Jeugd-verlangens kenbaar Schouwburg Ut we mat} opende nieuw seizoen M.A.C. R00Y DUIYEKSPORT PULS PULS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN N. Limburgse politiehonden- kampioenschappen VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1969 No. 39 NEGENTIGSTE JAARGANG IS I GOEDKOPER I DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS I GOEDKOPER I DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.— (buiten Venray 2.25) DE VREDESWEEK heeft bij de jeugd verschillende aktiviteiten los geslagen. Zo had de jeugd van de St. Franciscusschool met behulp van het onderwijzend personeel een hele tentoonstelling ingericht, waarin zij het begrip „vrede" weliswaar op kinderlijke maar daarom niet min der mis te verstane wijze tot uit drukking hadden gebracht. Ze wezen daarin b.v. op de moge lijkheden, die een kind in het Wes ten heeft om zich verder te ontwik kelen, terwijl in de rest van de we reld het onderwijs ternauwernood nog op gang is gekomen. Ze wezen in overvloed van blikken en pakjes op de enorme keuze van levensmid delen, die we dagelijks als gewoon ervaren, terwijl men in de ontwik kelingslanden zo niet tekort, dan nog dikwijls een verkeerde voedsel- samenstelling heeft. Al deze problemen, die in het ka der van de Vredesweek jong en oud nog eens werden voorgelegd, hadden de leerlingen van deze school in een kleurrijke tentoonstelling in de hal van deze school naar voren ge bracht. De tentoonstelling trok niet alleen de ouders van de leerlingen, maar ook verder veel belangstel ling, o.m. van het onderwijzend personeel van andere scholen, die hier kennelijk inspiratie op kwamen doen. Een prachtig initiatief dat de jeugd van de Franciscusschool met terdaad kennis liet maken met gro te wereldproblemen, die ook hen raken. SPOflT De kandidaten voor de strijd om het landskampioenschap zijn dan weer bekend en ditmaal niet direct een Mac Rooy succes. Hoewel we met niet minder dan 12 teams voor onze vereniging vertegenwoordigd waren, wat een zeldzaamheid is en waarvoor we de leden dan ook har telijk dank zeggen, lukte het ons niet ook maar één rit op onze naam te brengen. Dit lag ditmaal niet aan onze eeuwige rivaal Amc Horst, waarvan we eigenlijk de grootste concurrentie verwachtten, maar aan Mac Roermondia die plotseling het sterkste team op de been had ge- brach en dan ook ongeslagen kam pioen werd. Ook het persoonlijk was een be keken zaak want de sterkste rijder van Roermondia, Kusters uit Meyel, won liefst met 10 rijderspunten ver schil. Voor onze vereniging werd het dus een eervolle tweede plaats, ter wijl in het persoonlijk klassement ons team P. Janssen - Fr. Janssen ook de tweede plaats bezette. Dus geen rijders uit Venray naar Groes- beek voor de L.C.C. Wel gaan we zondag weer naar Oirlo waar uitzetter P. Janssen en controleur G. Bom de derde clubrit van Mac Rooy hebben verzorgd. Hoewel de baten van deze rit de fanfare van Oirlo ten goede komen, is het toch een echte competitierit. Gereden wordt weer in een A klasse voor gevorderden en een B klasse voor beginners. Het inschrijfgeld be draagt voor leden 8,en voor niet-leden 10,Inschrijven is mogelijk vanaf een uur in het boe renbondsgebouw alwaar om half 2 de eerste rijders van start gaan. De uitreiking van de prachtige prijzen weer direct na de rit. Door de universiteit te Nijmegen is ons gevraagd of we niet voor een aantal duiven kunnen zorgen, die men normaal op het einde van het seizoen van de hand doet. Deze uni versiteit heeft de duiven nodig voor studiemogelij kheden. Aangezien we menen, dat uitein delijk de duivensport hiermede ge holpen wordt is er gelegenheid tot inleveren van deze duiven en wel a.s. zaterdag de gehele dag tot 10 u. 's avonds in het lokaal van P.D.V. De Zwaluw. Zij die dus een of meer dere duiven beschikbaar willen stel len, kunnen daar terecht. Ze worden in dank aanvaard. Aangezien men deze duiven ook enigszins wil vergoeden, zal men het komende jaar hiervoor een of meerdeer bekers beschikbaar stel len. P.D.V. DE VREDESDUIF Wedvlucht Diest, afstand 87 km. Aankomst le duif 9.21.51, laatste duif 9.31.55. Oude duiven: J. Janssen B 1 3 5 14 15; H. v. d. Heuvel 2; Gebr. Wilmsen 4 9; Gebr. Kusters 6; Fr. Vermeulen 7; P. Jans sen K 8 13; Jac. Ewalts 10 11 12 16; J. Verstegen Zn 17. J. Janssen B was wederom de overwinnaar. Late jongen: Aankomst eerste duif 9.23.53, laatste duif 9.40. J. Creemers 1; W. Drabbels 2; H. v. d. Heuvel 3; P. Janssen K 4; J. Kusters 5 10 12 13 15; Jac. Ewalts 6 9 16 29; J. Janssen B 7 8 14 17 18 24 26 30 31; H. Ewalts 11 21; J. Ver stegen Zn 19 20; Gebr. Wilmsen 22; P. Janssen H 23 27; H. v. d. Laar 25 28 32. J. Creemers was op deze wed vlucht de overwinnaar. Mandendienst hebben vrijdag avond 8 uur en zaterdag H. v. d. Laar en IJzendoorn. Leden denkt U ook aan onze jaar lijkse Hollandvlucht vanaf Gronin gen. Zet allen een paar duiven en U vergeet natuurlijk de ereprijzen niet. Inzetten vrijdagavond 3 oktober van 7 tot 8 uur. P.D.V. DE HUISZOEKERS YSSELSTEYN Wedvlucht Diest, late jongen. Eer- INTERPAROCHIëLE JEUGDCOMMISSIE DEED BOEKJE OPEN Het is nog geen jaar geleden dat op initiatief van de gemeenteiy- ke Jeugdraad, de interparochiële Jeugdcommissie Venray-centrum werd opgericht. Het eerste doel van deze commissie was om te komen tot een soort invèntarisatie van jeugdaktiviteiten in dat centrum. Op grond daarvan kon men dan ook anderen informeren wat de wensen en verlangens zpn, die leven onder de jeugd van Venray-centrum, terwijl ze d maast bepaalde aktiviteiten dan zou kunnen aktiveren en eventueel adviezen en bemiddeling zou kunnen verlenen Een nogal ambitieus programma, dat men echter hoognodig vond. Want intussen was wel gebleken dat het rapport van het Hoogveld-insti- tuur, hoe duur en wetenschappelijk ook, weinig verandering bracht in de bestaande en dikwijls treurige situ atie. Had men daar aanvankelijk op gehoopt, die hoop bleek in de loop van de tijd ij del Anderzijds bleek de overheid niet van plan iets te ondernmen voor de jeugd, buiten de subsidie-veror deningen, als die jeugd niet zelf met duidelijk geformuleerde wensen en verlangens zou komen en niet kon aantonen, waarom een en ander no dig was. RECTORAAT VEULEN Zondag: 18e zondag na Pinksteren. 8 uur leesmis voor de parochie; 10 uur Hoogmis voor zal. Lambertus Verhoeven. Maandag: Feest van de H. Michaël en alle engelen. 8 uur leesmis overl. fam. de Lauw-Segeren. Dinsdag: 8 uur leesmis voor zal. Piet Cleven. Woensdag: begint oktobermaand, toegewijd aan de H. Rozenkrans; 8 uur Hoogmis, gest. jgt. zal. Jan Hendr. Reintjes en echtgenote. Donderdag: 8 uur leesmis voor zal. Gertruda Arts-Hagens. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand, toegewijd aan het H. Hart van Jezus. 8 uur Hoogmis voor zal. Theo Groetelaars. Zaterdag: Priesterzaterdag. 8 uur leesmis voor onze Priesters. Zaterdagavond leesmis voor de Derde Orde, eigen intentie, ter ere van de H. FranCiscus. Akolieten voor 28 sept.: Ger van Staveren, Harry Drabbels en Cor Janssen. RECTORAAT SMAKT Zaterdag 27 sept.: 's avonds 7 uur H. Mis voor Leo Koopmans. Zondag: 18e zondag na Pinksteren. 7.30 H. Mis voor P. J. van Cuyk en echtgenote; 10 uur hoogmis voor overl. van fam. Verstegen-van Kem pen. Iedere dag om 7.30 H. Mis. Maandag: 7.30 voor Louisa Waps- Vermeer. Dinsdag: 7.30 t.i.v. fam. Geurts. Woensdag: 3 uur huwelijkssluiting en eucharistieviering van bruids paar B erkers-Der ickx. Donderdag: 7.30. t.i.v. fam. Geurts. Vrijdag: le vrijdag van de maand. 7.30 int. fam. v. d. Winkel-Geurts; 11.30 eucharistieviering voor de schooljeugd. Zaterlag: 7 uur avondmis tot int. van fam. v. d. Winkel-Geurts. PARA LOS ESPANOLES Y PORTUGUESES DE VENRAY Y ALREDEDORES El domingo próximo es la fiesta de San Miguel. A las diez y media Misa con cantico y platica en Cas tellan o en la Ermita de San José en Smakt. A las tres de la tarde, en la Iglesia de la Paz, Bautismo solemne de la pequena Maria del Carmen, hij a de los Senoras Manuel Ruiz Jurado y Maria del Carmen Pino Romero, que nació el dia 18. de sep- tiembre. Todos que se alegran con los padres son invitados por lo pre sente en esta ceremonia y en el con- vite que seguira la ceremonia en la sala aun indicanda el domingo des- pués de la Misa. Todos los martes desde las seis y media hasta las siete y media el Sr van Ierland darè horas de visita en Jan Hensenstraat 6 para arreglar problemas individuales en el plan social; si es posible aviso previo por favor. site duif 9.14.01,. Chr. Hellegers 1; J. Cox 2 4 16 17 19 30 33 35; Fr. Janssen 3 8 13 14 27; G. Linders 5 6 7 21 28 36; H. Janssen 9 10 25 26; B. Linders 11 23 31; J. Custers 12 15; M. Janssen 18; K. Gommers 20 29 32; H. van Ass 22 34 37; Gebr. Pouwels 24. Oude duiven: eerste duif 9.16.38. P. Cox 1 3 4; J. van Soest 2 10; B. Linders 5; Chr. Hellegers 6 7; A. Hendriks 8 9. Dat alles leidde tot de oprichting van deze interparochiële commissie, die maandag j.l. in een vergadering in café Manders een soort rekening en verantwoording aflegde van haar werken en doen in het voor bije jaar. REGIONALE OPBOUW In deze vergadering, waarin af gevaardigden aanwezig waren van jeugd- en sportorganisaties vertelde eerst de heer de Kroon van het Re gionaal Jeugdcentrum Noord-Lim burg iets over de mogelijkheden, die er ook op regionaal vlak liggen om wat voor de jeugd te kunnen doen. Doch dat eist eerst een goede orga nisatorische opzet, die voor wat Noord-Limburg betreft er als volgt uit ziet: Bovenaan staat het Cen trum, waarin de 11 Noord-Limburg se gemeenten vertegenwoordigd zijn, die elk op hun beurt weer kontakt moeten onderhouden met de 54 kerkdorpen. Het lijkt een hele hoop commissieleden en dus vergaderin gen, maar niet alleen valt dat be slist mee, doch is nu eenmaal nood zakelijk om ook regionaal iets voor de jeugd te kunnen doen. Met de opbouw van dit apparaat is men thans bezig. WERKGROEPEN AKTIEF Voor wat de interparochiële jeugd commissie zelf betreft, bleek dat hierin verschillende werkgroepen gevormd zijn, die ieder voor zich be paalde taken op zich hebben geno men. Zo had de werkgroep voor subsidies en nieuwe concept-subsi dieverordening ongesteld, ten behoe ve van het Venrayse jeugdwerk, die reeds aan het gemeentebestuur is aangeboden. Daarnaast had zij ver schillende verenigingen met jeugd leden geadviseerd voor deze leden subsidieaanvragen in. te dienen en had daarbij de helpende hand gebo den. Enerzijds bleken verschillende ver enigingen die mogellijkheden voor hun jeugd niet te kennen, anderzijds kwam het ook voor dat reeds aan gevraagde en toegekende subsidies niet werden afgehaald door de be trokken verenigingen. Men poogt nu te komen tot een regeling, die al de ze dingen voorkomt. Een andere werkgroep is bezig met de inventarisatie van de jeugd leden van de verschillende vereni gingen. Men poogt nu eindelijk eens te komen tot een verantwoorde le den-administratie, zodat men ten minste weet over wie en over welke aantallen het gaat, als men praat over jeugd- en sportverenigingen. Het bleek geen sinecure, ook al om dat de jeugd nogal eens van vereni ging wisselt. Maar men hoopt het begonnen werk voort te zetten. De werkgroep huisvesting had wel de treurigste ontdekking gedaan, namelijk dat in Venray-kom de jeugdverenigingen hoofdzakelijk ge vestigd zijn in oude barakken, uit geleefde huizen en op zolders. In een rapport had men al die onder komens eens op hun merites beoor deeld, maar veel positiefs was daar niet uit de bus gekomen. Daarnaast had men nog een enquete gehouden en dit alles is uitgemond in een rap port, dat wij reeds eerder in deze krant bespraken. In het kort samengevat komt de eindkonklusie er op neer dat gid sen, welpen, Jong Nederland e.d. geholpen kunnen worden met se mi-permanente clubhuizen, doch dat zeker voor de ondere jeugd een zgn. „open huis" noodzakelijk is. Zelfs schetsen voor zulk een huis, zijn in het betrokken rapport opgenomen, dat maandag a.s. met Venrays gemeentebestuur bespro ken wordt. MAANDELIJKE KOLLEKTE Natuurlijk kwam ook het finan cieel gedeelte ter sprake, waaruit wel bleek, dat de kas-positie van de meeste jeugdverenigingen niet bij zonder florissant was. Toch gingen ei' stemmen op om de maandelijkse jeugdkollektes te laten vervallen omdat men op die manier „bede laars" maakte van de jeugd. Hoewel dat van de andere zijde niet ontkend werd, blijkt de opbrengst nog altijd dusdanig te zijn, dat men die niet graag zou missen. Men zal zich in tern nog eens beraden om hiervoor een andere oplossing te vinden. AKTIES De jeugdcommissie is niet van plan op mogelijke lauweren te blij ven rusten. Op haar programma heeft ze o.m. staan bemoeienissen met de jeugdcarnaval, met de jeugd- vierdaagse, met de Zangers van St. Frans en het kinderkoor van de Grote Kerk, met de gehandicapte jeugd, met het jachthoomkorps, kortom met allerlei aktiviteiten, die met en door de jeugd worden onder nomen. We hadden de indruk dat Venrays gemeentebestuur met zün wens: laat de jeugd eerst zelf op de proppen komen, een knuppel in het hoenderhok heeft gegooid. Een knuppel, die nu door deze inter parochiële jeugdcommissie duch tig gehanteerd wordt. Vorige week donderdagavond onende Venrays Schouwburg het nieuwe seizoen met een uitvoering van het Hongaars Staatszigeuner- orkest onder de titel „Speel Zigeu ner Speel". Het is moeiliik te veronderstellen dat een betere start mogelijk zou zijn geweest. Ruim 2 uur lang hiel den de Hongaarse viool virtuozen een uitverkochte zaal in hun muzikale ban. Zonder meer was de primas Gyula Farkas de grote ster van de- 7e avond, maar evenmin mogen de klarinetsolisten en de cvmbaal- en cello-solisten onvermeld blijven. Het vocale gedeelte kon ons min der bekoren, vooral bij de ons on bekende Hongaarse melodieën. Bij de meer bekende, zoals ..Zwarte Zi geuner" kwam het vocale meer tot zijn recht. Al met al een zeer goed begin van het nieuwe seizoen. Maandag waren er twee voorstel- lignen van het Tjechisch Nationaal Ensemble Broln die de vele toe schouwers. vooral ook de jeugdigen, wisten te boeien en hen met voldoe ning op het gebodene deden terug- HET VERGEETBOEK Als bejaarde heb ik van de gun stige regeling in Venray gebruik ge maakt en voor f 2.50 de voorstel ling in de schouwburg, het comedie- stuk „Het Vergeetboek" meegemaakt en mee gelachen. Of er veel bejaarden van deze misschien unieke regeling gebruik hebben gemaakt, is mij niet bekend; alle bejaarden van Venray, die van toneel of muziek houden wil ik echt van harte aanbevelen van deze ge legenheid geregeld gebruik te ma ken. Lees er Peel en Maas geduren de het seizoen op en na wees er dankbaar voor. En nu nog de uitvoering zelf. Als ik dan de loftrompet ga steken is de keuze al diirect moeilijk waar te beginnen, bij de schrijver van het stuk Jean-Ólaude Careiere, hoe komt zo iemand aan een zo gecom pliceerde combinatie van onmogelij ke situaties en maakt er een come- diestuk van waarmee U een avond- lang hartelijk kimt lachen en genie ten van ware toneelspelkunst van de eerste rang. Of bewondert U met mij Dolf Ver- spoor's werk, bestaande uit de ver taling in het Nederlands van de Franse tekst. Dat is geen karwei voor HBS-scholieren, geloof 't ge rust. Ook het atelier Edgar Vos te Am sterdam dat de kleding verzorgde, 10 plus een griffel en een bank vooruit. Aangenaam prettig om aan te zien. De overige medewerkers aan de uitvoering, van regie decor kap- werk enz. alle lof verdiend. Maar nu de spelers. De heer en mevrouw van Duinhoven-van Faas- sen hebben van de eerste tot de laat ste seconde toneelspel van de aller hoogste rang gebracht. Mensen die op dit gebied presteren, dat dit duo ons dinsdagavond geboden heeft zijn grote kunstenaars. Zij brengen toneelkunst, door zelf zonder woorden zwijgend dus door houding uitdrukkingsgebaar en alle overige middelen die de kunstenaar daarboven nog ten dienste staan, weten te gebruiken om hun gedach ten op U over te brengen en uw denkrichting dwingend beheersen om naar de oplossing van de vraag die U zichzelf stelt en daarmee har telijk weet te doen lachen A.S. ZONDAG IN VENRAY De Politiehondenvereniging De Verdediger zal a.s. zondag de kam pioenswedstrijd organiseren van de Noord-Limburgse competitie. Hieraan wordt deelgenomen door de volgende verenigingen De Ver dediger, Venray; Volharding en „Venlo", Venlo; Z. D. en D.C.T. uit Tegelen; Blerick, Belfeld, Horst en Meerlo. Er zullen in totaal 8 ge certificeerde honden deelnemen, waaronder de Venray er G. Kroon met Duitse herder Arno. Als keurmeester fungeren de he ren J. Peters en Op de Broek uit Venlo en Fr. Arts uit Horst. Schef- fer en Kerkourken uit Oisterwijck nemen het pakwerk voor hun re kening. Hoewel Hondendresseerclub De Verdediger zich altijd wat bedeesd op de achtergrond houdt, bruist het in deze oudste Venrayse poliiehon- denverendging van aktiviteiten. De vereniging telt 30 leden, waarvan er 22 aktief de hondensport beoefenen. Daarnaast beschikt men over drie kundige pakwerkers, waarvan H. Pelzer alsgemeen erkend is en on langs als zodanig nog is opgetreden bij de hoofdkeuringen in Moergestel. Ook J. Pelzer is erkend, terwijl A. Stiphout ongetwijfeld wel stappen in deze richting zal ondernemen. De Verdediger onderhoudt een nauw kontakt met plaatsgenoot Bui- tenlust. De leden van deze zuster vereniging oefenen, vooral voor be langrijke wedsrijden als provinciale- en nationale kampioenschappen, dik wijls op het terrein van De Verde diger, waarbij de pakwerkers van deze vereniging altijd klaar staan voor hun sportgenoten. In januari 1970 gaat De Verdedi ger haar 35-jarig bestaan herden ken. Men doet dat dan op een fees telijke wijze. Op datzelfde tijdstip kan men tevens drie zilveren jubi larissen huldigen, t.w. de heren H. Dechnar, P. Pelzer en Hendrik Beer- kens. Deze vereniging oefent op eigen grond. Men heeft na de bevrijding een oefenterrein gekocht aan de Beekweg, wat men voorzien heeft van een opslagruimte. Met vereen de krachten heeft men het terrein, met het oog op de a.s. zondag te houden kampioenschappen geëgali seerd. Nu beschikt men over een prachitg terrein voor de vooroefenin gen, terwijl er aan alle zijden ruim te genoeg is voor het revieren en pakwerk. De wedstrijd van a.s. zondag be gint om 9 uur aan de Beekweg. In de middag start men rond twee uur met het spectaculaire pakwerk, wat voor de toeschouwers altijd het meest aantrekkelijke is. De entree is vrij. De prijsuitrei king vindt 's middags rond 5 uur plaats in café Buitenlust aan de Maasheseweg. Als het geen hondenweer is zul len de hondenliefhebbers een mooie sportdag tegemoet gaan. Aan span ning zal het de gehele dag niet ont breken, omdat de honden elkaar in kracht niet veel toegeven. Er is dan ook met geen mogelijkheid te zeggen wie favoriet zal zijn. Het bestuur van De Verdediger heeft de zaak organisatorisch rond en aan hen zal het dan ook niet lig gen, want niets is gespaard om de wedstrijd tot in de finesses goed te doen verlopen.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 17