Gouden bruiloften Vogelsterfte door bestrijdingsmiddelen Gemeentelijke grondverkopen Politierechter PULS PULS Venray in het weekend drukwerk i. „grae>iig v.™.,. d, w,s? i^qih even naar Ut VYAM.UMAAI VRIJDAG 9 MEI 1969 No. 19 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAIM U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY lA/CCKRI AD X/nOR X/FNRAV FM DMRTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 12 ct per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VV CCr\DLMU VUUn V ClMrlM T CIM V-JIVIO I ndrVCIN PRIJS PER KWARTAAL 2.- (bulten Venrqy 2.25) Op maandag 12 mei a.s. zullen de klokken van de Petrus Bandenkerk feestelijk luiden voor het gouden bruidspaar Josephus van Eijk (73) en Frederika Reeskens (75) uit de St. Petrusstraat. De buurtschap ver heugt zich nu al op deze eerste gou den bruiloft in haar buurt. In het leven van een mens kan het soms vreemd gaan. Immers de gou den bruid week in de eerste wereld oorlog uit van het Duitse Ratingen en kwam in een opvangcentrum in Nederweert terecht. Daar leerde zij Josephus van Eijk kennen. Deze zet te toen al zijn gaven in voor de Ne- derweertse gemeenschap. Hij was o.m. oprichter van de voetbalvereni ging Merefeldia, secr. van de Mid denstandsvereniging en van de fok- en controlevereniging. Na terugkeer uit de mobilisatie waarin hem o.m. voor zijn inzet door generaal Snijders het mobilisatie- kruis werd verleend als instructeur van de stormschool, was het eigen lijk vanzelfsprekend dat toen de Overheid een beroep deed op gezags getrouwe Vaderlanders dat ook wachtmeester van Eijk zich volledig inzette Hij was een van hen die me de de revolutiepoging van Troelstra verijdelde. Terug in Nederweert nog even hulpbesteller bij de PTT, werd hij leider van bijzondere vrijwillige landstorm en instructeur van de luchtbescherming. In deze funktie ging hij over naar het voor oefeningsinstituut van de dienst plichtigen in Venlo. In 1933 werd hij controleur van de Nederlandse Akkerbouwaentrale en in 1938 hulpcommies bij de konink lijke marechaussee in Venlo, belast met de passencontrole op het sta tion Venlo. In 1941 kreeg hij daar eervol ontslag en ging over als Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd In de laatste gemeenteaadsverga- dering werd bekend gemaakt dat Ged. Statten grondverkopen van de gemeente voo plan Molenklef heeft goedgekeurd voor wat betreft de volgende kopers: H. van Pelt, Doormanstraat 15 J. Michiels, Marktstraat 2 P. Haans, Geldrop A. Hoogeveen, De Hoge Beek 21 P. de Haart, Beringe C. Kousemaker, St. Petrusstraat 18 Psych. ziekenhuis St. Anna A. v. Roosmalen Touwslagerstr. 36 N. Woortman, Helmond J. Martens, Tedderstraat 57 Chr. Martens, Tedderstraat 67 L. Meesters, Julianasïngel 11 Mr. J. Praats, Merseloseweg 53b A. Smeets, Westsingel 114 J. Ensinck Doormanstraat 28 F. Lemmerlijn, Akkerweg 11 H. Verhaag-van Meijel. Kleindorp 2 J. Poels, Dempseystraat 11 A. Hijl, Wilhelminastraat 43 P. Clephas, Hoenderstraat 19 Mevr. W. v. Cuyck-van Meyel Straat 14 en J. Bennis, Touwslager straat 10. Daarnaast is reeds goedgekeurd door de raad, doch nog niet door Ged. Staten grond verkopen in plan Molenklef aan J. Verhoeven, Helfrichstraat 6 W. Franssen, Helfrichstraat 10 H. Kroon, Leunseweg 29 en W. van Soest, Kennedyplein 9. Datzelfde geldt voor grondverko pen in Veltum aan G. van Hoof, Vel tum 32a en aan P. Srijbosch, West singel 7. (Dit laatste met ruil). Verder is grond verkocht aan de Merseloseweg aan D. Vercauteren, Wilhelminastraat 45. wachtmeester naar de Koninklijke marechaussee. Bij de reorganisatie van de politie werd hij opperwacht meester van de Staatspolitie, in wel ke periode de nu gouden bruidegom bij de brigade Venray werd ge plaatst. Van 1946 tot zijn pensionering was hij wachtmeester Ie klasse van de rijkspolitie van de groep Venray. In 1955 emigreerde hij met zijn echt genote naa.r Australië om daar ze ven jaar te blijven. Maar Venray konden zij niet vergeten. Hier wilden zij hun welverdiend „otium cum dignitate" doorbrengen. Maar van 'n welverdiende rust is geen sprake, want wat zou de sportvereniging van de bejaarden zijn zonder vice- voorzitter van Eijk? Wat zouden al le mogelijke akties van de bejaar den zijn zonder de inzet van de heer van Eijk? Wat zou het bejaar denkoortje zijn als de gouden bruid niet meer mee ging zingen en wat zullen de leden van dit koortje op 12 mei graag voor deze beiden zin gen! Trouwens ook in het Venrayse verenigingsleven heeft de gouden bruidegom zich ingezet. Dan denken wij speciaal aan hem als jurylid bij wandelsport- schutterij festijnen. Gevraagd naar de hoogtepunten in het leven van dit gouden paar be amen zijn graag dat dit is geweest toen hun eerste kind ter wereld kwam. Hun droevigste ervaring was toen hun dochter Toos bij de ver vulling van haar taak in de illega liteit een been verloor. Bij dit gou den huwelijksfeest zal deze doch ter aanwezig zijn vanuit het verre Australië als de vertegenwoordigster van de in Australië verblijvende andere dochter, hun beide schoon zoons en hun 11 kleinkinderen. Het gemis aan deze kleinkinderen zal op hun hoogtijdag beslist wel merk baar zijn. Hun andere dochter en kleinkind zullen wel aanwezig zijn. Juist voor de bejaarden van Ven ray welke getuige willen zijn van de plechtige Eucharistieviering ver melden wij gaarne dat deze om 4 u. plaatsvindt en dat het feest wordt gehouden in zaal Manders aan de Maashesewege waar het gouden paar zal recipiëren van 7 tot 8 uur. Maar niet alleen de bejaarden zul len ter receptie gaan, maar ook ve len welke de toenmalige wachtmees ter van Eijk aan zich heeft verplicht, speciaal de kinderbescherming, ge zinsvoogdij etc. Vol lof zijn zij over de verzorging en over het eten en dat is al veel. De gouden bruidegom heeft zich voor de gemeenschap op verschillend terrein ingezet en was o.m. 37 jaar lang kerkmeester van de St. Catha- rinaparochie te Leunen en werd voor enkele jaren voor zijn verdien sten tot erekerkmeester benoemd. Als een merkwaardige bijzonder heid kan worden vermeld dat de peetoom van de gouden bruid het feest zal meemaken. De gouden bruidegom was ook een van de mannen die gevolg gaven het geweer op te nemen toen de revo lutiepoging van Troelstra dreigde. Op dinsdag 13 mei zal de Leunse gemeenschap wederom geconfron teerd worden met een gouden hu welijksfeest. Zelden zal die traditio nele „Leunse koets" zo'n verre reis moeten maken als voor het gouden bruidspaar Ties Geurts (74) en Wies Geurts (76), omdat deze sinds een week woonachtig zijn in het Venray se bejaardencentrum Schuttersveld. Ties Geurts is geboortig van de Schei, de plaats waar zij, na het jawoord van het Horster meisje Wies Geurts, intrek namen op het bedrijf Koenderenplaats. Daar zijn ze altijd gebleven. Veel lief en wei nig leed hebben zij ondervonden met hun 10 nog in leven zijnde kinde ren die voor 48 kleinkinderen zorg den. De laatste jaren wordt de gou den bruid nogal geplaagd door haar hart, maar sinds een medische in greep in Nijmegen is dat aanmerke lijk verbeterd. Een mechanisch ap paraat zorgt ervoor dat zij onge stoord kan genieten en haar kaartje kan leggen. De gouden bruidegom is wat doof geworden, maar als hij maar tussen het vee kan zijn, heeft hij daar de minste last van, zegt hij. Enkele jaren geleden verlieten zij de boerderij waar zij bijna 50 jaar hadden gewerkt, om intrek te ne men in een bejaardenwoning. Maar toen in Leunen een woning vrij kwam ging men toch weer terug naar de plaats die zij lief gekregen hadden. Enkele weken geleden werd het wijze besluit genomen om intrek te nemen in het bejaardencentrum. Voor de gouden bruid is deze over gang gemakkelijk, want als zij maar kan praten en een kaartje leggen dan went zij wel. Voor haar man is dat moeilijker, maar de tijd zal le ren dat ook hij daar zal wennen. VERKEERSONGELUKKEN De 7-jarige W. C. uit Ysselsteyn wilde plotseling met haar fiets van de Rouwkuilenweg de Deurneseweg oversteken, juist op het moment dat de personenauto van C. v. d. V. uit Venray kwam aanrijden. Deze kon de overstekende kleine niet meer ge heel ontwijken. Het kind geraakte tussen de auto, maar bekwam alleen enkele kneuzingen aan haar benen. Nadat medische hulp was verleend kon zij naar huis worden vervoerd. Op de Maasheseweg wilde de bestuurder J. H. J. uit Venray van af een parkeerplaats de Maashese weg oprijden, maar bemerkte te laat de personenauto van B. H. G. uit Vierlingsbeek. Bij deze botsing bleef het echter bij materiële schade. In de Pastoor Ruttenstraat ramde een personenauto de garage deur van het taxibedrijf van H. S. Hoewel de bestuurster van de auto zonder haar indtentiteit bekend te maken doorreed, kon zij later wor den achterhaald. Voor mevr. D. C. zal de boete van het doorrijden gro ter worden dan het verbaal van het rammen van de deur en de schade moet toch vergoed worden. TWEE KINDEREN DOOR AUTO GEGREPEN Vrijdagmiddag stak plotseling de 7-jarige M. L. vanuit de uitrit van een tankstation aan de Stationsweg met haar fiets de rijweg op zonder voldoende te letten op het verkeer. De bestuurster van de personenauto mevr. G. uit Wanssum, kon het overstekend meisje niet meer ont wijken en dit kwam op de motorkap van de auto terecht. Met zeer ern stige verwondingen o.a. beenbreuk, hoofdwonden werd zij in levensge vaarlijke toestand naar het zieken huis overgebracht. Op de duo van haar fiets zat haar even oude vriendinnetje M. A. Ook die werd met diverse verwondingen van minder ernstige aard naar het ziekenhuis overgebracht. De auto bekwam zware materiële schade. BESTUURDER REED DOOR In Venlo maakte H. L. uit Geys- teren brokken, reed door en dacht dat zijn identiteit niet kon worden achterhaald. Hij vergiste zich ech ter, want zijn auto nummer was be kend. Hij reed rustig naar huis, stal de zijn auto en maakte dat hij weg kwam. Toen de rijkspolitie arriveer de was geen bestuurder van de nog warme auto te vinden. Proces-ver- baal zal wordten opgemaakt. GARAGE VAN DE VEN ORGANISEERT VOETBALTOERNOOI Evenals verleden jaar organiseert Garage van de Ven een voetbaltoer nooi en wel op 10 mei a.s. Dit toer nooi zal plaats vinden in het sport park van Huize Servatius. De deel nemende bedrijven zijn: Inalfa, Blit- ta, Rank Xerox, Gemeente, PTT. Muvero, Nelissen, Servatius garage van de Ven en de winnaar van ver leden jaar Robur. Tevens wordt er een grote ballon- wedstrijd gehouden voor kinderen van de personeelsleden der deelne mende bedrijven. voor al uw van den munckhof n.v. ZOALS ALTIJD IN HET VOORJAAR: De zaai-periode is goed en wel achter de rug en men heeft weer in kranten en televisie de nodige aan klachten over en weer kunnen le zen en horen. De landbouwers be schuldigen o.m. de dui venlief heb bers dat hun vogels het zaadgoed als voedsel opsouperen, terwijl van de andere kant de landbouwers ver weten wordt met hun giftspuiterij de vogelstand zodanig te decimeren dat er te velen moeten sterven. NADER ONDERZOEK GEWENST De zaadontsmettingsmiddelen die de akkerbouwer gebruikt (of beter: de firma die hem het zaad levert) zijn geen van alle gezond voor de vogels. Dat geldt ook voor de on kruidbestrijdingsmiddelen, die soms vlak voor het zaaien, na de opkomst van het gewas of later tijdens de groeiperiode worden verspoten. Te verwonderen is dat niet. Nog niet zo lang geleden werd er bij het ontwik kelen of ontdekken van nieuwe be strijdingsmiddelen nauwelijks gelet op de giftigheid voor vogels. Men onderzocht dat wel, maar dan uit sluitend om na te gaan welke waar schuwingen voor huisdieren moesten worden gegeven. Een goed overzicht van alle mid delen met; vermelding van de mate van giftigheid is wel op te stellen, maar het zou door zijn grote lengte onoverzichtelijk worden. Het zou echter erg moeilijk zijn hieruit een keuze te doen en de giftigste mid delen te verbieden. De sterfte hangt immers óók af van de concentratie, het weer, het gewas en misschien zelfs van de vogelsoort. Vandaar dat de vermaningen aan het adres van de boeren (die maar weer eens moe ten denken aan hun grote verant woordelijkheid, dat is immers altijd goed) zo weinig betekenen. Laten wij wèl wezen: zonder de bestrijdingsmiddelen is hun bedrijf onmogelijk. Passen Janssen en Pie- tersen beide middel X toe, maar strijken de vogels neer op het land van Pietersen, dan Pietersen de gro te schuldige. Maar volgend jaar is het Janssen misschien. Het wordt wèl nodig een onder zoek in te stellen naar de indruk die een en ander maakt op de consu ment, want ook die zit met dat ver giftigingsprobleem. Hij of zij zijn SPECIALE CONTROLE IN TREINEN Speciale ploegen van controleurs worden ingezet op plaatskaarten nu controles zijn vervallen aan de in- en uitgang van de stations. Zowel op het baanvak VenloNijmegen als VenloEindhoven zullen deze con troles nauwgezet worden doorge voerd. Een speciale controle werd een dezer dagen gehouden op de pendeltrein van arbeiders en kan toorpersoneel op het baanvak Venlo- Eindhoven. Menige reiziger zonder plaatsbewijs werd hierbij betrapt. Naast de normale prijs moet dan nog eens 5,boete worden be taald. BROEDERS TUSSEN BURGERIJ Dertien broeders van de congrega tie van de Broeders van Liefde gaan zich onder de burgerij begeven. Het psychiatrisch centrum St. Servatius heeft Broeder Cortooms verlof ge geven met 5 broeders intrek te ne men' in een particuliere woning in de Mgr. Nolensstraat, terwijl broe der Maturus Laans eenzelfde toe stemming kreeg om met 6 andere broeders een particuliere woning in Veltum te betrekken. namelijk de uiteindelijke verbrui kers van veel van dat bespotene ZONDER GIF Is er voldoende controle op het aanwezig zijn van vergiften in en op levensmiddelen? Land- tuinbouw hebben er niets op tegen, dat regel matig en onpartijdig wordt nage gaan of hun produkten gezond of ongezond zijn! Als dat nodig is moet hier dan maar geld voor uitgetrok ken worden. Het is beter dat partijen afgekeurd en vernietigd worden dan dat iemand daardoor ziek zou wor den, dat spreekt vanzelf. Ook zou een strenge controle ertoe kunnen bijdragen, dat de consument zich weer veilig gaat voelen. Intussen klemt de vraag, in hoe verre de consument zich dan niet veilig meer voelt! Naar verluidt zijn er mensen die geen bladgroenten of fruit meer kopen omdat zij deze ge wassen niet meer vertrouwen. Daar moeten land- en tuinbouw een on derzoek naar instellen. Hoe groot is de schade door deze angst? Hoe kan zij worden weggenomen? Op welke wijze kunnen wij de consument de verzekering geven, dat zelfs op de schil van fruit, aardappelen en vruchtgroenten geen schadelijke stoffen in betekenende mate voor komen? Intussen roept ieder ach en wee, maar een onderzoek stelt mien niet in. Dit is een zeer groot gebrek. Zulk onderzoek is nèt zo noodzake lijk als welk landbouwkundig onder zoek ook. MISVERSTANDEN Natuurlijk is het ondoenlijk in kort bestek alle misvattingen aan te wijzen, die bij de niet-agrariër leven- Een paar belangrijke zijn de volgen de. Allereerst is het hem niet dui delijk dat land- en tuinbouw niet zonder vergiften kunnen werken. Men praat hier niet graag over en verwijst liever naar de „Werkgroep geïntegreerde bestrijding van plagen T.N.O." om te bewijzen dat men wel degelijk zoekt naar wegen en mid delen om uit de vergiffen te komen. Dat is allemaal fraai, maar geen mens gelooft dat dit ideaal binnen 10 of 20 jaar bereikt zal zijn! Hoog uit mag men verwachten dat zo hier en daar iets van de giftige stoffen zal verdwijnen. Onder zulke omstan digheden kan men niet anders doen dan de consument duidelijk maken waarom bepaalde middelen onmis baar zijn, maar dan moet men hem tegelijk de verzekering kunnen geven, dat niets (of zo weinig dat 't geen betekenis heeft) van die giften in zijn maag komt. Men kan zelfs nog wel een stapje verder gaan, want de consument mag gerust óók eens weten, dat onkruiden op zich zelf óók vaak giftig zijn. Men den- ke maar eens aan de moederkoren vergiftigingen in de middeleeuwen en daarna. ELLENDE Het is te hopen dat naar de con trole op giften in en op voedsel een deugdelijk onderzoek wordt inge steld. Want hier zijn maar twee din gen mogelijk: óf het is waar dat in derdaad de consument giften mee naar „binnen" krijgt en dan moeten ijlings alle maatregelen genomen worden die nodig zijn, óf het is on juist en sterk overdreven. Maar dat moet dan even ijlings onder de aan dacht van de consument gebracht worden. Doet men dit niet, dan wacht ons veel ellende. Dan zullen de publica ties over giftige voedingsmiddelen toenemen en steeds meer gevolgen krijgen. Dan gaat de consument uit wijken naar voedselsoorten die hij vertouwt (al is voor dat vertrouwen dan soms even weinig reden als bij de niet-vertrouwde gewassen, maar dat weet hij veelal niet). Angst en onrust zijn slechte raad geefsters. Een autofabrikant duldt niet dat het gerucht postvat dat zijn wagen snel en zuinig is, maar het ri sico brengt dat hij op zeker ogenblik doormidden breekt of iets dergelijks. Hij zou zo'n gerucht onmiddellijk bij de kop grijpen en (hoe dan ook) uit de wereld helpen. Bij land- en tuin bouw is dat moeilijker, omdat er zo veel produkten zijn. Dat neemt niet weg dat aanpakken van de kwestie evenzeer noodzakelijk is. „Ik drinke?" vroeg de verbaasde schildersknecht met de verfspatjes nog op kin en konen. „Dat kunne ze nooit gezien hebbe." „Toch hebben de getuigen het ge zien", onthulde de politierechter. „Dan motte ze hebbe staan glure, want assik drink doen ik 't stiekem zónder dat een gewoon mens het kan zien." „Dan zijn deze getuigen blijkbaar heel bijzondere mensen. Ze zagen u een hele fles cognac achter elkaar leegdrinken." „Dat kennie. Ik drink van me leve nooit geen kejak. Ik kóóp geeneens kejak, dus dat kan ik 't nie drinke ook. As ik kejak drink, wordt ik me te draaierig, daar kan ik nie tege." „Maar u kócht 't niet, u nam die fles van het buffet op dat feestje." „Dan zal het wel geen echte kejak geweest zijn. Echte kejak word ik stömdronke van." „Ja, u was er ook stomdronken van geworden, dus dat klopt dan wel." „Enne op dat fésie heb ik hele maal niet gedronke. Dan doen ik al tijd alsof „Zo, waar hebt u dan de inhoud van die fles cognac gelaten?" „Die heb ik over de bloeme gekie perd. Dat doe ik altijd as ik te veel krijg aangebode, of as 't kejak of ander gekleurd spul is, want daar kennik nie tege. Daar word ik kots misselijk van. Geef mijn maar een recht op en neer." „Dus u drinkt wel!" „Allenig zuivere klare, edelacht bare, en as niemand 't ziet." „Dus zodra u alléén denkt te zijn, drinkt u?" „Nee nee, edelachtbare meneer, al- lenig as ik me eenzaam en alleen- verlaten voel, snappu. Een keertje as m'n vrouw d'r met een ander vandoor is of sukke gelegenhede." „Dan gaat uw vrouw d'r zeker óm de dag vandoor „Nee, edelachtbare ze is 't er al lang vandoor maar ze is nog niet terug gekome. En dan wordt dat me wel 'ns effetjes te veel ziet u." „En dan gooit u de drank toch niet allemaal over de bloemen, want u bent werkelijk heel erg te keer gegaan op dat feestje." „O, maar dat was 'n heel andere gelegenheid, meester Toen had ik oog op een juffie en die ging d'r met een ander tussenuit, 't Kèn we- ze, dat ik toen 'n slokkie uit een fles genome heb, maar dan zónder te wete dat 't kejak was." „Hèhè, nou zijn we toch waar we wezen willen. U geeft toe uit die fles te hebben gedronken omdat u een soort liefdesverdriet kreeg. En in die dronken toestand erna hebt u de versiering omlaag getrokken, de klok stuk geslagen, het heel buffet met uw armen schoon gemaaid, een paar gasten geslagen en geschopt, iemands japon open gescheurd en een stapel grammofoonplaten de trap af gegooid." „Hoho, over die stapel plate ben ik struikeld. Die lage zomaar op de grond voor me voete. Japonne kom ik nooit an. En de klok begon zelf te slaan, toen heb ik teruggeslage." „Maar de schade hebt u nog nooit vergoed!" „Ammennooitniet. 'k Heb heel geen scha gemaakt, hoe kennik die dan vergoede?" „U maakte schade toen u dron ken was van die cognac." ,,'k Heb ommers heel geen kejak gedronke, man. Die ligt over de bloeme." „Dus dan hebben de bloemen alle flessen en glazen van dat buffet ge veegd „Dat ken wel weze ja, want ik heb 't nie gedaan." „Maar die klok hebt u wel gesla gen, zei u net nog." „Nee ik zei: die klok heb gesla- ge." „U weet niet eens wat u zegt", zei de politierechter wrevelig en hij gaf het woord aan de getuigen. Die verklaarden plechtig en onder ede, dat de schildersknecht niet alleen slaande ruzie met de slaande klok kreeg, maar ook met zijn gast vrouw, die_ hij met frisdrank be goot omdat zij een frisse-bloemetjes jurk droeg. De sterkere dranken had hij echter wel degelijk in het eigen keelgat gegoten en het buffet ging aan gruzzels, omdat de gastheer weigerde hem nog méér cognac te schenken. De officier sprak misprijzen woor den over het misselijke gedraai van deze verdachte, die kennelijk alweer te veel klare gedronken had voor zijn komst naar de rechtszaal. Hij eiste zestig gulden boete of twaalf dagen hechtenis en de uitsoraak was conform. „Stomme gluurders ook", siste de smeurder. Is uw hulp niet gekomen? Geopend van 'smorgens 7 uur tot 'savonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m. Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen? I lil A AA A A T I

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9