Motocross Deurneseweg op zondag 31 augustus Gemeentebestuur kom even naar DE WASCOMAATI Uit Peel en Maas 30 straaljagers in de Peel Politierechter ontving internationale jongeren Molenwiekers gaan hei weer proberen 28 Limburgse missionarissen vragen vervoer PULS PULS VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 No. 35 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEl. 2727 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 12 cL per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.— (buiten Venroy 2-25) LAATSTE VOOR NED. KAMPIOENSCHAP Op zondag 31 augustus a.s. orga niseert de M.C.V. „Janslust" uit Heide, onder auspiciën van de K.N.M.V. wederom de laatste wed strijd welke meetelt voor het Neder lands kampioenschap motocross 250 cc. int. en senioren. Deze cross wordt de dertiende die men op het terrein aan de Deurneseweg gaat organi seren. Tot de deelnemers aan de cross diie dè wedstrijd van het jaar belooft te worden, behoren drie kandidaten voor het kampioenschap. Jan Roes sink uit Diepenheim, Jo Lammers uit Schnijdel en Tonny van Heugten uit Amersfoort zijn de drie coureurs, die een keihard gevecht zullen gaan leveren om de zo begeerde titel te behalen. Met zo'n titel in de zak ontvangt men hogere startgelden en meer startgelegenheden in het bui tenland. Een andere kanshebber voor de overwinning in Venray is Peter Willems uit Ysselsteyn, die voor eigen publiek zeker zal probe ren de drie eerstgenoemde coureurs te verslaan. Verder vindt men in deze klasse nog onder meer Paul van Heugten, Henk Knuiman, Stef v. d. Sluis en Frits Selling. In totaal gaan er veertig senioren gelijk van start. Ook de zijspannen komen zondag weer aan het werk. In deze specta culaire klasse zullen 'n twintig com binaties van start gaan. Hiertoe be horen de Nederlandse kampioen 1969 Jan ten Thije, Ben Snijder, Ben v. d. Goorenberg, Dick Gijsbertsen en alle anderen. Willy van der Lin den uit Deurne met Hans Hendriks uit Venray in het bakje, vertegen woordigen deze streek. Bij de 500 cc junioren komen vele Peter Willems, Ysselsteyn kanshebber? Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd van 30 augustus 1919 Distributie wollen kousen. Donderdagvoormiddag a.s. vanaf 9 uur verkrijgbaar op het Distributie bureau een beperkt aantal wollen kinder-, jongens- en vrouwenkou sen. Prijzen kinderkousen 1.40, jongenskousen 1.60, vrouwenkou sen 2,Uitsluitend komen in aan merking minder gegoeden en groote gezinnen. Belastingbiljet meebren gen. aan elkaar gewaagde renners aan de start, waaronder Frans Karsmakers uit Aalst, Chrisje van Heertum uit Schijndel, Antoon Kleuskens uit Venray-Heide, Jan van Beek uit Zelhem etc. Het circuit is weer pri ma in orde gemaakt. De wedstrijden beginnen om twee uur. Vanaf maandag j.l. tot 12 septem ber is het 315 squadron van de vliegbasis Eindhoven verhuisd naar de vliegbasis de Peel. Het betreft hier een tijdelijke detachering op de Peel van ruim honderd man en on geveer dertig vliegtuigen. Onder het vliegend personeel zijn zestien Belgische en Nederladnse cursisten die op de Peel onder leiding van hun instructeur een stuk van hun zgn. conversie-cursus volgen. „Het meest lawaaierige deel van de opleiding", aldus de voorlich tingsofficier van Welschap, de kapi tein L. Meiresonne. Het betreft namelijk het beoefe nen van de landingsprocedure. Een kwestie van ontelbare rondjes draaien, landen en meteen weer doorstarten. Telkens twee bij twee; een leerling en een instructeur. Dit deel van de opleiding zou op de basis Eindhoven veel extra la waai-overlast veroorzaken. Vandaar dat 315 squadron, net als in voor gaande jaren, voor enkele weken naar de Peel uitwijkt. Uiteraard zullen ook de nodige le den van het technisch (grondperso neel meegaan. Het merendeel van de manschappen zal dagelijks tussen Eindhoven en de basis de Peel op en neer reizen. Slechts een klein deta chement zal permanent op de Peel- basis gestationeerd blijven. De accomodatie op deze zg. „sla pende" basis is dermate gebrekkig dat het niet mogelijk is om het ge hele squadron voor de duur van de ze trainingsperiode op de basis te laten. De bedeesde figuur met de grote hangsnor onder de bleke neus maakte eigenlijk de indruk een pan klare pantoffelheld te zijn. Maar de officier van justitie sprak van een heetgebakerde, hoog van de toren blazende heethoofd, die niet alleen het recht maar ook andermans hoofd in eigen hand nam. „Waarom zo aangebrand?" infor meerde de politierechter. „Tja, het viel verkeerd, ziet u." „Wat viel verkeerd? Dat hoofd van uw slachtoffer?" „Nou, slachtofferIk heb maar één oog geraakt." „Had u dan op alle twee gemikt?" Dat niet. Maar onze bleekneus had die dag wel het een en ander mee gemaakt, vertelde hij. Want het was de dag vóór zijn vakantie gebeurd. Er moest nog een heleboel in orde worden gebracht. Hii moest een gro tere koffer kopen. Er moest zonne brandolie komen. En pleisters, en een zwembroek, en een paar bretels. En toen zeurde zijn vrouw aan z'n hoofd of het openluchtbad wel open was tussen de middag, en hoe laat het kasteel te bezichtigen was en of er een speeltuin open was. En daar om moest hij tussen 12 en 1 nogsnel heen en weer naar het nieuwe VW 'kantoor dat pas geopend was. En toen hij eindelijk doodop van het heen en weer hollen en winkels afsjouwen thuiskwam tegen zessen, had z'n vrouw gevraagd: En is het zwembad open en is het kasteel wel open, en is er een speeltuin open? Toen moest hij toch nog terug naar het VW kantoor dat pas geopend was, want hij was juist die bood schap vergeten. „Goed", zuchtte de rechter gedul dig, „en toen kwam u bij het VW- kantoor dat pas open was, en wat toen?" „Toen was dat VW kantoor dicht." De hangsnor hing somber over de uitgedroogde en verbleekte lippen. „Ja, het was natuurlijk over zes sen" mompelde de politierechter. Maar dat had meneer snorremans niet beseft zo gauw. Hij wist dat er een nieuw VW-kantoor was. Hij had met grote letters aangekondigd zien staan dat het VW-kantoor alle inlichtingen wilde geven. Hij had ook gelezen dat het VW-kantoor geopend was voor ieder die maar iets wilde weten. En nu wilde hij wat weten, en nu kwam hij naar dat nieuwe kantoor en nu was dat kan toor pas geopend, en nu vond hij dat kantoor dicht „En toen wou u dat kantoor open breken." „Neenee, ik wou er iemand bij hebben, proberen of er iemand woonde. Daarom heb ik geklopt en aangebeld, ziet u." „Ik zie het niet, maar de hele buurt heeft het wel gehóórd. U bent nogal tekeer gegaan daar." „Ik heb alleen maar aangebeld en op de ruiten gebonsd „Ja, dat kostte de VW twee spie gelruiten. Die waren nog niet ver zekerd." „Maar ik heb toch bereikt dat de directeur van de VW kwam. Daar ging het om." „Jaja, dus als u in een winkel geen verkoopster vind, slaat u voor taan ook de spiegelruiten maar in, dan komt er wel iemand. Bovendien hebt u de directeur van het kantoor helemaal niet gevraagd of het zwembad open was, maar de man zelf nog een oog dicht geslagen!" „Niets gevraagd? Meneer, ik heb hem honderduit gevraagd! Over het zwembad en over het kasteel en over de speeltuin en ook over zijn kantoor, wanneer dat open was De getuigen hadden van die vra gen niet veel gehoord. Die wisten alleen maar van een opgewonden standje, enkele beledigende woorden en een flinke vuistslag. „Vieze vui lak! zou hij geroepen hebben. „Ik heb van alles gevraagd", re pliceerde de verdachte, „en tenslotte heb ik hem gevraagd of ie wist wat VW betekende. Dat wist ie niet en toen heb ik 'm gezegd dat 't Vieze Vette Vuilak betekende." „Dus toch een belediging." „Nee, want dat sloeg oo de VW." De officier stond op en verkondig de, dat er niet meer woorden over vuil gemaakt hoefden te worden. Deze verdachte had beledigende woorden gesproken, dat gaf hij zelf toe; hij had ook op de ruiten gesla gen zodat ze braken en dat sprak hij ook niet tegen. Bovendien was het allemaal door de aanwezige getuigen gezien en gehoord en daarmee was het tenlaste gelegde onomstotelijk bewezen. Daarom eiste hij nu een boete van tweehonderd gulden, of anders een hechtenis van vier we ken. We zagen de hangsnor zichtbaar zakken, maar dat kwam omdat de verdachte in z'n geheel in elkaar kromp. „Meneer, mag ik nog wat zeggen?" Hij kreeg toch nog het laatste woord, zoals dat hoort. „Ik was afgejakkerd die dag. He lemaal op van de zenuwen. Dat kan toor was dicht toen het open moest zijnIk kwam alléén maar wat vragen. Dat zijn toch zeker zachte omstandigheden? De politierechter maakte er hon derd gulden onvoorwaardelijk en nog eens honderd gulden voorwaar delijk van, met een proeftijd van twee jaar. Maar met de extra be paling dat de spiegelruiten binnen zes maanden moesten zijn vergoed. Het bedeesde mannetje liet niet alleen zijn snor, maar ook zijn grote bleke neus hangen, toen hij weg- schuifelde van de groene tafel. Het blijft een opmerkelijk feit dat ieder jaar opnieuw duizenden, voor al Duitse, jongeren een deel van hun vakantie opofferen om te gaan wer ken op de vele oorlogskerkhoven over Europa verspreid. Ze zien hun werk als een poging om te komen tot verzoening over deze graven heen. En het schijnt weerklank te vinden, want bij de ruim 7000 die bijv. dit jaar voor dit doel zich heb ben ingezet, sluiten zich steeds meer jongeren uit andere landen aan. De groepen, die in Venray werkzaam waren en zijn, bestonden dit jaar niet alleen uit Duitsers, maar ook uit Oostenrijkers en Italianen, die duch tig hebben gewerkt om het grote Duitse oorlogskerkhof in Ysselsteyn te verfraaien en te verbeteren. Venray gemeentebestuur ontving donderdag j.l. enkele van deze groe pen officieel in de foyer van de schouwburg. In zijn begroetingstoe spraak sprak burgemeester Schols zijn erkentelijkheid uit voor het werk, dat deze internationale jeugd doet. Juist het feit dat ook de jeugd uit de andere landen zich bij deze aktie aansluit bewijst, aldus de bur gemeester, dat er tussen de graven in de vriendschap opbloeit. Hij wees erop dat de beklemmende aanblik die dit kerkhof met zijn meer dan 32.000 graven biedt, voor ons allen de maning inhoudt alle krachten in te zetten voor de vrede. Vrede, die o.m. ook gediend wordt door inter nationale vriendschap, een der doel stellingen van deze aktie, die hij volledig onderschreef. Dat te mogen ervaren in deze tijd, waarin dikwijls zo negatief geoordeeld wordt over de jeugd, noemde de burgemeester een hoopvol teken. In vlot Italiaans sprak hij verder een welkomstwoord tot de Italiaan se jongeren, waarin hij de hoop uit sprak dat hun kennismaking met ons land hen bevallen zou zijn en dat zij prettige herinnering aan plaats en streek mee naar Italië terug zouden nemen. Dr. Schneider, burgemeester van Konstanz a.D. en president van de Volksbund Deutscher Kriegsgraber- fürsorge uit Wurtenberg, was ook weer aanwezig. Hij hield een uit voerig betoog over het zinloze van de oorlog! Miljoenen, vooral jongere mensen, zijn hieraan ten onder ge gaan. Dat de jeugd van nu hun kerk hoven ziet als een plaats voor nieu we en internationale vriendschap, geeft hoop voor de toekomst. Want juist de inzet op de kerkhoven, aldus dr. Schneider is geen daad van hel denviering, maar een taak van men selijkheid, die steeds oonieuw op wekt tot vrede. Bij de ontvangst waren o.m. ook aanwezig dr. W. Viehmann consul der Bondsrepubliek uit Maastricht, H.E. Heer Deken A. Loonen, de wet houders Fr. Janssen en A. van Dijck een groot aantal raadsleden, pastoor Janssen en Ysselsteyn en de Oberst Luit. Wolf uit Budel. Van het ministerie van Defensie was o.m. aanwezig dr. Krantz, hoofd van de sociale dienst van dit minis terie. Van de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge waren aanwe zig Jugendreferent Walter Gruber en K. Dutti. Ter afwisseling zongen de deelnemers enkele liederen. Het was een dankbaar gestemde lagerleider, Erich Friesch, die aan het slot het Venrayse gemeentebe stuur dankte voor de ontvangst en voor de vriendelijke begroeting. Hij prees burgemeester drs. Schols en het gemeentebestuur gelukkig te kunnen werken in een gemeente als de onze, die zich reeds jaren zo gast vrij toont voor zijn Duitse en an dere gasten. Toevalligerwijze was ook een groep jongeren uit Beieren te gast bij de ontvangst. Het waren Beierse jon geren die voor 6 jaar terug, als eer ste de spits hadden afgebeten van de inzet op het soldatenikerkhof. Ook pastoor Kohl, de leider van het eer ste kamp, was aanwezig. De jongeren hadden voor de ont vangst kransen gelegd bij het hoofd- kruis van het Duits soldatenkerkhof en bij het burgeroorlogsmonument bij de St. Petrus-Bandenkerk. Voorzitter Claessens mocht dan vrijdagavond aanvankelijk een beet je boos reageren op het bericht in ons blad dat de Molenwiekers aan het einde van hun bestaan schenen, later moest hij erkennen dat zon der dat bericht waarschijnlijk de op komst voor deze jaarvergadering nooit zo groot zou zijn geweest. En wat meer is, de aanwezigen bleken geenszins van plan de grootste ver eniging van de Christus Koningparo- chie zonder meer maar ten onder te laten gaan. Mochten er dan interne moeilijkheden zijn geweest, uit de jaarverslagen bleek echter dat er genoeg aktie geweest is en ook dat bijv. de financiële toestand goed is. Dit alles was dan op deze vergade ring aanleiding om de mineurstem ming van de laatste tijd defitief op te ruimen en gezamenlijk te probe ren weer opnieuw en met frisse moed te starten. Dit houdt o.m. in dat de komende week in deze parochie een grote do- nateurs-aktöe gaat beginnen. Daar naast zal met medewerking van de geestelijk adviseur (die niet op de vergadering was) een aktie gevoerd worden voor meer jeugdleiders. De aftredende bestuursleden wer den o.m. vervangen door de heer A. Gommans, die het technisch gedeelte voor zijn rekening gaat nemen, ter wijl de heer Henckens de toto zal verzorgen. Voorzitter blijft de heer Claessens, terwijl de heer R. Swin kels het bestuur zal completeren. Met deze en andere maatregelen hoopt het nu aangevulde bestuur de Molenwiekers letterlijk en figuurlik hogerop te krijgen en de vereniging tot nieuwe bloei te brengen. De goed bezochte vergadering had er kenne lijk „zin" in. IN TWEEDE KWARTAAL 1969: PROVINCIE KOOPT VOOR ca. 2 MILJOEN GROND VOOR WEGEN Gedeputeerde Staten hebben aan Provinciale Staten gespecificeerde op gave doen toekomen over de aan koop van gronden ten behoeve van belangrijke wegprojecten in de pro vincie Limburg in de periode: april t.m. juli 1969. De opgave omvat o.m. een bedrag van bijna 33.000 gulden voor omleg ging van de provincialeweg Venlo Maashees om de kom van Horst en voor verlegging van de weg Venray- Castenray. BELEDIGING Ook als men te veel aan Bachus heeft geofferd, is dat nog geen vrij brief om dienstdoende politiemensen maar alles naar het hoofd te slinge ren. Zeker niet als de woorden stroom een beledigend karakter heeft. Dat ondervond V. Na een scheldkanonnade tegen de politie werd hij overgebracht naar het groepsbureau, werd daar ter ont nuchtering ingesloten en krijgt een procesverbaal wegens belediging. MTVA-AKTIE WEEKEINDE 30-31 AUGUSTUS De MIVA, de Missie Verkeers middelen Aktie, houdt in het ko mend weekeinde van 30-31 augustus haar jaarlijkse nationale kollekte en giro-aktie. 400 missionarissen en ontwikke lingshelpers hebben een dringende aanvrage om vervoermiddelen bij de MIVA ingediend. Hiervan zijn 28 missionarissen uit Limburg afkom stig. Hun problemen zijn geen par keerproblemen waar wij soms mee kampen. Hun problemen zijn ver voersproblemen: hoe kan ik blijven rijden om zo te kunnen blijven wer ken voor mijn mensen. De MIVA hoopt in dit weekeinde in Limburg deze 28 missionarissen in één slag te helpen aan vervoer via een blik- semaktie. Vier van deze 28 missionarissen komen uit onze streek. Missionaris P. Geurts werkt in een team van 24 priesters en zusters in een van de „slaapsteden" van Rio de Janeiro. Nivo Iguagu is van 48.000 inwoners in enkele jaren tijds uitge groeid tot een voorstad van 700.000 mensen. De pastorale zorg voor de mensen moet daar op een heel nieu we wijze worden opgezet. Pater Geurts is er belast met de vorming van leiders, die de zielzorgers zul len gaan assisteren. Hij vraagt ver voer om dit werk te kunnen gaan opzetten. Broeder W. Swinkels, werkzaam in Australisch Nieuw-Guinea, vraagt om een motorfiets. Hij is op het ogenblik tal van ontwikkelingspro jecten aan het opzetten en uitvoeren in het Wewak-gebied. Deze projec ten zijn er van groot belang omdat ze de bestaansmogelijkheden van de mensen zullen kunnen verbeteren. Hij vraagt vervoer om zijn werk ef ficiënt te kunnen doen. In Brazilië is pater H. Bexkens werkzaam in Fortaleza. De be staansmogelijkheden van deze men sen in dit gebied zijn zeer gering, zodat er veel armoede wordt gele den. Omdat pater Bexkens geen ver voermiddel meer heeft, loopt hij door deze streek waar een 50.000 mensen wonen. Begrijpelijk is het daarom, dat hij reeds vele malen dringend om vervoer heeft gevraagd. We hopen hem nu op MIVA-zondag te kunnen helpen. Een jeep wordt gevraagd door missionaris C. Goumans in Brazilië. Hij heeft in een gebied van Minas Gerais de zorg voor de mensen van 31 parochies, welke bovendien op grote afstanden van elkaar liggen. Wil hij zijn werk ook maar enigszins redelijk kunnen doen, dan is een vervoermiddel noodzakelijk. De MIVA vraagt U om deze mis sionarissen te helpen. Nu, in het komende weekeinde, wanneer de nationale MIVA-kollekte en giro- aktie wordt gehouden. Steun daarom de kollekte voor de 28 Limburgse missionarissen met een ruime gift. Gireert U liever? Dit is het giro nummer: 27 22 49 - MIVA - Amster dam - met vermelding: Limburgse missionarissen. INBRAKEN De serie inbraken gaan in Venray gestaag door, zonder dat er op dit moment daders zijn aan te wijzen. In het brakkenkamp te Ysselsteyn, waar de vakantiekampen worden gehouden voor de jeugd, werd alles overhoop gehaald. Van waarde werd echter niets vermist. In het restaurant bij het Duitse soldatenkerkhof werd eveneens in gebroken en alles overhoop gehaald. Ook hier was de buit gering. Alles wijst er op dat de in de laatste tijd voorgekomen inbraken door dezelfde personen zijn gepleegd. Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopend van 's morgens 7 uur lot 's avonds 9 uur, op zaierdag geopend lol 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 5