W elstandscommissie Boerenleenbank eigen haard 1! ff 1 Dag vakantie! Iff Nu weer gelukkig thuis. doet een boekje open INGEZONDEN VENRAYS MANNENKOOR PIJLS PULS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venray in het weekend interieurverzorging venray sevenum lottum VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 No. 35 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cL per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.— (builen Venray 2.25) „Akkoordvroeg wethouder Janssen. Van de andere kant van de tafel knikten twee heren van ja. Twee leden van de wel standscommissie, t.w. de heren Croonen en Turlings, die dinsdag middag zich met enkele ambtenaren gebogen hebben over heel wat Venrayse bouwplannen. De gewone 14 daagse vergadering van de ze commissie, die o.l.v. wethouder Janssen zo nodig hun op- en aanmerkingen geven over wat in Venray gebouwd of verbonwd wordt OP BEZOEK eigen taal. Welstandstoezicht is iets wat som mige mensen nog wel eens in het harnas jaagt. Men voelt het aan als een soort vrijheidsberoving, als een dictatoriale maatregel, die ten koste van andermans beurs en tijd het bouwen of verbouwen alleen maar duurder en ongemakkelijker maakt. Zo nu en dan loopt de gal over, wordt er een ingezonden stuk naar de krant geschreven, dat ook geen oplossing kan brengen en daarmede blijven misverstanden bestaan, die de onderlinge verhoudingen er ook al weer niet prettiger op maken. Dat is de achtergrond geweest waartegen de uitnodiging kwam om maar eens een vergadering mee te maken van de welstandscommissie en de heren van die commissie maar eens op de vingers te kijken. Welnu, dat is dan ook gebeurd. DE WET De welstandscommissie, die in Venray gevormd wordt door de ar chitecten Croonen uit Den Bosch, Turlings jr. Uit Roermond, v. d. Ac kers uit Deurne, Ir. H. Magis uit Hel mond en ir. Ruyters uit Venlo, is feitelijk de opvolger van de voor oorlogse „schoonheidscommissie". In 1962 bij de herziening van de Woningwet wordt de taak van de schoonheidscommissie, die te zorgen had dat „gebouwen geen aanstoot mochten geven" meer precies om schreven en doen welstandseisen hun intrede Hieruit blijkt dus dat reeds de wet reeds lange tijd voorschrijft dat bouwwerken en verbouwingen moe ten voldoen aan bepaalde eisen, niet alleen op technisch gebied, maar ook op het terrein van schoonheid, land schap e.d. En dat zal ook iedereen billijken, want zoveel mensen zo veel zinnen. Zou men daar niet op letten, dan zou het ratje-toe geven van je welste in ons dierbaar vader land, waar we zo langzaam maar ze ker toch al zuinig moeten gaan om springen met de „ruimte" De taak van een welstandscom missie doet niets anders als B. en W. adviseren of een bouwplan al dan niet voldoet aan een zekere eis van architectonisch niveau. Dat is de taak, die ze volgens de Woningwet opgedragen kreeg. B. en W. nemen dan, mede op grond van andere ad viezen als van de inspectie der volksgezondheid, de stedebouwkun- dige, de arbeidsinspectie e.d. hun be sluit al of niet een bouwvergunning af te geven. Niet ontkend kan- worden, dat het advies van de welstandscommissie bij die beslissing, ingevolge diezelf de wet, zeer zwaar weegt. VENRAYSE CIJFERS De moeilijkheid voor de gewone burger bij het werk van de wel standscommissie zit hem in die eis van dat „architectonische niveau". Wat verstaat men daaronder? Ge noemde heren blijken rustig bereid hierover van gedachten te wisselen. Ze beoordelen of een bepaald bouw plan past in een uitbreidings- of bestemmingsplan. Ze bekijken of dat past bij de belendende percelen, hoe het staat in het landschap. Men bekijkt de architectonische gaafheid, de harmonie tussen funktie en vorm, de relatie tussen plattegrond en op bouw, de harmonie tussen vorm, konstruktie en materiaal. Men be kijkt de gevel, de detailleringen en dat alles om te voldoen aan de eis, die de wet stelt: Het uiterlijk moet zowel op zichzelf als in verband met de omgeving voldoen aan redelijke eisen van welstand De heren zijn de l'aatsten, die ont kennen dat het allemaal nogal „moeilijk" klinkt voor de doodge wone man, die ergens een huisje bouwen wil, een serre wil bijbou wen, zijn varkenskooien wil vergro ten. Die mensen kijken in hun por- temonnaie, vinden een goede archi tect gewoonlijk te duur en de eisen van de welstandscommissie overdre ven. Zodoende is er te weinig com municatie en ontstaan er misver standen. Zijn de Venrayse cijfers inderdaad overdreven? De volgende cijfers spreken hun In 1965 werden in Venray door de commissie 530 plannen bekeken en geadviseerd. 51% daarvan werd di rect gunstig beoordeeld. 40% moest terugkomen en de plannen wijzigen voordat gunstig geadviseerd werd. 9% werd afgewezen. Vergeleken bij de Limburgse cijfers komt men daar tot de volgende percentages: 50, 43 en 7. nJ r< C bo CJ ëfl txo.S .a p 3 V «ff 'O GO tuo M 1966 Venray 525 46% 44% 10% Limburg 6383 40% 40% 10% 1967: Venray 521 58% 29% 13% Limburg 6640 51,5% 38,5% 10% 1968: Venray 550 56% 39% 5% Limburg 7795 49,5% 40,5% 10% Uit bovenstaand blijkt duidelijk, dat men in Venray niet minder en niet meer afkeurt dan elders in de provincie HAKEN EN OGEN Zoals gezegd is de welstandscom missie een adviserende commissie van deskundigen. Het is dan ook geen wonder dat B. en W. daarvoor mensen aanzoeken, die en als archi tect en als stedebouwkundige een naam te verdedigen hebben. Ook in het welstandstoezicht Dat deze in twee groepen werkt, waarbij de mogelijkheid niet uitge sloten is dat een bepaald ontwerp bij twee groepen beoordeeld wordt geeft, zo zulks nodig is, nog moge lijkheid tot grotere onpartijdigheid. Begrijpelijk is ook dat deze mensen het liefst goede architecten tegen over zich hebben als „klant". Ze kunnen daarmede praten in hun eigen vakjargon, ze weten door hun vakmanschap wat een commissie bedoelt als die praat over de „funk tie van het object", over „verschij ningsvormen" en „esthetica", als die met enkele lijntjes in een schetsplan aangeven, wat ze wel en wat ze niet wil Dat wordt natuurlijk moeilijker als daar een of andere tekening bin nen wappert van een man, die wel iswaar behoorlijk tekenen kan, maar verder weinig afweet van architec tuur. Dan komt het er in feite op neer, dat de commissie voor archi tect gaat zitten spelen en dat is ook niet de bedoeling. Daar ligt een tekening van een nieuwe fabriek halfweg Oostrum en Oirlo. Het betrokken Rotter damse architectenbureau is een half uurtje komen praten met de welstandscommissie, die haar wensen en verlangens heeft duide lijk gemaakt. Nu ligt daar een uit gewerkte tekening en men heeft geen vijf minuten nodig om dit miljoenen-project goed te keuren. De vaklui over en weer aan de ta fel hebben elkaar begrepen. Maar daar ligt ook een ander plan, voor de verbouwing van een schuur en dat komt intussen al voor de vijfde keer. Hoe goed ook gete kend, het zit fout in zijn ruimte lijke situering, in zijn verbinding met het woonhuis, in zijn detaille ring. Men heeft de betrokken prin cipaal en de betrokken tekenaar daar al verschillende malen op ge wezen, maar wat er nu ligt voldoet ook weer niet. Deze mensen hebben kennelijk niet begrepen, waarom het feitelijk gaat. Boze mensen, boze principaal, een tekenaar, die de wel standscommissie voor gek verklaart. „Het vervelende is dat iedereen zich feitelijk architect kan noemen", zo zegt de heer Thurlings. „En het gevolg is dat velen, die tekenen kunnen dus maar plannen insturen. De principaal hoeft die niet zo duur te betalen als de plannen van een goede architect, ziet welstandstoe zicht als een noodzakelijk kwaad en als het fout loopt, heeft de wel standscommissie het gedaan en nooit de tekenaar, nooit de principaal 60% LANDBOUW De heer Croonen merkt op dat in Venray ontzaggelijk gebouwd wordt. Vooral de landbouwers schrikken voor niets terug, als het gaat om nieuwe stallen, nieuwe hokken, nieuwe schuren. 60% van de inge diende bouwplannen zijn afkomstig van de landbouw, die duidelijk een metamorfose meemaakt. En een landbouwer denkt econo misch. Hij heeft het er liefst zo snel mogelijk en zo goedkoop mogelijk staan. Dat heeft er zijn gevaren. Gevaren voor het landschap, waar van de boerderij een wezenlijk on derdeel is, gevaren ook door het ge bruik van goedkope materialen of konstrukties, die afbreuk doen aan een gave ontwikkeling van de bouw massa in dat landschap Al heeft men bij de officiële bouw- bureaux van de LLTB alle begrip voor deze punten, nog te veel land bouwers gaan naar een plaatselijke tekenaar, die dat wel eens even „versieren" zal. Heteinde is een lij densweg van afgekeurde tekeningen en weer boze principalen Zo zou men door kunnen gaan Tegen de waslijst van Machten, die men hoort van de kant van het pu bliek, hangt de welstandscommissie een even lange waslijstEen was lijst, waarin ook de opmerMng staat, dat sommige architecten de wel standscommissie rustig gebruiken om hun principaal te overtuigen dat bepaalde wensen en verlangens zij nerzijds toch niet vervuld kunnen wórden. Hij zelf durft dat niet goed of wil de principaal niet voor zijn neus stoten en dus laat hij het aan de welstandscommissie over om dui delijk „neen" te laten horen. Niet chique, maar schijnbaar wel doel treffend, want het gebeurt nog al eens HOE DAN WEL? Op onze vraag hoe men het beste de hindernis kan nemen, die de wel standscommissie voor velen nog vormt, krijgen we van beide heren kort en bondig bescheid: Zorg voor een goede architect, die van wanten weet. Die niet alleen weet wat in bepaalde bestemmings- en uitbreidingsplannen wel en niet mag, maar die ook in staat is de wensen van zijn principaal op een architectonisch verantwoorde wijze op te lossen. Hij zal, voordat hij de finitief begint te tekenen, eens rus tig met de welstandscommissie gaan praten en de historie leert, dat men dan vrij snel eikaars wensen en ver langens weet samen te vatten in een definitieve tekening. En dat betekent beslist niet de heren onderstreep ten dat nog eens duidelijk dat het te bouwen werk dan duurder gaat worden, maar wel dat het harmo nisch zal passen tussen en bij de vele bouwwerken, die Venray al rijk En daar houden we het dan maar op. FIETSER GESCHEPT Op de kruising LeunsewegPa- tersstraat lette de fietser v. d. K (59) niet voldoende op het verkeer. Hij werd door de personenauto bestuurd door de 19-jarige W. uit Venray ge schept. De fietser bekwam enkele schaaf- en snij wonden, terwijl fiets en auto werden beschadigd. BROMFIETSER AANGEREDEN Op de kruising PoststraatHense- niusplein werd de 16-jarige brom fietsberijdster mej. E. K. uit Leunen aangereden door de personenauto bestuürd door de 24-jarige J. J. V. uit Oirlo. De jongedame bekwam di verse verwondingen, maar kon na dat medische hulp was verleend, per Rode Kruis auto naar de ouderlijke woning worden vervoerd. Bromfiets en auto liepen schade op. TEGEN LICHTMAST De reden waarom de bestuurder V. uit Mierlo met zijn wagen tegen een lichtmast langs de Deumeseweg reed, is niet bekend. Hij vertelde de politie dat hij aan het prakMzeren was. Dat moet men niet doen met een snelheid van 145 Mlometer. Wonder boven wonder bleef het al leen bij materiële schade. FRONTALE BOTSING Op het rijwielpad langs de Leun seweg botsten de bromfietsen, be stuurd door de 18-jarige B. uit Ven ray en de 16-jarige L. uit Leunen tegen elkaar. Ook hier was de reden niet duidelijk. B. bekwam lichte ver wondingen. Beide brommers werden beschadigd. GEEN VOORRANG Geen voorrang verlenen was oor zaak dat op de kruising Patersstraat- Grotestraat-Poststraat een botsing met materiële schade ontstond tus sen de personenauo's van J. A. uit Venray en B. uit Nijmegen. PROMOTIE VOOR ZUSTER SERVIENS Begin september a.s. zal de Eerw. Zuster Serviens, overste van de kloostergemeenschap St. Anna ver trekken naar het moederhuis van de congregatie der Zusters van Liefde te Gent. Zij werd in de laatste ka pittelvergadering van de congregatie tot tweede Raadszuster gekozen. Waarschijnlijk zal de Eerw. Zus ter Goudentis van Noordwijkerhout haar in Venray als overste opvolgen. de bunk voor iedereen Geachte redaktie. Naar aanleiding van Uw artikel „Hoogbouw in discussie" graag het volgende: Het mag dan wel zo zijn, dat op- pervlakMg bekeken de verhouding vóór en tegen hoogbouw fifty-fifty is, de vraag blijft, of er wel vol doende aandacht is besteed aan alle categorieën die zo'n hoogbouw gaan bevolken. Hoogbouw tegenover laagbouw plaatsen doet o.a. een groep vergeten bij wie juist de zo zeer gezochte „doorstroming" kan worden gevonden. Ik doel hier voornamelijk op hen die nog niet voor een bejaardenflat in aanmerking komen, die bijv. aan de Mnderen ontgroeid, of zonder kinderen zijn gebleven, voor wie de tijd gekomen is de huishoudelijke beslommeringen te verlichten door Meaner te gaan wonen, ergo: hun grotere woning beschikbaar kunnen stellen. Bij die overgang wil men wel even denken aan de oude dag die niet meer zo ver af is. Dan nog weer eens te moeten verlasten doet me nigeen er van terugschrikken slechts voor tijdelijk over te schakelen. Hun zoeken is naar een woonruimte van waaruit met een gerust hart de oude dag met de onvermijdelijke kwalen kan worden tegemoet gezien. De meeste van die kwalen maken een trappen lopen zo niet onmogelijk, erg bezwaarlijk. Ik spreek daarbij nog met van een legio aantal men sen die daarmee reeds vóór de oude dag te maken hebben. Voor hen lijkt mij de oplossing, als hoogbouw met lift niet mogelijk of gewenst is: bungalows bouwen. Ik geloof zelfs niet dat bij het meren deel der huurder een lage huurprijs voorop gaat. Wél belangrijk is rui me vertrekken die de indruk weg nemen „opgeborgen" te zijn. Voor deze categorie is: hoogbouw met lift goed, laagbouw - maar dan bungalows - beter! (In vergelijking met hoogbouw rustiger). Geïnteresseerde. Geachte redaktie. De laatste veertien dagen is het publiek de medewerMng gevraagd voor: a. de aktie van Zuster Jenniskens; b. de hartstichting; c. de kankerbestrijding; d. ziekentriduum; e. MI VA. Stuk voor stuk akties, die de gel delijke medewerking van het pu bliek verdienen. Maar men maakt het datzelfde publiek wel bijzonder moeilijk als men daarvoor in veer tien dagen tijd vijf of zesmaal de beurs moet trekken. Het is doodge woon te veel van het goede en de vraag mag gesteld worden of hier nu in het belang van de akties zelf, maar ook van het publiek niet regelend moet worden opgetreden. Dit wordt toch wel een te gekke boel. S. H. Antwoord redaktie: De vraag is alleen maar hoe dit moet gebeuren, want sommige akties worden lande lijk georganiseerd, andere plaatse lijk. Niettemin geloven ook wij dat in het belang van de akties en het publiek een zekere regeling tot stand zal moeten komen. Maar hoe, dat weten we ook niet Na een vakantieperiode is het Venrays Mannenkoor met grote ijver met haar repetities begonnen. Een druk programma staat het koor in de komende wintermaanden te wachten. Daarin o.m. opgenomen een concert in september of oktober in Laarbruch; de medewerMng aan het 10-jarig bestaansfeest van de Zangers van St. Frans in oktober en diverse Kerstconcerten in kerken en instellingen, zoals het koor ieder jaar gewend is te doen. Bovendien staat het komende jaar het 60-jarig jubileum voor de deur en de repetities staan dan ook voor een groot gedeelte in het teken van dit feest. O.a. is in studie genomen de zgn. „Soldatenmis" van Borislav Marti- nu, een koorwerk geschreven voor Mannenkoor, baritonsolo en muzi kale begeleiding. Een grootse compositie, Venrays Mannenkoor waardig! Natuurlijk doet het koorbestuur een ernstig beroep, niet alleen op de leden, die echt wel weten hoe be langrijk een repetitie is, doch ook op alle mannen en vooral jonge man nen, die willen en kunnen zingen. Ze worden van harte uitgenodigd eens vrijblijvend een repetitie bij te wonen op donderdagavond in Den Engel. met48 gezellige weken voorde boeg. Vernieuw uw woning! Doe't NU, dan kunt u er48weken en daarna nog jaren van genieten Wij zuilen u graag onze zeer uitgebreide kollek- tie meubelen en woning textiel laten zien. Dat brengt u op vele nieuwe ideeën vh fa. volleberg eindstraatJ3 tel. 1471

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9