Veltumse tobberijen Boerenleenbank OaKssine: nu doeai Diploma zwemmen PULS PULS VRIJDAG 27 JUNI 1969 No. 26 NEGENTIGSTE JAARGANG IS I GOEDKOPER! DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS I GOEDKOPER I DAN U DENKT druk en uitgave van den munckhof n.v vhnray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Tr 'Tl_a^Pnnea1e^ GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VVCLr\DI-«L/ YWVjn VLITIin I L.IM VIVIO il_i\L_i n PRIJS PER KWARTAAL 2.(buiten V«nroy 135) Een boeiende ervaring noemde burgemeester Schols de ontmoe ting envan het gemeentebestuur met de inwoners via de hearings. En zeker met de inwoners van het „snel uit de grond gestampte" Veltum, die woensdag inderdaad in grote getale opgekomen wa ren naar de foyer van het cultureel centrum. Een commissie on der leiding van de heer Broeksteeg had gezorgd dat er voldoende stof was, want B. en W. kregen een lange lü'st van problemen en wensen voor hun edelachtbare neus KLEUTERS IN HET GEDRANG Een der grootste zorgen van deze buurtschap is wel het kleuteronder wijs. 83 kinderen willen dat onder wijs volgen, maar men is nu pas met de bouw van de kleuterschool begonnen en dat betekent dat die kinderen eerst in januari a.s. naar de nieuwe school kunnen. Uit de vergadering kwam naar voren dat 83 wel geflatteerd is, want verschil lende ouders hebben hun kind niet eens opgegeven, omdat er toch geen plaats is. Maar goed, het probleem is nu om onderdak te vinden voor de maanden tussen augustus en ja nuari. Pastoor Geerits kwam met het plan om een direktiekeet, waarvan de verplaatsings- en verbouwkosten ongeveer 6.000,zouden kosten, in samenwerking met de hele buurt schap te verhuizen en op te bouwen. Dan kon een machtige hoop geld gespaard worden en was het school bestuur bereid de restant-kosten voor haar rekening te nemen. Uit de vergadering kwam echter de suggestie om te vragen zo lang de kapel van Mariannhill te kunnen gebruiken. Nu gaat men eerst eens met het stichtingsbestuur praten, voordat men gezamenlijk aan de slag gaat. Het verwyt aan de gemeente uit diezelfde vergadering dat B. en W. eerder hadden moeten zorgen voor de scholen in plan Veltum wees burgemeester Schols resoluut naar het rijk der fabelen. Op de eerste plaats is scholenstichting een zaak van het schoolbestuur en niet van de gemeente, die alleen geld ter be schikking moet stellen. Dat geld is op tijd door de raad gevoteerd, doch de rijksoverheid, van wie de gemeente financieel weer afhanke lijk is, had geen geld tijdig be schikbaar. Daaraan kan een ge meente niets veranderen. GEMEENSCHAPSHUIS Bij die kleuterschool komt nog een lagere school en de kelders daarvan hoopt men te kunnen ge bruiken als een soort gemeenschaps ruimte. Deze extra voorziening komt geheel ten laste van de gemeente en men is thans bezig daar een kosten berekening van op te zetten. De vraag of er geen einde moet komen aan de situatie dat het kerk bestuur tevens schoolbestuur is, vindt alleen een antwoord in de be trokken buurt. B. en W. hebben daarin geen enkele zeggingsmacht. SPEELRUIMTEN Wat de gevraagde speelruimten betreft wees burgemeester Schols er op dat de gemeente bereid is elk ini tiatief in deze richting te steunen. Maar behalve dat de buurt initia tieven in deze moet nemen, zal ze ook een eigen inbreng moeten heb ben om de speelplaatsen te stofferen. Voor een sportterrein is in Veltum geen plaats. Dat kan profiteren van het sportpark, dat vlak bij ligt, waarvoor wel uitbreidingsplannen worden opgesteld. De gewenste rol- schaatsbaan zal er ook niet komen, omdat de praktijk uitwijst dat de jeugd na enkele maanden er geen gebruik meer van maakt. WINKELS Op deze bijeenkomst bleek dat er plannen in voorbereiding zijn in Vel tum te komen tot een supermarkt met 8 andere winkels, die zodanig worden gegroepeerd dat hier ook ruimte beschikbaar komt voor so ciale doeleinden. Wellicht dat daar bij ook een brievenbus, een telefoon cel en postzegelatuomaten kunnen komen. Voor een hulppostkantoor is echter geen kans. Een tweede apotheek is iets, waar naar er meer verlangen, maar zulk een vestiging gaat volgens de regels van de Maatschappij ter bevordering van de farmacie, die o.m. een be paald aantal inwoners vraagt voor een nieuwe vestiging. Venray ligt ongeveer op de grens HET BOSCHVELD-COLLEGE nadert ijn voltooiing. Terwijl men met de af werking van het gebouw bezig is, wordt het oude Lyceum verhuisd. Een karwei waarmee men een groot deel van de vakantie wel beziq zal zijn. En daarna.... dan gaat de gemeente verhuizen.... Wat een verhuispartijen. TIEN JAREN SPEELTUIN „VLAKWATER"! Na de overstelpende drukte van de eerste jaren is het er nu wat kalmer geworden. Vooral de zwemlustige jeugd heeft sinds de opening van het zwembad de speeltuin de rug toe gekeerd. Voor de allerkleinsten is dat wel zo plezierig, ze hebben er nu volop de ruimte en kunnen ongestoord genieten van het vele dat „Vlak water" hen biedt Een arts komt in de nabijheid van Valtum wonen. Dr. Lankveld heeft bouwplannen in die buurt. GROEN EN LEEFBAARHEID De groenstroken zullen in het na jaar worden aangelegd. De oude vuilnisbelt zal het wandelpark van Veltum gaan worden. Papiermanden zal de gemeente graag in deze ni euwe buurt plaat sen, maar dan zal men zelf moeten aanwijzen waar. Tegen de klacht dat maar allerlei folders in de brievenbussen worden geduwd, is ook van gemeentewege geen kruit gewassen. Loslopende honden zijn inderdaad een euvel en zeker is, wat zij achterlaten niet al tijd plezierig. Maar de gemeente heeft er geen andere sanctie tegen dan een controle op de hondenbelas ting. Ook hier zal men eigen ver antwoordelijkheid moeten kennen en niet anderen met de minder prettige dingen laten zitten, die een loslopen de hond veroorzaakt. De rommel en de afkomende ma terialen zullen door de betrokken aannemers moeten worden opge ruimd. Zodra dit niet of onvoldoen de gebeurt, zal de gemeente er ach ter heen zitten. De baldadigheid van de jeugd is op de eerste plaats een zaak van de buurt zelf. Zij moet zelf toezien dat er niets vermeld wordt. De politie kan dat alles niet nahollen, afgezien van het feit dat de betrokkenen het wel uit hun hoofd laten als de poli tie in de buurt is. Voor oprichting van wandelclubs e.d. is ook de buurt zelf verantwoor delijk. Van gemeentewege kunnen zgn. startssubsidies gegeven worden. Er bleken gevaarlijke situaties te ontstaan doordat o.m. bij de aan leg van parkeerhaven de daarvoor nodige stenen in grote pakketten worden gebracht, die men dan ook nog op elkaar stapelt. De betrok ken aannemer zal gewaarschuwd worden. WEGENBOUW Er komen zebrapaden op de West singel en op de Langstraat om vei lig oversteken van de kinderen mo gelijk te maken. De maximum-snelheid bepaling op de Langstraat wordt inderdaad nog al eens overschreden. Politie-contro- le baat weinig, het is weer de eigen verantwoordelijkheid van de men sen, die hier aan dit uevel een ein de kan maken. Met de verdere afwerking van de wegen in plan Veltum kan begon nen worden, nu Ged. Staten daar toe verlof gegeven hebben. Men kan dus binnenkort wat gaan be leven. Eenrichtingverkeer in sommige straten van Veltum achtte het col lege onnodig. Speelstraten ook, niet het minste omdat het niet prettig is voor de mensen, die er langs wonen. De jeugd kan zich trouwens beter ver maken op open terreinen. Een fietsverbod achter de wonin gen kan niet van gemeentewege worden opgelegd daar dit particu lier terrein is van de woningbouw vereniging. De verlichting wordt verbeterd en uitgebreid naar rato de wegen klaar komen. De vraag om betere aanduiding van straatnamen is intussen reeds achterhaald,, maar uit de vergade ring bleek men niet tevreden te zijn met namen als Pettenmakerstraat e.d. Dat geeft zo'n idee van Jan met de pet en daar is men kennelijk niet gelukkig mee. Afgesproken werd dat de toekomstige wijkraad hierover eens zal gaan praten Dat een garage in Veltum sommi ge straten gebruikt voor het uitpro beren van remmen en daardoor me nige moeder de schrik op het lijf jaagt, is niet goed te praten, maar er is weinig aan te doen. De politie zal er echter op letten. WELZIJNSVOORZIENINGEN Zoals reeds hierboven gezegd zal men pogen een soort gemeenschaps huis te maken van de kelders der school, terwijl ook gepoogd wordt een ruimte te creeëren bij de nieu we supermarkt, die voor dergelijke doelen gebruikt kan worden. Een bibliotheek en een jeugdcentrum zit er niet in. In het najaar zal Venray van A tot Z weer uitkomen, die de bevol king van heel Venray alle nodige in formaties zal geven. Plattegronden van Veltum komen in deze nieuwe wijk, zodat men wijs kan worden uit al die nieuwe stra ten. De vraag naar gezinszorg en be jaardenzorg werd verwezen naar de stichtingen en verenigingen die al voor dat doel in het centrum be staan. Een speciale buurtwerker acht het college niet nodig, temeer waar de mensen van het Opbouwcentrum tot taak hebben de buurten bij te staan bij hun organisatorisch werk. Een school voor vrije uren, een vrije akademie en een muziekschool zijn drie wensen, waarvan de laat ste binnenkort in vervulling kontf. De twee eersten worden nog op hun financiële lasten onderzocht. SOCIAAL BELEID EN KRITIEK Naar aanleiding van dit laatste kwam er (bittere) kirtiek uit de ver gadering, omdat men o.m. vond, dat het gemeentebestuur een veel te af wachtende houding aannam en zelf niet met initiatieven komt. Hoe lang wordt er nu al gepraat over het jeugdprobleem, hoe lang over een vrije akademie, zo luidde de vraag. En wat doet het gemeentebestuur er feitelijk aan Burgemeester Schols stelde duide lijk dat met name bij het wel zijnsbeleid de gemeentelijke over heid expres een tweede rol wil vervullen. Zij wil geen voogd spelen, doch wel bepaalde initia tieven steunen, die uit de mensen zelf komen. Dan wordt dat werk gedragen door de mensen en heeft het zin. Men moet bepaalde eigen verantwoordelijkheden niet op de schouders van het gemeentebe stuur leggen, zo waarschuwde hij. Met deze stelling waren verschil lende sprekers het lang niet eens. Zij meenden dat de gemeente al lang had moeten zorgen voor onder komens van de jeugd, voor gemeen schapsruimten e.d. Hierop vroeg de burgemeester welke ruimten de jeugd dan wel no dig had en of de buurt zo zat te springen op gemeenschapsruimten en zo ja, wat er dan in gaat gebeu ren Dat zijn allemaal dingen die je voorop moet weten, wil je wat kunnen doen, zo stelde hij. Uit de vergadering vroeg men zich af wat feitelijk dan het nut is van een kostbare onderzoeking als die van het Hoogveldinstituut, als ver der toch niets uit de bus komt voor de jeugd. Dat ontkende de burgemeester weer keihard. Het Hoogveld-insti- tuur heeft een inventarisatie ge maakt van Venrays jeugd en hun wensen. En daarbij duidelijk gesteld dat een begeleidingscommissie tot taak krijgt die wensen in concreto weer te gaan geven. Welnu, daar is niet alleen deze commissie mee be zig, maar ook een regionaal jeugd centrum, de gemeentelijke jeugdraad en de interparochiële jeugdraad. Zij stellen een uiteenlopend pakket op van uiteenlopende wensen. Dan zal in samenwerking met de gemeente bekeken kunnen worden hoe men een en ander oplost zonder dat de financiële lasten dermate hoog wor den, dat ze, naast de duizenden gul dens die de gemeente toch reeds aan de jeugd spendeert, niet op te bren gen zijn. De duidelijke opgave van de gemeente is, aldus drs. Schols, te stimuleren en te helpen, maar de initiatieven moeten uit de mensen zelf komen, die konkrete wensen en oplossingen op tafel moeten leggen. Een vrij fel intermezzo, waarbij men aan beide kanten geen blad voor de mond nam, al hadden we niet het idee, dat daarbij de gehele vergadering overtuigd werd STADSDIENST Van gemeentewege worden er geen autoboxen gebouwd in Veltum. Ook hier moet het plaatselijk initiatief voor een en ander zorgen. Een nieuwe regeling voor het zie- kenvervoer is in de maak in samen werking met het ziekenhuis. Met ingang van de winterdienst gaat de Zuid-Ooster een half uur dienst rüden vanuit Veltum en andere „stadsgebieden". Het is een proef, die de gemeente 40.000, gaat kosten. Is er genoeg belang stelling dan blijft ze, maar moet er te veel geld bü, dan zal het snel bekeken z|jn. WONINGBOUW De woningbouwvereniging moest nogal kritiek over zich heen laten gaan over slechte afwerking, over 't onderhoud en de weinige aktivitei- ten, die ze betoont. Wethouder Schols verdedigde zo goed hij kon, waarbij hij duidelijk stelde, dat er voor vele woningen nog een tweede oplevering komt, waarbij men eventuele klachten nog eens duidelijk naar voren kan bren gen. Serres en scheidsmuren mogen de bank voor iederéén slechts aangebouwd worden na ver kregen toestemming van de Prov. Directie van Volkshuisvesting, die hiermede helemaal niet scheutig is. Bovendien moet er nog welstand aan te pas komen en moet er een ge meentelijke bouwvergunning zijn. Een lange en moeilijke weg Een minder prettige boodschap had hü overigens nog, namelijk dat op last van de Minister de huur verhoogd gaat worden met 8,vanaf de eerste maal dat men huur betalen moest of moet. Daarmede was deze druk bezoch te bijeenkomst ten einde. Op een aparte tafel had men enkele foto's en kaarten van Veltum reeds uitge stald en zelfs al een maquette ge plaatst van een kinderspeelplaats, die men met eigen mankracht en eigen materiaal denkt te gaan ma ken. Het zoveelste teken, dat er wel elan in deze buurt zit, waarvan deze vergadering ook een duidelijke af spiegeling was. Komende woensdag worden van wege Spio in het Venrayse buiten bad de diploma's afgenomen voor zwemvaardigheid III en IV. Hier onder volgen de eisen zoals die thans zijn vastgesteld. Er kunnen zich geen nieuwe kandidaten voor deze diploma's meer opgeven. Mochten er kandidaten zijn, die zich voor een van deze examens hebben opgegeven en op woensdag a.s. verhinderd zijn, door ziekte of vakantie, dan worden zij dringend verzocht zich af te melden bij Mevr. v. d. Munckhof-Strijbos, Schoolstraat 35, tel. 2727 toestel 7. Zwemvaardigheidsdiploma II: 1. Zwemslagen en afstandzwemmen. Te water gaan van de bassinrand met startsprong, onmiddellijk ge volgd door 300 m zwemmen, waar van: 200 m met de schoolslag; b. 50 m met de samengestelde rug slag of de crawl; c. 50 m op de borst met een dubbe le overarmslag. Het nemens van de vaste keer punten etc. zie I. 2. Zwemmend redden. In zweminrichtingen met vaste bodem (beton of tegels): i. Te water gaan van de bassin- rand met hurksprong, vervolgens duiken en van 8 bordjes, die op een onderlinge afstand van 1 m, circa 2,5 m onder het wateroppervlak liggen, tenminste 4 bordjes ophalen. (Kan didaten ouder dan 50 jaar kunnen volstaan met het ophalen van drie bordjes). De bordjes moeten een te gen de bodem afstekende kleur en een minimummaat van 10 cm mid dellijn hebben. b. Te water gaan van de bassin- rand met hurksprong en vervolgens een in zwempak gekleed persoon (van ongeveer gelijke lichaamsbouw) in boven armgreep vervoeren over een afstand van 10 m. 3. Onder water zwemmen. Te water gaan van de bassinrand met startsprong, onmiddellijk ge volgd door 10 m onder water zwem men. 4. Springen. Het uitvoeren van: a. de rechtstandige sprong voor waarts gestrekt; b. de zweefsprong voorover gestrekt Beide sprongen dienen te worden gemaakt met aanloop van de 1 m- plank. 5. Waterpolo. a. 10 m zwemmen met de bal met dubbele overarmslag: b. het werpen van de bal over een afstand van tenminste 5 m. De bal moet van leer of rubber zijn, een omtrek van tenminste 59 cm (damespolobal) en een gewicht van 400-450 gram hebben. Het zwemmen met de bal moet dusdanig geschieden, dat de bal tussen de ar men en met het hoofd in rechte lijn wordt voortgedreven. Het uit het water tillen en het werpen van de bal behoort met één hand te worden uitgevoerd. De onder 1, 2, 3, 4 en 5 genoemde onderdelen van het examen behoe ven niet in de vermelde volgorde, noch direct na elkaar te worden af genomen, echter wel op dezelfde dag met dien verstande, dat een rust pauze van ten minste 5 minuten tus sen de verschillende onderdelen in acht wordt genomen. Zwemvaardigheidsdiploma UI: 1. Zwemslagen en afstandzwemmen Te water gaan van de bassinrand met startsprong, gevolgd door 400 m zwemmen, waarvan: a. 250 m met de schoolslag; b. 50 m met de samengestelde rug slag; c. 50 m met de rugcrawl. d. 50 m op de borst met een dub bele overarmslag. Het nemen van vaste keerpunten enz. zie I. 2. Zwemmend redden. Te water gaan van de bassinrand met hurksprong, gevolgd door 10 m zwemmen, daarna duiken en een pop, die zich tenminste 2,5 m onder de oppervlakte van het water be vindt, ophalen en tenslotte een in zwempak gekleed persoon (van on geveer gelijke lichaamsbouw) in bo- venarmgreep vervoeren over een af stand van 15 m. 3. Onder water zwemmen. Te water gaan van de bassinrand met startsprong, onmiddellijk ge volgd door 12 m onder water zwem men. 4. Springen. Het uitvoeren van: a. de rechtstandige sprong gestrekt, uit stand ruggelings, van de 1 m plank; b. de zweefsprong voorover gestrekt met aanloop van de 1- of van de 3-m plank. 5. Waterpolo. 20 m zwemmen met polobal met dubbele overarmslag, onmiddel lijk gevolgd door een halve draai om de lengte-as en het uit rug- ligging werpen van de bal over een afstand van: 7 m. voor dames en 10 m voor heren. De bal moet van leer enz. zie II. Zwemvaardigheidsdiploma IV: 1. Zwemslagen en afstandzwemmen. Te water gaan van de bassinrand met startsprong, gevolgd door 500 m zwemmen, waarvan: a. 300 m met de schoolslag; b. 50 m met de samengestelde rug slag; c. 50 m de rugcrawl; d. 50 m op de borst met een dub bele overarmslag; e. 50 m met de Northern Kick of 50 m met de vlinderslag. Het nemen van de vaste keerpun ten enz. zie I. 2. Zwemmend redden. Gekleed te water gaan, overigens gelijk aan III, doch in polsgreep. 3. Onder water zwemmen. Te water gaan van de bassinrand met startsprong, onmiddellijk ge volgd door 15 m. onder water zwem men. 4. Springen. Het uitvoeren van: a. de rechtstandige sprong gestrekt, uit stand ruggelings; b. de zweefsprong voorover ge strekt, met aanloop. Biede sprongen dienen te worden gemaakt van de 1- of van de 3 m plank. 5. Waterpolo. a. 20 m zwemmen met de polobal met dubbele overarmslag, onmiddel lijk gevolgd door het werpen van de bal door een niet-verdedigd doel, geplaatst op een afstand van: 7 m voor dames en 10 m voor heren. b. Bedrevenheid tonen in het wer pen en vangen van een polobal door enige malen een van een afstand van plm 5 m zuiver toegeworpen bal boven water te vangen en terug te werpen. De bal moet van leer zijn enz. zie II.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9