GEZINSBIJDRAGEN Kerkelijke Diensten van 8 tot en met 14 dec. Vredeskerk Venray PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Kap. J. Verdonschot Grote Markt 5 - Tel. 1882 Zondag: 2e zondag van de Advent. Feestdag van de Onbevlekte Ont vangenis van Maria. 8 uur Harry Schrooten; 9.30 hoogmis voor de parochie; 11 uur Antoon van Osch; 18 uur Antoon Poels en echtgenote. Maandag: 7.30 Martin van Mil en zoon Antoon; 8.15 Peter Duykers en Hcndrina Poels; 9 uur P. Eibers en echtgenote; 19 uur ouders Coenen- Houtackers. Dinsdag: 7.30 Martinus van de Ven; 8.15 gest. jgt. Jacobus van Bussel en echtgenote Petronella Cor- tenbach. Martinus en Anna; 9 uur uit dankbaarheid; 19 uur overl. fam. Sijbers-Tijhuis. Woensdag: 7.30 Leonard Michels; 8.15 Willem Oudenhoven; 9 uur Henricus Stevens en zoon Antoon; 19 uur voor de levende en overl. personeelsleden van Muvero. Donderdag: 7.30 Adolf Verbeek en echtgenote; 8.15 gest. jgt. Peter Joh. Aben en Maria Louisa Fleurkens; 9 uur Simon Claessens vwg. de buurt. Vrijdag: 7.30 gest. jgt. Jack. Wil- lemsen en echtgenote Maria Geer trui Vollenberg; 8.15 Mevr. Bertijn- Camps vwg. de buren; 9 uur Jan Poels vwg. de buurt; 15 uur plech tige huwelijksmis voor het bruids paar Franssen-Dorsers; 16 uur pl. huwelijksmis voor het bruidspaar Brans-Voermans; 19 uur Rector Jan Geurts. Zaterdag: 7.30 Amoldina Aben- van de Mond; 8.15 Arnold Molen maker; 9 uur dr. Bloemen; 19 uur ouders Jan Janssen en Carolina de Bruyn. Mededelingen: Gedurende deze week zullen zak jes huis aan huis bezorgd worden voor de Aktie Latijns Amerika. U wordt vriendelijk verzocht deze zakjes met inhoud op zondag 15 dec. mee te brengen naar de kerk. Ach ter in de kerk zullen dan enkele bussen geplaatst worden waar U de ze zakjes in kunt deponeren. AkolietenlUst Zaterdag 7 dec.: 19 ur M. Cuppen en J. Thielen. Zondag 8 dec. 8 uur P. Hanssen en P. v. d. Heuvel; 9.30 J. Laurens- se en G. Cox; 11 uur A. Stevens en J. Bollen; 18 uur W. Janssen en T. Janssen. Misdicnaarslüst Maandag, dinsdag, woensdag: 7.30 Boudewijn van Grinsven en Huub Gooren; 8.15 Gerard van Veghel en Leon Oudenhoven; 19 uur Pieter Jansen en Lambert Jansen. Donderdag, vrijdag, zaterdag: 7.30 Bert Verbruggen cn Paul Zwitser- lood; 8.15 Hub Thuyls en Jos Lau- rensse; 19 uur Geert Kengen en Wim Kremer (alleen zaterdag). Vrijdag 13 dec.: om 15 uur huwe lijksmis Huub Janssen en André Gooren; om 16 uur huwelijksmis Adje Verbeek en René Clevers. PAROCHIE PATERSKERK Pater van de week: Pastoor Zondag: 2e zondag van de Advent. Feest van Maria Onbevlekt Ontvan gen. H. Missen: 7.30, 9.00, 11.45; hoogmis 10.15; avondmis 18.00. Vrijdag: om 19.00 avondmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de gezinnen van de parochie. Zaterdag: om 11.00 pl. H. Mis, waaronder huwelijkssluiting van het bruidspaar Clephas-Hendriks. Om 5 uur en 6 uur en na de avondmis tot 8 uur gelegenheid om het sacra ment der biecht te ontvangen. Om 18.30 avondmis als zondagsviering. Mededeling Hartelijk dank voor uw geldelijke reakties op de oproep nog eens na te denken over het voldoen van uw beloofde gezinsbijdrage. Mis intenties Zaterdag: 18.30 overl. ouders Pou- wels-Friezen en zoon Antoon. Zondag: 7.30 Hary Lenssen; 9 u. Herman Jans-Beken; 10.15 jgt. Anna Vink-Willems; 11.45 parochie; 18.00 overl. fam. Peters-Derks en Arts- Janssen. Maandag: 7.45 Eva Wilhelmina Ro- jer; 8.30 Anna Janssen-Wijnhoven (D.O.); 19.00 Jan Clephas v.w. de buren. Dinsdag: 7.45 Petronella v. d. Munckhof-Goumans (D.O.); 8.30 Leo nard Michels; 19.00 overl. ouders Huisman-Willcms en zoon Harry. Woensdag: 7.45 Mathilde Wasser; 8.30 voor overledenen; 19.00 Thei Willems. Donderdag: 7.45 t.e.v. de H. Geest; 8.30 Elisabeth Geurts; 19.00 overl. fam. Peters-Derks en Arts-Janssen. Vrijdag: 7.45.t.e.v. de H. Geest; 8.30 Ana Janssen-Wijnhoven (D.O.); 19.00 Gezinsmis, Maria Muis-Bek kers. Zaterdag: 7.45 Petronella van den Munckhof-Goumans (D.O.); 8.30 t.z.i. 11.00 bruidspaar Clephas-Hendriks; 18.30 mevr. Loonen-Hendrics. Dienbeurten Akolieten Zaterdag: 18.30 Frans Bonants en Jos Hendricx. Zondag: 7.30 Luc Pop en Bert Janssen; 9 u. P. Philipsen en Ant. Claessens; 10.15 Paul Pop en Lex Faesen; 11.45 Victor Pop en Jan Schellekens. Vrij: Jos Jeuken, Jac. Claessens, Carlo Feller, Huub Arts. Dienbeurten Misdienaars Zondag: 18.00 Geert Philipsen en Jeroen Reijnders. Maandag, woensdag en vrijdag: 7.45 Luc en Paul Janssen; 19.00 John Bonants en Peter Hendrix. Dinsdag, donderdag en zaterdag: 7.45 Peter Bonants en Martien Jans sen; 19.00 Geert Philipsen en Gerrie Alders. Zaterdag: 11 uur huwelijksmis John Bonants en Geert Hendricx. Zondag: 2e zondag van de Advent. Feest van Maria Ontbevlekt Ontvan gen. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Anna Stiphout-Jacobs. Zondag: 7.30 leesmis voor overl. ouders Huijbers-Janssen; 9.00 lees mis voor overl. Hendrina Franssen- van Gerven en Martinus Barents; 10 uur hoogmis voor overl. Maria Nellen-Barents; 11.30 leesmis voor overl. Antoon Laurensse en Josephi- na Maassen; 18.30 avondmis voor overl. Maria Catharina Ueberbach- Timermans. Maandag: 8.00 leesmis voor overl. Leonard Michels; 19.00 avondmis v. overl. Frans Sijbers en zoon. Dinsdag: 8.00 leesmis voor overl. Frans Beerkens; 19.00 avondmis voor overl. Alfons Arts. Woensdag: 8.00 leesmis voor overl. Herman Jeuken. Donderdag: 8.00 leesmis uit dank baarheid; 19.00 avondmis voor overl. fam. van Gerven-van Rhijn. Vrijdag: 8.00 leesmis voor overl. Elisabeth Geurts; 19.00 avondmis voor overl. juffr. Lamers (mede bewoners). Zaterdag: 8.00 leesmis: dat de re ligieuzen in de wereld (vooral in Nederland) het wezenlijke van hun roeping mogen beleven; 10 u. plech tige huwelijksinzegening en eucha ristieviering voor het bruidspaar Faassen-van Mil; 19.00 avondmis v. overl. Piet Voss. Biechtgelegenheid van 5 tot 7 uur. Mededelingen: 1. Zondag 15 dec. a.s. zal het nieu we orgel in de kerk onder de hoogmis van 10 uur ingezegend en ingebruik genomen worden. 2. Denk deze laatste maand van het jaar nog aan uw gezinsbijdrage. Veel gezinnen, die ingeschreven hebben zijn nog vergeten om te betalen. Maak het nog even in orde vóór het jaar om is. Misdienaarslüst van 7 tot 14 dec. Zaterdag: 7 dec. 11.00 boekjes: B. Franken, J. Schattorie, W. Hermans, N. de Rijk, L. Arts. Zondag: 7.30 J. van Meyel, P. Pee tere9.00 B. Pelzer, H. Rijbroek; 10.00 R. Jans, M. Eibers, T. v. Toor; 11.30 L. Simons, G. Willemsen; 18.30 W. Tijssen, G. Swinkels. Week: 8.00 B. Franken, J. Schat torie; 19.00 L. Simons, W. Tijssen. Vrijdag: 15.00 W. Hermans, L. Arts, N. de Rijk. Zaterdag: 10.00 H. Kusters, H. Lin- ders, B. Pelzer. HERVORMDE GEMEENTE Zondag begint de dienst voor de Protestanten in de kapel van Ma- riannhill aan de Westsingel om half tien. In deze dienst, waarin voorgaat de Weleerw. Heer Keere, wordt de jaarlijkse extra-kollekte voor het fonds Noodlijdende Kerken en Per sonen gehouden. Zondag: 2e zondag van de Advent. Feest van Maria Onbevlekt Ontvan gen. 8.30 Wilhelmina Reijndere- Coenen; 10 uur Hoogmis, jrd. Louis Jeuken. Maandag: 8 u. Pierre Jacobs. Dinsdag: 8 u. gest. gez. jrd. Hub. Janssen, Wilhelmina van Dijk. Woensdag: 8.45 Petronella Derks. Donderdag: 8 u. Martinus Reijn ders en Petronella Kleuskens. Vrijdag: 8 u. Maria Muyres-Du- pont. Zaterdag: 8 u. Wim Paules; 19.00 Johan Camps. Huwelijken: Leo Willems en Thea Smits, 2e roep. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 2e zondag van de Advent. Feest van Onbevlekte Ontvangenis van Maria. 7.00 leesmis; 8.30 overl. fam. Vereleijen-Joosten; 10 u. hoog mis voor de parochie. Maandag: 8.00 gest. leesmis. Dinsdag: 8.00 maandd. Joh. v. d. Sterren. Woensdag: 8.00 gest. leesmis. Donderdag: 8.00 uit dankbaarheid. Vrijdag: 8.00 t.e.v. St. Machutus. Zaterdag: 8.00 te.v. O.L. Vrouw. 19.00 avondmis. •PAROCHIE CASTENRAY Zaterdag 7 dec.: 19.00 leesmis voor Antoon Roelofs. Zondag: 2e zondag van de Advent Feest Onbevlekte Ontvangenis van de Maagd Maria. 8 uur leesmis tot int. L.; 10 uur hoogmis voor paro chie. Maandag: 8 u. gez. maandd. Mart. Versteegen. Dinsdag: 8 u. 6e gez. zeswekend. Drika Dinghs-Arts. Woensdag: 8 u. GEZINSMIS tot int. van hen die offeren; 11 u. pl. huwelijksmis bruidspaar Jans-Vul- lings. Donderdag: 8 u. gest. gez. jrd. overl. fam. Steeghs-Litjens-Henc- kens; 19.00 leesmis tot int. van de bejaarden. Vrijdag: 8 uur gez. H. Mis Peter Joh. Philipsen. Zaterdag: 8 u. leesmis t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot int. van hen die hiervoor offer den. Biechtgelegenheid: 18.30-19.00. Kerkpoetsen: Elly Vullings en Ri- ky Gooren. Misdienaars: B. Geerets-J. Tielen; H. v. Rhee-W. Tielen. Akolieten: J. Rambags, P. Ram- bags, Jos. Kunen, H. Vissers. Zondag: 2e zondag van de Advent. Feest van Maria's Onbevlekte Ont vangenis. Om 7.30 leesmis voor de parochie; 9 uur hoogmis voor de Z.E.H. pastoor Vostermans; 10.30 leesmis voor Antoon Smets v.w. het N.K.V. afd. Leunen. Maandag: 7.30 leesmis voor de af gestorven familie Verkoeijen-Jans sen; 8 u. leesmis voor Victor Assel- berghs. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Jean Jacobs; 8 u. leesmis voor Jacoba Goumans-Peeters. Woensdag: 7.30 leesmis voor Jo hannes Janssen, echtgenote en overl. kinderen; 8 u. leesmis voor Jac. Vervuurt. Donderdag: 7.30 leesmis voor de afgest. fam. Claessens-Gussen; 8 u. leesmis voor Ant. Loonen, echtgeno te en Johanna Verheijen-Loonen (kindermis). Vrijdag: 7.30 leesmis voor de over leden familie de Mulder-Hendriks; 8 u. leesmis voor Gerrit Camps. Zaterdag: 8 u. leesmis voor de overl. fam. Colberts-Rooijakkere; 's avonds om 7 uur leesmis voor Piet en Anny Reintjes. Akolieten in de week: 7.30 Tonny Smets en Theo Stevens; 8 u. en za terdagavond Theo Voermans. Zondag: 7.30 M. Koch en Jan Voermans (Wzn.); 9 u. Tonny en Theo Comelissen, Jac. Heidens en Jan Voermans (Wzn.); 10.30 B. van Hees en Frans Voermans. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 2e zondag van de Advent. Feest van de Onbevlekte Ontvange nis van de H. Maagd Maria. 7.30 H. Mis voor de parochie; 10 u. Hoogmis voor overl. fam. Michels-Janssen; 11.30 H. Mis als jgt. voor Gerrit Borssen. Maandag: 8.00 H. Mis voor Jan en Martha Gielen. Dinsdag: 8.00 H. Mis v. overl. fam. van Dijck-Hoedemakers en voor To van Dijck. Woensdag: 8.00 gest. jgt. voor Ma ria van de Bemt. Donderdag: 8.30 H. Mis voor An toon Verhaag te verzorgen door de schoolkinderen. Vrijdag: 8.00 gest. jgt. voor Jan Lit j ens. Zaterdag: 8.00 H. Mis voor overl. fam. van Dijck-van Rijswijck; 19.00 avondmis voor To Fiinsenberg-Goo- ren. Biechtgelegenheid: dageliiks na H. Mis en voor en na avondmis. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 2e zondag van de Advent. Onbevlekte Ontvangenis. 7.45 vroeg mis tot int. van fam. Comelissen- Hendriks; 10 uur hoogmis v. d. zie- lerust van een overledene. Door de week H. Mis 7.45 uur. Maandag: v. d. zielerust van een overledene (D. v. B.). Dinsdag: tot int. van fam. Derikx- Willems. Woensdag: t.b.i. (Horst). Donderdag: t.b.i. Vrijdag: v. d. zielerust v. overle denen. Zaterdag: 19.00 avondmis v. d. zie lerust van fam. Vullings-v. d. Broek. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis. RECTORAAT HEIDE Zondag: 2e zondag van de Advent. Onbevlekte Ontvangenis van de H. Maagd Maria. Patrones van ons rec toraat. 7.30 leesmis voor Johannes en Hendrikus van Kempen; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Misdienaars van de Hoogmis: Re né en Riki Gielens, Naud en Jan Gielens. Pater Piet Geurts van de Smakt zal onder de H.H. Missen van 7.30 en 10 uur preken. De kollekte is ten bate van zijn missie in Brazilië. Misdienaars van de week: Jan Nabben en Peter Muijsere. Maandag: 7.30 leesmis voor Peter Paul Janssen. Dinsdag: 7.30 leesmis voor de overl. familieleden v. Rens-Litjens. Woensdag: 7.30 u. leesmis voor de overl. vader Harry Rutten. Donderdag: 7.30 leesmis voor de overl. vader Harry Muijsere. Vrijdag: 7.30 leesmis uit dankbaar heid t.i.v. de familie Deriks-van Vegchel. Zaterdag: 7.30 leesmis t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. Biechtgelegenheid van 67 uur. Te 7 uur Avondmis t.b.i. Kerkpoetsen: Nelly Derikx (Lies- vennenweg) en Ria Heesen. RECTORAAT SMAKT Zondag: 2e zondag van de Advent. Feest van de Onbevlekte Ontvange nis van Maria. 7.30 H. Mis; 10 uur Hoogmis voor Peter Antoon Philip sen en zoon Albert. Maandag: 9 uur H. Mis. Dinsdag: 9 uur H. Mis voor Joh. Hub. v. d. Winkel. Woensdag: 9 uur H. Mis voor Jo zef Gooren en echtgenote. Donderdag: 9 uur H. Mis int. fam. Wijnhoven-Braun. Vrijdag: 9 uur H. Mis. Zaterdag: 9 uur H. Mis overl. oudere de Haart-Cremers; 's avonds om 7 uur H. Mis in Holthees. PARA LOS ESPAflOLES Y PORTUGUESES DE VENRAY Y ALREDEDORES El domingo proximo es el 2. do- mnigo del Adviento. A las diez y media en la Ermita de San José en Smakt Venray se celebrara la Misa dominical en Castellano; sera ofre- cida para el descanso eterno de la alma del difunto esposo de Da Lia- nes, el padre de Da. Celestina y D. Manuel. Antes de la Misa, desde las diez, hay ocasión para confesarse. Ei domingo proximo es también la fiesta de la Imaculada, la pjatrona de todas las Conchas. El lunes pro ximo, el dia 9 de diciembre en la radio, onda ocorta, 492 y 499 m., a las diez y media de la noche, se puede escuchar el programa 'Lla- mada por la patria'; también el lunes el dia 16 de diciembre, misma hora, misma onda corta. No se oil- vide: el Adviento es un tiempo de preparación religiosa para las Na- vidades. El dia 29 de noviembre ha nacido Juan José, hijo de José Martinez Canovas y de la Sra Da Encama Armero Garcia en Barbarastraat 12. La semana proxima se oomunicaré cuandó sera bautizado. Het feit dat het kerkbestuur van de Paterskerk zondag j.l. een brief voor liet lezen over de gezinsbijdragen voor de parochieker ken, toont aan dat dit kerkbestuur zich zorgen maakt. En gaat men dan eens verder aan het speuren, dan blijken die zorgen zich niet alleen te beperken tot deze parochie. Het is misschien goed daar enige aandacht aan te besteden EINDE VORIG JAAR heeft het bisdom in een ongekend grootse advertentie-campagne in al le Limburgse kranten aangetoond dat de financiering van parochies, rectoraten, dekenaten en bisdom zelf in gevaar zou komen als de ge lovigen niet zouden bijspringen. Bij springen in een mate, waardoor de financiële lasten van deRoermondse Kerk draagbaar zouden gaan wor den en geen belemmering zouden gaan betekenen voor de zielzorg in dit bisdom. Deze aktie, die op haar bert weer ondersteund werd door speciale ak- ties in dekenaten, parochies en rec toraten, had tot gevolg dat zeer ve len spontaan hun financiële hulp toezegden en beloofden jaarlijks voor de zgn. gezinsbijdragen te zul len zorgen. De vraag komt aan het einde van het jaar automatisch naar boven, hoe het nu staat met de toen gedane beloften KERKDORPEN Als we gaan naar de mensen van de gezinsbijdragen op de kerkdor pen, dan blijkt men daar over het algemeen niet ontevreden. De heer Thielen, die in Ysselsteyn de admi nistratie voert, vertelt ronduit dat van de ruim 17.000,die deze 380 gezinnen bij elkaar moeten brengen voor de St. Oda-parochie praktisch 85% binnen is. De meeste van die gezinnen zijn aangesloten bij de Boerenleenbank en via automatische afschrijvingen wordt dat wat over het jaar uitgesmeerd, wat iedereen het gemakkelijkste is. Hij twijfelt er niet aan. En de heer van Rens haalt voor Heide ook al de hulp van de boe renleenbank er bij, omdat ook de 80 gezinnen van dit kerkdorp daar praktisch allemaal bij aangesloten zijn. Heide met zijn zware lasten op de nieuwe kerk is wel een van de beste bijdragers. Daar presteert men het om met 80 gezinnen tussen de 10 en 11.000,— op te brengen, zonder dat men iedereen achterna hoeft te lopen. In Castenray is de heer Kuypers nog in afwachting van ongeveer een kwart van de 12.000,die deze parochie bijeen zal moeten brengen om de zaak draaiende te houden. Niet verontrustend, aldus de heer Kuypers, want tegen het einde van het jaar komen nog veel betalingen binnen en men zal de streep wel ha len. Alleen meent hij dat de boog wel wat zwaar gespannen staat, want 12.000,is voor een parochie van een kleine 150 gezinnen toch wel een grote belasting. Datzelfde klaagt ook de Pastoor van Mereelo, wiens parochie ook 12.000,op tafel moet brengen, verdeeld over 185 gezinnen. „Dat geld komt er, daar ben ik van overtuigd", aldus Pastoor Jesse, „al is er op dit moment maar 9.500 binnenMaar ook hij vindt dat voor een kleine gemeenschap dit toch wel een hele opgave is. En praktisch vraagt hij zich af, waar om feitelijk huwelijksmissen gratis zijnHet gaat dan veelal om jonge mensen, die nog nooit een ge zinsbijdrage betaald hebben en die met een bruiloft gewoonlijk niet op wat centen kijken. Waarom daarvan dan ook de kerk niet laten profite ren, waardoor ook de top van de be lasting af ging. In Leunen was kassier W. Kusters ook overtuigd dat de 18.000,die deze parochie met 330 gezinnen bij een moet brengen er zullen komen. Ruim 16.00,is al binnen en iedereen weet dat de verbouwing van de kerk en de nieuwe inrichting nu eenmaal veel geld gekost heeft, zodat het zelfs niet verwonderlijk is, dat velen nog wat extra's geven. Rector Pelt in de Vredepeel moet ongeveer 3500 van zijn 50 huisge zinnen vragen en heeft al 85 pet. binnen, terwijl de heren Maessen en Custers, die in Oirlo de 13.000, aan gezinsbijdragen bijeen moeten halen, kunnen verklaren, dat ze dat bedrag al praktisch binnen hebben. Oostrums Pastoor meent ook wel dat de Oostrumse parochianen aan de beloofde 15.000,zullen komen maar ziet toch wel met enige schrik hoe jonge gezinnen de gezinsbijdra ge niet in hun budget incalculeren en ziet wat dat betreft de toekomst wa somber in. VENRAY-KOM SOMBER Is het op de kerkdorpen, op een kleine uitzondering na, zo, dat men daar over het algemeen vrij vlot zijn bijdrage geeft, in de parochies van de kom, kijken de kerkbesturen bedenkelijker. Op de eerste plaats hebben zij hun begrotingen al moeten afsluiten met een tekort. Het wegvallen van de rouw- en trouwgelden heeft voor hen al meer konsekwenties gehad dan in de kleinere parochies. Zo is bijv. bij de Paters toegezegd aan ge zinsbijdragen 30.000,terwijl de begroting voor deze post was ruim 34.000,Als van die beloofde 30.000,op dit moment nog maar 2/3 binnen is, dan is het geen won der, dat de financiële deskundigen een beetje zorgelijk gaan kijken, te meer waar ook de opbrengsten van koliekten en plaatsengeld niet die hoogte gaan halen, die op de begro ting vermeld staat. Hoe moet een jonge parochie als die van de Christus Koning feitelijk goed kunnen „draaien" als van de ruim 800 gezinnen, er 350 gezinnen niet hebben ingeschreven op de ge zinsbijdragen. Van de wel „inschrij vers" hebben er echter tot heden ook nog een 100 zich niet aan hun woord gehoudenIs het wonder dat het toch al geraamde tekort daardoor alleen maar hoger gaat ^rden. De Petrus Bandenparochie moet om rond te komen 62.000,op ta fel leggen. Op dit moment is men aan de 49.000,hetgeen nog altijd 13.000,onder de begroting is. Is het ook wonder dat hier het kerkbe stuur wel eens bedenkelijk kijkt WAAR HET OM GAAT Natuurlijk zullen in deze laatste maand van het jaar nog verschillen de mensen hun verplichtingen na komen. Jaar-betalers, kwartaalbeta- lere, zij zullen ongetwijfeld nog het verschuldigde bedrag voldoen, zodat het sombere beeld, wat thans zeker in de kom de boeken van de paro chies laten zden, wel beter gaat worden. Maar feit is en blijft dat zeker in de kom en in zekere mate ook in de grotere kerkdorpen als Leunen en Oostrum vele nieuwkomers en vele jongeren niet meer de morele ver plichting voelen om ook het hunne bij te dragen voor de instandhou ding van de kerk en hun parochie. Men mag dankbaar zijn dat zovelen die morele verplichting wel voelen, gegeven hebben en soms meer dan ze beloofden, maar van de andere kant mag er toch ook op gewezen worden, dat er ook mensen in onze gemeenschap zijn, die veel beloven, doch weinig geven. En nu gaat het bij die laatsten niet om de mensen, die door moeilijke omstandigheden gewoonweg niet konden. Niemand zal hen kwalijk nemen, als ze dan een beurt overslaan. Maar het gaat om de mensen, die uit laksheid, mis schien zelfs uit teleurstelling dood gewoon de parochie en hun kerk niet zien staan, als het op geld aan komtDie mentaliteit doet pijn lijk aan. Naast de financiële zorgen, die ze met hun kerkbesturen moe ten delen, kunnen we ons vooretel len, dat verschillende parochieher ders juist nog meer zorgen hebben over die mentaliteit. De parochie, die zoals dat zojuist gezegd werd, met hun mensen moet werken aan de opbouw van een nieuwe gemeen schap met allemaal samen, wordt in dat werk geremd en gehinderd door gebrek aan geld. Geld, dat U en mij, dat ons allen zeker de kerk waard moet zijn. POGING TOT ROOFOVERVAL OP BOERENLEENBANK TE WANSSUM Donderdagavond omstreeks kwart voor zes, wilde de 21-jarige Doortje Kuypers, kantoorbediende van de Boerenleenbank aan de Venrayse- weg te Wanssum juist naar huis gaan toen een blauwe DKW voor de bank stopte. Daaruit stapten twee mannen, die een nylonkous over hun hoofd getrokken hadden. Een daar van had een pistool in de hand. Ze zeiden op barse toon dat zij terug moest gaan en de kluis openen. De jongedame vertelde de rovers dat zij geen sleutel van de kluis had en be gon daarop te gillen. Een van de twee pakte haar vast en drukte een hand op haar mond. Desondanks wist mej. Kuypers zich los te ruk ken en naar de woning van smid Gerards te hollen. Hierop namen de overvallers de vlucht en reden met hun wagen de Mr. Ruttenstraat in. Deze straat bleek echter door een grote truck met opleger versperd te zijn. De chauffeur van de truck kon het autonummer noteren en ver klaarde dat het een blauwe DKW met kenteken LK X 39 was. Onmid dellijk werd groot alarm gegeven door de rijkspolitie en een groot scheepse jacht op de overvallers in gezet. De kordate kantoorbediende zag enkele uren later nog wat bleek jes maar verder had zij de overval goed doorstaan. Uit het ingestelde onderzoek is komen vast te staan dat dezelfde auto reeds in de namiddag in Oos trum is gesignaleerd. Beide mannen zijn daar in het gebouw van de boe renleenbank binnen geweest en heb ben een biljet van 100 DM ingewis seld tegen Nederlands geld. Bejaar den, die in de soos te Oostrum bij een waren hebben de wagen en mannen eveneens gezien. Vrijdag werden overvallen gepleegd bij Boerenleenbanken te Boxtel en de Meem. In hoeverre deze over vallen met de Wanssumse overval iets te maken hebben wordt nader onderzocht. „VISSEN DIE IEDEREEN KENT" De Aquarium vereniging voor Ven ray en omstreken houdt donderdag 12 december 's avonds om 8 uur in lokaal P. Volleberg, Henseniusstraat 20 te Venray haar maandelijkse kontaktavond. De heer G. v. d. Waterbeemd, be kend sierviskweker uit Helmond, zal dan een interessante lezing houden met als titel „Vissen die iedereen kent". Aansluitend zal een gratis visverloting plaats hebben. Dit is de laatste kontaktavond van 1968 en het bestuur rekent op de aanwezigheid van alle leden. Tevens worden voor deze avond uitgeno digd alle aquariumliefhebbers-be langstellenden. Zij kunnen verzekerd zijn van een prettige en leerzame avond. FEESTVERLICHTING VERNIELEN Venrays jongelui hebben weer 'n ander spelletje waar ze zich op uit kunnen kuren. Ditmaal is het de feestverlichting, die in Venray is aangebracht en die schijnbaar hun aandacht getrokken heeft. De poli tie maakte in het afgelopen week end de nodige bonnetjes tegen som mige „heren" die in verschillende straten er een sport van maakten lampen kapot te gooien. Naast de rewkening voor het herstel komt er nog een behoorlijk proces-verbaal. LEKENDIENST IN DE VREDESKERK Afgelopen weekend is men in de Vredeskerk begonnen in de druk be zochte missen leken in te schakelen bij de communie-uitreiking. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor bouwkundig in genieur de heer Chris Colsen. TROTTOIR VERNIELD In de Margrietstraat werden een aantal trottoirtegels vernield door dat een vrachtauto van dit trtottoir gebruik had gemaak. Het gelukte de rijkspolitie de vrachtautobestuurder te achterhalen, die nu de rekening van het herstel zal krijgen gepre senteerd. VUURTJE STOKEN WERD BESTUURDER NOODLOTTIG Teveel aandacht aan een vuurtje dat gestookt werd langs de Oos- trumseweg te Geysteren, was er oorzaak van dat de bestuurder van de vrachtauto A. P. J. uit Groesbeek te weinig oplette op het voor hem rijdende verkeer. Hierdoor ontstond een botsing met de aanhangwagen van de tractor bestuurd door de 22- jarige J. C. uit Oirlo. Zowel aan hangwagen als vrachtauto werden beschadigd.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 10