Je moet de wasserij erbij hebben dealer Laai St. Jozef de Smakt in de steek? TRICOTS iRODIERi TRICOTS DEREVE THOMASSEN Politierechter Uit Peel en Maas Je merkt het elke week VRIJDAG 28 MAART 1969 No. 13 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY \A/PPICRI Ar» X/OOR X/PMRAV PM OIV/ICTRPKPM ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p.r mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050852 WttADLAU V XJXJn VtlVnAY fclNJ VjlVlO I M tl\tl\l PRIJS PER KWARTAAL 2.(buiten Venroy 2J2S\ De gemeente niet! Burgemeester Schols dacht donderdag bij de kontakt-avond op de Smakt vroeg klaar te zijn. Er waren niet veel schriftelijke vragen, de publieke belangstelling was in verband met een ouderacond el ders, ook al niet te grcot en zodoende mocht hij redeliik veronder stellen, die avond vroeg klaar te zijnDoch het pakte anders uit. Want, zoals nog op geen enkel Venrays kerkdorp gebeurd was, hier bleek een jong onderwijzer zich eens in de problematiek van de kleine plaats verdiept te hebben. En hij kwam tot konklu- sies, die dan Burgemeester Schols wel niet altijd onderschreef, maar die van de andere kant tooch wel de aanwezigen een beetje stil deed worden Aanleiding was feitelijk het arti kel, dat wij schreven bij gelegenheid van de kerkwijding in Smakt, enke le weken geleden. Rector Biemans, die wij toen ten onrechte als zijn voorganger Moonen betitelden, had daarin zijn visie gegeven over de leefbaarheid van kleine kernen. Een onderwerp, dat in verschillende on zer kerkdorpen thema van gesprek uitmaakt Daarbij was natuurlijk ook weer de term „bevriezen" ter sprake ge komen, een term, die stamt van de Planologische Dienst Limburg, die reeds eerder stelde dat bepaalde kleine kernen geen uitbreidingsmo gelijkheden meer moeten krijgen, doch in feite bevroren dienen te worden Deze hele problematiek was op de ze kontaktavond niet ter sprake ge komen. Maar toen de aanwezigen in het Pelgrimshuis met persoonlijke vragen konden komen, toen was het deze jonge onderwijzer, die op en kele keiharde feiten wees KEIHARD „Er wordt veel gesproken over leefbaarheid van kleine kernen aldus deze spreker, „en vanavond bent U naar Smakt gekomen om die leefbaarheid, volgens Uw mening te versterken, door wensen op het ge bied van verlichting, riolering e.d. te aanhoren en waar mogelijk te vervullenMaar is het niet zo dat dit kerkdorp en met dit kerkdorp ook Holthees, al lang onleefbaar zijnDaar lag de knuppel in het hoenderhok, een knuppel die burgemeester Schols onvervaard ter hand namMaar de spreker had nog andere pijlen op zijn boog. Aan de hand van een jaar-opbouw van de bevolking van beide plaatsen, be wees hij dat die langzaam maar ze ker aan het vergrijzen is. Een te groot aantal'van die inwoners is 70 jaar of ouder. Hij wees er op dat de school die thans nog 106 leerlingen heeft over 6 jaren nog niet de helft van dat aantal zal hebben, om de doodeenvoudige reden, dat er thans maar goed 50 kinderen in beide plaats leven tussen 0 en6 jaren. Voeg daarbij de ruilverkaveling, die gaat komen en waarin meer nog dan in de Lollebeek rekening zal worden gehouden met de plannen van Mansholt, dan is het duidelijk, aldus deze spreker, dat de vlucht uit de landbouw, die al is ingezet, alleen nog maar versneld zal wor den En wie meent dat men desondanks nog in Smakt of Holthees zal blijven wonen, die vergeet dat men in te genstelling tot wat men wel eens denkt, daar ontzaggelijk duur woont. Het mag dan zijn dan in het Pel grimshuis thans schoenveters te krij gen zijn, voor ieder ander wissewas je moet mten naar Venray. En dat kost alleen maar geldDatzelfde geldt voor het onderwijs, voor het amusement, voor ontwikkeling en ontspanning. Als men dan nog zijn werk buiten Smakt heeft, is er geen enkele reden om hier te gaan wonen, afgezien van het feit, dat er in toe komst ook geen woningwetwoningen meer gebouwd zullen worden. Spreker gaf toe dat zelfs als de ge meente een project als bijv. het Veltumse groene hart bij de Smakt zou gaan verwezenlijken, dit geen enkel soulaas zou bieden Smakt en Holthees zijn z.i. reeds bevroren en dat proces zal on danks alle goede bedoelignen van de gemeente Venray alleen maar x'ersneld worden, aldus deze spre ker MOGELIJKHEDEN Burgemeester Schols had met gro te aandacht deze spreker gevolgd. Met een groot deel van zijn konklu- sies moest hij wel meegaan, omdat de keiharde cijfers er niet om logen. Hij moest toegeven dat de kleinere kernen het zwaar en moeilijk heb ben. Hij weigerde echter te geloven dat zij reeds nu onleefbaar zijn. Het feit dat op de kerkdorpen praktisch geen en in de kom nog maar weinig woningwetwoningen gebouwd zullen worden, is geen teken van bevriezing. De woningpolitiek gaat nu eenmaal de kant uit dat men zelf weer voor zijn eigen woning dient te zor gen en dat woningwetwoningen al leen nog maar beschikbaar komen voor socaal zwakkeren. Het aantal woningwetwoningen dat in de mees te kerkdorpen en ook in Smakt ge bouwd is en of wordt is voor dat doel voldoende en men zal van ho gerhand dus geen verlof tot uitbrei ding van dat contingent geven. Iets anders is dat de gemeente wel zal zorgen dat voor die particuliere bouw inderdaad voldoende mogelijk heden zijn op de kerkdorpen, zodat men, als men wil hier inderdaad zijn kansen gaat krijgen De groei, zo gaf drs. Schols toe, zal van binnen-uit, dus uit het dorp zelf moeten komen. En dan is het wel eens teleurstellend dat bijv. een dorp als Merselo in 10 jaren met slechts 2 personen aangroeit. Maar dat wil niet zeggen, dat daarom een dorp nu al dood isDat ontkende hij pertinent. Hij gaf toe dat de aanleg van een groene hart of de bouw van een hele reeks woningen thans geen oplossing biedt, om de doodeenvoudige reden dat men ze aan de straatstenen niet kwijt raakt. Maar een dergelijke ge forceerde oplossing is z.i. niet nodig. Er is niemand die in de toekomst kijken kan. Wat zal b.v. bij het on derwijs gaan gebeuren? Men hoort nu al spreken over centralsatie, maar van de andere kant is men voorstander van kleinere klassen. In dat laatste geval zit Smakt dus goed. Wat zal b.v. de kruising van een nieuwe provinciale weg en een rijks weg in deze buurt voor de Smakt gaan betekenen? Wat kan een nieuw vliegveld voor dit kerkdorp gaan worden, zo het er ooit komtzo vroeg drs. Schols zich af, zonder er verder op in te gaan, of dat alles wel zal komen. Hij wilde alleen maar aangeven dat er nog zoveel faktoren onbekend zijn in de toe komst. Faktoren, die mede de leef baarheid in die toekomst zullen gaan bepalen Er is nog lang en breed over dit punt gediscussieerd, maar een oplos- sting voor de nu schijnbaar lang zaam uitstervende dorpen Holthees en Smakt wist men natuurlijk ook niet te vinden. Rector Biemans mocht zich dan afvragen of men niet te econo misch dacht en de sociale kant van deze problemen te veel vergat, feit is dat vooral de jongeren de toe komst zorgelijk inzien en dat ook Drs. Schols daar weinig aan kon veranderenal blijft hii optimis tisch de toekomst bekijken VERKEERSVEILIGHEID Voor het overige had ook Smakt zijn wenslijstje reeds voordien bij B. en W. op tafel gelegd. Zo had men graag ter verbetering van .de verkeersveiligheid een snel heidsbeperking op 't bebouwde ge- te van de St. Jozeflaan tot 50 km. Maar dit is ter competentie van Ged. Staten, evenals het voorrangsweg maken (een andere vraag). En bur gemeester Schols gaf de vragers niet veel kanis, want Maastricht is er niet zo bar voor. Wel zou hij bepleiten dat bij de kruising van de Broek- weg en de St. Jozeflaan een waar schuwingsbord komt. Die hoek is onoverzichtelijk. De andere zijwegen hebben een duidelijk uitzicht op de St. Jozeflaan en daarom ziet hij geen reden hier nog voorrangsborden te plaatsen. De klacht dat op het kruispunt St. JozeflaanMaasheseweg het uitzicht op de laatst genoemde weg slecht is, onderschreef hij. De vergadering meende dat het uitdunnen van de bossen aan beide zij (Jen van de weg reeds voldoende zou zijn. Wel had men graag het verkeersbord dat aangeeft dat men een voorrangsweg nadert, veranderd in een stopbord. Dat wordt alsnog bekeken. Bekeken wordt ook of het rijwiel pad niet over de overweg doorge trokken kan worden. Dit is al meer malen met de Ned. Spoorwegen be sproken, maar m'en blijft „doorza- nikken" want deze verenging van de weg is soms levensgevaarlijk voor de fietspad-gebruikers. RIOLERING De wens voor riolering werd voor lopig in de ijskast geschoven, omdat vervulling daarvan een kwart mil joen gaat kosten. Als de nieuwe wa terzuiveringsinstallatie gaat komen, dan is er een kleine kans. Bekeken zal worden of de bermsloten voor dat doel beter ingericht kunnen worden. AARDGAS De wens voor aardgas wordt van alle kerkdorpen, dus ook van de Smakt bekeken. Vast staat nu reeds dat deze aansluiting onrendabel zal wezen en dat men zoals indertijd bij de waterleiding moet komen met subsidie-maatregelen. Dit is een provinciaal en landelijk probleem, dat eerdaags wel aan de orde zal komen. Afgezien van de wens op zich, zou de burgemeester intussen wel eens konkrete cijfers willen heb ben over wie aardgas wil hebben en hoeveel. SCHOOLBUS De wens om in de winterdagen een zgn. schoolbus te laten lopen voor de kinderen, die voortgezet on derwijs in Venray volgen, moet bij de desbetreffende scholen gedepo neerd worden. De gemeente kan hier namelijk niets meer voor uittrekken. Drs. Schols beloofde dit probleem o.m. bij de Zuid-Ooster en bij het Lyceum voor te leggen LICHTPUNTEN De wens om meer lichtpunten aan de Loobeek en Maasheseweg had be vreemding gewekt bij het gemeente bestuur. Bij een vorig gesprek had de Smakt de wens te kennen gege ven in totaal 8 lichtpunten te willen. Men heeft er van gemeentewege 16 geplaatst en nu is het nog niet ge noeg. Maar het blijkt over het spoor nog een duistere bedoeningNu zal men kijken of hier nog iets ver sierd kan worden Voor wat de verlichting van de Maasheseweg betreft, is het in feite zo dat bij de kruising naar Smakt al een tweetal lampen zijn neerge zet door de gemeente. En dat ter wijl het een provinciale weg is. Verder verlichting komt voor re kening van de provincie, die zeker voor de Maasheseweg geen licht punten meer zal uittrekken. De eigenaar van de camping De Barrier vond dat een onrechtvaardige zaak, zeker als men keek hoe de weg naar de camping in Venray verlicht is. De burgemeestter stelde dat de Vlakwaterweg op de eerste plaats een weg is in een woongebied en o.m. de Ambonezen en de daar wo nende mensen van dienst was en is. Die kan men moeilijk met een pro vinciale weg vergelijken, waar prak tisch geen enkele huis aan ligt. TROTTOIR Bekeken zal worden of aan de St. Jozeflaan bij particuliere woningen eenzelfde parkeerruimte kan worden aangebracht als bij de woningwet woningen aldaar. Die ruimten kun nen dan tevens gebruikt worden als trottoir. WONINGEN Op woningwetwoningen maakt, zoals we hierboven al meldden, de Smakt geen kans meer. Woningbe- AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY hoeffen zal men moeten opvangen met particuliere aktiviteiten. Of men in samenwerking met Holthees kan komen tot de bouw van bejaar denwoningen, al dan niet voor de verhuur, zal met Vierlingsbeek be sproken worden. GROF VUIL Met die gemeente zal ook bepraat worden of de bewoners van Smakt gebruik kunnen maken van de stort plaats in Holthees. Als men van Smakt naar Venrays Brfoek moet, dan is dat 5 km. SPORTACCOMODATIE is ook een teer onderwerp in Smakt. Het bestaande voetbalveld, in ge bruik van Smakt en Holthees samen, heeft dringend uitbreiding en een opkikkertje nodig. Men zal bekij ken of hieraan iets gedaan kan wor den in de ruilverkaveling Holthees of dat op een andere manier de voetbalclub geholpen kan worden. VERVUILING LOBEEK De Burgemeester moest erkennen dat deze beek knap vervuilde, maar zag geen oplossing voordat de water zuiveringsinstallatie tot stand zou komen. En hij rekende dat dat nog wel een jaar of 5 zou duren.Iets anders is, dat ook de oevers zwaar vervuilen, in die zin, dat men er schijnbaar de plaatselijke vuilnisbelt van gaat maken. Dat noemde hij ook een vieze zaak, die hij graag in de aandacht van de plaatselijke bewo ners aanbevool. RAADSVERGADERING De vraag of er niet in ieder kerk dorp per jaar een raadsvergadering gehouden kan worden, vond de bur gemeester wel sympathiek, maar hij wilde met alle eerbied overigens van deze raad geen reizend circus gaan maken. Hij meende trouwens dat raadsvergaderingen zwaar tegen zouden vallen.Hem was liever een jaarlijks kon takt zoals dat nu liep, waar de mensen van de kerk dorpen zelf hun eigen zegje konden doen en de gemeente de mensen kon informeren over die dingen, die be langrijk zijn. De vraag of Smakt geen eigen stembureau kan krijgen, zal opnieuw bekeken worden. Indertijd keurden Ged. Staten een eigen stembureau voor de Vredepeel niet goed, omdat er te weinig kiezers zouden zijn, die de kost'en van een dergelijk bureau rechtvaardigen. Men zal nu kijken of hun standpunt veranderd is. RIJWIELPAD De klacht dat het einde van het rijwielpad bij Rank Xerox te laat wordt aangegeven door een desbe treffend bord, zal worden doorge geven aan Prov. Waterstaat, die hier de zorg voor heeft. De klacht dat de weg tussen Loo beek en Smakterweg nog steeds niet in orde is, zal onderzocht worden, in die zin, dat men zal kijken of voor dat de ruilverkaveling Merselo deze weg definitief zal verharden, hier nog iets van te maken is SMAKT staat op geen enkele wegwijzer meer in Venray zelf. Dat verandert, want de ANWB onderzoekt of oo de weg wijzer nabij de Burggraaf verwezen kan wordien naar deze enige St. Jo zef bedevaartsoord Dan begon de vrije vragenstellerij en daarvan gaven we U hierboven dan een kort verslag De paardenhandelaar die als paar denhandelaar was gedagvaard, kwam wel voor het hekje, maar hij wenste geen paardenhandelaar ge noemd te worden. „Ik handel niet in paarden, edelachtbare" beweerde hij alsof het allemaal al op grote aan plakbiljetten gedrukt stond en ieder een hem wel beter kende. „Ik heb nooit van m'n leven één veulen ver kocht." „Een veulen misschien niet, maar een paard wel. En dan nog een paard met verborgen gebreken", meende de politierechter. „Bestaat niet. Is 't er hier één ge tuige geweest die van mij een paard gekocht heb? Die zou ik dan wel 'ns willen zien." Er verscheen een kordate dame voor de lessenaar, die haar sex-ap- pael verhulde in een wijde bontman tel waar alleen enkele minder aan trekkelijke kordate delen uitstaken. Ze zwoer haar eed als een beroeps- sergeant bij de huzaren. „Herkent u deze man?" vroeg de politierechter. „Deze niet, maar die daar wel" en ze wees beschuldigend op een der getuigen die door de paardenhande laar was meegetroond om te bewij zen dat hij géén paardenhandelaar was. De getuige werd prompt voor de groene tafel geroepen. „Wat is uw beroep?" vroeg de ma gistraat achter de tafel. „Paardenhandelaar." „En wat is het beroep van uw col lega?" ,Pedon, edelachtbare, da's geen collega. Da's een éérlijke hotelhou der." „O ja, dat is waar, paardenhande laren zijn geen eerlijke mensen", konkludeerde de rechter gevat. „Nee nee, deze hotelhouder is toe vallig net zo eerlijk als ik", verbeter de de getuige. „Of net zo oneerlijk", vulde de of ficier aan. Het bleek, dat beide heren een ge wiekst spelletje hadden gespeeld met de koopster van een ziek paard. De paardenhandelaar speelde de hotel houder en managebezitter en ont ving daar zijn klanten. Die impo neerde hij dan door er terloops op te wijzen, dat hij zijn gerenommeer de zaak niet op het spel kon zet ten door 'n ondeugdelijk dier te ver kopen. Integendeel, zij kon altijd te rugkomen naar zijn hotel om het dier in te ruilen als er ook maar iets aan zou mankeren. En wat lette haar, om dan met de kinderen eens te komen logeren? Hij bestelde nog koffie voor haar, met slagroom, deed weemoedig over 't mooie dier dat hij eigenlijk helemaal niet wilde missen, maar nam tenslotte genoegen met een formidabele koopsom plus een prachtige pony van de koopster. Korte tijd later verzekerden ken ners deze dame, dat de gekochte merrie leed aan cornage. Zij liet het onmiddellijk door een dierenarts on derzoeken, die een ernstige aantas ting van de zenuwen constateerde en verlamming van de stembanden, die ademnood veroorzaakte bij enige in spanning, verder een flinke worm infectie en nog enkele minder be langrijke kwalen. Maar de hotelhou der bleek gevlogen en de werkelijke eigenaar van het hotel zei van niks te weten. Er kwam wel eens een veehandelaar in z'n gelagkamer, vertelde die, maar daar had hij niets mee te maken. En met diens zaken bemoeide hij zich helemaal niet. Nu kregen zij van de Dolitierech- ter breed uitgemeten, wat er in arti kel 326 van het Wetboek van Straf recht staat over wederrechtelijke bevoordeling door het aannemen van een valse naam of hoedanigheid, het toepassen van listige kunstgrepen en een samenweefsel van verdichtsels. Want de rechter wilde niet aanne men, dat een paardenhandelaar als eigenaar in een hotel kan tronen en het personeel allerlei orders kan ge ven, als de werkelijke eigenaar daar niets van af zou weten en niet zou meedelen in de verkregen buit. „Ik stel voor, deze zaak aan te houden voor nader onderzoek en beiden te doen dagvaarden wegens oplichting in vereniging en het niet vervangen van een geleverd dier met verborgen gebreken door een gezond paard van dezelfde klasse", dreigde de officier. „Ik heb al een rotstrop aan de pony van haar", beweerde paarden handelaar die beweerde dat hij zelf paardenhandelaar was en de andere paardenhandelaar hotelhouder. „Ze kan die merrie inruilen, maar dan met bijbetaling!" „Dus erkent daarmee, die trans- aktie te hebben afgesloten!" stelde de politierechter snel vast. De grif fier noteerde het uitvoerig. „Maar die hotelhouder is ook paar- adenhanlaar", zei de kordate dame. „Bewijs het eens!" tartte de eige naar van het gerenommeerde eta blissement. „Toen ik de uitslag van de vee arts kreeg heb ik het hotel opge beld en daar werd me verteld dat ik u op de veemarkt kon vinden. Daar ben ik heen gereden en daar stond u over een paard te onderhandelen. Doet u dan in paarden of niet?" De verdachte stond een ogenblik verbluft te kijken. En de griffier noteerde voort. „En u wist ook meteen wie ik heb ben moest voor deze koop. U bracht me meteen naar uw compagnon." „Da's geen compagnon. Da's een zelfstandige handelaar." „Dus u werkt allebei zelfstandig?" informeerde de politierechter zo langs zijn neus weg, „en allerbei in paarden." „Jewel edelachtbare en niet in vereniToen zweeg hij ver schrikt. De griffier noteerde voort. „Ik geloof nu wel genoeg te we ten. De zaak wordt aangehouden", besliste de rechter en hij knikte de dame bemoedigend toe. van 29 maart 1919 Venray 29 Maart 1919. Met ge noegen vernemen wij uit de beste bron, dat Z.E. de Minister van Land bouw het slachten van varkens niet zal verbieden; dat door Z.E. de be paalde prijzen voor de ingezaaide rogge en tarwe blijven gehandhaafd en door hem al het mogelijke wordt gedaan, opdat de aardappelen zoo spoedig mogelijk worden ontvangen. Wanssum. Hoe gevaarlijk het is 's avonds zijn rijwiel onbeheerd buiten te laten staan, ondervond nog j.l. Maandag-avond de gemeente veldwachter van Maashees. Terwijl hij een oogenblik in een huis ver toefde en hij bij het huiswaarts kee- ren, zijn karretje -wilde nemien, kwam hij tot de onaangename ont dekking dat het spoorloos verdwe nen was. Steenkolen uit België. Naar wij vernemen zullen ons door België 100.000 ton steenkolen geleverd wor den, zonder compensatie onzerzijds. De steenkolen zullen in Nederland- sche schepen wordien gehaald en kunnen einde April of begin Mei hier te lande worden verwacht. Verbod sprokkelen. Ter ken nis wordt gebracht, dat alle vergun ningen tot sprokkelen van hout in de bosschen van het landgoed „Kas teel Geysteren" door den eigenaar of ondergetekende verleend, met in gang van heden worden ingetrok ken. Degenen, die alsnog worden aangetroffen, worden bekeurd en krijgen in het vervolg geen vergun ning meer. P. J. Janssen Te koop melkgevende taangeit, 3 percelen bouwland, groot 30, 28 en 21 aren. Te bevragen bij M. Smits- Litjens, Veltum. Te koop een beste taangeit bij G. van Lierop, Oirlo. Opruiming partij schoenwerk; Box Heeren Derbie vanaf 15, Voor Communie - Jongens 7, Voor Communie - Meisjes 7,50 Kinderwerk 2,75 J. Derks, Langstraat 3. Slijkturf te Venray. - Notaris Pluijmaekers te Venray zal Dinsdag 8 April 1919 nam. 3 uur voor den Heer Jozef Janssen te Overloon pu bliek verkoopen: 70 percelen slijk turf in het Weversven te Venray. ■nnuiLiniHucno AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1969 | | pagina 13