Boschveldcollege wordt geopend ten toonstellin gen Van Latijnse School tot Boschveldcollege In de feestweek VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1969 No. 39 NEGENGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS MTUENLc^of KS& WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 12 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.— (buiten Venroy 2J25) Er was eens Er was eens een leraar op het roemruchte oude Gym, die zich meer dan goed was voor zijn lichaams- en zielsheil telkens boos maakte als onder zijn lessen de melkkarren voorbij reden op weg naar de zuivelfabriek. De koetsiers hadden namelijk de ge woonte zo tussen Paterskerk en Gymnasium met hun zwepen te slaan. Dat klonk zo lekker tussen die twee hoge gebouwen. Maar ze stoorden gencemde leraar in zijn lessen en hij bezwoer de hemel het Gymnasium toch te verplaatsen naar vrediger en stil ler oorden, zonder klappende zwepen en bonkende melkkarren. Nu is het Gym, dat intussen alweer Lyceum geworden is en nu Boschveldcollege gaat heten, verplaatst. Niet naar stillere en vre diger oorden, maar langs een van Venrays rondwegen (hoe mise rabel die er thans bij ligt) de Zuidsingel Architect P. W. Lerou heeft zijn zoveelste visitekaartje afgegeven als schoolontwerper. Wanlt meedraaiend met de Zuidsingel, ligt daar nu een nieuw schoolgebouw, dat door situ ering, structurering en indeling in derdaad een bouwwerk is dat niet alleen de opdrachtgevers, i.e. de St. Franciscusstichiting, niet alleen de bijna 900 leerlingen en 70 leraren te vreden zal stellen, maar dat in de letterlijke zin van het woord een aanwinst is. 42 LESLOKALEN Het gebouw, waarvan de stich- tingskosten rond de 4 miljoen gul dens ligt, bergt, behalve de directie- en de lerarenkamers, behalve de kantoren en de gemeenschapsruim ten, liefst 42 leslokalen, waaronder 2 gymnastieklokalen, 2 voor schei kunde, 2 voor natuurkunde, 2 voor aardrijkskunde, 2 voor tekenen, een voor biologie en voor handvaardig heid en 2 voor tekenen. Daarnaast is er het grote over blijflokaal, dat een prachtige vondst is. Want die kan gebruikt worden voor vele doeleinden. Hij is te ge bruiken als studiezaal, ais aula en als toneelzaal. Daarnaast is er een Naast de officiële feestelijke gebeurentenissen in de openings- Week zijn er nog enkele 'tentoonstellingen. De heer Fré Thi'ssen, tekenleraar van het Boschveldcollege, heeft om de jeugd in kontakt te brengen met originele kunstwerken een tentoon stelling georganiseerd waaraan verschillende noordlimburgse kunstenaars meewerken: Lou Brüll, Wever, uit Venlo; Albert Grosfeld, schilder en graficus, uit BleridkGussen Wie, beeld- Nederweert; Hay Mansfelders, beeldhouwer; Nicolaas v. Ron- Nederweert; Hay Mansfelders, beeldhouwer Nicolaas van' Ron- kenstein, beeldhouwer, uit Reuver; Harr Scheffer, graficus en schilder, uit Reuver; Louis Smeets, glazenier, uit Venlo; Tiny Vallen, weefster, uit- Reuver De tentoonstelling is voor het publiek geopend op zondag 5 okt. van 14.00 tot 17.00 uur op maandag, dinsdag en woensdag, 68 oktober van 16.00 tot 20.00 uur. De tentoonstelling bevindt zich voornamelijk in het grote trap penhuis; enkele werken staan buiten op het gazon opgesteld. In een kleine fototentoonstelling wordt aan de hand van fotos een idee gegeven van de ontwikkeling van de oude Latijnse School tot het huidige Boschveldcollege en tevens een kijk ge- School tot het huidige Boschveldcollege en tevens een kijk ge nomen van oude ansichtkaarten. De „Podsolbomen" een socio-biologische club van de school stelt haar werkstuk ten toon waarmee zij vorig jaar mee dong in het T.V.-progfamma „Jonge Onderzoekers" en waar mee zij twee prijzen gewonnen heeft. De Postzegelclub van de school zal enkele interessante series exposeren. Een tentoonstelling „Kunst van eigen bodem" wil de aandacht vestigen op de artistieke prestaties van de schoolgemeenschap zelf. De verkennersgroep van de school zpl een modelkamp inrich ten. Hier dcet zich weer eens de dwa ze situatie voor dat een Ministerie zich houdt aan bepaalde progno ses, die het zelf heeft vastgesteld. Prognoses door de school opge- gesteld, waarin rekening wordt gehouden met de te verwachten stormachtige uitgroei van Venray en de hier pas aanlopende demo cratisering van het onderwijs wor den zender meer terzijde gelegd. Er is gelukkig door de architect ruimte gelaten in een nog te bouwen vleugel de te verwachten aangroei op te vangen. De aannemers Gebr. Janssen willen er wel meteen aan beginnen. Maar het alwijze Den Haag knikt voorlopig nog neen en wacht af. VERANDERINGEN ONDER PRUISISCH BEWIND In 1715 ging het Gelders O ver kwartier en daarmee ook Venray, behoren tot het grondgebied van de Koning van Pruissen. De eerstko mende tachtig jaar, tot aan de Franse Tijd, zou dat zo blijven. Met Pruisische Tüchtigkeit werden naast andere zaken ook de onderwijsbe- langen ter hand genomen. Dat ge beurde met name onder de regering niet groot en klonk de vraag niet „raar", die gesteld werd op de pers conferentie, namelijk wanneer men weer van plan is met de bouw van noodlokalen te gaan beginnen. De huidige noodlokalen zijn door het Ministerie reeds vergeven. Drie zijn er voor de MAVO, 3 voor het ITO- onderwijs op de LTS en 7 zijn voor Jerusalem bestemd. Zeker is dat, als de situatie hetzelfde blijft als nu, de nieuwe school waarschijnlijk reeds in het komende schooljaar 1970 1971 te klein gaat worden. studieruimte, een bibliotheek, zijn er hobbyruimten en ruimten voor ex posities. De beeldhouwer Frans Gast uit Maastricht heeft voor de over- blijfruimte enkele betonwanden gemaakt, die deze gemeenschaps ruimte nog eens extra accen tueren. WAAR DE MEISJES ZIJN Boze tongen mogen dan beweren, dat dit alles er neer gezet is, om de meisjes te kunnen ontvangen, die in het pas begonnen schooljaar hun „intrede" deden in het Boschveld college, de meer nuchtere buiten staander kan zelf concluderen dat een nieuw schoolgebouw geen over bodige luxe is. De rij van zeventien noodlokalen en 1 nood-gymnastiek zaal bewezen zonne-klaar dat het „oude" gebouw uit al zijn naden en voegen was gebarsten, figuurlijk al thans. Het was doodeenvoudig te klein om het jaarlijks groeiend aan tal leden op te vangen. Hoe hard dat groeide blijkt uit onderstaande staat: 1957 313 leerlingen 1958 369 1959 445 1960 505 1961 517 1962 535 1963 615 1964 646 1965 691 1966 781 1967 778 1968 791 1969 864 Tegen een slinkend aantal inter nen (in 1957 162, in 1969 nog 108) staat de opmars van het aantal ex ternen van 151 in 1957 naar 723 in het nu aangevangen schooljaar. In dat licht bezien is de grootte van de school t.w. 1000 leerlingen Intussen zijn er wel andere fac toren, die het moeilijk maken in de toekomst te zien. Wat gaat er op de duur bijv. met het oude internaat gebeuren, dat nu nog is onderge bracht in een deel van de oude ge bouwen? Komt men in Venray tot een bepaalde scholengemeenschap? Wordt het streven van Horst geho noreerd, die voor deze plaats en re gio een eigen scholengemeenschap wil met mogelijkheden voor gym nasium, atheum. havo en mavo. Dat zijn allemaal dingen, die toe- komstvoorsuellin?en ook t.a.v. het m'euwe Boschveldcollege wel moei lijker maken. Het enige wat men er thans van zeggen kan. is dat de tijd wel zal leren, maar dat dit nieuwe gebouw beslist niet de laatste ont wikkeling is, die het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs in Venray zal meemaken NIEUWE IMPULSEN Intussen kan men alleen maar te vreden zijn, dat de onderwij spositie die Venray in plaats en streek sinds honderden jaren verworven heeft door dit nieuwe college alleen maar bevestigd wordt. Een nieuw school gebouw geeft nieuwe impulsen. Het drukke programma van de feest week is daar al een afspiegeling van. En we kunnen alleen maar ho pen dat het daar niet bij blijft. Er is een tijd geweest dat het een voor recht scheen voor een Venray se jon gen binnen de muren van het Gym nasium Immaculatae Conceptionis te mogen komenZeker als hij er geen priester wilde worden Hun aantal was klein en gering. Dat alles is in enkele tientallen ja ren dusdanig veranderd dat een nieuw schoolgebouw nodig werd, waarin honderden Venrayse jongens en meisjes nu een opleiding krijgen, die up-to-date is en die op de meest moderne wijze wordt gegeven. Men kan zich daarvan overtuigen als zondag 5 oktober de „open dag" is, waarop iedereen de school kan gaan bezoeken. Beseffen we misschien niet te weinig dat het nog steeds een voor recht is in eigen plaats en streek dergelijke mogelijkheden te hebben? Het nieuwe Boschveldcollege z\j intussen al dan niet met weer noodlokalen, een gezegende groei toegewenst. Een groei, waarvan het nieuwe gebouw zo'n prachtige getuigenis aflegt (Vervolg z.o.z.) Op oude kadasterkaarten van het huidige Venrays grondgebied staat de strook grond, die momenteel wordt ingesloten door de Leunseweg en de Antoniusstraat met een imaginair verlengde in zuidelijke ricthing, aangeduid als Het Bosch veld. Die kaarten noemen de oostelijke begrenzing de Wijde Steeg en de westelijke begrenzing de Enge Steeg. In het hart van dit terrein ligt het nieuwe Boschveldcollege, dat zijn naam dank aan de oude topo nymische aanduiding. Maar niet alleen heeft een band met het verleden; ook de onderwijsinstelling zelf kan bogen op een res pectabele leeftijd: zü ontstond in 1651 als de Latijnse School van Venray. GELOOFSVERVOLGING De oprichting van de Latijnse School hing samen met de histori sche situatie rond het midden van de zeventiende eeuw. Van de school banken herinnert men zich het jaar tal 1648 als het jaar van de Vrede van Munster en het einde van de 80- jarig eoorlog. Het huidige Neder land grondgebied vormde sindsdien met uitzondering van een aantal Gelderse en Brabantse enclaves en een belangrijk deel van de tegen woordige provincie Limburg de Republiek der Verenigde Neder landen. De Republiek stond onder het gezag van de Staten Generaal, die er de uitoefening van de katho lieke religie verboden en een aktieve protestantiseringspolitiek voerden. Ook katholiek onderwijs was niet toegestaan. Wie katholiek vervolg onderwijs wenste, moest dat volgen op scholen, die lagen in gebieden buiten de machtssfeer van de Sta ten: hetzij- in de politieke enclaves, hetzij vlak over de grenzen van het Staats gebied. Het ontstaan van La tijnse scholen rond 1650, zoals die van Megen, Weert, Venray en Box meer, moet in dit licht begrepen worden. LATIJNSE SCHOOL Als oprichtingsdatum van de Ven rayse Latijnse School mag gelden 2 mei 1651. Het onderricht startte in het Raadhuis en werd later voort gezet in het gebouw „Onder de Boog" op de markt bij de grote kerk. De school bleef daar onder dak tot in het begin van de vorige eeuw. Het is een grappige speling van het lot, dat de school begon in het raad huis en dat nu een aantal gemeen telijke diensten zich konden vestigen in de zo pas verlaten school. Bij de stichting werd de school gesteld onder leiding van de Ven rayse seculiere geestelijke Goswin Coninx. Al in de beginjaren raakte de prille school in de verdrukking, omdat de door de Jezuïeten geleide school te Roermond, met steun van de Roermondse vroede vaderen, de Venrayse concurrent probeerden uit te schakelen. Tevergeefs. De Ven rayse burgerlijke autoriteit kwam steeds met moed en zorg op voor de Latijnse School en voor de belan gen van docenten en leerlingen. In de aanvang van de achttiende eeuw leed Venray en omgeving herhaal delijk onder de oorlogshandelingen en plunderignen, die het gevolg wa ren van de heersende Spaanse Suc cessie-oorlog. Dat kwam noch de plaatselijke economie, noch het on derwij sbedrijf ten goede. De Latijn se School leidde een kwijnend be staan.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 5