Dl MULDER Overpeinzingen IQicdepeei heeft nog vele wensen geniet meer van uw koffie met Venhculk biscuits, wafels en koekjes! WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN verhuurt boilers (goedkoop heet water) VRIJDAG 4 APRIL 1969 No. 14 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS GROTESTRAATGffiVE POSTBUS*! *YELCZ727 GiRÓ^JMlSM ADVERTENTIEPRIJS 12 el par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL (buitan Vwray 2JS) Leefbaarheiden toekomstTwee levensgrote vraagtekens? die men telkens tegenkomt op de kerkdorpen-tocht en die vooral in de kleinere kernen hoofdthema uitmaken van gesprek. Zo was het ook maandagavond in de natte en donkere Vredepeel, waar zelfs de boeteviering was uitgesteld voor het gesprek met Ven- rays gemeentebestuur Maar ook hier waarschuwde de burgemeester dat niemand in de toekomst kijken kan. Er is sprake van een nieuw groot vrachtvlieg veld in Nederland, een tweede Schiphol. Men weet dat vooral in KLM kringen gedacht wordt aan een groot vliegveld in de Peel, een gedachte, die ook door andere in stanties onderstreept wordt. Wat hiervan terecht zal komen, weet op dit moment niemand, maar het is duidelijk dat als dit in deze contreien gevestigd zal worden, men een heel ander beeld gaat krijgen Daarnaast vroeg zich de burge meester af, of die kleinheid de leef baarheid inderdaad zo ver beperkt, dat men van onleefbaar moet spre ken. Spreker dacht beslist dat zulks niet het geval is. Men heeft door de kleinheid van de kern bepaalde moeilijkheden te overwinnen, maar juist die moeilijkheden zijn soms sterke imoulsfen om op ander terrein tot initiatieven te komen, waar gro tere plaatsen zo'n kern om benijden. Wie ziet wat in de Vredepeel in 20 jaren tot stand is gebracht op allerlei terrein vindt daarin het be wijs van levenskracht en levensdurf en waarom zou die ook in de toe komst niet aanwezig zijn Daarnaast blijven B. en W. alle mogelijkheden tot uitbouw open houden. Men stelt bouwgronden ter beschikking, men doet wat men kan om ook deze kern te laten profiteren van allerlei voorzieningen en men geeft alle steun aan plaatselijke ini tiatieven, die mede de leefbaarheid bepalen En ook hier stelde burgemeester Schols duidelijk dat als er zich geen nieuwe faktoren voordoen, die de groei en de vestiging van andere mensen in deze kleine kern zullen veranderen, Vredepeel die agrarisch kern zal blijven, die het thans is Men weet nu eenmaal en dat is op verschillende gronden ook heel verklaarbaar dat mensen, die niet terwille van hun bedrijf ver het land in moeten wonen, bij voorkeur zich daar zullen vestigen, waar al een bepaalde concentratie is, waar win kels zijn, scholen, kerken, gelegen heid tot ontspanning. Men is er be slist niet met bijv. bossen open te stellen voor villabouwMen zal dan ervaren dat het aantal mensen dat er bij komt vrij gering is en wat erger is geen bijzondere betekenis hebben voor een plaatselijke ge meenschap. Mien is er ook niet met goedkopere bouwgrond ter beschik king te stellen. Afgezien van de vraag of dat mogelijk en rechtvaar dig is, kan dat nooit een dergelijk aantal worden, dat Vredepeel uit groeit tot een kern van 2000-2500 mensen, die minimaal nodig zijn om er een volwaardig dorp van te ma ken GROEI De Rector kon later in zijn dank woord er even op wijzen, dat gezien de cijfers van andere kerkdorpen Vredepeel tevreden kon zijn dat er sinds 1960 12 gezinnen bij gekomen zijn met in totaal 60 personen. Met een dergelijke groei staat Venrays kleinste kern soms boven andere en grote kerkdorpen. En vol goede moed want hij had gehoord dat bungalow- en par ticuliere bouw in Vredepeel volop mogelijk was informeerde hij naar de grondprijzen en hoe lang vergunningen op zich laten wachten. De grondprijzen zullen zo spoedig mogelijk vastgesteld worden en voor vergunningen met premie heeft men ongeveer drie maanden nodig. Men kon hem in gedachten de mouwen op zien stropen Maar goedUit de dan volgen de vragen kon men zich een beeld vormen van de problemen, waarmee men in Vredepeel zit SCHOOLBUS Zo blijken vele kinderen op inter naten te moeten, wanneer ze voort gezet onderwijs willen volgen. Vele ouders vinden het namelijk ondoen lijk hun kinderen per fiets of brom mer naar Venray te sturen, wanneer dat moet door al die bossen Waarom kunnen kinderen van de BLO wel met een bus opgehaald worden, andere kinderen niet Ja, daar wist de burgemeester ook zo een-twee-drie geen antwoord op. Een busverbinding met Vredepeel voor gewoon personenvervoer is een onhaalbare zaak, maar van de an dere kant wilde hii wel eens exacte gegevens hebben over het aantal kinderen dat in Venray wil of gaat studeren en dan in gezamenlijk overleg met de scholen hierop een antwoord zien te vinden WATERAFVOER i in de kern is onvoldoende. Er blij ven voor kerk en gemeenschapshuis hele plassen water staan, zoals die avond wel heel duidelijk te merken was. Dat had B. en W. gezien, die beloofde een redelijke oplossing voor die wateroverlast te zullen zoeken. BEPLANTING LANGS DE WEGEN is bepaald niet iets wat de landbou wers toejuichen. Ook hier was de vraag of men „terwille van de ver keersveiligheid" bomen en struiken niet kon rooien. Maar hier vonden ze drs. Schols tegenover zich, die juist de verkeersveiligheid eens da nig bekeken had. „Als men er geen snelwegen van maakt, doch normaal rijdt.staat geen enkele boom of struik in de wegaldus de bur gervader, die wel gezien had dat verschillende uitritten die men er la ter klandestien bij gemaakt heeft wel met dat probleem te tobben heb ben. Doch dat is eigen schuld. Dan had men overleg moeten plegen, dat alsnog open staat. Wel moet op som mige plaatsen het struikgewas ge dund worden, wat dan ook zal ge beuren. Maar bomen rooien zit er kennelijk niet in, ook zo waar schuwde drs. Schols omdat ze een belangrijke funktie hebben als wind vang. EEN VERBREDING VAN DE MIDDEN-PEELWEG om afslaand verkeer naar de Twist- weg en Vredeweg meer ruimte te geven, zit er ook niet in. Bij be- ho..rlijk voorsorteren en duidelijk aangeven dat men af wil slaan is er ruimte genoeg voor het overige ver keer DE TWISTWEG is inderdaad een verbindingsweg ge worden i.p.v. een normale landbouw- weg. Wagens van 30—35 ton zijn daarop geen zeldzaamheid. De weg is totaal kapot gereden en biedt daarnaast veel te weinig ruimte om te passeren. De weg zal verbreed en verbeterd dienen te worden. Maar een en ander kost 1,5 ton en die heeft de gemeente niet. Men doet pogingen om via Rijkssubsidie hier gelden bij elkaar te krijgen. Al is het water naar de Maas dragen, tot de defintieve verbetering zal de weg voorlopig wat worden opgelapt. De gevaarlijke situatie nabij de school heeft men al gedeeltelijk proberen op te vangen door struiken weg te halen, maar het blijft opletten gebla zen, zowel door de schooljeugd als door de verkeersdeelnemers. GROF HUISVUIL zal in de toekomst waarschijnlijk eenmaal in de maand opgehaald worden. Verder is men zoekende naar een vuilnisterrein, in die zin, dat men desbetreffende plannen aan Ged. Staten heeft voorgelegd (achter de kavel van Bötden). MAAIEN Het verzoek om het plantsoentje nabij het gemeenschapshuis (2.5 are) van gemeentewege te laten maaien, wordt bekeken. Er zitten nogal wat konsekwenies aan, want zo gaat de gemeente hovenier spelen. Maar men zal kijken wat mogelijk is en wat het gaat kosten. SLOTEN De klacht dat de afwateringsslo- ten langs de Twistweg voor 70-80% verstopt zijn en de vraag of de ge meente die niet in orde kon brengen, gaf drs. Schols de kans om met we der-vragen te komenHii gaf toe dat die sloten er niet best uit zien, maar aan de westkant heeft men ze voor bepaalde klandestiene uitritten gewoon dichtgegooid En aan de oostkant heeft men ze voor het gemak maar dichtgeploegd. Al zei hij het niet letterlijk, toch bleek duidelijk dat hij het wel bru taal vond om dan maar tegen de ge meente te zeggen: makien jullie de zaak nu maar weer in orde. Wel was hij bereid aan tafel te gaan en over dit onderhoud te praten, maar dan zal eerst de oude toestand hersteld moeten worden, door diegenen, die hem thans verprutst hebben. Hii stelde nog eens duidelijk dat de gemeente met 500-600 km slo ten beslist zijn handen vol heeft en er geen behoefte aan heeft om nog extra karweitjes als deze op te knappen FOUTEN maken is menselijk, aldus burge meester Schols, die een klacht te horen kreeg dat enkele verzoek schriften nonchalant behandeld zou den zijn. Hij vond het belangrijk en nuttig (doch niet plezierig) dat men sen, die te lang op antwoord wach ten op een verzoekschrift, hierover een klacht indienen. Maar hij ver zocht van de andere kant dan niet de uitdrukking nonchalant te gebrui ken, welk woord hij een aantasting vond van de korps-eer der ambte naren. In beide gevallen zijn de stukken inderdaad onbeantwoord gebleven, maar dat is ten dele ook te wijten aan de meer dan gebrekkige wijze, waarop de ambtenaren soms moeten werken en waar geen ruimte voldoende is om de stukken behoor lijk uit te leggen en af te werken. Dan kunnen fouten als deze ont staan, fouten die men bij verhuizing naar het lyceum in juli a.s. naar het verleden hoopt te verwijzen. WITTE KANTLIJNEN voor de Beekweg komen er niet, omdat ze er al liggen. Dat ze soms overgroeid worden is een zaak van de kantonnier, die hierop gewezen zal worden. Witte kantlijnen langs de Midden Peelweg gaan er komen, alleen hoopt men dat de provincie de weg nog dit jaar over zal nemen, zodat dan die karwei door de pro vincie geklaard wordt BOUWMOGELIJKHEDEN Op de vraag waar in Vredepeel anders dan agrarisch gebouwd kan worden, kwam een kaart op tafel. Daaruit werd duidelijk dat ten noor den van de Johan van Wittenhorst- weg bungalows gebouwd mogen worden en ten westen van de Twist weg kleine, niet agrarische, bedrij ven hun kansen krijgen. PEELKANAAL Heeft men eerst wel eens gefoe terd dat er te veel water door het Defensiekanaal kwam, nu klaagde men dat er geen water meer komt en dat het water wat er in is, brak is, (de vissen gaan er in kapot) en onderdrinkbaar wordt voor het vee. Het blijkt dat in het Deurns ka naal, waardoor het defensiekanaal gevoed wordt, eien dijkdoorbraak is geweest. Men heeft toen voor het gemak het hele spul maar dichtgegooid en het gevolg is dat er geen doorstroming meer komt in het Defensiekauaal en dat zelfs de Loobeek en de ruilverkaveling hiervan de gevolgen zullen onder vinden Venrays gemeentebestuur zat ken nelijk een tikkeltje verslagen te kij ken, toen ze hoorde dat deze situatie al een jaar of wat duurt, dat Deur- ne er schijnbaar geen enkele behoef te aan heeft deze situatie te wijzen en dat Provinciale Waterstaat er schijnbaar ook maar heel weinig aan kan doen En de burgemeester trok zelfs een heel bedenkelijk gezicht toen hij hoorde dat er interprovinciaal over leg noodzakelijk gaat worden. In deze tijd van Europese Eenwording schijnt dat nog altijd een karwei te zijn, waarvoor men eerbiedig zijn petje af moet nemen. Maar het zal Huurprijs per maand vanaf f 4.05 Aansluiting met 12 meter elektrische en 10 meter waterleiding gratis. Levering via PLEM. Vraag folders bij De Mulder, Albionstraat 43, Leunen, telefoon 1503. toch moeten, wil èn de Vredepeel èn het ruilverkavelingsplan Lollebeek uit de penarie komen. Als buiten staander vraag je je wel af, hoe is het in 's hemelsnaam mogelijk En als men toch met de Braban ders moet praten, aldus de vergade ring, dan ook maar eens naar Oploo, want dat vergeet al jaren de strui ken langs de parallelweg van het kanaal te dunnen, met het gevolg dat die weg dichtgroeit Het zal me wel een provinciaal overleg worden SCHOOL De slechte toestand van de school, waarop geattendeerd werd, komt ter sprake bij de bespreking van de scholen-inventarisatie, waar de ge meente mee doende is. Dan zal ook gekeken worden hoe en wat er ge daan moet worden. Maar de aan nemer zal er dan ook nog van ho ren L.O.M. SCHOOL De heer Hertsig, hoofd van de la gere school, wees er op dat het aan tal kinderen met normale intelligen tie, die echter gewoon lager onder wijs door allerlei oorzaken niet kun nen volgen, steeds groter wordt in de gemeente Venray. Hii had zelfs een cijfer van 100 kinderen horen noemen. Aangezien die nergens an ders terecht kunnen dan in Venlo voor het volgen van L.O.M. onder wijs en de daar bestaande school reeds overvol zit, is het de vraag of Venray zelf daarvoor niet moet zor gen. Wethouder Schols bleek hier over al verschillende kontakten te hebben, terwijl St. Jozef na gereed komen van de nieuwe BLO-school wellicht onderdak kan geven aan de L.O.M. school.Men is in ieder geval bij de gemeente attent en men hoopt daar uit onderwijskringen de nodige medewerking te krijgen. DE BIBLIOBUS kwam ook hier weer ter sprake, waarbij men zich allerminst gechar meerd voelde over de wijze waarop de Openbare Leeszaal met een kort briefje een bestaande samenwerking sinds 1 januari voor beëindigd ver klaarde, zonder een woord hoe het allemaal zal gaan worden. Dat kon drs. Schols nog niet precies vertel len, maar de zaak is in onderzoek, waarbij men kennelijk probeert niets van de rijkssubsidie, die thans gegeven worden kwijt te raken. DE JEUGDSOCIETEIT die in Vredepeel is opgericht krijgt subsidie voor de inrichtngskosten, maar of ze in de toekomst verder nog geholpen worden ligt aan de veror dening, die men thans aan het wij zigen is. HERHALINGSOEFENINGEN blijken dikwijls moeilijkheden te geven. Op een desbetreffende vraag bleek dat verzoek om uitstel of ver- schuving gericht moet worden aan het Ministerie van Defensie, die om advies vraagt van de burgemeester. Van dit advies, waarbij drs. Schols al stelde, dat men met heel krachti ge argumenten moet komen, voor hij in de voor betrokkene gunstige zin zou adviseren, moet men zich niet veel voorstellen. De harde praktijk had hem geleerd dat Defensie in zul ke gevallen vreselijk hard kon en soms ook moest zijn. DODE TELEFOON De klacht dat in Vredepeel de te lefoon soms geruime tijd dood is en geen verbinding geeft met de bui tenwereld, zal bij de P.T.T. op het matje gelegd worden WATERLOSSING De waterlossing van de kavelsloten tussen gemeentelijk en particulier eigendom blijkt soms onvoldoende. Gaat men naar waterschaD om de zaak te reinigen, dan zegt die dat de eigenaars het moeten doen. Gaat men dan naar de gemeente, dan wordt men weer verwezen naar wa terschapWat te doen„Aan tafel gaan zitten", aldus de burge meester, „en samen een oplossing zoeken WILDSCHADE is een zaak, die menig Vredepeelse boer verdriet doetMaar het ad vies om maar een flink wat reeën en ander wild naar de hemelse jachtvelden te sturen viel bij burge meester Schols beslist niet in goede aarde. Jachtschade moet betaald worden en als het te erg wordt moet voor afrastering gezorgd worden, was zijn mening. Maar dan zal de gemeente, zo leek ons, over dit cha piter toch wel wat te horen gaan krijgen 1000,— moet men in de Vredepeel voorop betalen, als men zaken wil doen met de PLEM. Dat is dan een stukje on rendabele lasten wegnemen. Maar de vraag is hoe lanig men daar mee doorgaat, want iedere nieuwe bewo ner wordt met dit bedrag geconfron teerd. De burgemeester dacht dat deze maatregel voorlopig wel zou blijven, want ondanks alles is het nog steeds onrendabel OKTOBER HERDENKING Het moet ons van het hart, dat men over de officiële herdenking van de zilveren verjaardag van Ven rays bevrijding in oktober a.s. nog zeer weinig hoortWe kunnen dan alleen maar hopen dat er bin nenskamers hard aan gewerkt wordt. We dachten hieraan, toen we la zen dat Mr. Custers in zijn nieuwe standplaats klaar gemaakt heeft of heeft laten maken, waartoe hij hier schnijbaar geen kans zag, namelijk een zgn. open-dag, waarin alle be woners van Roermond uitgenodigd zijn om maar eens te komen kijken naar al de plannen, die het Roer- mondse gemeentebestuur voor haar mensen in petto heeft en die men binnen afzienbare tijd hoopt te ver wezenlijken We hebben in het verledien ook al is gevraagd om zo iets in die geest voor Venray te organiserenEen wens, die op onze tocht langs de kerkdorpen alleen maar sterker is geworden, omdat daar dikwijls blijkt dat men weinig of geen begrip heeft van bestaande uitbreidings- of be stemmingsplannen, zelfs nog (te) weinig af weet wat ruilverkaveling e.d. allemaal wel doet De nieuwsgierigheid waarmede men zich daar over wat tekeningen buigt, geeft aèn, dat er wat die com municatie betreft, wel enige stoor nissen zijn, Stoornissen, dat zij hier ruiterlijk toegegeven, ook aen plaat selijk blad debet aan kunnen zijn. Maar daar moet men da zijn lessen uit trekken Het is al weer heel wat jaren ge leden dat Venray via een grote ten toonstelling het publiek ook eens wat nader bracht tot de toen be staande gemeentelijke plannen. Er zijn wat leuke maquettes van over gebleven, maar ook de smaak naar meerDoch dat is nimmer geko men Natuurlijk speelt de veel te be perkte ruimten voor de gemeentelij ke diensten een grote rol in deze kwestie en misschien is er nog het nodige personeelsgebrek. Maar van de andere kant is het in oktober 25 jaren geleden dat Venray als een to taal verwoest en kapot gesmeten dorp bevrijd werd. Bevrijd om te gaan beginnen aan een, wat toen outsiders noemden, hopeloze taak. We zijn nu een kwart eeuw later. Het is dan goed ons te bezinnen wat in die tijd gebeurd en gedaan is en het is goed eens te zien, wat voor de toekomst voor de boeg staat. Een goed overzicht daarvan mis sen we tot op heden. Misschien dat het Roermondse voorbeeld voor ons in dit opzicht tot lering kan trekken. ALGEMEEN AANZIEN Men kan trouwens van anderen altijd veel leren. Dat dachten we o.m. toen we een rapport lazen van de Commissie Algemeen Aanzien in Deurne, die dit jaar liefst 1300, uitreikten aan buurtverenigingen en buurtschappien, die in 1968 zch inge zet hadden om het aanschijn van Deurne wat beter te schminken en schoon te houden. Wij in Venray hebben al eens ooit 100,uitge trokken voor prijzen voor mooie voortuintjes, maar onze buurtge- meente, die overigens het geld ook niet voor het oprapen heeft, heeft er wat meer tegen aan gegooid en de resultaten van dat rapport liegen er niet omWe hebben indertijd eens durven voorstellen toen in West de flats nog in braakliggend land la gen dat de bewoners zelf hieraan eens wat zouden gaan doen. Dat is door sommigen met grote hilariteit ontvangen en men heeft de zaak la ten liggen totdat enkele jaren daar na uiteindelijk de groenstroken toch wel kwamen. Maar in Deurne kan men dat wel zelf, blijkens dit rap port en doet men dat met veel ijver en plezier enmet de nodige on derlinge concurrentie. Het was mis schien goed als deze regeling ook eens voor Venray werd bekeken en bestudeerd

Peel en Maas | 1969 | | pagina 15