Mishandelingen op Venrays politiebureau WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Schouwburg Venrayers tegen Troelstra Venray in het weekend VRIJDAG 6 DECEMBER 1968 No. 49 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS I TEL 2727 GIRO 1050*52 PtUS PER KWARTAAL (bvtten Vaomr US) Nadat vorige week dinsdag een lange rü getuigen voor de Roer- mcndse rechtbank verteld hadden hoe het was toegegaan bü de mishandelingen van een Italiaans gastarbeider, een Wanssumse kermisvierder, een Ysselsteynse jongeman en een ontsnapte patiënt door de adjudant P., werd vrijdag de ziting hervat. Hervat om een Wanssumse jongeman te horen, maar ook hervat om het re quisitoir van de officier en het wederwoord van de advocaat van de verdachte GESLAGEN Getuige Theeuwen uit Wanssum kwam vertellen hoe hij in december 1966, na een behoorlijke uitgaans avond met zijn kameraden wilde gaan naar de daar gevestigde club '66. De portier weigerde hen, in ver band met hun beschonken toestand, de entree, waarop heibel gemaakt werd en o.m. een ruit aan diggelen werd geslagen. De club waarschuw de de politie, die arriveerde in de persoon van de adjudant en een an dere politieman („die kende ik nietTheeuwen was intussen met zijn kameraad verder gegaan en werd onderweg door de politie patrouille opgepikt en mee naar het bureau genomen. Daar werd hij be schuldigd die ruit kapot geslagen te hebben en na zijn ontkenning inge sloten in een cel. Theeuwen was toen aan het herrieschoppen gesla gen, had om water gevraagd en niet gekregen en was toen met zingen en schreeuwen begonnen. De adjudant had hem gemaand stil te zijn, want „anders zet ik de waterspuit er op." Deze verklaring lokte verbazing bij de rechtbank, want de getuige had hiervan niets verteld bij het onder zoek van de recherche noch bij de rechter-commissarisMaar nu had hij zich dat plotseling herinnerd en meende er goed aan te doen, alsnog deze verklaring af te geven. Theeu wen was aan het herriën gebleven, totdat de adjudant de cel in kwam en hem links en rechts in zijn ge zicht geslagen had. Toen was hij gaan slapen om 's morgens om 5 uur naar huis gebracht te worden. Toen had hij zich beklaagd bij opper- wachtmeestér van Hout, dat die „ouwe grijze verrekkeling" hem ge slagen en geschopt had. en die had op zijn beurt gezegd dat hij er toch niets aan kon doen NIET GESCHORST In zijn requisitoir wees de Offi cier van Justitie er op dat in ver schillende kranten de mededeling te lezen was, dat adjudant P. ge schorst zou zijn. Dit is onjuist, hij is alleen ter beschikking gesteld van de Territoriale Inspectie in Den Bosch. Zich wenden tot de verdachte, die gedurende het gehele requisitoir stram in de houding bleef staan en de hem aangeboden stoel weigerde, wees hij er op dat zijn wijze van handelen de betrekking tussen poli tie en burgerij allerminst dient. Hij had deze bijzondere onverkwikke lijke zaak geheel uitputtend willen behandelen, om duidelijk te maken dat P. misbruik heeft gemaakt van de aan hem door de wet toegekende bevoegdheden. Met opzet had hij geen vervolging ingesteld wegens de vrijheidsberoving, die ook in alle gevallen ter sprake is gekomen, daar deze niet onjuist is geweest. Onjuist was wel de wijze van de ten uit voerlegging van die vrijheidsbero ving. Een verdachte, die zich in de macht van de politie bevindt, moet veilig zijn. Deze veiligheid is echter door adjudant P. met voeten getre den door ernstige strafbare en laak bare feiten, aldus de officier. ITALIAAN Hij meende dat in alle ter sprake gekomen gevallen het wettig en overtuigend bewijs van de schuld van verdachte was bewezen. Het was het goed recht van adjudant P. om het vervoer van het Italiaanse verkeersslachtoffer naar Huize Ser- vatius te weigerenEr ontbraken de nodige stukken. Maar dat gaf hem geen recht hem nat te spuiten en te slaan. Dat de adjudant bij de rechter-commissaris had opgemerkt, dat het met het lichamelijk leed van deze gastarbeider wel zo'n vaart niet gelopen zou hebben, vond hij een nare trek. Dit was feitelijk een zware belediging, want die man moet leed gehad hebben van die be handeling. Even naar vond de offi cier het dat verdachte naderhand met het verhaal kwam dat de Ita liaan wel dronken zou ziin geweest en hem nat en wel de cel had laten dweilen.... Waarom staat er van die dronkenschap en van die nat- spuiterij niets in het procesverbaal? Waarom is er geen dokter aan ge trokken om die man te onderzoeken? En waarom is de beschikbare man kracht niet ingezet om die man tot bedaren te brengen, in plaats van met spuit en slagen, zo vroeg de of ficier zich »f, die uit de verklaring van de politiemensen Stikkelman en Gansner ook het slaan duidelijk be wezen achtte PATIENT Ook wat de verklaringen rond mishandelingen van de opnieuw ge vangen patiënt te horen gaven, was duidelijk naar voren gekomen dat adjudant P. zonder reden geslagen had. Zijn opwinding op dat moment was acceptabel, aldus de officier, want een van zijn mensen had vol komen ten onrechte en onverant woord een revolver getrokken. Maar die opwinding gaf hem geen excuus om te slaan zgn. om verzet te bre ken. Er was, aldus de officier, geen sprake van verzetDat blijkt duidelijk uit de verklaringen van van Ampting en Faessen STROPERIJ Dat de adjudant de tweede jonge lui uit Ysselsteyn van stroperij ver dacht, was in het oog van de offi cier gerechtvaardigd. Ook hun ver hoor. Maar wederom was hier ge slagen en een mens vernederd. De getuigen spreken ook in dit opzicht duidelijke taal. KERMISVIERDER De slaanpartij in Wanssum, waar bij een jongeman Deenen een bloed neus kreeg, noemde de Officier bij na symptomatisch voor het optreden van verdachte. Waarom maakte hij zich niet bekend als adjudant der rijkspolitie en waarom reageerde hij onaangenaamheden af door die jon geman een bloedneus te slaan? De getuigenis van de opperwachtmees ter Hermans laat daaraan geen twij fel. Die heeft de adjudant trouwens ook nog tegen de jongeman horen zeggen „je hebt je portie gehad, we praten er verder niet overDe getuigenis van wachtmeester Gee- rards dat ook hij geslagen heeft, doet aan dit feit niets af. HET GEVAL THEEUWEN wordt alleen bewezen door de uit latingen van getuige zelf, maar de officier meende hier feitelijk te kun nen spreken van een soort ketting- bewijs. Omdat het een gebeurd is, zal ook het andere wel gebeurd zijn. Het Openbaar Ministerie heeft de stellige overtuiging, aldus de officier dat die feiten gepleegd zijn WAAROM De Officier stelde zich de vraag hoe het mogelijk is, dat een adju dant van de Rijkspolitie, die een bij zonder goede kwaliteit bezit tot der gelijke daden is gekomen. Het was voor het Openbaar Ministerie een ontstellend nieuws dat deze adju dant met een zeer goede staat van dienst, die naar Venray gekomen was onder niet gemakkelijke om standigheden en in zijn vroegere standplaatsen alleen maar lof gekre gen had voor zijn optreden daar, in Venray was gekomen tot dergelijke misdragingen. Het feit dat hij reeds ruim een jaar onder behandeling is van een psychiater mag in deze mis schien een verklaring geven, maar feit is en blijft dat hij ruwheids delicten gepleegd heeft tegen bur gers, die in de macht waren van de politie. En zulks kan onder geen voorwaarde getolereerd worden. Ge zien het feit dat hij over 3/4 jaar de dienst verlaat, dat zijn gezondheid aanzienlijk onder dit alles heeft ge leden en zijn lange staat van dienst kwam de Officier tot de eis van drie maanden gevangenisstraf, die gezien het feit dat herhaling niet voor zou den komen, niet ten uitvoer zouden worden gelegd, met een proeftijd van 2 jaren. VERDEDIGING De verdediging van mr. Bijvanck baseerde zich op verschillende ge tuigenverklaringen, die z.i. nog al wat tegenstrijdigheden inhielden. Hij vroeg zich af of daarmede inder daad deze misdragingen voldoende waren bewezen. Als een officier zegt dat de verdachte de betrekkingen tussen politie en burgerij geschaad heeft, dan wil hij van zijn cliënt ge tuigen dat deze juist alles gedaan heeft om de goede verhouding tus sen deze beiden te bevorderen. Het beste kan dat aangetoond worden door zijn betrekkingen tot de vele vreemde arbeiders in zijn stand plaats, waarvan hem verschillende papa noemen. Zo heeft hij ook in het geval van de Italiaanse gast arbeider verschillende malen gepro beerd deze man tot rust te brengen. Maar als deze door blijft gaan als een wildeman op een wijze zoals bv. de wachtmeester Gansner in zijn 7- jarige diensttijd nog nooit heeft meegemaakt, dan wordt de tuinslang gegrepen en de man bespoten De verdediger noemde dit in zich een onschadelijk middel, dat ook bij rellen en opstootjes wordt gebruikt en meende dat zulks geen leed ver oorzaakt en geen mishandeling is. De getuige verklaarde dat hij ge slagen was, doch de adjudant stelt dat hij hem al een in z'n zij gegrepen heeft en door elkaar geschud. Waar om heeft deze man niet over een blauwe plek geklaagd toen hij 's an derdaags morgens door een arts on derzocht werd? Hij heeft inderdaad een krachtdadige behandeling ge had, maar geen mishandeling, aldus de verdediger. WANSSUMSE HERRIE Voor het geval Theeuwen wees hij de rechtbank er op, daar te doen te hebben met een dronken man, die zich echter precies alles herinnert wat maar ten nadele is van zijn cliënt, maar overigens niets weet. Zo is hij nu, na 2 verhoren, weer met een nieuw verhaal op de prop pen gekomen t.w. de bedreiging met de waterspuitWat is waarheid, wat inbeeldingDat kan men ook zeggen van de verklaring van de opperwachtmeester van Hout, al dus mr. Bijvanck, die deze man, toen hij zijn beklag maakte, met een kluitje in het riet stuurde. Hij heeft daar verder nooit over gesproken, geen melding van gemaakt in het proces-verbaal, maar als de Centra le recherche komt, dan weet hij van wanten. Op de zitting zelf naar zijn instrukties gevraagd over dergelijke klachten, beweert dan weer derge lijke instrukties niet te kennen en moet door de Officier tot de orde geroepen worden. Gezien dergelijke verklaringen was naar de mening van de verdediging onvoldoende duidelijk bewijs in deze zaak gele verd. Datzelfde kan men ook weer zien in de zaak van de ontsnapte patiënt, waarin de wachtmeesters Faessen en Ampting als getuigen optraden. De getuige Faessen heeft liefst driemaal zijn uitspraak in deze veranderd IJZERVRETER Waarom draait men zo, zo vroeg de verdediger zich af. Men weet dat de adjudant met bijzondere opdrach ten naar Venray is gekomen. Hij heeft daar verschillende niet gelief de maatregelen doorgevoerd, on danks het feit dat hij daardoor niet geliefd was en men hem als een ijzervreter beschouwde, waarvoor men bang wasWant ook bij het geval Martens uit Ysselsteyn komt men weer verschillende tegenstrij digheden tegen in de verklaringen. Wachtmeester Nijmeijer heeft doffe geluiden gehoord, maar wachtmees ter Vervoort e.a. hebben niets gezien van enige opzwellingen in het ge zicht van de betrokkene. Moet men dan niet gaan twijfelen Bij het slaan van de kermisvier der uit Wanssum geeft, aldus de verdediger, de officier het volle pond aan de verklaring van opper wachtmeester Hermans, maar baga telliseert hij de verklaring van de toenmalige wachtmeester Geerards, die zegt zelf geslagen te hebben. En realiseert men rich wat dat voor de ze politieagent wel betekent voor zo'n verklaring af te leggen. Dat alles was voor hem aanlei ding te concluderen dat het O.M. geen wettig en overtuigend bewijs had geleverd in deze gevallen. SPANNINGEN Hij beklemtoonde nogmaals dat in deze zaak zulke eigenaardige dingen voorkomen. Zo is vorig jaar novem ber de adjudant uitgenodigd bij de burgemeester te komen, die hem in aanwezigheid van de districts-com mandant verweet een bepaalde ver houding te hebben met een Venray- se dame. Toen hij deze beschuldi ging afwees, werd hem een hele lijst overgelegd van zijn komen en gaan. De adjudant heeft toen krach tig geprotesteerd tegen deze aantij ging en de manier waarop die tot stand gebracht was. Maar desniette min werd hij in december ter be schikking gesteld van de districts commandant en in januari van zijn commando ontheven. Van deze hele beschuldiging blijkt nu niets, maar toch heeft men deze man in het on gewisse gelaten tot voor enige tijd terug. Nu komt men met mishande lingen die z.i. niet bewezen zijn Wat dat betekent voor deze poli tieman in hart en nieren, kan zich niemand voorstellen. Inderdaad kan men hem impulsief en opvliegend noemen, maar ook moet vastgesteld worden dat hij een groot gezag on der de burgerbevolking had. Hij ge bruikte nimmer wapen of wapen stok, liet alleen lichamelijk over wicht gelden. En van zijn doortas tendheid en moed heeft hij in Ruc- phen, St. Willibrord en 't Heike maar ook in Venray meer dan vol doende bewijs geleverd. Het mag dan een ijzervreter rijn, maar het is ook een man. die tevredenheidsbe tuigingen heeft ontvangen van door hem gearresteerden en die als in structeur een goede naam had. Op grond van deze feiten vroeg hij vrij spraak wegens gebrek aan bewijs en wilde de rechtbank hem hierin niet volgen, dan een zo clement mogelij ke straf, gezien het feit wat deze man in het voorbije jaar heeft mee gemaakt en het medisch rapport dat over hem is uitgebracht. VERHOUDINGEN ONJUIST In zijn repliek meende de officier duidelijk genoeg de kwaliteiten van de verdachte geschilderd te hebben. Hij bleef bij zijn vaststelling dat de hier gebrachte feiten voldoende en wettig bewezen zijn, ook al heeft hij wel eens vraagtekens gesteld bij sommige verklaringen van de on dergeschikten van de adjudant. Met zijn eis heeft hij terdege rekening gehouden met de sfeer en de achter grond en met de verhouding in de groep, zoals die ook uit de verhoren diudelijk is geworden. NAAR EER EN GEWETEN Een bewogen adjudant had het laatste woord, waarin hij stelde steeds gehandeld te hebben naar eer en geweten en zich niet bewust te zijn zich misdragen te hebben. Wel klaagde hij dat hoewel hij 30 jaren lang met het Openbaar Ministerie een open en prettige verstandhou ding had, ditzelfde O.M. in het on derzoek, dat een jaar moest duren, het nimmer nodig en nuttig geoor deeld heeft ook eens kon takt met hem op te nemen. De officier stelde dit welbewust niet gedaan te hebben om te voor komen dat de verhouding vertroe beld zou worden. De rechtbank besliste dat op 10 december a.s. uitspraak zal worden gedaan. fa. MARTENS Voor alla reparaties School,trod 30 Tal. 2389 De toneelliefhebber wacht as. vrijdag een z eer bijzondere gebeur tenis. Toneelgroep Globe, voorheen Ensemble, brengt dan namelijk ..Het leven van Bertold Brecht", een overzicht van het totale werk van deze zeer bekende Duitse toneel schrijver. De toneelliefhebber krijgt behalve fragmenten uit zijn toneel stukken o.m. ook gedichten, songs, prozastukken en balladen van deze schrijver te horen, die men tot een bepaalde eenheid bijeengebracht heeft. Nu kan zoiets een ..gevaarlijk" experiment zijn, maar de kritieken, die deze opvoering gekregen heeft in verschillende bladen zijn zonder meer vol lof over wat de toneel groep Globe hiervan brengt, dat met een vijftal bekwame acteurs en het combo Henk van Dijk deze sa menstelling ten tonele brengt. En vooral het spel en de acteerkunst van Jenny Arean wordt in deze kri tieken hoog genoteerd. Zij schijnt zich als een ideale vertolkster van Brecht ontpopt te hebcn. waarbij haar felle stem als kwiek tempera ment bij uitstek van pas komt. De kritieken zijn zonder uitzon dering vol lof en dat betekent dat ook de toneelliefhebber in deze streek middels het nieuwe program ma van een goede avond verzekerd is met „Het leven van Berthold Brecht". SJORS EN SJIMMY DEZE WEEK IN LUXOR THEATER Deze week wordt in het Luxor Theater de nieuwste Nederlandse jeugdfilm van Sjors en Sjimmy ver toond. Na het enorme succes van de andere soortgelijke Nederlandse jeugdfilms, zal ook nu de belang stelling weer enorm groot worden, zodat er TWEE matinee voorstellin gen zijn, nl. om half twee en tien over drie. Een meer dan uitstekende middag voor de jeugd staat dus voor zondag in het vooruitzicht. Om in de St. Nicolaassfeer te blijven krijgt iedere 25e bezoeker een boek Sjors en Sjimmy aangeboden. Bij gelegenheid van de reünie van oud-strijders uit 1918, nu enkele weken geleden, werd op de trappen van Venrays stadhuis een groeps foto gemaakt, waarop de oud-strij ders, autoriteiten en het organise rend comité werden vereeuwigd. Ons is gebleken dat niet alle deel nemers aan deze reünie in het bezit kwamen van deze foto, reden waar om wij gaarne aan het verzoek vol doen om deze alsnog in ons blad op te nemen. Op de kruising Langstraat—Pa ters laan vloog de personenauto bestuurd door de Venrayer W. de K. uit de bocht en kwam tegen de stilstaande vrachtauto van L. uit Heesch tot stilstand. De K. moest met diverse verwondingen per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. In hoeverre de bestuurder door het ge bruik van alcohol beneveld was. wordt door de rijkspolitie onder zocht. De auto werd behoorlijk be schadigd. De wegversmalling aan het einde avn de Deumeseweg bij Veltum was ook oorzaak dat de 51-jarige mevr. A. D. uit Venlo de macht over het stuur van haar nieuwe DAF kwijt werd en met de wagen tegen een langs de weg staande boom botste. De wagen werd totaal vernield. De bestuurster moest met diverse ver wondingen naar het ziekenhuis wor den vervoerd, evenals de naast haar zittende Venlose mevr. C. welke vrijwel dezelfde verwondingen op liep. Even later botste de personenauto bestuurd door de 36-jarige S. uit Ysselsteyn tegen het schrikhek, wat de afsluiting van de weg markeert De wagen werd behoorlijk bescha digd. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Na aanvankelijk te zijn doorgereden meldde de bestuurder zicvh later bij de rijkspolitie. Waarschnijlk werd de bestuur der van de personenauto v. d. M. op de kruising Langeweg—Merseloee- weg verblind door een tegenligger, waardoor hij de bocht niet goed nam en met zijn auto tegen een langs de weg staande boom tot stilstand kwam. De auto werd behoorlijk be schadigd. terwijl de bestuurder schaafwonden en een lichte hersen schudding opliep. Niet voldoende voorrang ver lenen was oorzaak dat op de krui sing DeumesewegJan Poelsweg 'n botsing ontstond tussen de vracht auto bestuurd door A. J. R. uit St. Willibrord en de personenauto be stuurd door C. J. de G. uit Helmond. De personenauto werd totaal ver nield. maar de inzittenden liepen geen noemenswaardig letsel op. Door te hoge snelheid sloeg de personenauto bestuurd door de 20- jarige Duitse militair op de Deume seweg over de kop. Bestuurder en nog drie inzittenden (eveneens Duit se militairen, allen van de leger plaats Budel) moesten met diverse verwondingen naar het ziekenhuis te Venray worden vervoerd. Die konden later op eigen kracht naar Budel. De auto was klaar voor de sloop. Wederom werd politieassisten- tie geroepen voor een vechtpartij bij een bar te Wanssum. J. uit Seve- num raakte slaags met v. d. H. uit Wanssum. De rijkspolitie kwam en maakte na beëindiging van de strijd procesverbaal op.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 1