingen timmerlieden en leerlin gen metselaars :n het kader van het systeem, dat jonge mensen op de bouwplaats zelf, aansluitend aan hun schooltijd, een vnersnelde prak tijkopleiding biedt. En hij meende vooral die jeugd te moeten felici teren, die hier een opmerkelijk stuk werk geleverd hebben. Maar toen begon de muziek weer te blazen en kon de jonge familie Poels ineens de nieuwe huiskamer vol gasten vinden, die niet alleen kwamen feli citeren, doch ook enkele waardevol le cadeaux aangeboden kregen NAAR OIRLO Een trotse burgemeester kon op de verdere tocht door de gemeente wij zen op de Beekweg, de nieuwe BLO school, de Hoge Beek, de reconstruc tie van de Gasstraat, Jerusalem, de werkplaats voor aangepaste arbeid, maar vergat inderhaast de gasten te wijzen op het eerste bouwproject van St. Oda aan de Maasheseweg. Wel liet hij de gasten onder de in druk komen van de fabrieken op Venrays industrieterrein en in Oos trum, waarbij na het bekijken van het weglichaam, dat eerlang de Deurneseweg met de Wanssumse- weg verbindt, ook de in aanbouw zijnde fabrieken van Girvil N.V. ge toond werden. In zaal Rongen werd de gasten een aperatief aangeboden en toonde lunchroom Verheugen zijn kunnen met een koud buffet Daarna ging de tocht naar Leunen, werd het viaduct bekeken en de Zuivelfabriek, het sportpark, het Boschveldcollege en het bestem mingsplan Veltum. Na een uitvoeri ge tocht door dit plan, kwam dan de Hoebertweg aan de beurt, de Vre- deskerk, het zwembad en het cul tureel centrum. In dat cultureel cen trum werd dan een congres en een tentoonstelling gehouden, maar hier over vindt U elders meer. Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Bevrijdingsw. 8 tel. 04780-1600 ROSEMARY S BABY OPZIENBARENDE FILM VAN ROMAN POLANSKI Sinds de moord op Sharon Tate en drie vrienden, is de film ROSE MARY'S BABY van Roman Polans- ki nog meer in de belangstelling ge komen. Iedere Polanski film is een ge beurtenis, denkt U maar aan zijn ..Met jouw tanden in mijn nek". Po lanski is een man die griezelgeschie denissen op magistrale wijze weet uit te beelden.Hij heeft niet geaar zeld om het omstreden boek van Ira Levin tot onderwerp te maken van zijn nieuwste film. Het gaat hier om een moderne ver sie van hekserij die zover voert dat men nauwelijks meer weet of het fictie of werkelijkheid is. Ook de hoofdrolspeelster gaat zo in haar spel op, dat ze niet meer weet of de aan randing die op haar gepleegd wordt een droom of werkelijkheid is. Het blijkt echter, dat de duivel zelf de vader is van het kind dat zij ter wereld brengt. De film heeft nogal wat stof doen opwaaien. In landen waar nog veel bijgeloof heerst en waar de zwarte kunst nog beoefend wordt werd deze film dan ook prompt verboden. In Engeland kwamen er een aantal coupures aan te pas. De nasleep van deze film is ove rigens meer dan bekend, want men fluistert, dat een geheime sekte zich heeft willen wreken op de regisseur van deze film door zijn vrouw te vermoorden. Hieruit blijkt wel hoe realistisch het werk van Polanski is uitgeval len. Het is in ieder geval een mees terlijke film. totaal anders dan wat men gewend is te zien. Een meesterlijk voorbeeld van koude gruwel is deze verkillende bestseller over middeleeuwse hekse rij in het hypermoderne Manhattan. Polanski maakte er een huivering wekkend en verbijsterend filmwerk van, dat de aandacht verdient.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 15