Je moet de wasserij erbij hebben Vakantie in de E.E.G. Bejaard zijn en aktief blijven Meer en betere huizen Uil Peel en Maas PULS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PUIS Ministerieel bezoek aan de Vredepeel Geen gratis wegen wa chthulp in België en Zwitserland Je merkt het elke week VRIJDAG 18 JUL1 1969 No. 29 NEGENTIGSTE JAARGANG IS i GOEDKOPER DAN II DENKT PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 12 ct om PRUS PER KWARTAAL 2^- IS GOEDKOPER DAN U DENKT AiONNEMENTS- Vaaroy f IJS) IN MEESTE LIDSTATEN LANGERE VAKANTIES DAN BIJ ONS Pas in 1966 kreeg de betaalde vakantie van werknemers in ons land een wettelijke regeling. Krachtens deze regeling heeft ieder die in loondienst werkzaam is (ook een dikwijls vergeten groep als het huispersoneel) recht op twee weken vakantie met behoud van loon, terwijl dit voor jeugdige arbeiders drie weken minimaal is. In alle andere landen van de Europese Gemeenschap hebben de werknemers recht op vakantie met behoud van loon, maar wat de duur van de vakantie betreft kan men niet zeggen dat Ne derland voorop loopt. LANGERE VAKANTIE IN FRANKRIJK Terwijl in Nederland slechts een klein gedeelte van de werknemers vóór 1940 recht op betaalde vakan tie had, bestond er in Frankrijk vanaf 1936 reeds een wettelijke va kantieregeling. Iedere Franse arbei der kreeg toen reeds 12 werkdagen vakantie per jaar. Sinds 1956 heeft iedere Franse werknemer recht op 18 vakantiedagen per jaar. Werknemers, die zeer lang bij de zelfde werkgever in dienst zijn krij gen al naar gelang hun diensttijd een „toeslag" van 2, 4 of 6 dagen. Jeugdige werknemers hebben recht op 24 dagen vakantie. Maar in de praktijk duren de vakanties van de meeste Franse werknemers nog lan ger. In vele collectieve arbeidsover eenkomsten is de vakantie al met één week verlengd. De praktijk van vandaag is dus dat het grootste deel van de Franse werknemers 24 werk dagen vakantie heeft. Het is alle Franse werknemers ech ter verboden gedurende hun vakan tie betaalde arbeid te verrichten. Doet iemand dit toch, dan is hij strafbaar en moet een boete betalen. De boete komt ten goede aan het werkloosheidsfonds. Op die manier worden de werklozen in bescher ming genomen. Dat lijkt ons een bijzonder nuttige regeling die in an dere landen navolging zou verdie- EN DUITSLAND? In West-Duitsland bestonden reeds lange vakantieregelingen, maar die konden per deelstaat nogal verschillen. Een uniforme regeling ontbrak tot voor kort, maar gelukkig is die er nu wel. De Duitse werkne mers van 18 tot 35 jaar hebben krachtens deze vakantieregeling recht op tenminste 15 werkdagen vakantie per jaar. Werknemers ou der dan 35 jaar genieten 18 vakan tie dagen per jaar. Jeugdige werk nemers hebben recht op 24 dagen. In de vakantiewet wordt alleen het minimum aantal dagen ge noemd, waarop de werknemer in ieder geval recht heeft. In de prak tijk hebben talrijke Duitse werkne mers aanzienlijk langer vakantie, soms 24 dagen en niet zelden nog meer. Wat vakantiegeld betreft is er geen sprake van een uniforme re geling. In sommige c.a.o.'s werkt men met percentages van het jaar loon, in andere c.a.o.-bepalingen wordt een bepaald bedrag genoemd (zoveel mark per vakantiedag of zo veel mark per jaar). BELGIë GUNSTIG Sinds de zomer van 1966 hebben de Belgische werknemers 3 weken betaalde vakantie. Jeugdige arbei ders hebben recht op 4 weken. Bel gië kent een zeer gunstige vakantie geld-regeling, n.l. 8 procent van het brutoloon dat iemand het vooraf gaande jaar verdiende. Jeugdigen krijgen zelfs 10 procent! Veel minder gunstig is de vakan tieregeling voor de Italiaanse werk nemers. In de eerste plaats wordt er onderscheid gemaakt tussen arbei ders en kantoorpersoneel en boven dien spelen de dienstjaren een gro te rol. In elk geval hebben de Ita liaanse arbeiders recht op een mini mum-vakantie van 12 dagen, de be ambten op minimaal 15 dagen. In tegenstelling tot België, Duitsland en Nederland bestaat er geen officiële vakantieregeling. Een tenslote Luxemburg, de dwerg onder de E.E.G.-landen. In het groothertogdom wordt de duur van de vakantie afhankelijk gesteld van de leeftijd van de werknemer. De minimum vakantieduur in dit land bedraagt 18 werkdagen. Maar is een werknemer 30 jaar geworden, dan heeft hij recht op 21 dagen, bij 38-jarige leeftijd zelfs op 24 dagen. Minder-valide personen krijgen nog zes dagen vakantie méér. Dat laat ste is in Nederland wel een beetje anders, waar talrijke invaliden wer ken in de zogenaamde sociale werk voorziening en met 15 dagen worden afgescheept. FEESTDAGEN Het aantal vrije dagen wordt ove rigens niet alleen bepaald door het aantal vakantiedagen, maar ook door het aantal erkende feestdagen. Zo hebben de Italianen 15 erkende feestdagen, Nederland kent er slechts zeven. In Frankrijk bestaat de merkwaardige regeling dat alle arbeiders op 1 mei vrijaf kunnen krijgen met behoud van loon. Zo gaat dat in een land met een res pectabel aantal communisten en so cialisten. Wanneer we bovenstaand over zicht overzien, moet worden gezegd dat de gemiddelde vakantieduur in Nederland lager ligt dan die in Frankrijk, België, Luxemburg en Duitsland. Bovendien hebben we de pech dat we slechts weinig erkende feestdagen hebben. Er zal in Neder land nog wel wat moeten verande ren op dit gebied om het zelfde va kantieniveau als dat van de meeste lidstaten te bereiken. Onze indruk is niet dat daar hard aan wordt ge werkt. MR. A. IMKAMP (78): POLITICI MOETEN MET ONS REKENING HOUDEN Natuurlijk hij wist het al jaren dat het zou gebeuren. Maar toch is die fatale dag er ineens: het af scheid nemen wgens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Handjes drukken op kantoor, mis schien stapels cadeaus en bloemen en het vriendelijke, goed bedoelde zinnetje van de directeur: „u blijft hied steeds van harte welkom". En 's avonds thuis zegt de man in kwestie tegen zijn vrouw: „morgen kan ik eens fijn uitslapen". Tegelij kertijd voelt hij echter dat alle be staande kontakten zijn weggevallen. Zijn plaats in het maatschappelijke produktieproces is door een ander overgenomen. Hij is nu bejaard ge worden. En nu? Een gezapig, passief leven tje gaan lieden? Zeg dat niet tegen mr. A. M. A. H. Imkamp uit Beek, 78 jaar jong, bruisend van vitaliteit, voorziter van de Katholieke Lim burgse bond van bejaarden en voor zitter van de Unie van de Diocesane Bejaardenbonden in Nederland. Zijn oordeel: „De bejaarde moet aktief blijven. Het gaat er om een doel te hebben. Dat dienit bij hem ingeprent te blijven. Hij moet uit zijn huis ko men. Ja, kontakten. Ideaal zou zijn als bejaarden door de maatschappij worden gevraagd voor het vervullen van funkties. De gemeenschap moet zeggen: kijk, dat is de man, die we nodig hebben". PROTESTMARS De problemen waarmee bejaarden geconfronteerd worden zijn vaak in grijpender dan menigeen denkt. Zij hebben hun gerechtvaardigde wen sen en verlangens, maar moeten Er trouwen in Nederland per jaar meer dan 100.000 paren. Dat bete kent globaal gesproken een jaarlijk se vraag naar 100.000 woningen. Het betekent niet een vraag naar 100.000 nieuwe woningen, want de ervaring leert dat voor ongeveer een derde aan deze vraag kan worden voldaan door een aanbod van be verband met overlijden of opname in een bejaardenhuis). Er gaa jaarlijks 15.000 oude huizen tegen de vlakte, maar woningen af breken betekent nieuwe woningen bouwen. Maar niet alleen het aan tal woningen moet toenemen, de be woners wensen ook meer woonge not, dus meer kubieke meters per woning. Welvaart en status spelen meer en meer mee op de woning bouwmarkt. In het financieel overzicht van Eurowoningen lezen wij dat de be leggingswaarde van woningen alleen maar omhoog kan gaan, nog afge zien van de geldontwaarding. De jaarlijkse produktie zal in een eenparig versneld tempo omhoog gestuwd moeten worden. Er moeten niet alleen méér maar ook betere huizen gebouwd worden. Dit is al- van 19 juli 1919 Stopplaats Maashees. Op de lijn NijmegenVenlo zal tusschen de stations Vierlingsbeek en Venray een stopplaats voor het in- en uit stappen van reizigers gevestigd wor den met de naam Maashees. Te koop gevraagd wol a con tant bij S. Leviticus, Vierlingsbeek. Burgerwacht Leunen. Groo- te schietwedstrijd op Zondag 20 Juli a.s. opgeluisterd door het Fanfare corps St. Oda uit Merselo. Aanvang om 5 uur. Op een doelmatig inge richte schiethoorn in de lomerrijke Feestweide van den heer Frits Mar tens. Voor voldoende zitplaatsen is zorggedragen. Entree 10 cent. De Feestcommissie. leen mogelijk door een hechte sa menwerking tussen een groep op drachtgevers, een groep van finan ciers, een groep van ontwerpers en een groep van aanemners. Een zo genaamd geïntegreerd woningbouw bedrijf houdt zich bezig met: a. De aankoop en het bouwrijp ma ken van gronden; b. het ontwerpen van stadswijken: c. het ontwerpen van uitgekiende series herhaalbare woningtypen; d. het ontwerpen en uitvoeren van financieringsregelingen e. het bouwen van woningen, win- kelcenra en zonodig andere voor zieningen; f. het exploiteren van gebouwen complexen. De ontwikkelingsmaatschappij Eurowoningen is daarvan een voor beeld. Zij is nog altijd een van de weinigen. Een unieke vorm van flexibele sedebouw is het plan „Rozendaal" bij Leusden, een woonwijk dicht bij de oude kern van Hamersveld, waar in elfhonderd eengezinshuizen ge bouwd worden. Men is uitgegaan van de gedach te van de variatie enerzijds en de onverbrekelijke samenhang ander zijds, wat heeft geleid tot een op zet van elfhonderd naar het uiter lijk volstrekt identieke woningen. De inwendige variatie zit in een fle xibel bouwsysteem, waarbij de in deling van elke woonlaag op vier manieren kan worden gevarieerd, zodat elk huis vier en zestig (4x4x4) verschillende indelingsmogelijkheden krijgt. Het is een experiment in een voor Nederland nieuwe richting. Voor uw rqbewqs naar Autorijschool Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Postitraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd vaak een eindeloos geduld opbren gen om iets ervan gerealiseerd te zien. „Er zal misschien wel eens een protestmars van bejaarden van ko men, maar we kunnen er natuurlijk niet gaan knokken zoals de jeugd doet", zegt mr. Imkamp. Hij wijst erop dat er in ons land voor 250 mil joen gulden aan AOW'ers uitkerin gen worden gedaan middels de Bij standswet. Maar veel mensen zien tegen die bijstand op en is het dan niet veel eenvoudiger om de AOW op te trekken? En waarom is er jiog steeds geen vakantie-uitkering aan bejaarden? Mr. Imkamp vindt dat er eens spijkers met koppen gesla gen moeten worden. Met zijn ge dachten is hij al bij de eerstvolgen de Tweede Kamerverkiezingen. Hij brengt tot uiting, dat de ouderen van jaren een machtig deel uitma ken van het kiezerskorps en dat de politieke partijen wel degelijk met hun belangen rekening zullen moe ten houden. „Anders komen we met onze eigen kandidaten". KLANKBORD Aan de oud-notaris van Beek zal het allemaal niet liggen. Hij wil wel en hij is ook een van degenen, die zeggen dat de bejaarden ook zelf ge- aktiveerd moeten worden. Ze moe ten niet over zich heen laten lopen. Hij vindt ook dat het organisato rische bejaardenwerk een betere aanpak moet krijgen, dat men ook in de plaatselijke afdelingen een kader moet zien te kweken, dat niveau heeft. Dit laatste ook in groter ver band en op die manier zullen de be jaardenorganisaties een beter klank bord bij de regering vinden. IDIOOT De moderne wereld leeft in een sterke stroomversnelling. Stellingen, die onaantastbaar schenen, brokke len af. Het rijke, roomse leven is verleden tijd. Maar hoe ervaren be jaarden dat alles? Mr. Imkamp: „Als men aan ver nieuwing doet, laat men er dan ook uitleg bij geven. Maar als op de preekstoel elk evangelie als een le gende overboord wordt gegooid, kom je in opstand. Dan is er onrust en is er ook twijfel aan alles. Je staat dan voor de vraag: ben ik 70 jaar idioot geweest? De bejaarden wor den geconfronteerd met nieuwe theologische stellingen, die boven dien worden verdedigd door mensen met gezag. En de kranten presen teren dat gezag alsof het de enige waarde is, alsof er geen Thomas van Aquino of een Augustinus zijn ge weestEn neem het celibaat: ik heb er niet over te oordelen, maar als een priester uittreedt, laat hij dan met de stille trom gaan. Het moet niet verknodigd worden als een heldendaad, alsof dat nu 't ideaal is. Ik acht het celibaat niet noodzakelijk, maar het zijn fijne priesters als ze het als idealisme aavnaarden. Het is gemakkelijk om door in te spelen op de jeugd, door het profiteren van de vrijzinnigheid en door het zich niet gebonden ach ten, een grote menigte, achter je te krijgen. Het is gemakkelijk om be schouwende kloostercongregaties overboord te gooien. Maar men heeft het recht niet om die orden te ver oordelen, want de mensen die daar zijn brengen hun eigen offer." STROHALM En hoe denkt mr. Imkamp over de jongeren? Hij zegt er dit over: „Er is nog een prachtige jeugd. Neen, ze verpest zichzelf niet, maar dat gebeurt wel door de oudere ge neratie en wel uit winstbejag, uit sensatielust ofwel omdat die ouderen zelf verpest zijn. De jeugd wordt heel vaak in een bepaalde richting gestuwd en krijgt dan od een gege ven moment in de gaten, dat ze ge ëxploiteerd wordt. Neem nou eens de automaten, waarin de pil en de condooms zitten. Wat gebeurt er? De fabrikanten gaan onmiddellijk de produktie verhogen. De vrijheids drang van de jeugd wordt geëxploi teerd." Mr. Imkamp zegt dat heel veel bejaarden een moeilijke taak mee maken. Er valt een strohalm weg. Dat geeft een verbitterde stemming. Bovendien bereiken andere groepe ringen soms veel meer in hun stré- ven. Bejaarden zeggen dan: „Als wij over verhoging van de AOW spre ken, valt er meteen een deur dicht." KRENTERIG Blijft ook de vraag hoe en waar de bejaarden gehuisvest moeten zijn. Mr. Imkamp gooit de bejaarden tehuizen ver van zich af, althans voor degene die nog vitaal zijn, die zich nog goed bewegen kunnen. „Wij dringen aan op meer bejaardenwo ningen, want dan blijf je meeleven in de maatschappij. Maar dan moe ten die woningen niet te krenterig van opzet zijn en ze behoren als het enigszins mogelijk is ook niet in een buitenwijk van de stad te worden weggestopt. Want dan wor den zgn. bejaardenwij ken gecreëerd en dat moet nu juist niet". Mr. Imkamp erkent dat er bejaar dentehuizen of centra moeten zijn, echter met een ander opname-beleid dan tot nu toe veelal het geval is geweest. De praktijk was deze: men sen van 55 60 jaar lieten zich op voorhand in een bejaardencentrum inschrijven. Ze deden dat misschien bij meerdere tehuizen, aldus hopen de „straks" in ieder geval aan de beurt te komen. Ze komen er misschien niet in, maar er vinden nooit meer afmel dingen plaats. Gevolg: de lijsten kloppen niet, geven een vertekend beeld en misschien komen de men sen, die er juist wel in zouden moe ten, niet aan bod. En daarom moet er aan het opname-beleid iets ver anderen. Mr. Imkamp zegt dat de minister al doende is regelend op te treden. Maar hij blijft er bij, d^t mensen met een goede geestesge steldheid niet in een bejaardencen trum thuis horen. Dan worden ook gesprekken als „wat is die zuster 'n rotkreng" of „het eten had wel wat warmer kunnen zijn" of „heb jij dat kwaaltje ook al?", vermeden. SCHEMERLICHTJE Mr. Imkamp predikt de vitaliteit, dus het aktief mee blijven doen. Er moet een wisselwerking zijn tussen de werkende en de uitgewerkte maatschappij. Een kwestie van aan voelen. Maar de oudere of oude mens moet ook aanvoelen, dat hij zich op een gegeven moment zal moeten terugtrekken. Bijvoorbeeld uit een verenigingsfunctie. De heer Imkamp: „Het is vervelend, maar het is vaak een toer om de mensen er weer uit te krijgen. Je raakt ze gewoon niet kwijt en niemand durft het te zeggen want de bewuste man of vrouw heeft immers heel verdien stelijk werk gedaan. De moed heb ben om te zeggen: ik stop ermee, is een zeer belangrijke faktor voor be jaarden in het organisatorische werk. Ook dat is een kant van de medaille". En nu terug naar de man, die aan de eerste dag van zijn pensio- neringstijd is begonnen. Vroeger zeiden we plechtig: hij is aan zijn levensavond begonnen. Met een schemerlichtje? Doezelend voor het raam, want hij heeft immers tijd genoeg? Misschien moet hij tóch in gaan op de uitnodiging van zijn ex- directeur om eens langs te komen. Want waarom zou hij niet kontakt blijven onderhouden met zijn vroe gere collega's? Misschien kan zijn bepaalde des kundigheid heel goed in een of an der verenigingswerk worden inge past. Misschien is hij de man, die de vakante zetel moet bezetten. Maar vraag hem dan ookOok dat is een steentje aandragen voor een leefbare wereld. De Nederlandse minister van Landbouw Ir. P. Lardinois heeft sa men met zijn collega uit Israël, mi nister H. Gvati, daarbij vergezeld door hun echtgenotes, een aantal agrarische instellingen, industrieën en bedrijven bezocht. De ministers kregen hierbij een beeld van de snelle ontwikkelingen die zich afspelen in de Nederlandse landbouw. In de veredelingsproduk- tie zijn in dit opzicht duidelijke, bij na voor zichzelf sprekende voor beelden te zien. Verschillende veevoederfabrieken die als snel groeiende ondernemin gen nationaal en internationaal be kendheid hebben, vooral ook bij het begeleiden van veel veredelingspro- jecten in de agrarische sektor, ston den ook op het werkprogramma van beide excellenties. Grote belangstelling bestond voor de manier waarop deze fabrieken hun aktiviteiten ontplooien en de wijze waarop via een goed georga niseerd voorlichtingsapparaat op de agrarische bedrijven optimale resul taten worden nagestreefd. Om te onderstrepen, dat hygiëni sche maatregelen als onderdeel van het totale voorlichtings- en begelei dingsprogramma zeer belagrijk zijn moesten de beide excellenties met hun ega's zich in de witte jassen steken en van laarzen voorzien, al vorens een groot modern vermeer- deringsbedrijf in de Vredepeel te betreden. In de pluimveestallen toonden de excellenties grote interesse voor de praktische, moderne aanpak van de huidige Nederlandse pluimveehou derij. Vooral ook de wijze van controle op produktie, uitval, eigenwicht, voederverbruik enz. had hun volle aandacht. In de discussie kwamen verschil lende aktuele pluimveevraagstukken aan de orde. Zeer tevreden en positief t.o.v. de moderne, praktisch aanpak van de Nederlandse pluimveehouderij zetten de beide ministers hun reis voort. ROZENFEEST LOTTUM Van 19 t.m. 27 juli a.s. worden in Lottum de jaarlijkse rozenfeesten gehouden. De organisatoren hopen door stands, bouquetten en moza- ieken de roos weer in het middel punt van de belangstelling te plaat sen. Daarenboven wordt deze expositie nog met muziek omlijst. Op het pro gramma zagen wij o.a. 14 muziek korpsen vermeld, waaronder op 20 juli om 2 uur het Venrayse tamboer korps. Vakantiegangers die per auto via België en Zwitserland reizen moeten er rekening mee houden dat zij in deze twee landen niet gratis door de wegenwacht worden geholpen bij pech, ook al zijn zij in het bezit van een nationale wegenwachtlidmaat schapskaart. "Wel wordt hulp ver leend op vertoon van de internatio nale reis- en kredietbrief van de ANWB. In België geldt deze laatste bepa ling uitsluitend voor de gele wegen wachtwagens van de Belgische Tou- ringclub (TCB). Twee andere wegen wachtorganisaties in België helpen alleen hun eigen leden gratis. België en Zwitserland hebben eni ge jaren geleden de Alliance Inter nationale de Tourisme meegedeeld dat zij typische transitlanden zijn en derhalve niet kosteloos hulp kunnen verlenen aan houders van een natio nale wegenwachtlidmaatschapskaart. WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1969 | | pagina 5