Umkdifyinq bij panne Kanttekeningen bij hel plan van Mansholl ;om even naar het knelpunt DE WASCOMAAT 2325 bellen Venray in het weekend In memoriam W. R. Pelers Ouderavond Zangertjes van St. Frans VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 No. 51 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 12 ct por mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL (buiten Vonroy 2.25] mm. ABONNEMENTS- SOCIALE VOORZIENINGEN TE PERFECT P In sociaal opzicht was 1968 vcor Nederland een gedenkwaardig jaar. Met de invoering van de langverbeide wet bijzondere ziek tekosten kwam men vrijwel tot een afsluiting van ons sociaal ver zekeringsstelsel. Slechts een arbeidsongeschiktheidsregeling voor zelfstandigen ontbreekt, maar maar die zal er vermoedelijk nog te zijner tijd ook wel komen. Wat zijn sociale wetten betreft, be treft, beweegt ons land zich op hoog niveau. Vrijwel nergens in de wereld bestaan er zulke uitstekende voorzieningen. Nochtans neemt de weerstand tegen dit perfecte verzekeringsstelsel toe, aangezien de bevolking grote offers moet brengen in de vorm van steeds hogere premies. PREMIESTIJGING IN DE TOEKOMST GEMATIGDER? De voortdurende premiestijging, die voor 1969 op 2,1 pet. is geraamd, gaat inderdaad een steeds groter knelpunt vormen. Zowel de werk nemers als de werkgevers zijn hier niet bijster gelukkig mee. De werk nemers zien een niet onaanzienlijk deel van hun loon in de sociale pot verdwijnen; de werkgevers en zelf standigen moeten een flink percen tage sociale lasten betalen, waarvan hun werknemers wel, maar zij zelf niet of slechts in indirecte zin profi teren. Een bekend voorbeeld: zelf standi - digen ontvangen voor hun twee eer ste kinderen geen kinderbijslag, maar betalen wel premie voor de kinderbijslag van hun ondergeschik ten. Een ander voorbeeld: werkne mers hebben recht op een arbeids ongeschiktheidsuitkering, zelfstandi gen niet, ook al betalen zij een deel van de premie van hun werknemer. Dit hete hangijzer kan misschien worden afgekoeld door invoering van arbeidsongeschiktheidsregeling voor zelfstandigen, maar dat brengt natuurlijk een flinke premiestijging met zich mee. Een en ander heeft ook het afge lopen jaar de vraag opgeroepen of bepaalde elementen van ons sociale voorzieningspakket niet zouden moe ten verdwijnen. KINDERBIJSLAG Met name de kinderbijslag vormt al jaren een punt van discussie. Helaas zijn er maar weinig politieke partijen, die aan de kinderbijslag willen tornen. Dat is nu eenmaal slecht verkoopbaar voor het grote publiek. Een suggestie van minister Rooi vink om de kinderbijslag voor het eerste kind over de gehele linie af te schaffen, stuitte op een grote weerstand. Toch zal ons inziens de kinderbijslagregeling veel eerder in aanmerking komen voor een herzie ning dan andere sociale verzeke ringswetten. Det wet bijzondere ziektekosten die iedereen verzekert tegen lang durige, veelal onbetaalbare genees kundige risico's is ongetwijfeld een zegenrijke wet. Dat kan van de ar beidsongeschiktheidswet evenzeer worden gezegd. Dat een goede werk loosheidsvoorziening van grote bete kennis is, wie zal dat in deze tijd van structurele werkloosheid dur ven betwisten? Bovendien is de premie voor de werkloosheidswet erg laag en sinds jaren niet meer gestegen. De voortdurende stijging van de ziekenfondspremie baart zorgen, maar de meeste mensen zullen ter wille van een goede gezondheidszorg wel genegen zijn deze hogere pre mies zonder mokken te betalen. HOGERE OVERHEIDSBIJDRAGE Ons sociale voorzieningenpakket wordt dus gekenmerkt door een grote perfectie en het zal moeilijk zijn deze verworvenheden weer prijs te geven. De invoering van een „eigen risico" behoeft niet bij voor baat te worden afgewezen, maar het is toch een vrij haohi AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY Wanneer bijvoorbeeld een „eigen ri sico" zou worden ingevoerd voor de ziekenfondspatiënten, is de kans niet uitgesloten dat juist de laagstbetaal den hiervan de dupe worden. Moet men dan maar genoegen ne men met het feit dat elk jaar de so ciale premies blijven stijgen? Gelukkig is er een omstandigheid, die hopelijk op vrij korte termijn 'n zeker tegenwicht kan bieden tegen de voortdurende premiestijging. De belastingheffing in ons land steeds meer toegroeien naar het EEG- niveau, vooral wat betreft de ver houding tussen directe en indirecte belastingen. In Nederland is de druk van de directe belastingen (loon- en inkomstenbelasting) veel zwaarder dan in andere Europese landen, waar het accent meer op de indi recte belastingen ligt. Door de in voering van de BTW zal in ons land de nadruk ook meer op de directe belastingen komen te liggen. Dat zal natuurlijk in het nadeel van de laagstbetaalden zijn. Om dit nadeel te compenseren zal de overheid in de toekomst een compensatie geven uit de algemene middelen, namelijk door de overhiedsbijdrage in de so ciale verzekeringsfodsen te vergro ten. Hierdoor zullen forse premie stijgingen in de naaste toekomst niet meer voorkomen. - In 1969 maakt men hier reeds een aanvang mee, want de overheidsbij drage voor de a.o.w. zal worden ver hoogd, hetgeen overeenkomt met 'n premiestijging van 0,1 pet. Wanneer deze ontwikkeling zich de komende jaren zal doorzetten, zal de premie stijging een veel gematigder karak ter krijgen. JAGERS WERDEN STROPERS Vijf jagers, als gast bij de jacht- rechthouder K. in zijn jachtgebied in Ysselsteyn, zullen aan dit jagen een minder prettige ervaring hebben overgehouden. Zij werden immers door de Venrayse rijkspolitie be keurd omdat zij in het jachtgebied van een ander waren. Jachtrechthouder K. heeft in Ys selsteyn een jachtgebied gepacht van het kerkbestuur St. Oda uit Ys selsteyn. Dit jachtgebied is nogal eigenaardig versnipperd. Bepaalde stukken ontbreken voor een geslo ten geheel, omdat het kerkbestuur daarover niet de beschikking heeft. Om van het een jachtgebied in het ander te komen moeten de jagers gemrui kmaken van zandwegen. Dit gebeurde in het onderhavige geval niet en de jagers liepen van het een perceel naar het andere over een stuk dat niet door de jachtrechthou der is gepacht. Omdat de jagers met gerichte loop over dit veld liepen werden zij door de rijkspolitie ver- baliseerd. De jagers waren afkom stig uit Venlo, Beesel, Schinveld en waren nogal boos omdat ze op deze manier zonder dat ze het wisten, feitelijk tot stropers degradeerden. INGEZONDEN „U hebt in uw blad van vorige week de toekomst van de landbouw in het Venrayse land belicht naar aanleiding van het plan Mansholt", aldus begint een schrijven waaruit we hieronder een groot gedeelte overnemen. „Een plan, waarop de landbouwers, en dus ook ik, bezwa ren heb. Op de eerste plaats geldt mijn be zwaar dat hier opnieuw een stuk dat het welzijn van vele miljoenen mensen aangaat, afgehandeld wordt zonder dat deze zelf zijn gehoord (al zullen de ministers wellicht overleg plegen en stellig kennis nemen van de reacties) of zelf daarvoor mogen beslissen. De parlementaire goed keuring bijft eveneens achterwege. Hooguit kan een parlement een landbouwminister t.z.t. naar huis zenden, maar dat heeft weinig of geen invloed op de uitvoering van het plan. DANS DER MILJARDEN Mijn tweede bezwaar geldt het plan zelf. Het plan van Mansholt kost per jaar 10.86 miljard en dat 10 jaar lang. Voorzetting van het huidige beleid kost echter nog meer: 16,3 miljard, plus de kosten van de ga rantie-uitgaven. Deze zullen in 1980 opgelopen zijn tot samen 36,2 mil jard met nog verdere stijging in het vooruitzicht. Kloppen die cijfers en zo ja, wat gaat men daar nu tegen doen? Men gaat 4,5 miljoen ha grond uit produktie nemen, 4 miljoen herbe- bossen, 3 miljoen boeren uit de landbouw verwijderen en 70 procent van de agrarische produktie onder brengen in producentengroepen. Dwang zit hier niet achter, maar er is een lange reeks van maatrege-- len, die daar weinig van verschil len: studietoelagen per kind, beëin digingsvergoedingen, omscholings- steun, sociaal-economische voorlich tingscentra, kapitalisatie van de pacht, vervroegde oudersdomsuitke- ringen, algemene ouderdomspensioe- nnen en minima voor de landbouw inkomens om maar wat te noemen voor hen die meewerken. Niet mee werken zal voor kleine boeren dan ook bijzonder schadelijk worden. Men wil komen tot akkerbouwbe drijven van 80 - 120 ha; melkveebe drijven van 40 - 60 koeien, slacht- kuikenmesters met 100.000 dieren per jaar en legbedrijven met 10.000 kippen als minima! De problematiek van deze getallen is groot. In Venrays verband gezien is het eigenaardig dat Dr. Mansholt toen hü nog minister van Landbouw was, goed 15 jaar geleden, bü de Vredepeel-ontginning bedrijven van 20 ha. maximaal vond. HET BESTE? Afgezien van de mengvormen (25 koeien plus bouwland kan wel eens voordeliger zijn dan 0 koeien en 80 ha bouwland!) die vooral vanwege de varkens talrijk zullen blijven, kan men zeggen, dat de gekozen bedrijfs omvang meer vraagstukken oproept dan oplost. Een eenmansbedrijf van 4060 koeien is niet ideaal; het geeft een geweldige gebondenheid, die door bedrijfsverzorgingsdiensten maar ten dele verzacht kan worden. Mansholt zou daarop antwoorden, dat men ook best een tweemansbe- drijf van 80120 koeien mag stich ten! De praktijk leert echter al. dat op zulke bedrijven de rentabiliteit snel daalt doordat te weinig indivi dueel aandacht aan de dieren kan worden geschonken. Uierziekten, uitstoten van minder goed te melken dieren, die vaak beste fokdieren zijn, te laat bemerken van afwijkin gen enz. treden dan veelvuldig op. Het is ook de vraag of ontmengde bedrijven (één produktietak) aan trekkelijk zijn voor de mens. De ak kerbouwbedrijven van 80 120 ha kunnen veelal nóg geen eigen maai dorser exploiteren. Van het bouw plan hangt het af of zo'n bedrijf ar beidsintensief is of niet en goed of minder goed rendeert. Kortom, er is van alles op aan te merken, maar dat doet weinig terzake, hoe dan ook. Daarin hebben zij gelijk, maar het is natuurlijk de vraag of het op deze wijze gaat. GROTER, GROOTST Tot dusver is er nog onvoldoende inzicht in de rendabiilteit van de grote bedrijven. Er zijn er die het redelijk doen maar ook dit het slecht doen. Zolang wij daar niet wat méér van weten, is het onverantwoord aan te sturen op zeer grote bedrij ven. Enige bedrijfsvergroting is goed maar die voltrekt zich toch reeds allerwege. Kernpunt van alles is natuurlijk het prijsbeleid. Men kan dit zo op voeren, dat ook de slechtste bedrij ven nog renderen, maar dat eist nie mand. Men kan echter ook een re delijk prijspeil handhaven en de zo genaamde overschotten eens nuchter bezien. Van welke produkten hebben wij in de E.E.G. nu werkelijk te veel? Niet van granen: brood- en voedergranen worden in grote mas sa ingevoerd. Het zijn enkele spe cialiteiten waarvan de E.E.G. een invoeroverschot heeft, zoals suiker (door de bekende maatregelen), soms aardappelen, groenten en zui vel- en melkprodukten. Nu zal men daartegen opwerpen, dat de E.E.G. moeilijk naar volledige autarkie kan streven, omdat in dat geval de han del met derde landen in het gedrang komt. Hier raken wij echter aan een van de kernvraagstukken in het he le landbouwbeleid. Enerzijds wensen de agrariërs dat wat zij zelf kunnen voortbrengen niet in een derde land wordt gekocht en dat is begrijpelijk. Aan de andere kant eisen de derde landen (vooral Amerika) grotere in voer van hun agrarische produkten in de E.E.G. en dreigen zij met te genmaatregelen als dat niet gaat. In feite komt dat alles er op neer, dat een deel van de landbouwbelan gen wordt opgeofferd aan de inter- nationele handel. Was dat niet zo, dan zouden de overschotjes zonder bezwaar uit de markt genomen en als overschot ergens op de wereld markt geloosd kunnen worden. Dit kunstje hebben de derde landen ons trouwens zélf geleerd EEN KRINGLOOP Uit de grote graaninvoeren put de E.E.G. een flink deel van haar in komsten. Uitbreiding van de graan- teelt zou dus schadelijk zijn. Door de heffingen zijn vele agrarische pro dukten duur geworden, met name de mengvoeders! Daardoor zijn de pro- duktiekosten hoog en moet er een prijsbeleid aan te pas komen dat de boer een redelijk inkomen waar borgt. Dan protesteren de consumen ten en worden zij onwillig bij te dragen aan het landbouwbeleid, dat zoveel miljarden verslindt. Zo ont staan plannen als die van Mansholt, Minister Lardinois pleit voor toetre ding van de E.E.G. tot de interna tionale suikerovereenkomst en hij pleit voor een wereldzuivelconven- tie. Hij had net zo goed kunnen plei ten voor een wereldlandbouwover- eenkomst, want zonder deze blijven de plannen in de E.E.G. landen lap middelen. Gesteld dat het plan Mansholt on veranderd werd uitgevoerd en dat wij in 1980 met een uitgedunde maar gemoderniseerde landbouw te ma ken hebben. Dankzij de herbebossin gen zal de produktie dan vermin derd zijn, zegt men. De kans is ech ter groot, dat dan de produktie al leen maar verschoven is en dat er weer andere overschotten zijn ont staan. Het zuiveloverschot zou zelfs wel eens gegroeid kunnen zijn, door dat stalvoedering ook in onze stre ken de aandacht trekt. Men kan heel goed veel melk produceren zonder veel weiland te gebruiken Men zou ook de maatregelen per produkt kunnen nemen en de mo dernisering kunnen overlaten aan het bedrijfsleven zelf. De voordelen daarvan zijn dat alles wat geleide lijker gaat en minder spanningen en weerstand oproept. In grote trekken kan het plan van Mansholt moeilijk een remedie zijn tegen de kwalen die het moet bestrijden. En dèt is wel het grootste bezwaar. J.Je. VENRAYER LEVENSGEVAARLIJK GEWOND Zondagmorgen botste door tot nog toe onverklaarbare oorzaak de per sonenauto, bestuurd door de 58-jari- ge Frans Bcrkers op de Rijksweg te Well tegen een boom. De bestuur der moest met diverse verwondingen ao.a. hersenschudding, borstfractuur. inwendige kwetsuren in levensge vaarlijke toestand naar het zieken huis te Venray worden overge bracht. BRAND TE YSSELSTEYN Zaterdagavond omstreeks elf uur brak door onverklaarbare oorzaak brand uit in een grote kippenkooi van landbouwers Jenniskens aan de Rouwkuilenweg te Ysselsteyn. Deze kippenkooi die als werkplaats was ingericht, brandde tot de grond af. Oorzaak zal waarschijnlijk kortslui ting zijn omdat reeds om 7 uur 's avonds de oliekachel was gedoofd. Verzekering dekt de schade. FIETSER FRONTAAL TEGEN AUTO In de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks 2 uur is de 35-jarige fietser J. P. uit Holthees op de SL Jozeflaan te Smakt frontaal tegen een tegemoetkomende auto. bestuurd door zijn dorpsgenoot S. L. gebotst. Met diverse verwondingen o.a. aan benen en gelaat moest de fietser naar het ziekenhuis worden ver voerd. STROPERS BIJNA GEPAKT De rijkspolitie van Venray had pech dat zij vier personen welke in het jachtgebied van de Meerselse- peel zondagmorgen strikken aan het nakijken waren, niet konden aan houden. De stropers hadden een be hoorlijke voorsprong toen zij ont dekt werden en deze voorsprong was hun behoud. Wel gelukte het de rijkspolitie achter de indentiteit van een der stropers te komen en dit bleek een inwoner uit Deurne, nl. C. van B. te zijn. Een konijn werd uit de strikken gehaald en in beslag ge nomen. Een behoorlijk aantal strik ken werd onbruikbaar gemaakt. VOGELSTROPER GEPAKT De rijkspolitie trof de Venrayer H. W. in het jachtveld te Ysselsteyn aan welke met een luchtbuks zwaar kaliber bezig was fazanten te schie ten. Luchtbuks werd in beslag ge nomen en proces-verbaal opge maakt. In het ziekenhuis alhier overleed zaterdag in de leeftijd van 68 jaar de heer W. R. Peters. De heer Peters was gedurende zijn gehele leven een voorstander van de R.K. Arbeidersbeweging en meer in het bijzonder van de organisatie van de R.K. bouwvakkers. Jarenlang was hij voorzitter van de afdeling Venray van de Bouw vakarbeidersbond St. Jozef. En het was geen wonder dat het landelijk bestuur hem in de na-oorlogse pe riode tot hoofdbestuurder benoemde voor het gebied Oost-Brabant en Noord-Limburg. De heer Peters was als districts bestuurder een der grote stimulators van de na-oorlogse bouwvakarbei dersbond St. Jozef en was op de vele afdelingen in het Oost-Brabantse en Noord-Limburgse land een graag ge ziene gast. In het Venrayse openbare leven vervulde de heer Peters vele funk- ties. Zo was hij o.m. enkele jaren wethouder van sociale zaken van deze gemeente, voorzitter van de woningbouwvereniging St. Oda. be stuurslid van de R.K. Lagere Tech nische school, evenals van het in oprichting zijnde bejaardencentrum Schuttershof. Verder was hii pen ningmeester van het Kerkbestuur St. Petrus-Banden, bestuurslid van schoolbestuur en vele andere instel lingen. Woensdag vond de plechtige uit vaart en begrafenis plaats in de St. Petrus-Bandenkerk, waarna 't stof felijk overschot onder grote belang stelling op het kerkhof te ruste werd gelegd. KOMEND JAAR 10-JARIG BESTAAN Zaterdag werd een vrij drukke ouderavond gehouden van de Zan gertjes van St. Frans. Deze avond was o.m. speciaal bedoeld om de ouders in kennis te stellen met de plannen die zijn gemaakt voor de viering van het 10-jarig bestaans- feest, eind oktober van het komende jaar. Omdat er om feest te vieren nu eenmaal geld nodig is, heeft het be stuur besloten van 20 tot 25 ja nuari een avond-wielerzesdaagse op zgn. home-trainers te houden in de daarvoor beschikbaar gestelde nieu we garage van de Zuid-Ooster. De bedoeling is, dat een 20-tal sponsors elk 2 renners in dienst nemen om hun firma-naam te verdedigen op de trappers en dit dan zes dagen lang. In de pauze is er elke avond een wielerwedstrijd tussen verschil lende ploegen zoals bijv. SW tegen de Molenwickers. de verpleegsters van St. Anna tegen de verpleegsters van De Kruuze enz. enz. Met het hopenlijk financieel gunstige resul taat van deze zesdaagse wil men dan eind oktober een soortement feest- week organiseren, zo mogelijk als streekavond. Er zullen dan uitvoeringen zijn» een receptie, een feestmiddag voor de zangertjes, een feestavond voor de ouders en wat dies meer zij, om dan te besluiten met een groots slot- concert. Ook kwam in deze ouderavond het agendapunt ter tafel betreffende de reis van het koor naar Loretto in Italië. De internationale federatie van kinderkoren „Pueri Cantores" heeft voor de week van Pasen tot Palmzondag 50 jongens uitgenodigd om te komen concerteren. Aangezien het koor ongeveer 95 zangertjes telt, werd het aan de heer Buys overgelaten te beslissen wie wel en wie niet mee kan. Ouderdom, zang kwaliteit e.d. zullen hierbij als maat staf dienen. Op speciale uitnodiging van de Pastoor van Bad Grund gaan 10 jongens met de kerstdagen zingen in zijn kerk nabij de Oostzone. Deze pastoor, die niet over een kerkkoor beschikt, laat staan over een jeugd koor, heeft al enkele jaren prettige relaties met de Zangertjes van Sint Frans en het was alleen daarom dat aan zijn verzoek gevolg wordt ge geven. Deze uitnodiging bracht ook weer eens ter sprake de drukke werk zaamheden van het koor. Er worden zeer vele uitnodigingen ontvangen om te komen zingen, praktisch uit geheel Nederland. Zou men daaraan gevolg geven dan had men nu reeds tot Pasen elke week een uitvoering buiten de gemeente op het program ma staan. Dat is natuurlijk onmoge lijk, temeer omdat er ook door ver schillende bruidsparen in Venray gevraagd wordt om de kerkelijke plechtigheid te komen opluisteren. Vooral aan dit laatste wil men geen gevolg meer geven omdat de Zan gertjes toch al elke zondag de Hoog mis in de Paterskerk moeten zingen. Ook hierin wil men verandering gebracht zien. Do repetities zullen bovendien verminderd worden en gepoogd wordt daarvoor in de plaats een avond- of middag per week met spel, film e.d. te vullen. Het grote aantal Zangertjes noopt wellicht tot splitsing in twee vol waardige koren, die zonodig afwis selend kunnen optreden. Ook daar mee hoopt men dan het vele werk van de jongens te verlichten. Tot slot van deze ouderavond kwamen nog enkele interne kwesties ter sprake, o.m. de uniformen-kwes tie en het ziek worden van enkele jongens tijdens uitvoeringen. Het be stuur en de dirigent zullen hiervoor een oplossing proberen te vinden. Ook het Adventsconcert en de uit voeringen met Kerstmis werden nog besproken. Voor het adventsconcert verwijzen we U naar de mededeling hierover elders in dit blad. Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? -3^ Geopend van 's morgens 7 uur lot 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tol 5 uur n.m. CR

Peel en Maas | 1968 | | pagina 5