met Mijnheer de Uil Venray-Nrd. en Desselke: Hearing PUIS Zaterdag koopt U al draaitop stofzuigers voor en PULS mt™f WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 27 JUNI 1969 No. 26 NEGENTIGSTE JAARGANG is GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS is GOEDKOPER DAN U DENKT ADVERTENTIEPRIJS 1! cl p., mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.— (buitan V.nroy Z25) Een levensgrote Jacob de Uil met de fabeltjeskrant verwelkomde donderdagavond burgemeester en wethouders en de vele gasten in de foyer van de schouwburg. B. en W. kwamen weer eens luiste ren naar de wensen van de mensen van Venray-Noord-West en het Desselke. Wensen die èn door de Wijkraad van het Desselke èn door de parochieraad van de Vredeskerk verzameld waren en in een dik pakket aan het College waren aangeboden. Vele vragen van dezelfde strekking als in Veltum, waar we dan gemakshalve maar heen zullen verwijzen. Ook hier een kleine tentoonstelling, waarbij opvielen de opstellen van de jeugd, die men in de ver schillende scholen had laten maken en waarin die hun wensen ook naar voren brachten De meer dan levensgrote uil (ver vaardigd door de Levensschool en 's anderdaags te vinden in stukken en brokken rond de schouwburg) kreeg het eerst het woord. Een woord tot het gemeente- en het an dere volkje, waarin het woningbe- leid, een praathuis, een crossbaan, een hobby- en knutselgebouw, een jeugdbar en een telefoonoel aan de orde werden gesteld. Vrij kritisch overigens, zonder dat het gemeente volkje daar antwoord op gaf. Dat kreeg men wel op de meer dan hon derd ingediende vragen. Daar had het college een behoorlijke kluif aan, die namens parochieraad en wijk raad geserveerd werd door ge spreksleider P. Rippe. JEUGDPROBLEMEN Ook in deze vergadering werd van B. en W. gevraagd wat hun beleid t.a.v. accomodaties voor de jeugd. Weer werd de tegenvraag gesteld, wat wil de jeugd en wenst ze wel eigen accomodaties. Eerst als men daarover meer ervaart, kan men daarvoor een oplossing vinden. En weer wees drs. Schols op de grote bedragen die via subsidies reeds naar de jeugd gaan. De jeugd, die via de jeugdraad inderdaad ge sprekspartner geworden is van en met het gemeentebestuur. Enkele aanwezigen waren met dit antwoord niet tevreden. Gemeen tebestuur vraagt om particulier intiatief, doch neemt zelf geen ini tiatieven. Dat vindt men een vreemde zaak. Want zelfs zonder voogd te willen spelen (een uit drukking die in Veltum gebruikt werd) kan toch van de gemeente meer verwacht worden dan een afwachtende houding. Drs. Schols stelde dat het niet de taak van de overheid is in deze voorop te lopen. Men moet met zijn wiensen en verlangens op tafel ko men en dan zal de gemeente kijken of ze steunen kan in ruimtelijke en/ of financiële zin. Ze wil op haar beurt meehelpen een oplossing zoe ken, maar is niet van plan allerlei dingen door te drukken, waarvan men niet eens weet of ze bij het pu bliek wel leven. En weer zat Uw evrslaggever met het gevoel dat men aan beide kanten toch niet vol daan was over wat hier verteld werd Dat kon wel toen er konkrete dingen aan de orde kwamen, zoals speelgelegenheden voor de jeugd in de verschillende wijken. B. en W. zegden toe dat als men met plannen kwam, ze konden rekenen op hulp van de gemeente. Doch stelde dui delijk dat ook het publiek zelf zal moeten meewerken bijv. bij de tot standkoming van speeltoestellen e.d. De zandbak in de Deken Berden straat wordt kleiner gemaakt. Al leen kregen de buurtbewoners wel het verzoek mee, die zandbak dan ook te reserveren voor de kleintjes en niet te gebruiken als „trefcen trum voor honden". Het terreintie achter de LTS wordt geëgaliseerd en kan als jeugdterrein gebruikt worden. De beplanting rond de zandbakjes aan het St. Ceciliapad wordt lager gehouden i.v.m. het betere over zicht. Het terrein bij de Hoge Beek langs de Beekweg wordt groenstrook in verband met het verkeer. De jeugd die daar wil spelen kan naar het terrein bij de LTS terecht. De Groenstroken langs de West- sdngel blijven gehandhaafd, ook met het oog op het verkeer, doch men zal kijken of op de binnenterreintjes niets voor de jeugd te „versieren" In de nieuwe B.L.O. zijn de Zus ters van St. Jozef genegen ruimte beschikbaar te stellen voor jeugd- aktiviteiten. Hoe en wat moet de wijkraad met de zusters bepraten. Een gedeelte van het St. Joris- park zal speelgelegenheid worden, maar men moet nog bekijken hoe dat het beste kan. De beplante pleintjes in de Lucia-, Ambrosius- en Barbarastraat kun nen voor de jeugd beschikbaar ko men mits de omwonenden er zelf behoorlijk toezicht op houden. Het terrein op de hoek Langeweg- Kruitweg wordt geëgaliseerd en kan door de jeugd gebruikt worden. Kan er tussen de flats bij de Ted- derstraat een speelstraat aangelegd worden, zo luidde een volgende vraag. De burgemeester vroeg zich af of dat nu wel allemaal nodig is. Daar is nog ruimte, zowel voor de grotere als kleinere jeugd, terwijl bijv. ook de speelplaats van de Lu- ciaschool in dat opzicht toch dienen kan Een en ander vraagt nog al wat van de reeds bestaande groen voorzieningen. Dat was wel slecht te rijmen met een andere vraag uit deze wijken om meer groen stroken. Of het een of het ander. Men kan geen groenstroken op de daken aanleggen WONINGBOUWVERENIGING Venrays woningbouwvereniging, die juist in deze wijken nog al wat woningen heeft staan, kreeg op deze vergadering ook het vuur aan de schenen gelegd. Men wou wel eens weten wat nu feitelijk de plaats is van deze vereniging, hoe ze er uit ziet en of de bewoners-huurders hier niet wat meer inspraak in kunnen krijgen. Wethouder Schols vertelde dat de ze vereniging, die binnenkort 50 ja ren bestaat, in feite het instituut is dat namens de gemeente de woning wetwoningen verwezenlijkt. Ze telt 9 bestuursleden, waarvan 4 huuurders zijn van woningwetwoningen. De statuten laten thans nog niet toe dat iedereen, die zulks wenst, lid kan kan worden, hoewel het niet onmo gelijk is dat in de toekomst de huur ders meer inspraak zullen krijgen. De vergadering bleek hier duidelijk voorstander van en vroeg zelfs in spraak bij de bouw van nieuwe wij ken. Dat laatste zou, volgens dezelf de wethouder, een onbegonnen zaak zijn. Behalve de stedebouwkundige hebben daar zoveel instanties wat in te zeggen en gelden daar zovele voorschriften voor van „hogerhand' dat van inspraak wel heel weinig te recht zal komen Men had overigens nog klachten over de voorlichting, die van de wo ningbouwvereniging gegeven werd t.a.v. huurverhogingen, servicekos ten en men zou ook el eens graag 'n jaarverslag e.d. zien. De wethouder poogde nog staande de vergadering hierin meer openheid te brengen, wat anders beter schriftelijk kon ge beuren, zodat iedereen weet, waar hij af en aan is. En met dat al zaten we al midden in het WONINGBELEID Daarvan zei diezelfde wethouder dat in de toekomst meer de premie- huur- en de eigen woning de aan dacht krijgen. Met name in Veltum zal op dat gebied nog al wat gaan gebeuren, al wordt daar ook nog woningwetbouw „gepleegd". Als die premiehuurwoningen klaar zijn, zal inderdaad van gemeente wege, al dan niet met dwang aan ■doorstroming gedaan worden, zodat ook werkelijk in de goedkope wo ningwetwoningen die mensen terecht komen, die ze nodig hebben. De praktische vragen werden ook door hem snel beantwoord. Zo zal er iets gedaan worden aan het centraal antennesvsteem op het Desselke. De balkonnetjes aan de Bevrjj- dinsgweg kunnen niet zonder meer voorzien worden van een afvoerpijp en boven de achterdeur zo maar geen afdakje gebouwd worden. Men zal dat eerst eens bekijken. Serre-bouw heeft weinig kansen, men kan bij Veltum lezen waarom. Of in de Past. v. d. Gaetstraat centrale verwarming kan komen, wordt onderzocht. Men zal allemaal mee moeten doen en de kosten zul len 25,per maand bedragen. De gevaarlijke prikkeldaad-afzet ting achter de huizen van het Ceci liapad wordt van gemeentewege op geruimd. Over geluidshinderklachten in de Ursulastraat is de woningbouwver eniging niets bekend. Men moet ze daar melden, dan zal de zaak be keken en misschien opgelost worden. OUD ZEER J" d8!f ver«adering kwam ïn rt» 1Ud Zeer uit de doeKen. In de Eisenhowerstraat heeft de ge- krwü lnderÏÜd een laP frond ver- Bn/l »,T ,het j aannemingsbedrijf Buns Bonke, die hierop een aan tal eigenbouw-woningen heeft gezet en de nieuwe bewoners allemaal «°f de daarb« gebruikte grond heeft laten betalen. Doch de verkaveling klopte niet, want er zijn mensen, die te veel grond gekregen hebben, naar rato ze betaald hebben en er zijn er die te weinig grond ge kregen hebben. Deze laatsten willen het geld terug doch ondanks een gevecht van jaren is dat nog steeds niet gebeurd. Ook van achter de bestuurstafel kon men met even gauw de zaak op lossen en hoe het nu verder zal ver lopen, werd ook niemand duidelijk. Maar goed, men heeft zijn hart weer eens gelukt en wat meer is, men gaat weer praten. De klacht dat het onderhoud van de woningen aan de Langeweg te gering was, is bij St. Oda onbekend. Deze vereniging blijkt namelijk nog maar 6 van al die woningen in eigtendom te hebben. En van die zes had niemand zich gemeld.Ra. ra hoe kan dat WINKELS Of er meer winkels komen in die wijken is een zaak van de winke liers. De gemeente heeft in ieder ge val genoeg grond voor winkelvesti ging in voorraad. De vraag was. of er niet meer propaganda voor ge maakt kon worden. Dat gebeurt, al dus drs. Schols, die ook bevestigde dat er veel onderhandeld wordt met mogelijke liefhebbers. Maar het blijkt dat als puntje bij paaltje komt, de liefhebberij niet groot meer Ook hier weer de vraag naar een tweede apotheek, die men dan graag in die buurt gevestigd zag. Weer werd verteld dat de gemeen te noch de vestigingsplaats, noch aan de komst iets kan doen. En dat vind op haar beurt de verga dering weer een heel vreemde zaak. Er komt in die wijken geen hulp- postkantoor, wel postzegelautoma ten. De telefooncel in de Tolstraat wordt niet geautomatiseerd en wat meer is, als ze nog een keer ge plaatst moest worden, dan kwam ze er niet eens meer, zo weinig wordt die gebruikt. Daarmede zijn tevens de elders gevraagde telefooncellen van de kaart. Over meer brieven bussen wordt nog overleg gepleegd. En verder werd wel duidelijk dat de gemeente geen cafetaria of automatiek in Noord-West wil stich ten, zoals gevraagd werd. Of een particulier dat doen wil, zal men moeten afwachten. AUTOBOXEN zijn geen gemeentelijke zaak, zo is reeds eerder gesteld, maar het blijkt wel dat als een stel particulieren met de bouw willen beginnen, dat het dan ook geen gemakkelijke zaak is. Dat ondervonden enkele bewoners van de Eisenhower- en Doorman straat, die daartoe initiatieven geno men hebben. Maar ook deze zullen weer eens aan tafel gaan zitten met de gemeente om een oplossing te vinden. HUISVUIL blijkt altijd een precaire zaak. Of men dat met de plastic zakken kan oplossen, die men ook in het cen trum gaat invoeren, is weer een an dere zaak. Wel bleek dat men met name in West de straten wel eens wat beter gepoetst zou willen heb ben. Men geloofde namelijk niet dat de veegmachine daar eenmaal per week kwam. Sommige bewoners kenden dat ding geen eens. Openbare toiletten waren ook een wens, maar zullen een vrome wens blijven, gezien het gezicht van bur gemeester Schols, die zich afvroeg of hieraan inderdaad zo'n grote be hoefte isHet behoeftepatroon kan zich natuurlijk wijzigen, maar voor de oorlog met de helft minder inwoners had Venray-kom er al 3. Trouwens waar is de oorlogsschade vergoeding van die dingen gebleven? Voor loslopende honden, waarover ook in deze buurt klachten waren, zal men proberen maatregelen te nemen in de nieuwe politieverorde ning. DE SCHOOL AAN DE MAASHESEWEG noemen vele ouders uit deze wijken maar een gevaarlijke zaak. Is er nu niets aan te doen, dat die muur daar verdwijnt en een breder trottoir mo gelijk wordt? B. en W. antwoordden dat door de aankoop van de oudere panden naast de school wellicht een oplos sing gevonden kan worden. Sprekende over de scholen, kwam de vraag aan de orde of de school keuze niet vrij gemaakt kon worden. De burgemeester betwijfelde zulks, al zou men het een principieel recht van de ouders kunnen noemen. Maar scholen vragen enorme inves teringen en het zou dwaas zijn van die investeringen niet optimaal ge bruik te maken. Daarom komt men tot bepaalde afbakingen van wijken, die dan van bepaalde scholen ge bruik moeten maken. Muziekschool, akademie en buurt- werker kwamen ook al aan de orde in Veltum, waarheen wij graag ver wijzen VERKEER Of er in de wijken zebra-paden moeten komen, is ook voor B. en W. nog een vraag. De wijkraad moet dat maar eens bekijken. Stoplichten komen er beslist niet, want daaraan is volgens het college geen behoefte en bovendien zijn ze te duur. De Grotestraat zal inderdaad op bepaalde uren voor het verkeer gesloten worden, terwijI er ook 'n wachtverbod komt. Een en ander is in studie. Het parkeren van grote vracht wagens in bepaalde wijkstraten noemde ook drs. Schols een bijzon der vervelende zaak. Of er wat aan te doen is(In Horst gaan kijken, burgemeester, daar heeft men een parkeer-excessen-verordeniing De vraag om meer parkeerhavens kan niet zo maar beantwoord wor den. Wel hoopte de burgemeester dat sommige parkeerders eens wat meer him hersens gebruikten als ze hun wagen ergens neer zetten. Men doet dat rustig terwijl aan de an dere kant ook al een wagen staat en heeft schijnbaar niet in de gaten dat men het hele verkeer blokkeert. Par keren op trottoirs vraagt om pro cessen-verbaal, die dan ook gemaakt worden. Het verharden van paden achter woningen is geen zaak van het ge meentebestuur doch een van de wo ningbouwvereniging. En aan het ge zicht te zien van wethouder Schols, voelt die er weinig voor wegenbou wer te spelen. De brommers, die van het parkje voor het zwembad een crossbaan maken, komen een keer op de kof fie, want de politie gaat er op let ten. En die parkeerders, die aan het grote parkeerterrein bjj het zwembad niet voldoende hebben doch hun wagen rusitg in de nieu we aanplant langs de weg neer zetten, zyn al op de koffie geko men, want daar z(jn al de nodige bonnen uitgedeeld. Wie niet leren wil, moet maar voelen. AANZIEN VAN DE WIJKEN Bij de vragen waren een reeks ver zoeken aan het gemeentebestuur om toch eens rommel op te komen rui men, o.m. rond de Vredeskerk. En men wilde ook meer toezicht op de plantsoenen. Burgemeester Schols wees er op dat rommel-opruimerij de gemeente ieder jaar een kwart ton kost, geld, wat men beter aan andere dingen kon besteden, mist de bevolking zelf in deze eens wat meer attent was. Wel is de gemeente bereid om het gras rond de bejaardenwoningen in west te maaien, maar voor het ove rige werd nogmaals duidelijk ge vraagd zelf de zaak mee schoon te houden. Het terrein rond de Hoge Beek zal kmoend najaar geheel beplant wor den. GEEN BEMOEIENISSEN wil de gemeente hebben met feest avonden, dansen, kaartverenigingen en andere joligheidsverenigingen. Dat is een zaak die de buurt zelf moet organiseren, zo men daar be hoefte aan heeft Ook voor viswater kan de ge meente niet zorgen, al toverde wet houder Janssen onder tafel een vis kom tevoorschijn met een goudvisje. Een wat troosteloos slot van een te lange bespreking, die zoals B. en W. op weer een vraag nadrukkelijk stelde, in de toekomst herhaald zal worden, waarbij dan algemenere punten als bijv. bestemmingsplannen e.d. aan de orde komen EERSTE LIMBURGSE BONDSCONCOURS GRANDIOZE OUVERTURE Het eerste bondsconcours van het seizoen 1969, dat het afgelopen weekeinde te Horst-America werd gehouden, is in ieder opzicht een welluidende ouverture geworden. De organiserende vereniging „St. Caecilia" heeft eer van haar werk, immers bestuur, leden en tal van andere medewerkers hebben ge zorgd voor een vlekkeloze organisa tie, waarbij een stralende zomerzon de temperatuur tot tropische waar den opdreef, en zodoende vooral van jury-leden alsook van deelnemende korpsen het uiterste vergden. En hoewel geen officieel deelnemer zijnde, oogstte de vrijwillige brand weer van Horst de allereerste lof met haar verfrissend waterstralen- ballet, hetgeen overigens in de dor re en brandgevaarlijke omgeving van de enorme concourstent beslist geen overbodige luxe was te noe men. De brandweermannen, waar van sommigen nog onder de indruk waren van hun succesvolle deelname aan de provinciale wedstrijden daags tevoren, verdienen een extra woord van dank en hulde! Dat in weerwil van de hondse hit te perfecte muzikale prestaties wer den geleverd kwam tot uitdrukking in de puntenwaardering van de jury-leden, bestaande uit de heren Henri Arends, Guy Duyck en Gijs- bert Nieuwland. De duizenden be zoekers die middels honderden auto's van heinde en verre naar dit eerste bondsconcours kwamen en America tijdelijk overrompelden, hebben ten volle kunnen genieten van de voortreffelijke harmonieën en fanfares uit het midden- en noord-limburgse land. En welk een enthousiasme de aktieve beoefena ren van de schone blaasmuziek met hun oude volkskultuur nog weten los te slaan bij de passieve belang stellenden bleek op deze concours- dag en vooral 's avonds toen bij de eind-concerten ruim 1800 bezoekers aandachtig acte de présence gaven. De muzikale prestaties der deel nemende korpsen waren van een dermate gehalte, dat de jury uit sluitend eerste prijzen kon toeken nen, waarbij zeven prijzen met pro motie en zelfs twee met lof der jury. Dit waren Hubertus, Hegelsom met 3311 'i pnt. en Ellona, EU met 339'- p. De volledige lijst van uitslagen luidt als volgt: Fanfare St. Jan, Tungelroy, afd. 4 311 pnt. 1 prijs met promotie; Fan fare Renantia, Griendtsveen, afd. 3 265 pnt. Ie prijs; Harmonie Philhar monic, Roermond-Maasniel afd. 2 2907e p. Ie prijs met promotie; Fan fare St. Hubertus Hegelsom afd. 1 33lVs p. Ie prijs met promotie en lof der jury; Fanfare Les Montagnards Bergen, afd. 1 3027e le prijs met promotie; Harmonie St. Ceciila, Ko ningsbosch afd. 1 309 pnt. le prijs met promotie; Fanfare Concordia Meterik, afd. uitmuntend 298'/?. le prijs; Kon. Harmonie St. Cecilia, Swalmen, afd. uitmuntend 2927e le prijs; Kon. Harmonie St. Antonius, Weert afd. uitmuntend 289 p. le pr.; Harmonie Kunst na Arbeid, Belfeld, afd .uitmuntend 3107e p. le prijs met promotie; Fanfare Ellona, EU, afd. ere 3397e le prijs met promotie en lof der jury; Kon. Harmonie Horst afd. superieur 309^ p. le prijs. (ALLEEN GELDIG OP ONZE KOOPJESDAG) RADIO - T.V. - WASAUTO MATEN - CENTRIFUGES EN ALLE ANDERE ELECTRISCHE HUISHOUDELIJKE APPARA TEN ROERMOND: LAURENTIUS- PLEIN 9 TEL 5154- HELDEN PANNINGEN: MARKT39 TEL 1300-VENRAY: LANGSTR.1 TELEFOON 3030

Peel en Maas | 1969 | | pagina 13