v.v. OOSTRUM DAMMEN HENGELSPORT SCHAKEN TENNISSEN INGEZONDEN Geschied en oudheidkundige kring sr-65 VENLO-VENRAY PULS PULS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN DE MOLENWIEKERS Overloon beleeft eerste wielerronde VRIJDAG 9 MEI 1969 No. 19 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAI\I U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT ADVERTENTIEPRIJS 12 el per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.— (buiten Venroy Z25) AFD. VETERANEN J.l. zaterdag ging de reis naar Egchel. Het was een vrij goede wed strijd van bedde partijen. Er werd vooral sportief gespeeld. Na enige schermutselingen voor beide doelen kwam na plm. 13 min. spelen de openingstreffer in 't voordeel van de Molenwiekers. Een afstandschot van Merkx kon door de Egchel-doelman niet gekeerd worden; 0-2 werd het door M. Creemers, eveneens door 'n afstandsschot. Kort voor rust kon Merkx zijn tweede doelpunt scoren. Na rust draaide Egchel toch iets beter. Ondanks dat moest men toch toezien dat Molenwiekers op 0-4 kwam, voordat ze zelf tot scoren kwamen. Hierna kwam Molenwie kers nog op 1-5 waarna Egchel uit eindelijk de eindstand op 2-5 bracht. A.s. zaterdag spelen we om 4 uur thuis tegen St. Anna. De volgende spelers worden hiervoor uitgenodigd P. v. d. Laar, H. v. Helden, W. Ver meulen, A. Vermeulen, H. Vermeu len, G. Claessens, J. Klaassen, A. Janssen, P. Lamers, Merkx, P. Ba- rends, Stevens G. Relouw, Michels. Zoals U ziet ontbreken hierbij 3 vaste spelers, zodat opkomst drin gend gewenst is. Bij een goede op komst zal ook deze wedstrijd weer tot een goed einde gebracht kunnen worden. In een zeer goede en nogal span nende wedstrijd heeft kampioens kandidaat Meterik op eigen terrein een verdiende 30 zege behaald op Oostrum 1. Al direct na de aftrap nam de thuisclub het heft in handen en vooral dank zij onze doelman en paal en lat hield men de stand voor lopig nog dubelblank, doch in de 35e min. viel dan de eerste treffer voor Meterik door de steeds zwoegende en goed spelende midvoor, door even twijfelen in onze verdediging. Doch na dit doelpunt had Oostrum bepaald pech doordat enkele goede kansen door de Meterik-doelman te niet werden gedaan. Rust: 1-0. Na de thee goed voetbal, maar nu liet de koploper zien dat ze niet voor niets de lijst aanvoeren in de eerste klasse K. Met nogmaals twee doelpunten aan het totaal toe te voe gen werd de uitslag op 30 bepaald. Zeer sportief was deze wedstrijd was het waarin Meterik toonde een verdiende kampioenspretendent te zijn. Van Oostrum mag, ondanks de nederlaag, gezegd worden dat ze zeer goed partij hebben gegeven. Programma zondag 11 mei: Oostrum 1—America 1 2.30 u. Wittenhorst 4Oostrum 2 2.30 u. Oostrum 3 is vrij. Terwijl bij de meeste damvereni gingen de kampioenen reeds bekend zijn heeft ook het merendeel der deelnemers aan de Venrayse dam- competitie het seizoen 1968-'69 er op zitten. Tot dusver is ook deze race spannend geweest. Wie zich uitein delijk damkampioen van Venray zal mogen noemen valt nog niet te voorspellen, in feite zijn er nog twee serieuze gegadigden voor de titel, n.l. de heren Noyens en Tijssen. Weliswaar heeft de heer Noyens wegens drukke werkzaamheden nog een achterstand in wedstrijd, maar heeft de minste verliespunten, zodat hij zijn kans nog in eigen hand heeft. Beide dammers hebben dui delijk het eerste klasse niveau, zijn in elk te spelen partij zeer moeilijk te kloppen, zodat de eindspurt span nend zal zijn. Niet onvermeld mag blijven dat de jeugdige Jan Beerkens als derde zal eindigen. Deze talentvolle dam mer bereikte 26 punten uit 20 par tijen, speelde ook dit seizoen weer sterk en zal, indien hij zich blijft ontwikkelen, in de naaste toekomst een geducht tegenstander blijven. Zaterdag 10 mei a.s. om 8 uur is er jaarvergadering van H.S.V. „De Roerdomp" in zaal Thielen op het Kennedyplein. Gezien de belangstel ling voor de hengelsport, zeker de laatste jaren in verband met de vrijetijdsbesteding, is het noodzake lijk ook deze sport in goede banen te houden, wil men niet van het ons beschikbare viswater aan de Maas verdrongen worden. Het bestuur verwacht een grote opkomst, zeker daar er belangrijke mededelingen zullen woden bekend gemaakt. Dinsdag 29 april verzorgde Schaak club Venray een schaakfestijn ter afsluiting van de Drie Prov. Toer nooi 19681969, in café-restaurant Vlakwater. Totaal 76 schaakvrien den, waaronder enkele dames, kwa men ons bezoeken. Het ontvangstcomité bestond uit de dames van de Venrayse schakers. Deze zorgden voor een stijlvolle ont vangst, speldden elke deelnemer een naamkaartje op en legden hun het receptieboek voor ter tekening. De voorzitter opende deze avond met een welkomstwoord en dankte het comité, in het bijzonder de heer Kok, voor het voorbereidende werk, dat ze verricht hadden. Daarna memoreerde de heer Kok de gezellige sfeer die er steeds op de drie Prov. avonden geheerst had en maakte de einduitslag van de 8 teams bekend, waarna prijsuitrei king. 1. Schaakclub Gennep, wisselbeker met als blijvend aandenken een medaille. 2. Schaakclub Groesbeek 3. Schaakclub Cuyk Na een korte pauze werd met de eerste van de 7 snelschaakmatches begonnen. Iedere match bevatte een verrassingselement en wel als volgt: le match normaal snelschaak 7Vr min. op klok; 2e match tijdelijk G Paard uit het spel; 3e match alle pionnen twee rijen vooruit; 4e paar den en lopers verwisseld; 5e 2 zet ten per speler achtereen; 6e bepaal de pionnenstelling; 7e 1 pion en 1 stuk minder naar keuze van tegen stander. Gezien het enthousiasme en de vrolijkheid die er tijdens deze spelen heerste mag er gesproken worden van een zeer geslaagde avond. De einduitslag was als volgt: 1. Groesbeek 7 pnt. 2. Venray 6 pnt. 5 topscoorders met elk 7 punten uit 7 partijen. Het welslagen van deze avond was vooral te danken aan het geweldige werk van de heer W. Frederiks, als wedstrijdleider, met de hulp van de heer Kruisinga verzet heeft. Door het accurate werk van J. Cuppen was het steeds mogelijk de tussen standen direct bekend te maken. Na het einde van de wedstrijden was er nog een gezellig samenzijn. De deelnemende schakers kwamen uit Groesbeek, Gennep, Boxmeer, Cuyk, Vianen, Siebengewald, Wy- chen en Venray. JekaD.A.R. 0—12 Reeds in de eerste competitiewed strijd toonde D.A.R. duidelijk aan uit het slagvaardige hout gesneden te zijn. Direct in de openings-innings moest de JEKA coach een nieuwe werper de heuvel opsturen om een debacle te voorkomen, maar ook de ze wist het D.A.R.-slagveld niet af te stoppen. Vooral H. de Römph en W. v. d. Munckhof bleken een doorlopend gevaar voor de verdediging van JEKA. Zes maal dreunden ze de bal tussen en over de radeloze tegen standers. Ook H. Janssen, B. Barents en W. Dommeck sloegen doorlopend diepe bressen in de fielders-linie. Bovendien behaalde werper H. de Römph dit seizoen zijn derde no-run zege, waarbij hij uitstekend gesteund werd door W. Dommeck, die als achtervanger dit seizoien naar grote hoogte blijkt te gaan groeien. In tegenstelling tot wat aangekon digd was, speelt D.A.R. niet zondag, maar a.s. zaterdag tegen de gevaar lijke „Cubs" uit Oss, die D.A.F. in de eerste wedstrijd met 96 be dwongen. Het belooft een van de moeilijk ste wedstrijden van deze competitie voor D.A.R. te worden. De wedstrijd begint om 13.30 uur aan de Leunseweg, waarvoor alle spelers om 12.30 uur aanwezig moe ten zijn voor een grondige warming- up. TENNISCLUB VENRAY Ondanks al het enthousiasme en strijdlust kon de Venrayse jeugd niet aan een 2—2 gelijke stand tegen VTC (Venlo) ontkomen. Reeds in de enkelspelen kwamen we op een 11 stand. Marc Termote won in 3 sets van K. van der Grinten 6-4 3-6 3-6. Catherine Goumans moest zich na zeer zware strijd toch gewonnen geven in de wedstrijd tegen G. Gub- bels, 6—4 6—8 6—1. De dubbelspelen leverden even eens voor beide partijen een winst punt: K. van der Grinten-M. Bru- nink Hans Oudenhoven-Noud Bekkers: 2-6 3-6. M. Berger-G. Gub- bels Sonja Baal-Marianne Kre- mer: 6-2 6-4. De senioren waren in Tegelen te gast en we zijn op het beter pad met een 53 nederlaag. De dames- enkelspelen van Mej. N. Nieuwen- huyse en Mej. T. Janssen waren 2 punten in ons voordeel. In de dames- dubbel werd ons laatste punt ge scoord, eveneens door de dames Nieuwenhuyse en Janssen. De wedstrijden van de heren en de mixed spelen brachten de eind stand op 53. As. zondag is de jeugd vrij; de se nioren zullen naar de Maascentrale in Buggenhem gaan voor een twee de ontmoeting met dit team. SCHOOLBUS Uw verslagen van de bijeenkoms ten van Venrays gemeentebestuur met de bewoners van de kerkdorpen is van verschillende vrij ver van de kom gelegen en van openbaar ver voer verstoken zijnde dorpen ge vraagd naar een schoolbus. Het blijkt dat jongelui die in Venray de LTS of middelbaar on derwijs volgen en dat aantal groeit ieder jaar vooral 's win ters en met slecht weer graag ge bruik zouden maken van eenzelfde mogelijkheid als b.v. de leerlingen van de B.L.O. hebben, namelijk een schoolbus Heb ik het goed gezien dan waren hier nog al enige moeilijkheden om te overwinnen. Punt 1 is bijv. hoe veel leerlingen precies en uit welke plaatsen gebruik zouden willen ma ken van een dergelijke bus. Punt 2 is dat dit niet op de eerste plaats een gemeentelijke aangelegenheid is, doch van de verschillende school besturen. Schoolbesturen, die min stens begin- en slottijden van het lesprogramma op elkaar af moeten stemmen, wil een optimaal gebruik gemaakt worden van genoemde bus. Punt 3 is de vraag of men met de bus voor de BLO andere schoolgaan de jeugd mee kan nemen. Deze bus wordt namelijk gesubsidieerd en men kan van „hogerhand" dus op verschillende gronden eisen dat de ze bus alleen gebruikt wordt voor het vervoer van BLO kinderen. Punt 4 is of dan andere bus ondernemingen bereid zijn om een dergelijke bus te gaan exploiteren. Al deze moeilijkheden kunnen overwonnen worden. Ik wil daarbij graag wijzen op wat de rayoncom missie van het Samenlevings- opbouworgaan op de Maasdorpen wist te bereiken. Die heeft met en kele mensen dit probleem, wat ook daar speelde, aangepakt en dank zij medewerking van schoolbesturen in betrekkelijk korte tijd op kunnen lossen. Ik schrijf dit omdat naar mijn mening Venray met zijn unie ke opleidingsmogelijkheden voor de gehele streek niet mag achterblijven ook deze service te gaan bieden aan de tientallen kinderen, die nu inder daad door weer en wind de tocht naar Venray moeten maken, om niet te spreken over andere gevaren. Het mag toch feitelijk niet voorkomen dat een vader uit de Vredepeel zijn dochter op kostschool moet doen, omdat hij ze terecht liever niet 's avonds langs de Merselose bossen naar de Vredepeel laat fietsen of brommen Misschien dat m(en eens bij ge noemde rayon-commissie te biechten kan gaan, als de gezamenlijke schoolbesturen hier zelf geen oplos sing voor kunnen vinden. Met dank. S. H. Geachte redaktie. Min of meer gestimuleerd door het ingezonden stuk van M. G. in Uw blad van 25-4-1969 heb ik me als bewoonster van plan-Veltum een en ander afgevraagd omtrent de leef baarheid van deze nieuwe wijk. Wat me opviel, toen ik hier kwam wonen was, dat er straten waren en dat die voldoende parkeergelegen heid zouden bieden. Tot mijn grote verbazing moest ik een maand later constateren dat er een groenstrook aangelegd werd. Aan de andere zij de zou voldoende parkeergelegen heid zijnindien er schuine in- steekhavens geprojecteerd waren. Nu is het zo: Autobezitter zie maar dat je je wagen kwijt wordt. Staan aan weerszijden van de straat auto's geparkeerd, zie er dan maar als chauffeur tussendoor te laveren. De meeste woningen zijn nu be woond, waarvan de eerste al een half jaar. Het wachten op een win kel, eventueel noodwinkel, waar de meest noodzakelijke artikelen ge kocht kunnen worden. Er komt in Veltum een gemeen schapshuis, ja zeker. Welk lid van Veltums gemeenschap is hierbij be trokken geweest? Willen we eigen lijk wel zo'n huis, of iets heel an ders? Mensen, daar hoeven we ons nu niet meer druk over te maken, het wordt allemaal voor ons gere geld. Misschien hadden we ons er nu wel eens druk over gemaakt. Het was dan in ieder geval een huis van onze gemeenschap geworden. In het boven vermeld artikel van M. G. wordt m.i. terecht gesteld dat te weinig werk van Venrays beeld houwers in Venray te vinden is. Vlakbij Veltums kapelletje komt echter een beeld, wel met een drie jarige historie, ontworpen voor het plein van de schouwburg. Was het te goed voor de schouwburg, zoals deze nu door Venrays gemeenschap gebruikt wordtof was het te goed voor de ingewalste kiezel op het plein voor de schouwburg. Het zinvolle verband tussen uitdrukking van het beeld en de huidige plaats is mij dan ook niet duidelijk, het zal echter de recreativiteit van Veltum verhogen. J. P.-M. Dinsdag waren de zusters van Je rusalem de gastvrouwen voor de leden van de Geschied- en Oud heidkundige Kring Venray, voor wie de toekomstige archivaris van Gel- dem, de heer Gregor Hövelmann 'n lezing hield. In deze uiteraard in het Duits ge houden causerie, wees hij er op dat het klooster tussen Siebengewald en Goch, op de Gaesdonck in 1406 is opgericht, ongeveer in dezelfde tijd als in Venray enkele dames als Zus ters gaan samenleven in Jerusalem (1422). Beide kloosters danken hun be staan aan de toenmalige religieuse vernieuwingsbeweging, die in de 14e eeuw in de Nederlanden zijn oor sprong had en invloed had in heel Europa. Geert Grote was de grond vester, de vader van deze „bewe ging". Hij had reeds in 1374 in De venter het eerste tehuis van de Zus ter van het gemene leven" geopend; tegelijkertijd had hij ook voor man nen een dergelijk tehuis opgericht. Geert Grote verloor zich niet in theologische disputen, maar was voorstander van een praktische vroomheid. Zijn volgelingen moesten door handvaardigheid als kopiëren van boeken, les geven e.d. hun kost zien te verdienen en in him gewone dagelijkse leven Christus proberen na te volgen in leven en lijden. Deze Devotio moderna sloeg ook aan bij sommige kloosterorden en zo ont stond bij de Augustijnen een, men kan haast zeggen, afzonderlijke af deling bekend als de congregatie van Windesheim, genoemd naar het klooster Windesheim bij Zwolle dat in 1387 gesticht werd en waar deze monnikken zich als volgelingen van Geert Grote toelegden op genoemde praktische vroomheid. Het Gaesdonckse klooster bij Goch hoorde als het ware onder Windes heim en had daar zeer nauwe kon takten mee. De priesters van dit klooster stamden voor een deel uit deze streek, voor een ander deel uit het gebied, wat we thans als Neder land kennen. Ze hadden o.m. be kendheid door de vele en grote boeken, die zij kopieerden Het Venrayse klooster Jerusalem stond, zoals reeds gezegd, onder in vloed van Devotio moderna en de eerste rektoren tot 1529 kwamen dan ook uit Deventer. Aanvankelijk had men geen kloosterregels tot men in 1464 besluit de regels aan te nemen, die o.m. de Augustijnen in Windes heim volgen. Hoewel daardoor dus een bepaalde band tussen Jerusalem ien de Gaesdonck was ontstaan, ble ven de rectoren van het klooster aanvankelijk uit Deventer komen. O.m. Dire van Herxen uit Zwolle, een in die dagen zeer bekend schrij ver. I nl529 nemen dan de Kruis heren van St. Agatha het rectoren- schap op zich, terwijl van 1674 de Augustijnen dit ambt waarnemen. En bij deze laatste zijn er twee uit Gaesdonck. Van ,1690 tot 1694 was dat de Augustijner monnik Ludovi- cus Sonnemans, uit 's Hertogenbosch afkomstig, die hier stierf en begra ven is. De tweede was de uit Goch geboortige Anton ius Saedt die van 1789 tot de opheffing van het Ven rayse klooster hier rector was. In het Gaesdoncks klooster vindt men in de archieven nog hoe in 1793 werden ingeschreven in de daar be staande Mater Dolorosa Gebets- Een groepje enthousiastelingen, gegrepen door de wielersport, die geleidelijk ook het platteland begint te veroveren, hebben botje bij botje gelegd: een heuse wielerronde voor Overloon, elk jaar opnieuw! Aldus wil dit groepje wat leven in de brouwerij van Overloon bren gen, dat de laatste tijd, ronduit ge zegd, saai geworden is. Het kersverse wielercomité kan inhaken op de nationale en inter nationale bekendheid van Overloon. Het comité maakt hiervan dankbaar gebruik en geeft hiermede tevens te kennen verder te durven kijken dan het eigen straatje lang is. De eerste wielerronde van Over loon zal plaats hebben op 25 mei d.i. op eerste Pinksterdag. Een mooi parcours is uitgezet. Wat er a an ervaring ontbreekt alles moet geleerd worden wordt aan gevuld door de R. en T.-club Wil- helmina uit Eindhoven. Het Wielercomité schiet meteen in de roos! Meer dan 200 renners schreven tot heden in! Voor de win naars van de amateurs wacht de prachtige 'Overloon-Museum-bokaal' en voor de strijdlustigste renner is een beker beschikbaar gesteld door niemand minder dan de Koning der Zesdaagsen, Peter Post! De vraag, is nu: wat zal de eigen wielrenner doen: Peter Borghs! In de klassieker van Philippine in Zee land werd hij 9e en in de ronde van Vlijmen was hij 12e. Diverse streekrenners hebben al ingeschreven. jeugdsociëteit hoenderstraat 10 tel. 3293 zaterdag: ANTHONY CRERAR uit Schotland gemeinschaft de in Jerusalem leven de zusters. Dat waren er toen 27, waaronder met bekende namen als Rutten, van Veggelt, Fonck, Schee pers, Vermeulen, Derks en Hensen.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 5