Daadwerkelijke hulp aan Venrays chronische zieken 30.000 mensen in Venrays schouwburg Uit Peel en Maas PULS PULS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PWJS VER ^WARTAAL C/ 2.— Tbu'ite^Wnray^Zaj Reserves in de strijd gegooid Zaterdag krijgt U bij aankoop van een droogkap (39,75) een statief van 19.75 voor VRIJDAG 9 MEI 1969 No. 19 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT Wie maandag aan de Maas was, heeft daar de machtige Rode Kruis-boot Henri Dunant voorbü zien varen, op zyn zoveelste cruise door Nederlands wateren. Op die boot waren tussen de tal rijke zieken twee mensen uit Ysselsteyn, die nu eindelijk eens hun ziekenkamer vijf heerlijke dagen konden verlaten en via deze boot weer eens even midden in het leven gezet en gebracht werden. Het leven, waaraan ze anders zo weinig deel meer hebben. We realiseren ons, met ons 25.000 Venrayers bij elkaar, maar zo weinig dat tussen ons leven zo'n 160 chro nische zieken. Mensen, voor wie het hele leven gewordjen is, de 4 muren van hun ziekenkamer. Soms liggen ze aan de raam en kunnen zo nog wat over de straat of de weg kij ken. De toevallige passant denkt dan: och ja, die „ligt" ook nog al tijdmaar is dat twee minuten daarna weer vergeten. Het leven van iedere dag eist zijn belangstel ling weer op en vergeten is het leed en de eenzaamheid van die zieke, voor wie het leven van iedere dag, de stoel en het bed is, waaraan zij soms al jaren en japen gekluisterd zijn WELFARE-WERK I Dat het ook anders kan, bewijzen een veertigtal Venrayse dames, die een middag in de week er op uit trekken om juist eens met deze men sen kontakt op te nemen. Veertig huisvrouwèn, die naast hun huishou den nog een middag vrij maken voor een zieke mens, hier of daar in een kamer, hier of daar in bed of stoel. Het zijn de dames van de Welfare- dienst van het Rode Kruis afd. Ven- ray, die ontzettend veel en goed werk doen juist voor deze zieken. Want hoe gaat dat dikwijls. Een zie ke mens krijgt bezoek van familie, buren, vrienden en bekenden. Maar als dat lang duurt, als die ziekte on geneeslijk schijnt, dan zakt dat langzaam af, dat bezoek, en uitein delijk zijn het nog de huisgenoten, voor wie zulk een zieke ook dik wijls nog een grote last is. Ze ver eenzamen En dan komen daar mensen, met een opbeurend en sterkend woord, die doodgewoon een praatje maken, troosten waar nodig is, helpen waar ze kunnen. Die hulp bestaat dan veelal uit het stimuleren om aktief en creatief bezig te blijven, om zo zelf mee te werken het lijden te ver zachten en het te vergeten Voor die zieken gaat dan soms een heel nieuwe wereld open. Ze gaan aan het haken of breien, ze maken mozaik-werk, schilderen, werken met pitriet, maken kettin gen, kortom zijn aktief bezig, komen daardoor in een heel andere stem ming en naarmate ze er meer han digheid in krijgen, naarmate ze „het" beter kunnen, naarmate stijgt ook hun zelfvertrouwen, het weten dat ze nog wat kunnen, het weten dat ze weer mee tellen We hebben reeds vroeger in en kele reportages kunnen laten zien, hoe belangrijk dit werk is, hoe goed dit werk is MEDEWERKSTERS GEVRAAGD Het Rode Kruis afd. Venray is volop bezig met een centrale zieken- administratie. Hoewel ze dank zij de artsen al veel adressen weet van chronisch zieken en hulpbehoevende bejaarden is het natuurlijk altijd mogelijk dat er namen vergeten worden. Van huisgenoten zou ze daarom graag opgave hebben via de secretaris de heer v. d. Roest, Hen- seniusplein la, telefoon 2565. Ooi al met het oog op de dagtrip die deze afdeling op 20 mei a.s. met de Maurits-boot gaat organiseren vanuit Wanssum, speciaal voor Ven rays langdurige zieken. Wellicht dat van deze thans nog onbekenden dan nog iemand mee kan Maar uit die zieken-administratie is wel duidelijk gebleken dat in fei te 40 welfare-werksters te weinig is. Het Rode Kruis doet daarom een dringend beroep op Venrayse dames die tijd ter beschikking hebben zich op te geven voor dit prachtige werk. Zo gauw men een 15 tal dames bij een heeft zal dan speciaal een cur sus voor hen gegeven worden, waar op ze wat te horen krijgen over de verschillende technieken, die zieken kunnen gebruiken en iets geleerd wordt om met deze mensen om te kunnen gaan. Mevr. Burgman, Beekweg 44, tel. 1830 of genoemde secretaris zullen graag de namen noteren van dames, die zich hiervoor willen inzetten. Voor zover het nog nodig is, zij gaarne meegedeeld dat het benodig de materiaal de zieken gratis door Welfare beschikbaar wordt gesteld. Sids anderhalf jaar heeft Welfare daarvoor een magazijn op St. Jozef. Verder hebben de dames eens in de maand een kontaktmiddag, waarop zij hun onderlinge ervaringen uit wisselen EEN ANDERE WIJZE Niet iedereen zal tijd en gelegen heid hebben om zich zo daadwerke lijk in te zetten voor zijn zieke even mens. Maar die kan op andere wij ze dit werk steunen. Op de eerste plaats kosten de verschillende ma terialen, die gebruikt worden en gratis ter beschikking worden ge steld, geld. Veel geld soms. En geld is iets waar het Rode Kruis een chronisch gebrek aan heeft. Op de tweede plaats is het resultaat van die aktiviteiten dat er een flinke hoop goede gebruiksvoorwerpen via dit welfare-wrek ter beschikking komt. Dat zal men ervaren als in de Rode Kruis-week van 26 mei tot 8 juni a.s. ergens in de kom een ten toonstelling of een etalage komt van dit Welfare-materiaal. Misschien dat dan degenen, die nu niet kunnen helpen, iets. extra's doen, door eens wat te kopen, door eens te gaan kij ken wat onder onze zieke gemaakt wordt en gedaan wordt. Ook dat is een daadwerkelijke inzet om Ven rays chronische zieken, mijn en Uw evenmens, te helpen. Met een laatste - wederom uitverkochte - voorstelling door toneelgroep Het Centrum, is Venrays 3e schouw burgseizoen ten einde gegaan. In een - voor Venray won derlijk - samenspel tussen publiek en toneelgroep, heeft men de moord op de pianiste opgehelderd en heeft men het spel Piet Römer, Ans Hasekamp e.a. kunnen bewonde ren mien de zaal tegen een zéér fiks be drag moeten huren. Dat zijn dus twee vliegen in één klap. Het is te hopen, dat er meer van dit soort programma's zullen komen, want dan wordt de keuze steeds gro ter naast de vijf series die het ko mende seizoen worden aangeboden. van 10 mei 1919 De vredesvoorwaarden. De wereld kent thans de voorwaarden waarop de Duitschers vrede kunnen krijgen. Bij stukjes en beetjes wist men al reeds de voornaamste bepalingen der vredesvoorwaarden, welke in zijn geheel een dik boekdeel vor men. Woensdagmiddag 3 uur heeft Cle- menceau in het Trianonpaleis te Versailles de historische zitting ge opend, en hem, den Tijger, viel de genoegdoening te beurt den Duit schers de voorwaarden te overhan digen. Men wist dat ze hard en zwaar zouden zijn, maar zoo ver nederend en zoo hard had men toch niet kunnen denken. De kolenmijnen in het Saargebied komen in vollen eigendom aan Frankrijk en de macht van Frank rijk wordt hier overheerschend. El- zas-Lotharingen komt geheel aan Frankrijk terug met de grenzjen als vóór 1871. In het Oosten moet Duitschland het grootste deel van Opper-Silezië, Posen en de provin cie West-Pruissen aan de Polen af staan. Dantzig en het omliggend dis trict wordt een „vrijstaat Dantzig" onder waarborg van den Volkeren bond. Ook Noord Sleeswijk zal aan Duitschland ontvallen. Verder wor den Duitschland al zijn overzeersche bezittingen ontnomen. Zal Duitschland dezen onteeren den vrede aannemen? RECORDS Het derde seizoen zit er op en zo wel directie als publiek mogen er met genoegen op terug zien. Het aantal abonnementen steeg tot een recordhoogte, namelijk 1626 en de zaalbezetting die in de eerste twee jaren 95 procent bedroeg liep door het bijplaatsen van een reserve rij in de zaal en op het balcon op tot 100.15 procent. Dat gold praktisch voor alle series, behalve de muziek serie, die automatisch niet ieder een is muziekkenner iets mindere belangstelling had. Maar overigens was iedere voorstelling meer dan vol. Een record in Nederland, ter wijl een tweede record er tegenover staat. Het exploitatietekort is name lijk het kleinste van geheel Neder land. Het totaal aantal bezoekers is ook al een record, want met het cama- valsgebeuren meegerekend, waarin het cultureel centrum in de schouw burg een steeds grotere rol gaat spelen, schat men dat in het voor bije seizoen ongeveer 30.000 mensen Venrays Beejekurf bezocht hebben. HOOGTEPUNTEN Er waren dit jaar opmerkelijke hoogtepunten, die de schouwburg het aanzien gegeven hebben van écht theater. We denken aan de on vergetelijke operavoorstelling door de Mozart Oper uit Salzburg. Een dergelijke voorstelling in eigen plaats te kunnen zien onderstreept „het bezit" van onze schouwburg. Eveneens uit Wenen kwam de overweldigende Shakespeare voor stelling „Midzomemachtsdroom". Iedereen die deze voorstelling gezien heeft, heeft inderdaad iets meege maakt dat uniek genoemd mag wor den. We denken aan de sfeervolle operette uit München, waarin Hanne Wieder zich als een topster aan het Venrayse publiek toonde. De Nederlandse musical „Ja ik wil" was een avond amusement zo als velen die zouden moeten kunnen ervaren. Het Russische programma zorgde voor ongekende ovaties en 'n applaus van 20 minuten. „Er zit een haar in mijn soep" was een voorbeeld van toneel voor de grote massa. Die avond was één grote schaterlach. Denken we dan verder aan het daverende succes van Fons Jansen en aan die vele andere avonden die naar gelang de eigen smaak, allen uitgroeiden tot succes sen, dan mag gesteld worden, dat de programma-keuze van het afgelopen seizoen een goede greep was, waar door het Venrayse publiek nagenoeg alles kon zien wat steden als Am sterdam, Maastricht, Nijmegen, Rot terdam, Tilburg etc. te bieden heb ben. JEUGD GELUKKIG VOORAAN Tevens waren alle speciale mid dagvoorstellingen voor de ieugd uit verkocht. Het aantal jeugdvoorstel lingen wordt het komende seizoen met 50 procent opgevoerd en reeds NU, zijn al die middagvoorstellingen voor het nieuwe seizoen uitverkocht. Men mag stellen, dat geen enkele school uit de omgeving verstek laat gaan. Men hoopt nu nog, dat de hoogste klassen van de lagere scho len ook nog eens over de brug ko men, zoals dat overal elders wel het geval is. TE DUUR? Bij al dit succes kan en mag niet verheeld worden dat al is het dan het laagste in Nederland een deel der kosten niet gedekt is en dus uit de gemeentelijke kas of kassen (want men hoopt ook de buurt- gemeenten er bij te betrekken) moet komen. En er zijn nog altijd men sen die zich afvragen: „Moet dat nu Ook zij moeten bedenken, dat juist door het cultureel centrum met de schouwburg, Venray meer en meer leefbaar wordt. Nieuwe inwo ners van onze plaats die van elders komen, stellen eisen, terwijl ook de eigen bevolking dingen wil hebben, die elders wel te vinden zijn. niet weg te denken in een plaats die vooruit wil. Ook het cultureel centrum en de schouwburg vormlen in deze een be langrijk onderdeel. De grote belang stelling toont duidelijk de behoefte aan. Maar nog belangrijker in deze is het visitekaartje, dat de schouw burg voor Venray naar buiten uit betekent. Sinds het cultureel cen trum functioneert spreekt men in heel Limburg en ook in de rest van Nederland over Venray als stad, waar het aangenaam leven is en waar men de goede dingen van het leven kan genieten. Met Maastricht, Heerlen, Sittard en Venlo treedt Venray steeds meer naar buiten op, als een van de leidende plaatsen van Limburg en deze regelmatige herhaling is een public relation voor Venray van de eerste orde. NIEUW PROGRAMMA Ook in de toekomst zal men op deze weg voort dienen te gaan. Het aantal congressen en belangrijke vergaderingen zal moeten toenemen om de goede naam die Venray mo menteel geniet, nog meer in de be langstelling te krijgen. Aan de schouwburgprogramma's zal het ook het kom'ende seizoen niet liggen, want die zijn van hetzelfde gehalte dan het afgelopen seizoen. Op het nieuwe programma komen wij binnenkort uitvoerig terug om dat dat weer een hoofdstuk apart is. Intussen blijkt ook de belangstel ling voor programma's die buiten 't jaarprogramma van de schouwburg staan, groot te zijn. Gert en Hermien komen namelijk op 4 juni voor de 8e maal naar Venray. Er zijn mensen, die hiervoor hun neus optrekken, maar het is toch maar een feit, dat daarmee 4500 mensen de schouw burg bezocht hebben, die er anders misschien niet heen zouden zijn ge gaan. Bovendien is het voor de schouwburg financieel bijzonder aantrekkelijk, omdat Gert en Her- Voor de kinderen van Biafra en de Palestijnse vluchtelingen. Den Haag, Nationaal Bureau Pauselijke Missiewerken. Tot de laatste centime de jaarkas van 1968 opmaken, luidt een voorstel op de laatste algemene vergadering te Parijs van het internationaal Pauselijk Missiewerk van de Kinderen. Het voor stel wordt aanvaard. Er is nog. f 62.350,in kas. Het is de gebruikelijke reserve voor onverwachte noden die zich' aanmelden in de tijd tot de volgende bijeen komst Maar de vergadering is van mening dat er geen kwader dagen zullen aanbreken dan de kinderen van Biafra en van de Palestijnse vluchtelingen reeds doormaken. „En daarom tot de laatste centime!", knikken de afgevaardigden uit Europa en Amerika instemmend. Het bedrag wordt verdeeld in f 36.250,voor Biafra en f 26.100,voor de vluchtelingen in het Midden-Oosten. Deze noodgebieden kregen naast deze bedragen reeds hun normale subsidies toegewezen. Voor West- en Oost-Nigeria was dat in 1968 ruim f 450.000,Voor het Midden-Oosten f 225.000, Zo verliep de zinvolle bestemming van ruim zeven ton. Het Pauselijk Missiewerk van de Kinderen is werkzaam in 42 landen. Het hoofd bureau is te Parijs gevestigd, vanwaar jaarlijks zo'n 21 miljoen gulden wordt gedistribueerd voor leniging van acute noden, maar ook voor opbouwend werk dat op langere termijn aan de opgroeiende jeugd ten goede komt. Hieronder zijn allerhand kleine projecten op het terrein van de gezondheidszorg en onderwijs die door missionarissen ter hand worden genomen omdat de uitwerking van een algemene planning nog ontbreekt. Tevens gaan aanzienlijke bedragen naar insti tuten voor doven, stommen, melaatsen en andere minderbedeelden in de landen waar de regeringszorg zich nog niet tot hen kan uitstrekken. Nederland houdt op woensdag 14 mei, daags voor Hemelvaart, zijn Wereldmissie dag van de kinderen. Het motto luidt: Leef mee, deel mee. Allen die tot het welslagen van deze dag kunnen bijdragen, vragen wij om hun welwillende medewerking. Allereerst de ouders van onze kinderen. Mede van hen hangt af hoe wélgevuld het bekende spaarzakje zal zijn. De kinderen van Neder land ontdekken langs deze actie een stuk van de wereld, hun toekomstige, gemeenschappelijke wereld. En de kinderen die op de normale subsidies wachten en misschien de hand uitsteken naar de laatste reserves, zijn ermee gebaat Woensdag, 14 mei, Wereldmissiedag van de Kinderen. Nationaal Bureau, Laan Copes van Cattenburch 127, Den Haag. Tel. 070-112343. Giro 87Z5, P.M.K., Den Haag. Het is met harwjen en voeten over geleverd aan de overwinnaars, met de wapenen kan het zich niet meer verzetten. Hoe hard de voorwaar den ook mogen wezen, zal het Duit- sche volk zich wel in het onvermij delijke moeten schikken. Hiertoe horen sportvelden, zwem baden, recreatiemogelijkheden, plantsoenen speelterreinen etc. etc. Al deze voorzieningen die het leven moeten veraangenamen kosten geld, veel geld. Economisch gezien staat daar weinig tegenover, maar ze zijn (ALLEEN GELDIG OP ONZE KOOPJESDAG) RADIO - T.V. - WASAUTO MATEN - CENTRIFUGES EN ALLE ANDERE ELECTRISCHE HUISHOUDELIJKE APPARA TEN ROERMOND: LAURENTIUS- PLEIN 9 TEL 5351 - HELDEN- PANNINGEN: MARKT39 TEL 1300-VENRAY: LANGSTR.1 TELEFOON 3030

Peel en Maas | 1969 | | pagina 13