liallo! Je moet de wasserij erbij hebben Welvaartsvermeerdering \Vc£&(idigfi\ Politierechter HAN0MAG TRUCK-SERVICE Venray in het weekend Gouden jubileum op Jerusalem Schouwburg Uit Peel en Maas De meest voorkomende ziekte Je merkt het elke week VRIJDAG 25 APRIL 1969 No. 17 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. V»jMT WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050*52 ADVERTENTIEPRIJS 12 d par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL l— (bolton Venray 2-25) toch blijven de mensen ontevreden Het Nederlandse volk is thans meer dan dubbel zo welvarend als omstreeks het begin van deze eeuw. De gehele bevolking heeft in deze welvaartstoeneming gedeeld, al is het wel zeker dat dit met voor alle groepen in even sterke mate het geval is geweest. Wel vaart is de mate waarin de mens aan zijn behoeften kan voldoen. De verhouding tussen zijn behoeften en zijn middelen bepaalt vcor de mens hoe groot zijn welvaart is. Aan de behoeften is een benedengrens, evenwel geen bovengrens. Hoewel de ene mens meer nodig heeft dan de ander, kan men toch wel stellen dat de behoeften een vcoortdurende groeiende rijsteberg vormen. Som mige mensen klagen dat de welvaart toch niet zo sterk toeneemt, maar in de meeste gevallen is dat niet waar. Een feit is dat bij vele mensen de behoeften sneller groeien dan de middelen en dan schijnt de welvaart kleiner te worden. VRIJE CONSUMPTIE EEN FICTIE Een van de belangrijkste aspecten van de welvaart is dat wij meer kunnen kopen dan voorheeen. Zelfs de bevolkingsgroepen die min of meer achter zijn gebleven bij de welvaart, kunnen zich tegenwoordig meer permitteren dan vijftig jaar geleden. Ook in het gezin van een ongeschoolde arbeider leest men nu een krant, maar in het begin van deze eeuw kon deze uitgave er mees tal niet af. Wij geven tegenwoordig een geringer bedrag aan de primaire levensbehoeften uit en kunnen met ons inkomen nu méér en andere be hoeften dekken dan in het verleden. Wij kunnen meer geschakeerd en vaak ook luxueuzer kopen. Ook voor een man met een heel gewoon sala ris is bijvoorbeeld een kostuum van 350,niet meer onbereikbaar. Wat b« een analyse van de wel vaartsontwikkeling op langere ter mijn o.m. opvalt is het feit, dat er een duidelijke structuurverande ring in het uitgavenpatroon van arbeiders en beambten is opgetre den. Er is sprake van een ver schuiving van de premaire beste dingscategorieën (voeding, huur, kleding, schoeisel) naar de secun daire sectoren va beschaving, ont spanning en sociale zekerheid. Omstreeks 1900 besteedde het ge middelde arbeidersgezin de helft van zijn inkomen aan'voedsel. Aan „culturele uitgaven" werd nog geen 8 procent besteed, nu 30 a 40 procent. De uitgavengroep „wo ninginrichting en huistraad", die destijds niet meer dan lVs°/o van het budget vroeg, steeg tot plm. 8°/o in de naoorlogse jaren. VEEL BESTEDINGSCATEGORIEëN Na 1950 zijn in ons land de lonen sterk gestegen. Toch kwam maar een deel van deze inkomstenstijging vrij voor de „vrije consumptie". On geveer 38°/o van de inkomstenstijging was nodig om de prijsstijgingen op te vangen, plm. 28 pet. ging op aan belastingprogressie en uitbreiding der sociale verzekeringen, zodat on geveer 40 procent overbleef voor de „vrije" besteedbare middelen. WIJ hebben Fabeltjesland-gordijnstof* bedrukt met vele vrolijke vriendjes uit Fabeltjesland! Fondkleuren oranje, goud en groen. Slechts 6,95 per meter B0NTEK0ESTR. VENRAY EINDSTRMT TELEF. M7I een twaalfkleuren Deze netto-inkomstenvermeerde ring kwam niet aan enkele, doch aan vele bestedingscategorieën ten goe de. Als de welvaart toeneemt, wordt het overige geld verdeeld over een hele reeks bestedingscategorieën, zij het niet in evenredige mate. De reis bureaus profiteren meer van de wel vaart dan de stroopfabrikanten, om maar eens een voorbeeld te noemen. Bestedingscategorieën, die door de welvaart het meest worden gestimu leerd, zijn het verkeer (auto), de ont spanning (televisie, grammofoon, bandrecorder) en recreatie (vakan ties). IJdelheid is een der meest mar kante menselijke trekken en in een tijd van toenemende welvaart wordt een deel der gezinsuitgaven besteed om de persoonlijke status meer aan zien te geven. Men besteedt meer geld aan kleding, in de zorg voor het uiterlijk en komt vaker in de schouwburg. Hierbij bootst men vaak bevolkingsgroepen na die hoger staan genoteerd op de maatschappe lijke ladder. De arbeiders laten zich in hun consumptieve emancipatie leiden door de levensstijl van de middenstand en omgekeerd neemt de middenstand gaarne iets over van de maatschappelijke elite. Dat gaat allemaal aardig wat geld kos ten en dat is bepaald niet de laatste reden dat men mensen, wier inko men in korte spanne tijds duidelijk is gestegen, toch regelmatig hoort klagen. KRAMPACHTIG De sociologische achtergronden van de inkomstenbesteding hebben dus duidelijk te maken met allerlei bewuste of onbewuste aspiraties om op te klimmen op de maatschappe lijke ladder. Daarbij doet zich het verschijnsel voor, dat veel mensen willen behoren tot een groep, een klasse, een sociale rang, een „stand", waar zij op grond van hun positieve en-of ontwikkeling eigenlijk niet bij passen. Door verandering van het uitgavenpatroon kan men anderen en zichzelf evenwel de illusie schen ken, dat men wel behoort bij die maatschappelijke groepen waar men tegen op ziet. Het is duidelijk dat hierdoor het bestedingspatroon in sterke mate wordt bevorderd. Veel mensen ge nieten niet ten volle van hun wel vaartstoeneming, omdat zij hun ho gere inkomsten besteden aan uitga ven die ze hoofdzakelijk maken om hun sociale status wat op te vijze len. Deze sterke t en krampachtige ge bondenheid aan externe sociale krachten en machten doet ons be grijpen, dat duizenden mensen on danks hun inkomensvermeerdering toch niet erg gelukkig zijn. Het be grip „vrije consumptie" is daarom in zekere zin een fictie. Vrije con sumptie is er pas waneer de men sen hun geld geheel besteden aan de dingen waar ze echt zin aan hebben of die ze echt nodig hebben. Van vrije consumptie is echter geen sprake, wanneer men een deel van zijn inkomen besteedt aan uitga ven die men aleen doet om bij an dere groepen in de smaak (op op) te vallen. ZWEEFVLIEGER HAD GEEN THERMIEK Zondagmiddag konden de inwo ners van Vierlingsbeek een extra sensatie beleven toen zweefvlieger Teuling, opgestegen van het vlieg veld Aerozweefvliegveld bij Nijme gen en in de kom van Vier lingsbeek een geslaagde noodlanding moest maken in een perceel bouw land aan de Grotestraat. Als de drank is in de man Dit oude spreekwoord blijkt ook in onze moderne tijd nog altijd zijn diepe zin te bewaren. Want dronken mensen mogen dan een extra be- scherm-engel hebben, net als kleine kinderen, soms geven die er ook de brui aan. En dan Dan komt men voor de politie rechter. Klein en zieligwant er wordt een rekening gepresenteerd. Er was vergadering geweest en men dronk een glas. De vergadering liep lekker, was op tijd uit en men dronk na afloop een glas op de goe de afloop. Dat ene glas werden er meer en naarmate de tijd vorderde werd het aantal lege glazen groter en het gezelschap kleiner. Want de een na de ander trok er uit tot on ze man alleen zat voor een hele ta fel glazen. De kastelein kreeg hem eindelijk zo ver dat ook hij naar huis ging. Maar buiten draaide de don kere hemel en de huizen in de schaars verlichte straat, ten teken dat de grens ver overschreden was. Hij schodderde huiswaarts en had de heel stille straat nodig om zich overeind te houden. Toen is het gebeurd dat hij bij een van dit uitzwaaien tegen een show kastje stootte van een plaatselijke electriciën. En dat ding was niet te gen het geweld van de dronken man bestand, want de ruit gaf knappend de geest. Onze man bekeek dat alle maal eens lodderig, zonder veel be grip voor de situatie. En daar voor zijn ogen lag dan met een fraaie bloem een electrisch soheerapparaat. In zijn benevelde hersens kwam de herinnering aan het oude aftandse dingetje, waar hij elke dag zijn ge zicht mee schoon moest krabben en voor hij aanzette voor de volgende AUTOMOBIELBEDRIJF ROM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY zwaai, had hij dat apparaat al te pakken. Zwierende is hij met het nieuwe ding thuis aangekomen, waar zijn vrouw hem nijdig de bed stee in kreeg, zonder behoorlijke tekst en uitleg hoe hij aan dat scheerapparaat kwam. 's Anderdaags is de ontnuchtering en de kater gekomen. Maar van het apparaat kon hij zich niets herinne renHet is op het nachtkastje blijven liggen, tot hij in de loop van de dag hoorde dat er ingebroken was bij de electriciën. Zijn nog moe de hersens zijn toen in paniek ge raakt, want hij begon toen te begrij pen hoe de vork aan de steel of liever de bloem op het scheerappa raat zat Hij dacht slim te zijn en gaf het apparaat aan een oom, die in die tijd jarig was. Deze keek wel op van de plotselinge gulheid van zijn neef, maar schoor zich desniettemin zach ter en beter dan voor zijn verjaar dag. Niet lang echter, want de zo nen van Hermandad slapen niet en wisten dank zij nijverig speuren dat onze man die avond laat en laveloos in de bewuste straat geweest was. Een informatief bezoek bij zijn vrouw had als resultaat dat die in haar argeloosheid het appraat noem de en toen duurde het niet lang of oom was zijn apparaat kwijt en on ze man zat op het politiebureau. Er zijn uitgebreide proces-verbalen van opgemaakt en het resultaat was dat een kleine schuchtere man, zich diep schamend voor de politierechter stond. En die wilde, met de officier, precies alles horen. En zo moest hij voor de gnuivende publieke tribune het verhaal vertellen van zijn uit spattingen op die bewuste avond, van zijn gezwaai en de ramp, die zich daarbij voltrok, van het appa raat en zijn boze vrouw, van zijn pa niek en van zijn oomHet kwam er allemaal stuntelig en hak kelig uit, met diep berouw over de ze stommiteitHet werden 75,- en 1 week voorwaardelijk. Een men kon de zucht van opluchting horen dat de gevangenisdeuren, die in het requisitoir van de officier wagenwijd open gestaan hadden, nu slechts op een kiertje bleven. Maar vast staat, dat de man voor het verenigingsleven verloren is. Nooit en te nimmer gaat hij nog naar een vergadering en waarschijn lijk zal hij zijn baard voortaan laten staan TWEEMAAL BRAND De vrijwillige brandweer moest twee keer uitrukken. De eerste keer voor een begin van schoorsteenbrand bij een boerderij aan de Deumese- weg, de tweede keer voor een door onbekende oorzaak in brand geraak te afval. De eerste keer kwamen de deskundige schoorsteenbrandbestrij ders in aktie, de tweede keer was geen ingrijpen nodig. De rommel kon onder het deskundig oog der brand weerlieden rustig opbranden. TRACTOR OP BEWAAKTE OVERWEG DOOR SNELTREIN GEGREPEN Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur presteerde het de 50-jarige landbou wer J. B. uit Maashees zonder acht te slaan op de rode knipperlichten en het rinkelen van de bel op de met knipperlichten beveiligde over weg te Smakt-Holthees die de komst van de trein aankondigden met zijn tractor over de overweg te rijden. Het achterste gedeelte van de met kunstmest geladen aanhanger van de tractor werd door de sneltrein VenloNijmegen gegrepen en een eind meegesleurd. De bestuurder be kwam geen noemenswaardig letsel, de aanhangwagen en het voorste ge deelte van het treinstel werden zwaar beschadigd, terwijl over het baanvak de kunstmest was ge strooid. Het treinverkeer ondervond veel hinder omdat het treinverkeer over dit enkelspoor van Venray tot Vier lingsbeek met bussen moest worden onderhouden. Na enkele uren was het baanvak weer vrij. Tegen de landbouwer is proces-verbaal opge- maalct. WEER DRIE INBRAKEN OP HET VEULEN Nog steeds is het de rijkspolitie niet gelukt de zwerver aan te hou den, op wiens rekening vermoedelijk een serie inbraken van de afgelopen weken in Veulen kan worden ge boekt. In de nacht van woensdag op don derdag is bij de heer rector inge broken. Een bedrag van 350, wordt vermist, alsmede een gouden ring en horloge, sigaretten en etens waren. In de nabijgelegen boerderij van landbouwer A. Bovee werd even eens ingebroken. Hier bestond de buit. zover men kon nagaan, alleen uit etenswaren. Donderdag werd mededeling ge daan dat ook bij de landbouwer P. J. Cleven een bezoek was gebracht. Hier werden twee portemonnaies vermist met een bedrag van 330,-. Dit is de zesde inbraak op het Veu len binnen 14 dagen. BLIKSCHADE Op de Burg. Weichs de Wenne- straat in Wanssum werden de voor- rangsregels niet in acht genomen toen de bestuurder G. H. uit Venray zijn vrachtauto terug wilde zetten in de berm en daarmede tegen de per sonenauto bestuurd door J. v. V. uit Tegelen botste. Het bleef bij mate riële schade. VENRAYSE MENSEN Zondag j.l. was er feest op Jeru- lem. Zr. Henriëtte Wismans her dacht het feit dat zij 50 jaar geleden haar professie aflegde. Vijftig jaareen hele tijd. Toen Zuster Henriëtte zich meldde als postulante was zij in het klooster geen vreemde. Als meisje deed zij al boodschappen en hielp bij het huis houdelijk werk. Haar vader werkte in de tuinen van Jerusalem en haar zus Marie was Ursuline. In 1919 legde Zr. Henriëtte haar professie af en vijftig jaar lang maakte zij het wel en wee mee van Jerusalem. Haar taak die zij te vervullen kreeg was portierster. Een taak die veel mooie maar ook moeilijke kan ten heeft. Vele jaren lang opende zr. De laatste voorstelling van het schouwburgseizoen dinsdag 29 april toneelserie B brengt een moderne toneelvoorstelling door toeneelgroep CENTRUM. De titel is: „Centrum vermoordt pianiste" met in de hoofdrollen o.a. Piet Römer, Ans Ha- sekamp e.v.a. Centrum vermoordt pianiste is een meespeelthriller. D.w.z. dat geduren de het eerste gedeelte van de avond een situatie voorgespeeld wordt waarin enkele vraagtekens. Daarna is het uw beurt. Samen met de ac teurs wordt in het tweede gedeelte de moord gereconstrueerd en U als toeschouwer kunt Uw steentje daar toe bijdragen. In vele plaatsen werd het een on geëvenaard succes, omdat de toe schouwers dermate opgewonden raakten, dat ze het toneel opholden. En dat mag. Reacties uit de zaal worden eveneens verwacht. Dit is dus toneel moderne stijl, want U wordt volledig in het gebeuren be trokken. Als het publiek meewerkt wordt het ook in Venray een knal avond. Wij adviseren U daarom graag deze laatste voorstelling van het seizoen te gaan zien. van 26 april 1919 De Broodkaart. Naar de „Prov. Gron. Ct." verneemt zal er vrij zeker nog wel een jaar verloo- pen, voordat het brood weer zonder bon verkocht mag worden. Het blad heeft van dit bericht nog geen officiële bevestiging kunnen krijgen, maar de omstandigheid, dat de overeenkomsten met vele beamb ten bij de Rijksgraanverzameling de zer dagen voorloopig met een jaar zijn verlengd, doet vermoeden dat het bericht inderdaad juist is. Donderdag werd alhier voor het eerst sinds 1914 een paarden markt gehouden, de tweede, sinds het instellen waarvan. Ook thans is weer meer dan voldoende gebleken, dat een paardenmarkt hier ruim re den van bestaan heeft. Er waren on geveer 150 paarden en veulens ter markt gebracht. De belangstelling van paardenhouders, tot uit den verren omtrek, was buitengewoon groot. Indien nu de paardenhandel wederom normaal wordt, zal het in den a.s. herfst ook niet aan kooplui ontbreken. Verhoging suikerrantsoen. Naar de Tel. verneemt zal begin Mei het suikerrantsoen worden verhoogd met 1 ons per week en per hoofd en dus gebracht worden op 3ons per week en per hoofd. Tegen de Revolutie. Afdoend middel tegen de revolutie is het vol gende: Alle Roomsch-Katholieke mannen met groot verlof in de Bur gerwacht. Alle Roomsch-Katholieke met kleine verlof bij den buitenge woon Vrijwilligen Landstorm. Zeker is 't dat, wanneer een paar honderd duizend Roomsche mannen met het geweer aan den voet staan, wij ge rust zijn en de Bolsjewiki zonder lust. Aan de grenzen. Men meldt ons van de Oostgrens: De gewoonte wint hier aan de grens al meer en meer veld, om over de grens han delsartikelen te koopen voor de ruimschoots hier aanwezige markbil jetten. Tal van grensbewooners koo pen nu in Duitschland rijwielen zon der banden, piano's, soms zelfs auto's teneinde op deze wijze een goeden koers te krijgen voor het Duitsche bankpapier. Venray, 26 April 1919. Maan dag j.l. hebben nog 59 mannen ge- teekend, als lid van de Burgerwacht, zoodat de afdeeling Oostrum thans 76 leden telt. Na den middag werd al druk geoefend op het mooie ter rein, door den heer W. Loonen daar voor gratis afgestaan HOOFDBESTUUR DUIVENSPORT NAM WIJS BESLUIT Voor de eerste maal in de geschie denis van de duivensport heeft het bestuur van de Zuid Nederlandse Bond O.-Brabant 't besluit genomen om een vlucht af te gelasten. Gezien de abnormale weersomstandigheden vroeg de bond geen duiven in te korven voor de vastgestelde wed vlucht, welke afgelopen weekend vanaf Geldenaken (België) met een inzet van 25.000 duiven zou worden gevlogen. Het hoofdbestuur wilde, gezien de abnormale koude voor de tijd van het jaar, niet de verant woording op zich nemen dat er een rampvlucht zou plaats hebben. Henriëtte de deur met opgewektheid en vriendelijkheid ontelbare malen per dag. Steeds wist zij in haar ont moeting met mensen de juiste toon te vinden. Ongetwijfeld zullen velen haar kennen en haar graag willen felici teren. Deze mogelijkheid bestaat op zondag 4 mei en wel tussen 3 en 5 u. Zondag 20 april was het feest uitslui tend voor famililieleden. De meest voorkomende ziekte is niet, zoals wellicht velen denken, de verkoudheid, maar het tandbederf. Slechts minder dan twee procent van de bevolking blijft er vrij van. Het is een zgn. „beschavingsziekte". De Europese mens van een paar eeuwen geleden, die nota bene veel minder hygiënisch leefde dan wij, had er geen last van. En de zgn. on geciviliseerde volkeren kennen de ziekte nog niet. De Eskimo's van oost-Groenland bleven er vrij van tot het ogenblik dat ze met de Europese beschaving in aanraking kwamen. Die kennis making bezorgde hun behalve onze zachte meelspijzen, die ze bepaald lekker vonden, de nodige kiespijn. Ja, volkomen geruïneerde gebitten. Deze feiten zijn de wetenschaps mensen uiteraard niet ontgaan. Men heeft ontdekt dat etensresten en speciaal de koolhydraten uit onze meelspijzen en suikerprodukten on der inwerking van in onze mond huizende bacteriën gaan gisten. Bij dat gistingsproces ontstaat een zuur, dat het bijna onverslijtbaar harde glazuur van onze tanden en kiezen öantast. ONS SUIKER PER DAG Met deze wetenschap is de propa ganda voor de mondhygiëne begon nen. Een vruchtdragende propagan da voor mond- en tandverzorging. Al is zeker nog geen ideale toestand geschapen, de doorsnee Nederlander weet nu langzamerhand wel hoe be langrijk gebits verzorging is, mede omdat de schooltandverzorging in tal van streken de generatie van dit ogenblik in de jonge jaren de bete kenis ervan heeft bijgebracht. Maar er wordt ook zo enorm ge snoept. De Nederlandse suikercon sumptie is zeker honderd gram per persoon per dag, waarvan dan weer twintig gram voor koekjes, snoepjes en dergelijke zaken gebruikt wordt. En daar deze artikelen gemiddeld niet meer dan vijftig procent suiker bevatten, kunnen we zeggen dat de Nederlander zeker 40 50 gram ver snaperingen per dag gebruikt. GISTING We mogen daarbij veilig aanne men dat het rantsoen van de kinde ren relatief hoger ligt, mede omdat de zoete broodbeleggingen in de eer ste plaats door hen geconsumeerd worden. De schadelijkheid van deze lekker nijen neemt toe, naarmate ze langer in de mond blijven. Ook nadat het snoepje verdwenen is, blijft er tus sen de tanden nog voldoende suiker achter om het gistingsproces te la ten voortgaan. Een belangrijk wapen in de strijd tegen het tandbederf is en blijft de tandenborstel. Op mondreiniging na de maatijden en voor het naar bed gaan, waarbij voedselresten tussen de tanden en kiezen goed wegge- borsteld worden, kan niet genoeg de aandacht worden gevestigd. Als we nu maar na élke maaltijd die tandenborstel in aktie kregen, was ook het geharrewar voor en te gen de toevoeging van fluor aan ons drinkwater ter bestrijding van het tandbederf niet nodig! Maar wie van onze kinderen holt er na het eten spoorslags naar de badkamer om zijn tandenborstel te grijpen? Enepoetst u zelf uw tanden wel na élke maaltijd? WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9